en daardoor den bnren overlast aandeed. Een naast haar wonend geleerdedie door de jammerlijke tonen van de verminkte Martha en Dame blanche in zijn studiën werd gestoorddiende de aanklacht tegen haar in. Selderij werd vroeger reeds en wordt nu weêr door een Duitsch blad aanbevolen als een middel tegen rheuinathiek dat reeds meermalen met goed gevolg gebruikt werd. Men snijdt de knollen in stukken laat die goed koken en geeft den patiënten herhaaldelijk van het aftrek sel te drinken. Of wel de knollen worden tot een moes gekookt, dat met versche melk, meel en nootmuskaat gestoofd, warm en met ge roosterd brood gegeten wordt. Een duiker, die aan de kust tegen over Gibraltar nasporingen deed naar een onlangs gezonken vaartuig, heeft daar 80 a 100 kanonnen24- en 32-ponders als mede twee ankers gevonden. Men vermoedt dat zij afkomstig zijn van een in den slag van Trafalgar gezonken oorlogschip. Er was geen gelegenheid om de vuurmonden boven te brengen en mén heeft dus niet kunnen onderzoeken van welke nationaliteit het schip geweest kan zijn. Eenige gevallen van krankzinnig heid uit overdreven medelijden en liefde voor dieren werden onlangs in de Société de Biologie te Parijs besproken. Magan verhaalde van een damedie de vleeschhouwerijen afloopt en er de slachters onder scheldwoorden en bedreigingen bezweerttoch geen dieren meer te dooden. Zij verpleegt in haar huis een aantal dieren. Een andere veertig-jarige dame kan 's nachts niet slapen als het regentomdat zij moet denken aan de ongelukkige dieren die dan huiten zonder beschutting zijn. Zij valt flauw als zij een paard met een zweep ziet slaan, en zij barst in tranen uit, als zij denkt aan de vivisectie, de wetenschappelijke proeven die men op levende dieren neemt. Zij raapt op straat glasscherven op waaraan paarden zich konden bezeeren, en zij duldt niet, dat iemand op een standplaats van rijtuigen een fiacre neemt, terwijl het paard staat te eten. Als een paard valt, gaat zij er op zitten tot het afgespannen is. Die dame komt eiken morgen het paard van een kolenvoerman voor den wagen spannennadat zij eens gezien heeft dat die man het dier mishandelde, en zij heeft een oud paard gekocht alleen om het te verplegen. Aan de vijf honden die zij bezit heeft zij ieder een rente van 25 francs per jaar vermaakt. Zij koestert, evenals eerstgenoemde dame, een diepe minachting voor menschen. Ook een derde vrouw verklaartdat alleen de waanzinnigen en de verdrukten achtenswaardig zij nen zij betuigt met trotsde menschen te haten en de dieren lief te hebben. Zij heeft tien katten, en toen haar maninwonende beambte eener inrichting, aanzegging kreeg die katten weg te doen, liet zij hem liever zijne betrekking verliezen dan van hare lieve lingen te scheiden. Onder Ede heeft zich een wild zwijn vertoond, in de nabijheid van den Ginkel. De vorige week en ook eergisteren is er door een aantal heeren vruchteloos jacht op gemaakt. Het zwijn schijnt van buitengewone grootte te zijn, het richtte in korenakkers eu tuinen veel verwoesting aan. Gisteren heeft men zijn spoor weer ontdekt nabij Reemst en de Pampel. Te Rome hebben Zondag ongere geldheden plaats gehad in de kerk Sancta Maria Minervawaar gedurende den dienst de kreetViva Garibaldiaangeheven werd. De politie moest soldaten te hulp roepen om de orde te herstellenen ver scheidene personen werden in hechtenis genomenLater in den avond werd in Piazza Colona een concert verstoord door eenige studentendie radicale kreten aanhieven. De dames onder het publiek namen ver schrikt de vlucht en het concert werd gestaakt. Ook hier nam de politie eenige personen in hechtenis. Een welgesteld burger te Utrecht zoo meldt het Mbl., die zeer bevriend was met een der studenten, die veel bij hem aan huis kwambevond telkens en telkens weder dat zijn buitenjaloezieën waren stuk gesneden. Hij gaf de politie hiervan bericht en huurde tegenover zijn huis een kamer, waar een hulpagent van politie (een zoogenaamde