JLMFACTIM. Grasmaaijen. ADVERTENTIEN. j Een Dagmeisje gevraagd, Eene Juffrouw gevraagd Gevraagd Éi SS. Kruideniers EFFECTENKANTOOR. 2 of 3 Commensaals Kost en Inwoning Bovenkamer TE HUUR dollars. De stad New-York had bij de Bank millioenen gedeponeerd. De gewezen President Grant en diens zoon zijn er ook hij betrokkenmaar voornamelijk zijn zij dit bij de effectenmakelaars-firma Grant en Ward, die onmiddelijk na de Bank ge failleerd zijn. President Grant's financieele moeilijkheden wekken groote deelneming. In den laatsten tijd werden de be woners der gemeente Voorburg meermalen verontrust door verschillende baldadighe den op hunne ervengewoonlijk des nachts bedrevenzonder dat het mocht gelukken een spoor van de kwaadwilligen te ont dekken. De baldadigheid uitte zich vooral docr het vernielen van ruiten in villa's, het afmaken van eendenhet in het water werpen van allerlei dingen op buitenplaat sen enz. enz. Aan den brigadier der Rijksveldwacht gestationeerd te Voorburg, is het, na op offering van menig nur zijner nachtrust thans gelukt een van de vermoedelijke daders aan de justitie over te leveren. Het is de 18jarige B. uit Leidschendamdie zich indertijd vermaakte met het lichten van de lampen uit de straatlantaarns in zijne woonplaatswelke hij vervolgens door de ruiten van de eerste de beste woning smeet. Twee kameradendie wellicht ook niet geheel vreemd aan de nachtelijke expedi tion zijn, zijn als getuigen in deze zaak betrokken. Men schrijft aan het TJtr. Dbld. van het NieuwediepNaar wij vernemen is door de heeren aannemers (zoogenaamde «Gouden ploeg«)belast geweest met de geniewerken van het fort Erfprins alhier aangenomen een kapitaal werknamelijk het verbeteren en inrichten der haven te Buenos-Ayresop den voet van die te IJ - muiden. Zij zullen daartoe engageeren een paar honderd Hollandsche werklieden, voor al polderjongens, die met dergelijke werken vertrouwd zijn en die, behalve vrijen over- en terugtocht, ƒ30 en meer per week zouden verdienen. Reeds ver scheiden werklieden moeten zich bereid verklaard hebbentot dat doel derwaarts te vertrekken. De N. li. Cl. meldt evenwel dat dit bovenstaand bericht geheel onjuist is. Het eerste personeelbehalve de hoofduitvoer ders, voor bedoelde werkzaamheden aan genomen, is reeds daarheen vertrokken en voor het personeel later benoodigd, zijn reeds zooveel aanbiedingen ingekomendat deze meer dan voldoende zijnom daaruit ruime keuze te doenzelfs al trekken zich tegen dien tijd nog velen terug. Een hevige brand verwoestte Dins dagavond de groote magazijnen van aarde werk van de firma Philps in Oxfordstreet Londen. Het drukke verkeer in Oxfordstreet was geheel gestreemden na het einde van de voorstelling in Princes1 s Theatre moesten de bezoekers óf de nooddeuren van achteren uitóf door stroomend water baden. De rij tuigen waren door de politie naar een andere plaats verwezen, en er ontstond dus een ware verwarringterwijl menig kostbaar damestoilet kennis maakte met slijk en water. In den vroegen morgen van Woensdag brak een ernstige brand uit in de Seven Dials, (het vroegere moorhol van Londen en nog een der gemeene buurten)waarbij het gehalte der nieuwsgierigen van dien aard was, en dat een extra politiemacht van 50 man noodig was om de orde te handhaven. Persoonlijke ongelukken zijn in geen der beide gevallen te betreuren. Donderdagavond wilde te Donderen (Drente) het 15-jarig zoontje van M. van Steenwijk met een pistool op eene plank schieten. Daartoe laadde hij het met een kogel, legde aan en raakte zijn 7-jarig zusje, dat, zonder door hem opgemerkt te zijn, voor hem langs liep, zóódanig, dat het kind oogenblikkelijk dood wa9. Bij gelegenheid van de zilveren bruiloft van den Heer H.teZijpe, had Zondag een