3 ton te schrappen voor een droogdok te Soerabaia, bij onderhandsche inschijving aan een Engelsche firma te gnnnenis aan genomen met 64 tegen 3 stemmenwaar na het geheele hoofdstak is aangenomen met 66 tegen 1 stem. Ook het hoofdstuk Middelen werd aangenomen. In de zitting van Woensdag is Hoofd stuk X (Koloniën) van de Staatsbegrooting met algemeene stemmen aangenomen. Voor af moest de heerKeuchenius vrij wat hooren over 't geen hij den vorigen dag gesproken had, en wat hem als schending van de aan de Kamer opgelegde geheimhouding werd toegerekend. Hij had zich beklaagddat de Kamer, zonder opheffing van de geheim houding, over de Atjeh-politiek zou moeten zwijgen of steeds in den blinde zou moeten schermen er bestond ookzeide hijtegen die opheffing geen bezwaaromdat het den vorigen dag hier te lande ontvangen Bat. Handelsbl. vrij wel bekend bleek te zijn met de toekomstige Atjeh-plannen der Re geering. Hoe lang de vrome man ook sprak, hij kon zich maar zwakjens verdedigen tegen de beschuldiging van trouweloosheid, die heenschemerde door de opmerkingen, welke hij van verscheiden medeleden en van den Min. van Binnenl. zaken te ver duwen kreeg. Na de aanneming van Hoofd stuk X ving het algemeen debat over de Klassen-belasting aan. De heer Wintgens was het eerst aan 't woord en bestreed het- ontwerp. Afschaffing van het patentrecht achtte hij een rampen invoering van eene klassen-belasting een financieele en poli tieke misslag, waaronder vooral de reeds zoo zwaar belaste lagere middelstand op ondragelijke wijze gedrukt zou worden. Spreker beval aan: bezuiniging en, in plaats van verhooging der directe belastingen, invoering van eene nieuwe indirecte op tabak, spoorwegkaartjens, verhooging van den wijnakcijns en invoering eener belas ting op goederen in de doode hand. De heer Gleichman bestreed den heer Wintgens; hij achtte de voordracht niet volmaaktmaar zou er vóór stemmen, omdat versterking der middelen noodig is. Ook de heer Bastert zou daarom vóór stemmen. In den loop van het debat heeft de heer de Brnijn Kops voorgesteld, de Regeering uit te noodigen de patentwet en de klassen-belasting in één wet samen te vatten. Z. K. H. de Kroonprins bracht den afgeloopen nacht vrij rustig door, maar blijft nog zeer zwak. Overigens is de toe stand bevredigend. Op het schoonelandgoed, „Boeken rode" heeft Woensdag 18 Juni het 21e Zendingsfeest onder begunstiging van goed weder plaats gehad. Men schat het aantal feestgangers op 10 a 11.000. De orde, zoowel op het feestterrein als aan de trei nen was uitstekend. Zaterdagmiddag omstreeks half drie zijn op het station Zaandam twee zand- treinen in elkander gereden, waarbij echter geene persoonlijke ongelukken plaats had- f den en slechts eenige schade aan het materieel ontstond. Te ongeveer vijf uur waren de sporen weder ontruimdzoodat het personenverkeer bijna geene vertraging heeft gehad. Vrijdagmorgen jl. werd op de vischmarkt te Arnhem aan eene dame uit den mantelzak ongemerkt eene porte- monnaie met ongeveer 35 aan papieren geld en specie ontrold. Meermalen had dit in den laatsten tijd plaats gehad, zonder dat men de handige zakkenrollers kon ontdekken. Aan de ijverige bemoeiin gen van den hoofdagent van politie P. de Vos was het ditmaal te danken dat de beide schuldigeneen knaap van 8 en een van 11 jaar, konden worden opgespoord waarbij zich het treurig feit voordeed, dat de vaders zich het leeuwendeel hadden toegeëigend. Het viertal is thans in hech tenis. In een Duitsch blad vraagt een be middeld jong ambtenaar eenlevensgezellin die «poëtisch van gemoed» is (hij zelf «doet ook aan de poëterij«) en hij verzoekt toezending van brieven niet met portret zooals doorgaans op dezen «meer en meer gebruikelijken weg« maar met proeven van gedichten. Een jonkman te Leeuwarden heeft zich dezer dagen zoo driftig gemaakt, dat hij tengevolge daarvan krankzinnig is geworden. Bij de voorstelling van Mazeppa in Coventry Theatre te Londenzakten Don derdagavond onder het gewicht van een paard de planken van het tooneel in. De rossinant werd zoo wilddat een ware panieken door het vernielen van de gaslichten een begin van brand op het tooneel ontstond. De