ALFliCE. TotNutYan'tAlgemeen. Societeit„Vereeniging" te Een BoYenhnis te Iluur. DIENSTBODE, Tooneelvoorstelling ADVERTENTIEN. Departement Haarlem, De HeeMV. P. WOUTERS, Op Vrijdag 1 Februari 1884. MEISJES DROOMEN, Dienstbode Werkster flinke DIENSTBODE, Een fatsoenlijk Meisje, EE\E PL\\Ö-0\DER\V1JZERES, DAGMEISJE DAGMEISJE, KRULLENJONGEN Te Huur gevraagd TE KOOP TE HÜÏÏE gevraagd: TE KOOP RSS» TE HUUR zeer bigde toen de onwelkome gast weer goed en wel de deur uit was. Men vermoedt dat de bezoeker een krankzinnige is ge weest. Rondom de nieuw in aanbouw zijnde kazerne te Arnbemonder leiding van den kapitein-ingenenr Keyzeris een ringmuur gebouwd, waarvan de wederga hier te lande op dit oogenblik nog niet is te vinden. Deze muur, gemiddeld 7.80 M. boog en 1. M. dik, bestaat uit groote, door een sterke specie aan elkander verbonden blok ken, gemaakt uit 6 deelen grind, drie deelen zand en 1 deel cement, dus uit ongeveer dezelfde bestanddeelen als die der stadsriolen. Na eenigen tijd uitgewerkt te hebben, wordende binnen-en buitenkant geportland. Deze muur, welke minder kostbaar is dan die van gewone steen zal oneindig beter den tand des tijds kunnen weerstaan en biedt wederstand aan den stevigsten beitel. Yerscbeidene deskundigen komen dat stuk werk bezien, en zijn bet eenparig eensdat deze metbode eene goede toekomst tegemoet gaaten dat zij verreweg verkieslijk is boven de thans gebouwd wordende muren rondom de cellu laire gevangenissen. De storm waarvan ons land in de vorige week zijn deel gehad heeft, beeft in Belgie twee dagen achtereen met bijna onafgebroken kracht gewoed en, behalve aan de bosschenparken en plantsoenen ook groote schade aan de telegraaf berok kend. Belgie's telegraphiesch verkeer met het buitenland was gisteren dientengevolge langs verschillende lijnen afgebroken en met Duitschland was er nog slechts ver binding tusschen Brussel en Keulen. De telegrammen werden dan ook slechts met groote vertraging ontvangen. Van per soonlijke ongelukken tengevolge van den storm wordt in de bladen geen melding In de Pall Mall Gazette beschrijft iemand den treurigen toestand van de Shakers, die ten getale van ongeveer zestig (voor twee derden vrouwen)in het New Forest zitten te wachten op het millenninm. Midden in het bosch in eenige ellendige keten gehuisveststerven deze zonderlinge menschen eenen langzamen hongerdood. Verleden week gingen er bijna drie dagen voorbijgedurende welke de gemeente geen brok te eten had; zij zou, zonder eene klacht te slakenfeitelijk verhongerd zijn, indien haar niet nog juist bijtijds eene liefdegift ware toegezonden uit Lon den. Deze Shakers zijn inderdaad toon beelden van "lijdzaamheiddoch zij hebben in hunnen catechismus één ongelukkig geloofsartikel, dat hen de sympathie ver beuren doet, welke hun anders niet zou onthouden worden. Zij achten het namelijk eene doodzonde, te werken voor een dagloon. Vandaar hunne armoede; en vandaar ook de stugge medoogenloosheid van de platte landsbevolking te hunnen opzichte. Een kastelein en landbouwer te Ruinen, eenigen tijd geleden meenende dat zijne zaken niet in orde warenbracht het goud en zilver van hem en zijne huis- genooten bij een boerenarbeider in bewaring. Toen zijne zaken weder in orde waren, ging hij het goud en zilver weder terug halenmaar de arbeider beweerde dat alles hem ontstolen was. Gisteren echter is het grootste gedeelte door de politie bij een goud- en zilverkashouder te Zwolle in be slag genomenwaar de bedoelde arbeider het zelf verkocht had. Door het breken van een der aansluit- haken van een wagen van den trein tus schen Antwerpen en Roermond, werd deze 1. 