k van Verwolde met 910 stemmen. Mr. van der Werk verkreeg 629 stemmen. De stemmen der Katholieke kiezers hebben den anti-revolntionnairen kandidaat doen zegepralen. - De meeste leden der eerste kamer hebben Donderdag gevolg gegeven aan de nitnoodiging tot bijwoning van de ge dachtenisviering van den dood van Prins Willem I te Delft. Een dienstmaagd te Arnhem heeft hare mevrouw den dienst opgezegdomdat er een gaslantaarn voor de deur was gekomen. De vrijer van de meid zag in zooveel verlichting eene belemmering der persoonlijke vrijheid. De Heer H. M. Stibbe doet in „de Amsterdammer" de zeer voor de hand liggende vraagof de Maatschappij Neder land verantwoord is tegenover de passa giers die met hare booten vervoerd worden omniettegenstaande de haven van Mar seille besmet is verklaardnog steeds voort te gaanmet aldaar passagiers op te nemen. 'tls een bedroevend feit, dat ont wikkelde menschendie dan toch de eerste regelen der gezondheidsleer dienen te ken nen vaak zoo verregaand onvoorzichtig kunnen handelen. Te Maasdam is de onder wijzer V.die kort na het gebruik van het middagmaal was gaan badenplotseling overleden. Dat aanhoudende preeken voor doove ooren is een ontmoedigend iets. De Parkschouwburg te Amsterdam krijgt in den aanst. winter ook een vast Nederlandsch tooneelgezelschap. Men noemt reeds de namen van de heeren Moor Bigot, de Groot, de la Mar, van Mevr. de la Mar en van Mej. Jeanne de Groot nit Rotterdam. De 107de Algem. Vergadering en het 27e Congres van de Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, deze maal te Assen gehouden werden op Donderdag den lOen Juli gesloten. Al de resolutiën van het Congres werden achtereenvolgens door de Algemeene Vergadering bij accla matie aangenomen. Geen wonder, het be stuur van 't Congres en dat der Algemeene Vergadering bestaat geheel uit hetzelfde personeel, eene zonderlinge verhouding, die meermalen en ook nu bevreemding heeft gewekt. Rekening en begrooting wer den accoord bevonden en goedgekeurd. Tot directeuren werden benoemd de HH. J. P. W. ConradJhr. F. BackerC. J. LeembruggenMr. J. H. Schober en A. C. Krusemantot voorzitter eerstgenoemde. Hierna nam de voorzitter der vergade ring het woord en wees op het feit dat de algem. Secretaris en Penningmeester, de heer F. W. van Eeden als zoodanig het zilveren feest mocht gedenken. Onder levendige toejuiching wenschte spreker den jubilaris geluk met die 25 jarige ambts vervulling. Hij gaf hem de welverdiende eer van veel, zeer veel te hebben bijge dragen tot den bloei en de ontwikkeling der Maatschappij. Kracht en gezondheid, werden hem toegewenscht om op den ingeslagen weg nog lang te mogen voortgaan en eindelijk werd den j ubilaris uit naam der verschillen de departementen en uit naam van direk- tenren een stoffelijk blijk van waardeering en hulde aangebodendat bleek te bestaan uit een kostbaar zilveren gedreven thee servies. De heer van Eedenzichtbaar getroffen aanvaardde het geschenk onder betuiging van hartelijke erkentelijkheid. Het was inderdaad een aandoenlijk oogenhliknog verhoogd door de aanwezigheid van de echtgenoote van den jubelaris. Yan Eeden is een man waarop Haarlem trotsch kan zijn. Na dit vriendelijk intermezzo werden de werkzaamheden voortgezet. Tot plaats van de volgende Alg. Vergadering en van het volgend Congres wordt Alkmaar ge kozen. Na afloop der zitting werd gebruik ge maakt van een lunchdoor het departement Assen aangenomen. Later vereenigden de afgevaardigden zich aan een feestmaaltijd waarop nog menige dronk werd uitgebracht op den verdienstelijken Secretaris. Met het oog op de uitbreiding van den telephoon in ons land, is het niet onaardig eens na te gaan wat in de Electrical Review werd geschreven over de verschillende typen van abonné'szoo als men die in Amerika aantreft. Een eerste soort is de goedaardige maar onbezonnene. Zijn kenmerk is, dat hij altijd weggaat, zonder den telephoon in den haak te hangen. Een tweede soort is de onafhankelijke geabonneerde. Hem kent men aan het feit, dat hijna een nummer te hebben aan gevraagd, bedaard zijn kantoor verlaat, zoodatwanneer de telephoniste hem voor waarts toeroept, hij niet bij zijn toestel is. Dan