elf des morgens den brand meester. Alle emploijés, die in de gebouwen woonden, zijn gered. Dit is de derde brand in Whiteley's magazijnen sedert twee jaren. In November 1882 brak een brancj nit in de magazijnen in Weatbourne-groveen met Kerstmis van hetzelfde jaar verbrandde een groot ge deelte van het tegenwoordige gebonw. Op een karakteristieke wijze gingen de verkoopen aan de eene zijde van de reus achtige inrichting voortterwijl op eenige meters afstand alles verwoesting toonde. De jonge dames, in haar zwarte japonnen en allerkeurigste nette mutsjes, verkocht ten u zoo rustig uwe konijnen, gevogelte, groentengebak of welke etenswaren dan ook meer, alsof er van een onheil, dat 6 millioen gulden schade veroorzaakte, geen sprake was. De levende vogelskaka- toespapegaaien, goud- en zilverfaisanten apen, marmotten, dniven, goud- en zil- vervisschenkarpers en ik weet al niet wat meer werden met bijzondere vlugheid gered en van hun standplaats vervoerd en maakten in hun nieuwe a l'improviste gemaakte apartementen niet meer lawaai dan gewoonlijkterwijl de heerlijk bloeien de planten en bloemen, die steeds alle magazijnen versieren, nuniettegenstaande de groote onsteltenistoch nog vrij smaak vol bijeenverzameldin de hoofdgalerij van het provision-departement gerangschikt waren. De Heer Whiteley was zeer aan gedaan, maar had toch heden reeds een gesprek met zijn architecten over den her bouw. De Transvaalsche deputatie is Vrijdag door den President der Fransche Republiek ten gehoore ontvangen en zou naar Bordeaux vertrekken, om van daar zich naar Lissabon te begeven. Naar gemeld wordt, heeft de minister president zich bereid verklaard onderhande lingen met de regeering der Transvaal aan te knoopen over het sluiten van een handelstractaat op den voet der meest begunstigde natie en om een Fransch consul-generaal te Pretoria te benoemen. Voor het standbeeld, dat te le Mans ter eere van generaal Chanzy opgericht zal worden, is bij inschrijving ontvangen eene som van 133,000 fr.een cijfer op eenige duizenden franken na voldoende om de kosten te dekken.Het comité van uit voering heeft thans van den directeur bij het ministerie van fraaie kunsten het be richt ontvangendat de regeering 10,000fr. zal bijdragen. De inschrijvingslijsten zijn intusschen niet gesloten. De vervaardiging van het standbeeld is opgedragen aan de heeren Crauk en Croizy. Het werk vordert goed. Duitschland is weer eene academie rijker gewordenen wel eene schoorsteenve- gers-academie. De cursus is 17 April begon nen te Neustad in Mecklenburg. Er wordt onderwijs gegeven in schrijvenrekenen taal, de constructie van verwarmtoestellen het teekenen en de verordeningen der bouw- politie. Vanwege de gezondheidscommissie te Groningen zijn onderzocht verscheiden ex emplaren van roode kinderkousendie zij in verschillende winkels aldaar had doen koopen. De aanleiding daartoe was het feit dat ook aldaar bij een kind ziekteverschijn selen zich hadden voorgedaan tengevolge van het dragen van roode kousendie zooals bekend is, soms met eenearsenik- houdende kleurstof geverfd worden. In geen der door haar onderzochte kousen is eene arsenikverbinding aangetroffen. Het bestuur der sociaal-demokra- tiesche Vereeniging in den Haag, heeft naar aanleiding van het trekken van on geveer 100 personen naar Scheveningen ter bescherming van de verkoopers van het blad der Vereeniging, van den hoofd commissaris van politie een schrijven ont vangen waarbij de commissaris op last van den burgemeester het bestuur herinnert, »dat alle optochten op de openbare straat zijn verboden, zonder voorafgaande ver gunning van den burgemeester.