dnrige processen zouden ontstaanen na eenige replieken werd het algemeen debat gesloten. De Transvaalsche Deputatie die te 's Hage en te Delft met buitengewone eerbe wijzen is ontvangenis door den Prins van Oranje aan een diDé genoodigd en daarna naar Amsterdam vertrokkenwaar zij zeer feestelijk is verwelkomd. Ook zal Z. M. de Koning Zaterdag de Deputatie ten zijnent ontvangen. In het Berlijnsche Aquarium is een merkwaardig dier te zien, nl. een levende jonge walrus, die ook reeds onlangs in bet Aquarium te Londen ter bezichti ging werd gesteld. De Duitsche bladen deelen vele aardige bijzonderheden mede omtrent dit dierdat om zijn zeldzaamheid in tammen staat, maar vooral om de kunsten, die het ver toont, merkwaardig is. De kleine walrus is goed gedresseerd. Hij komt op bevel van zijn oppasser nit het water, klimt op een stoelwuift met zijn poot-vin alsof hg kushanden maakte gaat weer in zijn vijver, loopt rondom zijn pels te laten betaBten enz. Hij is bij zonder gehecht aan zijn oppassereen mu lat, slaakt, als deze hem eenige oogen- ulikken verlaatjammerlijke klaagtonen, •n hij dringt zich als de man terugkomt liefkozend tegen hem aan. Het dier, dat nog geen jaar oud is en eerst over twee jaren volwassen zal zijn ziet er uit alsof net met fijn blauwgrijs handschoenenleder overtrokken isen door de zachte bruine haren welke zijn lijf bedekken schemert die klenr nog heen. Bij volwassen wal russen is het haar geelachtig en grof. De walrus werd in de Davisstraat ge vangen door walvischvaardersdie zijn moeder dooddenen hem aan hare borst vonden hangen. Zij namen toen het diertje mede en hielden het in het leven met vi6schen zonder graat. De walrussen zijn bekend om hunne lief de voor hunne jongen, en dit jeugdig exem plaar toont aan zijn oppasser voor welke gehechtheid deze dieren ontvankelijk zijn. Op een der openbare scholen voor meisjes te Amsterdam wilde dezer dagen bij het uitgaan van de schooleene vrouw binnendringenonder voorgeven dat zij een der schoolkinderen kwam afhalen. De on derwijzeres vroeg haar wie zij hebben moest, doch de vrouw wist daarop geen voldoend antwoord te gevenzij zou het meisje wel herkennenindien men haar maar liet bin nengaan. De hoofdonderwijzeres was ver standig genoeg haar den toegang te belet ten, en weldra bleek, dat al de school meisjes werden afgehaald door de personen die daarmede gewoonlijk waren belast. Blijkbaar was dus de boodschap der be doelde vrouw een verzinselnatuurlijk met geen goede bedoelingen. Voor onderwijzers en onderwijzeressen kan dit eene aanmaning tot verdubbelde voorzichtigheid zijnMen behoeft zich niet eens het ergste te denken om toch voor dergelijke indringsters steeds op zijne hoede te wezen. Naar men uit Pultawa berichtwor den alle Israëlieten die geen grond, hoe weinig ookin Rusland bezittenuit het land verbannen. Er zijn reeds velen met geweld over de Oostenrijksche grens ge jaagd. Een verzoekschrift aan den Minister Tolstoi, waarbij uitstel gevraagd werd, om de Joden in staat te stellen land te koopen, bleef onbeantwoord. Aan het Russische Hof zijn alle Israëlieten ten strengste verbannen. Zij zijn niet alleen buitengesloten uit de omgeving van den Czar, maar ook van alle feesten in het paleis. De eenige uitzondering daarop is mevrouw Ephrussi, een geborene Roth schild. Zij is bij alle feesten aan het Hof tegenwoordig. In de vóór zes jaar gebouwde en herhaaldelijk uitgebreide fabriek van den heer Lammers te Hilversum tot bereiding van kapok en veerenis Zaterdag brand ontstaan. In een oogwenk stond de geheele fabriek in lichtelaaie vlam. Tengevolge van den grooten voorraad licht brandende stoffengreep het vuur met zulk een woede om zich dat aan blusschen niet te denken viel, en men zich moest vergenoegen de vlammen bij 't terrein te beperken. Telkens rezen gansche kolommen om hoog, die zich in een regen van spattende vonken ontlaadden en op een afstand een grootsch vuurwerk geleken. Toen de brand werd opgemerkt, was het ongeveer half zeven, het werkvolk was niet op de fabriek en de eigenaar juist naar Amsterdam. Het muurwerk is blijven staanmaar al het andere is vernietigd. Gelukkig dat het windstil