Volksbibliotheek. Zang en Vriendschap. UITVOERING TIMMERLIEDEN COMMENSAALS Schutterspak ADVERTENTIEN. Remonstrantsch Zangkoor, flinke DIENSTBODE, Haarlemsche Liedertafel W. ROBERT. TUTPPTfeP W erk vrouw', Burger-Baker, DAGMEISJE, KINDERMEISJE Piano-Onderwijs. Gevraagd LOOPMEISJE. W erk vrouw, GEVRAAGD knappe JONGEN naar. De vader van het meisje werd nl. huiten zijn weten natuurlijk, als postillon (Tamour gebruikt. Hij bezocht eens in de week op een bepaald uur een voornaam koffiehuis. De candidaat-schoonzoondie op de hoogte gebracht wasging om dien tijd ook daar heen hing zijn hoed aan de kapstok vlak bij het hoofddeksel van den ouden heer en wist behendig tusschen den lederen binnenrand van diens hoed, een klein briefje aan zijn geliefde te stoppen. Zoo werd het verboden geschrijf door denar- geloozen vader zeiven in huis gebracht. Op diezelfde manier bezorgde het dametje hare brieven aan haar uitverkorene. Het meisje had nu alles uitgekomen is, herinnert men het zich altijd bij zonder veel zorg voor papa's hoeden zij schuierde dien doorgaans, vooral op de koffiehuisdagenzelve af. Sittarddat tot dusverre slechts twee huurkoetsiers telde, is eensklaps zeven rijtuigverhuurders rijker geworden. Zeven voorname ingezetenen bevelen zich in het SM. weelcblad voor het verhuren van rijtuigen in de gunst van het geachte pu bliek aan een hunner is zoo galant voor dames slechts de helft van den gewonen prijs te berekenen. Men zegt, dat de oorzaak dier onver wachte huurkoetsiers-vermeerdering moet gezocht worden in het feit, dat de be trokken personen onlangs een aanslagbiljet ontvingen voor het houden van luxe paarden. Als een bijzonderheid kan worden medegedeelddat aan de veemarkt te Delft een koe te koop werd aangeboden welke een gewicht had van 1000 kilotoebe - hoorende aan den bouwman P. van der Kooy, aldaar. Haar men ons uit Tessel bericht, moeten de 440 vaten naphtawelke dezer dagen met het schip de Vier Gebroeders op het Kagermeer zijn verbrand, deel uitmaken van eene party van 1906 vaten, welke onlangs uit de bij Tessel veronge lukte Noorsche bark „Viola" aan het strand waren aangespoeld en in vijf tjalksehepen was overgeladen om naar Antwerpen te worden vervoerd. Een dezer tjalkschepen had zijn aandeel overgescheept op de Vier Gebroeders. Te Hannover hadden Zaterdagnacht ongeregeldheden plaats tusschen de twee machten, die geroepen zijn om de orde te bewarennachtpolitie en militairen. Twee officieren waren wegens een vechtpartij met studenten in hechtenis genomen maar een hunner ontvluchtte weder en riep zijn collega's, die in een naburig koffiehuis zaten, te hulp. De officieren sloegen nu met hunne sabels op de politieagenten los maar dezen, door burgers ondersteund, slaagden er in, een aantal der officieren gevangen te nemen. Een patrouille van de wacht echter, die er op aankwam, trok partij voor de officieren en nu werden de anderen op hunne beurt gevangen geno men, maar om spoedig weder vrijgelaten te worden. Bij het gevecht werden ver scheidene mannen van de nacht-politie en burgers meer of minder ernstig gewond. In de landen van Veen wij k in het Oranjewoud, is een, boschbrand ontstaan, die gelukkig door het slootwater in de nabijheid kon worden gestuit. Alles is droog in de bosschen en bij het zoeken van vogeleieren wordt licht een brandende lucifer weggeworpen. Op den 15n April a.s., zal het sloo- pen van de Korenbeurs op het Damrak te Amsterdam worden aanbesteed. Eene maand na den datum der