* In het groote proces te Catania tegen de moordenaarsbende dievolgens den Na- pelschen berichtgever van Daily Netes, 300 leden telt, zullen niet minder dan 1500 getuigen opgeroepen wordenen min stens honderd advocaten zullen er de stroo men hunner welsprekendheid doen vloeien. Het paleis van justitie is veel te klein voor dit monster-proces. Men wil daarom de zittingen houden in de fraaie oude Bene- dictyner kerk. Te Hinsbek bij Venloo is een put, welke uitgegraven werd, ingestort. Een werkman werd onder de nedervallende aarde op een diepte van 50 voet bedolven en vond daarin den dood. De Fransche dieven zijn tegenwoor- zoo onbeschaamd mogelijk. Eene rijke we duwe, Mevr. Thevenindie op het kasteel Puy Guilon teVernusse (dep.Allier), woont is door dievenvermomd als dienaren der gerechtigheid, van een aanzienlijke som gelds beroofd. Er vervoegde zich nl. een deftig, ge decoreerd heer bij haar, die zich bekend maakte als een commissaris van politie en haar mededeeldedat hij haar in hech tenis moest nemen, daar zij beschuldigd was, indertijd gelden van haar echtgenoot verduisterd te hebben. Hij legde verschei dene stukken ten bewijze van zijn qualiteit en zijn zending over. Al de onschuldbetuigingen en smeekin gen der ontstelde dame hielpen niet. De commissaris bleef onverbiddelijk. Hij ging voor een paar uren heen, om haar den tijd te laten tot eenige noodige beschik kingen, en dan moest mevrouw meegaan met hem en een paar gendarmes in bur- gerkleeding die, zooals hij haar zien liet buiten stonden te wachten. Toen de commissaris op den bepaalden tijd terugkwam, deelde hij de dame mede dat hij machtiging had weten te verkrijgen om haar voorloopig op vrije voeten te laten tegen een borgstelling, die zij hem dan moest uitkeeren. Verheugd betaalde de dame het vrij aanzienlijke bedrag en de man ging heen. Hij liet een gendarme achter om haar te bewaken, maar binnen het uur was ook die wachter verdwenen, en het bleek weldra dat de weduwe het slacht offer van eenige sluwe boeven was geweest. De echte politiebeambten zijn tot dus verre hunne valsche collega's nog niet op het spoor gekomen. In een huis te Neuilly, bij Parijs, heb ben eenige dieven inbraak gepleegd en voor een bedrag van 70,000 fr. aan geld en kostbaarheden gestolenzonder dat de eige naar, die zich met zijn geheele gezin in zijn woning bevonder iets van bemerkte. Te Pest zijn twee redacteurs van de Dgyeterteseen blad der uiterste linker zijde, die een rechtsgeding met elkander haddenbij het bepleiten van hunne zaak in de gerechtzaal handgemeen geworden. De een trok een revolver en de ander een meszij gingen elkander met woede te lijf en verscheidene personen, die hen trachten te scheiden, werden gewond. Te Wageningen werd in het laatst der vorige week bij W. V. aldaar een bru tale inbraak gepleegd. Door het uitsnijden van eene ruit had men zich toegang ver schaft en het een en ander ontvreemd. De vermoedelijke daders, een paarDuit- schers, zijn door de politie te Renkum in hechtenis genomen. Bij de Russische stad Jekaterinoslaw had onlangs een spoorwegongeluk plaats. Een goederentrein ontspoorde door on achtzaamheid van de baanwachters. De locomotief en vier wagens stortten van den dijk en werden verbrijzeld. Geen mensch bekwam echter eenig letsel. Maar de be ambten en arbeiders, die van een naburig station te hulp werden gezondenvonden op de plaats van het ongeluk overal »lijken« liggen. Een der verbrijzelde wagens was namelijk vol sterken drank geweest. De brandewijn stroomde uit de gebroken vaten en de mannen van het treinpersoneel had den zich met eenige voorloopige helpers zoozeer daaraan te goed gedaan, dat zij geheel buiten kennis waren en eerst zeiven weggeruimd moesten worden voor men met het wegruimen kon beginnen. Een bewijs van het veelbesproken gevaar der bovengrondsche electrische ge leidingen zag men weer bij den hevigen sneeuwstormdie in het laatst van Febru ari in Noord-Amerika woedde. Daar viel een 60 voet hooge telegraafpaal met veer tig draden van den Boston-Albanyspoor- weg omver en het verkeer werd er een uur lang door gestremd. De laatste wagen van een personentrein was juist voorbij toen de paal viel. Een oogenblik vroeger, en er was een nieuw soort van spoorweg-ongeluk te vermelden geweest, waarbij een sneltrein plotseling verward geraakte in een net van veertig telegraafdraden Te Boston werd bij dat zware weder, op last der overheidhet verkeer langs al de electriesche geleidingen geheel gestaakt, uit vrees dat de sterke stroomen de werk lieden in gevaar zouden brengendie