MAVRA. a aanvaring met de bark Ponema nit Nieuw Jrunswijk. Beide vaartuigen zonken. De -eredden werden den 20en April door de foorweegsche bark Theresa opgenomen n 24 hunner, waaronder 6 passagiers ingen den 5en Mei aan boord van de Ti- 'ztiia over. De overigen (4 passagiers en 14 der bemanning)worden met de Theresa •e Quebec verwacht. Naar een berichtgever te Londen meldt, ijn de beide Nederlandsche passagiers niet rnder de geredden. In Kopenhagen stond dezer dagen en dienstmeisje terecht, dat in haar schrif- "elijk getuige de «keukenmeid» en »kin- neid« in «keukenjuffrouwn en skinder- uffrouw veranderde. Voor deze en eenige einder onschuldige vervalschingen in ge schriften werd zij tot gevangenisstraf ver oordeeld. Ook kwam aldaar een vrouw voor het gerecht, die zoozeer aan het rooken ver- laafd was, dat zij met valsche sleutels ■n verscheidene tabakswinkels inbrak om e stelen. Te Renkum werd Donderdag een 7-jarig kind vermist van den arbeider S. Iet had met andere kinderen spelende !e ouderlijke woning verlaten en werd s avonds overal te vergeefs gezocht. Eerst len volgenden morgen kwam het aanloopen oij een landbouwer op Wolfheeze. Hij had len nacht slapende in het bosch doorge bracht. De premie van ƒ25die door een uenschenvriend voor den vinder was uit geloofd behoeft thans niet te worden uit betaald. Het kind had een smalle plank ever een beek moeten overstekenom Wolf- iieeze te bereiken. In 1883 werd door de gasfabriek te Tiel eene bruto winst behaald van 9886,25waarbij aan betaalde rente van 5815,22. De prijs van het gas voor gewone gas- verbruikers is 10 cent per M3. In Novem ber A. B.werd door den gemeenteraad besloten den prijs van het gas voor ver warming en beweegkracht te verlagen tot 6% ct. per M3. Door de gemeente-reiniging te Alk maar is in 1883 ontvangen ƒ10,405.35 en uitgegeven ƒ15,253.30, zoodat meer werd uitgegeven dan ontvangen 4847,95. Er werden 1660 kub. M. compost verkocht gemiddeld tegen 3,05 per kub. M. in de vorige week week was het te Hellevoetsluis zeer woelig voor het raad huis door dat een beslissing door den ge meenteraad moest genomen worden over het al of niet afschaffen van de kermis. Die viel ten gunste der kermis uitwaar door onder het talrijk opgekomen publiek een luid gejnich opging. Bij bekkenslag werd het nieuws in de gemeente rondge- roepenen kort na den afloop der zitting werd door het hier bestaande muziekge zelschap onder direktie van een der raads leden, voor het raadhuis eene serenade gebracht aan B. en W. (Naar liet Fransch van Henri Grétille.) 8) (Slot.) De lente kwam, ofschoon later dan gewoonlijkdaarop volgde de zomer met zijn veldarbeid. De Gravin scheen Mavra vergeten te hebben, die met steeds toenemende weemoedige be rusting aan deze innig geliefde ge-, biedster dacht. De inschikkelijkheid, ten aanzien van de heerendiensten, tot welke hare familie verplicht was, was in de oogen van het meisjen meer een straf dan een gunst. Bij het hooien zoowel als bij den oogst plegen jeug dige knapen zich meisjens uit te zoe ken. Had Mavra het begeerd, zij had wel tien mannen kunnen krijge. Zijn was al niet zoo veel jong meer naai den maatstaf der boeren, die hunne dochters op zestienjarigen, en hun zoons op twintigjarigen leeftijd uit huwelijken. Zij liep naar de twintig, en hare moeder verweet het haar wel eens, daar zij het meisjen beschouwde als eene doodeelster, ofschoon Mavra's borduurwerk goeden aftrek vond bij de kooplui uit de grootste sleden, die tweemaal per jaar het dorp be zochten. In 't begin van September zeide Sergius tegen zijne jonge vrouw, die op het punt stond hem vader te maken. „Als gij mijn raad opvolgen wilt, Te Arnhem kwam eene Duitsche vrouw bij eenen goudsmij on een ketting te koopen. Onderwijl moffelde zij een