men zij allerhande maatregelen, die wel waard zijn dat daar een oogenblik de aan dacht op gevestigd wordt. De hntten, die aan deze mijnwerkers tot woning dienen, zijn gezelllig, warm en practiseh ingericht en gewoonlijk dicht bij de werkplaatsen en de mijnopeningen gelegen, zoodat deze lieden steeds veilig tusschen beide punten verkeeren kunnen. Die werkplaatsen dienen tegelijkertijd als magazijnenwaar allerlei soorten van pro- visiën opgestapeld en bewaard wordenen hoewel sommige van deze magazijnen na tuurlijke ijsgrotten zijn, bestaan er een aantal andere, waarin een temperatuur heerscht, hoog genoeg om daarin voor werpen te bewaren, die aan geen konde mogen worden blootgesteld. De voorzichtige en ondervindingrijke mijnwerker richt zijn hut op in de bos- sehenwaar men minder van de geweldige orkanen te lijden heeft en tegelijkertijd voor het groote gevaar, dat de sneeuw- stortingen veroorzaken, gevrijwaard is. Wanneer het beschikbare terrein boven de houtstreek gelegen is, kiest hij een gedeelte uit, waarboven de bergen niet hoog genoeg zijn om een sneeuwbank te kunnen doen ontstaanwelke bij invallende dooi los zou raken en de woning van den mijnwerker verpletterensoms ook bouwt hij zijn stevige hut aan den voet van een zware rots waar de wind en de omtrek van het terrein een opeenhooping van de sneeuw tegengaan. Na aldus zijn woning zoo veilig moge lijk te hebben gebouwd, houdt de mijn werker zich met de verschillende inrichtin gen bezig, die hem van dienst kunnen zijn om de lange maanden, gedurende welke zijn gevangenschap aanhoudt, te doorwor stelen. Het spreekt van zelf, dat de na tuurlijke smaak en de bizondere ingenomen- heden van het individu hierop van grooten invloed zijn, en het gevolg daarvan is dat de gewoontende genoegens en de leefwijze in het algemeen daar evenzeer verschillend zijn als bij dezelfde soort van menschen, die des winters in de steden of in de dorpen doorbrengen. Intusschen mag als algemeene regel gel den dat het eten er uitstekend isen wel omdat behoorlijk zorg wordt gedragen voor ingemaakte spy zen van allerlei soortzoo als vruchtengroentenvleesch en zelfs allerlei lekkernijen. Het geestelijk voedsel kan ook al even verschillend zijn als bij de lager wonendenbehalve dat de mijn werkers natuurlijk geen couranten ont vangen. Zij, die aanleg voor muziek hehben en het een of ander instrument bespelen kwijten zich edel moediglij k van hun taak om de vrije uren van hun lotgenooten op te vroo- lijken, en krassen lustig op de violen of trommelen op een oude piano althans, wanneer de kolonie zoo gelukkig is ge weest zich zulk een kostbaar en moeielijk te vervoeren instrument aan te schaffen. Water is er natuurlijk steeds voldoende te verkrijgen door namelijk sneeuw of ijs te smelten, en wat de brandstoffen aan gaat, er wordt steeds zorg gedragendat in den zomer een voldoende hoeveelheid hout hij een verzameld en droog in het een of andere magazijn opgeborgen wordt. Zaterdag avond te ruim 11 uren is een tot heden onbekend gebleven mans persoon door de van Leiden komende stoomtram even voorbij de Vink onder Zoeterwoude overreden. Door het perso neel dier tram is de man naar Voorschoten vervoerdwaar geneeskundige hulp werd ingeroepen. De geneesheer gelastte echter zijne overbrenging naar het academisch ziekenhuis werwaarts hij per extra tram is vervoerd. Te Leiden gekomenwas de man nog in leven, doch alvorens 'tzie kenhuis bereikt te hebbenwas hij overle den. Door de politie te Leiden in ontvangst genomen, is zijn lijk aldaar in de loods voor drenkelingen gebracht. De man was vreeselijk verminkt: behalve eene groote en diepte wond in het aangezicht, was zijn linkerbeen gebroken en dat heen aan de kuit geheel opengereten, zoodat de man vermoedelijk aan bloedverlies onder het vervoer is overleden. De commissaris van de rijkspolitie te Leiden heeft beslag op het lijk gelegd hetwelk inwendig zal worden geschouwd. Bij het onderzoek ter plaatse moet gebleken zijn, dat de onge lukkige in beschonken toestand aan den kant der sloot is gaan liggen, juist op dat punt, waar de tram kort langs den kant rijdt. De machinist, die op eenige passen afstand iets aan den kant zag