N ieuwsberichten. De waterpest Elodea canadensis, altijd zoo gevreesd, is een zegen voor de vis- scherijwant zg vormt een ongenaakbaar toevluchtsoord voor het vischbroed tegen watervogelsdie zich met haar blad gaarne voeden; wat men van belemmering der scheepvaart zegtis overdrevenen zij is een desinfectie-middel voor het waterdat door haar kristalhelder wordt. Gij zult zieneer wij de eeuw ten einde zijn zal 'tblgken, dat de mensch zich als een dwaas gedraagt, wanneer hij vijandschap pleegt tegen ratten, muizen, vlooien en alle dergelijke nu nog onwelkome bezoe kers. Deze al vast kunstmatig te gaan aankweekenzou wijsheid zijn. De heer C. A. te Leiden heeft dr. A. N. aldaar gedagvaard tot eene schadevergoeding van 20000 gulden, omdat genoemde dr. de gezondheid van gezegden heer voor altijd verwoest en hem ongeschikt gemaakt heeft tot den arbeid door het toedienen van ongeoorloofd groote giften van opium en morphine. Dr. Rutgers v. d. Loeff is alweer de ontdekker van deze vergiftiging gelijk van die in 't gezin van H. Frankhuijzen. Niemand zal zeker dr. A. N. op ééne lijn plaatsen met vrouw v. d. Linden, maar ieder zal toch moeten erkennen, dat het tijd wordt, om de officiëele wetenschap, die zoo ijvert tegen de kwakzalverijeens op haar nommer te zetten. Juffr. G. J. te Gendringen oud 20 jaar, heeft na drie jarige sprakeloosheid op 1 Januari, zonder aangewende geneeskundige hulp, opeens weêr geroepen: „vader, moeder een zalig nieuwjaarVader en moeder waren ver rukt, maar 't is voor hen niet te wenschen dat zij beproeft de schade weêr in te halen. Even voor het binnenloopen van den laatsten trein van Rotterdam te Haarlem, krijgt men twee zulke hevige schokkendat de passagiers door elkander rollen. Er is niets nieuws onder de zon: wie denkt niet aan het oude en welbe kende: „sta vast in de Buiksloter!" door de reizigers met dat schip naar Amsterdam elkaar eertijds zoo vaak bij aankomst aan I den steiger toegeroepen Er is bij arm en rijk, zelfs bij de allerrijksten tegen woordig groot gebrek aanhalve centen. Den 1 Januari jl. werden in de haven van Folkestonedie uit hoofde van haar open ligging aan elke hevige beweging der zee is blootgesteldproeven genomen met het bedaren der golven door middel vau olie. Op 3 punten zou olie op het water gepompt worden, waartoe een net van drijvende looden buizen werd gemaakt. Een klein scheepje zou gebezigd worden om ook het uiterste punt der haven met olie te bedekken. Wegens de hevige golf beweging zag men van dit laatste afmaar liet men de olie van het schip vloeien, waar het lag. De uitkomst was verrassend. Nauwelijks was een emmer olie van den boeg op het water gegoten of de golfslag hield op en bereikte het vaartuig zonder hezwaar zijn doel. Toen men nu op de 3 plaatsen begon de olie uit te pompenwas tot ieders verbazing in weinig oogenbiikken de gansche haven rustig, terwijl buiten de „oliegrens" de golven hoog op en neer gingen! De werking hield 2 uur aan en de kosten bedroegen nauwelijks 2 pond. Verleden Woensdag is uitspraak ge daan in de zaak van den markies de Rays en de zijnen. Eerstgenoemde is veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf, waarbij zijne voorloopige hechtenis in aanmerking is genomen. Drie zijner medeplichtigen aan de bedriegelgke onderneming der koloni satie van Port Breton zijn veroordeeld tot zes maanden, aoht maanden en twee jaren gevangenisstraf en alle vier solidair tot 3000 frcs. boete. Twee anderen zijn bij verstek ieder tot gelijke boete en voorts tot 1 jaar en 5 jaren gevangenisstraf, allen eindelijk solidair in de kosten ver oordeeld. In de overwegingen van het vonnis wordt verklaard, dat de markies baat zuchtige oogmerken onder het mom der godsdienst heeft verborgen en de ongeluk kige landverhuizersdie dwaas genoeg waren om aan zijne voorspiegelingen geloof te slaaneen zekeren dood tegemoet heeft gevoerd. De Keulsche diergaarde heeft thans electrisch licht. In een gedeelte van den ouden toren zijn geplaatst zes booglampen ieder van 1000 kaarsenen in het nieuw aangelegde gedeelte worden nu 13 zulke lampen geplaatst. Het licht is zeer zacht en constant. De voddenrapers