amazone wist echter het paard tot bedaren te brengenen door hare schijnbare kalmte ook het publiek, zoodat geen verdere ongelukken plaats hadden. Tot algemeenen schrik van een ge deelte der inwoners van Roermond, liep Vrijdag n. m. de olifant van het paarden spel Althoff, zonder geleider, door een paar straten rond. Ook drong hij in een woning, zonder echter schade aan te richten. Toen in zijne nabijheid een paard werd gebracht, kwam hij daar terstond op aan en liet zich weder ketenen. Het eiland Chios, dat nog lijdende is aan de gevolgen van de aardbevingis nu door een andere ramp bezocht. Een groot gedeelte der citroen- en oranjeboo- men zijn door een onbekende ziekte aan getast, waardoor het hoofdbestaan van het eiland bedreigd is. De godsdienstige be woners zoeken nu hun troost in boven natuurlijke hulpmiddelen. Zij hebben een speciale stoomboot gecharterd en daarmede van een der kloosters van den berg Athos een wondergordel van de Heilige Maagd afgehaald. Een groote processiemet den orthodoxen aartsbisschop aan het hoofd, loopt nn met de heilige reliquie door de boomgaarden. Uit den Caucasus wordt bericht, dat te Aknlissy door een overstrooming ten gevolge van een waterhoos 40 men- schen verdronken en 70 huizen ver nield zijn. Te Chapereillan, bij Grenoble, heeft een klompenmaker, Jacquin genaamd, zijn vader, moeder en een jongeren broeder, met wie hij herhaaldelijk twist hadmet een bijl om het leven gebracht. Hij werd kort na het volbrengen van de vreeselijke daad gevangen genomen. Men twijfelt of hij niet krankzinnig is; in den laatsten tijd gedroeg hij zich zoo zonderling, dat zijn vrouw van hem vluchtte en zich naar haar ouderlijk huis begaf. Eene der laatste daden van den staats president der Z.-A. Republiekgedurende zijn verblijf te Amsterdamis geweest de benoeming van een opvolger van dr. Jo- rissen als staats-prokureur der Republiek. Op aanbeveling van de rechtsgeleerde faculteit aan de Amsterdamsche universi teit, is tot deze betrekking benoemd de heer mr. Johan Willem Leyds, Woensdag' 11. aan genoemde universiteit tot doctor in de rechtswetenschappen bevorderd. Met Augustus vertrekt de benoemde naar Transvaal, daar hij 1° October te Pretoria moet zijn om zijne betrekking te aanvaarden. Aan den heer Hamelberg, consul van den Oranje-Vrijstaat is opgedragen intus- schen een financier te benoementerwijl eindelijk jhr. Beelaerts van Blokland Trans- vaalsche gezant in Europa zal worden en er de met de Mogendheden begonnen on derhandelingen zal voortzettenzoodra de conventie door den Volksraad is bekrach tigd. Door het eten van »nitgeloopen« aardappelen is onlangs te Schleusingen een gezin van vier personen ziek geworden. De kiemende aardappelen ontwikkelen een vergiftige stofSolaninewaardoor zij voor menschen en dieren gevaarlijk kunnen zijn. De vergiftigden krijgen hoofdpijn, loomheiddroge keelbelemmering in het spreken en zien, enz. Naar aanleiding daarvan wordt in een te Erfurt nitgevaardige officieele bekendmaking gewaarschuwd te gen het eten van zulke aardappelen. Tevens wordt daarin de raad gegeventer voor koming van het gevaar, de aardappelen vóór het koken te schillen, de kiemen zorgvuldig uit te stekenen de aardappelen na het koken onmiddelijk met ander water af te spoelen. Om het uitloopen van aardappelen te voorkomen is goed ze eenige seconden lang in kokend water te dompelen en ze daarna spoedig weer te drogen. Een Dorado voor trouwlustige boe renmeisjes is, volgens Russische bladen, het dorp Wodoty, in het gouvernement Kiew. Daar was in den laatsten tijd de sterfte onder de vrouwen zoo groot, dat de helft der inwoners van het dorp weduwnaars zijn en uit een bijgeloovige vrees willen geen vrouwen of meisjes uit den omtrek een der mannen als echtge- noote naar de noodlottige plaats volgen. Een landbouwer was zoo gelukkig van op een eigenaardige manier een vrouw te vinden. Hij ontmoette een troep arbeiders meisjes, die daar voorbij trokken nit Tschernigoff, en riep haar toe: «Is er; ook een onder n, die mijn vrouw wil worden »Ik!