r gendarmes en haalde de bende te Neuhaus bij Paderborn, in. De vronwen, die het geldop 6 Mark nanog haddenwerden in verzekerde bewaring gebracht. Op de Brouwersgracht te Amsterdam is bij het ophijschen van eene linnenkast het tonw gebroken. De man die de kast opheeschkreeg die op het hoofd en was onmiddelijk dood. Zondagavond had te Amsterdam aan 't Centraalstation by na een ongeluk plaats door het in elkaar rijden van twee treinen. Een trein van de Oosterspoordie te 7.40 van 't station moest vertrekkenreed een paar minuten over den tijd weg, waardoor een trein van de Rijnspoor, die te 7.42 moest afrijden en op juisten tijd vertrok hem bereikte, juist by een snijpunt der beide lijnenzoodat de lichten der beide loco motieven tegen elkaar kwamen. Door nog by tijds te stoppen, voorkwam men on gelukken welke echter reeds gevreesd werden door de passagierswaarvan velen uit de wagens trachtten te komen. Met het oog op brandgevaar, wil men nu te Londen een geheel y zeren schouw burg bouwener heeft zich met dat doel eene Maatschappij gevormd. Alles zal daar van ijzer wezentot de gordijnen en de decoratiën toe. Deze laatste zullen door waterbeweegkracht verplaatst worden. Een andere nieuwigheid in de schouw burg-inrichting wordt toegepast in het nieuwe Madison-sguaere-theater te New- York. Daar zal nl. een tooneel van twee verdiepingen zijndie op en neer gelaten kunnen wordenzoodat de toeschouwers nu de eene dan de andere helft voor zich hebben, waardoor natuurlijk veranderingen van tooneel zeer bespoedigd worden. Het tooneel wordt op en neer gelaten aan dikke ijzertouwen, die over ijzeren rollen loopen en van zware gewichten aan het eind voorzien zyn. Voor de geheele verandering, die niet langer dan 40 se conden duurt, zyn slechts vier mannen noodig. Elk der beide tooneelen heeft natuurlijk zyn eigen verlichting, vallui ken enz. Voorts zal in den genoemden schouwburg het orkest niet beneden zyn, maar boven het schermop een balkon in de «Pros cenium-bogen», zoodat het, evenals in de opera te Bayreuth, onzichtbaar is voor het publiek. Als een nieuw geneesmiddel tegen de besmettelijke keelziekte, diphtheritic gebruikt een Parysch geneesheer, Dr. Del- thil, damp van teer en terpentijn. Hij heeft daarmede kinderen, die reeds-opgegeven waren, genezen. De belemmerende stolfen, welke zich by deze ziekte in de ademhalingswerktui gen ophoopenworden door deze dampen opgelost. Men steekt bij het bed van den zieke een mengsel van teer en terpentyn in brand zoodat de kamer met een dikken zwarten rook vervuld wordtwaardoor de menschen die zich er bevinden, elkaar by na niet kunnen zien, maar die anders niet hinder lijk is. De zieke ademt de barslucht met wel behagen inen hy wordt weldra bevrijd van wat hem benauwde. De keel moet dan met teer- en kalkwater uitgespoeld worden. Binnen twee of drie dagen is de patiënt op die wijze genezen. De damp is tevens een middel tot ont smetting. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd in een schip, in de Hoorder- haven te Groningen liggende, ingebroken. Een aantal kleedingstukken en eenig geld werden ontvreemd. Het onderzoekonmid delijk door de politie ingesteld, bracht haar op het spoor van den dief en zij had ook het geluk hem in handen te kry gen. In den regel hebben dieven tegenover de politie niet veel geluk, maar deze, die volstrekt geen nieuweling in het vak was mag wel van ongeluk spreken. Hy had de zaak goed overlegd. De gestolen goede ren had hy grootendeels in een zak gebor gen naar de Lemsterboot gebracht als het goed van een passagierdie des morgens zou meegaan. Een broek en een jas had hy verkocht en voor de opbrengst werd een kaartje voor de boot genomen. Daarna was hy naar eene slaapstede gegaan. Hy had verzocht hem te wekken, maar dit werd verzuimd, en toen de boot vertrokken wassliep hij nog den slaap der onschuld. De politie had nu echter het spoor gevonden en nam den „uitgeslapen" man in hare vei lige hoede. Hy bleek een oude bekende der justitie te zyn, zekere W. K.nog zeer onlangs uit de gevangenis ontslagen. De met de boot inmiddels