MAYRA. der paarden toe aan vergiftige kruiden onder het hooi en een natuurlijk vergif in de linzen. Het wetenschappelijk onderzoek wordt nog voortgezet en de uitkomst er van zalin het algemeen belangopenbaar gemaakt worden. Een niet-alledaagsch misdrijf schijnt Zaterdagmiddag te 's-Gravenhage gepleegd te zijn. In den schouwburg heeft iemand het vel van de pauken stuk gesnedenmet welke onbegrijpelijke aardigheid hij eene schade van f 40 veroorzaakte. Een gevaarlijke grap kostte Zaterdag een 20-jarigen winkelbediende te Finster- walde Brandenburg, het leven. De jonkman had zich nl. »voor de aardigheid» opgehan gen, om zijn kameraden eens aan het schrik ken te makenfMaar hetgingte natuurlijk en vóór er hnlp kwam was de ongelukkige reeds dood. Een dergelijk geval wordt uit Freuen- brietzen bericht. Daar speelden twee jongens van elf en negen jarenin het boschsamen «ophangen» Het den jongste ging het goed hij werd opgehangen en terstond weer losge maakt. Maar toen de oudste aan de beurt waskon zijn broertje hem niet loskrijgen. Het kind liep schreiend naar zijn moeder om hulpmaar toen deze kwam toesnellen vond zij haar lieveling dood. Een voorbij ganger had hem afgesneden, doch blijkbaar te laat. Te Wellington heeft de plechtige openihg van het groot reservoir plaats ge had. In de feestrede kwam onder andere het volgende voorDe uitvoering van dit werk was een gebeurtenis van groot be lang voor de inwoners van Wellington. Het reservoir toch strekt tot het verschaf fen van water aan allendie daarvoor aanzoek doen. Sedert een geruimen tijd is de noodzakelijkheid van zulk een voorraad water gevoeld geworden, daar men tot nog toe gebruik maakte van putwater, dat in de zomermaanden ondrinkbaar wordt door de inzuigingen van den omliggenden grond. Yele pogingen waren er van tijd tot tijd gedaanom dit euvel te voorkomen doch zonder succestotdat er in het begin van 1882 en vervolgens verscheidene ver gaderingen werden gehoudenen eene com missie werd benoemd. Ha velerlei moeie- lijkheden is alles gereed gekomen. De kos ten hebben ruim 7000 pond sterling be dragen de kosten van den grond voor het terrein. Het reservoir zou volgens het eerste plan een weinig over de 2 millioen gallons water bevatten, doch nu kan het bijna 3 millioen gallons bevatten. Het water daarvoor wordt verkregen van de Spruit- rivier, daar dichtbij. De Wellingtonsche burgerij heeft daarop een recht van 30 uren alle 16 dagen, doch eene grootere hoeveelheid kan verkregen worden, daar de boeren niet altijd het water noodig heb ben. De gewone loop van den stroom geeft omtrent 4,500 gallons per uur. De inge nieur van het reservoir denkt 50 of 60,000 gallons dagelijks te kunnen leveren. Woensdagochtend is de klerk van den ontvanger te Ginnekeneen jongeling van 19 jaren, die dagelijks van Breda naar Ginneken komt en steeds last had van de scholieren van elf tot vijftien jaren, die van daar naar Breda gaandoor deze laatsten aangevallen en deerlijk mishandeld met messen en stokkenzoodat veel bloedver lies plaats had. Bij de justitie is aangifte gedaan. Woensdagvoormiddag 9% uur zou te Alphen en Riel een lijk ter aarde worden besteld. Zekere A. Jacobs moest met 2 andere personen voor die plechtigheid de klokken luiden. Daartoe stond hij ter hoogte van ongeveer 3 y2 meter in den torennaast een geopend luik. Nieuwsgierig om te weten wie er passeerde, keek Jacobs naar beneden door het luikmet het noodlottig gevolgdat hij voorover viel en met het hoofd op den hardsteenen vloer terecht kwam. Bewusteloos bleef hij daar liggen Hij werd, zwaar aan het hoofd gewond, opgenomen en in eene nabijzijnde woning gebrachtwaar hij des nachts aan de ge volgen overleed. Maxime du Camp vestigt iu een zijner artikelen over La charité privée a Pariswelke sedert eenigen tijd in de Revue des Deux