liggen, stopte onmiddelijkdoch kon niet ver hinderen dat de man aangegrepen en ver moedelijk daarna overreden werd. Op een dezer dagen te Berlijn geopende Gutenberg-tentoonstelling is o. a. ook te zien het eerste werkde zoogenaam de »Mazarinbijbel« dat door Gutenberg's eigen handen werd gezet. Dit werk moet een meesterstuk van boekdrukkunst zijn zoowel wat juistheid als wat afwisseling van kleuren en miniaturen betreft. Men schat de waarde op 100,000 Mark. Daar is ook Gutenberg's eerste drukpers te zien (de eerste van alle in het oog der Duitschersdie van onzen Koster niet hooren willen) en een fraaie verzameling oude en kostbare boeken uit de eerste achttien drukkerijen ter wereld. Een en ander is het eigendom van den boekhandelaar Klemm te Dresdendie j dit belangrijke bibliographische museum voor een weldadig doel tentoonstelt. Bij het graven van een tunnel op den zuid Pennsylvanië-spoorweg te Ligo- nier, zijn 9 menschen gedood en elf ge wond door het invallen van een steiger. Sedert jaren bood te Londen, niet ver van de Londenbrugeen marskramer j den voorbijgangers zijne snuisterijen te koop aan. De man scheen wel dofstom, daar hij nooit een enkel woord sprak, was in lompen gekleed, barrevoets en blootshoofds. Thans is gebleken dat hij een vermogend Zwitser wasdie zich aan eene misdaad schuldig gemaakt en zichzel- ven de gelofte gedaan had, tot boete, gedurende tien jaren te zwijgen, zonder bedekking van hoofd of voeten rond te loopen en zich 20 jaren lang alle genot van zijn vermogen te onthouden. Veertien jaar heeft hij zijn woord gehouden. Den 6 Mei is hij in het armhuis der wijk Southwark te Londen overleden. De op verzoek uit Veenhuizen ont slagen verpleegden komen, uitgezonderd de vrouwen, bijna allen terug, enkele nieuwelingen in hun gevolg medenemende. Transporten van een dertigtal verpleegden zijn in den laatsten tijd geen zeldzaam heden meer. Een zonderling misdadiger Shep Tin ker genaamdis dezer dagen te Corry een dorp in Pennsylvanië (Ver. St.)over leden. Hij kende de werken van Shake speare MiltonByron en Homerus nage noeg van buiten, en hij beroemde zich, dat hij ruim 400 paarden gestolen en in 10 verschillende tuchthuizen gezeten had. Veertig jaren geleden stond hij aan het hoofd van een rooverbendedie de schrik was van West-Pennsylvanië, Ohio, Ken tucky en Indiana en soms maakte hij ook valsche munten. Eens was hij deswege te - Jamesville gevangen gezetmaar het doch tertje van den cipierdat verliefd op hem werd, liet hem ontvluchten. Zijn eerste gevangenisstraf onderging hij onschuldig, voor een paardendiefstal dien hij niet gepleegd had. Maar toen hij weer in vrijheid gesteld was, werd hij werkelijk een paardendief. Tinker wist echter zijn rooverschap zoo geheim te houdendat hij langen tijd voor een zeer vroom man doorging. Hij was zelfs een tijdlang godsdienstvoorganger en terwijl hij zijn preeken voor de boeren hieldstalen de mannen van zijne bende de paarden zijner aandachtige toehoorders. In zijn geboorteplaats, bij Athene, in Ontario, stelde hij zich candidaat voor het Ambt van vrederechter, onder be dreiging een struikroover te zullen wor den als men hem niet koos. Hij werd niet gekozen en hij hield woord: zijn bende maakte aanhoudend de streek onveilig. Eindelijk werd hij gevat en tot 10 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Na kwijtschelding van een deel zijner straf, keerde Tinker terug naar zijn ge boorteplaats waar hij zich weer candidaat voor het rechterschap stelde. Hij werd nu gekozenmaar niet tot het ambt toe gelaten. Gedurende de laatste twintig jaren leef de Tinker als een ordentelijk burger. Luidens een berichtje in de Londen- sche bladen lijden vele vrouwen en kinde ren van de bemanning der Nüero thans broodgebrek. De weleerwaarde John Sheep shanks, vicares te Anfield, roept in de Liverpoolsche bladen hulp in voor vijf van die vrouwen, die gebrek aan alles hebbenen waarvan er reeds eene met haar kroost eene toevlucht heeft gezocht in het workhouse. Even als er tusschen Calais en Bome, en tusschen Parijs en Konstantinopel recht- streeksche treinen loopenlouter salonwa gens, die by de grootste snelheid de uitgezochtste gemakken