aanschrijving, waarbij tot de afbraak last wordt gegevenmoet het terrein geheel ontruimd zijn. In de voorwaarden wordt bepaalddat het gebeeldhouwde wapen aan den ach tergevel het uurwerk met toebehoorende zinkbekleeding van de bekapping der galerijen en de houten vloer op het bin nenplein, eigendom der gemeente blij ven. Vrijdagochtend omstreeks 8 uur ont stond te Hilversum brand in de Hilver- sumsche stoomspinnerij en weverijaan de G-ooische vaart. In zeer korten tijd sloegen de vlammen uit alle ramen van het groote en 4 verdiepingen hooge gebouw waarin op dat oogenblik eebige honderden mannenvrouwen en kinderen werkzaam waren. De meesten der meisjesvrouwen en kinderen konden, evenals de anderen nog tijdig uit het brandende gebouw, komen, doch velen ook waren genoodzaakt zich te redden door uit de ramen te sprin gen. Hierdoor zijn eenigen gekwetsteen van hendie uit een 3e verdieping sprong zelfs zeer ernstig. Er is niemand omge komen. De machinekamer is uitgebrand. Dank zij een onverschrokken daad van den Di recteur is het springen van den stoomketel voorkomen. De spinnerij en het ketelhuis zijn uitgebrand. Door de ijverige pogingen van de brand weer heeft men de weverij en de op het terrein staande loodsen, als magazijnen dienstdoendebehouden. De oorzaak is vermoedelijk het heet- loopen van een drijfas op de tweede ver dieping. Voor de ruim 450 arbeidersdie op deze fabriek werkten is het ongeval een groote ramp. Onlangs bevatten de bladen de mede- deeling uit Friesland, dat men daar er in geslaagd was een konijnenras te ver krijgen door paring van konijnen met in 't wild loopende hazenvan welke krui sing men voordeelige uitkomsten verwacht te doordien deze afstammelingen als hazen in den handel konden worden gebracht. Van bevoegde zijde merkt men ons op, dat men dan in Friesland niet veel gehoord schijnt te hebben van de aanfokking van reuzen-konijnenen in het algemeen ook van de natuurlijke historie der dieren. Immers om groote konijnen aan te fokken behoeft men geen toevlucht te nemen om konijnen met hazen te kruisen; de ras konijnen zooals die uit de Ardennenuit Frankrijk en ook uit Engeland uit de om streken van Yarmouth geïmporteerd wor den, zijn reeds grooter en zwaarder dan hazen. In de raskonijnenfokkerij van de firma Clerckx, op het Loo, onder Apeldoorn kan men konijnen zien grooter en zwaarder dan hazeneene zwaarte van 1012 halve kilo's is geen zeldzaamheid bij volwassen daar aanwezige reuzenkonijnen, wanneer zij ongeveer 14 dagen met graan en brood bij het gewoon voeder gemest worden. Wat overigens paring van konijnen met hazen aangaat, het is een fictie dat daaruit een ras zou ontstaan; deze soort blijft tot een geslacht beperkt, gelijk men bij verschillende ongelijksoortige paringen kan opmerken. Trouwens, waar zou het ook heen als de natuur hier niet tusschenin trad; welk een mengelmoes van dieren zou er ontstaan? Bovendien kandoor telkens konijnen met hazen te kruisenook geen voordeel worden verkregen; hazen werpen in den regel slechts twee jongen, terwijl rasko nijnen 10, soms 12 en meer jongen werpen. Dat overigens de aard van den haas bij de paring met konijnen van in vloed is, zal wel door niemand ontkend worden. Over de overlast, die het zuidelijk deel van Limburg in toenemende mate te lijden heeft van vagebonden uit Duitsch- land, schrijft het Limb. Nbld. o. a. het volgende De moeilijke tijdendie wij belevende kwijuing van landbouw, handel en in dustrie de overbevolking en andere