terwijl bovendien het Kanaal door Amster dam niet wordt gewenscht. De Min. van Oorlog verdedigde het ontwerp der Regee ring met het oog op de defensie. De heer Seret zon voor het voorstel-Rntgers stem men en hoopte, dat bij aanneming de Hoofdstad bevredigd zou zijn. De heer Tak van Poortvliet stelde uitvoerig de voor- deelen van het voorstel-Rntgers in het licht; rechten van de Vechtstreek kende hij niet, doch, zoo die bestonden, dan was de regeering zelf begonnen ze te mis kennen. De heer F. Maekay had bezwaren tegen het voorstel-Rntgers. Verschillende replieken volgden nu. De heer Rutgers beweerde nogmaalsdat zijn voorstel zonder eenig bijoogmerk was ingediend. De Min. van Waterstaat handhaafde zijn bedenkin gen maar liet de beslissing aan de Kamer over. Daarna werd het voorstel Rutgers aangenomen met 50 tegen 22 stemmen waardoor het onteigenings ontwerp (ge deelte van de Oude Vecht totdenVaart- schen Rhijn) verviel. Aangenomen werd het onteigenings-ontwerp (gedeelte van den Vaartschen Rhijn en Lek)op dat voor het gedeelte van den St. Anthoniedijk tot de Oude Vecht stelde de heer Dirks eene wijziging voorom welke reden het tot den volgenden dag verdaagd werd. De heer Buma heeft zijn wetsontwerp in getrokken en daarvan een motie gemaakt waarin de wenschelijkheid werd uitgespro ken van een nader onderzoek door de Re geering omtrent de mogelijkheid eener droogmaking van de Zuider- en Lauwerzee. De Reg. meende deze motie te moeten be strijden, met het oog op den financieelen toestand en toen trok de voorsteller haar in. Aangekondigd werden interpellaties van den heer Bergsma, omtrent de aanbesteding van het Rijks-museiim te Amsterdamen van den heer de Vos van Steenwijk om trent de maatregelen tot het uitroeien der longziekte in het Spoelingdistrikt. De Prins van Wales is Maandag 11. te Cannes aangekomen om het lijk zijns broeders af te halendat Zaterdag a. s. te Windsor zal begraven worden. Ver schillende hooge autoriteiten wachtten den Prins aan het station op. Het lijk zal naar Cherbourg overgebracht en daar in gescheept worden aan boord van het Koninklijk jacht Osborne. In een looden kist met zijde gevoerddie weder is omvat door eene andere eikenhouten kistis het lijk nedergelegd. Door een glazen deksel kan men het lijk ziengehuld in herme lijnen mantel met paarsche zijdewaarop de orde van den Kouseband is vastgehecht. De kist is geheel omgeven door bloemen, kruisen en kransen. Een korps Fransche soldaten bewaakt de villa, waarop de Fransche overheid zeer gesteld was. Onze Koningin zal waarschijnlijk in Engeland bij hare zuster blijven tot na de begrafenis^ Twee Maleische bladen hebben een tijd lang verzuimd de zegelrechten van de advertentiën te betalen, waarvoor zij nu door de administratie der belastingen ver volgd zijn. In eene zaak is reeds uitspraak gedaan. Hier was de uitgever-eigenaar, zekere Heer B.de schuldige, want de drukker had hem trouw de rechten uit betaald zonder dat de Heer B. dit weder aan de administratie deed. Niettemin is omdat de wet het eischtede drukker ver volgd en dan ook, onder aanneming van vele verzachtende omstandighedentot ƒ2000 boete veroordeeld. In eene andere dergelijke zaak moet de boete, die eigenlijk geheven zou kunnen wordenniet minder dan 225,000 bedragen. Henry Irvingde Engelsche tooneel- speler, keert in de volgende maand van zijn kunstreis door de Vereenigde Staten terug, overladen met lauweren en...dollars. Zijn wekelijksche ontvangsten bedroegen er gemiddeld 16,000 dollars (40,000). Dat is 7000 dollars meer dan die van Sarah Bernhardt. Irving zal in het najaar een tweede reis naar Amerika doen en dan te Londen een schouwburg bouwen naar zijn eigen inzichten. Terwijl de Engelsche kunstenaar in Amerika schatten verdiende, oogstte een Amerikaansche kunstenares, Mary Ander son, in Engeland roem en goud. Haar optreden in het Lyceum theater te Londen bracht haar een zuivere winst op van 9600 per week. Men schrijft uit Zaltbommel: Het water op de Waal is buitengewoon laag. Het veerstoombootje kan daardoor niet meer op de gewone plaats aanleggen. De overtocht met de gierpont