TotNutvan'tAlgemeen. Te Haarlem TE HUI Dagmeisje Werkster ADVERTENTIEN. TE HAARLEM. Gevraagd MAATSCHAPPIJ; Departement Haarlem. Mutsen maken. Een JONGMENSCH, üe Haarlemsche Bankvereeniging JONGSTE BEDIENDE, /*SOO ter leen. TE HUUR TE HUUR TE HUUR TE HUUR met 1 April of Mei een BENEDENHUIS met TUIN TE HUUR TE HUUR gevraagd en aan deze viel niets in handen dan een paar duizend francs en een tiental hoeden en jassen. In het «Tijdschrift der Red. Maat schappij van geneeskunde»deelt de Heer de Jager de volgende curiositeit mededie weder een nieuw licht werpt op de toe standen van het platteland. «Voor eenige jaren heerschte in een dorp in het N oorden van ons land de mazelen epi demisch. De veld wachter,die met de opplak king der papieren belast was, ging huis aan huiswaar kinderen warenrondvragende of de bewoners er ook tegen waren om een papier op de deur te hebben. De kin deren zouden toch de mazelen krijgenen hij was er dan met eene moeite af. De veldwachter was een oud man van bij de 80 jaren, en de bewoners van huizen, waarin kinderen warenmazelen of geen mazelenlieten hunne deuren beplakken om den ouden man verdere moeite te be sparen Prof. Billrothde beroemde Weener geleerde, waarschuwt tegen het gebruik van carbolzuur tot zuivering van wonden zonder raadpleging van bekwame genees kundigen. Het kan niet alleen in vele ge vallen ontstekingmaar soms zelfsdoor bloedvergiftiging den dood veroorzaken. Als het beste middel om op versche kwet suren te leggen raadt hij loodwater aan. In de laatste maand behandelde de hoog leeraar vier gevallenwaarin onbeteekenen- de wonden zeer ernstig geworden waren door het op eigen gezag gebruiken van carbolzuur. Een treurig geval, ook door het ge bruik van carbolzuur veroorzaaktwordt uit Berlijn bericht. Daar had een vrouw die den ernstig zieken man van haar vrien din hielp oppassen en hem trouw verzorgde het ongeluk, den patiëntdie reeds begon te herstellenbij vergissingin plaats van zijn medicijneen lepel carbolzuur in te geven tengevolge waarvan hij onder he vige pijnen overleed. De arme vrouwdie nog geheel versuft is van smart over den onwilligen manslag door haar gepleegd, stond dezer dagen daarvoor terecht. Het openbaar ministerie eischtemet het oog op de zeer verzachten de omstandigheden, een gevangenisstraf van slechts een weekmaar de rechtbank meende de beschuldigde tot drie weken gevangenisstraf te moeten veroordeelen. Bij Würzburg heeft een Zigeuner bende getracht een kinddat zij alleen op den weg vondte stelen. Het geschreeuw van den kleine trok echter de aandacht van voorbijgangersde roovers moesten het loslaten en zij maakten zich spoedig met hunne wagens uit de voeten. Men ontdekte in een der wagens nog een kind dat om zijn ouders riep, en blijkbaar niet tot de Zigeuners behoorde. De politie doet on derzoek. De Heer E. Appy heeft voor zijne te Amsterdam op te richten «Academie voor muziek« de medewerking mogen verwer ven van den Heer L. Schlegel, die als hoofdleeraar voor de piano zal optreden. De Parijsche correspondent van de Times verhaalt, in een artikel over De Lesseps, o. a. het volgende: De Heer De Lesseps kan 24 uren achter een slapen en dan weer vijf dagen en nachten zonder slapen blijven. Als hij op reis gaat, neemt hij de eerste de beste vacante plaats, kijkt zijn reisge zellen aan, en is er een onder, dien hij herkent, of die geneigd is tot pratendan scheidt hij niet uit. Is er niemand die hem bevaltdan kruist hij de armenlegt het hoofd achterover slaapt