MAVRA. geboren. Reeds op 4-jarigen leeftijd trad zij te Amsterdam in de kleine rollen op. Achtereenvolgens behoorde zij tot een ge zelschap onder directie van Mej. Otting, dat 's -winters vast in Zeeland speelde en 's zomers het land bereisde; tot dat van de h.h. Cup, Obelt en Koning, 't welk in Friesland werkzaam was; nogmaals tot dat van Mej. Otting, en vervolgens op 15-jarigen leeftijd, tot het gezelschap van den Haagschen schouwburg onder directie van Hoedt en Bingley. In later jaren nam haar echtgenoot de kunstschil der I. C. Yalois hiervan de leiding over en voerde haar tot 1876. Mevr. Yalois Sablairolle8 trad daarna te Rotterdam eerst onder directie van de hh. Le Gras, Yan Zuylen en Haspels, en daarna onder die van den heer W. van Zuylen op. Zij is daar nog. Nadere bijzonderheden kan men vinden in een met warmte geschreven feuilleton van den heer Jan C. de Yos,inde N. R. Ct. van Donderdag. In het Algemeen Politieblad staat gesignaleerd Karl Graszer, oud 32 jaren schrijver uit Aichig, distrikt Bayreuth, gestalte groot, haar en knevel zwart, kleur bleek; draagt een gouden bril, zwarten hoed en blauwe overjas, en reist waar schijnlijk met Babette Reichert, naaister uit Augsburgmet wie hij naar Engeland of Amerika wil. De Beiersche Regeering heeft zijne uit levering aangevraagd wegens diefstal met verzwarende omstandigheden van 3000 mark in Beiersche pandbrieven van 500 en 300 nominale waarde. Wordt verzocht hem op te sporenaan te houdende gelden in beslag te nemen en onmiddelijk bericht te zenden aan het Departement van justitie. De heer W.J. Grippeling, genees-, heel en verloskundige te Overveenhoopt a. s. Woensdag den dag te herdenken waar op hij voor veertig jaar zich als zoodanig in die gemeente vestigde. Naar wij ver nemen, heeft zich uit de gemeentenaren eene commissie gevormd, en bestaat het voornemen om dezen dag den bij jong en oud algemeen geachten geneesheerdie nog steeds met onverflauwde opgewektheid zijne taak vervult, niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Een laaghartige schurk heeft door het openbreken van een lessenaar aan een hoogbejaarde, arme, bijna blinde vrouw te Middelburg haar ganschen schat, on geveer f 30, bedrijfskapitaal voor haar negotieontstolen. De dader is onbekend. In het jongste nummer van de Academy maakt de heer Ed. Naville, de ontdekker van het oude Pithom (van Exod. 1: 11), opmerkzaam op een reisverhaal van omstreeks het jaar 370 na Christus. Deze reis is gedaan door eene vrouw uit Frankrijk naar Palestina en Mesopo- tamiede beschrijving er van is door den Italiaanschen hoogleeraar Gamurrinini in de boekerij van Arezzo gevonden, zij is echter zeer geschonden en slechts voor het kleinste deel bewaard gebleven. Dit gedeelte handelt evenwel juist over den tocht door Gosen naar Tanis, Jeruzalem en verder naar Edessa en Haran. De rei zigster verhaalt hoe haar nadat zij Arabie verlaten en de Egyptische grens over schreden hadPitliom werd gewezendat (Naar het Fransch van Henri Gréville.) i) „Wie is dat?" vroeg de Gravin, en zij bleef staan voor een jong meisjen van vijftien of zestien jaar, dat over een borduurraam gebogen zat. Het jonge meisjen stond op, wierp zich driemalen op den grond voor hare meesteresse, rees weder overeind en bleef toen staanmet de handen langs hare zijden hangende, het hoofd even neêrbuigend onder den onderzoekenden blik der Gravin, die haar door haar lornjet nauwkeurig opnam. ,,'t Is het nieuwe meisjen, mevrouw," antwoordde de eerste kamenier, naar voren tredende met het air van gewicht, 't welk een diensttijd van dertig jaren aan iedereen geeft, onverschillig welke de betrekking is, die hij of zij bekleedt. „Zij is de dochter van Foma, uit het dorp Ikonine. Zij is op hare beurt toen als vesting dienst deeden daarnevens He'rode plek waar Jozef zijn vader had ontmoet. Yan Héro ging zij twintig (Ro- meinsche) mijlen verder naar Ramses. De heer Naville is niet weinig inge nomen met de vondst van den Italiaanschen oudheidkundige, welke in alle opzichten bevestigtwat hem uit zijne opgravingen in die oorden gebleken was. De Italië zegt van een persoon, die omtrent de zaken van het Vaticaan goed ingelicht pleegt te zijnvernomen te hebben dat de paus eiken dag 15,000 lire uit geeft aan jaargelden bezoldigingen van pauselijke ambtenaren, personen van zijn hofhoudingkardinalenmindere prelaten enz. Bij deze 15,000 lire zijn nog de toelagen aan de katholieke scholen en de uitdeeling aan de armen te Rome te voegen. Men berekent dat het Yaticaan jaarlijks van acht tot tien millioen lire uitbetaalt. Deze uitgaven worden bestreden deels door de op brengst van den St.-Pieterspenningdeels door het nagelaten vermogen van Pius IX. Te Lage Zwaluwe doet tegenwoor dig, naar de N. 11. Ct. verneemt, een ongetrouwd man veel van zich spreken, doordien hij met kwistige hand zilver en papieren geld wegschenkt en uitdeelingen houdt van levensbehoeftenkleedingstuk- ken en visscherszeelaarzen. Soms zijn die giften aan behoeftige menschen uitstekend besteedmaar vele anderen maken er mis bruik van. Ook sterke drankenz. en zelfs champagne wordt door hem kwistig uitge deeld. De man schijnt, wat dit alles betrof, het voorbeeld te willen volgen van de millioenenjuffrouw, ofschoon dit niet al te uitlokkend schijnt. Ook hij beweert, dat zijne geldmiddelen onuitputtelijk zijn. Woendagmiddag vervoegde zich een in ondertrouw zijnd paar bij den ambtenaar van den burg. stand ten raadhuize te Kralingen, om zich in den echt te laten verbinden. De vader van de bruid had echter zóó veel gebruik gemaakt van sterken drank dat hij op de vraag, of hij bereid was toestemming te verleenen tot het huwelijk van zijn dochter, geen antwoord kon geven. Bruid en bruigom moesten daarom on- verrichterzake huiswaarts keerenen papa werd in voorloopige bewaring genomen. 's Gravenhage telde op 1 Jan 131,417 inwoners, nl. 59,919 mn. en 71,498 vr. Te Amsterdam heeft een geval van oplichting plaats gehad, dat van groote vindingrijkheid getuigt: Twee heeren spelen in een koffiehuis eene partij biljart. Een hunner stoot bij ongeluk met zijne queue een grooten spiegel in. De eigenaar van het café komt tot hemen verzoekt hem de schade ten be drage van honderd gulden te voldoen waartoe de heer terstond bereid is. Hij heeft echter zooveel geld niet bij zich, maar zal het gaan halen, en biedt aan zijn horloge en kettingin pand te geven. De persoon, met wien hij gespeeld heeft verklaart in staat te zijn hem het benoo- digde geld te leenen, dat de ander met veel verontschuldigingen en betuigingen van dankbaarheid aanneemt. De gedienstige persoon zal terstond de zaak uit de wereld makenals de koflfiehuishouder maar geld terug heeft van duizend gulden. Deze hier gekomen om haar ouders obrok te voldoen; hij is te Moskow." „Die boerenmeisjens zijn tot niets in slaat," zeide de Gravin, met een uitdrukking van lusteloosheid op het gelaat„wat denkt ge dit meisken te laten verrichten?" „Zij borduurt niet slecht, mevrouw; heb de goedheidzelve maar eens te zien. Zij kan aan 't borduren gezet worden. Dit hier is voor de toilettafel van Mevrouw de Gravin." De edele dame, die in erge mate bijziende was, onderzocht het borduur raam zoo nauwkeurig, dat de top van haar neus in aanraking kwam met het doek. „Dat is niet slecht," sprak zij. „Kom eens hier, kleine meid!" Het meisken trad naar voren, en de Gravin nam haar nu even nauw keurig in oogenschouw als zij 't borduurwerk gedaan had. „Wat ziet zij er lief uit! Hoe is je naam?" „Mavra." Het woord kwam als een adem- tochtjen over de rooskleurige lippen. in zijn schik dat hij zoo spoedig zijne schade ziet vergoedgeeft f 900 terug en schenkt den heeren een glas witten Port. Na eenigen tijd gaan de heeren weg. Het