Een miljoen pond sterling. en van ijskamers voorzien, de Tongario, bracht bij zijne jongste vaart binnen 40 dagen 14,000 geslachte schapen over, welke in uitstekenden toestand in Engeland aankwamenen bij aankomst aldaar door de Stoomvaartmaatschappij voor 50 ct. het pond verkocht werd. De inkoopsprijs be droeg 10 ct. het pond, de kosten van den overtocht 25 ct. per pond. Achtereenvol gens zullen er volgens contract met Nieuw- Zeelandsche veefokkers 20,000 schapen of 17 millioen pond schapenvleesch worden afgeleverd. Als een staaltje hoe sommige openbare diensten in de kerken worden bijgewoond meld de Sand, dat in een onlangs te Si- monshaven gehouden middagbeurt tegen woordig waren: de predikant met zijne echtgenoote, de voorlezer en een ouderpaar, dat hun kind ten doop bracht. Door Prins Albert van Pruisen zijn weder een aantal appartementen in het «Oranje Hotel® gehuurd voor zijn aanstaand verblijf op Scheveningen. Hij wordt den 17n Juli aldaar verwacht. De krijgsraad te Badajoz in Spanje heeft een aanvang gemaakt met de behan deling van het proces der deelnemers aan den opstand van Augustus des vorigen jaars. Het Openbaar Ministerie eischt de doodstraf tegen honderd drie-en-vijftig of ficieren, onderofficieren en korporaals en tegen vier burgers. Dinsdag heeft de kapel van het regi ment grenadiers en jagers zich naar Lon den begeventen einde aldaar eenige con certen te geven. Het voornemen bestaat om daar veertien dagen te blijven. Het Rijksgericht te Leipzig deed uitspraak in het hoogverraad-proces. Hentsch is tot negen jaren tuchthuisstraf en Krazewski is tot een vestingstraf van 3Vs jaar veroordeeld. Te Weenen heeft weer een schouw burgbrand plaats gehad. Het Stadttheater is namelijk in brand geraakt en geheel vernield. De brandweer moest zich bepalen tot het beschermen en blusschen van de omstaande huizen. 's Avonds tegen 10 uren was men de vlammen meester. Vier personen zijn ge kwetst en verscheidene brandweermannen werden bewusteloos weggedragen. Op de plaats des onheils verdrong zich een groote menschenmenigte. De brand brak 's nachts te vier uren uitop een der galerijen. De oorzaak was vermoedelijk onvoorzichtigheid van een werkmandie er bezig was geweest. Het vuur moet lang gesmeuld hebben. Een oogenblik nadat de torenwachter den rook ontdekt en alarm gemaakt hadbraken de vlammen met kracht uit, en zij ver spreidden zich, door een hevigen wind aan gewakkerd, met groote snelheid, vooral toen zij den kleederen- en schermen-voor- raad bereikt hadden. Toen sloegen vlammen van 30 a 40 voet hoogte boven het dak uit. De gloed was zeer hevig en deed vaak zelfs de brandweer de wijk nemen, Het ijzeren brandscherm beschermde het tooneel ongeveer een uurtoen begon, het te gloeien en het smolt gedeeltelijk. De brandweer werd betrekkelijk laat naar het brandende gebouw ontbodenen hoewel zij zich later wakker weerdewas in het begin haar hulp onvoldoende door gemis aan orde en door watergebrek. In het geheel zgn er 18 personen ge wond; dooden zijn er niet. Zaterddagmiddag waren er nog een paar- stoomspuiten op de plaats des onheils aan het werk. Het geheele gebouw is een puin hoop, en behalve de garderobe van een paar toneelspelers en de boeken der direc tie, werd niets gered. De bewaarder van het gebouw en dn brandwachterdie men beweert dat niet op hnn post waren, zijn voorloopig in hechtenis genomen. De schouwburg was verzekerd, voor welk bedrag weet men niet juist. Hij zal waarschijnlijk niet herbouwd worden de aandeelhouders gaan liever tot liquidatie over. Maandagavond te half elf brak in dewegens de onmiddelijke nabijheid van het fort te Blauwkapel van hout gebouwde woning van den bloemkweeker van der Werff een felle brand uit, nadat de be woners reeds geruimen tijd te bed waren. Alles stond reeds in laaie vlam, toen de bewoners