van Parijs verkeeren in ongerustheid wegens een onlangs her nieuwde politieverordening, die hen met groote schade in hun beroep bedreigt. De verordening bepaalt nl.dat er geen vuilnis meer op den openbaren weg geworpen mag worden. De voddenrapers hebben zich met hune grieven tot verscheidene dagbladen gewend in een brief, waarin zij er op aan dringen dat de politieverordeningevenals tot dusverreniet gehandhaafd moge wor den en men hen in het rustige bezit late van hunne met moeite vergaarde 2 a 3 francs per dag. Voor eenigen tijd is men tot de ontdekking gekomen, dat een groot aan tal forellen van de prachtigste soorten, in de vijvers van Oranje Naussa-Oord waren gestorven. Bij onderzoek moet ge bleken zijndat het water van een nabij gelegen papierfabriekdie uitloopt in een der grachten van het landgoedvergiftigde bestanddeelen bevat. Eene proef, die ge nomen is, om het water in de vijvers door een filtreermachine te zuiverenheeft tot heden geene bevredigende uitkomsten opgeleverd. Op Oudejaarsavond ontstond bij den heer J. Luik te Gorredgkdoor het om vallen van een petroleumlampje van de beddeplankbrand in de bedstedewaarin een jongentje van 8 jaren lag. Het kind sprong in zijne brandende kleeren uit het bed, en de vlammen konden spoedig ge doofd wordendoordien men met het kind naar eene nabijzijnde sloot snelde. Ook werd het vuur in de bedstede spoedig gebluscht. Het knaapje is intusscben in den avond van 1 Januari overleden. Zaterdag 11. heeft de plechtige over brenging van het stoffelijk overschot van Victor Emmanuel naar het Pantheon over eenkomstig het programma plaats gehad. Zekere juffrouw in Den Haag leende aan haren beminde een sommetje van ongeveer f 30, waarvoor de schuldenaar haar een kleedingbon (in den vorm van een bankbiljet van f 25) wist in de hand te stoppen. Het engagement raakte echter af, en nu deed de juffrouw, die het be drog had bemerkt, daarvan aangifte bij de politie. Zaterdagnacht heeft men in de villa eener Hollandsche familie te Kleef inge broken, er. al het voorhanden tafelzilver en goud gestolenbestaande in 24 zilveren lepels, 24 dito vorken, 24 dito messen, 24 dito servetringen. 2 zilveren koffie kannen 2 dito theepotten en 24 gouden theelepeltjes, zoomede eenige andere zil veren voorwerpen, te zamen uitmakende twee volledige serviezen van groote waarde, en alles gemerkt V. D. Een der vermoe delijke daders (een oud-Indisch soldaat) heeft men reeds gearresteerd, doch zijne twee medeplichtigen zijn met de gestolen voorwerpen gevlucht en hebben zich vrij zeker daarmede naar Nederland begeven, om die hier te lande te verkoopen. Het dienstmeisje van een gezin te Enkhuizen bevond zich met drie kindertjes in een slaapvertrekje om ze daar te klee- den en op te passen, 't Was koud en vorstig, waarom men er een komfoor met gloeiende kolen had heengebracht. Daar het plan bestond dat het meisje met de kindertjes een bezoek zou brengen aan hare moeder, ging men, ongeduldig ge worden naar het kamertjewaar men de meid met twee van de drie kinderen be wusteloos vond liggen. Het oudste kindje dat reeds in de kleeren was, had het vertrek verlaten. Nog juist bij tijds werden ook de anderen in de buitenlucht gebracht waar ze weer bijkwamen. Barnum, de bekende «Koning der recla me», verzuimt niet, van zijn onlangs aange- kochten witten olifant ophef te maken. Hij beschouwt het invoeren in Amerika van dit heilige dier der Indiërs zoo vermelden de bladenals het toppunt van zijn roem. Hij liet daarom verscheidene dokters roepen en toen deze, op zijn verzoek, verklaard hadden, dat hij bij zijn verstand was, maakte hij zijn testament, dat hij ook al openbaar liet maken. Zijn vermogen wordt daarin op lOmillioen dollars ƒ25.000.000 gesteld. In Denemarken is een nieuwe ijsbre- ker gebouwd en kort geleden van stapel geloopen. De bestemming van het schip is het ijs in de Oresund te breken en de communicatie tusschen Denemarken en Zweden den winter over te bewaren. Het is zoo ingerichtdat het met den voorsteven over het ijs schuift en dat dan door zijn eigen zwaarte breekt. Het schip is 142 voet lang32 breed en heeft een diepgang van 12 