droevig ongeval plaats. Ter wijl, om ruimte te winnen, een biljart op zijn kant tegen den muur was gezet speelden een paar kinderen in de onmid dellijke nabijheid daarvan. Plotseling viel het biljart om, dat neerkwam op het hoofd en den rug van een zesjarigen knaap. Het kind was terstond dood. Een Parijsch beeldhouwer, Vineaux was dezer dagen bezigmet een paar andere kunstenaars, de laatste hand te leggen aan een 4 meter hooge beeldgroep. Daar brak plotseling de houten toestel die haar steunde en het 2000 kilogr. zware gevaarte zou op de drie beeldhouwers ge vallen zijn, had niet een vierde medewerker, die in het atelier aanwezig was, de tegenwoordigheid van geest gehad, het beeld met een balk een stoot te geven, zoodat het in eene andere richting viel. Het verbrijzelde nu 20 andere beelden, maar men had alleen die stoffelijke schade te betreuren. - Een collectant te Amsterdam, die Zondagochtend uitgezonden was met eene collectebus voor een liefdadig doelwerd door eenige voorbijgangers er op betrapt, dat hij de bus zoodanig wist te houden, dat het geld er niet geheel inviel, maar vooraan in de spleet bleef liggenwaarna het er door hem weer werd uitgelicht. De politie arresteerde den behendigen maar oneerlijken collectant. Te Burgwaldniel, 4 uren van Venloo, vond men in het begin dezer week, bij het afbreken van een oud huis, toebe- hoorende aan den landbouwer J. Stöcken, een kruik en een emmer onder den vloer verborgengevuld met gouden en zilveren munten. De gouden munten zijn van het jaar 1713 en 1750, en er zijn er bij, die de zwaarte hebben van 4 gouden 20 Markstukken. De vondst moet zeer be langrijk zijn. Een jongen te Breda had de aar digheid een fleschje, gedeeltelijk gevuld met spiritusvan onderen warm te maken, waardoor de inhoud begon te koken. Hij had de onvoorzichtigheid zijn duim van de opening van het fieschje weg te nemen, juist op het oogenblik dat een 12-jarige makker bij hem stond. Deze kreeg den inhoud in het aangezicht en is thans met totale blindheid geslagen. Bij het opgraven van de straat voor het leggen van een nieuwe gasbuis op de Nieuwmarkt te Amsterdam kwam men tot de merkwaardige ontdekking, dat verschei dene bewoners er sedert jaar en dag gas hebben gebrand uit de Engelsche fabriek zonder dat zij dit wisten. Wel waren hun meters van Bruyn en betaalden zij ook geregeld het door hen verbruikte gas aan de Hollandsche fabriekmaar toch waren hun verbindingspij pen aan de Engelsche hoofdbuis aangesloten. Het spreekt van zelf, dat hier slechts aan een vergissing te denken valt. In een kil van de Waal, dichtbij Zalt-Bommel, is een monsterzalm van 31 kilo's gevangen. Aan de achterste buikvin zat vastgehecht een geldstuk uit de eerste Fransche Republiekhet vrouwenbeeld van de Republiek met de Phrygische muts, benevens het randschrift „République fran chise", aan de eene zijde, en aan de keer zijde een krans van eikenloof, waarbinnen de woorden: „une dócime de l'an." Het jaartal is onduidelijk. Naar het U. D. verneemt heeft een individu die voorgaf Eduard Carré te heeten en de neef te zijn van den heer Oscar Carré ten nadeele van verschillende winkeliers te Utrecht oplichting gepleegd door groote bestellingen te doen voor zijn gewaanden oom en daarna kleinere inkoopen ten eigen batedoch niets te betalen en zich nergens te laten vinden. De ware naam van dit sujet schijnt bekend geworden te zijn, zoodat hij vermoedelijk wel spoedig in han den der politie zal komen. Te Renkum trok het de aandacht, dat in het laatste jaar het drankverbruik met 3280 liter was verminderd. Dit werd toegesohreven aan de gunstige werking der drankwet. Thans echter is bij onder zoek gebleken dat een vijftal slijters en tappers een te laag cijfer van verkoop hadden