De Wintertuin eene Dienstbode, ADVERTENTIEN. Oefening inW etenschappen. J. VANDER, KEUKENMEID, KEUKENMEID Dienstbode Dienstbode knap Meisje. Dagmeisje gevraagd. eene WERK-TWEEDE MED), Burgermeisje, KAMER met Kost, Bewassching enz., Ëutsen maken. Kost en Inwoning COMMISSIONAIR gevraagd. TE HUUR. Klierachtig van gestel, met afschuwelijke hoofdziekten bezochtbleek en uitgeteerd, nietig van persoonmoeten ze wel bij ieder het diepste medelijden wekken. Het ge meentebestuur laat thans met loffelijken ijver eiken dag krachtig voedsel aan dat gezin verschaffenmaar 't zal de vraag zijnof een der lijders de vreeselijke ziek te, die hier zoo hevig woedt, kandoor- staan. Als een bewijs hoe de halve cent als pasmunt gebruikt wordt, deelt men aan het U. D. mede, dat sedert Januari tot 3 Februari jl. aan de verschillende betaal meesters, door 's rijks munt waren afge leverd f 30000 aan halve centen en den 7 Februari bij allen bijna geen enkele meer aanwezig was. Er woont in het Russische dorp Iwa- nowka, distrikt Petrowsk zoo verhaalt de Ssar Dwewnikeen vrouw die 131 jaren oud is. Haar oogen zijn nog zeer sterk, haar geheugen onverzwakt en zij heeft nog al hare tanden. Zij kon niet, als verscheidene andere bijzonder oude menschen een voorbeeld van matigheid heeten want zij was een groote liefhebster van brandewijn en liet het drinken pas twee jaren geleden. Zij heeft 20 kinderen gehad, waarvan nog slechts twee klein zoons, van 70 en 80 jaren, in leven zijn. Bij de Parijsche koksjongens schijnt een manie te bestaan om zonderlinge dingen in te slikken mischien verklaarbaar door de vreemde zaken, die zij hun patroons aan de klanten zien te slikken geven. Yoor eenigen tijd werd bericht van een koksjongen, die een vork, iets later van een, die een lepel inslikte, en thans ver haalt men van eendie een dik touw heeft ingeslikt. Hij had, naar men vermoedt, het plan zich op te hangen en wilde, toen hij bij de uitvoering daarvan overvallen werd het touw op die wijze onzichtbaar maken. Een groot eind bleef hem uit den mond hangen. Hij werd terstond naar een gasthuis gebrachtwaar men hem spoedig van het stuk touw bevrijdde. Op het landgoed Weltevredennabij Bergen-op-Zoomen behoorende aan den notaris Vermeulen, te Brussel, is eene kweek- en mesterij van kippen opgericht, onder directie van graaf Dalcaltera. Tot dat einde zijn er ruim drie hectaren grond met de noodige hokken in gereedheid ge bracht, en zijn er reeds 1000 kippen aan gevoerd. Vermindering van petroleum-putten in Amerika. In 1883 werden er 2800 pe- troleumbronnen buiten werking gesteld, tegen 3260 in 1882 en 3852 in 1881. Bovendien vond men in 1883, bij het zoeken naar nieuwe bronnen245 „droge holen"tegen 180 in 1882. Er blijkt uit, zegt de Amer. Sc., aan wie wij deze bijzonderheden ontleenen dat de verschillende olievelden tegenwoordig vrij wel bepaald zijn en dat de ondernemer die daar buiten aan 't boren gaatgroote kansen loopt van bedrogen te worden. Bij het lossen van de eerste salvo's bij aankomst van het lijk van den Rus- sischen gezant op hqt kerkhof in Den Haag schrikten de paarden van een drietal binnen de begraafplaats aanwezige rijtuigen. De beesten rukten zich uit het gareel los en holden in de richting van het Kanaal, alwaar zij gegrepen werden. Bij het op hol slaan der paarden van het tweespannig rijtuig van den graaf v. L.Luit. kol. bij het le reg. huzaren, viel de koets met koetsier en al om, waardoor het rijtuig gedeeltelijk verbrijzeld werd. De koetsier kwam gelukkig in eenig kreupelhout te recht en kwam daardoor met den schrik vrij. Van een ander rijtuig werd tuigen voorstel geheel vernield. Tusschen de oude fundeering