volgt de geabonneerde, die er zijn gewoonte van maakt, nooit het eerste opschellen te beantwoorden, hij denkt, „men moet nooit te spoedig antwoorden" en wacht tot een tweede maal wordt gescheld. Vervolgens is ook de vergeetachtige algemeen bekenddie nooit onthouden kan, dat de kant van iedere bladzijde van zijn telephoongids met motto's bedekt is, waarvan de inhoud is: „men wordt dringend verzocht af te schellen wanneer het gesprek geëindigd is" of „men gelieve het nummer op te geven van den persoon of de firma, waarmede men wenscht te spreken," en „mondeling onderhoud met de telephonisten is in het belang van een goeden dienst ongewenscht" enz. Deze geabonneerde ergert zich als de telephoniste niet van zelf weet, wanneer hij met een geabonneerde gesproken heeft en met een andere wil aanvangen, een andere kan zich maar niet voorstellen dat hij en de twee of drie anderenwaarmede hij gewoonlijk spreekt, niet de eenigen zijn die aan het telephoonnet zijn ver bonden en aan de telephoniste de grofste verwijten doet, wanneer hij slechts vijf en twintig seconden op een antwoord moet wachten. Voorts komt mij de luidruchtige en woeste geabonneerde voor den geest die altijd de eerste maal opschelt, alsof de magneto-schel een draaiorgel wareen hij de straatmuzikant, die per omwenteling betaald wordt. Altijd zal hij den telephoon van den haak rukken alsof hij bang was dat deze breken zouwanneer hij daar een oogenblik langer bleef hangenen als-hij begint te spreken schreeuwt hij met een donderende stem tegen de gevoelig gestelde Blake microphoondie hierdoor natuurlijk resonneert. Vervolgens duwt deze wilde persoonlijkheid met duim en wijsvinger tegen het trilplaatje, klaarblijkelijk onder den indruk, alsof dit op een wonderbare wijze den microphoon tot zijn plicht terug zonde roepen. Kan hij zich om de een of andere reden niet verstaanbaar maken dan schuift hij alles op den armen microphoonvervloekt dat lijdelijk instrument, en hangt zijn telephoon "zoo wild aan den haak, dat men daaruit kan opmaken, dat het hem nu niet meer kan schelen of meergemeld toestel onmiddelijk breekt. Dergelijke geabonneerden kunnen nu niet bepaald tot de gelukkigste soorten worden gerekendwelke een telephoon-maatschap- pij kent. Tot het welslagen dezer onder nemingen moet een ieder zijn deel bijdra gen, terwijl de maatschappij en hare beambten alles moeten aanwenden om de geabonneerden spoedig en stipt te bedienen, storingen te herstellen, enz. Gelukkig is de groote meerderheid der geabonneerden evenwel spoedig overtuigd, dat deze samen werking onmisbaar ismen leert zijn drift beteugelen als de telephoniste niet binnen een tiende seconde antwoordt, men leert het fijn bewerkte toestel eenigermate als een redelijk werktuig behandelen, men ziet eindelijk in hoe nuttig het is en hoezeer het tot eigen gemak strekt, indien men zich strikt houdt aan de voorschriften tot be handeling van den telephoon. Een type van geabonneerden is echter onverbeterlijk, dit zijn de vindingrijken I en proefnemenden. Hunnen groote verdien sten zijndat zij tien kansen hebben iets te bederven of in de war te brengentegen eene om het daardoor ontstane gebrek te herstellen. Over hnnne beteekenis nader uit te weiden is onnoodig. Men begrijpt hoezeer zij door alle Telephoon-Maatschap- pijen op prijs worden gesteld! Volgens de Ned. Sport heeft de Toubridge Cricketclub uit Londen de Haarlemsche Cricketclub Rood en Wit uit gedaagd tot het houden van eene match, op 7 of 8 Augustus, op het terrein van laatstgenoemde. Gisterenavond, terwijl het fanfare gezelschap Ons Genoegen, te Vlissingen, als naar gewoonte onstuwd door een luid schreeuwenden en tierenden troep jongens met muziek door de straten trokontstond er ruzie tusschen den man die de groote trom droeg en de achter hem opdringende menigte, wat aanleiding gaf tot eene klop partij. De politie wilde, om hieraan een einde te maken, een paar der belhamels in bewaring nemen, doch werd hierin door de menigte belet, die meer en meer een dreigende houding aannam, zoodat de politie genoodzaakt was de sabel te trekken. Het mocht haar toen gelukken de orde j te herstellen. Dr. Rochard, die nit Toulon te