oor zaken meer hebben vooral bij onze Dcitsche naburen toestanden van nood en ellende in 't leven geroepenwaarvan wij de gevolgen mede ondervinden. Wie schrikt niet terug bij 'thooren spreken van rondzwervende Pruisen, die wat vragen of wat nemen komen als de kans schoon is Wie kent ze niet, die havelooze kerels met ruige baardenmeestal in de fleur hunner jaren die van deur tot deur gaanom een stuk brood te vragenons op een oorverscheu rende muziek vergasten of allerhande on denkbare zeldzaamheden vertoonen Wordt er in Limburg gestolenvan de tien keeren negen zijn 't Pruisen geweest, die gevallen zijn tot de onderste sport der maatschappelij ke ladder, voor geene wandaden tegen deugd een goede zeden terugschrikken enontdaan van elk gevoel van godsdienstzin of eer bied voor 't godsdienstigezelfs in onze kerken en kapellen hun roofzuchtige prak tijken komen uitoefenen. De Maastrichte naars hebben dagelijks, om zoo te zeggen 't twijfelachtig genot, onder geleide der gendarmerie, een troepje vagebonden, soms ten getale van tien twaalf, te zien voorbijtrekken, en de spoorwegreizigers van den Grand Central hebben niet zelden de eer om met een dozijn van die klanten onder gewapend geleide, mee te mogen reizen. Friedrich Spielhagen heeft in Rus land grooten last gehad van de al te groote geestdrift waarmede zijn vrienden hem ontvingen. Hij had te St. Petersburg bijna geen oogenblik rust en hij stemde alleen toe in het verzoek om te Moskau een lezing voor een weldadig doel te houden onder uitdrukkelijke voorwaardedat men hem daar zonder eenig eerbewijsals een gewoon menschontvangen zou. Intusschen moest hij toch die lezing afzeggenomdat hij te zeer afgemat was door al de feeste lijkheden te zijner eer. Zondag verliet hij de Russische hoofdstad, om naar Berlijn terug te keeren. Aan de Zandvoortsche Gasfabriek is concessie verleend voor den tijd van 20 jaren tot het leggen van gasbuizen door de geheele gemeente, zoodat bin nenkort ook het zoogenaamde Oud-Zand- voort door gas verlicht zal worden. In het Kanaal is weer een Engel- sche bark door een ander schip aangevaren en gezonken. De kapitein en vier man werden door de stoomboot llivera gered. De overige bemanning isnaar men vreest Te Weert heeft Zondagavond j.l. eene hevige vechtpartij plaats gehad in de sociëteit St. Josephzoo zelfs dat de politie te zwak was en de geestelijkheid tusschen- beide moest komen. De woestaards ver brijzelden al wat hun voorkwamtot ein delijk versterking der politie een einde maakte aan het vernielen. HAARLEM, 8 April 1884. Donderdag had alhier plaats de al- gemeene vergadering der commanditaire vennootschap Hollandsche Credit- en Deposito-bankfirma Mees en Ritsema. Uit het verslag over het eerste boekjaar bleek, dat bij die instelling eene geleide lijke ontwikkeling had plaats gehad. Het dividend is bepaald op 4 pet. van het volgefourneerd kapitaal, groot f 100000. LI. Zaterdagnacht is diefstal met braak gepleegd ten huize van den winkelier van der Pluim in de Zijlstraat alhier. Door het verbreken van eene ruit in de uitsteek - kast heeft men uit den winkel ontvreemd 12 paar heerenbottines en 3 paren molière schoenen. De dief of dieven zijn tot nog toe niet bekend. Zondagnamiddag ten vier ure is aan de Groote Houtbrug een bejaard man over reden door een rijtuig bespannen met twee paarden en is met gebroken linkerbeen per brancard naar zijne woning vervoerd. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 9 April 1884, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1. Miss. Ged. Staten goedk. 6e suppl. begrooting 1883. 2. Id. id. id. Ie suppl. begrooting en staat af- en overschrijving 1884. 3. Id. id. id. af- en 1883. 4. Id. id. machtiging onvoorziene uit gaven 1883. 5. Id. id. goedk. besluiten schoolwezen. 6. Procesverbaal kasopneming. 7. Rapport Comm. toezicht midd. onder wijs, aanbeveling leerares gymnastiek- school voor m. o. voor meisjes. 8. Voordracht B. en W. onderwijzeres gymnastiekopleidingschool voor meisjes. 9. Voorstel B. en W. brug Leidsche Vaart. 10. Id. id. vroegere knechts woning Hoopmolen. 11. Id. id. buitengewone pu blieke werken. 12. Id. id. straat C L. vaart. 13. Id. id. lessen in het boek houden, school voor middelbaar on derwijs voor meisjes. 14. Rekest Mej. A. Lingbeek om ontslag onderwijzeres school C. 15. Huishoudelijk reglement Gymnasium. 16. Verslag Burgerlijk Armbestuur. 17. Id. middelbaar onderwijs. 18. Id. eindexamen Burgeravondschool. 19. Id. Opzichter Gasverlicht. over Mrt. 20. Rekest J. W. A. Immink concessie paardenspoor naar Bloemendaal. 21Adres Hoofdredacteur Amsterd. courant BIJEENKOMST op Zon dag 13 April 1884, des morgens ten 10 uur precies. Liederen: 158, 159, 161, 162. De leden worden vriendelijk verzocht deze bijeenkomst bij te wonen. De lezers, die nog boeken van bovenstaande bibliotheek in hun be zit hebben, worden verzocht die a. S. Vrijdag te komen inleveren. Door bijzondere omstandigheden wordt met Mei nog gevraagd: eene niet beneden de 25 jaar, P.G.in een klein gezin. Zonder goede getui gen onnoodig zich aan te melden. Franco brieven onder N°. 343, aan het bureau van dit blad. Directeur de Heer op Donderdag 17 April 1884. Solisten Mevr. VöLLMAR—FRIESE viool. De Heer H. VöLLMAR.. piano. Beiden van '<s Gravenhage. Men vraagt zoo spoedig mogelijk eene nette voor de schoonmaak en verder twee dagen per week. AdresKruisstraat N°. 28. (345) EENE KNAPPE (Weduwe) biedt zich aan. Adres HoutpleinHeerenhek N°. 13. (346) Gevraagd een (347) niet heneden de 16 jaar. AdresGroote Houtstraat N°. 66. gevraagd, zoo spoedig mogelijk, geschikt met kinderen om te gaan, voor geheele dagen. (348) Adres: Bakenessergracht N°. 68. Eene beschaafde jonge DAME heeft nog eenige uren disponibel, tot het geven van Piano- Onderwijs, te Haarlem en Om streken gunstige recommandatiën staan haar ten dienste. Te bevragen onder letters P Qhij den boekhan delaar J. J. C. MUNK, te Haarlem. om met Mei in dienst te treden, eene KINDERMEID of JUF FROUW, P. G. en van goede getuigen voorzien. Zich te vervoegen in persoon of met franco brieven onder N°. 350, bij de boekhandelaren De En ven Loosjes, Haarlem. Er wordt gevraagd een AdresJacobijnensiraat N°. 29. Men verlangt zoo spoedig mogelij k eene knappe voor de schoonmaak. (352) Adres: Groote Houtstraat 189. tegen Mei of later, een onge- meubeleerde ZIJKAMER, om van 95 uur te gebruiken; in: een der hoofdstraten der stad. Brieven franco, motto Zijkamer Gebrs. VAN BREDERODE, alhier. EENIGE BEKWAME kunnen geplaatst worden bij C. ELFFERS ZOON, Timmerlieden. van 6 tot 9 ure, hij de Wed. A. DE GROOT, Smedestraat. (355) Bij DE ERVEN LOOSJES, Boekh., Ged. Oudegracht 86, kan een geplaatst worden, f 1.50 per week. In een klein burgergezin knnnen twee fatsoenlijke geplaatst worden. Adres onder N°. 357, bij de uitgevers dezes. TE KOOP gevraagdgebruikt, doch netjes. Adres onder N°. 293, aan het bureau van dit blad. (358)

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3