van een nieuwnog niet voltooid huis in de Hon- nikenstraat te Amsterdam zijn drie ge raamten en verschillende doodsbeenderen van menschen opgedolven, buiten twijfel afkomstig van de begraafplaats der gees telijke orde, waaraan de straat haar naam ontleent. Kapitein Wm. J. Cardgezagvoerder van het kustvaartuig Turbaneen schoener van 163 ton, heeft meldenswaardige bij zonderheden medegedeeld van zijne erva ringen op zijne jongste reis van Noord- Carolina naar Nieu w-Sehotland, een afstand van 600 Eng. M. Hij was zwaar geladen met spoorstaven, zoodat zijn hoorden niet meer dan twee voet boven water uitkwamen. Den derden dag stak er een sjorm op uit het Westenhet schip was weldra geheel aan het spel der golven prijs gegeven ook door een dwarsgolfdie van een vroege- ren Zuiderstorm afkomstig waser telkens met vreeselijk geweld op brak. Den vierden dag besloot hij het met olie te beproeven. Hij stelde een man aan den boeg met een kleine kan olie, om er bij elke zware zee iets uit te gieten. De voorraad was zeer beperkt en er werd telkens niet meer dan een klein bierglas uitgestort. Eerst gebruikte hij petroleum. Doch dit gaf niet genoeg. Toen werd een vat lijnolie waar van er tien gallons, als vrachtgoed aan boord waren aangesproken. De uitslag was „in ieder opzicht bevredigend". Vijftien uur lang werd er mee voortgegaantoen was de voorraad uitgeput. Maar 't geweld van den storm was nu ook voorbij en de Turban kwam in veilige haven. Kapitein Card verklaartdat het geweld der aanrollende baar telkens door de olie verlamd waszoodat zij niet over het vaar tuig kon breken „zonder de olie zou het schip het onmogelijk hebben kunnen hou den. Gemis van eigen tanden is in de meeste gevallen een zeer lastig ietsdoch velen weten dit gemis bijna geheel te ver goeden door het dragen van kunstgebitten. Er zijn echter menschen, die daarmede niet geholpen zijn; voor wie b. v. een koper- blaasinstrument bespeelt schijnt een gewoon kunstgebit niet altijd de noodige vastheid in den mond te geven om een goed embouchuur te hebben. Iemanddie in dit geval verkeertliet ons dezer dagen een door hem zelf vervaardigd hulpmiddel zien om aan dit gebrek tegemoet te komen. Het voorwerp is hoogst eenvoudig samen gesteld en het bleek onsdat de bezitter daarvan met het grootste gemak zijn cornet- A-piston kon bespelen, terwijl hij zonder dat slechts schorre geluiden kon voort brengen. Wie er belang bij mocht hebben om meer daarvan te wetenkan zijn wenseh het best bevredigd zien door zich te wen den tot den Heer A. Blaauwte De Rijp, die daarover het best nadere inlichtingen kan geven. Voor eenige dagen is te Onstwedde de boerenknecht J. L.terwijl hij op den hooihoop eenig werk verrichtteer af ge gleden, waardoor hij met den hooihaak, die daar juist stondop eene zeer gevoelige wijze in aanraking kwam. Het voorwerp drong hem zoodanig door de dijdat de punt onder den arm zat. Onmiddelijk werd geneeskundige hulp ingeroependoch deze vermocht eerst niets. Toen een smid den weerhaak in een andere richting had gebo gen, kon de lijder uit zijne gevaarlijke positie verlost worden. Zaterdagnacht is te 's-Gravenhage brand ontstaan in de werkplaatsen van de bekende pianofabriek van den Heer Cuipers in het Hooge Westeinde. Zoowel het achterhuis als een gedeelte van het voorhuis hebben door den brand veel ge leden. Ook een paar woningen in de Kromme Elleboog, nabij de werkplaats, hebben schade bekomen. Alle autoriteiten waren spoedig tegenwoordig. De brandweer had de handen vol om den brand te blusschen. De oorzaak is onbekend. Van de in aan maak zijnde piano's en den voorraad in de werkplaatsen is zoo goed als niets ge red