klepper) 's nacht waken zou. Den eersten den besten nachttoen het nog al stortregende, was weer een heer bezig aan het stuksnijden der stores. De klepper» doet de schoenen uit, sluipt nader, pakt den jaloezieën- snijder bij den kraag en brengt hem naar het bureau van politie. De dader was de studentde huisvriendEerst wilde de politie den kinderachtigen stores-vernieler vervolgen wegens verbreking van afslui ting; toen stelde ze voor dat hij 150 schadeloosstelling zou betalen. Doch de benadeelde was edelmoedigwilde geen cent van hem ontvangen en evenmin vervolgen en nam slechts f 75 aan waar van f 50 voor de algemeene armen/-25 in de kas der politie. Een rijke tegenstander van soldaten en geestelijkenheeft aan de stad Görlitz een som van 650,000 Mark vermaakt voor een stichting ter opvoeding van kinderen, die geen militairen of geestelijken worden. Als het legaat geweigerd wordtzou het geld vervallen aan de hh. Richter en Hii- nel, ten bate van de liberale partij. Een Londensch beursman heeft, volgens de Globedoor een onbeschaamd bedrog de jongste rijzing in de Peruaan- sche fondsen bewerkt. Hij wist een vel papier machtig te worden zooals aan het ministerie van binnenlandsche zaken gebruikt wordtmet gedrukt officieel hoofden daarop schreef hij uit naam van Gladstone's Secretaris, een mededeeling aan den Beurs-secretarisdat de Regee ring van Chili zich bereid had verklaard van 1 Juli af een rente van 4 pCt. van de Peruaansche obligatiën te waarborgen en daarenboven de achterstallige rente tegen 2 pCt. zou afdoen. Het stuk werd voor .echt gehouden en bewerkte een aanmerkelijke rijzing in de Peruaansche fondsen. totdat er een werkelijke officieele tegenspraak van de goede tijding kwam. Men weet nog niet wie het valsche bericht in de wereld zond en aldus den naam van den eersten minister misbruikte voor zijn speculatie. Volgens het Alg. Iiandhl. heeft gisteren in de duinen bij Kastrikum een onderzoek plaats gehad in verband met den aanleg van een Duinwaterleiding voor de gemeente Amsterdam als de nieuwe onder handelingen met de du in water maatschappij tot geen bevredigende uitkomst leiden. De Maatschappij sluit thans nieuwe over eenkomsten voor waterlevering voor niet langer dan één jaar. Sedert lang was de geest van velen te Schoonhoven en in den omtrek gestemd tegen zekeren herbergier, in wiens stal-1 in Februari j.l. een jongman uit Lopik bewusteloos werd gevondendie kort daarna overleed. De justitie heeft de zaak onderzocht, maar het onderzoek leidde, zoo men zegt, nog niet tot een voor de openbare meening bevredigend oordeel. Inmiddels openbaarde zich van tijd tot tijd de weerzin tegen den herbergier, zoodat onlangs o. a. enkele glasruiten bij hem stuk werden gegooid. LI. Zondag avond nam de beweging zulke groote af metingen aan, dat verscheidene ruiten der herberg werden verbrijzeldmaar toen ook bij een naburigen bakker, die zich, naar het schijnt, niet onpartij dig genoeg had betoond. Diens woning moest het vooral Maandag misgelden, zoodat men ongestoord voortging met in den avond de geheele voorpui met straatkeienklin- kers en een zwaren houten paal letterlijk te vernielen. De woning van den herbergier, die in den vroegen morgen met vrouw en drie kinderen was vertrokkenkreeg ook weer haar deel. De Instructie-compagnie stond de politie bij om het terrein af te zetten en de orde te herstellen. Er is een detachement infanterie uit Gouda naar Schoonhoven vertrokken, op een telegraphische verordening. De wan ordelijkheden hebben zich daar herhaald en een ernstiger karakter aangenomen. Een nadeel van indirecte belastin gen, waarmee men in Frankrijk zoo zeer in de weer isondervond dezer dagen een Fransch herbergier. In zijn gelagkamer had een Engelsoh zeeman een pijp opge stoken en zijn vrije Britsche lucifers, waarvoor geen invoerrecht of accijns be taald was, op de tafel laten liggen. Daar werden zij door een man der wet gevonden en de herbergier moest 30 francs, een franc voor