Mooie theorieën. zich ten doel stelde den Czaar en diens familie door vergif in het hrood om het leven te brengen. Latere berichten evenwel spreken alleen van het ontdekken eener geheime druk kerij, wat van een en ander waarheid is zal moeten blijken. Te Weenen is weder een akelige mis daad gepleegd. Een werkman heeft daar zijn zesjarig zoontje vermoord. De man, een weduwnaar, verklaart, dat hij den moord in wanhoop begingomdat hij door gebrek aan werk tot het niterste gebracht was en niets had om kind te eten te geven. Hij heeft nog een kind, een meisje van elf jarendat bij een bloedverwant in woont. Verscheidene andere treurige moordver- halen worden van elders bericht. Bij Hau nerdorf (Beieren) werd een 14-jarig dienst meisje 's avonds door een boerenknecht aangevallen en vermoord. De moordenaar is reeds in hechtenis. In het Prnissiesche dorp Sknrz, bij Stargardt, is een moord gepleegd op een 14-jarigen knaap. Men vond zijn lijkin stukken gesneden, onder een hrug. Door het gerechtshof van Eure is een zestienjarig dienstmeisje, dat hare meestereseen rijke oude damevermoord de en daarna bestal tot twintig jaren dwang arbeid veroordeeld. Woensdag ochtend zag de brugwach ter van de spoorbrug over het Hollandsche Diepaan den Moerdijkbij het gaan van zijne woning naar de draaibrugeen hoed liggenen iets verder een witte zakdoek gebonden aan een telegraafpaal. Bij onder zoek bleek het hem, dat in den zakdoek drie stukjes papier gewikkeld warenge schreven en daar achtergelaten door iemand die door verdrinking een einde aan zijn leven gemaakt had. Het ééne was een naamkaartje waarop stondB. A. U. Van der Wal, luitenant der pontonniers; het andere was een afscheidsgroet aan zijne moeder en een dikwijls herhaald verzoek dat ze hem zijne daad mocht vergeven terwijl een heel klein stukje papier, blijk baar van eene courant afgescheurd, het verzoek inhield, indien zijn lijk mocht gevonden wordenhet in den familiegraf kelder bij te zetten. Met een en ander is de brigadier der maréchaussee te Moerdijk in kennis gesteld. Alhoewel men op de plaats waar de on gelukkige zich vermoedelijk in het water heeft gestortaan het visschen is geweest is men er niet in geslaagd het lijk te vinden, zoodat het vermoedelijk met den stroom is weggedreven. Uit Hansweerd wordt ons gemeld Woensdag kwam van Antwerpen aanbe stemd naar Rotterdamhet scheepje Noord ster schipper Vidalmet eenige kisten ammunitie, wapens en patronen, zonder voorzien te zijn van de gevorderde sein vlaggen en vergunning van den Commis saris des Konings overeenkomstig de wet van 26 Januari 1815 n°. 57 Staatsblad n°.7.) Daar dusdanige invoer verboden is werd Vidal door de bevoegde autoriteit de haven ontzegd, en voer hij tot bij Walsoordeom onder den Zuidenwal eene (Naar het Engelsch. 8) En zoo wisselden angstige verbeelding, verontwaardiging en een gevoel van hartelijke liefde elkander af in haar binnenste tot aan het aanbreken van den dag. Toen waren de buren aan de voordeur komen vragen, of er ook iets bekend was van Mr. Morley's lot, en Mr. Pearmain kwam binnen en nam op zichnaar de stad te gaan, om Mr. Morlev op te sporen, en de ongelukkige vrouw had onder een vloed van tranen dat aanbod aange nomen. »Als ik maar wist," snikte zij, sof hij dood is of nog leeft, zou ik het kunnen uitstaan." sGe behoeft u over zoo iets niet te verontrusten, Teresa," sprak Mr. Pearmain, die spoedig weêr terug was. sEen man, die niet veel zedelijke kracht bezit, wordt een afvallige. Mr. Morley heeft eenvoudig vleesch gegeten, en schaamt zich je onder de oogen te komen." 