MAYRA. deling van de zaak-Foppink voortgezet. De heer de Savornin Lohman achtte ook alleen de Wet oorzaak van het gekeurde en noemde ook neutraliteit onmogelijk. Daarom stelde hij voor te verklarendat het geven van behoorlijk onderwijs in de beginselen der vaderlandsche geschiedenis, met achtneming van art. 33. al. 2on mogelijk is. De heer v. Heeckeren van Keil zou zich maar neerleggen bij de kon- kluzie der meerderheid, doch alleen om eene principieele beslissing te vermijden. In principe was hij het eens met den heer Borgesius. Deze wees op de taktiek der rechterzijdeom onder den schijn van handhaving der neutraliteitde openbare school te knoeien. Hij hield voldat Poppink geen schuld had. In de avond zitting werd het debat voortgezet. Eerst onthaalde de heer Keuchenius zijne mede leden op een lange preek over het schade- delijke van het onzijdigheids-beginsel der openbare school, waardoor de Bijbel ge weerd de geschiedenis verminktde eere Gods aangeranden N. B. de voorwaarden van het door Koning Willem I onder teekend Heilig Verbond van Europa's mogendheden geschonden en de vrede der volkeren verstoord werd. Al deze grieven werden door den spreker saamgevoegd in een voorstel, dat een aanvulsel was van dat van zijn vriend Lohman. Ka eenige replieken en een woord van den Minister kwam de stemming. De uitslag was als volgt: de klonkluzie van de meerderheid der Kommissie dankzegging aan den Min. voor de verstrekte inlichtingen werd aangenomen met algemeene stemmen op één na (die van den heer Bastert) de konkluzie der minderheidom aan die dankzegging toe te voegen de verklaring, dat de straf van schorsing zonder voldoen den grond was ingelegd, werd aan genomen met 38 tegen 27 stemmen. Vóór stemden al de liberalen, behal ve de heer Dyckmeester, en de heer Wintgens. Zonder twijfel zullen de vrien den der openbare school zich hartelijk verheugen over deze beslissing. De Voor zitter stelde nu voor op reces te scheiden. De heer van Eek wenschte te weten, of na het reces de herziening van het regle ment van orde zal behandeld worden. De Voorzitter kon, met het oog op de nog aanhangige wetsvoofttellenniet bepalen wanneer het bedoelde voorstel aan de orde zal komen. De Vergadering werd toen tot nadere bijeenroeping gescheiden. Tot lid van den Kaad van State is benoemd Jhr. Mr. J. F. van Humalda van Eysinga een volbloed liberaal in plaats van den volbloed konzervatief Jhr. C. Hartsendie voor de eer der benoeming bedankt heeft. Het Kabinet-Heemskerk schijnt te willen pozeeren ab een kabinet zonder richting. Het lijk van den Hertog van Albany is 1.1. Zaterdag te Windsor in den konink lijken grafkelder bijgezet waar het met bui tengewone pracht en omgeven door hooge autoriteiten en vertegenwoordigers werd heengeleid. De dagbladen geven van deze begrafenis breedvoerige verslagen. Het stoomschip „de Valk" waarmede onze Koningin en gevolg van Engeland terug zal keeren is heden Dinsdag van Vlissingen vertrokken. Woensdagmorgen omstreeks half tienzal aldaar een extra- (Naar het Franach van Henri Gréville.) 2) „Ah zoo!" riep Dacka uil; „ik had al meenen op te merkendat je ma nieren wat anders waren dan die van een gewoon boerenmeisjenals je moeder gediend heeftdan is het ook een ander geval. Kom, drink een kopjen koffie met me. Zet nu maar koffie, en haast je wat, opdat ge gedaan hebt als de anderen komen; ik kan niet iedereen uitnoodigen, met me koffie te drinken, dat begrijpt ge zeker wel." Op deze wijze, vereerd met een blik door het lornjet van de gravin, en begunstigd met de koffie van de eerste kamenier, ving Mavra haar leven als borduurster aan, dat waarschijnlijk bestemd was, om gedurenden onbe- paalden tijd voortgezet te worden, om haar vader vrij te houden van onbetaalde heerendienst van vrij wat onaangenamen aard. De schikking was goedgekeurd door de Gravin, die, daar zij hartstochtelijk veel ophad met bor- trein gereed staandie H. M. naar 's Gra- venhage zal vervoeren. In September 1883 aten verscheidene personen te Emersleben rauw vleesch, af komstig van een trichineus varken. Reeds den dag volgende op het gebruik, werden eenigen ziek, maar de meesten tusschen den 21en en 23en dag daarna. Het rauwe vleesch werd voor een groot gedeelte verbruikt in den vorm van eene vleesch-pastei. 