bankbiljet is valschdat had de koffiehuis houder in zijne blijdschap zoo gauw niet bemerkt. Schadeeen gebroken spiegel en 900. Te Bazel-Angst, het oude Augus ta Rauracorumheeft de heer Gessier een schat van tusschen de 1600 en 1700 Ro- meinsche munten gevonden. De ondste zijn van keizer Yalerianus (253263). De meeste zijn van den Gallier Posthu mus, die door Yalerianus tot landvoogd van Gallie benoemden door zijne solda ten tot keizer uitgeroepen was. Eenige zijn ook van Gallienus, den zoon van Yalerianus, en diens echtgenoot Salonna. Voor de numismatische geschiedenis van Duitsch Zwitserland wordt deze vondst als eene groote aanwinst beschouwd. Wederom zooals reeds met een enkel woord is gemeld treft Breda een financieele ramp, ditmaal niet tengevol ge van een diefstal aan het postkantoor maar door de veel verechrikkelijker om standigheid dat de kassiersfirma J. Reyn- ders hare betalingen heeft gestaakt. Tal van personen zijn daardoor of gedeeltelijk geruïneerd of lijden een gevoelig verlies. De firma bezat het vertrouwen der bur gers, en menig klein burger vertrouwde haar zijn zuur verdiende spaarpenningen. Thans loopt het storm aan de woningen der beide firmanten, B. en H. Filbry, om afdoening der loopende zakendoch ieder krijgt ten antwoord, „men moet geduld hebben dan kan alles nog terecht komen." Er moeten soms hevige toonee- len voorvallen tusschen de firmanten en de geldschieters. Intusschen zijn de cre diteuren opgeroepen ter algemeene verga dering op Zaterdag a. s.ten einde over hunne gemeenschappelijke belangen te raadplegen. Het is bekenddat de redactie van het Engelsche weekblad Nature sedert maanden hare kolommen openstelt voor al wat strekken kan tot verklaring van het schitterend avond- en morgengloeien sedert September 1883. De bijdragendie het uit alle oorden der wereld ontvangt zijn verassend en in merkwaardige wijze overeenstemmend. Allen dringen tot het aannemen van een oorzakelijk verband tusschen de uitbarsting op Krakatau en die allerwegen waargenomen luchtver schijnsels. Wel treden er nu en danook in de Naturegeleerden opdie op the oretische gronden aan de juistheid dier verklaring twijfelenmaar dan komen er telkens weder feiten aan het licht, welke eiken twijfel omverwerpen. Eene van de jongste bijdragen is een bericht uit Col- laroy, een afgelegen hoek in Nieuw-Hol- land, 150 Eng. mijl van Sidney, waar men blijkbaar nog geene kennis droeg van hetgeen over het allerwegen waargenomene door de geleerde wereld werd gegist. De heer Fr. Spofforth schrijft van daar na melijk dd. 29 Jan 1884, dat ze er dezen zomer (het is daar zomer, als het [hier winter is) zulke merkwaardige zonsonder gangen hebben waargenomen. De zon gaat vuurrood onder, en dan duurt het voort tot na middernacht. Men geeft allerlei oorzaken op, maar men kan het er niet over eens worden. „Een ander vreemd verschijnsel", schrijft hij verder, „is de ontzaglijke massa stof, zelfs hier, waar gij zoover het oog reikt aan alle kanten niets dan boomen aan schouwt. Er zijn dagen, dat het gehee- le landschap in één nevel van stof is ge huld en niemand kan zeggenvan waar dat stof komt. Het is altijd het sterkst in den morgen. Toen de koopman R. K.uit Wij- chengisteren ochtend in het logement Be Roode Leeuw te Nijmegen ontwaakte, ondekte hij tot zijn niet geringen schrik dat men in den nacht zijne portemonnaie waarin eene aanmerkelijke som aan goud en zilvergeld was geweesthad geledigd. De logé, die den nacht op dezelfde ka mer had doorgebracht, was heimelijk ver dwenen. Dit Ylaardingen wordt gemeld: Het sloepschip Jacob, schipper J. den Draakkwam binnen met verlies van éen man der equipage, die in de Noord zee door een stortzee werd overboord ge slagen. De ongelukkige, die een goed zwemmer was, heeft een harden dood strijd gehadwant nog wel 10 a 15 mi nuten lang, zag men hem in de verte met de