Jl f een telegram, mededeeling van het feest gedaan. Een hevige brand brak Donderdag middag nit in de Cité Jolly, te Parijs. Hij ontstond in een hout magazijnde vlammen deelden zich zeer snel mede aan de omliggende lichtgebouwde arbeiders woningen en magazijnenen weldra stond ook het naburige groote decoratie-magazijn van verschillende schouwburgen in lichte laaie. De brandweer rukte spoedig aan, maar het duurde zes uren vóór men den brand meester was.Er hebben,helaas, ook ongeluk ken bij plaats gehad. Een zwangere vrouw, die uit een venster sprongheeft zich zoo ernstig verwond, dat er weinig hoop op haar herstel bestaat. Andere vrouwen en kinderen werden met moeite over de daken of door vensters gered. Maar er werden volgens Figaro, dien avond nog zes kinderen vermist. Er was echter nog hoopdat zij door vreemden gered waren en den volgen den morgen terecht zouden komen. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. In de geheel afgebrande schouwburg-ma gazijnen gingen een aantal kostbare deco- ratiëno. a. die van het vermaarde nieuwe ballet Excelsior, verloren. Een spoortrein van Indianapolis naar New-York is, door het inzakken van een brugin de White Rivier gestort. Yier der treinbeambten verdronken en zes pasagiers worden vermist. Het blijkt meer en meer, dat de ophef door Barnum van zijn witten oli fant gemaakt, echt Amerikaansche hum bug was. De twee priesters uit Birma, die in den zoölogischen tuin het dier kwamen aanbidden (bij welke «plechtig heid,» in tegenstelling met de eerste aankondigingengeen toegang was voor het publiek) bleken volstrekt geen pries ters te zijn. Een door de dagbladen me degedeeld telegram uit ;Indiëwaarin'alle kenmerken van een echten witten olifant opgesomd worden, welke natuurlijke alle bij Barnum's wonderdier gevonden wer den, is meer dan waarschijnlijk op last van Barnum zeiven aan hem gezonden. En Barnum's agent te Londendie aankon digde dat de gezant van Siam den olifant voor echt verklaard had, werd deerlijk gelogenstraft, daar de gezant in de bla-1 den verklaart, dat hij er nooit zijn mee ning over zeideen dat men in Siam niets weet van het bestaan van heilige olifanten, hetzij dan witte of zwarte. De 16jarige zoon van eene geachte en deftige familie te Wagenberg bij Terheijdeneen oppassende jongen, bij zijn oom te Antwerpen wonende om het banketbakkersvak te leerenis in de vo rige week aldaar vermist. Hij zou 's a- vonds eenige boodschappen doen en zijn broeder, die daar ter plaatse bij een an deren oom woont, gaan roepen. De jonge ling kwam niet terugen is ook niet bij zijn broeder geweest. Overal werden te vergeefs nasporingen gedaan en men ver moedde niets anders of hij zou te Wa genberg terugzijn, hetgeen niet het geval was. Den toestand der ouders kan men zich voorstellen. Sedert 4 weken is te Antwerpen nog een 14jarige jongeling vermist. Eene winter als dien wij thans beleven geeft natuurlijk weêr aanleiding tot het ophalen der herinneringen aan zachte winters uit vroeger en later tijd. Eenige daarvan deelen wij mede. In 1186 en 1414 bloeiden sommige boomen in Jan. In de vorige eeuw kwamen tien zachte win ters voor. De 16e 17e en 18e eeuw hadden te zamen 31 zachte winters tegen 74 bijzonder strenge. Een buitengewoon zach te was die van 1795 1796toen stond de thermometer slechts een zeer enkele maal onder het vriespunt. In Engeland stonden toen in Januari de doperwten reeds een voet boven den gronden te Weenen bloeiden in die maand de aman del- en kerseboomen. In Djokjokarta is den 22en dezer de electrische verlichting van den kraton door den Sultan definitief ingevoerd en dien avond heeft de proef aan alle gestelde eischen voldaan. Het inwendige of de dha- lem van den kraton nl. de dans- en eetzaal benevens de gebouwen en de verblijven van den Sultan worden nu verlicht door 169 Swan-gloeilampenterwijl de omlig gende terreinen verlicht worden door 4 groote Siemenslampen. De Zaanl. Cl. heeft