Parijs is teruggekeerd heeft aan den ge zondheidsraad verklaard, dat de cholera thans, vergeleken bij 1865, van een bij zonder goedaardig karakter was. Van de 134 ziektegevallen onder de troepenhad den slechts 24 een doodelijken afloopeen verhouding die vroeger als hoogst onwaar schijnlijk geacht werd. Te Toulon waren in 't geheel tot den 6den 135 personen in twee entwintig dagen aan de cholera bezweken dat is 2% op de 1000 inwoners. Vroeger was eene genezing iets zeldzaams nu daar entegen is zij regelen het sterfgeval eene uitzondering. Uit de telegrammen van de laatste dagen blijkt echter dat de cholera zoowel te Toulon als te Marseille een weinig aan het toene men is. De Dnitsche geneesheer Koch, had te Toulon verscheidene lijkschouwingen bijgewoond en de microben herkend, zooals hij ze in Indië en Egypte had waargenomen. De minister-president heeft een brief ontvangen van den heer Loque te Parijs die hem schrijft dat hij een onfeilbaar voorbehoedmiddel tegen de cholera heeft ge vonden en hij geeft het verlangen te ken nen, dat hem het nemen van openbare proeven gemakkelijk gemaakt worde. Met dat doel wil hij1° zoolang als men zal goedvinden zich te slapen leggen in een vertrek waar cholera-lijders opgenomen zijn; 2° zijn maaltijd nuttigen in gezelschap van choleralijders3° zich bedienen van de gla zen, bordenenz. die zij gebruikt hebben zonder dat er vooraf iets ontsmet zal zijn. Vrijdag is onder voorzitting van den heer de Lesseps uit naam der Fransch- Americaansche Vereeniging het bekende, voor de haven van Nieuw-York bestemde reusachtige beeld der „Vrijheidde we reld verlichtende" officieel aan den Ame- ricaanschen gezant Morton overgedragen. Het is, gelijk mem weet, grooter dan eenig tot dusver bekend beeld ter wereld. Van den voet tot de punt des fakkels is dit gewrocht van Bartkoldi 46 meter hoog d. i. 2 meter hooger dan de Vendöme- zuiltot aan de kruin van het hoofd 34 meter. De wijsvinger is 2.45 m. lang met een omtrek van 1.44 m. in het midden. De nagel is 0.33 m. lang en 0.26 breed de neus 1.12 lang. In den arm en in de hand kan men zonder het hoofd te buk ken rondloopen en in den fakkel, waar wachters zullen postvattenvinden zonder moeite 15 personen plaats. Aan gewigt bedraagt het beeld 80,000 kilogram koper en 120.000 kilogram ijzer en het bestaat uit 350 stukken Het zal geplaatst worden op een granieten voetstukter hoogte van 25 meters. Van de hoofdwrong zullen 5 elec- trische lichten hunne stralen uitschieten. Dezer dagen ontvingen commissaris sen van het badhuis voor minvermogenden te Zandvoortten behoeve dier inrichting en door tusschenkomst van den heer ds. L. Heldring, eene gift van ƒ200. Naar het Dagblad verneemtheeft de jeugdige Nederlandsche reiziger, H. F. C. Ten Kate Jr., nog niet lang van zijne wetenschappelijke reis door Californië en Mexico teruggekeerd, waarvan hij de uitkomsten in het vaderland verwerkt heefteen nieuw reisplan voorbereid. In 't gezelschap van den begaafden jongen prins uit de familie Bonapartedie verleden jaar ons land bezocht om zijn historisch- ethnographische kennis te verrijken zal Ten Kate eerstdaags eene reis ondernemen langs de kusten van Noorwegende Lofod- den tot Lapland. Voor die reis heeft de regeering van Noorwegen aan Prins Bona parte een gouvernementsstoomschip ter beschikking gesteld waarmede de reizigers langs de kust zullen varen om van tijd tot tijd aan land te gaan. Het voorname doel van de reis is Lapland. Een koloniale soldaat en een burger, die gisteren avond te Amsterdam een rij toer maakten, geraakten op eens in twist en eindelijk aan het vechtenwaarbij den koloniaal door zijne tegenpartij eene wel gevulde beurs en al zijn papieren werden ontstolen. De dader is vervolgens uit het rijtuig gesprongen en heeft zich uit de voeten gemaakt. Men meldt uit VeenendaalMaandag middag deed zich een hier ongekend ver schijnsel voorde lucht was namelijk bijna geheel bedekt met zoogenaamde glazen makers en een roodachtig insectdat het midden hield tusschen een sprinkhaan en een vlinder, die allen van het zuiden naar het noorden trokken. Te 4 uur bemerkte men de eerste dezer dieren, die tot half zes door honderdduizenden gevolgd