kunnen worden. De aanwezige afge werkte stukken in het magazijn hebben echter weinig schade geleden. Wij zijn nog niet van den winter af. Hoe zacht hij tot dusverre geweest moge zijn, hij zal, volgens de weerkundigen, ons nog zijn strengheid doen gevoelen, zonder genade voor de onvoorzichtige bloesems en uitspruitsels die zich reeds vertoonden. Prof. Reis, teMainz, die on langs een voordracht over dit onderwerp hield, voorspelde op wetenschappelijke gronden, dat wij in dezen winter nog kou de en sneeuw zullen krijgen. Ook de the orie der zonnevlekken spreekt voor die voorspelling. HAARLEM19 Februari 1884. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de afgeloopen maand kan het volgende worden medegedeeld. Van volgens de wet besmettelijke ziekten werden ter stedelijke secretarie aangegeven: 120 gevallen van mazelen en 2 gevallen van angina diphtherina. Het totaal der overledenendaaronder begrepen 4 leven loos aangegevenen bedraagt 90. Verhou ding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar voor deze maand berekend 24.03. Aan lichaamszwakte stierven 14aanhou dende koorts 2aan mazelen 7aan stui pen 4aan apoplexie 2aan hersenziekte 6aan cronp 4aan kinkhoest 3aan hartziekten 5aan ziekten der ademhalings organen 18, waarvan 7 aan keel- en longte ring of bloedspuwing, aan ziekten der spijs verteringswerktuigen 10, andere ziekten 7, aan onbekende oorzaken 4. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: bene den 1 jaar 21, van 1 5 jaren 19, van 5 -14 jaren 7van 14 20 jaren 2 van 20 50 jaren 12van 50 65 ja ren 9, van 65 80 jaren 14, boven 80 jaren 2. Geboren zijn 81 jongens en 72 meisjes. Sedert 1.1. Donderdag wordt alhier vermist een 21-jarig meisje uit den fat soenlijken burgerstand, klein van persoon, gezet, gekleed met donkerbruine japon, zwarten mantel en hoed van zwart ruig viltondergoed gemerktW. v. S. Daar zij lijdende was aan zwaarmoedigheid vreest men dat haar een ongeluk is overkomen, daar zij reeds meermalen het voornemen tot zelfmoord had geuit. De Commissaris van Politie verzoekt bij ontdekking bericht. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 16 Feb. 1884 in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Huis en Erve, Harraejanseveld 63, 2350D. Roeland. No. 2. Huis en Erve, Harmejanseveld 61, 1250, H. Vekkes Wz. No. 3. Huis en Erve naast het voorgaande, ƒ1325, H. Vekkes Wz No. 4—9. Huizen en Erven, Harmejanse veld 57c57li, f4935, opgehouden. No. 10. Huis en Erve, Harmejanseveld 57», f 820, J. J. Homan. No. 11. Huis en Erve, Harmejanseveld, 57?», S20, J. J. Homan. No. 12. Huis en Erve, Harmejanseveld 57/, 820, J. J. Homan. No. 13. Huis en Erve, Harmejanseveld 57k, f 805 F. J. Visser. No. 14. Huis en Erve, Harmejanseveld 57/ f805opgehouden No. 15. Huis en Erve, Harmejanseveld 57i, f 800, E. W. van Broekhoijse. GENOOTSCHAP VERGADERING van HH. Leden, op Donderdag den 21 Februari 1884, des avonds ten acht urein de zaal van „Hêtel Funckler". Voordracht van den Heer Dr. COSTERUS. Onderwerp: Over de groeiwijze van de wortels in verband met hunne verrichtingen. G. C. W. Boiinensieg, (626) Secretaris. De ondergeteekende betuigt bij deze zijnen hartelijken dank aan de leden der Timmerlieden-Vereeniging „Eensge zindheid" alhier voor het Souvenir hem, op het laatst gehouden jaar. feestaangeboden en aan het Bestuur wordt inzonderheid dank gezegd voor het genoegen en de medewerking die hij gedurende het bestaan der ver. eeniging met hen heeft ondervonden (627) Korte Houtstraat N°. 