'tWas maar al te waar— tenminste wat het eerste gedeelte van het verslag betrof; het tweede gedeelte was eene vrucht der verbeelding; Mr. Morley zou !1 veilige ligplaats in te nemen. Intnsschen werd hier ook procesverbaal opgemaakt wegens het onbevoegd stoken aan boord. De lading is bestemd om via Rotterdam per stoomschip naar Zanzibar vervoerd te worden. In den laatsten tijd is meer dan eens opgemerkt, dat horloges van personendie in de nabijheid van electrische machines (dynamo's), of van snel loopende drijf riemen zich hebben opgehoudenhun ge- regelden loop verliezen en volstrekt on bruikbaar worden. Geen wonderhet hor loge is magnetisch geworden. Het eenige middel is het te „onmagnetiseeren". De kwaal is reeds zoo algemeendat men daar werktuigen voor uitgevonden en verschil lende methoden aanbevolen heeft. Een van deze wordt in de Scientific American van 12 Januari beschreven. De Ftoile Beige maakt van een ge rucht melding, dat er weder te Brussel iemand op geheimzinnige wijze verdwenen zou zijn. Een lid eener aanzienlijke familie, hoofdambtenaar aan een der ministerien, echtgenoot en vader van drie kinderen, zou sedert Zondag verdwenen zijnzonder dat iemand kan nagaan waarheen hij zich zou hebben kunnen begeven. De Italiaansehe Regeering maakt gjoote haast met den bouw van het nieuwe reusachtige pantserschip Lepantodat te Spezzia gemaakt wordt. In plaats van 500 arbeiderszooals in het eerstwerken nu 1500 man er aan. Er zijn nieuwe machines en werkplaatsen ingericht en er wordt 's nachts doorgewerkt. Het pantserschip zal 3% millioen lire kosten. Dezer dagen werd te Londen een dief gevaten na eenige verwonderlijke pogin gen om te ontsnappen ook weêr hervat, wiens lotgevallen belangstelling verdienen. Terwijl de politie de kamer doorzocht de deur goed bewaaktesprong hij van den grond af, door een venster, ter hoogte van 8 voet, en vluchtte over een naburig plat vanwaar hij weer een sprong waagde op een binnenplaatsnaar het open veld. Men was hem echter weer op het spooren toen hij zich door een hoogen muur langs een open gedeelte van den ondergrondschen spoorweg gestuit zag sprong de vluchteling ook daar over heen. Hij viel echter van den aan dien kant 25 voet hoogen muur op den spoorweg en verwondde zich daarbij zoozeerdat hij niet meer kon opstaan. Met een ernstige wond aan het hoofd, een gebroken been en een gekneusden arm werd deze dief- gymnast naar het gasthuis van Westminster gebracht. Men mocht hem inderdaad wel verzachtende omstandigheden in rekening brengen. Een andere Londensche dief, die onlangs in een huis had ingebrokentradna reeds een en ander van zijn gading in een tafel kleed gepakt te hebben, ook de kamer van de dochter des huizes binnen. Maar deze bood hem hier zoo krachtigen weer stand dat hij, na een hevige worsteling met het moedige meisje, waarbij zij een messteek en eenige kneuzingen bekwam maar al te blijde geweest zijn, als hij zijne vrouw onder de oogen had kunnen komenwant, uitgestrekt op het ziekbed, en krimpende van pijn en koorts, zou de tegenwoordigheid zijner vrouw zoo goed als koud water voor zijne brandende lippen geweest zijn. Hij was indedaad van den goeden weg afgeweken; hij was gevallen! Op weg naar het station had een vriend een vrienddien hij in lang niet gezien had erger dan de ergste bandiet hem dringend verzocht bij hem te komen dineeren; hij had de uitnoodiging aangehoord, hij had haar verleidelijk gevonden, hij had geaar zeld en eindelijk zich gewonnen gegeven; hij kon in allen gevalle zich het genot gunnen van het gezelschap zijns vriends, al dineerde hij dan ook niet bij. hem, en dan kon hij naar huis en naar Teresa met een laleren trein terugkeeren. IJdele gedachte! Toen die kerrie-soep zulke heerlijke geuren uitwasemde uit hare terrine, toen die gestreepte baars in zijn portwijnsaus zijne mooiste zijde naar boven keerde, toen die ganzeborst zijn hongerige oogen begroettetoen dat enkele teugjen Chateau Yquem hem alles deed vergeten, toen bezweek Mr. Morley. Vier uur van het heer- het raadzaam achttede vlucht te nemen met achterlating van zijn buit. Een blad uit den Oranje