collier in den zak, doch de kashouder zag het, ontnam haar het gestolene, en gooide de vrouw de deur uit. - Onder de gemeente Weert werden onlangs eenige Germaansche urnen opge dolven, gevuld met asch en menschen- beenderen. Twee dezer urnen in tamelijk gaven toestand, zijn door den eigenaar, den Heer Philips te Maastricht, ten ge schenke gegeven aan het provinciaal mu seum van oudheden van Limbnrg. De postduivenvereeniging De Ooie vaar te 's-Gravenhage zal dit jaar wed vluchten houden van Berlijn en Londen. Yoor de vlucht van Berlijn, waarvoor ruim 400 duiven zijn ingeschrevenworden de oefenings-tochten heden aangevangen Voor het concours van Berlijn kunnen de leden duiven laten vliegen op naam' van een donateur, te wier behoeve speciale prijzen worden beschikbaar gesteld, ter herinnering tevens aan het tienjarig bestaan der vereeniging. De heer H.sedert meer dan 40 j aren burgemeester en secretaris der gemeen ten Alphen en Hielis met de noorderzon vertrokken, zonder orde op zijne zaken te stellen. Vele landbouwers in die gemeente, die hem hunne gelden hadden toevertrouwd, moeten er de slachtoffers van zijn. Waarschijnlijk zal binnenkort op de lijn van het Hollandsche spoortusschen Amsterdam en Rotterdameen proefrit gedaan worden met een gezelschapswagen van Pullman (le klasse). De maatschappij heeft het voornemen dergelijke waggons, die het verkeer op reis zoozeer veraange namen op hare lijnen in te voeren. Een »onnoodig« verbod zal uit de Haagsche politieverordening verdwijnen, nu het onlangs bij de algemeene schoon maak onder de aandacht gekomen is. Het is namelijk jaren achtereen verboden ge weest: kinderlijken te begraven in niet bestaande lijkkoetsen 1 Barnumde bekende «koning» der reclame, heeft een prijs van 500 dollars uitgeschreven voor het beste gedicht op den witten olifant. Er zijn reeds honderden gedichten bij de Commissie van beoor deeling ingekomen. De termijn voor in zendingen duurt tot 1 Juni a. s. Uit Vlissingen wordt gemeld. Een dozijn soldaten van de klasse van dicipline kwamen op 't denkbeeld zich de vrijheid te verschaffen, tijdens zij verlof hadden in de stad te gaan wandelen. Vijf hunner kwamen tot inkeer, doch zeven militairen holden als razenden de stad uit. Onmiddelijk werd alles ter opsporing ge daan en reeds heden zijn ze allen terug gebracht. Eenigen hunner waren reeds tot de omstreken van Goes genaderd. dan moet gij zelve ons kind zogen." „Dat wil ik ook wel gaarne doen, maar dan moet ik eene bruikbare, trouwe dienstbode hebben, een per soon die al de voortreffelijke eigen schappen eener goede dienstmaagd bezit," antwoordde het jonge vrouw- tjen, en mama zegt, dat het moei lijker is er zoo eene te vinden, dan eene geschikte minne." „Dat is volkomen waar," bevestigde de Gravin, die tegenwoordig was bij deze beraadslaging, welke gedurende de laatste vier of vijfmaanden gemid deld drie maal 's weeks had plaats gehad; „maar, Sergius, daar schiet we wat in de gedachte: we hebben Mavra 1 de liefste, bedaardste, getrouw- sleverzorgster, die men zich voor stellen kan „Mavra! ja, waarlijk! Hoe is het mogelijk, dat we niet eer aan haar gedacht hebben? Zij heeft natuurlijk weinig ervaringwant zij is ongehuwd, maar zij is zoo ijverig, en zoo bij de hand!" Aan den hofmeester werd geschre ven, dat hij met het konvooi, dat ieder jaar omstreeks dezen tijd vruch ten, ingemaakte eetwaren, pekel- vleesch, linnen, en, om kort te gaan, alle mogelijke voortbrengselen van het land naar Petersburg bracht, Mavra moest oversturen. liet jonge meisjen pakte wederom hare kleederen in haar kleinen korf, en nam plaats op een van de lange reeks zware wagens, die Terwijl „de zaken" in Amerika zeer slecht gaanis ervolgens Bowelle cata logus, in het laatste jaar eene opmerke lijke