in alle richtingen bezig warende geleidingen te herstellen. De gorilla iu den Jardin des plan- tes te Parijs voor het oogenblik de eenige aap van deze soort in Europa is dezer dagen gestorven. Een zeldzaam groote rozeboom een mededinger van den vermaarden ro zenstruik aan den Dom te Hildesheim is in het bezit van een bloemkweeker te KeulenHet is een wilde rozeboomRosa Carina, waarop acht jaren geleden de gele roos Maréchal Niel geënt werden die nu een oppervlakte van 52 vierk. meter beslaatHij draagt thans niet minder dan 7 4 800 bloemen en knoppenen verleden jaar plukte men van dezen boom 687 vol komen ontwikkelde rozen. In den laatsten tijd werden in Frank rijk veelvuldig kinderdiefstallen gepleegd door rondreizende koopliedenorgeldraai ers, kunstemakers en dergelijke. De pre fecten zijn deswege door den Minister van Binnenlandsche Zaken tot bijzonder streng toezicht hieromtrent aangespoord. Een twaalfjarig violistErnest Moret genaamd, heeft te Parijs, waar hij in de Salie Herz een concert gaf, grooten op gang gemaakt. Behalve de eerste viool partij in klassieke quartettenspeelt hij solo's van Vieuxtemps, Wieniawski en andere beroemde componisten op een wijze die zijne hoorders iu bewondering bracht en groote verwachtingen van hem doet koesteren Krupp, de »kanonnenkoning,» heeft een nieuw soort van kruit ingevoerddat bruin van kleur is, meer kracht bijzet aan het schot dan het zwarte en slechts in een engbesloten ruimte ontploftVoorts is de rook van dit bruine kruit veel dunner en spoediger vervlogen dan die van het zwarte Bij verscheidene artillerie-korpsen wor den nu proeven genomen met dit kruit, en wanneer deze even gunstige uitkomsten opleveren als die in de fabriek van Krupp, dan zal zeker het bruine kruit weldra het zwarte verdringen voor het gebruik in de vernielingswerktnigen Een nieuw geducht vernielings-werktuig werd dezer dagen te Trubia, in Spanje, beproefdHet is een kanondoor den artillerie-commandant Ordonez uitgevon den. Het schiet 9 kilometer ver, en de kogel doorboorde, op 100meterafstands twee tegen elkander geplaatste ijzeren platen, ieder ter dikte van 14 centimeter, terwijl hij blijkbaar nog kracht had gehad om ook een derde dergelijke plaat, als die er geweest waste doorboren In de afgeloopen week boden de havenhoofden te Lemmer een zeer levendig schouwspel. Een aantal wandelaars toch be schouwden van daar de vangst van Zuider- zeeharing, die in de onmiddelijke nabijheid van de haven plaats had. Te meer werd de aandacht gebonden, doordien er ruim werd gevangen en de vangst zelfs zoo overvloedig was, als de oudste visschers zich niet herinneren. In de bokkinghangen werd dan ook dag en nacht gewerktter wijl eene groote massa haring versch werd verzondennaar Holland enz. Wijl de ver koop niet per tal of 200 stuksmaar per mandplaats hadis noch de hoegrootheid der vangst, noch de prijs te bepalen. Zeker is het echter, dat 2d haringen niets meer dan een cent waarde hadden. De uitslag der bot-visscherij op de Zui derzee bleef gedurende de afgeloopen week slecht. Weinig werd gevangen, terwijl door nog onvoldoende hoedanigheid de prijs laag was. Visschers besomden dus weinig. Uit Londen wordt het belangrijk bericht gemelddat de Britsche Re geering besloten heeft, onmiddelijk ac tieve stappen te doen, onder goedkeuring en met medewerking van de Nederlandsche Regeeringom de bemanning van de Nisero te bevrijden. Een Engelsche troepenmacht zal te dien einde tegen den Raja van Tenom afgezonden worden en alle mogelijke mid delen zullen in het werk worden gesteld om de bevrijding van de gevangenen te bewerken. Naar men verzekert, zijn vier van de zestien gevangen matrozen overleden. De Regeering zal aan de vrouwen en gezinnen der gevangenen eene toelage uitkeeren, welke door Nederland wordt teruggegeven. Te Sneek waren Maandag namiddag een paar jongelieden bezig met het uit halen van vogelnesten, toen zij in dat werk gehinderd werden door iemand die het hun verbood. Een der jongelieden werd daarop zóó woedenddat hij met zijn mes den man den neus gedeeltelijk afsneed. De knaap is in hechtenis