gaat wegens het zand minder gemakkelijk. Wie echter last van het lage water moge hebben zeker niet de zalmvisschers met de zegen. Juist nu de rivier minder breed is, valt het de zalmen moeielijk aan het net te ontkomen. Er wordt op verschillende vis- scherijen veel gevangen. De prijzen zijn dientengevolge gedaald tot 85 h 95 ets. het l kilogram. Hen baanwachter te Leicester kwam kwam dezer dagen om het leven bij de redding van twee kinderen. Hij zag de kleinen op de rails spelen, terwijl een sneltrein in aantocht was, en snelde toe om hen weg te trekken. De wakkere man Blaagde er in de kinderen te behouden, maar hij geraakte zelf onder de locomotief en werd verbrijzeld. Er leeft, in het Hongaarsche plaatsje Balhanog een oud soldaat uit het leger van Keizerin Maria Teresia. Die veteraan Ferencz genaamdis 127 jaren oudgezond en krachtig eu nog in staat om zijn eigen kost te verdienen. Hij is nooit getrouwd geweest en herinnert zich niet ooit ziek geweest te zijn. Het is in Amerika niet onvoordeelig een predikant van naam te zijn. De heer Beecher b. v. ontvangt dit jaar een bezol diging van 60,000 en Dr. Talmage ont vangt 36,000. Een 'deftig gekleed Duitsch Heer van vijf en zestig jaar kwam Vrijdagmid dag aan het Hotel Indië in de Van Baerle- straat te Amsterdam en verzocht eemge apartementen te zien. Hij wachtte met een paar dagen zijn ziekelijken zoon, die maan den in het hotel zou vertoeven. De keu rigste vertrekken werden daarom door hem uitgezocht. In de salon gezetenliet hij zich daarop een smakelijk diner voordienen door fijnen wijn gekruid. Eenige uren daarna het was 's nachts drie uur sloop hij als een ervaren dief in een der aangrenzende ver trekken waar de familie L. logeerdeen stal er een ring met diamantennaar men zegtter waarde van 1000een gouden horloge van 500 en een portemonnaie met ongeveer ƒ20. Toen mevrouw S. 'smorgens, om een harer kinderen te helpen, vroeg opstond miste zij het eerst het horloge, en aan stonds dacht zij aan een diefstal door een der bedienden. Zij schoof dus het raam opriep de hulp van een op straat staanden politie-agent der buurt in, en verzocht dezen op te passendat niemand het huis verliet. Toen de «deftige Duitsche heer« s mor gens te zeven uren een dringende telegram had weg te brengen, werd hem door de inmiddels versterkte politie voorgesteld even zijn kleeren te doorzoeken. Met ver ontwaardiging verzette hij zich hiertegen maar niettemin nam hij zijn kans waar om de deur uit en het Vondelpark in te snellen. Men had hem spoedig weder ge vangen maar zou niets bij hem gevonden hebben. De gestolen voorwerpen waren in een zijner gris-perle handschoenen ver stopt die hij achteloos in den gang liet vallen. Dit ontging echter niet aan het waakzaam oog van eene dienstbodezij maakte er de politie opmerkzaam op, en het bleek dus, dat hij in het bezit van de gestolen voorwerpen was geweest. De portemonnaie was ledigeen gelijke som als deze bevat had, werd in zijn zak gevonden. De naam van den aangehoudene is Gott- fried Raupe, en men is er bijna zeker van een geslepen hoteldief in handen te hebben gekregen. Hij reisde steeds en kwam en reisde ook hier zonder bagage en het is alleen aan de verwarring te wijten, waarin de eigenaar van het hotel door den brand van zijn hotel te Hilversum op den vorigen dag verkeerde, dat men hem opnam en zelfs zijn naam met op de nachtlijst inschreef. Hij werd naar de cel gebracht. Haar aanleiding van de vele ont ploffingen die in den laatsten tijd te Parijs plaats hadden en voornamelijk met het oog op die in de Rue St. Denis, laat de prefect van politie nu bij alle handelaren in petro leum, oliën en scheikundige stoffen een nauwlettend onderzoek instellen naar de bewaarplaatsen daarvan. Bij het verder onderzoek in de Rue St. Denis wint het vermoeden velddat de ontploffingen veroorzaakt zijn door de jarenlang in den kelder doorgelekte petro leum en de gassen die zich zoo in den ouden put hadden verzameld. De steenen van den muur vlamden als hout wanneer zij werden aangestoken. Op het tooneel der ontploffing kwamen twee nieuwe ongelukken voor. De