werden- Men schrijft aan de Leidsche Ct. Nadat in April de bloesems der vrucht- boomen door de strenge vorst veel geleden hadden, zoodat de zetting bij vele het gevaar niet is ontloopen te mislukken komt het nu onverklaarbaar voor dat ap pel- en pereboomen hun vrucht laten vallenzoodat er zelfs niet een meer over blijft. Volgens berichten zou zoo iets bij het onverklaarbare nog nooit hebben plaats gehad. Toch is de oorzaak van dit onheil niet ver te zoeken. De bloesems waren vooreerst reeds krachteloos geworden door genoemde vorst en de vrucht, die daaruit ontstond, was bijgevolg zwak. Voegt men hierbij dat een groot deel van Juni onver anderlijk de noordewind woei, waarbij doorgaans de zoogenaamde zwarte vlieg overkomt, die zich nestelt in de nog jonge boomvruchten, de nu langdurige droog te, die niet weinig medewerkt om de ontwikkeling tegen te houden enten slotte valt de eene vrucht voor de andere af. Met niet weinig ophef is ook melding gemaakt van vruohtboomen, die voor de tweede maal bloeien en nu tegelijk vrucht en bloesem dragen! Ook dat is geen bewijs van weelde, veeleer van ar moede, en eigenlijk niet noemenswaard. Omdat zulke boomen door eenige oorzaak hebben geledengeven zij later eenig nieuw schot en een nabloempje, waarvan door gaans niets te wachten is. Verplant ooft- boomen of heesters bij den bloeitijdals het meeloopt zullen ze wel »aan den vat« komen, zooals de tuinbaas zegt, maar achterlijk zijn ze in elk geval. Hoeveel meer dan als een strenge vorst over de teedere, geopende bloesems vaart, die ze als kaf doet verstuiven, gelijk dit voorjarr de boomen lijden Zulke geven dan ook later, in October zelfs, »om de schade in te halen, nog wel eenige bloemen. En daartoe heeft zich zelfs de Gouden Regen somtijds goedgunstig betoond. De openbare bijeenkomst der afdeeling Rotterdam van het Nederlandsch Protestantenbondter gedachtenis aan Prins Willem Ikon niet doorgaan. We gens omstandigheden, onafhankelijk van het bestuur der afdeeling, is het plan moeten worden opgegeven. Door de arrond. rechtbank te Leeu warden is een 14jarige knaap uit het dorp Berlicum, die er met andere jongen beha gen in vond, met steentjes tegen een telegraafdraad te werpenen daarbij een porseleinen isolator brakdeswege veroor deeld tot eene geldboete van 12 of vijf dagen gevangenisstraf. Wij deelen het feit ter waarschuwing mede. HAARLEM, 11 Juli 1884. Woensdag waren wij in de gelegenheid, de openbare les bij te wonen door den heer Beernink alhier te geven met de leerlingen zijner Zangschool, en daar aan die In richting wordt onderwezen naar de me thode Paris-Galin-Chevé maakten wij gaarne van die gelegenheid gebruik. De methode P.-G.-C. met hare cijfers, punten en strepen in plaats van het voor het kinderoog zoo verwarde notenschrift blijkt zóó eenvoudig en practischdat het ons inderdaad verwondert, dat zij niet algemeen wordt in toepassing gebracht. Het moeielijkste gedeelte van het zangonder wijs bestaat ongetwijfeld in het toontreffen. Wat wij daarvan bij den heer Beernink hoordenovertrof onze verwachtingen. Met een juistheid, die men soms bij ervaren, dilettanten te vergeefs zoekt, werden de opgegeven intervallen gezongen. Vooral was dit merkwaardig bij de verhoogde 4 en 5 (F kruis en G kruis). Het „dikteeren", iets ongehoords bij jonge leerlingen, bracht ons werkelijk in verbazingde leerlingen brachten de op de piano voorgespeelde toonen in schriftzóó gemakkelijk en zóó nauwkeurigals men dat zou kunnen wen- schenin een woordwij kunnen niet na laten den heer Beernink geluk te wenschen met zijn uitstekend geslaagde proeven en hopen dat, hierdoor aangespoord, de heeren onderwijzers toch eindelijk ook eens hun verzet tegen de methode P.-G.-C. zullen laten varen. Zij zullen daardoor van hun onderwijs in den zang veel meer vruchten zien dan van de tegenwoordige methode, getuige de openbare les van den heer Beernink. Onder de opgekomen genoodigden merkte men ook enkele onderwijzers op. Woensdag voormiddag omstreeks 11 uur is, waarschijnlijk door zelfontbranding, een hooischelf in de Poellaan op het erf van de gebr. Koster, de oorzaak geworden

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2