ZONDAGSCHOOL CONCERT INBOEDEL. DIENSTBODE BUITEN TOONBANK Een BOVENHUIS TE HUUR ÏÏ#F VAI HOLLAM, ADVERTENTÏÈN. 1 „Haarlein's Zaïiggenot". Lager en Uitgebr. Lager Onderwijs. Dienstbode DAGMEISJE, Dienstbode, fatsoenlijk BIRGEME1S.JE MEISJE HUISHOUDSTER, Costumen - N aaister LEERLINGEN TWEEDE MEISJE, Dag-meisje gevraagd, TE HUUR. V erkooping op Dinsdag den 25 Maart 1884, scholen (onverschillig welke, rijks, ge meentelijke of vrije). Hij verklaart zich hereid als voorloopig penningmeester op te treden en de gelden in ontvangst te nemen. Teneinde het denkbeeldom Znid-Afrika vaster aan het moederland te verbinden, door hier de gelegenheid te geven tot het volgen van het hooger onderwijs, te bevorderen en de mededinging met En- gelsche universiteiten in dit opzicht mogelijk te maken, zou het naar zijn oordeel noodig zijn, ten hunnen behoeve eenige bizondere maatregelen daarvoor te nemen, in den geest van verminderde eischen van toelating en korteren studietijd. De heer Harting zegt te dien aanzien nog het volgende: Het is mij hoogst aangenaamhierbij te knnnen voegen, dat de noodzakelijkheid van znlke maatregegelenin het belang van in Znid-Afrika geboren jongelieden, die reeds lang door mij en vele anderen erkend was, op dit oogenblik ook door alle autori teiten, die geroepen zijn om deze in te voeren, worden ingezien zoodat er alle hoop bestaat, dat nog tijdens het verblijf van den heer Dntoit, den superintendent van het onderwijs in de Zuid-Afrikaansche republiek, deze grondig zullen worden voorbereiden daardoor een der stevigste schakels van den ketendie voortaan Nederland aan zuid-Afrika verbinden moet hersteld kan worden. Marseille en omstreken worden in den laatsten tijd onveilig gemaakt door een dievenbendedie het vooral op brand kasten en geldladen voorzien heeft. De voornaamste aanvoerders zijn reeds in han den der politiemaar toch pleegt de ver metele bende nog dagelijks, nu hier, dan daar inbraken. Deze boevenvereeniging moet uitstekend ingericht zijn en een aantal spionnen en berichtgevers hebbendie haar inlichtingen verschaffen. Zij hadden verscheidene plan nen tot diefstallen in openbare gebouwen gemaakt, o. a. ook tot een plundering van de afdeeling der dokkenwaar goederen van waardegoudedelgesteente enz. ge borgen worden en waar niet zelden voor een millioen francs waarde licht. Een toeval bracht de politie tot ontdekking van die plannen en daardoor op het spoor der voornaamste dieven. In het Parijsche Theatre de la Gaité werd dezer dagen een stuk: la Charbon- nière gegevenwaarin een der acteurs Romain genaamdop een gegeven oogen blik doodsbleek van ontroering moest wor den. Die uiting van gemoedsbeweging wist hij te bewerken door snel achter de scher- te gaanwaar iemand hem met een zachten borstel in een oogwenk het blanketsel van het gelaat veegde. Verscheidene keeren was dat gegaan, maar toen onlangs Romain weernaar hij meende, doodsbleek te voorschijn kwam, barstte het publiek in een schaterend ge lach uit, waaraan geen eind scheen te zullen komen. De reden daarvan werd Ro main duidelijk toen hijvan het tooneel gesneldin een spiegel keek. Hij zag nl. dat hij in plaats van wit zoo zwart was als een neger. Een '.kunstbroeder of zus ter had den borsteldie hem moest doen verbleeken, zwart gemaakt. Aan de Saagsche. Ct. wordt de vol gende curiositeit geschreven »Men heeft bij het bezoek der Trans- vaalsche Deputatie veel geschreven over festiviteiten audiënties diners en souper maar nog nergens is gemeld hoe zwaar hare leden wegen. Welnubij hun bezoek aan de Po lytechnische school te Delft op 4 Maart 11.hebben de heeren op het ijklokaal aan de waag uit aardigheid zich laten we gen waarvan de uitkomst was: De Heer Du Toit 82 kilo, de Heer Krüger 96 ki lo en de vechtgeneraal Smit103 kilo. »Hoe zwaar de Transvaalsche heeren wogen, toen zij de Transvaal verlieten, is ons niet bekend. Twee Amerikaansche spoorwegsta tions zijn door ongelukken vernield. Te St. Iiouis werd het goederenstation van den Chicago and Alton-spoorweg met 140 deels geladen wagens door een hevigen brand in de asch gelegd. De schade bedraagt een half millioen dollars. En te Wood stock in Coloradowerdt het spoorweg station verwoest door een sneeuwval. Vijf tien menschen verloren bij dit ongeluk het leven. In Denemarken is de laatste dagen