genomen. Aan het Russische consulaat te Am sterdam werd door een fabrikant uit Peters burg aangifte gedaandat hem Dinsdag morgen, toen hij per Holl. trein van Rotterdam naar Amsterdam ging, door een onbekende, in dezelfde coupé met hem gezetenuit beleefdheid eenige malen eene welgevulde veldflesch werd aangeboden, en dat hij van de daarin aanwezige cognac een zoo ruim gebruik marktedat hij door een diepen slaap be vangen was gewordenzoodat de conduc teurs bij aankomst van den treinmoeite hadden hem wakker te schudden. Toen zou het den Rus gebleken zijn, dat tege lijk met zijn onbekenden reisgenoot ook verdwenen was zijne reistasch met een niet onaanzienlijk bedrag aan geldswaar dige papieren. De politie, waarheen de- consul de bestolene verwezen heeft, doet ijverig onderzoek. Van het geheele geval is echter aan het Centraalstation aldaar niets bekend. Blijkens nader bericht bestaat er grond om te vermoeden dat bovengenoemde fa brikant zijn gedaan verhaal totaal verdicht heeft. Zondag 11. hield de „Vereeniging tot aanmoediging van het arme schoolkind" te Amsterdam hare gewone uitdeeling van kleedingstukken aan de kinderen der koste- looze scholen. Nadat door den hoofdon derwijzer, den heer Hirscheleen toepas selijk woord was gesproken, waarin hij; het nuttige der Vereeniging deed uitko men die het trouw schoolbezoek en het zindelijk voorkomen der kinderen tracht te bevorderen, werden aan ruim acht honderd kinderen kleedingstukken uit gedeeld Zondag is te St. Petersburg het huwelijk van Grootvorst Constantijn met. Prinses Elisabeth van Saksen Altenburg met veel luister voltrokkenen wei dubbel in kerkelijk opzicht: eerst volgens de bepalingen van de Grieksche Kerkom den bruidegomen daarna volgens die van de Luthersche, om de bruid. Er zijn nog meer vorstelijke bruiloften op til. Die van Grootvorst Sergins, den broeder van den Czarmet Prinses Elisa beth van Hessen, een kleindochter van Koningin Victoria, heeft den 15den Juni plaats; zij belooft zeer luisterrijk te wor den. En te Darmstadt zijn, zooals men weet, Koningin Victoria en een aantal andere koninklijke gasten vergaderd ter- viering van het huwelijk eener andere Prinses van Hessen met Prins Lodewijk van Battenberg, een broeder van den Vorst van Rumanie. Volgens een telegram uit Turijn barstte gisteren namiddag aldaar een onweder los op het oogenblikdat een aantal aanzien lijke gasten het koninklijke familiegraf op de hoogte van Superga bezichtigden. De bliksemgevolgd van een hevigen donder slag sloeg in een vastgelegden luchtbal die gereed was om naar de hoogte te gaan Het gas ontbrandde en eene reusachtige vlam verteerde in weinige oogenblikken den uit gewaste zijde bestaanden ballon waarvan slechts een verkoold hoopjen overbleef. Gelukkig werd niemand gedood of gekwetst. In de gemeente Haarlemmermeer,, in de nabijheid van Lisse, komen vele gevallen voor van slij mhoestIn één gezin waarin vier lijders, zijn op één dag twee kinderen overleden. Te Madrid meent men thans de be wijzen in handen te hebbendat het jongste groote spoorwegongeluk aan kwaadwillig- moet worden toegeschreven. De rails waren weggenomen en tengevolge daarvan ont spoorde de trein, welke in zijnen val de brug medesleep te. Nog geen der schuldigen is gevat. In den Amerikaanschen Staat Mi chigan is opnieuw door boschbranden langs den Indiana-spoorweg en de lijn der Grand Rapids groote schade aangericht. Verschei dene kleine dorpen zijn in de asch gelegd. HAARLEM, 2 Mei 1884. In de laatst gehouden vergadering van de Liedertafel „Zang en Vriendschap" werd tot Voorzitter benoemd de Heer A- Beernink in plaats van wijlen de Heer J. H. Schmitz en heeft de Heer W. Robert, die op verzoek slechts tijdelijk de directie op zich had genomenverklaard, die be trekking onder gestelde voorwaarden te blijven vervullen. Gisterennacht omstreeks 2£ ure is eene hevige brand uitgebarsten in perceel 3d in de Kruisstraat alhier, waarvan het benedenhuis werd bewoond door F. J. Lijn- kamp, winkelier in bedden, garen, band enz., boven voor door den Heer Stades,

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2