Mondes veler opmerkzaamheid tot zich trekkende aandacht op een ge zondheidsmaatregel voor kinderen en borst- lijdersdie indertijd aanbevolen werd door dr. Flaubert, den vader van den roman schrijver. „Ieder kent"zegt hijden heil- zamen invloeddie de harslucht der naald- boomen op de longen uitoefent; maar het is niet genoeg om overdag in de pijn- en dennenbosschen te wandelen en hun geur in te ademenmen moet ook des nachts een tak van zulk een groenen boomliefst van een jeneverboom, boven het bed han gen van kinderen en jonge lieden, die met zwakke longen geboren zijn. Donderdag te 7% uur is een gedeelte van de bekende tribune op de groote wed- renbaan van den heer Bert Brouwer te Nijmegen door brand vernield. Door de af wezigheid van water, in de nabijheid daar van, ging de blussching zeer moeielijk, zoodat menom het voortwoekeren der snel om zich heen grijpende vlammen te stuiteneen vak tusschen het brandende punt en het onaangetaste gedeelte moest wegbrekenwaarna men het brandende vak omverhaalde en met zand doofde. De sol daten van het 5de regiment infanterie hebben goede diensten bewezen. De oorzaak is alsnog onbekend. Groot opzien is dezer dagen te Ajaccio verwekt door den dood van den ultra radicalen dagbladschrijver St. Elme,die, naar men beweertoverleed aan de gevol gen van mishandelingenvan opportunis tische tegenstanders ondervonden. Zijn begrafenis, waarvan de kosten door een algemeene inschrijving bestreden wer den gaf aanleiding tot een demonstratie. Ongeveer drie duizend menschen volgden den stoet. Toen de kist uit de kerk gedragen werdtraden een aantal werklieden voor uit, om de gehuurde dragers te vervangen en het stoffelijk overschot werd tegenover het Paleis van Justitie nedergezet, waar verscheidene opgewonden toespraken ge houden werden. St. Elme had zich door zijn blad, de Sampiero, vele vijanden gemaakt, waartoe in de eerste plaats de opportunistische afgevaardigde Peraldi, burgemeester van Ajaccio, behoorde. Hij werd op zekeren avond op straat onverwacht door eenige mannen aangevallen en duchtig afgerost, een wijze van handelen die daar niet on gewoon is. De aangevallene diende een klacht in bij de overheidmaar ér werd geen acht op geslagen. De prefect weigerde hem te woord te staanen toen St. Elme in een koffiehuis dien ambtenaar het scheldwoord mollusque (weekdier) naar het hoofd wierp werd hij door eenige bedienden en een man, die met een ijzeren staaf gewapend wasop den grond gegooid en deerlijk mis handeld totdat de politie tusschenbeide kwam enniet de aanvallersmaar den gewonden schrijver in hechtenis nam. St. Elme werd daarop door het gerecht tot 5 maanden tuchthuisstraf veroordeeld we gens laster en smaad tegen den prefect. Hij appelleerde en bleef voorloopig op vrije voeten. Tot zijn ongeluk; want in het begin van Januari werd hij opnieuw vlak bij de prefectuur, aangevallen en zóo geslagendat hij voor dood liggen bleef. Toen zijn hooger beroep den 2en dezer te Bastia behandeld werd, moest hij in een draagstoel ter terechtzitting gebracht worden. Het hof van appèl verzachtte zijn vonnismaar liet het op 40 dagen tucht huisstraf, onder protest van het aanwezige publiekhetwelk zich zoo heftig gedroeg dat de zaal met geweld ontruimd moest worden. Zes dagen later overleed St. Elmeen de openbare meening wijt zijn dood aan de door hem ondervonden mishandelingen. Volgens de verklaringen van drie ge neeskundigen die te Bastia de lijkschou wing hieldenhad de dood een natuurlijke oorzaak, die niet in verband stond met het voorgevallene. Intusschen heeft de Fransche Regeering een onderzoek doen instellen naar de juiste toedracht der zaak. De werkstaking van Anzindie nu als geëindigd wordt beschouwdheeft 55 dagen geduurd. Al dien tijd hebben de ar beiders hunne eischen volgehoudentotdat zij eindelijk, door