ie gemeenten 's Gravenhage en Wassenaar. In de zitting van Woensdag heeft de Kamer met 29 tegen 2 stemmen aange nomen het ontwerp houdende buitengewone maatregelen tot afwending van eenige be smettelijke ziekten, nadat de Minister had verklaarddat een aanvullingswet zou vol gen maar dat hij met het oog op moge lijk gevaar de aanneming van dit wets ontwerp noodzakelijk achtte. Voorts zijn aangenomen: de bepalingen omtrent het vervoer van buskruit enz., de onteige ningswet voor den lokaal-spoorweg Ruur- !oDoetinchem, die tot ophooging der llllekomsche Overlaat enz. De heer Pijn ippel interpelleerde de Regeering over de 'priehting eener partiknliere dynamiet-fa- briek op Rijksgrond te Amsterdam. De nterpellant drong er op aan, dat de Re geering medewerken zou om, door ophef- iing van het kontrakt, of door andere plaatsaanwijzing, het gevaar, waarmede het Noordzee-Kanaal en de gemeente Amsterdam door de oprichting bedreigd werd, te verminderen. De Min. van Oorlog verzekerde, dat het Rijkstoezicht ••n de bewerkingswijze het gevaar zeer verkleinden; dat een kontrakt was ge sloten op grond eener in 1878 door Am sterdam zelf gegeven toestemmingdat de ipriehting eener Staats-dynamietfabriek veel te kostbaar zou zijnen eindelijk, lat hij bereid was omindien Amsterdam middelen aan de hand gaf, mede te wer den, om het gevaar nog meer te ver minderen. Te Londen viel dezer dagen een zevenjarig meisje op de vijfde verdieping van een huis aan den Munton Road, over le leuning van een wenteltrap naar beneden, een diepte van 80 voet. Zij brak in haar val een ijzeren dwarsstaaf door; een tweede werd loor het vallende kind aanmerkelijk ver bogen en toen men de kleine kwam oprapen, bleek zij geheel ongedeerd. Geneeskundi gen wier hulp men inriepkonden noch uit- noch inwendige kneuzingen ontdekken. Nadat zij zich van den schrik hersteld had, was zij volkomen wel. Herhaaldelijk wordt in den laatsten tijd uit de Vereenigde Staten bericht van jonge knapen, die, door het lezen van overdreven rooversverhalen opgewonden, zich vereenigen tot rooverbenden. Te Oil City in Pennsylvanië, heeft men onlangs weer zulk een bende ondektwelke bestond uit knapen van zeven jaar tot tien jaren,die vergiftigingsplannen tegen hunne ouders en dienstboden smeedden, en na uitvoering naar het Westen wilden trekken. Een afgeluisterd gesprek tusschen twee jonge roevers bracht het complot aan het licht. De schipper M. te Raamsdonkveer vond eergisteren avond aan boord van zijn schuit een briefje, dat veel overeenkomst had met een testament en geschreven was door zijnen knecht. Eerst werd er aan het ding geen waarde gehechtdoch toen hij in het ruim kwam en daar zijnen knecht met afgesneden hals vond liggen, werd het vraagstuk opgelost. Hoewel nog in levenwas de ongelukkige spoedig daarna reeds een lijk. Een aantal schuitenvoerders te Am sterdam hebben bij de Tweede Kamer een bezwaarschrift ingediend tegen het wets ontwerp omtrent de accijns op de suiker. Zij vreezen dat hunne belangen, en die van allen welke bij de sohuitenvoerderij betrokken zijn, door de gevolgen van de aanneming der regeeringsvoordracht ge voelig zouden worden getroffen. Vrijdagochtend geraakte de stoom- oliemolen van Bus, te Ommerlanderwijk gem. Veendam in brand. Aangewakkerd door den feilen wind, verspreidden de vlam men zich naar alle kantenzoodat de molen geheel is uitgebrand. Het verbrande moet verzekerd zijn. Voor een paar jaren brandde van denzelfden eigenaar op dezelfde plaats een oliemolen af. Ter herinnering aan hun bezoek aan Bronbeek op den 14den dezerhebben de heeren Dutoit en Smi^een brief gericht aan generaal Smitswaarin zij hun dank betuigen voor de genoten ontvangst en verklarendat de uren die zij doorbrachten te midden van Nederland's dappere oud strijders, voor hen onvergetelijk zullen blijven. Bij dit schrijven was eene photo- graphie gevoegd van de Transvaalsche heeren met hunne handteekeningen. Uit Frankrijk wordt in een blad „Matin" medegedeeld dat het dynamiet bij de laatste aanslagen in Engeland niet uit Amerika maar uit Frankrijk is ingevoerd. Zij meent te kunnen verzekeren, dat de verkooper een fransch