verzonden kleeren worden teruggezonden. De Transvaalsche Deputatie heeft reden tot tevredenheid over haar verblijf in Portugal. Het tractaat omtrent de doorvoerrechten, dat door President Burgers voor 20 jaren gesloten werd, is nu tot 99 jaren verlengd en de Transvaalsche Regeering verkreeg afstand van het noodige terrein voor een tramweg naar de Delagoa-Baai. Concessie voor een spoorweg kon de Portugeesche Regeering niet geven omdat de Amerikaan Mae Mado indertijd het uitsluitend recht daarvoor verkregen had. Mac Mado wilde van geen afstand zijner rechten hooren. Maar nu de Transvalere de uitvlucht van een tramweg gevonden hebbenis hy toch handelbaarder geworden. Hy wil niet den spoorweg zei ven of het recht tot exploitatie aan de Transvaalsche maatschappij over doen maar hy heeft een matig tarief van goederenvervoer opgemaakt, welks nako ming de Portugeesche Regeering waarborgt. De leening van 15 millioen kan dusvol gens het oordeel van de beeren Kruger en du Toit, zonder bezwaar in Nederland ge sloten worden. De Koning van Portugal liet de depu tatie op zijne kosten logeeren en had een hofrytuig en een zyner adjudanten ter be schikking van President Kruger gesteld. De beruchte valsche kaartspelers hebben ook de Vrydagsche beestenmarkt te Leiden bezocht. Na eenen onnoozelen boer 5 in eene tapperij te hebben afgezet zijn zy, drie in getal, door de politie in hechtenis genomenwaarbij één hunner trachtte te ontvluchtendoch kort daarop gearresteerd, werd Proces-verbaal tegen hen opgemaakt. Hunne namen zynJan Philippus Vogelaar, oud 23 jaren, Samuel van Wien, oud 35 jaren, en Roelof Theunissenoud 32 jarenallen te Am sterdam tehuis behoorende. Een weduwe V. te Amersfoortdie in de vorige week in haar woonvertrek zat te etentoen eensklaps een der muren instortte en zij onder cement en kalk van haren buurman (een stukadoor) als het ware bedolven en zwaar gekneusd werdis gisteren aan haren verwondingen overleden. Hare dochter, die het onheil nog door de openstaande deur ontvluchtte, is nog steeds wezenloos van schrik en ontsteltenis. Te New-York is in het centraal- bureau van het telephoonnet een uurwerk geplaatst, hetwelk met alle lynen verbon den is. Dit uurwerk heeft een zeer geregel- den gangen wordt bovendien nauwkeurig nagegaanzoodat ieder er zyne uurwerken naar kan regelen. Door eenvoudig aan de telephoon te luisterenkan men het tikken hooren, en daar het om de vijf minuten een bijzonder geluid geeft, gemakkelijk en spoedig den juisten tijd weten. Voor deze waarnemingen moet men een stil oogenblik kiezen, daar het tikken zoo zachtjes geschiedt, dat het by het spreken niet hinderlijk is. De waarde, die dagelijks met het koffiedik wordt weggeworpen, is nog al aanzienlijk. De koffieboon bevat nl., evenals alle plantenzadeneiwitstoffendie groote voedingswaarde bezitten. Als onoplosbaar in kokend water, blijven deze in het dik achter. Men heeft dit verlies beproefd te voorkomen, ten eerste door by de koffie een weinig dubbel koozure soda te voegeneen zoutdat bij verlies van de helft van het daarin voorkomend koolzuur in kokend water oplosten dat instaat steld ook de eiwitachtige stoffen op te nemen. Dit middel echter is niet aan te raden gebruikt men zóóveel van dit zout als tot dat doel noodig is, dan wordt de smaak der koffie minder aangenaam. Een beter aan te prijzen middel is het koffiedik voor eenden en kapoenen tot een smakelijk voedsel te maken. Een deel dik en tweedee- len zemelen, en dit gekneed tot een deeg, en daarna gedroogdgeeft voor die dieren een smakelijktot vetvorming zeer dienstig voedsel. Misschien zou het koffiedik ook voor varkens kunnen aangewend worden. Ook als meststof voor bloemen is het, gelijk bekend is, uitstekend. Van het vele valsche zilvergelddat in de Pruisische Rijnprovincie wordt aan getroffen is ook naar Nederland overge komen. Te Venloo werd heden een 20 Rpf.