den nood gedwongen, moesten toegeven, en zij zijn nu, na al het gebrek dat zij leden, nog even ver als voorheen. Hoe groot de nood onder de arme werk stakers geweest moet zijnblijkt uit de volgende becijfering, in de Intransigeant medegedeeld »Als men aanneemtdat de 8000 werk stakers ieder een vrouw en twee kinderen hebben velen hebben er meer dan zijn dat 32000 personen die van brood voorzien moeten worden. En rekent mendat ieder persoon per dag een pond brood noodig heefta 20 centimesdan is dat een bedrag van 6400 fr. per dag en voor de 55 dagen 352,000 francs. Dat bedrag zou noodig zijn geweest om hen allen met droog brood te voeden en de ontvangen ondersteunings gelden bedroegen niet meer dan ongeveer een vijfde van die som70,000 francs.a Een der leden van de worgersbende te Parijs, welke het voornamelijk op huur koetsiers voorzien hadis nubij een mis lukten nieuwen aanval op een koetsier, iu handen der politie gevallen. Een mak ker, die hem vergezelde, ontsnapte. De man heet Emile Raimond en hij heeft indertijd der politie verscheidene personen aange wezen als vermoedelijk schuldig aan den moord op den koetsier Carere. Het bestuur der Nederlandsche ver- eeniging tot bescherming van dieren heeft het met de tram reizend publiek opmerk zaam gemaakt op het nadeeldat de tram paarden ondervinden door het veelvuldig opnieuw op gang brengen van de tram rijtuigen, en een ieder beleefd, maar dringend uitgenoodigdde wagens zoo min mogelijk te doen stoppendoor niet op elk willekeurig punt op de tram te stappen of daaruit te stijgen maar daarvoor zoo veel doenlijk de wisselplaatsen te kiezen of gebruik te maken van het stilstaan van de rijtuigen al moet men daardoor eenige passen meer te voet afleggen. De heer Willem Coenen heeft thans te Londen de laatste schikkingen voor het concertden l8ten Mei door hem ten bate van het Koning-Willem-fonds te geven, voltooid. Het plan heeft met vele hinder palen te worstelen gehadook door den dood van Prins Leopold, die niet alleen zijnen naam geleend had als beschermheer, maar insgelijks zijn voornemen te kennen had gegeven om, in gezelschap van de hertogin van Albany, de uitvoering met zijne tegenwoordigheid te vereeren. Volgens de Italia militare houdt men zich tegenwoordig in Italië bezig met het bouwen van een torpedo-jager. De lengte van dit vaartuig moet 47 m. zijn de grootste breedte 7 m., de diepgang 4 m., de machine gelijk aan 7000 geïndiceerde paardekrachtenen eindelijk de snelheid 25 zeemijlen per uur. Het schip zal 16- stoomketels hebben, elk 4 m. lang. Kolen kan het medevoeren voor 36 uren bij volle stoomkracht, d. i. voor een weg van 900 mijlenbij langzame vaart is deze voor raad toereikend voor 8 dagen en voor 2500 mijlen afstand. De bewapening zal bestaan uit 2 vuur monden van 24 en 40 vierloops Norden- feld-mitrailleurs. De scheepsromp is van staal met raminrichting. Het gedeelte der scheepsruimte onder het watervlak is in (Naar het Fransch van Henri Gréville.) 5) Sergius was de vermetelste rijder ter wereld; niet uit opsnijderij, want doorgaans was hij alleen, wanneet- hij zijne dolle waagstukken volbracht, maar uit een soort van aangeboren verachting van gevaar. Met een sprong van zijn paard kon hij over de heggen en grachten wippen, welke de stukken land omringden, en wanneer het hem in 't hoofd kwam, dan kon hij zijn paard in het water drijven om eene rivier over te zwemmen zonder zich er ooit om te bekommerenof't wel eene doorwaadbare plaats was, die hij gekozen had't was al volbracht voor dat hij daaraan denken kon; bovendien neemt, bij zulke openbaringen van kracht en behendigheid, eene Stoicyn- sche onverschilligheid voor pijn of gevaar allengs toe, zoodat men het in praktijk brengen van de geringste voorzichtigheid bespottelijk gaat vinden Op zekeren prachtigen