door den rook en 't knetteren der vlam gewekt werden. Door toevallige omstandigheden waren de brandmeesters dadelijk ter plaatse en werd de gemeente spuit spoedig aangevoerddank zij de voor- beeldelooze ijver en toewijding van onder officieren en manschappen van het le regi ment vesting-artillerie, begon die onver wijld krachtig te werken. Zeldzaam mag het dan ook genoemd worden, dat uit dat in volle vlam staande houten gebouw door het garnizoen bijna alle tilbare have werd gered. Door eene verkeerde opvatting van den fortwachter, die de sleutels der remise voor de militaire spuit niet wilde afgevenbegon deze laat te werkenmaar toen werd de laatste vonk onder een zee van water gebluscht. Een en ander was geassureerd. Op de Internationale Tentoonstelling te Nice is het bekende Stout uit de Bier brouwerij »De Gekroonde Valk®van de heeren Van Vollenhoven Co., te Am sterdam bekroond met den hoogsten prijs,, een Eere-diploma. - Dinsdag werd door den daghuurder A. Zonnenburg, te Zalk, bij den burge meester dier gemeente, aangifte gedaan, dat een kwaadwillige een zijner koeien de tong had afgesnedenter lengte van 13 duim. De vee-arts heeft verklaard dat. het dier aan de gevolgen van deze mis handeling moest sterven. Men is den be drijver van deze schanddaad nog niet op het spoor. De zaak is in handen der politie. denk, aan de kleederen welke ik er in draag. Onder sommige stukken snuffelt hij den geheelen avond rondmaar bij de laarzen gaat hij rustig liggen. Vooral bij Hamlet is hij zeer bedaard. Aan den «Courier van Lyon» heeft hij een hekel,om dat er in geschoten word en als de moord scène komt, kruipt hij in den versten hoek dien hg vinden kan. In het dorp Vladsloo heeft een werk man van 42 jaren, die met zijne ouders samenwoonde en telkens dronken thuis kwam, zijn 71-jarige vader met een scheer mes eene wond aan den nek toegebracht. De 73-jarige moeder wilde haar man te hulp komendoch de ontaarde zoon pakte haar bij het haar en wondde haar aan de keel met het gevolg dat de ongelukkige eenige oogenblikken daarna den geest gaf. De moordenaar is gearresteerd. Van het vraagstuk der bestuurbare lucht schepen, heeft nu een Duitsch ingenieur de Heer Albin Wald, naar hij beweert, de oplossing gevonden. Hij heeft te Berlijn een «bureau voor de practische luchtscheep vaart® opgericht en tracht nudenoodige gelden (300,000 Markbijeen te krijgen voor het bouwen van twee groote bestuur bare luchtschepen, volgens het door hem uitgevonden systeem. Hoe grooter, volgens hemde luchtschepen zijndes te veiliger zullen zij wezen. Men zou ze zelfs voor duizenden menschen kunnen inrichten. De Heer Wald gelooft zoo vast aan het welslagen zijner ondernemingdat hij den aandeelhouders een tantième van 100°/o in de jaarlijks te behalen winst belooft, en dan nog rekent een aanzienlijk bedrag voor zichzelven over te houden. Alle jaren worden er aandeelen uitgelooten de gelden der aandeelhouders zouden bij een bankiers huis belegd wordenhetwelk er voor in staat. dat er niets voor een ander doel dan de onderneming gebruikt zal worden. In Duitschland schijnt men over het algemeen de groote verwachtingen van den Heer Wald niet te deelen. Althans hij kon in zgn vaderlanddat hij gaarne uit sluitend de eer der invoering van zijn nieuwe uitvinding had gegund, de noodige gelden niet bijeenkrijgen, en hij wendt zich nu tot belangstellenden in het buiten land. Of hij daar slagen zalen of men wer kelijk eerlang, zooals hij verwacht, met volkomen gerustheid maandenlange reizen door de lucht zal kunnen ondernemen....Wie weet het? In onzen tijd van wetenschap pelijke wonderen is niets onmogelijk te achten. Een aantal revolutionnairen en oud gedienden van de commune hebben zich naar Père-Lachaise begeven, om er een gedenkteeken op te richten ter eere van van de gevallen soldaten