was en de fabriek op een vrij terrein stondanders waren de gevolgen niet te overzien geweest. Men zegt dat alles tegen brandschade is verzekerd. De schade is zeker zeer aanzienlijk. In de zoo rijk met groote honden gezegende gemeente Arnhem sprong dezer dagen een Ulmer dog die in den tuin van het Paleis van Justitie was terecht ge komen, door de glazen denr de raadka mer van het Gerechtshof binnenwaar het dier aan gordijnen en andere voorwerpen niet geringe beschadiging heeft aange bracht. Hierop door de gangdeur verwij derd, heeft deze hond zich verder door een der zij vleugels van het gebouw toe gang weten te verschaffen tot een der ver trekken van het parket van den procureur- generaal en ook aldaar veel beschadigd waarna de politie zich niet zonder groote moeite op straat van het dier heeft mees ter gemaakt. De eigenaar zal de schade moeten vergoeden. Als eene bijzonderheid wordt gemeld dat op den llden dezer de sergeant B. G. van Kruylvan het Gde regiment infanterieden dag zal herdenkenwaarop hij zes-en-dertig jaren sergeant is. Hij ia de oudste nog actief dienende onder officier in het leger. In 1842 in dienst getreden bij het toenmalige flankbataljon van het 10de regiment infanterieheeft hij van dat jaar af onafgebroken in de gelederen doorgebracht en verricht ook thans nog, in het genot van een gezond en krachtig gestel, zijn dienst met den meesten ijver. Uit Groningen meldt men: De nachtelijke diefstalen met inklimming schijnen in deze provincie nog maar niet op te houden. Had men voor 14 dagen de gemeenten Adorp en Bedum bezocht, in den nacht van Maandag en Dinsdag jl. werd bij een drietal kasteleins te Hoog- en Laagkerk lokale inspectie gehouden. Bij een dezer hebben de inbrekers de bruta liteit zoo ver gedreven, om uit eene voor het bed liggende broek het daarin aan wezige geld zich toe te eigenen. Dienzelfden nacht is men bij den kastelein Vierdag, wonende op „Kostverloren"on der de gemeente Hoogkerkbij Groningen door het opschuiven van een raam naar binnen geklommende lamp werd ont stoken en juist was de linnenkast geopend om daar zeker het een en ander uit te zoekentoen Vierdag ontwaaktewaarna de lamp werd uitgedoofd en men door het geopend venster het hazenpad kooszonder voor zoover men kan nagaaniets mede te nemen. Hier moet men sporen ont dekt hebben, dat er twee personen zijn geweest. Eene der heldinnen van de anarchis tische partij ia, gelijk bekend isPauline Minkechtgenoote van een oud-machinist Negro geheeten. Voor een paar jaren werd dit echtpaar een zoon geboren, dien de vader aan de mairie zijner woonplaats, Montpellier, met de namen Lucifer Blanqui Vercingetorix wilde doen inschrijven. De ambtenaar van den burgelijken stand wei gerde echtermet een beroep op een decreet van de eerste republiekdeze voornamen in te schrijvenen de vader weigerde andere aan te geven. Daardoor verzuimde deze laatste den termijnvoor de aangifte van een kind bij de wet gesteldhij werd tot boete veroordeeldmaar de jeugdige Lucifer maakte een einde aan het conflict, door van het wereldtooneel te verdwijnen. Dezer dagen nu is er weder een jonge spruit uit dit huwelijk geborenen het echtpaar blijkt zijne excentrieke opvattingen omtrent de voornamen nog te hebbendaar de vader den tweeden zoon met de namen aangaf: Spartacus Blanqui Révolution. De ambte naar weigerde opnieuw deze aangifte aan te nemen, zoodat de jeugdige Spartacus nog niet onder de Eransche staatsburgers is opgenomen. De vader heeft zich per brief bij den minister van justitie beklaagd over de weigering van den ambtenaar van den burgelijken standen daarin o. a. ge schreven „Deze namen hebben in mijne oogen niets buitengewoons; zij drukken den strijd uit der slaven en ellendigenen de laatste hoop der verdrukten. Nu er kinderen genoemd worden PatienceCon stance, Clémence enz., waarom zou dan ook de naam niet gegeven kunnen worden van Révolutionwelke niets anders is dan de vooruitgang van het menschdom ge condenseerd In afwachting van het antwoord van den minister op deze vraag, zal waarschijn lijk vader Negro wegens verzuim van aangifte weder tot eene boete veroordeeld moeten worden. N. R. C. Dezer