vermeerdering van nieuwsbladen in de Vereenigde Staten en in Canada waar te nemen. Het aantal is namelijk geklommen van 11,800 tot 13,402. Deze aanwas van 1600 bladen staat gelijk met 13% pet. of één op elke zeven. Te New-York is een nieuwe koren beurs met groote feestelijkheid geopend. Het gebouw heeft drie millioen dollars gekost en beslaat eene oppervlakte van 7 acres. De grootste zaal is 200 voet lang 140 voet wijd en 60 voet hoog. De beurs telt drieduizend leden, die ieder 1400 dollars betalen voor hunne plaats in het gebouw. Naar Amerikaansche bladen berich ten is het Red Fish Lake, het »Roode visschenmeer« in het gebergte van Idaho plotseling in de diepte verdwenen met de millioenen roode visschenwaaraan het zijn naam ontleende. Het was verscheidene mijlen lang en zeer diep; het lag 11000 voet boven de oppervlakte der zee en was omgeven door een dicht bosch. Waar het geweest is gaapt nu een ontzaglijke ope ning. De bergen bestaan daar uit graniet en kalksteen. In de Vereenigde Staten is de toe stand van de nij verheid, evenals in Europa zeer gedrukt. In alle groote plaatsen zijn vele arbeiders wegens gebrek aan werk ontslagen en de nieuw aangekomenen kun nen slechts uiterst moeielijk werk vinden. De meeste handwerkslieden onder de in dit jaar aangekomen landverhuizers zijn nog niet geplaatst. Het is dus thans voor werklieden niet raadzaam op goed fortuin naar Amerika te gaan. De directie der tram-compagnie te Philadelphia heeft, naar men bericht, be sloten alle zwaarlijvige conducteurs uit haren dienst te ontslaanomdat deze voor en achterop de wagens of daarbinnen te veel ruimte beslaan. De geoorloofde graad van gezetheid is niet aangegeven en alle conducteursdie niet broodmager zijnver- keeren nu in aanhoudende vrees, dat zij hunne betrekking zullen verliezen. De vrees voor de oprichting van eene dynamietfabriek aan de overzijde van het Y, die onlangs, zoowel in de eerste Kamer als in den Amsterdamschen Gemeen teraad, een onderwerp van gedachten- wisseling uitmaakte, schijnt voorshands niet bewaarheid te zullen wordenalthans op het verzoek der heeren Van Rietschoten en Hou wens, tot oprichting van die fa briek, werd afwijzend beschikt. Sedert eenige weken wordt in eenige hoogst ernstige wetenschappelijke tijd schriften de vraag besprokenof het moge lijk zou zijn iets meer te weten te komen van de geestesontwikkeling bij het dier, dan tot nu toe het geval is. acht of negen dagen lang langzaam over den weg rolden, 's Nachts sliep zij onder de linnen huif, die over de kisten met ingemaakte eetwaren ge spannen wasterwijl de paarden met de voerlieden den nacht in den stal doorbrachten. Soms, als zij wakker werd, zag zij de sterren aan den hemel prijken, maar ze riepen nu niet meer zooals vroeg tranen in haar oogen te voorschijn. Toen het konvooi met provizie ter bestemder plaatse was aangekomen en Mavranog duizelig van den langdu- rigen tocht, de noodige verandering in hare kleeding gebracht had, werd zij naar de kamer der jonge Gravin geleidwaar de geheele familie bijeen was, die een paar dagen geleden ver meerderd was met een prachtig pas geboren kinderenwaarmee geen der dienstboden kon omgaan. „Daar hebt ge Mavra al! Goeden morgen!" zeide de vader op zegevie renden toon, terwijl hij vrij onhandig zijn zoon op zijn arm nam, op gevaar af van hem nog erger aan 't schreeuwen te brengen. „Ge hebt eene lichte hand en eene lieve stem. Ik belast u met de verzorging van mijn zoon. „Ik ben u nederig dankbaar," zeide het jonge meisjenbleek van vreugde. „Ik zal mijn best doen." Zij ging met het kind in een aan grenzend vertrek waar zij spoedig thuis raakte in de verzorging van een kind van adelijke familie, dat van de Niemand minder dan Sir John Lubbock een beroemd Engelsch geleerdeheeft