voet 7 duim. De machine heeft 1000 paardenkrachten. Het spoorwegongeluk bij Toronto is erger geweest dan de eerste berichten meldden. De stoomketel van een der loco motieven sprong en de meesten der werk lieden die zich op den trein bevonden werden gewond door den heeten stoom. De verbrijzelde wagens geraakten daarna in brand en verscheidene gewondendie er nog tusschen beklemd lagenverbranden; de conducteur van den goederentrein erkent dat het ongeluk aan hem te wijten is, maar hij tracht zich te verontschuldigen dat hij oververmoeid was, daar hij van Vrijdag tot Woensdag bijna onafgebroken in dienst was geweest. Op het meer van Rummelsburgbij Berlijn, is een jonge dame, de 20-jarige Barones von Bulow, op treurige wijze om het leven gekomen. Zij reed daar schaatsen met hare 21-jarige zuster, toen zij op eens een jongen zag die door een zwakke plek in het ijs gezakt was. Zonder zich een oogenblik te bedenken snelde het moedige meisjedat zeer bedreven in het zwemmen wasnaar de pleksprong den knaap na en hield hem zoolang boven water, tot men hemmet behulp van een langen stok op het vastere ijs had gehaald. Toen zonk zijwaarschijnlijk door een plotselingen kramp overvallen, in de diepte weg. Hare zuster, die haar nasprong, kon haar niet redden. Zij werd slechts met groote moeite en in zeer bedenkelijken toestand op het droge gebracht. Niet lang daarna werd het lijk van de jongere zuster opgehaald. De geredde knaap had zich intusschen spoorloos uit de voeten gemaakt. Een ander moedig slachtoffer van een dergelijke edele daad kwam onlangs te Wittenberg om het leven. Het was een musketier, Steinert genaamd, die in een wak in het ijs sprong om vier daardoor gezakte kinderen te redden en dietoen de kleinen zich in hun doodsangst aan hem vastklemdenzoodat hij zich niet be wegen konin de diepte zonk en met hen verdronk. Hij werd met bizondere plechtigheid ter aarde besteld en zijn regiment wil een ge- denkteeken voor hem oprichten. Zaterdagnacht om een uur is een jongeling van 18-jarigen leeftijddie een Café Chantan in de Zoutsteeg te .Amsterdam had bezocht op het Damrak door iemand die eerst een poosje naast hem geloopen had, onverhoeds eene snede in den hals toegebracht, waarna de dader de vlucht nam. Gelukkig was de snede niet diep, en kon de jonge manna aan het politie bureau te zijn verbonden, weer verder huiswaarts gaan. Men vermoedtdat het »off est la femme« aan deze verwonding niet vreemd is. In denzelfden nacht werd aan een machi nist, die van een bijeenkomst huiswaarts keerde, en onderweg zijn portemenaie nazag, die portemonaie door een drietal opge schoten knapen ontruktwaarna zij zich met het geroofde uit de voeten maakten. Toen de bestolenedie inmiddels vruchte- looze pogingen had gedaan de dieven in te halenlater weer drie dusdanige knapen tegenkwamwaarin hij meende zijne be lagers te herkennensprak hij ze aan met de vraag of zij hem zijn portemonaie hadden ontstolen waarop met een vloek in ont- kennenden zin geantwoord werd ener bij gevoegd »Zeg ons liever eens hoe laat het is.« De ander, hetzij uit vrees of onnadenkendheidhad daarop de onvoor zichtigheid zijn horloge uit te halendat hem nu eveneens ontrukt werd zonder dat het hem gelukte de daders aan te houden. Zij zijn echter nu door de politie ge vat, die daarbij het horloge in beslag nam. De portemonaie en geld waren ver dwenen. Het zachte winterweder lokt blijk baar de vogels uit zich eens opgewekt te toonen. De bedrij vige lijster laat zich hooren in het bosch, met haar eigenaardigen schreeuw, gelijk zij dat doet in Maart als zij het zoo druk heeft voordat het enga gement er dóór isen de spreeuwen zitten op telegraafdraden van den spoorweg te tjilpen. Weerprofeten zullen daarin mis schien gaarne meer willen zien, b. v. teekenen van eene vroege lente, hetgeen hun veroorloofd isteekenendie ook nooit kunnen missen met de komst van den ooievaar in verband te staanhoe menig maal deze vogel de overtuiging gaf dat hij zich vergist had en den aftocht aannam tot wederziens. Bij zulk eene gelegenheid worden reigers ook wel eens voor ooievaars aangezienhetgeen aan verbijstering bij de vreugde