3. Geboren JAN CRISTOFFEL HENDRIKÜS JACOBUS. Zoon van W. H. de Haan J. C. Gz. en A. D. Hijdelaar. Haarlem19 Febiuari 1884. Heden overleed tot mijne diepe droefheidmijne lieve Moeder N. SCHUMANN geb. NOË. Alida Schumann. Haarlem, 15 Februari 1884. Eenige en algemeene kennisgeving. Tegen Mei aanstaande verlangt men eene ook voor huiswerk, liefst P. Gr. Adres: KI. HoutwegN°. 14. (630) gevraagd, voor dadelijk of tegen Mei, in eene deftige dienst. Franco brieven onder N°. 631, aan het bureau van dit blad. Wordt gevraagd tegen Mei in een klein gezin, eene van de P. G.als Meid-alleen. Adres: Ged. OudegrachtN°. 101. Meu vraagt tegen Mei, in een klein gezin, eene flinke die goed kan koken en netjes werken, voor meid-alleen. Adres bij de uitgevers dezes. (633) Men verlangt tegen 1 Maart een niet beneden de twaalf jaar, van 's morgens half acht tot 12 uur, om eenige lichte bezigheden te ver richten. Adres: KI. Houtstraat 70. In een net burger gezin wordt een fatsoenlijk Dagmeisje ge vraagd P. G. Adres Keizerstraat 6. Mevrouw M E R E N SNieuwe Gracht 84vraagt met 1° Mei e. k. door het huwelij k der tegenwoordige, P.G.die goed kan koken en werken, niet beneden 25 jaar. Zich aan te melden des avonds tusschen 89 uur. Door het huwelijk der tegenwoor dige, wordt met Mei e. k. gevraagd P. G.bekwaam in het werk en goed kunnende naaijen, strijken en met de waseh omgaan. Brieven franco onder N°. 637 aan het bureau van dit blad. Men verlangt een net, een voudig, fatsoenlijk^ P.G., om kleine diensten te bewijzen en in eene nette winkel behulpzaam te zijn. Brieven franco N°. 638 bij de uitgevers van dit blad. Een HEER z. b. b. h. h.zoekt tegen het begin van Maartbij nette burgerlieden, een liefst in de nabijheid der Gedempte Oudegracht. Franco brieven met opgaaf van conditiën aan het bureau van dit blad onder N°. 639. kan dadelijk geplaatst worden om in het Meubelvak opgeleid te worden. Onders die hnn Zoon dade lijk aan het werk en gaarne onder eene goede leiding geplaatst willen zien vervoegen zich bij J. BOEREE, Menbelmaker, Glasblazersstraat 39. Spreekuur 's middags van 121 uur en 's avonds na 8 uur. (640) Voor bovengenoemd vak kunnen een paar LEERLINGEN geplaatst worden voor heele of halve dagentegen genot van eenig salaris. Adres bij de uitgevers dezes. Een Onderwijzer zoekt tegen 15 Mrt. met gebruik van eene VRIJE KAMER. Brieven franco met opgave van conditiën aan het bureau vau dit blad onder N°. 644. Een graankantoor te Groningen mn Ti i vraagt een flink, actief COM- IE IIU Ij II gevraagd MISSIONAIR, die geschikt is en zich belasten wil met den verkoop van gort en aanverwante artikelen aan winkeliers en 'grutters te Haarlem en omstre Brieven franco onder letter M. bij den boekhandelaar J. O. VAN HOUTEN, te Assen. (641) in de Tuinbouw-Inrichting van E. H. KRELAGE ZOON aan den Kleinen Houtweg te Haar lem is geopend alle werkdagen van twee tot vier ure des namiddags, In den Wintertuin is op dit oogen- blik tentoongesteld eene verzameling bloeiende Hyacinthen Bouquetten en Bloemar- rangementen van allen aard en tot eiken prijs worden in den Wintertuin saamgesteld. Uit den Wintertuin worden ver- Sieringen voor feesten, enz. tegen billijke voorwaarden bezorgd. (642)bij met 1 Aprileen HUIS I!,»!' I" met TUINTJE, de huurprijs van ƒ250 'sjaars -niet te boven gaande Adres onder N°. 645bij de uitgevers van dit blad. rrjinis I een HUIS met TUIN voor- zien van zeven a acht kamers, van f 800 tot f 1000 per jaar. Adres bij De Erven Loosjes, onder N°. 646. Tegen primo Mei a. s. wordt op een levendigen stand in het midden der stad TE HUUR aangeboden eene nette Benedenwoning, bevattende vier kamers, keuken, kelder en tuintje. Huurprijs f 250 per jaar. Franco brieven onder N°. 647, ij de uitgevers van dit blad.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3