socialistvertegen woordiger van eene bekende handelsfirma is die te Parijs woont en dat hij zeer goed op de hoogte is van het doel, waarvoor het dynamiet zou worden ge bruikt. Tevens deelt zij mede, dat da gelijks nieuwe bestellingen worden gedaan maar dat het niet mogelijk isde aflevering te belettenom dat de wettelijke vormen nauwkeurig in acht genomen wordenter wijl bovendien het dynamiet op eene zoo danige wijze is ingepakt, dat het zonder eenige moeite verborgen en slechts na een nauwkeurig onderzoek gevonden kan wor den. Er bevinden zich op dit oogenblikvol gens de Matin, te Parijs veertien samen zweerders die zich met de verzending van het dynamiet naar Engeland belasten. Zij hebben over aanzienlijke geldsommen te beschikkendie hun uit Amerika worden toegezonden. In de laatste tien dagen zouden zij van daar 15,000 fr. ontvangen hebben, waarvan reeds een belangrijk gedeelte voor den aankoop van dynamiet zou zijn be steed. Een koopman uit eene gemeente in de nabijheid van Eindhoven, begaf zich dezer dagen op weg naar het huis van bewaring te Eindhoven, om aldaar een tijdelijke opsluiting te ondergaanwaarvoor hij vroeger was veroordeeld. Onderweg bekroop hem de lust eene tapperij binnen te gaan, waar hij zich te veel aan het gevaarlijke vocht te buiten ging en geheel en al beschonken het huis verliet. In dien staat meldde hij zich bij den cipier aan, die hem op zijne beurt in dien toestand een tijdelijk verblijf weigerde. Inmiddels maakte zich de politie van hem meester en men liet hemna het opmaken van een proces-verbaalzijn roes uitslapen. Dinsdagavond keerde een rustig bur ger te Arnhem naar zijne woning terug, toen hij door drie militairen van het gar nizoen te Westervoort onverwacht werd aangevallen en met een mes verwond. Tegen deze wakkere lieden wordt vervol ging ingesteld. Te Bucharest is een circus, waar voor een overtalrijk publiek een eerste voorstelling gegeven werddoor het in storten van een deel van het dak in brand geraakt. De vlammen verspreidden zich, door een hevigen wind aangewakkerd, met groote snelheid, en in het gedrang van de naar buiten spoedende toeschouwers geraakten velen onder den voet. Tot dusver melden de opgaven vijf dooden en het aantal gewonden is aanzienlijk. Door de liedertafel Euterpe te Amsterd. werd Donderdag 24 dezer in het gebouw der Maatschappij van den Werkenden Stand op de Kloveniersburgwaleen groote uit voering gegeven, uitsluitend gewijd aan toonwerken van den Heer G. A. Heinze eenige verdienstelijke solisten hebben daar toe medegewerkt. Deze uitvoering was de laatste, die onder leiding van den Heer Heinze plaats heeft. De groote werkstaking onder de Londensche schoenmakers, die vijf weken geduurd heeftis nu ook geëindigd. Hoe veel het aantal werkstakers bedragen heeft is niet juist bekend, maar 300 fabrieken in East-end hebben al dien tijd nagenoeg stilgestaan en men rekent dat, met vrouw en kinderen mede, ongeveer 25,000 per sonen rechtstreeks schade leden door de werkstaking. Na de vroegtijdige lenteberichten komen nu, in den eigenlijken lentetijd, mededeelingen van waterverschijnselen. Zoo heeft het voor eenige dagen te Frank fort gesneeuwd en droeg het jonge groen bij de «bloesemsneeuw» nog een laag van het echte winterkleed. Te Dusseldorp had men dezer dagen kunstmatige vorst, naar de Dusseld. An- zeiger verhaalt. Daar was nl. een schip aangekomen met eene ontzaglijke hoeveel heid ijs uit Noorwegen, dat daar gelost werden die koude ladingwaarmee men dagen lang bezig was, had de haven in den omtrek van het schip doen bevriezen zoodat de jeugd er zich met glijden en schaatsenrijden kon vermaken. Zeker echte waaghalzen De Electrician verhaalt van een dief, die te Odessa onlangs door middel van een telephoon tot bekentenis gebracht werd. De man bleef halstarrig zijn schuld ont kennen en de inspecteur van politie was ten einde raad, tot hij den goeden inval kreeg van met den telephoonbeambte op het centraalbureau af te sprekendat deze op een gegeven sein den beschuldigde door den telephoon tot bekentenis zou aansporen. De dief werd opnieuw binnengebracht hij bleef ontkennen en lachte over de be dreiging van den inspecteur, om aan de «machine* (waarvan hij waarschijnlijk nog nooit gehoord had) de waarheid te vragen. Men hield hem nu den koker aan het oor en daar klonk het op plechtigen toon den dief tegen»Itsno Smelianskybeken uw diefstal. Als gij het niet doet, wordt ge toch zeker veroordeeld en uw straf zal veel strenger zijn.