250 personen werden ziek, 42 stierven in den loop van September, October en Kovember. De plaatselijke geneesheer is door nauw gezet onderzoek tot eenige belangrijke conclusiën gekomennl. hoe spoediger het rauwe vleesch genuttigd wordt na het slachten van het dier, des te sterker en gevaarlijker is de uitwerking voor den mensch. Verder is ten overtuigendst bewezen, dat het koken van het vleesch alle trichi nen doodt, daar verscheidene personen worst hebben gebruikt, afkomstig van hetzelfde varkenzonder eenige nadeelige gevolgen. De worst was vooraf gekookt. Men zij dus hierop bedacht. Js. van der Poel Jz.die met zijn vader en negen broeders of zusterseenige jaren geledenvan Rijsoord naar Chicago (Amerika) als werkman vertrok, is thans aan de academie aldaar als hoogleeraar- kunstschilder werkzaam. Zijn broeder C. van der Poel heeft na driejarige studie aan het Chicago College of Pharmacymet goed succes examen afgelegd als apothekeren een andere broeder Jn. van der Poelheeft eene nieuwe stoommachine en nieuwe stoom ketel opgericht (van eigen fabrikaat) tot het drijven der machines in zijn fabriek. Hij maakt nu machines van 6 tot 50 paar denkrachten. Onlangs maakten wij melding van een plan der leerlingen 5de klasse der RijksHoogere Burgerschool te Groningen om aan een hunner makkers, die voor de Kationale Militie een dienstplichtig num mer heeft getrokken en niet bij machte was om een dienstvervanger te koopen, de noodige gelden daartoe te verzamelen. Dit plan is boven verwachting geslaagd. Veel meer dan voor een nommerverwisselaar noodig is, hebben de jongelieden door hunne soirée, waarbij oud en jong zich kosteloos vermaakten, bijeengebracht, zoodat zij nog in staat zijn een niet onaanzienlijk sommetje voor een ander liefdadig doel af te staan. Te Parijs hebben tegenwoordig straat- roovers het op de huurkoetsiers voorzien. In de rue des Poissonniers heeft men Maan dagochtend vroeg een koetsier gevonden, die met een doek geworgd en van alles wat hij bij zich had beroofd was. Den vorigen nacht werd in de Rue Riqiiet een koetsier gevonden, die op dezelfde wijze aangevallen en beroofd was. Deze man leefde nog, en toen hij weer tot bewustzijn gekomen wasverhaalde hijdat drie man nen hem onverhoeds aangevallen en hem half geworgd en beroofd hadden zonder dat hij zich kon verroeren. Kog drie andere koetsiers moeten dezer dagen door straatroovers aangevallen zijn maar hier namen de aanranders de vlucht toen het geroep der aangevallenen hulp deed opdagen. duurwerk welke liefhebberij een eigenaardigheid is van de meeste Russische dames de voorkeur gaf aan eene goede borduurster in hare werkkamer boven een boer achter den ploeg. Voor Mavra was het verschil niet groot tusschen de isba haars vaders en de werkkamer van het adelijk ver blijf. Hier zoo goed als daar moest zij haar leven doorbrengen met onophou- j delijk werken van zonsopgang tot zonsondergang. Daar was hare moeder, eene strenge, sombere vrouw, gelijk! de meeste dorpsmatronen zijn, voor wie het leven een alles behalve ge makkelijke zaak is geweest; hier was de eerste kamenier, die dikwijls pruttelde, maar van tijd tot tijd vrien delijk en ook inschikkelijk was. Het hoofdzakelijke verschil tusschen de i beide levenswijzen bestond in het dage- lijksch bezoek der Gravin, die doorgaans niéts zeide, maar met een plechtstatig voorkomen deze kamer vol zwijgende, van diep ontzag vervulde vrouwsper sonen doorliep. Maar één ding miste zij en er was niets dat dit kon