in den handel gebrachtdie zeer goed geslaagd mogen heeten. Deze photografieën geven den Prins te zienop het praal- bed uitgestrekt te midden van de kransen en bloemen, die als laatste huldeblijken daar werden neergelegd. Het gelaat van den Prins draagt geen sporen van de ziekte, en de portretten hebben niets van het afschrikwekkende van den dood. Z. K. H. schijnt te sluimeren. Voor hendie een aandenken wenschen te bezitten van den vorst, op wien eenmaal Neerlands hoop was gevestigd, zijn deze fraaie photografieën aanbevelenswaardig. Een ander photografisch portretdat in deze dagen aan velen welkom zal zijn is dat van Prins Willem den Eerstedoor den photograaf J. van Diggelen te Schiedam vervaardigd en door den uitgever G. Odé aldaar in den handel gebracht. Het is met zorg uitgevoerd en uitmuntend gelijkend. - Omtrent de berooving van den be diende der firma Jan Kol, te Amsterdam, verneemt het Dagblad, dat de dieven 4 in getal waren en behooren tot eene bende die nu eens in Amerikadan in Engeland of Frankrijk domicilie kiest, en van daar uit leden tot het doen van „zaken" af vaardigt. De heeren in quaestie hadden in Den Haag in het Hotel des Pays Sas gelogeerden waren twee aan twee naar Amsterdam gereisd. Twee moesten den diefstal plegen, terwijl de twee anderen het geld moesten overnemen en zich er mede uit de voeten maken. Aldus is ook geschieddoch de politie was hen te vlug af. De telephoon heeft zich flink geweerd bij de aanhouding van die Engelsche bank- biljetten-roover8. Meer dan ooit is haar nut gebleken. Telephonisch werd de politie gewaarschuwdtelephonisch werden de stationsbeambten verwittigd. Er was dan ook geen tijd te verliezen. Even na twaal ven had de roof plaats. Te 12.15 ging de treinruim twintig minuten later waren de kerels te Haarlem. Aldaar hield de stationschef, in afwachting van de politie, hen staande. Het N. v. d. Dag meldt: De voortdurende proevenwelke in allerlei zin genomen worden met stoffen die het hout meer of min onbrandbaar moeten maken, leveren wel het bewijs op, dat de aandacht der technici steeds op dit belangrijke vraagstuk gevestigd blijft. Terwijl wijbij gelegenheid van de proeven welke omstreeks half Augustus verleden jaar door de Asbestos Company genomen werdeneen en ander over deze quaestie in ons blad opnamenmoeten wij thans al was het alleen maar om de krasse maatregelen die daarbij- genomen zijn melding maken van de proefnemin gen, die dezer dagen in het Luxemburgsche plaats hadden. Van daar toch wordt ons gemeld, dat te Echternach, in tegenwoordigheid van verschillende deskundigendoor de heeren Naiuurvader en zoon, en Colmantchef d'atelier van de Prins Hendrik-Spoorweg maatschappij proeven genomen werden op dezelfde wijze als vroeger door ons is be schreven. Terwijl intusschen de Asbestos- Bompany een klein houten huisje, dat met asbestverf besmeerd was en aan één zijde geheel open, in brand trachtte te steken had men in Echternach eeu geheel ge sloten gebouwtje, waarin tijdens de proef neming een der proefnemers plaats nam. Overigens waren de proeven vrij wel gelijk. Eerst werd het houten gebouwtje in- en uitwendig met de grijze ontbrandbare verf bestreken (wij herinneren er onze lezers aandat asbestverf ook een grijze kleur heeften vermoeden dat de Luxem- burgsche verf eveneens asbest bevat) en vervolgens herhaaldelijk met petroleum overgoten, en met droge takkebosschen omgeven, die eveneens rijkelijk met pe troleum begoten waren. Nadat nu een van de proefnemers, de Heer Colmant, het huisje was binnenge gaan en de deur achter zich had gesloten werd rondom vuur aangelegd en flikkerden de vlammen spoedig en bleven gedurende ruim tien minuten hevig voortwoeden, terwijl bovendien voortdurend petroleum op het vuur geworpen werd. De