« Die woorden door de geheimzinnige stem als uit een diep gewelf, hem toegeroepen joegen den man zulk een schrik aandat hij onmiddelijk een volledige bekentenis aflegde. Te Arles aan de Rhone hebben eenige Italianen op klaar lichten dag een huis geplunderd en de drie aanwezige bewoners om het leven gebracht. En te Agde werd een misdaad gepleegd onder bijna de zelfde omstandigheden. Hier zagen zich ook drie personen aangevallen, maar slechts een hunner werd gedood; de twee anderen werden zwaar gewond. De schuldigen aan eerstgenoemde misdaad zijn reeds in hech tenis, en bij Montpellier zijn drie personen, ook al Italianen, gevat als de vermoedelijke bedrijvers van den tweeden moord. De heeren Bierling en Bijlsma zetten den biljartwedstrijd nog maar steeds door. Te Stiens behaalde eerstgenoemdegelijk men weet, weer de overwinning en had 1000 punten behaald tegen Bijlsma 909. Omtrent het spel verneemt mendat laatst genoemde veel mooier ballen maakt, en zijn voornaamste werk niet maakt van het zoogenaamde stoppen. Na den afloop maak t Bijlsma allerlei kunstjes met de ballen, welke kunststukken moeilijk te overtreffen zijn en door elkeen worden bewonderd. Dat verder Bijlsma wat klein van persoon ishij kan maar even op het biljart kijken is zeer in zijn nadeel, aangezien hij er niet altijd even goed bij kan komen. Ook is hij reeds niet jong meer, zijn tegen partij daarentegen heeft een flinke gestalte en is nog een jonge man. Juist hadden Dinsdagmorgen in den eersten treinte Amsterdam te midden van een aantal passagierswaaronder vele boe ren die kennelijk naar de Rotterdamsche veemarkt gingeneenige leden van het dobbelaars- en kwartjesvindersgilde plaats genomen, toen zij door het waakzaam oog van een paar rechercheurs werden ontdekt. Nadat deze beambten even met den dienst- doenden stationschef hadden gesproken, begaf deze zich naar den waggon, waarin de bekenden zatenen vestigde erten aan- hoore van alle passagiers, de aandacht zjjner beambten op, welk reisgezelschap men voor zich had. De pasagiers waren dus gewaar schuwd en er zullen dus waarschijnlijk geen speelkaarten voor den dag zijn ge komen. Van de bepaling, door de Spoor wegmaatschappijen gemaakt, dat officieren in uniform, of in dienst reizende, slechts de halve vracht hebben te betalenschijnt misbruik te zijn gemaakt, zoodat eender spoorwegbestureu zich daarover met beklag tot den minister van oorlog heeft gewend. De minister heeft naar aanleiding daarvan in eene circulaire aan alle officieren van het leger zijn misnoegen daarover te kennen gegeven, en de gemaakte bepalingen na drukkelijk in herinnering gebracht. De speeltuin aan den Boezem te Rotterdam is sinds eenige dagen heropend. Reeds terstond openbaarde zich by het jonge volkje eene ware geestdrift. Op de scholen was het Paasehvacantieen van die gelegenheid schenen de kinderen nu eens recht gebruik te willen maken, om zich met elkaar te verlustigen. De toeloop toch was voortdurend zóó groot, dat er herhaaldelijk velen moesten wachten, omdat er reeds 500 in den tuin waren, en er niet meer dan zooveel te gelijk kunnen worden toegelaten. Een ware pret veroor zaakte de verandering met de schommels en wipplanken. In plaats van deze groote toestellenwaarvan er slechts enkele waren, zijn er nu een aantal kleinereen die waren nu op den duur zoo ijverig in gebruik genomendat het een lust was om te zien. De snelwielrijdersdie Zondagavond 11. uit den Haag te Amsterdam aankwamen hebben heden ochtend hun reis op den snel wieier (velocipede) voortgezetom over Utrecht en vervolgens over Breda's Her togenbosch, Yenloo en Maastricht naar België terug te keeren. De kapitale boerenhofstede „Ooien- berg," te Sint-Maartensbrug in deZijpe, is Maandagmiddag in den tijd van een kwartier afgebrand. Het was wellicht het grootste huis uit