zooveel sneeuw gevallen, dat het spoor wegverkeer vooral in het zuiden aanmer kelijk is gestoord. Het gaat soms wonderlijk toe in de Hongaarsehe rechtpleging. Volgens een Weener blad is een mandie onder ver denking van brandstichting in hechtenis genomenvijf maanden en tien dagen lang in de gevangenis te Szigeth vergeten, ofschoon kort na zijn inhechtenisneming last gegeven washem weer in vrijheid te stellen. Eerst toen onlangs het gerechtshof den man in laatste instantie van alle schuld bad vrijgesproken en men hem dat vonnis wilde mededeelenbleek hetdat hij nog steeds gevangen zat. Korten tijd geleden gebeurde iets der gelijks met een jong meisje, dat, ofschoon vrijgespokennog eenige maanden in de gevangenis te Ofen doorbracht. Voor ver geten gevangene behoeft men dus niet naar Khartoum te gaan. Op de plaats Witbank, in het dis trict Middelburg, in de Transvaal had een vreeselijk ongeluk plaats. De doch ters van den heer Hendrik Smitden ei genaar der plaats, waren gewoon in de Steenkoolspruit te baden en deden zulks onlangs weêr. De bedding der spruit moet intusschen sedert de jongste zware regens dieper geworden zijnwant niet zoodra was het eerste meisje in het water, of zij schreeuwde om hulp en zonk. Hare zuster sprong er in om haar te helpen, doch zij beiden kregen elkander beet en raakten aan het worstelenzoodat de ééne de andere niet helpen kon. Daarop sprong de derde zuster er inmaar ook deze werd door de anderen beetgegrepen, en het treurig gevolg wasdat alle drie verdron ken. Zij waren respectivelyk 14, 16 en 18 jaren oud. HAARLEM, 18 Maart 1884. In de vorige week is alhier opge richt eene Vereeniging, die den naam „Bilderdijk" draagt, en tot zinspreuk voert: „Onvermoeid vooruit." Het doel dezer Vereeniging isBeoefening van de Nederlandsehe Taal en Letterkunde en be vordering van uiterlijke welsprekendheid. De Vereeniging tracht dit doel te berei ken door het houden van voordrachten in proza en poëzie, improviseerenhet bespreken van letterkundige werken enz. Daar deze Vereeniging zich niet of slechts bij uitzondering op tooneelmatig gebied beweegt wijkt ze dus, wat werkzaamhe den en doel betreft, van de meeste let terlievende Vereenigingen zeer af. Reeds een dertiental heeren hebben zich als lid aangesloten. Als bestuursleden zijn gekozende HH. A. J. C. Van Es, Voorzitter, Parklaan 22; P. W. HoorneerSecretarisSophia- straat 8rood en H. N. Van AmeronPen- ningmr. Zijlweg, die gaarne bereid zijn verdere inlichtingen omtrent doel en strek king der Vereeniging „Bilderdijk" aan belanghebbenden te verstrekken. Verdaagde VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem yan Woensdag 12 op WOENSDAG den 19 Maart 1884, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1. Missive Burgem. en Weth. met voor drachten school C. 2. Rekest A. Perrin. 3. Voorstel B. en W. rekest Ingenieur- Directeur der Gasfabriek, luchtspoor. 4. Rapport Comm. plan uitbreiding zaak Barrevoetesteeg. 5. Miss. B. en W. met instructie brug wachter Jan Gij zen vaart. 6. Voorstel id. rekest Christelijke Vereeniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte, riool Meester- lottelaan. 7. Rapport Comm. fabricage sloot bij Stads Armen- en Ziekenhuis. 8. Staten spoorwegbarrières. 9. Rapport Comm. fin. rekening Bank van Leening. 10. Id. id. Staten af- en over schrijving en beschikking onvoorz. uitgaven. 11. Id. id. miss. Schuttersraad af- en overschrijving. 12. ld. Suppletoire begrooting Eliza beths Gasthuis. 13. Id. Rekening Stads-apotheek 1883. 14. Miss. Curatoren Gymnasium verslag. 15. Id. Regenten Barbara Gasthuisid. 16. Id. Comm. Gymnastiek-, Scherm en Dansschool idem. 17. Verslag Opzichter Gasverlichting. 18. Voorstel B. en W. rekest L. de Jong wegruiming pomp in de Gr. Houtstr. Rekest Mr. J. P. A. Teding van Berkhout en Mevr. Wed. Br. P. van Meurstot behoud dier pomp, en nader rek. v. bewoners der Gr. Houtstr. 19. Missive Br. C. G. von Reeken met financieele staten. 20. Rekest Vereeniging Wildervank leve rantie compostmest. 21. Adres Vereeniging ter bevordering der volksgezondheid wijziging alge- meene politieverordening. 