in een ondenkbaar oogenblik inen blijft slapen tot hij zijn bestemmingsplaats heeft bereikt. Op zee weet «de groote Franschman« zich nog beter te schikken. Onlangs heeft hij op de reis van Marseille naar Alexan dria, van de 130 uren, 107 uren geslapen. Zijne groote lichaamskracht wordt voor namelijk toegeschreven aan het uitwendig gebruik van koud water. Onder het keizer rijk bracht hij eens een winter door te Compiégne. Op een zekeren morgen, dat het hevig vroor, wilde de kamerknecht den Heer De Lesseps wekken. Het was eerst zeven uren, en het bed was leeg. Groot alarmMen ging zoeken in het park en zag den Heer de Lesseps juist uit een bijt kruipendie hij zelf gemaakt had om zijn bad te nemen. In de laatste jaren heeft hij echter de koud waterkuur opgegeven enzooals bekend isis tegenwoordig zijn grootste liefhebberij paardrijden. Als de vreemdeling, in de Champs Ehjsées en het Bois de Boulogne den optocht van De Lesseps en zijn twaalf kinderenallen te paard en in matrozen pakjes gekleed, ziet voorbij vliegen, en zich met verwondering afvraagtwat dit beteekent, dan is er altijd een Parijzenaar gereed, om u te vertellen «dat daar het Suez-kanaal passeert. De geschiedenis van het door den Franschen schilder Meissonier vervaardigde portret van de echtgenoote van den Ame- rikaansohen Mackay blijft een curieus voor beeld van strijd tuschen geldtrots en kun stenaarstrots. Mevrouw Mackay weigerde het portret als goed te erkennen en bijge volg ook den prijs van 75.000 francs te betalen. Meissonier deed in zekeren zin een beroep op de openbare meeningdoor het naar de tentoonstelling te zenden, doch zoodra Mevronw Mackay dat vernamver klaarde zij zich bereid het toch wèl te aan vaarden. Ze ontving het, betaalde den prijs enwierp het portret in het vuur. Zulk een geval moge tot de zeldzaamheden behoorendat de uitgeschilderdenvooral damesontevreden zijn met hare portretten is lang niet zeldzaam, en het gebeurde met Meissonier kan in zekeren zin zijn kunstbroeders tot troost verstrekken voor de onaangename ervaringen door hem in dezen opgedaan; ten minste als zij niet, zooals Cabanelhun heil zochten in «idea- liseeren. De schilder Herkomer had bij zijn ver blijf te New-York een dergelijk geschil met een heer, die zijn portret ook niet gelijkend vond en weigerde het aan te nemen. 's Mans zoon was echter zeer er mee ingenomen en betaalde de prijs. Het is niet altijd even gemakkelijk te beslissen of een portret al dan niet welgelijkend mag heeten. Een aantal Parijsche kunstenaars en letter kundigen, geleerden enz. zullen nu eer lang, naar Albert Wolf in de Figaro meedeelt Meissonier een feestmaal aanbiedenals een openbaar huldeblijk en een protest tegen den smaad, hem door de rijke Ame- rikaansche aapgedaan. HAARLEM, 26 Februari 1884. In de algemeene vergadering van het departement Haarlem der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen van Maandag 25 Februari 1884 werd onder eene gepaste toespraak van den voorzitter de zilveren medaille uitgereikt aan Gerritje Harmsen die gedurende 38 jarenmet liefde en trouw, als dienstbode was werkzaam ge weest bij den Heer Jansen alhier. Door het op hol gaan van twee paar den die schrikten van een stoomheimachine, is vrijdag middag in de Wilhelminastraat te Haarlem een rijtuig tegen een lantaren paal geslingerd, waardoor de koetsier op straat viel en ernstige verwondingen aan het aangezicht kreeg. De personendie in het rijtuig zaten, kwamen gelukkig met den schrik vrij. Gisteren