1. Dinsdag-avond plotseling afgebroken. De machinist stoomde met 9 goederen wagens tot Baexem en bemerkte eerst daar, dat hij 41 wagens waaronder een personenwagen, verloren had. Na een oponthoud van ruim éen uur werd de reis, zonder ongelukken, voorgezet. Laatsleden Dinsdag bij het uitgaan der dorpsschool te Rohr, in Pommeren gingen 15 kinderen op het ijs.. Terwijl zij aldaar aan 't glijden warenbegon het ijs te kraken. In hun angst liepen zij naar elkander toe, en onder die opeen- hooping bezweek het ijs. Van de 15 zijn er slechts twee gered, In welke mate de aanvoer van vleesch uit Australië in Engeland in de laatste jaren is toegenomen, blijkt uit de volgende cijfers: In 1880 werden 300 schapen in bevrozen staat ingevoerd, in 1883 in 31 scheepsladingen niet minder dan 163,545 waarvan 62,733 uit de Zuidaustralische koloniën en 129,732 van Nieuw-Zeeland kwamen. Drie schepen brachten het vleesch in slechten toestand over, 7 in tamelijk goeden21 in uitmuntenden. De verkregen prijzen liepennaar gelang van de qualiteit van 43/4 tot 9 pence per pond (p. m. 20 tot 44 ct.) Weer is te Weenen een treurige moord gepleegd. Een schoenmaker in de Margare- thenvoorstadeen algemeen geacht man, heeft in een vlaag van drift zijn zoon gedood. De jonkman, die zich slecht gedroeg, wekte bij een hevig huiselijk tooneel zoozeer den toorn van zijn vader op, dat deze hem met een stok sloeg en hem een ern stige wonde toebracht, waaraan hij na eenige dagen overleed. Een andere moord, had te Napels plaats. Daar is de bejaarde generaal-abt der Bene dictijners van Monte Vergine, Don de Cesare, door zijn knecht in zijn slaapkamer om het leven gebracht. Diefstal was de beweegreden tot de misdaad. De knecht en een gewezen dienstmaagd van den geeste lijke, zijn gevangen genomen. Volgens latere berichten heeft de knecht zijn mis daad bekend en is de dienstmaagd in vrijheid gesteld. Zekere Jacob Nutt, die den Heer Dukas, lid van het Wetgevend Lichaam van Pennsylvaniëombrachtomdat deze zijne zuster verleid en zijnen vader ver moord had, is verledenDinsdag door het Hof te Pittsburg vrijgesproken. De firma Perry Co.in de Kalver- straat te Amsterdambrengt een eenvoudige soort van sleutelring in den handeldie het voordeel heeft dat de sleutelbos, indien hij eens verloren geraakt isniet onherroepe lijk verloren behoeft te blijvengelijk in de meeste gevallen. Deze sleutelringen name lijk uitsluitend bij die firma verkrijgbaar, dragen allen een verschillend nummeren van dit nummer en zijn eigenaar houdt de firma aanteekening. De vinder heeft zich dus slechts daar aan te melden, en de sleutels komen terecht zonder dat zelfs de vinder den eigenaar leert kennen. Een vrouwelijke brandweerzoo be richt men nit Londenheeft zich gevormd onder de jonge dames van het college van Girton. De meisjes vatten het plan daartoe op naar aanleiding van een begin van brand, dat onlangs in het gebouw ontstond. Een man van de Londensche brandweer kwam de jonge dames les geven en hij had vlugge leerlingen. Binnen korten tijd zijn zij zoo vaardig geworden in het behandelen van de werktuigen en het uitvoeren der verschillen de manoevresdat menig andere brandweer er een voorbeeld aan kan nemen. Kapt. Shawhet hoofd der Londensche brandweer, die onlangs de oefeningen der dames bij woonde, betuigde in vleiende bewoordingen zijn voldoening over hare vaardigheid. Zaterdagnachtomstreeks half vier uur, vervoegde zich tot een agent van politie aan de Lijnbaansgracht te Amster dam een oud man. Hij was in koorts achtige gejaagdheid, want zijne vrouw, een 72 jarige, met wie