aanbiedenzoo is men thans bezig een dergelijken trein tusschen Lissabon en Petersburg te laten loopende afstand tusschen deze twee plaatsen zal binnen 21 uren worden afge legd. Deze Élite-trein zal loopen over Parijs en Berlijn. Een proeftocht is reeds tot Eydkuhen, aan de Russische grens, afgelegd. Yoor Berlijn zal onder anderen dit voordeel er in liggen, dat de post van daar naar Zuid-Amerika 5 of 6 dagen later kan worden verzonden. De jonge groene vruchtjes der perzik- kenboomendie in het voorjaar dikwijls by honderden worden afgeplukt, om aan de overbly vende vruchten voldoende ruim te en sappen te geven, worden tegen woordig hier en daar met goed gevolg ingelegd in azijnop gelijke wij ze als de kleine augurken, en zijn op deze wijze nuttig aan te wendenterwijl zij vroeger werden weggegooid. Aldus ingelegd bly- ven deze vruchten jaren lang goed en ont wikkelen een aangenaam aromahetwelk van dat van alle andere producten, die men tot hiertoe op deze wijze bereidde, verschilt. Het schijnt dat men op deze wijze ook andere vruchten, in het by zonder steenooft, pruimen, abrikozen, enz. kan inleggenom ze op de wijze als by v. olij ven te gebruiken. Het j ongste spoorwegongeluk in Rus land blijkt werkelijk aan boos opzet te wijten te zijn. De baan wachter Alexandrow heeft schuld bekend. Hij moet opzettelijk een rail losgemaakt hebben om een ande ren baanwachterop wien hij zich wreken wilde, van onachtzaamheid te doen be schuldigen. Een ontzettend gevolg van de Ame- rikaansche faillissementen wordt uit Albany bericht. Daar heeft een vrouwdie krank zinnig was geworden door het verlies van haar gelddat zij in een der tenietgegane banken belegd had, vijf harer kinderen gedood en daarop zich zeiven met haar zesde kinddoor een voorbijkomenden spoortrein laten overrijden. In de zinkfabriek te Eisden (Lim burg) is Vrijdag jl. een machinist door een zoogenaamd vliegwiel gegrepen en weggeslingerd. Zijne beide beenen, een arm en verscheidene ribben werden ver brijzeld. "Dit het noorden van Friesland wordt gemeld Yele landlieden zyn hier reeds druk aan het maaien. Alles belooft dan ook een rijken hooioogst. In het vorige jaar viel die oogst slecht uit; men schreef dit toe aan den hoogen stand van het water destijds. Wel is ook in dit jaar het water zeer hoog geweestmaar het bedekte niet als vroeger weken lang de veldenwaar door de graswortel gedood werd. De Duitsche reiziger Dr. Güszfeldt heeft dezer dagen den Aconcagua in de Chileensche Cordilleras, een der hoogste bergen van Amerika, tot op een hoogte van 6400 meter of ruim 21,000 voet be klommen. Dit moet de grootste hoogte zyn, die ooit een bergbeklimmer bereikt heeft. Hy werd door een sneeuwstorm ver hinderd den top die 6800 meter hoog is te bereikenmaar hy acht die onderne ming met behulp van flinke gidsenzeer wel mogelijk. De veiligste plaats waar iemand zyn tijd door kan doorbrengen is, naar een Engelschman heeft uitgevonden..de spoor trein. Hy rekent dit aldus uit: Op de Engelsche spoorwegen werden verleden jaar 1350 millioen reizigers vervoerd, daarvan kwamen 22 om het leven, dat is dus ongeveer een doode op de 61 mil lioen. En in de straten in Londen kwa men in dat jaar 200 menschen om het leven, dat is ongeveer een verongelukte op de 20,000 inwoners. Een muziekrijtuig is nu het aantal muzikale folterwerktuigen komen vermeer deren. Het speelt, zoodra het in beweging komthet Yankee Boodle en verscheidene andere wijsjesen die muziek houdt erg genoeg niet opvóór het voertuig weer stilstaat. De uitvinder is een AmerikaanMiner genaamd. Zondagmorgen is in den trein van den Hollandschen Spoorweg, van Hoorn komende, eene vrouw die met haar man hun zoon te Amsterdam met de Pinkster dagen kwamen bezoekendoor een beroerte getroffen en onmiddelijk overleden. By aankomst aan het station aldaar, werd het lijk naar de woning haars zoons ver voerd. De aangerichte schade van de dy- namiet-ontploffing te Londen is veel aan zienlijker dan men eerst gedacht hadge lijk in het algemeen dit nog wel de ern stigste dynamiet-aanslag blykt te wezen, welke ooit gepleegd werd. Dit geldt met name van de ontploffing in Scotland-Yard dat, met zyn hoofd-bureau van politie