•- onvermoeide redders zich toegang verschaf ten. Aanvankelijk waren zij slechts zeven in getal, doch een der anderen had den moed en het doorzicht zich bij hen te voegen. Hij had niet gedacht hun daar mede eene terleursteling te bezorgenwant de ongelukkigenbijgeloovig als alle bergwerkers, dachten vast en stellig dat hij een berggeest was en smeekten hem om redding; het kostte niet weinig moeite hen te overtuigen dat hij slechts een lot genoot washoewel daarmede hun geloof aan berggeesten nog wel niet geschokt zal zijn. De arme lieden leefden van niets anders dan het in hunne nabijheid doorsijpelende water. Sedert Zondag waren zij zonder licht; de laatste lamp ging toen uit. De lucht werd meer en meer verstikkend en de ongelukkige hadden ten slotte alle hoop opgegeventoen plotseling het geroep hun ner redders hun in de ooren klonk. Toen de eerste geredde bovenkwam heerschte er een onbeschrijflijke vreugde en toen de laatste der bedolven arbeiders behouden uit de mijn gebracht was klonk na een toespraak van den Oberbergratk v. Ammonuit duizenden monden de lofzang «Groote Godwij danken UVreugd over de gelukkige redding stondnaar men bericht, in den omtrek op aller ge laat te lezen. Den 2 Juli had te Hiversum de Vergadering plaats van de onderwijzers nit het arrondissement, geleid door den arr. schoolopziener J. B. Gülcher en bij gewoond door 94 onderwijzers waaronder 9 dames. Door den heer Joh. van Wulfen hoofd der openb. school te I/aren werd ingeleid „Het leesonderwijs eerste trap" en door den heer J. Hoornstra van Hil versum „het rekenen op de lagere scholen". Hoewel de laatste spreker erkende dat thans meer en meer de goede methode van het rekenen werd gevolgdmoest hij niet temin er bij voegen dat het tegenwoordig rekenonderwijs niet altijd zoo eenvoudig en ook niet zoo logisch mogelijk mocht heeten. Door de onderwijzers van Hilversum werdals aangename en zeer gewaardeerde afwisselingtusschen en na de besprekingen onder leiding van den Haarlemschen toon kunstenaar N. H. Andriessenvoordrach ten van zangstukken gegeven. Ha de pauze stelde de heer de Groot van Amsterdam de vergadering in de gelegenheid om ken nis te maken met de Zang-methode Galin- Paris-Chevé-, zoowel wat de theorie als de practijk dier methode betreft. Een gezellige disch besloot deze nuttige en aangename bijeenkomst. üit Londen wordt van doorgaans goed ingelichte zijde bepaald tegenge sproken dat Engeland en Nederland van plan zouden zijn (gelijk sommige Londen- sche bladen vermelden) om met gemeen schappelijke maatregelen van geweld de gevangen schepelingen van de Nisero te bevrijden. Te Hunchen heeft een onderofficier van de Artillerie zich door een kanonschot van het leven beroofd. Hij had het stuk geschut geladen, zich met de borst voor de monding geplaatst en vervolgens het kanon afgetrokken. Van het gerechtshof te Arnhem heeft de vorige week terecht gestaan Gradus Arends een 26jarige arbeider, laatst wonen de te Voort bij Kleef, beschuldigd van den indertijd vermelden gruwelijken moord en poging tot moord op twee boeren knechts te Raalte gepleegd te hebben. Zijn medeplichtige, zekere Schepop, bevindt zich op het oogenblik in Duitsche gevan genschap. LI. Donderdag heeft het Hof te Arnhem Gradus Arends tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. De Verdediger heeft kassatie aangeteekend. Met het oog op de „in alle opzichten" verouderde „Staten vertaling", zijn door den Hoogleeraar Bugs Ballot en 16 andere mannen wier namen een goeden klank heb ben op het gebied van Wetenschap en Kerk oproepingen verzonden tot medewerking aan eene nieuwe vertaling van het oude testament, terwijl het geheel onder de leiding zou komen te staan van den man wiens naam aan het werk den stempel van „wetenschappelijk gezag''moet geven namelijk onder dien van Prof. Kuenen. De kosten worden geraamd op minstens f 20,000 en de verschillende bijdragen tot dat doel, van niet minder dan 100, worden in ontvangst genomen door den penningmeester der Commissie, den heer R. Mees te Rotterdam. Eene dame te Amsterdam liet on langs door