der commune. Maar zij werden hierin door de bewakers van Père-Lachaise, op last van den prefect der Seine, verhinderd, zoodat de revolution nairen die zich beroepen hadden op een (Naar het Hoogduitsch van L. v. Stür.) 2) Omstreeks den tijd, dat zij wel wat hare bekomst begon te krijgen van dit eenzame leven, verscheen Profes sor Waldemar Dornow. Hij overlaadde baar niet met vlei taal; hij sprak veel met haar en was blijkbaar verbaasd over haar krachtig, goed ontwikkeld verstand. Zij noodigde hem uit eenige dagen op de villa door te brengen, en hij deed dat. Hoogst aangename dagen hadden zij met elk ander doorgebracht. Aan stof tot ge sprek had het hun nooit ontbroken. Miss Carray had ook aan haar gast medegedeeld, waarom zij zich her waarts had begeven. Hij had daarover gelachen, en dat had haar geërgerd. «Vindt ge wat ik gedaan heb zoo kinderachtig," had zij gevraagd, „dat ge er om lachen moet?" «0 neen, volstrekt niet" had de Professor geantwoord: «alleen geloof ik dat deze ballingschap u zelve wel dra niet meer voldoen zal. Gij zult in de wereld terugkeeren en we derom zullen, evenals vroeger, de mannen aan uwe voeten liggen. Aan uw noodlot ontkomt gij toch niet." «Maar dan zal ik toch geen geval trouwen, tenzij ik het ten volle be wezen zal kunnen achten, dat men besluit van den gemeenteraadonverricbter- zake moesten terugkeeren. In 1883 zijn in Spanje aan de pok ken gestorven 16,903 menschend. i. ongeveer 1 op de 1000 inwoners. Dinsdagnacht is uit Nijmegen met de noorderzon verdwenen H. V. (Duitscher) barbier en wonderdokter aldaarmet zich nemende ruim 500 mark, welke hij van een vriend en landgenoot in bewaring had ontvangen. Men vermoedt, dat hij zich over Rotterdam of Amsterdam met zijn gezin naar Amerika zal begeven. Men spreekt ook van meer kwade praktijken van dezen wonderdokter. De zaak is in handen der politie gesteld. Er wordt thans te Parijs een socia listisch congres gehouden, waaraan ge machtigden uit Berlijn, Leipzig, Bern, Zurich en andere steden in het buitenland deelnemen. Het aantal der vreemde ge machtigden moet echter gering zijn. Onder hen bevinden zich Liebknecht en Georgi van Leipzig. Liebknecht kwam te Parijs uit Londen, waar hij tot de ontdekking moet gekomen zijn, dat hij door de Duit- sche politie nagegaan wordt. De zittingen van het congres, dat bijeen gekomen is naar aanleiding van het besluit van den Duitschen Rijkedag tot verlenging van de wet op de socialisten, schijnen niet toe gankelijk gesteld te zijn voor de anar chisten en nihilisten. Het heette dat Maan dag eene openbare zitting gehouden zou worden in de Avenue des Gobelins, en dat Liebknecht er het woord zou voeren maar dit diende slechts om de politie op het dwaalspoor te brengen. Maandag had de eerste geheime vergadering plaats bij een lid van de dnitsche nationaliteit, in de voorstad Sint-Antoine. - Te Gent is bij het leggen der funda menten voor eene brug, in het bed van een arm der Schelde eene uitstekend ge conserveerde Spaansche dolk gevonden. Waarschijnlijk, zegt een Gentsch blad, is deze gedragen door een der ongelukkigen die in 1611, bij het instorten eener brug, daar te plaatse verdronken zijn. Door onvoorzichtig schommelen is op het Starnbergermeerin Beiereneen roeischuitje met zes personen omgeslagen en drie der opvarenden, twee mannen en een jong meisje zijn daardoor verdronken. Een 11-jarige knaap, die inde na bijheid van Kopenhagen uit speelschheid een berg stroo in brand stak en daardoor een schade van 1700 a 1800 kronen ver oorzaakte is door het gerecht tot 20 roede slagen veroordeeld. - De aanvoer van vleesch uit Nieuw- Zeeland belooft weldra dien uit Amerika te zullen overtreffen. Blijkens mededeeling in de Sanitahy Engineer is er thans een bijzondere stoombootdiensfc tot dat doel tusschen Canterbury en Londen geopend. Een