bij geruchte vernomen, dat het Goevernement de aan sluiting van de telefoondraden in de Zaan- landsche gemeenten aan die van de hoofd stad niet heeft toegestaan. Daar nu de meeste abonnementen in de Zaanstreek slechts gesloten zijn onder voorwaarde van die aansluiting, zou al het tot noch toe verrichte werk van het plaatsen der palen enz. overtollig zijn. Het is voor de Zaan streek te hopendat het gerucht zich niet moge verwezelijken. Jaantje Struik heeft een request om gratie ingediendwaarbij zij verwisse ling der gewone in cellulaire gevangenis straf vraagt in het belang zoowel van hare gezondheidals van haar kindhet welk zij dan spoediger zelve zou kunnen verplegen. De inspecteur der gevangenissen is uit 's-Bosch vertrokkenten einde dadelijk maatregelen te nemen om een groot getal jeugdige mannelijke veroordeelden uit de landelijke gevangenis, de Kruisberg, nabij Deutichem, aldaar te doen overbrengen. Overbevolking op de Kruisberg is hiervan de oorzaak. Een varkensslachter te Meiel (Limb.) sneed zich bij het uitoefenen van zijn be- beroep in de hand en bekwam daardoor eene zeer lichte verwonding. Kort daarop ving hij eene rat in den valen doodde dit dierwaarbij hij eenig bloed van dit dier in zijne wond kreeg. Het gevolg was dat de arm opzwol en geamputeerd moest worden. Onder deze operatie is de ongeluk kige overleden. De gemeenteraad te Langenbruck, kanton Bazellandheeft een meisje van 12 jaren aldaar, wegens moed en tegenwoordig heid van geesteene belooning van 20 fr. toegekend. In den nieuwjaarsnacht klom een 22-jarig landlooper met een bijl ge wapend in hare kamerwaarin zij alleen sliep. Zy werd wakker, plde door het venster naar buiten en riep om hulp. De booswicht werd daarop in hechtenis ge nomen. In het militair district van Odessa zpn door het 8ste regiment kozakken proeven genomen in het overzwemmen van de Dniester, in de nabijheid van Bender, met behulp van waterdichte zeemlederen zakken, die, met lucht ge vuld, wegens hunne eenvoudigheid en lichtheid Jaartoe bijzonder geschikt zijn. Maar om daarvan gebruik te kunnen maken, is het noodig de manschappen en paarden deugdelyk daarin te oefenen. By de proe ven van het bovenbedoelde regiment kozak ken bleek het bp v., dat vele paarden, die gevoeldendat zij door de aan den zadel bevestigde zakken geen gevaar liepen te zinkenniet meer met de beenen werkten, maar zich lieten drijvenwaardoor zij uatuurlgk met den stroom afdrevenvele paarden werden hierbij omvergeworpen en veroorzaakten veel moeite en tpdverlies, daar men ze naar de boot toe moest trekken en ten deele van hunne zwemzakken ont doen. Het nadeeligste daarvan was echter, dat zoowel de voorwerpen, die aan den zadel bevestigd warenals die zich op den rug van den ruiter bevonden, in zidke omstandigheden in het water kwamen en de munitie in de patroontasschen zoo nat werddat zij later in het geheel niet meer was te gebruiken. Behalve deze proeven werden nog andere genomen, waarvan de doeltreffendste daarin bestond, dat uit 12 dergelijke, in 2 rijen en door fourageerlijnen verbonden zwem zakken eene soort vlot werd samengesteld waarvan de bodem uit stangen bestond, die door aan de zakken bevestigde ringen getrokken werden; de breedte van een dergelpk vlot was 0.9 M., de lengte 1.78 M., de hoogte 0.26 M. Dit vlot werd met de geheel bepakte zadelswapenenmunitie en uitrusting van 9 kozakken beladen (ongeveer 245 kilo)waarna het nog over de helft der hoogte boven water bleef, zoodat men zonder bezwaar nog de uit rusting, enz. van twee man daarbij had kunnen voegen. Het vlot werd door eene ruim 4 M. lange lijn aan den staart van het zwemmende paard gebonden enzonder dat het eenige inspanning kostteover de rivier getrokken. De voorwerpen op het vlot bleven geheel droog. Het maken daarvan duurde 11 minuten, het laden 7 minuten, het overtrekken 8 minutenhet ontladen 2 minuteD en terugzwemmen van een mensch, wien een zwemzak