haar dienstmeisje kersen koopen bij een straatventer. De onderhandeling had uit een venster van de bovenverdieping plaats en onder een gezellig praatje met het dienstmeisje werden de kersen lang-1 zaam op de schaal gelegddrie aan drie ongeveer. In 't begin was het meisje een zeer goede dienstmaagd in haar soort geheel en al aandacht. Wie is echter bestand tegen de vele afleidingen die eene Amsterdamsche hoofdstraat in 't midden van den dag oplevert. De oogen der dienstbode dwaalden dus onwillekeurig van den koopman af, die daarvan behendig gebruik wist te maken, om, terwijl op de eene schaal het pondsgewicht stond, op de andere schaal een onsje te leggen. In een oogwenk was dat laatste stukje gewicht onder de nu elkander sneller op volgende vruchten onzichtbaar geworden. De balans werd door den koopman kort daarop zegevierend omhoog gehouden, zoo dat de meid duidelijk kon zien, dat de schaal nog in haar voordeel oversloeg en de kersen werdenzonder dat het meisje bemerkte hoe het kleine stukje gewicht daarbij werd tegengehoudenin haar boe zelaar uitgestort. Bij het nawegen op de huisschaal door de damebleek het tot de niet geringe verwondering der gedienstige dat er juist een ons vruchten te min was en het aardigste van deze historie is, dat mevrouw na lang bieden op het pondje kersenjuist zooveel had afgedongendat zij nu voor haar vier ons precies betaalde naar evenredigheid van wat de koopman voor het volle pond gevraagd had. „Phff" schrijft iemand in „de Am sterdammer" Phff zoo zal ongeveer het woordje moeten gespeld worden, dat op het oogenblik op de lippen der meeste Amsterdammers is. Het is warm, boos warm en wie nu nog zou willen beweren, dat er geene ouderwetsche zomerhitte heerschtvan dien mag gerust verklaard worden, dat hij geen bloedmaar eenig ander vocht in de aderen heeft. De havenbootjes zijn vooral in de avond uren stampvol, de zwemscholen en bad huizen verdienen geld als water. In trouwe, het is op en top zomer. Stofwolken en walmende dampenwater gebrek en wegbelemmeringenzij doen ons op allerlei overtuigende wijzen gevoelen dat de hooi-maand in 't land is. Wij voegen er bij dat ieder onwiUe kenrig herinnerd wordt aan de snaaksche regel van den Schoolmeester, waar hij beweert dat kouvatten bijna plicht wordt. Wanneer zal in onzen tijd aan uitvindin gen het middel worden ontdekt om zomer warmte in te leggen als zuurkool of snijboonen? Phff! - - Te Londen heeft zekere miss Muller formeel geweigerd belasting te betalen en dientengevolge is verleden Woensdag een gedeelte van haar inboedel in beslag ge nomen. Zoolang de vrouwen het stemrecht niet werd verleend, meende zijmoeten ze ook niet bijdragen in de kosten van het Bestuur. Zij is van oordeel, dat de vrouwen een Bond moesten oprichten, waarvan de leden belasting weigeren te betalen en het op eene gerechtelijke execu tie laten aankomen, zoolang de vrouw het stemrecht werd onthouden. Zij zelve wenschte het eerste lid van dien Bond te zijn. Terstond meldde zich eene andere miss als tweede lid aan, doch deze, die toevallig reeds de belasting had betaald, kon eerst 't volgend jaar de „martelares" harer overtuiging worden. Bij eene ver gadering van dames werd ten slotte het voorstel aangenomen om een verzoekschrift in te dienen bij de minister Gladstone. Of dat helpen zal Misschien is de handeling van miss Muller en hare volgelingen wel eenigzins te lakendoch het sarrend ge juich van de volksmenigte, toen de wagen met het medegevoerde meubilair wegreed, hadden de dames niet verdiend, daar er wel eenige onbillijkheid in schuilt om aan de vrouwendie door het Bestuur plichten worden opgelegd, niet tevens rechten te verleenen. Verleden Donderdag en Vrijdag stond te Berlijn terecht een zekere Gronack beschuldigd van drievoudigen moord. In 'tlaatBt van 't vorig jaar getrouwd, was zijne vrouw al spoedig van hem wegge- loopen om met hare moeder en twee zusters te gaan wonen en een proces tot echtschei ding te beginnen. Den 29 Maart j. I. was de beschuldigde in 't huis zijner schoon moeder gedrongen en had aldaar de drie zusters in