« antwoordde een flinke deern gulweg. Zij ging met haar vriendin nen mee naar zijn huis, om de verloving te vieren, en den volgenden dag trok het paar naar de woonplaats der bruid om de toestemming harer ouders te vragen en te trouwen. Het voorbeeld van dien boer vond na volging. Iedere vreemde vrouw, die zich in het dorp vertoont, krijgt minstens een paar ernstig gemeende huwelijksaanzoeken. Maar tot nog toe hadden de trouwlustige weduwnaars niet veel succes. Een hunner vroeg een geheelen stoet ten pelgrimstocht uitgetrokken vrouwen te gastmaar toen hij met zijn aanzoek voor den dag kwam, bleek hemdat al de vrouwen getrouwd waren. Hij is echter niet ontmoedigd en hij blijft, met vele anderen, zijn hoop stellen op de deelneemsters aan pelgrimstochten, die nu in grooten getale naar Kiew trekken. Iets van de Transvaal. Aan een partikulier schrijven uit Pretoria, van twee vroegere bewoners van Zuid-Beveland, ontleent de M. C. het volgendedat voor hendie soms overwegenof zij al of niet naar Transvaal zullen gaannuttig wezen kan „Het is hier een prachtige landstreek die wij dan ook goed opnemen kunnen, daar wij er een mooi paard op nahouden waarmee wij des Zaterdags en Zondags uitrijden gaan. Het paard kostte ons ƒ400, maar dat wordt hier niet meegerekend. Wij hebben een gemet grond of weide bij ons huis en verwonen 40 in de maand. Dat is goedkoopwijl het huis midden in stad gelegen is. „De winter is nog aan den gang maar hij gelijkt meer op onze Meimaand dan op onzen winter. Wij hebben hier reeds vruchten in overvloed. Sinaasappelen zijn hier volopdie net zoo duur zijn als bij u. „Het eten en drinken is bier goed. Voor Schiedamschen jenever betaalt men 3.50. Hier stookt men ook, zooals men weet, zulk een drank, die goed, maar niet te vergelijken is bij den echten. Goed bier kost 1.60 de flesch. Men kan hier trouwens alles bekomen. Zaken, die op Beveland nog pas in de mode zijnvindt men hier op denzelfden tijd en niet te hoog in prijs. Wat ons vak (timmeren) aangaat, valt er slechts te roemen. Wij hebben nu nog maar een half jaar gewerkt en reeds 1500 overgelegd. Op Kloetinge zouden wij dat in geen tien jaren hebben kunnen doen. Wij werken bovendien op ons gemakvan 's morgens 7 tot 's namiddags 5 ure. 's Za terdags middags is het werk afgeloopen. We zijn nu voor eigen rekening begonnen (wegens een verschil met den baas) en het gaat ons nu veel beter dan toen wij knecht waren. Wij verdienden goed geld, geregeld 90 in de week met ons beiden. Men moet echter van een dorp komenom het hier gewoon te raken. Wie nit groote steden komen en hier den „mijnheeer" willen spelen, hebben het zwaar te verantwoor den. „Wij hebben hier ook kennisgemaakt met drie Hollandsche jongensdie een paar unr van de stad „boeren" en wij rijden daar gewoonlijk des Zaterdags heen. „Het „boeren" levert hier ook goed wat op. Die jongens zullen ook spoedig heel wat geld bijeen hebben; want wie zelf maar een beetje goeden wil heeft, kan hier in korten tijd goed geld verdienen. Het herbergiersvak is hier zoowel als elders tamelijk loonend. Er woont hier een Duit- scherdie in den tijd van 6 jaren 40,000 heeft overgelegd. Wien het in Nederland goed gaat in dat vakbehoeft echter hier niet te komen. Wat ons zei ven betreft, wij hebben het hier zoo goeddat wij gelooven nooit naar Nederland te zullen verlangen of het zou moeten zijn om een pleizierreisje daar heen te maken. Mochten er soms lieden zijndie trek hebben hier heen te komen dan wijzen wij er op, dat boeren, bij- voorbeeldmet een kapitaal van 2000 hier rijk kunnen worden. Het beste is maar ongetrouwd te komen, wijl de reis nog al lastig is. Er zijn bovendien te onzent knappeblanke meisjes genoeg. Wie lust heeft om te trouwen, kan dat hier even goed als in Nederland. „Onze bouwstoffen zijn duur eene plank van 20 voet lengte en 1 voet breedte kost 7.50en kan men in alle winkels koopen. Ook behoeft men nietzooals in Nederland voor elk bedrijf een patent hebben. „Kerken hebben wij nog niet bezocht. Men gaat des Zondags meestal rijdenen er wordt hier lang niet zoo over den gods dienst geharreward als in Nederland. Men is hier veel vrijer. De kerken zien er zéér netjes nit, maar worden daarom niet beter bezocht dan in Nederland. „Pretoria is prachtig gelegen, door ber gen ingesloten. De