elke lucifer, betalen. Met 16 dezer wordt te Hillegom een rijkstelegraafkantoor met beperkte dagdienst geopend. De diensturen worden geregeld als volgt: op werkdagen van 8 tot 12 uren voor- en van 2 tot 4 en 7 tot 9 uren namiddagop Zon- en feestda gen, van 8 tot 9 uren voor- en van 2 tot 5 uren namiddags. Het lijk van den op Pinkster- Maandag te Enkhuizen overhoord gevallen schippersknecht S. Simons is Vrijdagmor gen door een Marker visscher in de Zui derzee gevonden en naar Enkhuizen over gebracht. Te Weenen werd Donderdag de Sacraments-dag of Corpus-Christi-proces- sie gehouden, een eigenaardige plechtig heid waaraan de Keizer met de leden van zijn huis en de Ministers deelnemen. De zes straten, waardoor de processie trok, waren met planken belegd, die overdekt waren met een tapijt van gras en bloemende huizen waren met groen versierden soldatenin groot uniform stonden ter weerzijden in rijen geschaard. Na het vieren van de hoogmis in de St. Stefanuskerkwaar de geheele gees telijkheid de Keizerde Prinsende Minis- sters en een aantal hooge staatsambtenaren tegenwoordig waren, verliet de stoet de kerk. Vooraan gingen de weezenmonniken en 300 priesters. Daarop volgden de Aartsbisschop met den Pauselijken Nuntius, onder een troonhemelen een aantal bis schoppen, blootshoofds en met brandende waskaarsen in de hand. Daarachter gingen de Keizer, de vortelijke personen, de Ministersde leden van den hoogen adel militairen enz. De stoetdie een mijl lang wasleverde met alle prachtige kleederen en schitterende uniformen een fraai schouw spel op. De ommegang duurde twee uren daar bij elke kerk, waarlangs de stoet trokeen mis gevierd moest worden aan een altaar in de open lucht. De Keizerin die vroeger met een stoet van rijkgekleede dames medeging, werd nu met leedwezen gemist. De nieuwe Canard stoomboot Aura- nia, van New-York komende, is Woens dag bij dikken mist op de rotsen van Bull Head, Dursey Island, het eerste land dat de Amerikaansehe mailbooten in het gezicht krijgengeloopenen er als door een wonder zonder eenige assistentie afgekomen. Er waren 480 kajuits-en 120 tusschendekspassagiers aan boorddie angstige oogenblikken hebben doorleefd. In een oogenblik waren alle booten te water gelatendoch gelukkig bleken slechts eenige platen ingedrukt en behoefde men het schip niet te verlaten. Toen onlangs in een kerk te Londen het huwelijk van een bekend predikant voltrokken zou wordentradterwijl men op de bruid wachtte, een dame in bruids tooi door twee bruidsmeisjes vergezeld naar het altaar, nam een arm van den bruidegom en knielde naast hem neer. Zij wilde zich in plaats van de bruid op wie men wachtte, met hem laten trouwen. Slechts met moeite kon men de onverwachte bruid verwijderen. Het moet een dame geweest zijndie op den predikant verliefd was en die door zijne verloving met eene andere krank zinnig werd. Met de Hollandsche spoor van 11.55 is Zaterdag voormiddag de Transvaalsche Deputatie voor goed van Amsterdam vertrokken. De reis werd gemaakt in een daartoe gereserveerd compartement van den salon-wagon der sSocieté Internationale des Wagons lits, «der Deputatie door den Directeur van de Holl. spoorevenals gedurende den tijd van haar verblijf hier te lande, ook nu weer gracieuselijk aan geboden. In de wachtkamer en op het perron, waren een aantal belangstellenden en vrienden van het Driemanschap bijeen, om het een laatst «vaarweltoe te roepen en nog eens de hand te drukken. Onder hendie de Heeren uitgeleide dedenbe hoorden de Burgemeester en de hh. Pro fessoren N. G. Pierson en J. W. Gunning, en vele dames en zijn te half twee te Rotterdam aangekomen, begeleid door de heeren Van Duyl en Schmull, leden der Amsterdamsche commissie. In de wacht kamer dankte de Heer Schmull de Depu tatie voor de eer van haar bezoek en droeg haar verder aan de Rotterdamsche Com missie over. Hij wenschte dat het hun land en volk welga, ook de Deputatie persoon lijk en dat Gods zegen op hun werk moge