directeur van het gemeentelijk loboratorium Girard viel in de kelders van de Rue St. Denis van een trap, waardoor hij een arm brak en een hoofdwonde bekwam, en in die op de Boulevard Bonne Nouvelle werd een arbeider bij het wegruimen van puin zeer ernstig gekneusd. j bn de buurtschap Megchelen onder Genderingen is een persoonbeneveld door den sterken drankin een sloot geraakt en daar meer gestikt dan verdronken. Uit de Vereenigde Staten komen weer treurige berichten. De ellende onder de overstroomden aan de oevers van de Mississippi is groot, en staatshulp, gelijk reeds gemeld iswordt dringend vereischt om de duizenden voor den hongerdood te bewaren. Tensas, in Louisiana, staat geheel onder water. In de westelijke en zuidwestelijke staten richtten hevige stormen groote ver- woestingen aan. Te San Fransisco werd gev0eld die eenige Se bouwen De eohtgenooten Wennekers, woon achtig aan de Hertekade (Boompjes) te Rotterdam zijn de slachtoffers van vergif- "glng geworden. Volgens de N. R. Cl. moet zich dit vreeselyk geval ongeveer aldus hebben toegedragen De vrouw van Wennekers vervoegde zich met hare gehuwde dochter Zater dag bij de wed J. G. van den Berg drogiste in de Hoofdsteeg. Beiden vroe gen 6 lood Herba Gardui Benedictie (gezegende distel). De bediende woog voor ieder harer het kruid af; zij betaalden en vertrokken elk met haar zakje. Nu moet zich daarbij de volgende noodlottige vergissing hebben voorgedaan. In denzelf den drogistwinkel was namelijk dooreen lyder aan asthma eene zekere hoeveelheid Herba Datura Stramoni bestelddie voor hem moest worden fijngesneden en dan door hem zou worden afgehaald. Dit kruid wordt den asthma-lijder voorgeschreven om van tijd tot tijd in eene pijp te rooken, wat dan verlichting schenkt. Nu moet dat pakje op de toonbank gereed hebben ge legen om afgehaald te worden en vronw Wennekers (de moeder) greep bij het heen gaan dit pakje en liet het hare, waarin zich de gezegende distel bevond, liggen zonder dat partijen iets van de verwisseling merkten. Des avond voor het naar bed gaan werd van het kruid thee gezetman en vrouw dronken er een stevigen kop van, en kort daarna waren beiden ten prooi aan de hevigste smarten, hetgeen weinig bewondering kan baren, wanneer men weet dat de Datura Stramonium, be vat Daturine, die indentiesch is met Atro pine, een der verschrikkelijkste vergiften wanneer het zooals in dit geval als een sterk aftreksel van Stramonium wordt ge- bruikt. De asthmalijder moet werkelijk het pakje gezegende distel ontvangen doch zijnerzijds de vergissing ontdekt hebben De ongelukkige vrouw is Maandag ochtend onder vreeselijk lijden overleden. De man leeft nog, maar verkeert mede in zorgwekkenden toestand. De justitie doet onderzoek. Een veertigtal jeugdige blinden, jongens en meisjes uit het Royal College te Londen allen bekwame musici, hebben een reis op het vasteland ondernomen. Zij 1 k5aD?e° dezer dagen te Brussel aan, waar zij ook door den Koning ontvangen werden. Uit Belgie zouden zij naar Duitschland gaan waar men hen te Berlijnte Dresden en te Leipzig heeft uitgenoodigd. Drie jaren geleden brachten de blinden van Parijs en het volgende jaar die van Milaan het Royal College te Londen een bezoek. Dierenvrienden zullen zeker met ge noegen vernemendat het Londensche e huis voor verloren geraakte en gebrek 'lJdfde hondenu- volgens zijn verslag 14,687 honden opnam, waarvan 1.983 aan de eigenaars terugbezorgd werden, terwijl men voor 2,188 nieuwe eigenaars vond. Slechts 13, die teekenen van dolheid vertoonden, werden afgemaakt. Een oud man, die uit Frankfort af komstig is, maar sedert jaren te Parijs woont, had onlangs zijn geboortebewijs noodig en schreef daarom naar zijn vader stad. Maar tot zijn verbazing vernam hij dat hij in de registers van den burgerlijken stand vermeld stond als reeds voor eenige jaren overleden. Bij onderzoek is gebleken dat een mandie evenzoo heette als hij en te Frankfort in het gasthuis overleed, aanleiding gaf tot de vergissing. Maar het zal waarschijnlijk toch noodig zijndat de levende doode naar zijn vaderstad over komt, om allen twijfel uit den we°- te ruimen. 