hij in het hofje „Constan- tia" den herfst des levens meende te slijten, was plotseling in eene ijlende koorts het huis ontvlucht. Waarheen? Een vriend der beide oudjes zou de plaats aanwijzen hun goede hond, die zijn meester op zijn bangen nachtelijken tocht was gevolgd, stond plotseling stil, snuffeldekwispelde en tuurde voor eene bepaalde plek aan den wal. En daar werd, met behulp van eene dreg de vrouw levenloos opgehaald. Zaterdagnacht, omstreeks 12 ure, kwamen onder de veranda van het café Neuf aan de Loskade te Middelburg een zevental mannen eene schuilplaats zoeken die nat, verkleumd en blijkbaar schip breukelingen waren en eene taal spraken die niemand verstond. Zij werden naar het commissariaat ge leid, waar zij den nacht doorbrachten. Bij onderzoek bleek dat het Zweden warendie hun schipde Augustain de Noordzee verloren hadden, door eene visscherssloep gered en nabij Veere aan land gezet waren. Zij hadden geen cent in hun bezit hadden, uren lang door het eiland gedwaald, en waren eindelijk hier gekomen waar zij onder genoemde veranda een onder komen zochten. Het bleek dat hun doel was naar Ant werpen te loopen. De politie heeft hen echter naar den Zweedschen consul te Vlissingen begeleid, waar zij zeker hulp en bijstand vinden zullen. Later is gebleken dat het zeven deser teurs waren van het te Vlissingen liggende schip Washingtonwelke mannen, het spoor bijster geraakt zijnde, niet beter wisten te doen dan zich voor schipbreuke lingen uit te geven. Op dit oogenblik zijn zij weder zoek. Sarah Bernhardtde veelzijdige kunste nares bezit te Saint-Adresse bij Le Havre een landgoed. Om deze bezitting af te rondenkocht zij onlangs een stuk grond waarop eene volledig ingerichte Norman- dische boerderij staat. De koeien dezer boerderij leveren eene voortreffelijke melk. waaruit eene recht smakelijke kaas ge maakt wordt. Dit product komt thans onder den naam petits fromages Sarah Bernhardt op de markt en vindt te Havre en te Rouaan gretig koopers. Wat een geoefend vélocipédist in zijne vrije uren al niet zien kanbewees de president van het Vélocipédistenbond de heer E. H. Bingham, te Utrecht, in het afgeloopen jaar. Deze rijder legde op 26 Zon- en feestdagen niet minder dan 2384 kilometer af, dus gemiddeld 53 kilom. per dag, zijnde de afstand langs den spoor weg van Rotterdam tot Utrecht. De grootste rit, dien hij op één dag maakte was 100J£ de kleinste 12 kilometer. De heer Bingham bezocht op zijne „wandel'ridjes de volgende stedenHindeloopenHarlingenLeeuwar den, Heerenveen, Zwolle, Harderwijk, ZutfenArnhemNijmegenTiel's-Bosch, Breda, Antwerpen, Bergen-op-ZoomWil lemstad RotterdamGoudaU trechtDen Haag, Leiden, Haarlem, Amsterdam, Hoorn, Enkhuizen, en detusschenliggende steden en dorpen. De oude getrouwe dienstboden zijn de wereld nog niet uit. De Keizerin van Duitschland verleentzooals men weet, een gouden kruis en een diploma aan iedere dienstbode die veertig jaren achtereen in éen dienst is gebleven. Volgens een onlangs openbaar gemaakte opgave nu, werden van Januari 1877 tot 31 Dec. van het afgeloopen jaar 1027 van zulke kruizen uitgereikt, waaronder 91 in Elzas- Lotharingen. Ook aan Duitsche dienstboden hier te lande viel deze onderscheiding ten deel. HAARLEM, 29 Januari 1884. Door het bestuur der letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer'- alhier werd aan de noodlijdende weduwen en weezen te Brielle en Helvoetsluis opgezonden een bedrag van ƒ121,18 zijnde de netto op brengst der tooneelvoorstelling door haar op Dinsdag 22 Januari 11. gegeven. De inbrekers in het kantoor van de heeren van der Vinne van