golven worstelen, totdat hij ein delijk in de diepte verdween. Alle pogingen om hem te redden wa ren te vergeefs. De man was eerst kort gehuwd. De Herv. diaconie te Wageningen heeft eene belangrijke aanwinst van on roerende goederen verkregen, ter waarde van ongeveer f 20.000, door eene wils beschikking van wijlen Mej. Z. Jansen, die dezer dagen aldaar is overleden. Uit Harlingen wordt gemeld: In onze gemeente woonde een jong mensch wiens vader zich schatrijk had geërfd ent die het verworven geld minder als eigen dan wel als aanvertrouwd goed beschouwt. Bedoeld jongmensch was, als genietende de voordeelen, van het gemeentewezen voor eenig bedrag aangeslagen in den hoof- delijken omslag. Van hier vertrekkende, had hij nog 10.50 te voldoen aan de ge meente, doch weigerde later dat bedrag aan te zuiveren, en toen hij per deur waarder tot betaling werd gesommeerd, werd dien vertegenwoordiger van de ei- scheres eene akte van onvermogen voor den neus gehoudenen gezegd bedrag kwam derhalve voor op de lijst van oninbare posten. Dit gaf een der raadsleden dezer dagen, toen bedoelde posten den raad ter roieering werden voorgedragende opmer king in den monddat hij levendig be treurde dat de familie van het voormalig raadslid en kantonrechter zoodanig in posi tie was verminderd, dat, om de kwijting van een bedrag van f 10.50 te ontgaanhet armenrecht was aangevraagd, welke op merking met een niet te weerhouden gelach werd ontvangen. Door het stukslaan van eene ruit, wist men zieh Dinsdagavond toegang te verschaffen tot het kantoor der directe belastingen te Boksmeerhetwelk in een onbewoond huis wordt gehouden. In de lade van een lessenaar, die werd openge broken, vond de dief een goed gevulden zak en fluks schijnt hij alles in den steek te hebben gelaten om zich met dien zak uit de voeten te maken. Hoe groot moet „Ge moet wat luider spreken, als gij er prijs op stelt, dat we je verslaan zullen," liet nu de eerste kamenier zieh op knorrigen toon hooren. Mavra zag haar met hare groote blauwe oogen verschrikt aan, sloeg ze toen weêr neêr en zeide niets. „Ga zitten en ga weêr aan je werkzeide de Gravindie blijkbaar aardigheid had aan dit nieuwe speel- popjen. Ylug en bevallig nam nu het jonge meisjen weder plaats op de houten banken de naalddie zij stevig tus schen hare vlugge vingers hieldging in en uit het doek, met dat korte, scherpe getik, dat als 't ware een prikkel is voor de beweging der hand. „Dat is goed, ga zoo maar voort," zeide de Gravinwier zenuwen onaan genaam aangedaan werden door de re gelmatigheid der beweging. Zij keerde nu aan het jonge meisjen den rug toe, de zware, rijke plooien van haar ochtendjas sleepten langs den met zorg glad gewreven dennenhouten vloer, en zoo verdween zij door de deur, die door de eerste kamenier eerbiedig achter haar gesloten werd, De Gravineene volleerde vrouw des huizes, was gewoon dagelijks een bezoek aan dit vertrek te brengen, dat uitsluitend gebruikt werd voor het vrouwlijk personeel, dat bij haar in dienst was. Mavra bleef alleen achter in de werkkamer, een groot, goed verlicht vertrekeenvoudig gemeubeld met tafels en stoelen ten gebruike van de vrouwen en meisjens, die onver anderlijk verbonden waren aan de dienst dier adelijke dames, die zoo goed haar hoogen rang wisten te handhaven in die gezegende dagen van het lijfeigenschap. Op dit uur was de werkkamer ledig. Sommige vrouwen waren aan 't wasschen, an dere aan 't strijken, sommige ook aan 't schoonmaken en afstoffen van alle voorwerpen in het voor het persoonlijk gebruik der Gravin bestemde vertrek, dat deze even te voren verlaten had. Het jeugdig boerenmeisjenliet, ter wijl zij hare naald omhoog hield ge heven hare rooskleurige hand rusten op den rand van het borduurraam en staarde om zich heen. Wat een menigte geborduurde japon-

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2