namiddag zijn door de Politie alhier aangehouden drie knapen 1G15 en 13 jarendie zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een konijn des nachts door middel van overklimming op een erf achter een bewoond huis in de Wilhelminastraat. Reeds lang werden zij verdacht zich aan diefstal van konijnen schuldig te maken die voortdurend werden vermist. De beide oudsten hebben reeds vroeger wegens dief stal gevangenisstraf ondergaan. VERGADERING van don Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 27 Februari 1884, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1. Miss. Ged. Staten goedk. 3e suppl- kohier pi. dir. belasting. 2. Id. id. goedk. staat af- en overechrijving. 3. Voorstel B. en W. op miss. Ged. Staten bedenking verordening heffing schoolgeld Tnsschenschool. 4. ld. id. miss. comm. toezicht lager onderwijs. 5. Miss. id. aanbeveling lid comm. pi. dir. belasting. 6. Id. id. voordracht onderwijzer 2e kl. Opleidingschool voor jongens. 7. Voorstel B. en W. op rekest koop lieden in paarden. 8. Id. id. rekest L. de Jong pomp in de Groote Houtstraat. 9. Id. id. rekest C. Rusman, huur land aan de Oude Brouwerskolk. 10. Rapport comm. fin. rekening kamer van koophandel en fabrieken. 11. Id. id. 6e suppl. begrooting. 12. Rapport comm. verordeningen op motie van orde raadslid J. II. Krelage algemeene politieverordening. 13. Rapport Curatoren Gymnasium voor stel wijziging schoolgelden. 14. Amend, raadslid M. O. de Kanter wijziging reglementen schoolgelden midd. onderwijs. 15. Voorstel B. en W. rekest M. P. T. Prévinairestraat C Leidsche vaart. 16. Rekest P. N. Sabel, idem. 17. Voorstel B. en W. schikking met Regenten St. Elis. Gasthuishofje. 18. Id. id. instructie brug wachter en wegwerker weg langs het Noorder-Spaarne. 19. Id. id. rekest Ingenieur- Directeur der Gasfabriek luchtspoor. 20. Verslag Comm. Gymnastiek-, Scherm en Dansschool. 21. Zaak N. Z. H. Stroomtramw.-maatschü. 22. Miss. Ged. Staten goedk. begroot. 1884. 23. Missive Dr. C. G. von Reeken met financieele staten. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 23 Feb. 1884 in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Winkelhuis en Erve, Gr. Houtstr. 54, f 11150, A. Koen. 2. Zomer- en winterverblijf//Weg en Hout," Wagenweg 14, f 9100, .1. B. Groenen. 3. Huis en Erve met Tuin, Wagen weg 12, f 4000, S. Mons. 4. Tuingrond, Wagenweg. 5. Idem, naast het voorgaande. 6. Idem, achter het voorgaande; te zamen f 9130, G. F. Evelein. 7. Huis en Erve, Kinderhuisstr. 5. 8. Huis en Erve, naast het voorgaande; te zamen 2065, J. Mok, 9. Huis en Erve. Lange Margaretha- straat, f 2700, C. W. Schönhuth. 10. Zomer- en winterverblijf »'t Huis ten Hoek," Haagsche straatweg in de gemeente Bennebroek 125. 11Zomer- en winterverblijf //Linden- hoeve" naast het voorgaande. 12. Twee koetshuizen, naast het voor gaande. 13. Bloembollengrond, naast het voor gaande. 14. Idem, idem. 15. Twee perceelen Bloembollengrond, tegenover het voorgaande. No. 10 tot 15 te zamen f21805 opgehouden 16. Winkelhuis en Erve, Lange Mar- garethastraatl, ƒ3105 opgehouden. 17. Huis en Erve met tuin, Lange Raamstraat 39, 2255 opgehouden. 18. Huis en Erve, llrappenierstraat 2 zwart en rood. 19. Twee beneden-en bovenwoningen, Ged. Raamgr. 1 en 3 zwart en rood. 20Idem, idem, naast het voorgaande. No. 18, 19 en 20 te zamen 9000, N. Soeu.aart Jr. r 21Winkelhuis en Erve, Barteljoris- straat 21, ƒ6150, M. E. Schous. 22. Huis en Erve, Oude Groenmarkt 24, 7025, L. J. van Os. 23. Huis en Erve met tuin, Schagchel- straat 28, 5000, P. Kleiweg Dyserinck. 