vlammen stegen zoo hoog, dat gedurende eenigen tijd niets van het huisje te zien was. Nadat het vuur langzamerhand ver minderd en ten slotte hoofdzakelijk was uitgedoofd, verliet de Heer Colmant on gedeerd het kleine houten gebouwtje, dat zelf noch in- noch uitwendig iets van het vuur bleek te hebben geleden. Het is zekerdat deze proef zeer sterk is en nog meer bewijst dan de proeven, die verleden jaar met de asbestverf genomen werden. Zeer interessant was ook de tweede proef, die men te Echternach nam. Deze bestond hierindat men een met papieren gevuld kastje, dat in- en uitwendig met de beschermende zelfstandigheid bestreken was, gedurende langen tijd aan een krachtig vuur blootsteldeook dit kastje doorstond den proef glansrijk, daar men bij het openen het papier en het hout onbeschadigd vond. Wij zullen niet uitweiden over het be lang van deze zaakdaar het voor elkeen duidelijk is hoe er een aantal gevallen zijn, waarbij met vrucht van dergelijk gepraepareerd hout kan worden gebruik gemaakt. Zonder nu de uitvinding van de heeren Namur en Colmant juist nieuw te noemen meenen wij toch dat door hun be moeiingen de oplossing van deze belangrijke quaestie een schrede verder is gekomen. Een onbekende, die zich noemde graaf Willem Jottka, beging zelfmoord in No 39 Louwer Sheriff-street op 8 Juli 1884, door zich met een revolver in de borst te schieten. Dienzelfden dag stierf hij in het hospitaal der Jervis-Street. Er zijn vele, zonderling romantische bijzonderheden aan dezen zelfmoord ver bonden. Omstreeks half Februari jl. huurde de onbekende twee gestoffeerde kamers van mevrouw Inglisdie in gemeld per ceel woont. Jottka nam de vertrekken voor den tijd van zes maanden en stond er op, de huurgelden ineens en vooruit te betalen. Of zulks geschied isom zich in het huis te nestelen en daar de schoone dochter van mevrouw Inglis, miss Mary, te veroverenweet men nietmaar zeker is dat de vreemdeling zich nog geen veertien dagen in de woning van mevrouw Inglis bevond of het publiek begon reeds te praten over een huwelijk met de bekoorlijke Mary. Noch deze, noch hare moeder, schijnt bezwaar in het plan te hebben gezien, want niet alleen was hij een „beminne lijke bedaarde man"maar ook hield mevrouw Inglis hem voor een echten gentleman, met veel geld, dat hij nooit schroomde te toonen en te verteren. Ja zij twijfelde geen oogenblik, of hij was wat hij beweerde te zijn„graaf Willem Jottka," een naam, welke ook op zijne visitekaartjes stond. Toch aarzelde mevrouw Inglis. Niet zonder oorzaak. „Graaf Willem Jottka" was geheimzinnig en bleef hettrots allen aandrang, om die geheimzinnigheid op te helderen. Noeh aan de moeder, noch aan de dochternoch aan den geestelijke dien zij in den arm hadden genomenwilde hij zeggenwie hij was. Hij verzekerde dat hij „om familieredenen" het stilzwijgen moest bewaren. Hetgeen de perplexiteit der weduwe niet weinig verhoogde, was de herhaalde afwezigheid van den vreemde ling die soms weken achtereen wegbleef. Dan kwamen er brieven voor „Graaf Wil lem Jottka" uit Schotland, Berlijn, en andere plaatsen. De weduwe kreeg nu en dan ook missives van hemmaar steeds waren zij zonder handteekening. De zonderlinge staat van zaken bleef in de Lower Sheriff-streetDublintot de Juli-catastrophe voortduren. Op den dag van den zelfmoord liet „Jottka" de weduwe bij zich komen. „Mevrouw Inglis"dus sprak lü, „deze quaestie moet uit zijn. Ik heb u wellicht gegriefdmaar het zal niet meer gebeuren. Ik zal 6000 pad. nit de bank halen. Polly zal ik met 5000 pst. begiftigenen 1000 pst zullen voldoende zijn voor de reis." Tevens verzocht hij haar den predikant j te waarschuwen en Polly bij hem te laten komen: hij wilde haar spreken. Wat er op dien morgen tusschen Juf frouw Inglis en „graaf