nog bijzonder bewaakt werd en waar de daders met ongeloofelij ke driestheid zyn tewerk gegaan. Het gebouw is volkomen onbruik baar geworden en alles licht er vol puin- Van de gekwetsten zal waarschijnlijk een, een politie-agentwel het leven moeten laten. Ook thans wordt weer beweerddat de gebezigde ontplofbare stoffen Ameri- kaansch fabrikaat zyn geweest. Dat wij ons ondanks het toenemend verbruik van steenkolennog niet ongerust behoeven te maken over het uitputten van den voorraad dier onmisbare brandstof, bewijst opnieuw een opgaaf van Ameri- kaansche aardkundigen omtrent de in Ame- merika en Europa voorhanden steenkolen. De steenkolenvoorraad van Amerika alleen wordt geschat op 162,000 vierk. mijlenhetgeeneen vierk. mijl op 300.000 ton gerekendeen geheel geeft van 57,600,000,000 ton. Engeland heeft 12000 vierk. mijlen steenkolen. Eu China moet zoo rijke steenkolenmijnen bezitten, dat dit land alleen duizenden jaren lang de wereld van deze brandstof zou kunnen voorzien. De heer F. Bender te Dusseldorf is- de uitvinder van een nieuw soort school- lessenaars, die vervaardigd worden van zoogenaamd ruw glas. De bovenzijde is gepolijst en wordt, nadat het glas verwarmd isingewreven met een mengsel van Sy- risch lakzwartsel en zoogenaamde slappe waswaarbij men van een puimsteen ge bruik maakt. Nadat dit eenige malen her haald is, krijgt het glas het uiterlijk van eene lei, en kan er ook werkelyk op ge schreven worden. Een afschuwelijke misdaad is onder Blauwhuis, nabij Tjerkwerd, gepleegd. In twee weiden zijn 7 koeien zwaar, 7 lichter gewond met messnedenterwijl twee scha pen bij de ontdekking gevonden zyn met bijkans afgesneden hals. De rijksveldwach ter van Bolsward heeft gevangen genomen een 17jarig jongeling, knecht bij een der boeren, in wiens kist het mes moet ge vonden zijn, waarmee de mishandelingen zijn geschied, en tegelijkertijd nog een 90- tal eierendie hij voor en na gestolen heeft- Uit de Preanger regentschappen wordt aan het Alg. Dagbl. o. a. het vol gende geschrevenMijne vrouw en ik had den al sedert eenigen tijd opgemerktdat in de kampong veel ijveriger hardop ge beden werd. Gewoon mij niet met de gods dienst der inlanders in te laten, had ik daarover niets gezegdtotdat ook de vroom heid naar mijn volk oversloeg en zelfs onze naaister, die anders niet zoo heel stipt met haar poeasa wasvan Dinsdag tot Maandag begon te vasten. Mij ne vrouw die mij er over sprak, zei ik, de baboe eens uit te hooren en vernamen wij toen dat er sedert eenige maanden een zendbrief uit Mekka circuleert, die de gemoederen erg opwindt. Met moeite kreeg ik eene Soendasche vertaling daarvan te zienen met behulp van onzen kokdie het Ara bisch schrift kon lezen en voor zoover mijn weinige kennis van het Soendaasch reiktbevat die zendbrief het volgende. Schech Abdoellah, te Medinade sleutel bewaarder, droomde, dat hij bij Mahomed was en zeide deze hemdat hij voor God erg beschaamd was over de zonden en de onverschilligheid in de vervulling door de Mahomedanen van hunne godsdienstplich ten. Daarom was hij beschaamdvoor God diep bedroefd. Van de 700,000 waren er maar 7 die vroom waren. Daarom had God plagen gezonden, menschen en vee laten sterven en er zouden nog meer pla gen komen en het einde der wereld was nabijDaarom moest Abdoellah dezen zend brief doen afgaan naar alle landen om de lieden aan te sporen hun plichten te ver vullen. En met hen die niet hun dagelijk- sche gebeden vervullen en niet behoorlijk vasten, ook van Dinsdag tot Donderdag en nog eenige andere voorschriften na komen die ik niet recht begrijpmocht men niet omgaanniet met hen etenhun geen medicijn geven als zy ziek waren, hun lyk niet wasschenniet er voor bid den en het niet begraven op de algemeene begraafplaats. Men moest veel dzakat opbrengen en sedekah's geven, want dat was een middel om God te verteederen. En toen Abdoellah wakker werdlag de zendbrief op het graf van den profeet. En wie hem verspreidde en overschreef en uitlegde, die kreeg belooning hierna maals, en wie dit niet deed, zou in de hel komen. Deze zendbrief scheen een diepen indrnk te hebben gemaakt. Ook

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2