op den rug was gebonden en die twee dergelijke vlotten boegseerde5 minuten. Als alge meen resultaat bleek dat een sotnia van 9 rotten per half-peloton op zes bovenbe schreven vlotten in tweemaal de geheele uitrusting had overgevoerd de manschap pen zwommen tegelijk met de paarden over de rivierde paarden geheel onbelast de manschappen alleen in het hemd. De geheele overtocht duurde voor één sotnia bp eene breedte van de Dniester op het overgangspunt van ongeveer 380 pas en eene stroomsnelheid van 0.7 M. in de seconde ongeveer één uur. 1 Een zonderlinge Gemeenteraadszit ting had onlangs te Kislar, in Zuid Rus land, plaats. Aanwezig waren alleen de Burgemeester en éen Raadslid. Zij wachtten vijf minuten, en toen er nog niemand der overige leden verscheen, nam de Burge meester plaats en opende hp op plech- tigen toon de vergadering. Aan de orde was het afvaardigen van een deputatie bp Turgenjeff's begrafenis. Met «algemeene stemmen» werden de Burgemeester en het aanwezige Raadslid daartoe gekozen. Vervolgens werden de noodige middelen tot dekking van reis- en verblpfkosten enz. der deputatie geree- delpk verleend, en nadat de beide leden de vereerende opdracht aangenomen had den, werd de vergadering gesloten. Dit is geen anecdote, maar een waar voorval, volgens de Juscltnsi Krajwelk blad aan de mededeeling een zeker niet ongegronde verzuchting toevoegt over den treurigen toestand van het Russische ge meentewezen. Acht jaren geleden waren Virgi- nia-City en Gold-Hilltwee ineenloo- pende steden in de Vereenigde Staten, door het ontdekken van rpke goudmpnen snel vooruitgegaan en telden in 1876 nog 35,000 inwonersonder welke een twintig tal die op eene fortuin van één tot zestig millioen gulden werden geschat. Er wer den woningen van twee of drie ton ge vonden en alles naar evenredigheid. Thans echter blpken de mpnen uit geput te zpnzp hebben ruim f 700 millioen aan goud en zilver opgeleverd, doch wat men er nu nog vindtloont de moeite van het delven niet meer. Het verval der stad is thans nog sneller dan de opkomst was. Reeds hebben 30,000 zielen haar verlaten met al wat tilbaar was. De prachtigste huizen staan, voor zoover ze niet voor afbraak zpn verkocht, onbewoond en zijn onverkoopbaar, want zp kunnen zelfs de overgangsrechten niet opbrengen. De 5000 nog achtergebleven in woners zpn mpnwerkers en fortuinzoekers, die echter weldra verdwenen zullen zpn. In den spoorwegtunnel van Braine le Comte is een extra trein van ledige wagens uit Brussel in botsing gekomen met een goederentrein uit Doornik. De machinist en stoker van den eenen trein gingen, toen zp de botsing zagen aan komen, in de kolen liggen en bleven ongedeerd. De machinist van den anderen trein aan wien het ongeluk te wpten is werd door den schok van de locomotief geslingerd en gedood. Zpn stoker, die aan den ingang van den tunnel waarschuwende seinen zag en hem daar opmerkzaam op maakteredde zichdoor aan een stp 1 van een afdakje te gaan hangen. Er waren aan weerskanten van den ingang bpzondere seintoestellen, waardoor, naar men meende ongelukken zoo goed als onmogelpk gemaakt werden. Deze toestellen blpken door den omgekomen machinist, misschien in een vlaag van waanzinmoedwillig verzet en gebroken te zpn. De beide locomotieven zpn zwaar be schadigd en door de stremming in het ver keer ondervonden versch eidene treinen vertraging. als weinig beter dan een bepaalden Don Juan. Niemand kon voorzeker Mr. Morley van alle schuld vrij pleiten. Hij had aan zijne vrouw eene belofte gedaan, en haar gepaaid met eene valsche geruststelling, door te verzekeren, dat zijn woord zoo goed was als zijn I eeden hij was een man van zaken en wist, wat een eed te beteekenen had. Bovendien wist hij, dat zijne vrouw de zaak zeer ter harte ging, daar zij, evenals alle bekeerlingen, eene dweepster was, en in de over tuiging verkeerde, dat het eene zaak van leven en dood gold. dWaarom tobt gij er zoo over, Teresa?" vroeg Mrs. Pearmain haar eens. »Voor u zelve en voor Louise hebt ge de goede leefwijze aangenomen. Niet waarschijnlijk is het, dat gij zelve er ontrouw aan worden zult, of dat ge niet waken zult, dat uwe dochter hare grootsche toekomst niet mis looptja, hare grootsche toekomst! En waarom zoudt ge hem niet laten terugkeeren tot zpn afgoden?" «Mijn George! 