de keuken overvallen. Deze waren op de vlucht gegaan. Op haar geroep om hulp was een buurman toege schoten, die door Gronack terstond werd aangevallen en overhoop gestoken. Ver volgens vermoordde hij een zijner schoon zusters en later zijne vrouw. Gronack be kent nu wel zijn misdadenmaar beweerde niet met voorbedachten rade te hebben gehandeld. Hij was gekomen om zijne vrouw te spreken en in woede ontstoken, toen hij door haar en hare zusters in 't gezicht werd uitgelachen. De rechtbank achtte die verdediging van zoo weinig grond, dat zij hem ter dood veroordeeld heeft. Rebellie in eene gevangenis. Vijfen twintig gevangenen van het tuchthuis te Dartmoor te Engeland waren onlangs in de nabijheid van het gebouw werkzaamtoen eensklaps een hunner een paar groote steenen opraapte en die den toezichthonderden cipiermet zooveel kracht tegen het hoofd wierpdat deze bewusteloos nederstortte terwijl het geweer uit zijne handen viel. De overige gevangenen wilden allen den bezwijmden man te lijf, maar zekere Ste vens die eerst onlangs in de gevangenis was aangekomenzag het gevaarwaarin hij verkeerdegreep het geweer en joeg zes zijner kameraden een kogel in debeenen zoodat zij niet in staat waren om den strijd voort te zettentoen de patronen ver schoten warensloeg hij een zestal anderen door middel van kolfslagen tegen den grond. Stevens is een kerel van zes voet lengte hij wist de mniters zoolang in bedwang te houdentotdat onderscheidene gevangen bewaarders kwamen toesnellenwaarna de gekwetste gevangenen in karren werden weggevoerdterwijl de overigen geboeid in hunne cellen werden teruggebracht. Eene week later werd Stevens mede gedeeld dat de Minister van Binnenland - sche Zaken hemals loon voor zijn moedig gedrag, de vrijheid en eene belooning schonkde man weende als een kind en moest naar zijne cel worden teruggevoerd die hij binnen weinige dagen als vrij man verlaten zalhij was naar aanleiding eener zware misdaad tot levenslange gevangenis straf veroordeeld en had eerst een jaar in de gevangenis doorgebracht. Het Vaderland verneemtdat Z. M. den Koning het voornemen heeft den 15den dezer Kreuth te verlaten. HH. MM. zullen dan een kort bezoek brengen aan het Hof van Waldeck-Pyrmont en Arolsen den 17den Juli zoo vroegtijdig verlaten, dat zij nog dien dag in de residentie kun nen terugkeeren. De begrafenis van den Kroonprins zou dan misschien den 19den Juli plaats hebben. Op den weg tusschen Witmarsum en Bolsward reed gisteren ochtend de landbouwer Van der Zee met zijn zoon op een melkwagenterwijl de stoomtram j aankwam. Daar zijn paard gebleken was trammak te zijn, bleef hij zitten. Juist toen de tram passeeren zoudewilde het paard een zijweg inslaan en nam daarbij zijn weg over de rails. De in volle vaart zijnde tram doodde het paard oogenblik- kelijk, de wagen werd ongesmeten en vernield, en het mag wel een wonder heeten dat Van der Zee en zijn zoon er ongedeerd zijn afgekomen. Lanoijtot commissarissen der Volks-biblio- theek de heeren Mr. H. Jacobi, G. F. Snijders, P. J. Prinsen Geerligs en J. Smits C.Jz.; tot leden van de commissie voor de Volks-zangschool de heeren Mr. W. Jager Gerlings en G. C. W. Bohnen- sieg; tot afgevaardigden voor de alge- meene vergadering te Amsterdam de heeren A. C. Kruseman en P. J. Prinsen Geerligs en tot plaatsvervangers de heeren J. H, Slangen en Mr. R. H. J. Gallandat Huët. Op den 3 Juli stierf te Haarlem in den hoogen ouderdom van 88 jaar, de heer Hendrik Radiereen uitnemend werktuig kundige, die indertijddoor zijne uitge breide kennis bewerkt heeft dat aan de voormalige fabriek van Paul van Vlissingen en Dudok van Heel de Engelsche werklie den door Nederlanders vervangen werden, terwijl bovendien tal van grootsche werken aan hem hun aanzijn hadden te danken. De overledene was ridder in de orde van de Eikenkroon en eerelid van het genootschap Natura Artis Magistra. Door het dagelijksch bestuur dezer gemeente is verkrijgbaar gesteld, een boekje, aanwijzende de juiste ligging van brandkranen, brandputten en brandpalen alhier. Dit boekje bevat eerst de brand