den geheelen omtrekhet eigendom van den hr. Paarlbergen bewoond door zijn schoonzoon F. Koning. Een twin tigjarige zoon van den heer Paarlberg heeft zich met eene koe aan het touw door een instortenden vleugel van het rieten dak heengeworsteld. Met zijne in vlam staande kleederen is hij toen terstond in het water gesprongen. Toch zijn zijn gelaat, zijne handen en knieën op deerniswekkende wijze verschroeid. Zeven koeienacht kalveren en een stier zijn levend in den vuurpoel omgekomen. Vele gouden en zilveren kostbaarheden zijn verloren. Woning en inboedel, ook het veewaren verzekerd. De oorzaak kan moei lijk gegist worden. Een der ingezeten te Amsterdam ont ving dezer dagen een valschen rijksdaalder. Daar er waarschijnlijk wel meer zoodanige geldstukken in omloop zijnzij men by het ontvangen op zijne hoede. De eerste Belgische vrouwelijke dok ter, Mej. Isa van Diest, is dezer dagen te Leuven gepromoveerd in de genees-, heel- en verloskunde. Zij had reeds aan de hoogesehool te Bern het doktersdiploma, in die wetenschappen verworven. Woensdag is op de lichter van den Drentsche Stoomboot-maatschappij aan de de Ruyterkade teAmsterdam een portefeuille ontvreemdinhoudende aan Ned. bankpa pier ongeveer 1000. Tot dusver heeft men den dader niet op het spoor kunnen komen. Woensdagnacht hebben de wijnbergen in den omtrek van Macon (Oost-Frankrijk) zooveel door de vorst geleden, dat men de schade op eenige millioenen francs schat- Te Brussel is werkstaking onder de huurkoetsierste Berlijn dreigt een groote werkstaking onder de schrijnwerkers (er zijn daar 12 13000) en te Hanover ook. Voorts werden Zondag in de Duitsche hoofd stad door verscheidene handwerkslieden metselaarstimmerliedennaaimachinema kers en schildersvergaderingen gehouden in verband met de loonquaestie. De politie vond termen om de beide laatstgenoemde bijeenkomsten op te heffen. De politie te Delftshaven heeft de hand gelegd op een mandie in het bezit was van ongeveer 40 dynamietpatronen. De zaak komt op het volgende neder. Een koopman in lorren en beenderen en. verder in alles wat van zijne gading is, zekere Slof,uit Ouwerschie, reed drie dagen geleden met een open wagen waarop zich zijne lorren en eenige andere zaken be vonden, al roepende om koopers en ver- koopers te lokkeu, langs den openbaren weg te Delftshaven. Het trok de aandacht van een politie-agent dat zich onder de voorwerpen op den wagen een veertigtal hulzen bevonden van blauw geolied papier y die hem verdacht toeschenen. De koopman, door hem ondervraagdwist niet te zeggen wat zich in die hulzen bevond. De agent vermoedde dat het dynamiet wasen braoht den koopman met zijn wagen naar het bureau van politie, waar men eveneens tot het vermoeden kwam met dynamiet te doen te hebben. De koopman verklaarde dat hij te Rot terdamop negotie uit zijnde, onder meer in eene slaapstee in de Peperstraat had. gevraagd of er niet wat te handelen was. De vrouw, welke die slaapstede houdt, had eerst ontkennend geantwoord, doch haar viel toen te binnen dat een zeeman,, die bij haar logeerde telkens als hij van de reis terugkwam, doch die in Januari ten haren huize was overledeneen veer tigtal pakjes had nagelatendie zij nu den koopman te koop boodmeenende dat de hulzen verfstof behelsden. Deze, niet weten de wat er in die pakjes zat en, al was het verf, evenmin wetende welke waarde die had, weigerde den koop te sluiten, maar belastte zichhetzij op verzoek van de vrouw, hetzij op zijn eigen voorstel, de vreemde dingen te gelde te maken. Daar toe had hij ze op zijn wagen uitgespreid en reed er allerwege mede rond, totdat hij te Delftshaven werd aangehouden. Het onderzoek, te Rotterdam ingesteld schijnt de juistheid van zijne opgaaf te hebben bevestigd, zoodat van het arres teeren van den man geen sprake is geweest. Het moet zelfs gebleken zijn, dat de be doelde hulzen reeds zeer geruimen tijd in de slaapstede aanwezig warenvóórdat de zeemanaan wien ze toebehoordener kwam te overlijden. Nu men tot het vermoeden was geko men, dat men met dynamiet te doen had, begreep men voor alle zekerheid maat-

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2