24. Huis en Erve, Kleine Houtstr. 29, niet geveild. 25Huis en Erve, Spaarnwouderstraat -110, 2400, A. Franken. v 26. Huis en Erve, Lange Molensteeg 37 zwart en rood, 3075 opgeli. 27. Huis en Erve met tuintje, Lange Heerenvest 40, ƒ1450, J. P. A. Nelissen qq. Aan belanghebbenden wordt ken nis gegevendat den eersten April a. s.op de Normaallessen ter op leiding van Onderwijzers en Onder wijzeressen weder Kweekelingen kunnen geplaatst worden. Om toegelaten te worden tot de eerste Klasse, moet de leeftijd van 14 jaren, tot de voorbe reidende Klasse die van 12 jaren bereikt zijn. Aangifteonder overlegging eener geboorteacte en een getuigschrift van goed gedragvóór den lsten Maart bij Ben Birecteur, (729) J. DE K O C K. een JONGMENSCH van 161 17 jaar, om behulpzaam te zijn in eenen Sigarenwinkel. Salaris voor- loopig 100 gulden. Brieven franco lett. R. B.advert.-bureau van P. J. SMIT, Alexanderstraat4, Haarlem., In de algemeene vergadering van het Departement van 25 Februari 1884, zijn van de geldleeningen 1870 en 1872 uitgeloot de aandeelen Nl8,MenN .188. De betaling der uitgelote aan deelen en coupons zal van af 1 Maart 1884 geschieden door den Penning meester van het Departement (731) P. LOOSJES. EEN KNAP gevraagd, in een net Burgergezin, van de P.G. Adres, onder No. 732, aan het Bureau van dit Blad. Voor bovengenoemd vak kunnen een paar LEERLINGEN geplaatst worden voor heele of halve dagentegen genot van eenig salaris. Adres bij de uitgevers dezes. EEN FLINKE gevraagd. Adres Gr. Houtstraat 54. Sreekuur 's avonds na 8 nur. 's avonds eenige nren vrij hebbende, zag die gaarne bezet met bijhou den der Boeken of Corres pondentie. Brieven franco aan het bureau van dit blad, N°. 735. vraagt een niet ouder dan 13 jaar, aanmelding in persoon 's morgens van 10 tot 2 uur. (736) een HUIS met zevenj kamers en tuintje, gelegen in bet beste gedeelte der -Groote Houtstraat bij den Hout, te aanvaarden 1 Mei. Franco brieven onder nummer 47 bij de boekbandelaars DE HAAN ZOON, aldaar. (737) mgnirn Twee honderd Gulden ter leen gevraagd, tegen 5 pCt., tot nadere overeenkomende conditie, solide borgstelling. Brieven onder No. 738, bij de uitgevers dezes. eene BENEDENWONING bevattende voor- en achterkamer, keuken, kelder en tuin, is voorzien van duinwater en heeft een riant uitzicht. Huurprijs 12 per maand. Te bevragen Ripperdapark No. 5. een HEERENHUIS, bevattende vijf kamers keuken en kelder, huur- -prijs 300 per jaar en een dito ƒ200 per jaar. Te bevragen bij J. van CITTERT, Zuider Buitenspaarne N°. 100. (740) een Pakhuis met Bovonwo ning en open erf daarachter ge-I legenop goeden stand en in de nabijheid van het water. Adres bij de uitgevers. (741) van alle gemakken voorzien, huur prijs f 260 per jaarstaande op de Ged. Kraaienhorstergracht N°. 13. Te bezichtigen: Maandag, Dinsdag en Woensdag, van 122 uur, mits vooraf belet te vragen. AdresG. DE VLEESHOUWER, Zuiderstraat N°. 11. (742) een ruim BOVENHUIS, van alle gemakken voorzien, huurprijs 5.-per week. Te bevragen Bakenessergracht N°. 1. Aan hetzelfde adres een HUIS TE HUUR, 2.50 per week. Terstond te aanvaarden. (743) voor eene eenvoudige Dame, tegen primo Mei, eene Ongemeubel. Voor- en Achterkamer, of Kamer met Alcove en Keu kentje, van de noodige gemakken voorzien, benevens eenige berging op zolder, tegen matigen prijs. Adres onder N°. 744, bij De Erven Loosjes.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3