Vrijstaat verhaalddat men daar op sommige plaatsen tot in het bespottelijke bang voor de pokken is. Die vrees is zefs zoo sterkdat onlangs een heer uit Bloemfonteindie een uitstapje maakte naar de Fieldsaan elke boeren plaats waar hij met zijn paard een poos wensehte te rustenwerd afgewezen om dat hijnaar een besmette plaats ging. Er heerschte gisteren eene paniek in de City. P. W. Thomas, Sons Co., effectenmakelaarseene firma die 100 jaar bestaan heeft, staakten de betalingen. De vennooten zijn Persy William Thomas en William Evan Blackeway. Laatstge noemde is gevlucht. Het passief bedraagt 800,000 pst. (ƒ9,600,000). De zaken op de beurs stonden geheel stil. Het faillissement is het ergste dat sedert jaren is voorgekomen. Het actief bedraagt, voor zoover heden uit te maken was, Nihil. De verliezen die de firma geleden heeft waren slechts 35.000 p.st.maar de rest van de 800,000 p.st. behoort aan cliëntendie hun effecten bij de firma in deposito hadden. Thomas is zwaar ziek. Een bank in Cornish en een assurantie maatschappij in het Westen van Engeland lijden zware verliezen. Er volgden anders geen nieuwe faillis sementen ter benrze en men hoopt die ook te kunnen vermijden. De firma deed voornamelijk zaken met de voornaamste huizen. De beide firmanten werden ter beurze officieel als bedriegers aangeklaagd. 27 Januarizijnde de gedenkdag der geboorte van David Friedrich Straussis te Ludwigsburg, in den gevel van het hnis waarin hij is geboren, een gedenk steen onthuld. Prof. Vischer,een vriend van den overledene, hield daarbij eene toepasselijke rede. De steen, bewerkt in renaissancestijlbevat een schild met het opschrift„Geboortehuis van David Fried rich Straussgeb. 1808 overleden 1874." Daaronder prijkt in een ovaal medaillon omhangen met een lauwerkranshet por tret van Strauss. Ter weerszijden daarvan staan vazenboven welke zich een adelaar verheft. Te Leiden is bericht ontvangendat Z. M. de Koning aan de uitnoodiging van den gemeenteraad van Leidenom de ont hulling van Leiden's gedenkteeken met zijne tegenwoordigheid te vereeren geen gevolg zal kunnen geven. -Onlangs werd gemelddat een strooper uit Terwispel in een Friesch weekblad bij advertentie den onbezoldigden rijksveld wachter Stobbe bedankte, dat hij hem strooper gedurende het jaar 1883 zoo ongestoord zijn gang had laten gaan. De Officier van Justitie te Heerenveen heeft tegen genoemden brutalen gast een straf vordering aanhangig gemaaktwegens de voor den bedoelden veldwachter beleedigen- de advertentie. lijkste tafelgenot moest hij boeten met vier en twintig uur van de diepste ellende. De maag, zoolang gewoon zich te voeden met wat hij afval noemde, kon den rijken overvloed van soepen en sausen en vleeschspijzen niet verdragen; en geen dronkaard, na een overdadig drinkgelag, heeft ooit zoo erg naar lichaam en ziel geleden als Mr. Morley leed na dezen toch niet al te weelderigen maaltijd. Mrs. Morley begroef haar hoofd in zijn boezemtoen Mr. Pearmainmet de welwillendheid van een goed man en de gestrengheid van een koningsmoor- der, haar den volgenden dag gebracht had, waar haar schuldige echtgenoot zich bevond, en zich verwijderd had na de deur van het vertrek gesloten te hebben, daar hij het beter achtte, dat er geen getuige tegenwoordig was bij het onderhoud, dat nu volgen moest. En wij willen niet minder bescheiden zijn dan Mr. Pearmain. Arme Mrs. Morley't Is te hopen, dat haar eqhtgenoot haar zal beloofd hebben, zich voortaan beter te houden. Maar wat verzekerde haar, dat hij zijne belofte houden zou? Kon zij staat maken op zijn woord? Ach, wat was zijn woord meer dan een gebroken riet, en hij zelf had het Aan mevrouw Henrietta Hein ze, geboren Berg, viel de vorige week te Am sterdam eene bijzondere verrassing ten deel. Bij de uitvoering van het oratorium Vin- centius de Paulo van haren