natunr is heerlijk. lede ren dag mooi weer; zoolang wij hier zijn is het nog maar 4 dagen donker, regen achtig weer geweest. Als het regent duurt dat meest slechts een paar uren. „In de herberg kan men, evenals bij n, ook biljard spelendat kost /0.60departij. „Smeden en wagenmakers verdienen hier meer dan timmerlieden. Een paard beslaan kost 7.20. Mij dunkt, dat is betaald. Zooals wij leven, is het hier niet duur. In een kosthuis betaalt men ƒ84 in dn maand, voor één persoon. „De marktprijs van de haver is 30 de 100 bushels, die maar een derde gedeelte van onze bushels groot zijndorschen doen ze hier niet. Men brengt de haver zooals ze gemaaid is ter markt. Wij weten niet of wijals zich de gelegenheid voordoet eene boerderij zullen koopener tevens het timmervak bij aanhouden; want men behoeft er zelf zooveel niet aan te doendat laat men meestal aan de Kaffers over. Alles is hier spoedig rijp. Haver of gerst is in 6 of zeven dagen boven den grond. Aardap pelen kan men in zeven weken planten en opeten. „De boeren zelf doen niet veel, ze zijn te luivan daar dat alles zoo duur is. Als zij zeiven den kost maar krijgenis het hun genoeg. „De dorpsmenschen moeten maar zien dat ze dien bekomenzeggen ze. Wasscheneten-kokenalles wordt hier door Kaffers gedaanzoodat de vrouwen of meisjes ook een goed leven hebben. -Als huldeblijk op den 70sten ver jaardag van mej. A. J. Haanen (14 Juni 1884) hebbenop verzoek van mej. Maria Vos te Oosterbeekeenige voorstanders der kunst eene groote schilderij, de Zomervan haar aangekocht, met het doel dat stuk aan het rijkter plaatsing in 's Rijks ver zameling van moderne kunstten geschenke aan te bieden. Eerlang wordt het stuk in in gemelde verzameling te Haarlem opge nomen en voor het publiek ter bezichtiging gesteld. Maandag had de knecht van een war moezier aan den Heerenweg te Groningen de onvoorzichtigheid kruit op den grond onder de boomen in den tnin te strooien en dit met een brandende sigaardie hij in den mond hieldte ontstekenmet het doel om de vogels uit de boomen te ver jagen doch met het noodlottig gevolg dat bij de ontpoffiing van het kruitde vlam hem het aangezicht verschroeide. De oogen zaten hem beiden dicht en vermoedelijk zal hij het gezicht verloren hebben. Hij is onder behandeling van den heer oogarts Mulder gesteld. Bij een zeer hevig onweder, dat Za terdag boven Baden-Baden losbraksloeg de bliksem in de veranda der restauratie Schloss Yburgwaar een vroolijk gezel schap bijeen zat. Verscheidene der aanwe zigen werden bedwelmd en gekwetst, en een dame, Frl. Jörger uit Waldkirchwerd gedood. Ook in een gebouw op den weg naar het Alte Schlosssloeg de bliksemen van een gezelschap, dat daar schuildewerden de tooneelspeler Doszvan het Meininger gezelschap, zijn vrouw en een oogarts zoo ernstig gewonddat zij naar het gasthuis gebracht moesten worden. Op verscheidene plaatsen in Frankrijk hebben hevige stormen en hagelbuien groote schade aangericht. In den omtrek van Valence (dep. Gers) werden wijngaar den en korenvelden verwoestboomen ont bladerd en vogels gedood door de hagel- steenen, die hier en daar op den grond een laag vormden van 25 centimeters. Te Chatellerault (dep. Vienne) en om streken werd groote schade aangericht door een onweder en hevige regenbuien, die de straten een unr lang onder water deed staan. Op verscheidene plaatsen sloeg de bliksem in en de oogst is daar voor een groot deel vernield. - De reden der ontbinding der pas gesloten echtverbintenis van den Groot Hertog van Hessen (waarachter men o.a. ook een kunstgreep had gezocht ommet ont duiking der Engelsche wet, een huwelijk tusschen den Groot Hertog en zijn schoon zuster, Prinses Beatrice van Engeland, tot stand te brengen) blijkt nu het vroeger levensgedrag van Vorstin -de Kolomine te zijnwaaromtrent niet veel stichtelijks aan het licht kwam. In eenen brief aan zijne Ministers,onlangs in de Kamer voorgelezenheeft de Groot Hertog verklaarddat er een «betreurens waardige misleiding» had plaats gehad en dat zijn huwelijk, feitelijk reeds ontbon den, eerlang ook van rechtswege nietig verklaard zal worden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2