rusten. De Heer Dutoit dankte de Amsterdam sche Commissie voor de ontvangstin Amsterdam genoten. Namens de Rotterdamsche Commissie verwelkomde de Heer Hudig de Deputatie en daarna reed men in gala-rijtuigen naar het Stadhuis, alwaar een collation werd aangeboden. De stierengevechtendie in Zuid- Frankrijk nog geoorloofd waren, zullen daar nu ook voortaan tot het verleden be- hooren. Naar aanleiding van schokkende tooneelen bij onlangs te Nimes gehouden gevechtenheeft de Minister van Binnen landsche zaken het barbaarsche vermaak voor goed verboden. Donderdagmiddag is de logement houder Van Jer Eist te Breda, zich in een rijtuig op den weg naar Etten be vindende, voorover daaruit gevallen, er onder geraakt en op de plaats dood ge bleven. Op de De Ruijterkade te Amsterdam hebben eenige baldadige jongens, Zaterdag morgen achter de Hull'sche goederenloods allerlei licht brandbare stoffen bijeenver zameld en in brand gestokenwaardoor het vuur zich aan de loods heeft medege deeld. Onberekenbaar waren de gevolgen geweest, wanneer eenige werklieden niet tijdig het vuur gebluscht hadden. HAARLEM, 17 Juni 1884. Zaterdag 14 Juni, vierde de Heer J. Spaan het feest zijner veertigjarige werkzaamheid aan school D op de Ged. Smalle Oude Gracht alhier. Bekend bij autoriteiten onderwijzers en stadgenooten als een ijverig, werkzaam, eenvoudig en goed man, kon het niet anders, of de blijken van belangstelling moesten menig vuldig en welgemeend zijn. Dit was dan ook in alle opzichten het geval. Van alle zijden ontving de geachte jubilaris treffende eerbewijzen. Het onderwijzend personeel, en de leerlingen der school gaven hem een blijden morgen door het aanbieden van geschenkendoor het zingen van toepasselijke liederen en niet het minst door de vreugde, die in elk oog straalde en de blijdschap die aller hart vervulde. Tegen 12 uur kwamen Burgemeester en Wethouders met den Secretaris der Gemeen te aan de woning van den Heer Spaan en boden hem eene gratificatie van honderd vijftig gulden aan. Uit de woorden door het Hoofd der Gemeente tot den jubilaris gerichtbleekhoezeer het vele goede dat de Heer Spaan voor het onderwijs gedaan heeft, wordt gewaardeerd. De middag van Zaterdag bracht den jubilaris evenwel de meeste verrassingen. In eene zeer druk bezochte vergadering op de bovenzaal van het Nutsgebouw, werden hem aangebodenhet eerelidmaat schap van het Ned. Onderw. genootschap Afd. Haarlem en het eerelidmaatschap van het Hoofdonderwijzersgezelschap alhier, benevens een achttal fraai bewerkte stoelen als stoffelijk blijk van achting en waar deering van de zijde der flaarlemsche onderwijzers en onderwijzeressen. De treffende toespraken van HH. School opzieners en Bestuurders van bovengenoem de vereenigingen werden afgewisseld door een koor dat onder de leiding van den Heer A. Beernink door de schoone voordracht van eenige zangstukken de plechtigheid zeer verhoogde. Wij eindigen dit korte verslag der feestviering van Zaterdag met de aanbie ding van onze beste wenschen voor het heil van den jubilaris. De Haarlemsehe Liedertafel „Zang eu Vriendschap" onder de leiding van den Heer W. Robert zal deelnemen aan den grooten internationalen Zangwedstrijd te Brusselop 17 en 18 Augustus a. s. Gisteren is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht C. K. oud 51 jaren, zand- schipperalhier woonachtigbeschuldigd van onzedelijke handelingen en poging tot moord op zijne vrouw. DERTIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag den 18 Juni 1884 des avonds van 71410 uurdoor het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Mülleb, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. J uanita-MarschSuppé. 2. Ouverture No. 2Kulliwoda. 3. Neige et Volcan. WalsKlein. 4.11 Forcdo. PolaccaBaudonck. ö.Fantaisie: Don PasqualeDonizetti. 6. Ouverture: L'Italienue en Algiers. Rossini. 7. Fantaisie: Lucie de Lammermoor.Donizetti. 8. PotpourriSchreiner.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3