1 ruisen maakt de doodenver branding nog geen vorderingen. De Mi nister van Eeredienst en van Binnenland- sche Zaken hebben aan de Eerlij nsche vereemgmg voor lijkenverbranding te ken nen gegeven dat de vroegere bezwaren daartegen blijven bestaan, en men acht het niet waarschijnlijk, dat de vereeniging bij die tegenkanting der Regeering, aan vrag°en SVertegenWOOrdiging vergunninS zab t Aan het Kagermeer is een schip, genaamd„de vier gebroeders" verbrand toebehoorende aan U. G. Hazewinderste Gorredijken was geladen met 440 vaten petroleum (naphta). Er waren driezoone van den schipper aan boord, van welke twee ernstig zijn gekwetst. Het schip is geheel uitgebrand, zoo ook het huisraad en ongeveer ƒ1000 aan geld. De Burgemeesterde veldwachter en de brandspuit van Oude Wetering (gemeente Alkemade) waren zeer spoedig op de plaats des onheils. De Burgemeester van Haar lemmermeer was door een onjuist bericht in de meening gebracht, dat de brand te Leiden was, en was dus teruggekeerd- eerst den volgenden dag, toen alles was atgeloopenkwam hij de juiste toedracht, der zaak te weten. Aan wien die onjuiste mededeeling is te wijtenzal moeielijk te onderzoeken zijn. ^en mandie Zondagavond in de Kalverstraat te Amsterdam zjjn horloge uit den zak haalde, zag zich dit eens- maps door een voorbijganger uit de hand gerukt. Hij wist den dief echter te grijpen en, met behulp van een politie-agent. naar het politie-bureau te brengen. Hier herkende men in hem den man,, die eenige dagen geleden een bewoner van 5 unn v Eernardus Gesticht een zak met T o00 had trachten te ontnemen. Vier reizigers in een coupé le klasse van een spoortrein uit Warschau naar VVeenen hadden onlangs de volgende ont moeting Een goochelaar die daar bij. hen was komen zitten, hield de heeren bezig. Maar aan een tusschenstation ging hy uit den trein en kwam niet terng. Toen bleek weldra zijn handigste toer! De heeren misten nl. alle vier hunne porte feuille, en het leed geen twijfel of de man had die, onder het verrichten van zijn kunsten onbemerkt uit hun zakken in de zijne doen overgaan. Een reistasch die hy om achterdocht te vermijdenop zijn plaats achterliet, bevatte niets dan eenige oude vodden. Op een school te Philadelphia moet men onlangs een zevental knapen tnsschen ie J en 11 jaren in het bezit van revolvers bevonden hebben. Een dezer veelbeloven de knapen, die bij een bestraffing dreigend zijn revolver uit den zak haaldegaf aan leiding tot een onderzoek, dat ook de andere gewapende kwajongens deed ontdekken. Nadat Maandagmorgendicht bij het station Abkoude een spoorwaggon met vee door het warm loopen van een der 7"bri?nd geraakt was, had op dezelfde lijn, korten tijd daarna een ern stiger ongeval plaats. Enkele minuten voordat de treindie te 1 unr van het Rijnspoorstation vertrokken washet station Abkoude bereikte ont spoorde van het rechterspoor, waarop de trein liep, de locomotief met tender. Zonder dat men de oorzaak vermoeden kanliep de machine van de verhoogde spoorbaan af naar het lager gedeelte van den dijk groef zich zoo diep in het zand, dat de wielen der wagens bijna niet meer te zien waren, en werd naast de smalle sloot, die langs den weg loopt, geheel op zijde geworpen. J ..J?.® ma°bimst en de stoker konden er bijtijds afspringen; van de pasagiers be kwamen slechts enkelen zeer lichte ver wondingen. Een bagagewage nen een wagen 3e klasse werden beschadigd, en de weg is natuurlyk ook ontredderd. Op de plaats, waar het ongeval gebeurde, zijn de lijn- c gelegen rails rond uitgebogen en ge broken, en reeds een eind tevoren kan men in de sporen een zekere afwijking zien Gisterenavond en in den afgeloopen nacht waren zeventig man bij fakkellicht werken^ machlne «P de spoorbaan te De ontspoorde locomotief werd door een van hier ontbodene vervangen en de rei- UtrTcht Ai,te ongeveer vier uren te vertrekt Td de treindie van hier vertrekt had eenige vertraging. Overigens aehïn A treinen geregeldofschoonlus- schen Amsterdam en Abkoude slechts op enkel spoor wordt gereden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2