dagen werd de nieuwsgierigheid van het publiek te Goes eenigzins geprik keld door bet gerucht, dat men bij het wegruimen der overblijfselen van een oud bolwerkeven buiten de stadonderschei dene geraamten gevonden haddieblijkens de overblijfsels der kisten kennelijk daar begraven waren. De zaak heeft zich echter spoedig opgelost, daar het ge bleken is, dat daar ter plaatse een ge bouw gestaan heeft, dat voor pestziekte bestemd was, terwijl tevens in de oude aanteekeningen een bepaling werd gevonden dat de lijdersdie in dat huis bezweken ook daar ter plaatse moesten begraven worden. De trein van de Gooische stoomtram welke Maandagochtend 10.25 van Hilver sum vertrokis nabij hetLaarsche Kerkhof bij een bocht ontspoord, waarschijnlijk doordien er steenen op de rails waren gelegd. De machine lag ten deele op zijde en is defect geraakt; de personenwaggon is blijven staan. De machinist heeft zich licht aan den arm bezeerd; de reizigers kwamen met den schrik vrij. Dit ongeval gaf eene aanmerkelijke ver traging in den dienst zoodat zijdie van de richting van Huizen kwamen de aan sluiting met de Oosterspoor moesten missen. Zondag is te Scheveningen weder een belangrijke partij dynamiet door de politie gevonden. Eenen agentdie van de stof tusschen de nagels kreeg zwollen het hoofd en de handen buitengewoon op, hij kreeg zware hoofdpijnen kon zijn dienst niet waarnemen. De dynamiet, gisteren verbrandveroorzaakte ont ploffing geheele stukken vlogen tegen de kleederen, tot zelfs tegen den hoed van den comm. van politie, die zich met de verbranding had belast. Eene brutale aanranding heeft Zondag in den vroegen ochtend, in of zeer nabij Ouderkerk aan den IJsel plaats gehad. De veehandelaar V. L. uit Lekkerkerk is te ongeveer 5 ureop zijne reis naar Utrecht, aan de zoogenaamde hooge Breekadeeen veel gebruikt binnenpaddoor twee hem onbekende personen om reisgeld aangespro ken waarop een hunner hem zand in de oogen wierpbeiden hem aangrepen hem na eenige worsteling zijne portefeuille met 775 aan bankpapier ontroofden en zich toen verwijderdenzonder dat het hem mogelijk was hen te vervolgen of te zien in welke richting zij vertrokken. Yan een en ander is aangifte gedaan bij den bur gemeester. Een beambte van den New-York Central spoorweg, (in de Yereenigde Staten) die reeds 28 jaren dienst achter den rug heeftverklaarde dat hij nog nooit eene maand had beleefdzóó onaangenaam wat het weder betreft, als Januari van dit jaar. In 30 opeenvolgende dagen werden door stormen meer treinen omvergewor pen dan ooit te voren. Vroeger is er wel eens eeDe veel grootere hoeveelheid sneeuw gevallendie een spoorweg voor eene week geheel versperdemaar nooit volgden de stormen elkander zoo snel en hevig op. Uit Montfoort wordt gemeldBrood het voornaamste voedsel voor den arbei denden stand blijft in deze plaats bij voortduring stijf in prijsin weerwil van de lage, bepaald gedrukte markt van het koorndat in puike qualiteit door de ver bouwers in onzen omtrek verkocht en ge leverd wordt voor ƒ8,15 p. heet. van 15G 150 pond (78 a 80 kilo), terwijl de meelprijs hier berekend wordt tegen 7 ets. per pond, zoodat de meelverkoopers op een mud koorn van 160 pondna aftrek van 40 cents maalloonzoo ruim 30 pet. op een mud verdienenen gevolgelijk zij die drie mud tarwe koopentegen den meelprijs berekendslechts twee mud be talen. In het rapportuitgebracht door de commissie, welke de Fransche regeering zond naar EmerslebenDelsdorf en Nien- hagen in Duitschlandom de aldaar heer- schende trichinose-epidemie te bestudeeren, Btaat de volgende mededeeling: „De herstellenden zagen er bleek en zeer verzwakt uit, en behielden meestal eene geringe zwelling aan de onderste ledematen. Zoodra zij weder eetlust kregenkeerden zij terug tot hun gewoon voedselen aten dikke boterhammen met gehakt rauw varkensvleeschondank de gevoelige les welke zij hadden ontvangen, ja, niette genstaande de geneesheeren hen tegen dat vleesch waarschuwden en hun daarin de trichine aanwezendie hunne bloedver wanten en buren had gedood." Bij eene kindervoorstelling, die dezer dagen in het Hoftheater te Darmstadt ge geven werdkwamen ook drie draken op