ver- Woensdagavond te half tien, bij de aankomst van den trein uit Dordrecht te Rotterdam, had de treinsmid P. H. de onvoorzichtigheid over de rails te gaan, waardoor hij met den trein in aanraking kwam an zijne beide beenen werden afge reden. Een kwartier daarna was de onge lukkige aan de gevolgen bezweken. Twee der thans te Breda in arrest zijnde verdachten van den postdiefstal namelijk de brievenbesteller Moors en de sigarenmakersknecht Ballintijn, moeten nu ook verklaard hebben, de dieven te te zijn van den diefstal van geldswaarde bet vorige jaar gepleegd ten huize van den heer Gits in de Middellaan aldaar. Alzoo zijn tot op heden drie merkwaardige diefstallen door hen bekend. Thans resten nog altijd de groote diefstal ten huize van den gaarder van rechten en loonen, den heer Yossenaar, en een diefstal van zilveren voorwerpen ten huize van den heer Van Hulsteijnwelke beide diefstal len een paar jaar geleden plaats vonden zonder dat de justitie ooit op het spoor der daders is kunnen komen. Mocht het haar gelukkenthans ook hierin licht te verspreidendan zou Breda bevredigd en dankbaar zijn voor den ijver, waarmede de tegenwoordige officier van justitie, de heer Mr. Boot, zijne taak opvat. Reeds terstond na den diefstal bij Vossenaar werden de beide bovengenoemde personen als de daders aangewezendoch bij gebrek aan genoemde bewijzen op vrije voeten gelaten. Ook hier waren eenige effecten en bankpapier vermistwaarvan de nom- mers nooit zijn opgespoord geworden. Over den geheimzinnigen moord te Londen op den kantoorklerk gepleegd wordt nog het volgende gemeld De politie heeft eene belangrijke ont dekking gedaanen het is nu zeer wel mogelijk, dat men er in slagen zal den moordenaar van den ongelukkigen procu reursklerk Perkins op te sporen. Gisteren kwam namelijk eene jonge vrouw, verge zeld door ettelijke personenop het politie- bureel in de Kennington-Lane. Zij deed het volgende verhaal aan den eerstaan- wezigen inspecteur aldaar. Zondagavond stond zij op het punt haar huis in de GriffjnstreetYork-RoadLambeth, binnen te gaan, toen zij een bundel zag liggen op den drempel. In huis stelde zij een onderzoek in naar den inhouden bevond toen dat er een jas in zat. In één der zakken was een horloge met ketting. Men verzekert dat nu gebleken is, dat dit uurwerk het aluminium-horloge van den verslagene was. In andere zakken der jas vond men photographieën van hem. "Wellicht kan deze ontdekking althans tot een paar aanhoudingen voeren. Men vermoedt meer en meer evenwel dat de ware drijfveer tot dezen afschuwe lijken moord iets anders was dan alle- daagsche roof. Perkins was een wees en had landerijen geërfd in Yorkshire. Zijn vader was eenmaal een zeekaptein, en voer veel op de Oostzee. Naar het schijnt, waren er moeilijkheden gerezen nopens de geërfde landerijen, moeilijkheden, die een huwelijk van den verslagene met eene juffrouw Westell, welke in Bermondsey, aan gene zijde der Theems woonttegen hielden. Op het kantoor en in de woning des overledenen heeft de politie beslag ge legd op eene uitgebreide correspondentie betreffende de gemelde landerijen, welke eene rol kunnen hebben gespeeld in dit- bloedige drama. Perkins was Vrijdag jl. pas 22 jaren oud geworden en had bij die gelegenheid een aantal geschenken ontvangeno. a. van zijne aanstaande vrouw. Juffrouw Westell moest den volgenden avond (Za- turdag) op een liefdadigheidsconcert zingen, en zij had met Perkins afgesprokendat deze haar zou komen afhalen. Op het vastgestelde uur verscheen hij echter niet en juffrouw Westell vertrok alleen naar de concertzaalin de meening verkeerende dat haar beminde opgehouden was gewor den maar natuurlijk in de verste verte niet kunnende droomen welke afgrijselijke- ramp hem en haar was overkomen. Donderdag zou er met de lijkschouwing voor den Coroner een aanvang worden ge maakt. Hoe Medranode vermakelijke clown van het