echtgenoot werd de dichteres gedurende de pauseering naar het orkest geleid en door den voor zitter der Vincentius-vereenigingmr. J. J. W. Yan den Biesentoegesproken. Hij herinnerde aan de diensten, welke mevrouw Heinze door hare gedichten Die AuferstehungDer Feeenschleier Sancta Caecilia en Vincentiusaan het liefdewerk der Vereeniging bewezen heeft. Docr dit laatste werk wordt de weldadige invloed, door godsdienst en christelijke barmhartigheid op het lot der armen uit geoefend, verheerlijkt en heinde en ver verkondigd tegenover andere tegenwoordig gepredikte, verderfelijk begrippen. Als blijk van erkenning dezer diensten heeft de officieels vertegenwoordiger van den Paus in Nederland aan mevrouw Heinze een vleiend schrijven gerichtstrekkende ten geleide van een zilveren eerepenning, die aan de ééne zijde het pauselijk wapen en aan de andere 's Pausen borstbeeld vertoont, welk eermetaal haar door den Paus geschonken werd. Deze toespraak werd met daverende toejuichingen en fan fares door publiek en orkest begroet terwijl een bloemenregen van de dames in het koor de dichteres overstelpte. Deze onderscheiding is te meer buiten gewoon dewijl mevrouw Heinze, evenmin als haar echtgenoottot het katholiek kerkgenootschap behoort. De Keizer van Oostenrijk heeft aan de redacties der dagbladen te Weenen uitnoodigingen gezonden voor een baldat dezer dagen aan het Hof wordt gegeven. Ook heeft hij gelast dat voortaan aan de pers moeten worden gezonden alle Hof- circulaires, programma's, enz. Vroeger konden de dagbladen van de feesten aan 't Hof geen bericht geven, dan voor zoover zij door derden werden ingelicht. De Keizer wil hen nu in staat stellen om de bij 't publiek bestaande belang stelling in zulke feesten te bevredigen door eigen aanschouwingen dus ook zoo- nauwkeurig mogelijk. Zondag 11. is door de Nederlanders te St. Petersburg het 50-jarig bestaan van de Nederlandsche kerk aldaar gevierd. De gemeente bestaat daarzooals de particu liere berichtgever aan de N. Rott. Ct. meldt, reeds 150 jaren; maar zij behielp zich eerst zonder, later met een houten kerkgebouwtotdat zij onder Keizer Nico- laas, in 1834, een steenen kerkgebouw verkreeg. De tegenwoordige Nederlandsche predi kant, de Heer Gillot, wiens leerredenen steeds vele hoorders trekkenook buiten den kring zijner landgenootenhield de feestredenaar aanleiding van denzelfden tekst die bij de inwijding was gekozen, 's Avonds gaf de leeraar een feestmaal aan leden en oudleden van kerkeraad en kerke lijke commissiën. Aan Z. M. onzen koningdie indertijd als gast van zijn oom, den Keizer, de inwijding der kerk bijwoonde, werd, in gebroken! Arme Mr. Morley! Ilij voelde zich diep rampzalig. Onrustig vervolgde hij zijn levenswegzich er van bewust, dat men hem niet vertrouwde. Wat is 't leven, als men gevoelt, dat men de achting zijner medemenschen ver beurd heeft? En hij wist, dat de achting zijner vrouw twijfelachtig was, terwijl er niet aan viel te twijfelen, of hij had de achting der Pearmains geheel verbeurd; ja, hij gevoelde, dat zelfs de kleine Louise waarschijnlijk hem zou leeren verachten. En iniusschen werd hij door al de buren, die ge waar geworden waren, dat er iets zeer ongewoons plaats gehad had, 't welk men wilde geheim houdenbe schouwd als een persoon, die zich op schandelijke wijze uit de voeten had willen maken, als iemand, die op een of andere vreeselijke wijze van het rechte pad was afgeweken; ja, zij beschouwden dezen stillen, matigen, volstrekt niet buitensporigen burger, die op tijd zijne belasting betaalde, des Zondags naar de kerk ging, bij de verkiezing altijd zijne stem in de goede richting uitbracht, en die nooit van zijn leven iels wer kelijk verkeerds gedaan had behalve toen hij zijne vrouw toestond heer schappij te voeren over zijn dieet

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2