deze vraag op het tapijt gebracht. Tegelijkertijd gaf hij een overzicht van 't geen door hem in die richting was ge daan met zijn hond en tevens welke methode daarbij gevolgd werd. Ziehier zijn idee. Hij neemt een groot aantal kaarten waarop met groote letters- gedrukt staatvoedselwaterkluif, uit gaan of dergelijke zaken meer, legt die op den gronden na een paar voorloopige lessen geeft hij telkens aan zijn hondals hij hem een kaart brengt, de zaak die daarop vermeld staat. Volgens Lubbock, is in korten tijd zijn hond zoover gevorderd, dat het brengen van een kaart voor het dier de beteekenis verkreeg van een verzoek, en ook dat het bepaald onderscheid wiet te maken tusschen de woorden op de kaarten. Door telkens nieuwe kaarten te nemen en ze allen op dezelfde wijze te behandelen is het onmogelijkdat het reukorgaan hier gebruikt kan worden't moet noodzakelijk op het gezicht af. Als de hond honger heeftzal hij b. v.. tienmaal achtereen een kaart brengen met het opschrift voedseltotdat hij verzadigd is en daarna zich rustig neerleggen om een dutje te doen. Verder als ik ga wandelen en hem uit- noodig om mee te gaan, zegt Lubbock, antwoordt hij daarop met snel een kaart op te zoeken met het woord «uitgaan» er op en daarmee in triomf naar de voordeur te wandelen De kluif- en waterkaart kent hij al evengoedAls hij somsdoor speelschheid wat onopmerkzaam, komt aandragen met een kaart waarop iets staat dat hij op 't oogenblik niet noodig heeft, en ik hem het genoemde voorzet, dan brengt hij dadelijk de verkeerde kaart weg en komt terug met de juiste. Kortomik twijfel geen oogenblik of" het dier begrijpt volkomen het verband tusschen het woord en het voorwerp dat er mee wordt aangeduid, en het schijnt mij dat op deze wijze aan honden en andere dieren eene opleiding kan gegeven worden waardoor zij, beter dan tot nu toe het geval waszich verstaanbaar kunnen maken voor den mensch. Ik zet mijne waarne mingen voort en tracht de beste manier te bedenken om mijn hond in de eerste beginselen van de rekenkunde te oefenen en te examineeren. Het lijdt geen twijfel, of wij zullen spoedig meer hiervan hoorendaar op aansporing van Lubbock reeds verscheidene personen zich aan dit onderzoek hebben gewijd. Aan de Beurs te New-York heerschte Woensdag groote ontsteltenis tengevolge van het faillisement der Marine Bank in Broadway, door ongelukkige speculaties der directeuren in aandeelen en landerijen. Een directeur is verdwenen. De Erie spoor- wegm. stond met de bank in rekening, zij verliest waarschijnlijk honderd duizend wieg af evenveel verschilde van een kind van kleine boeren, zijn broêr- tjens in Gods oog, als hij er gedurende zijn overig leven van verscliillen zou. Tegen den avond verzocht de jeudige moeder, die zich er over verbaasde, dat zij de muziek niet meer hoorde, waaraan haar jongeborene haar reeds gewend had, Sergius, eens te gaan onderzoekenwat reden er voor deze ongewone stilte bestond. De jeugdige heer den huizes trad de groote don kere kamer binnenwaar Mavra met langzame schreden op en neder liep met de wang van de kleine tegen de hare gedrukt, het koesterende met haar warmen adem en met de liefde van een hart, dat van nu af zich gelukkig voelde. Zij zong een boeren- wiegeliedeken met eene zachte stem, zelve woorden fantazeerende bij het deuntjen. „Lief kindeken mijns mees ters, slaap aan het hart van je ver zorgster, dat je lief heeft; mijn schat, kostbaarder dan alle dingen, mijne vreugdemijn geluk in deze wereld mijn klein sterreken...." Sergius keerde op de toonen naar zijne vrouw terug. „Ik geloof, dat we volkomen ge rust kunnen zijn," zeide hij. Mavra is nu oud. Zij verzekert, dat zij altijd volmaakt gelukkig is geweest.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2