- stukje vertoond, dat aldaar door iemand in ontvangst was genomen. Het was zeer goed nagemaakt, met het jaartal 1875, en was alleen bij vergelijking door de kleur te onderscheiden. Te Zandvoort was het Zondag zeer vol. De tonwelke op het duin geplaatst is vlak bij het Hótel-Kauffmanbiedt eene aardige rustplaatsen van het houten bal - kon een onverbeterlijk uitzicht op zee en strand. De Keizerin van Oostenrijk komt eiken middag te Zandvoort, waar H. M. over nacht. De heerlijke zeelucht aldaar behaagt haar ongemeen. Den eersten Juni wordt het badseizoen in Zandvoort geopend. Reeds vele villa's zyn bewoond. Een telegraphisch onderhoud op 7000 Eng. mijlen afstands heeft dezer dagen plaats gehad tusschen Londen en Calcutta. De uitgever van the Telegraphist te Londen had reeds vaak de voortreffelijke lijn tus schen Londen en Teheran (in Perzië) die 3800 mijlen bedraagt, hooren roemen, maar meende te moeten betwijfelen, dat men op zulke afstanden met den toestel van Morse nog duidelijk teekenen kon bekomen. Hij stelde zich aan het Londensche eind station in verbinding met den Duitschen telegrafist te Emdendadelijk daarna met Odessa en spoedig daarop met Teheran en Agra. Ten einde de zegenpraal van de tele- graphie volledig te makenwerd in Agra de leiding met Calcutta verbonden, en binnen korten tijd onderhield zich de uit gever van the Telegraphist met zijnen land genoot in Calcutta. Deze laatste wilde in den beginne in het geheel niet gelooven dat hij werkelijk met Londen in verbinding was. Bij het slechten van vestingwerken te Berg-op-Zoom zijn by het kruitmagazijn, Dumont, in den aarden wal aldaar, de overblijfselen gevonden van de oude ves tingmuren, welke in de Middeleeuwen gebouwd werden. Maandag avond werd uit het Noordzee-kanaal bij de gemeente Sloten het lijk opgelaaid van een welgekleed mandat reeds in gevorderden staat van ontbinding verkeerde. Om het lichaam was een touw gebonden, waaraan een groote steen bevestigd was. Aanwijzingen omtrent de identiteit ontbraken ten eenemalen. Het lijk werd nog dienzelfden avond op het kerkhof te Sloterdijk begraven. In de te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der Ned. Bell- Telepboonmaatschappijwerd door den directeur, den heer dr. Hubrecht, verslag uitgebracht over de uitbreiding van de werking der Mij., die thans meer dan 2000 geabonneerden telt, en een lOOtal parti culiere lijnen heeft aangelegd. Na de af schrijvingen volgens de statuten werd de uitkeering op 38.92 per aandeel vastgesteld. De hh. C. Fellinger en M. C. van Hall werden als commissarissen herkozen. De sedert eenigen tijd uit hare asch herrezen dienstverrichting-maat schappij in den Haag, wier centraalkantoor laatstelijk aan het Plein gevestigd werd verkeert sinds Zaterdag jl. in een toestand van volslagen anarchie. Het hoofd dezer onderneming was nergens te vinden, juist op het voor de uitbetaling van het weekloon aan de bestellers bepaalde uur. Groote teleurstelling natuurlijk onder het korps boodschaploopers. Verschillende vrouwen voegden zich bij hare mannendie voor het gesloten kantoor nog tot omstreeks middernacht de terugkomst van den direc teur verbeidden. Maar wie niet kwam was de betaalheer, die, ten einde zich voor eventueele kwade praktijken te vrijwaren, van iederen besteller als voorwaarde van in dienstneming eene borgstelling van ƒ20 had gevorderd. Ook het gezamenlijk bedrag van cautiegelden 1200) bevindt zich in de kas van den voortvluchtigen directeur. De meeste bestellers dezer Vereeniging waren in het Westland geworven en met gezin en goed naar den Haag getrokken. Dezer dagen ontving de directie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschap pij van een onbekende een bedrag van 300 ter uitkeering aan de conducteurs op de lijnen dier Maatschappy. De Directie heeft het best aan de bedoeling van den gever of de geefster men vermoedt namelijk dat de Gravin Von Hohenembs den conducteurs deze verrassing bereidde te voldoendoor het bedrag te storten in de bus van het onderling on dersteuningsfonds der conducteurs. Zaterdagnamiddag te ongeveer 4 ure vervoegde zich in een logement te Tiel een man, die opgaf in dienst te zijn bij den varkenskoopman Vink teOoijen. Onder het drinken van een paar bittertjes ver haalde hij dat zyn baas