0, Emily, hoe zou ik dat kunnen doen Dan volgde ik hem liever op den verkeerden weg. Wat voldoening zou mij het bewust zijn kunnen schenken, dat ik beter ben dan hij is? Mijn vurigste wensch is, dat zijn bloed rein moge zijn, zijn leven lang. Ik wensch vurig, dat hij met mij zal toenemen in volmaaktheid, en indien dat alles scheiding moet maken tusschen ons, en moet uitwerkendat we ten langen leste als het ware tot een verschillend ras zullen gaan behooren, dan wil ik liever eiken dag gebraden varkens- vleesch op mijne tafel hebbenen het ook eten! Ik wenschte wel, dal ik nooit iets van deze geheele zaak ge hoord had! Ik zie niet in, dat we er een zier beter door worden. George en ik plachten ten opzichte van alles overeen te stemmen, en tegenwoordig haspelen we over alles!" Blpkbaar was verontwaardiging niet het wapen, waarmede deze uitbarsting moest bestreden worden, en Mrs. Pearmain kraamde nog eens al hare fantastiesche stellingen en logiesche gevolgtrekkingen uit, en zij hield daarmede vol, totdat zij eindelijk zegevierde en Mrs. Morley's verstand en Mr. Morley's slokdarm op nieuw in boeien sloeg. Natuurlijk bleef, terwijl deze be roeringen plaats hadden en voort duurden, de tijd niet stilstaan, en Ilarry Pearmain en Louise Morley stonden evenmin stil:hunne kin derjaren spoedden ook ten einde. Zij waren werkelijk mooie kinderen, en hetzij dierlijk dieet voor ons overigen goed is, hetzij niet, hunne schitterende oogen, ronde leden en rooskleurige wangen, hunne levendige bevalligheid en gelukkige gemoedsstemming deden duidelijk genoeg zien, dat het tegen overgestelde dieet voor hen goed was. Maar daar stond tegenover, dat de wangen der kleine Fanny Farwell niet minder blozend waren, dat zij even mollig en in hare bewegingen even'levendig en bevallig was; en Fanny had, van het oogenblik af, dat zij tanden in den mond gekregen had, zich mogen voeden met het heerlijkste gebraden vleeschen met de vetste oesters. Zij waren met hun drieën de beste vrienden ter wereld, en het eenige wat de ouders wel eens deed vreezen, dat het geluk, waarvan zij gedroomd hadden, niet zou verwezent- lijkt werden, was, dat Ilarry steeds volhardde Fanny zijn klein vrouwtjen te noemenen Louise zijn lief zusjen, ofschoon we niet met zekerheid kunnen i zeggenof hp tot het geven van die namen werd aangezet door de aan moediging en de zilverstukjenswaar mee Mr. Morley hem verheugdezoo i dikwijls hij hem die namen hoorde gebruiken. Maarhoe het ook wezen zou in de toekomst, helzp Louise Harry's zuster dan wel zijne vrouw zou worden, zeker is het, dat zij voor het tegenwoordige op zeer harlelijken voet met elkaar verkeerdenzij kwamen bij elkander met hunne spelen en hunne geheimenen Louise was evenzeer thuis in Harry's woning als in de hare; en Mrs. Pearmain placht met innige vreugde Louise gade te slaan; dat het meisjen er zoo bloeiend uit zag, zij beschouwde het als inzonder heid haar werk, en zij maakte zich schoone voorstellingen van de toekomst en verheugde zich over de omstan digheid, dat zij eene schoondochter zou krijgen, geheel naar haar hart. Ondertusschen kwamen er ook bij Mrs. Farwell wel eens gedachten op, welker strekking was op te maken uit de uit drukking, die zich op haar gelaat vertoonde, wanneer zij, Fanny's blonde lokken glad strpkende, tot haar echt genoot sprak over de dwaasheid van de dieet-kwelsie; 'twas jammer, dat men 't geen goed geweest was voor de grootvaders, niet goed genoeg meer achtte voor de kleinkinderen. Wordt verolgd

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3