het tooneeldie door een der helden van het stuk bevochten werden. De grootste daarvan spuwde vuur, en ongelukkig sprong daarbij een zak met gas van den toestel, waarmee de man die in den draak verborgen zat dat vuur te voorschijn deed komen. De ongelukkige, die in zijn om hulsel geheel hulpeloos was, kreeg zeer ernstige brandwonden aan borst, rug, hoofd en armen. In zijn angst riep hij »brand« en ge lukkig werd die kreet alleen gehoord door den drakenbevechtenden helddie met veel tegenwoordigheid van geest bleef door spelen, maar het schouwburg-personeel door teekens waarschuwde. Men haalde den ongelukkigen draak nu spoedig achter de schermen en bevrijdde hem inden beschre ven toestand, uit zijne vermomming. Als het brandgeroep in de stampvolle zaal gehoord waszou het zeker een paniek veroorzaakt hebben, die het aantal groot» schouwburgrampen met een vermeerderd had. Nu bemerkte niemand onder het publiek iets van het treurige ongeluk. In den tuin van een klooster bij Marseille heeft een onlangs ontslagen tuin man de abdis, toen deze daar met d» nonnen wandelde, overvallen en doodge schoten. Een der zusters werd ook zeer gevaarlijk door hem gewond. Eenige boeren, die op het hulpgeroep der nonnen kwamen toesnellen, beletten den moordenaar het vluchten tot de politie kwam. Hij verweerde zich heftig met zijn revolveren toen hij eindelijk gewond neervielbracht hij zich zei ven nog een doodelijke wonde toe. De heer ïalletteen der bestuurders van de Londensche Diergaarde, deelt in zijn verslag het volgende verhaal mede uit de dagen toen men den olifant Jumbo algemeen bezocht voor zijn vertrek naar Amerika. „Een oude juffrouw kwam, op een Vrijdagochtend te half zevenin eene cab aanzetten met zes pond kasdruivenvier pond rozijnenappelenappelsienenkoek en andere zoetigheid alles voor Jumbo- Er waren ook bloemen voor Jumbo om aan te ruikenen bovendien had zij een keurig mooi mandje meegebracht, voor Jumbo om nit te eten. Het eerste wat de olifant van al dit lekkers in den muil stak en verslond, was het mooie mandjemet linten en al. De oude juffrouw scheen dit niet lief te vinden.„Hij is lomp en ondankbaar", sprak zij tot den heer Tallett. „O neen"antwoordde deze „hij is zeer verstanding: want hij geeft aan zijn natuurlijk voedsel de voorkeur." „Denkt u dat hij van vleesch houdt? Zal ik een lekkeren lamsbout voor hem meebrengen?" „Doe dat niet, hij eet geen vleesch." „Waarop kan ik hem dan nu eens tracteeren, denkt u?" „Op oude bezems," luidde het antwoord. Uit het veld geslagen, droop de oude juf frouw af. Nader verneemt mendat Marinus. Nieuwenhuizen van Ierzeke thans niet de straf ondergaat, hem opgelegd bij arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhageen waarvoor hij gratie heeft gevraagdmaar alleen de straf, hem opgelegd bij vonnis der rechtbank te Middelburg van 25 Jan. jl.„ waarbij hijeveneens wegens mishandeling tot twee maanden cel is veroordeeld en waarvoor door hem geen gratie is gevraagd. De bijzonderheid van de recidive was in het adres van Mr. Bergsma vergeten 1 In de Spaansche stad Villa Real heeft bij het carnaval een gevecht plaats gehad tusschen politieburgers en soldaten. Vijftien personen werden meer of minder ernstig gewond. Ook in andere Spaansche steden gaf het carnaval aanleiding tot ernstige ongeregeld heden, o. a. te Albecate en teVerdu. In laatstgenoemde stad werden de burgemees ter en een luitenant van de schutterij ernstig gewond bij hunne pogingen om de orde te herstellen. Uit Zutfen wordt aan de Ztc. CL gemelddat de aldaar zich in arrest be vindende Gradus Arends bekend heeft met Schepopdie in Duitschland gevangen zit, den moord onder Raalte gepleegd te hebben. Ook Schepop moet onlangs een dergelijke bekentenis hebben afgelegd. Van wege de le afd. der I'riesche Maatschappij van Landbouwte Leeuwar den, is een onderzoek ingesteld omtrent de samenstelling enz. van het kunstzout dat onder den naam van Sjelo Jasriëach als bederfwerend middel voor boter wordt aanbevolen. Uit dat onderzoek is gebleken dat het in 100 deelen bestaat uit 44 deelen keukenzout, 16 salpeter, 30 suiker, 6

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2