Lee Co aan het Spaarne alhier zijn door de Arr. Rechtbank veroordeeld, W. Knop tot een jaar en D. Negrijn tot negen maanden cellulaire ge vangenisstraf. MAATSCHAPPIJ Buitengewone vergade ring met Dames, op DINSDAG 5 Februari 1884, des avonds ten acllt UUr, inde zaal der Sociëteit „de Kroon van Leiden. De dameskaarten zullen in deze week aan de leden worden toege zonden en worden zij die nog tot het lidmaatschap willen toetreden, uitgenoodigd daarvan kennis te willen geven aan den Penningmeester den Heer P. LOOSJES, Ged. Oudegracht. (320) Eet Bestuur'. A. C. Kruseman Voorzitter. Dr. H. D. Krüseman, Secretaris. Wordt terstond verlangd eene fatsoenlijke, liefst R. C. als WERKMEID, van goede getuigen voorzien adresseeren men zich onder N°. 321, aan het bureau van dit blad. Koninklijke Vereeniging: „Het Nederl. Tooneel Afdaeling „Rotterdam". Tooneelspel in 3 bedrijven door Alex. Dumas Filswaarin de hoofd rollen zullen vervuld worden door Mevr. CATH. BEERSMANS en de Heer D. HASPELS. in één bedrijf van Ed. Pailleron Aanvang te 8 uur. Entreé voor de Leden en hunne Dames per persoon, eerste rang1, tweede ,50 voor het publiek: eerste rang1,50 tweede ,75 Plaatsen te bespreken op Donder dag 31 Januari en Vrijdag 1 Fetir. van 's morgens 10—12 uur. (322) Het Bestuur. Met Februari gevraagd eene nette die kan koken, en eene voor des ZaterdagsP. G. Brieven onder N°. 323aan het bureau van dit blad. Tegen 1° Febr. vraagt men eene niet te jong, als meid-alleen, tegen hoog loon. Goed kunnende koken is vereischte. Zonder goede getuigschriften, onnoodig zich aan te melden. Brieven franco onder letters M M of in persoonbij den boekh. J. J. C. MUNK, Haarlem. uit den burgerstandP. G.zoekt1 tegen April of Mei a. s.in de om-; streken van Haarlem, plaatsing als KINDERJUFFROUW of hulp in de huishouding. Franco brieven bij de uitgevers1 dezes, onder N°. 325. in het bezit eener aanbeveling der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunstwenscht nog eenige leer lingen aan hare leiding te zien toe vertrouwd. Brieven franco onder' N°. 326, aan het bureau van dit blad. gevraagd, ƒ1.per week met de kost. AdresKleine Houtstraat 106. Gevraagd een fatsoenlijk DAG MEISJE, voor huiswerkniet te; jong. Oranjestraat N°. 7. (328) Gelegenheid tot plaatsing van een by H. HUIJKMAN, Timmerman, Ridderstraat. (329) tegen Mei aanst.voor een klein gezineen BOVEN- of BE NEDENHUIS. Adres met op gaaf van prijs, stand en grootte onder N°. 333aan het bureau van dit blad. twee New Foundlander HONDEN, 10 maanden oud, 68 oM. hoog. Te bevragen onder N°. 330, bureau van dit blad. tegen 1 Meieen HUIS, ["jiiii"! op een vrolijken stand, 1111 ullül bevattende 7 kamers met -kelder, zolder en verdere gemakken, voorzien van gas en duinwater. Huurprijs ƒ700 niet te bovengaande. Brieven onder N°. 334, aan het bureau van dit blad. tel, nooit gedragen, 17. Brieven franco onder N°. 331 bij De Erven Loosjes. j voor een HEER, bij eene nette, familie2 a 3 gemeubileerde KAMEBS, liefst buiteD de stad, met bediening, doch zonder kost; zoo mogelijk terstond te aanvaarden. Brieven franco onder N°. 332, aan het bureau van dit blad. op fatsoenlijken standin het midden der stad, twee gemeubileerde KAMERS, voorzien van vele gemakken. Adres onder N°. 335, bij de uitgevers van dit blad. In het midden der stad wordt met 1 Mei of eerder TE HUUR aangeboden: een Bovenhuis, bevattende 3 kamers en ruimen zolder met meidenkamer, benevens 1 benedenkamer, keuken en tnin, tegen den huurprijs van ƒ350. Franco brieven onder N°. 336, hij de uitgevers van dit blad.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3