der schepenvoor dat vervoer gebouwd slechls mijn persoon, en niet mijn geld begeert." Dit was de eenige maal, dat tus schen hen over liefde gesproken was, en beiden hadden objektief genoeg daarover gesproken. Maar toen het dien avond aan het afscheid nemen toe was, was er bij beiden van die objektïevieteit niet veel meer le mer ken geweest. Evenwel geen van beiden kwam de andere partij te gemoet. Beiden verwachtten minstens een vriendelijk woord van elkander, maar beiden waren te hooghartig, om het eerst zulk een woord te spreken. Zoo waren zij van elkander gescheiden, en beiden hadden gevoeld, hoe veel hun dat kostte. Mrs. Webster had gedurende de eerstvolgende weken veel te lijden onder de grillige luimen harer gebied ster. Maar de waardige oude dame, die Lizzy van hare kinderjaren af ge kend had, had zich daarin steeds met stille berusting geschikt. Op zekeren morgen echter stond zij zoo versteld, dat zij nauwlijks woorden kon vinden om te antwoorden. „Mrs. Webster, pak spoedig onze koffers we gaan op reis", riep Miss Carray haar toe, en 't was op een eigenaardigen gelukkigen toon, dat deze woorden gesproken werden. «Op reis? En waarheen?" Lizzy bloosde even, maar haastte zich te antwoorden „Naar Rome." „En onze prachtige villa hier?" Lizzy antwoordde daarop slechts met een ongeduldig schouderophalen. En ze gingen op reis den volgen den morgen lag de villa verlaten. Twee dagen later was Miss Carray te Rome. Onderweg had zij voor de oude Mrs. Webster haar hart uitge stort. «Ik ben me er van bewust geworden," zoo had zij hare biecbt besloten, «dat ik hem bemin, en hij is te trotsch om er voor uit te ko men, dat hij mij bemint. Ik zou hem wel kunnen verdenken, dat het ook hem slechts om mijn geld te doen ware, maar ik wil hem toch te gemoet komenen een gelukkige glimlach had om hare lippen gespeeld, toen zij dus sprak. De Professor had haar gezegd, dat hij zijn intrek zou nemen in het hotel „De Duitsche Kroon." Daarheen reden dan ook de beide vrouwen, toen zij te Rome waren aangekomen. Toen Lizzy uit het rijtuig stapte, kwam een heer naar buiten loopen. Hij herkende Miss Carray en kwam terstond naar haar toe. 'tWas Mr. Morton, een der door haar afgewezen minnaars. Maar in de gelukkige stem ming, waarin Lizzy verkeerde, dacht zij nauwlijks aan het verleden. Zij stak Mr. Morton de hand toe en liet zich door hem het hötel binnenleiden. «Hebt ge hier reeds sedert lang uw intrek genomen vroeg zij, ter wijl zij de groote eetzaal binnentraden. „Sedert eenige weken, Miss Carray,"' antwoordde Mr. Morton. „Dan zult ge me zeker wel kunnen zeggen, of hier ook een Duitsch pro fessor gelogeerd is?" „Bedoelt ge Professor Dornow Dien ken ik wel. Hij is hier gerui men tijd gelogeerd geweest, maar is eenige dagen geleden vertrokken." Die woorden gingen Miss Carray als een dolkstoot door het hart. Weg was al de vreugde, al de zaligheid, welke zij zich voorgesteld had van het oogenblik, waarop zij plotseling Dor now onder de oogen komen zou! Bliksemsnel sloeg hare stemming omzij bestelde kamers, en nam koel en met weinig woorden afscheid van Mr. Morton, die verbaasd over deze raadselachtige verandering achterbleef. III. Moeilijk zou te beschrijven zijn al wat er gedurende de eerstvolgende dagen in Lizzy's ziel omging. Zij werd met de grootste verbittering onrecht- vaardig ten opzichte van den professor. Dat hij onschuldig was aan de ver ijdeling harer hoop, wilde zij voor zich zelve niet erkennen. Zij had hare maagdelijke fierheid aan kant gezet, zij was hem nagereist en dat alles te vergeefs! Dat verbitterde haar, dat deed haar besluiten zich op hem te wreken. Zij wilde hem op gevoelige wijze treffen. Zij wilde zich er over verheugen, wanneer hij van smart verbleeken zou. Wordt vervolgd).

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2