over eene zoo vroege lente kan worden toegeschreven en vergeeflijk is. Brutale aanrandingen hebben er sedert weken plaats in de omstreken van Nij megen. Zoo werd vrijdagavond een 18-jarige jongeling onverhoeds op den Heeschen weg door een hem onbekend manspersoon aan gevallen met de woorden„Geef me je geldof anders vermoord ik je." De aange rande echter wist den boosdoener zulk een geduchten slag met zijn wandelstok in het aangezicht toe te brengendat hij vloekende van pijn de vlucht nam. Op 1 Januari is Sudeikin's lijk met militaire eerbewijzen en onder begeleiding van een groot aantal hooggeplaatste amb tenaren, onder welke de ministers, naar het station van den Moskouschen spoor weg gebracht, ten einde op zijn familie- goed te worden bijgezet. Een gerucht wildat Jablonskivroe ger nihilist, als geheim politieambtenaar dienst deed te Gatchina, toen den Czaar het «ongeval" op de jacht overkomen is. Natuurlijk wint daardoor het gerucht we der veld, dat de Czaar niet door een ongeval getroffen werd, maar het slacht offer was van een mislukten aanslag. Een magnetiseur, de Torcy, die sedert eenigen tijd te Reims proeven van zijne magnetische kracht heeft algelegd heeft dezer dagentengevolge eener wed dingschap, nog een geheel ander zooge naamd kunststuk aan den dag gelegd. Hij bracht te midden van een groot aantal kijklustigen, in het leeuwenhok eener menagerie, omringd van zes dier woud- dieren, een meisje, Lucia geheeten, in, diepen magnetischen slaap; hierna werd het meisje op twee armstoelen neergelegd en de leeuwen sprongen toen wel twintig maal over haar heen en op haar, zonder dat zij het minste teeken van leven gaf. Het publiek was buiten zich zelf van opgetogenheid. De zaal dreunde van den bg val. Dinsdag avond stortten te Amster dam in de Nieuwe Stad een paar in aan bouw zgnde heerenhnizen in elkander- Het werkvolk had ze gelukkig juist ver laten. Men vreest dat de helende per- ceelen, zoo ze niet krachtig worden ge steund niet lang op eigen beenen zullen kunnen staan. Men schrgft uit Amsterdam Een tentoonstellingsbezoeker gaf aan den herbergier, bg wien hij zgn intrek had genomen, ƒ200 in bewaring. Den volgenden dag het geld terugvragende beweerde de hotelhouder van niets te we ten en niets ter bewaring te hebben ontvangen. De man zonder middelen om langer te big ven of zaken te doen, zou zeer teleurgesteld huiswaarts zgn gekeerd, had hg niet den sluwendoch in dit ge val goeden raad van een vriend opgevolgd. Deze stelde hem weder ƒ200 ter hand, met den last, die som andermaal, doch nu in bgzgn van twee personen, den inhaligen hotelhouder ter bewaring aan te bieden. Zoo gezegdzoo gedaan. Des avonds vroeg en bekwam de gastzonder getnigen de ƒ200 terug en herhaalde den volgenden dag het verzoek, toen, gansch niet toevallig, dezelfde twee mannen in de gelagkamer eene hartversterking ge bruikten die gisteren bg de overgave der som tegenwoordig waren geweest. Of schoon de herbergier stgf en sterk be weerde de gelden reeds teruggegeven te hebbenhield de logé zich thans op zgne beurt onnoozel, en ten slotte haalde de hotelhouder nogmaals ƒ200 uit zgn geld kastje te voorschijn. De netto opbrengst van het groot liefdadigheidsconcert te Antwerpeninge richt door de Nederlandsche Club ten voordeele der slachtoffers van Krakatau met medewerking van het stafmuziek- korps der koninklgke grenadiers en jagers van 's Gravenhagebeloopt de som van fr. 4878.27. Deze som is gezonden aan Z. K. H. den prins van Oranje, eere voorzitter der commissie in Nederland. In Gent bleef na aftrek van alle on kosten nog 12,031.64 francs over om voor de slachtoffers te worden opgezonden. In de vorige week is te Amsterdam de gouden bruiloft gevierd van een echt paar, die beiden, in hetzelfde jaar en op denzelfden dag geborennu 73 jaren oud zgn. Het merkwaardigste daarbg is, dat de moeder van den man nog in leven is en 95 jaren telt. In een der tramwagens te Amster dam reed dezer dagen een advocaat, die eene uitgedoofde sigaar in de hand hield. Dit gaf den tegenover hem zittenden pas sagier aanleiding op de hevigste wgze

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2