morgenbij het overspringen van eene zes voet hooge heg er waren daar geen lager struikelde het paard en viel over zijde. Een aanraking met de spoor deed het weder overeind springen maar toen Sergius het paard ook aan de andere zijde de spoor wilde laten voelen de zijde waarop het dier gevallen was gevoelde hij eene folterende, onuitstaanbare pijn. Geluk kig was het de laatste heg, anders zou hij bezwaarlijk thuis hebben kun nen komen. Hij reed door evenwel, en bereikte den ingang van het bui tenverblijf zijner moeder; maar toen hij zijn voet wilde laten rusten opden stijgbeugel, om af te stijgen, bespeurde hij, dat hem dit bepaald onmogelijk was, en onder de jammerklachten van de dienstboden, die toegeschoten waren om hulp te bieden, moest hij zich van het paard laten tillen, en zich, zooals hij zeide, als een pak goed, naar zijn bed laten dragen. Toen hem de laarzen uitgetrokken waren, en behoorlijk onderzocht was, bleekdat hijin weêrwii van de groote onverschilligheidwaarmede hij zich liet behandelen en vertillen, een ernstige beenbreuk aan het scheen been gekregen had. Hoe goed hij zich ook trachtte te houden, zijn gelaat was doodsbleek. Er werd om den plattelands-heel meester gestuurd, daar de Gravin de voorkeur gaf aan zoo'n plattelands heelmeester, dien men bij de hand had, boven den vermaardsten chirur gijn van de werelddie drie honderd mijlen ver woonde. Een vreeselijk ingewikkelde toestel van spalken en verbanden werd nu toegepast op het been, met zeer eerbiedige maar strenge vermaningen, om zich niet te bewegen, en zes weken lang het bed te houden. Zes weken! En dat in zoo'n uit stekend jachtseizoenterwijl vluchten patrijzen elke minuut de honden van den Graaf deden opspringendie nu voor hun eigen vermaak op de jacht gingen, daar de deur van het honden hok maar zelden gesloten was; terwijl de paarden hinnikten van louter ver veling, en de stalknechts zich de armen half lam poetsten op de tuigen, die nu zoo lang ongebruikt moesten blijven liggen! De Gravin was eene goede voor lezeres in weêrwii van hare kort zichtigheid; onvermoeid las zij voor, met het doel om den patiënt alzoo in slaap te krijgenwelk middel dan ook nooit faalde. 'tWas alleen maar een kwestie van tijd: soms gelukte het wel in tien minutensoms moest de Gravin wel eens een uur blijven voorlezen, voordat het doel bereikt werd. Sergius' ademhaling werd dan geregelderde hooge kleur, welke de koorts op zijne wangen gebracht had, verdween allengskens, en dan deed de goede moeder haar boek dicht, en ging zij zich kwijten van hare ver plichtingen als vrouw des huizester wijl zij Mavra achterliet om op haar zoon te passen. En als Mavra daar dan zat in de ziekekamer, dan begon allengskens haar borduurnaald op en neêr te gaan, en uren achtereen waren haar oogen dan gevestigd op het gelaat van den slapenden jongen Graaf. Als de dag ten einde spoedde en 't begon te schemerenmocht er geen kaars of lamp binnen gebracht wor den opdat de genezing aanbrengende rust niet mocht worden gestoord. Gezeten bij het venster, terwijl de duisternis steeds toenam, en de om trekken harer gestalte zich scherp afteekenden tegen de vaalblauwe herfstlucht, waar hare dierbare sterren reeds begonnen te fonkelenmaakte een onbeschrijfelijke verrukking zich meester van Mavra, als zij daar zat te staren op haar slapenden jongen meester, dien zij thans met het oog harer ziel zien kon. Bij het eerste teeken van ontwakenstond zij dade lijk op en schelde, en als de lamp werd binnen gebracht, verwijderde Mavra zich en begaf zij zich naar de werkkamer. Gedurende den nacht zette zij gewoonlijk in hare droomen hare geestelijke, bijna mystieke be schouwing van het schoone hoofd, dat daar lag te slapen op zijn kussen, voort. Wordt vervolgd

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2