om 7 ure met 54 varkens met den trein mede kwam. Hij moest van nacht voor tweepersonen logies hebbenterwij 1 tevens gezorgd moest worden voor plaats voor de varkens in den stal en dat te 7 ure bij aankomst van den trein een paar arbeiders tegen woordig waren om de varkens te helpen ontladen. Toen dit een en ander geregeld was was het zoo wat tijd voor hem geworden, om vast naar het spoor te gaandoch eerst moest hij nog even een gulden of drie heb ben, daar hij geen kleingeld bij zich had en nog eenige kleinigheden aan het station 4 moest vereffenen. Bij de komst van zijnen baas zou hij het terstond teruggeven. Nadat hem het gevraagde geld was ter hand gesteld, verliet hij het logement, om niet terug te keerenen de arbeiders die gezorgd hadden op tyd aan het spoor te zijn, hadden natuurlijk de varkens en den baas niet gezien. Een loggergevoerd door schipper J. Pronk, in Vlaardingen binnengekomen rapporteert dat op de reis een zijner ma trozen overboord sloeg. Dadelijk werden door den schipper pogingen aangewend om den drenkeling te reddendeze had het geluk een touw te grijpen, dat hem was toegeworpendoch ongelukkig ont glipte het weder aan zyn handen. Bij eene tweede poging kwam het touw om den hals van den drenkeling, en zou hem ge wurgd hebbenware hij niet op het denk beeld gekomen de beide handen aan het touw boven den nek te houden. Op deze wijze mocht het gelukkenhem aan boord te krijgen. De Rotterdamsche Postduiven ver eeniging „Pro Patria" hield Zondag een onderlinge wedvlucht van Maastricht- De duiven werden te 8 uren opgelaten,, met een heldere lucht en N.O. wind. De eerste duif kwam te 10 n. 59 m. en 36 sec., de achtste of de laatste te 11 u. 13m. 41 sec. aan. Aanstaanden Zondag zal een kas-concours van Metz en 15 Juni een van Basel gehou den worden. HAARLEM, 30 Mei 1884. Zondag 25 Mei werd door het Ge nootschap Melpomene en Thalia, in den Nieuwen schouwburg alhier eene tooneel- voorstelling gegeventen voordeele van de- Wed. J. van der Horst alhier, waarvan de opbrengst na aftrek der onvermijdelijke onkosten ƒ181.16 bedroeg. De heer C. G. Kaakebeenalhier is benoemd tot leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de Hoogere Bur gerschool met driejarigen cursus te- 's Gravenhage. Den 14en Juni a. s. hoopt de heer J. Spaanhoofd der kostelooze school letter D. alhier, den dag te herdenkenwaarop hij voor veertig jaar tot hoofdonderwijzer aan die school benoemd werd. Gisterennamiddag is alhier in het gasthuis overleden de winkelbediende v. D., die 11. Dinsdagavond, aan de Span jaardslaan onder Heemstede bewusteloos was gevonden door het gebruik van mor phine, waarmede hy getracht had zich van het leven te berooven. Hij had een brief in de handwaarin hij zijn voor nemen kenbaar maakte en afscheid nam van zijne familie. Sedert eenigen tijd was de man lijdende aan zwaarmoedigheid. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 29 Mei, 0P. v. d. Linde en A. Z. M. Meijer. P. W. Voskuijl en L. M. C. v. Hooijdonk. H. G. Lindeman en S. Koelemeijer. J Arons- en C. v. d. Zwet. 29 Mei, J. W. Schaapcr en M. V. d. Berg. GETROUWD. 23 Mei, H. F. Boekhold en S.J.G.Kist. 28 Mei, L. A. Vloemans en JBlij. W. Scherpezeel en L. A. J. Jacobs. J. Andries- sen en W. Kollaart, H. Sombeek en A. C. t. Andel. T. H. Broekhuyzcn en A. C. Kamp. W. v. Batenburg en G. Intveld. H. Wesseling en A. C. Stam. A. P. Mulder en M. A. Tweehuijzen. D. v. d. Mei en E. Koeleman. H. v. Roonen M. HcerensABoers en SRoos. H. Stef- fens en JvdMeije. Wde Graaff en W. Vermeulen. J. C. HageenS. J. Vring. E. P. Lindeman en E. v. Breemen. L- H. Vissers en A. M. Staal. 29 Mei, S. PTijssen enM. Booms. J. H. v. Leewen en ABenderCWJIbaclr en W Wiethoff. WC. Kleijn en JCHubert. J. J. Verschoor en G. Kruijt. GEBOORTEN. 21 Mei, M. E. v. Alphen geb.Toepoeld. G. Bies geb. v. Gaelend. H. M. Spoor geb. Koster z. M. v. Keulen geb. Carbaat z. M. C. -J. Beecari geb. v. d. Linden z. J. W. Kofoed geb. Hordijk z. 22 Mei, A. J. Schou ten geb. de Vink z. J. M. Blanskleij geb. An-

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2