kranen enz. in de volgorde van numme ring, en dan verdeeld over de straten in alphabetische volgorde. In verband met bij de perceelen aangebrachte plaatjes, waar op de afstand der kranenenz. in meters is uitgedrukt, zal dit boekje ongetwijfeld bij brand en het beproeven van de brand- bluschmiddelen met vrucht worden ter hand genomen, üit het boekje blijkt, dat thans aanwezig zijn 116 brandkranen en 19 brandpalen der duinwaterleidingals mede 33 brandputten op de waterriolen in de gemeente. Misschien is voor Haarlem eene definitieve afschaffing van de j aarlij ksche kermis niet in alle opzichten gewenscht doch zou men met de toelating van vreemd straatvolk thans niet nog nauwlettender moeten te werk gaan dan vroeger? In Rotterdam worden 's morgens tusschen 10 en 11 uur alleen kleeden op straat uitgeklopt. Dan zijn de kinderen op school en de meeste menschen bij hun werk. Waarom ook hier niet? In de Spaarbank van het Nuts- departement alhier zijn in de eerste helft van elk der laatste drie jaren de volgende sommen ingebracht en terugbetaald IngebrachtTerugbetaald 1882 ƒ92,593.31 ƒ116,999.61 1883 f 93,418.392- 93,598.37J- 1884 85,509.031 90,766.33 Het getal posten van inbreng en terug betaling was naar de grootte aldus verdeeld Posten van inbreng: 1882 1883 1884 van minder dan 1 1 tot 10 «10 100 100 en meer 168 1509 1521 232 181 1543 1481 202 259 1448 1443 194 Totaal 3430 3407 3344 HAARLEM, 8 Juli 1884. In „West-Friesland" Nienwe Hoorn- sche Courant, leest men, met het oog op de aanstaande verkiezing voor een lid van de tweede kamer alhierhet vol gende „Toen wij dadelijk na het overlijden van den heer Mirandolle meedeelden dat de Haarlemsche kiezers 't oog lieten vallen op Mr R. H. J. Gallandat Huët aldaar, meende men dat we verkeerd waren inge licht want geen der bladen noemde later dien naam. Nu blijkt dat we goed waren ingelicht, werkelijk is de genoemde te Haarlem candidaat gesteld. Maar. al weer wat een ellendige verdeeldheid onder de liberalen? En zij die den moed hadden den heer Kappeyne candidaat te stellen hebben een groote verantwoordelijk heid op zich genomen. De heer Jacob Duyvis is ons onbekend als politiek per soon, maar de heer Gallandat Huët heeft gedurende zijn verblijf te Haarlem bewezen een man te zijn van veelzijdige bekwaam heden vurig en eerlijk voorstander van alles wat volksontwikkeling bevorde ren kan, een liberaal van echten stempel. Laten de kiezers nu nog trachten tot eenheid te komen voor het te laat is. De tegenpartij is een aaneengesloten geheel. De beurt is eigenlijk nu aan Haarlem om een cadidaat te stellen; die goede traditie blijve gehandhaafd." In de Maandagavond gehouden al- gemeene vergadering van het departement van de Maatschappij tot Nut van't Alge meen alhier zijn tot leden van het bestuur benoemd de heeren Mr. H. Jacobi en E. de Posten van terugbetaling: tot en met 25 932 912 1058 van 25 tot 100 246 265 283 100 - 500 198 147 145 meer dan 500 43 32 25 Totaal 1419 1356 1511 Het bedrag, dat in posten van ver schillende grootte werd ingebracht en te rugbetaald, was in ronde sommen als volgt Ingebracht 1882 1883 1884 ia posten vaii minder dan 100 ƒ45,900 ƒ45,700 ƒ45,200 ƒ100 of meer «46,600 47,700 45,300 Terugbetaald tot en met /*100 ƒ31,800 ƒ30,900 ƒ34,400 van ƒ100 tot- 500 44,400 «31,300 «31,900 meer dan« 500 40,800 31,300 24,500 Het kapitaal der Spaarbank was op 1 Juli van elk der laatste drie jaren, in ronde sommen: 1882 1883 1884 Deelhebbers 692,400 734,000 f 754,900 Reserve 40,000 49,700 54,800 ƒ732,400 f 783,700 809,700 ZEVENTIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag den 9 Juli 1884, des avonds van 7 10 uurdoor liet Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Müller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Abschieds-Kliiuge. MarschCuriJi 2. Ouverture: Pique DameSuppé. 3. Andante OriginalClarens. 4. Mariaunen-WalzerBorchard 5 Fanlaisie: Romeo et JulietteGounod. G. Ouverture: La Muette de Portici.Auber. 7-Potpourri: Le Petite FaustcVHervê. 8. PotpourriGartner.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3