opgegeven, een zelfs 2000 liter minder, dan hij werkelijk had verkocht. Het gevolg is geweestdat deze ontduikers der wet in de hoogste klasse zijn geplaatst en zij nu het volle vergunningsrecht moe ten betalen. Tot het gebruik van turf als brand stof bij de spoorwegen werden reeds in 1878 in Oldenburg op de staatsspoorwegen proeven genomen. Door de vele venen die in Oldenburg liggenwas men er in be ginsel zeer voorte meer daar het bleekdat de locomotieven door vereenigd gebruik van steenkool en turf even goed konden gestookt worden als bij gebruik van enkel steenkool. Echter zijn na dat jaartoen de turf buiten gewoon duur en de steenkool zeer goedkoop was, en 1 centenaar kolen gelijk stond met 2centenaar turf, tot 1881 alleen kolen gebruikt. Na dien tijd is men er weer toe over gegaan, om als vroeger grootendeels turf te stoken. De heer Bakerin Engelandmaakt er opmerkzaam opdat door storm om gewaaide boomen niet geheel als verloren te beschouwen zijn mits de wortels bij het losrukken eene hoeveelheid aarde hebben behouden. Alsdan moeten de boomen van hun kruin ontlast worden en met zorg opnieuw in hunne vorige plaats komen. Tal van bewijzen heeft genoemde heer, dat zulke boomen opnieuw takken schoten en als 't ware herleefden. De heer S. J. Perry, van het ob servatorium te Stonyhurst, twintig uren noordelijk van Liverpoolgeeft in de Nature van 1 Mei bericht over eene buitengewoon plotseling opgekomen duisternisdie aldaar is waargenomen op 26 April 11. De vroege morgen was helder en het bleef zoo tot ongeveer elf uur, toen de lucht in het W. Z. W. donker begon te worden. De wind was Noordoost, met eene snelheid van vijf mijlen in het uur. Tegen 11.40 verkreeg hij eene snelheid van zeven mijlenwaarop hij op eens omsloeg naar Zuidwest, om weldra langzaam rond te loopen door het westen en noordenzoodat hij om een uur weder oostelijk wasmet eene snelheid van 3 mijlen. Intusschen was het om 11.30 zóó donker geworden dat men zelfs helderen druk, vlak bij het venster, onmogelijk kon lezen. Eene dichte zwarte wolkmet eene flauwe gele tinthing over den Zw. hemel. Om 11.35 werd het iets helderder en om 11.40 brak er eene zware stortbui los. In 40 minuten viel er 0.114 Eng. duim water dat nagenoeg „als inkt zoo zwart" was en bezwangerd met ontelbare deeltjes fijne koolstof. Hagel, die op twee kilometer WZW.en sneeuw met hageldie vier kil. westelijk vielen, waren insgelijks zwart. Te Prestonvijf uur gaans ZW.was de duisternis insgelijks waargenomen doch op twee uur afstands in het NO. had men geenerlei donkerheid bespeurd. Tusschen China en Frankrijk is plot seling alles weer goed geworden. Ondanks het eenstemmig tegenovergesteld advies van den Staatsraadheeft de Keizerin-regentes den raad van Li-Hung-Chang (om hoe eer hoe beter vrede te maken) opgevolgd, en hem opgedragen in dien geest te handelen onder voorwaarde slechtsdat hij aan China's prestige zal denken en het land voor rampen bewaren. En zooeven komt nu uit Shangai van den berichtgever van the Times de tijding dat te Tientsin tusschen kapitein Fournier namens Frankrijk en Li-Hung-Chang na mens China eene overeenkomst is gesloten, HAARLEM 13 Mei 1884. De kamer van koophandel en fabrie ken alhier heeft aan den Minister van water staat, handel en nij verheid een adres in gediend waarbijevenals door andere Kamers, ook door haar in het belang der Haarlemsche industrie het verzoek wordt gedaandat de exploitatie van de spoor- weglijn Amersfoort Nijmegen aan de H. IJ. Spoorwegmaatschappij worde opge dragen. In de laatst gehouden vergadering van de liedertafel „Zang en Vriendschap" werd de Heer J. J. Rooijers benoemd tot Penningmeester. Tevens werd bekend ge maakt, dat de Heer Mr. E. A. Jordens, Beschermheer der liedertafelwederom als blijk van belangstelling een muziek werk ten geschenke heeft aangeboden. LI. Zaterdag is door de Politie al hier aangehouden en gevankelijk naar Am sterdam overgebracht M. J. Mulder, oud 29 jaren, schoenmakersknecht, die zich met 60 uit de voeten had gemaaktdie hij voor zijn baas had ontvangen. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den U Mei 1884, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1. Miss. Ged. Staten goedk. besluit ruiling grond Sophiastraat. 2. Id. id. goedk. besluit ver huring kiosk. 3. Miss. B. en W. aanbeveling lid Bur gerlijk Armbestuur. 4. Voorstel B. en W. rekest H. II. van Waveren, duiker Leidsche vaart. 5. Vaststelling kohier pi. dir. belasting. 6. Rapport Comm. uitbreiding met plan van bebouwing terrein cavaleriestallen. 7. Miss. Bestuur Vaeeinatiebureau met verslag en rekening. 8. Id. id. met begrooting. 9. Voorstel B. en W. rekesten pachters grasgewas weg naar Spaarndam. 10. Benoeming lid commissie voor de spoorweg-overwegen. 11. Miss. B. en W. rekest landb.-Vereenig. Wildervank Gemeentereiniging. Den 26 Mei eene De Heer en Mevrouw VAN DER VLUGT—HINLOPEN zeggen! vriendelijk dank voor de belangstel ling hun als Groot-ouders betoond.! benoodigtgoed kunnende koken en netjes huiswerk verrichten. Adres bij de uitgevers van dit blad. Heden overleedna een lang durig lijden, ons innig geliefd oudste zoontje SIMONop den aanvalligen leeftijd van ruim 4 jaar. J. HEILOO— Huijkman. Haarlem, 12 Mei, 1884. niet beneden 18 jaar, om dadelijk in dienst te treden. Loon 1.30 per week, waschgeld 20 per jaar. Zich te vervoegen: Donkere11 Spaarne 38b°ven. (880) j: voor bediening. Zich per brief aan te melden onder het woord „Kiosk", aan het bureau van dit blad. (882) WINKELJUFFROUW gevraagdvan de Prot. Godsdienst, tegen genot van salaris echter zonder kost en inwoning. Brieven franco No. 883, bij de uitgevers van dit blad. in een magazijn van dameshand wer ken, van 9 nur 's morgens tot 5 uur 's middags, eene nette JUFFROUW. Kennis van het vak is vereischte. (878) Brieven franco letter MGebks.i VAN BREDERODE, Haarlem. De ondergeteekende zal wekelijks één of twee dagen beschik baar stellen tot het geven van privaatlessen te Haarlem en Omstreken, en het vormen eener, Piano- en Zangcursus alhier. I Nadere informatiën te Haarlem, Botermarkt N°. 10, en te Amster dam Jan van der Heijdenstraat 240. MAURICE HAGEMAN. Tegen Augustus a. s. wordt alhier gelegenheid gezocht tot plaatsing van een JONGMENSCH, 20 jaren! oud, vrij van militairen dienst, die gedurende een jaar opleiding heeft gehad in het vakenook door vroegeren levenstoestandgeleerd heeft handen uit de mouw te steken. Adres N°. 884, aan het bureau van dit blad. Een Jongmensch van goeden huize, ruim 1jaar op een effectenkantoor werkzaam geweest, bekend met ad ministratie, zag zich gaarne geplaatst, salaris geen vereischte. Brieven franco onder N°. 885, aan het bureau van dit blad. Iemand veel vrije tijd hebbende, zag zich gaarne geplaatst als Oppasser, bekend met tafeldienen, of als Looper voor een kantoor, als inkasseeren van gelden. Van goede getuigen voorzien. Adres bij De Er vex Loosjes, onder N°. 886. Gevraagd een flink WERK MAN bekend met tuinwerk, en goed kunnende grasmaaijen. Adres: Bureau van dit blad. kunnen dadelijk geplaatst worden Staten Bolwerk 44. (888) In een stil burgergezin bestaat gelegenheid tot voor twee fatsoenlijke Commensaals, desverkiezende vrije slaapkamer. Adres bij de uitgevers dezes. Op het Hofje van Gratie, TE HUUR, een ruime zich te vervoegen bij den opzichter HAHNdie bereid isinlichtingen te geven, en de kamer ter bezich tiging te stellen. (890) een ACHTERKAMER. Drossestraat N°. 10. (891)

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3