22. Voorstel B. en W. grond Nz. Frans Halsplein B. Storm en F. v. d. Gragt. van den Afdeeling „HAARLEM". Aan Onders en Voogden wordt bericht, dat aanvangende met ZOQ dag den 23 Maart deze school zal gehouden worden van 12 tot 1 uur en het gebouw in de Wilhel- minastraat eerst 10 minuten voor 12 uur voor de kinderen geopend zal worden. Namens het Bestuur (26) Be Secretaris, J. M. BROERS. der Vereeniging: Directeur: A. HAZE VOET, op Donderdag 20 Maart 1884, des avonds te 8 ure in „DE KROON". Introdnctiekaarten verkrijgbaar bij het Bestuur. Kunstlievende leden worden aan genomen volgens Reglement. (27) Men verlangt met 1 Mei a.s., eene De ondergeteekende neemt de vrijheid te berichten dat met 1 April nieuwe Leerlingen worden aangenomen. Tevens herinnert hij dat er gele genheid bestaat deel te nemen aan eene cursus in de fransche taal viermaal per week van 67 nur, voor hen, die van de dagschool geen gebruik kunnen maken. Oudersdie genegen mochten zijn hunne kinderen aan zijne leiding toe te vertrouwenworden verzocht daarvan voor dien tijd kennis te geven J. KLEIN. Ged. Oude Gracht N°. 50. Met 1 Mei a. s. wordt gevraagd, eene flinke van de P. G.voor meid-alleen, goed kunnende werken en koken en van goede getuigen voorzien. Loon f 80. Te bevragen onder N°. 30bij de uitgevers dezes. Gevraagd tegen Mei, als meid alleen in een klein gezin zonder kinderen, eene fatsoenlijke van de P. G. AdresGed. Oude Gracht 14. (31) niet beneden de 20 jaar en van goede getuigen voorzien. Loon 90. Goed kunnende koken en netjes werken zijn vereischten. Adres: Anegang 15. (28) Met 1 Mei gevraagd in een klein gezin, een flink, eenvoudig dat netjes is in haar werk, niet beneden de 17 jaar. Adres bij de uitgevers van dit blad. (32) Gevraagd tegen Mei, eene fat soenlijke, eenvoudige als meid-alleen, in een klein gezinP. G. en liefst niet beneden de 23 jaar, goede getuigen wordt vereischt. Men vervoege zich Woens dagavond Ripperdastraat 18. 2H5§T" Aan hetzelfde adres ver langt men tegen April eene flinke SCHOONMAAKSTER. (33) MEI. Gevraagd eene nette DIENST BODE, P. G.in een klein gezin, van goede getuigen voorzien. Adres bij de uitgevers dezes. (34) Gevraagd te Haarlem een of WEDUWE, tusschen de 25 en 35 jaar, in een gezin met 2 kinderen, om alle bezigheden te verrichten, en bij afwezigheid van de vrouw des huizes de zorg van de kinderen op zich te nemen. Brieven franco onder N°. 35bij de uitgevers van dit blad. Er wordt een fatsoenlijk gevraagdniet beneden de 16 jaar. Adres: Raamvest N°. 43. (36) Door omstandigheden biedt zich aan met Mei of eerder, eene van de P. G.twaalf jaar in een betrekking geweest zijnde, is zij van de beste getuigen voorzien. Brieven franco onder N°. 39 bij de uitgevers dezes. EENE BEKWAME die nog een paar dagen vrij is, wordt verzocht zich aan te melden onder N°. 40bij de uitgevers dezes met opgaaf van huizen waar zij werkzaam is, welken dag zij vrij heeften wat zij vraagt. Er worden gevraagdter opleiding in de Modes van Dameshoeden. Brieven franco onder N°. 41bij de uitgevers dezes. Tegen Mei gevraagd een net niet beneden de zestien jaar. Brieven franco onder N°. 37 aan bet bureau van dit blad. Een net, fatsoenlijk van de P. G.niet beneden 16 jaar. AdresVericulft N°. 4. (38) TE KOOP gevraagd, met laden, lang 2.50 a 2.70 Meter. Adres, franco brieven met prys- opgaaf en waar te bezichtigen onder N°. 42, bij de uitgevers van dit blad. TE HÜDR met 1 Mei aanstaande, op diverse standen, zeer goed gelegen HUIZEN van verschillende huur prijs, alsook een appart BENE- DENHUISaan de Parklaan en een BOVENHUIS aan het Spaarne. Adres hij J. D. KAAKEBEEN, Architect. (44) TE HUUR, van alle gemakken voorzien, huurprijs f 2.per week. AdresHet Wapen van Bloemen- daaV\ Zijlstraat N°. 2. (45) worden een of meer ge meubileerde KAMERS gevraagd, voor een heer en dame, met of zonder kost. Brieven franco met opgave van prijs en vol ledige inlichtingen onder N°. 20, aan het bureau van dit blad. (46) per jaar, het Bui tenverblijf „Buin-Oord"5 minuten gaans van 't Station van Overveen naar Haar lem en ook Zandvoort-badbeneden vijf, hoven vier kamers, keuken, kelder enz.met kleeden en gordij nen schoone ligging en grooten tuin van circa een half hectare, (bunder)Te bevragen bij den eige naar G. C. MOL. (43) in het ten overstaan van den Notaris B. A. v. d. MADEN, door den Makelaar N. D. DE LEUR, van een net onderhouden Alles breeder bij billetten omschreven Maandag van 10 tot 3 uur te zien.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3