Parijsche circus Fernando, een kind genas verhaalt „Figaro" als volgt: Een knaapje, dat dikwijls meegenomen werd naar het circus, was ziek en wei gerde eenige medicijn in te nemen als men het niet naar Fernando bracht, om Me drano te zien. De kleine was er niet van af te brengen. Eindelijk schreef de vader een brief aan den „clown", met verzoek eens bij het kind te komen. Den volgen den dag gaf Medrano daaraan gehoor. Maar het knaapje herkende hem niet in zijn burgerkleeding. Hij ging daarop naar huis,, kwam een half uur later terug met zijn „clown-pak", trok het aan, liep op zijn handen de kamer van het verwonderde kind binnen en vermaakte het een paar uren lang met zijn kunsten. De kleine zieke lachte en was zeer tevredenhij nam gewillig in en thans is hij geheel beter. Te Breda is gevankelijk uit Made binnengebracht een 29-jarig meisje, be schuldigd van kindermoord. Bij de beken tenis van haar misdrijf voegde zij de mede- deeling, dat de weigering van haar vader,, om haar in zijn huis op te nemen, haar tot de daad had gebracht. Het dividend van de Stearine-kaar- sen-fabriek te Gouda is over 1883 ruim 24 pCt. -Twee jeugdige roovers, een knaap van elf en een van zestien jaren, stonden dezer dagen te Krems terecht. Zij verscho len zich achter boomen langs den grooten weg en vielen grijsaards, vrouwen en. kinderen aan, om hen te berooven. Dit Windtschoten meldt men: Na een zomersche warmte, bij eene- temperatuur van 68° F. hadden wij hier en in de omstreken heden middag het eerste onweder van dit jaar, vrij zwaar en langdurig. Op verscheidene plaatsen, heeft de inslaande bliksem brand veroor zaakt. Onder Blijham brandde de boerderij van den heer L. Tiddens totaal af. Dank zij den brandgevel kon het woonhuis ge spaard blijven. Ook gelukte het, het vee grootendeels te redden. Ook in de richting van de Wedde en Beerta werd gelijktijdig- brand gezien. Een eigenaardige manier van brief wisseling hadvolgens de Belgische bladen een aanzienlijke Antwerpsche jonge dame, wier schaking door een jeugdigen schilder aldaar groot opzien baardemet dien min- goeden't was hel uurtjen van rust des avonds, dat zij placht door te brengen bij de bron, wanneer zij door hare moeder daarheen was gezonden om water te halenof op den drempel hunner nederige woning, waar zij dan den lenteregen kon zien vallen, zoo zacht en zoo warm, en de sneeuw zoo spoedig smeltende, dat de dikke laag zichtbaar verminderde; of ook wel eens, in de Meimaand, staande aan den zoom van 't woud te luisteren naar de nachtegalen, die daar zaten te zingen op de fijne goudkleurige twijgen van den heerlijk geurenden berkeboom. De winter ging heel aardig voorbij maar toen de eerste ademtocht van warmer lucht de gesmolten sneeuw van de daken deed stroomenom door de nachtvorst weder in lange ijskegels veranderd te worden, voelde Mavra een zonderlinge, moeielijk te beschrijven pijn in haar hart. Het huis werd over matig verwarmd, en de bedompte walgelijke lucht maakte haar ziek. Wat had zij niet willen gevenals ze maar weer eens zooals van ouds kon draven over de heideveldenom te gaan zien of het mos al te voorschijn kwam onder het gekristallizeerde doorschij nende sneeuwtapijt! „Wat scheelt dit kleine meisken vroeg de Gravin op zekeren dagter wijl zij bij het borduurraam bleef stilstaanaan 't welk het jeugdige boe renmeisjen ijverig zat te werken. „Zij was zoo frisch als een roos, en nu is zij geel geworden. Hebt ge ergens pijn, Mavra?" Mavra sloeg hare blauwe oogen naai de adelijke dame op, die zich thans voor de tweede maal van haar leven verwaardigde haar aan te spreken, en antwoordde met zachte stem: „Neen, nergens, mevrouw." „Maar hoe komt het dan, dat ge zoo geel ziet?" „Dat weet ik niet, mevrouw." De Gravin liet haar lornjet zakken en zag het jeugdige meisjen vrien delijk aan. Wordt vervolgd).

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2