Willem Jottka", is voorgevallen, weet men alleen uit de beëdigde verklaringen der eerstgemelde voor den Coroner. Volgens die verklaringen zou er niets bijzonders gebeurd zijn. Zij had hem, op zijn verzoekeenige papieren overhandigd uit zijn koffer, en wilde heen gaan toen hij haar by den arm greep en met eene plotseling te voorschijn gehaalden revolver haar twee schoten in den rug loste. Als door een wonder ontsnapte zij aan het haar toegedachte noodloten vloog de trap af, waar zij nog een paar schoten hoorde knallen. Toen de politie, op het hnlpgejammer der vrouwen, kwam toesnellen, vond zij den vreemdeling, badende in zijn bloed op den grond zijner zitkamer liggen. Hij ademde nog, en werd fluks naar hetna- byzynde gasthuis overgebracht. Daar had hy nog een zwaren, pijnlijken doodstrijd, gedurende welken hij enkel zyn leedwezen te kennen gaf, dat hy Polly en zich zelf niet morsdood geschoten had. Overigens hield hy tegenover den hem verplegenden arts voldat by inderdaad „graaf Willem Jottka" was. Hij zieltoogde eenige uren en overleed toen onder de grootste pijnen. Wie was deze man, die zich als een gentleman en edelman voordeed en gedroeg en als een onbekende stierf in een openbaar gasthuis te Dublin? Volgens den getuige Louis Koors een ingezetene van Dublin en eigenaar van een eethuis op de kade; de eenige, die ietwat nader met den vreemdeling be kend schijnt te zyn geweest, is het on twijfelbaar, dat hij een Hollander was, de zoon van een koopman te Amsterdam by wiens dood hy een groot fortuin zou erven. „Jottka" was zyn naam geensins maar zyn werkelyken naam wilde de on bekende niet mededeelen. De Coroner, dr. N. C. Whyte, hield den zelfmoordenaar voor een avonturier, die zich van kant maakte, toen zijne plannen met juffrouw Inglis mislukt waren. De politie verklaarde deze meening niet te deelen. De zaak heeft veel geheimzinnigsmaar wellicht kan zij te Amsterdam worden ont raadseld. Het i3 voornamelijk daarom dat op deze „verborgenheid van Dublin" de aandacht gevestigd wordt. Als een bijzonderheid, in verband met de plechtigheid, die Donderdag te Delft heeft plaats gehad wordt aan het D. bid. nog medegedeeld, dat de heeren en dames, die zoo welwillend tot de zanguitvoering in de kerk (in de koren) hebben medege werkt, daar door het gemeente bestuur zyn gerecipieerd met. .een glaasje water. Vooral de wijzewaarop deze verfrissching werd toegediendis meldingswaardig. Een jongen bracht haar aan in een stalemmer waaruit de lafenis met vier glaasjes werd geschept en rondgedeelddie danna opnieuw volgeschept te zyn, naar andere monden overgingen. Als de emmer ledig was, ging de jongen, zonder van eenige karigheid te doen blijken, dien opnieuw vullen. Achter Haren is tegenover de vroe gere landhuishoudkundige school de boe- renbehuizing, toebehoorende aan Pieter Pouwels, door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Uit Uitgeest meldt men van 10 Juli: Eene hevige donderbui, vergezeld van plasregen en hagelsteenentrok heden omstreeks 3 uur over deze gemeente. Ook hier deed zich het voorschijnsel voor dat elders zich heeft voorgegaan, dat nl. duizen den glazenmakers vóór de bui uitvlogen. In 't naburige Heemskerk zyn 2 nieuwe boe renplaatsen door den bliksem getroffen en in de asch gelegd. Van den inboedel, die geassureerd was, kon slechts weinig gered worden. Te Almkerk is de bliksem geslagen in een huisje naar den Kornschen dijk, bewoond door P. Confurius. Slechts een gedeelte van den nok is afgebranddank zij de spoedige werking der brandspuit. Te Steenderen sloeg de bliksem in de landbouwerswoning van C. W. op den Kovink. De geheele inboedel verbrandde 4 varkens en 1 geit kwamen in de vlam men om. Huis en inboedel zyn verzekerd by de Maagdenburger Assurantie-mij. Te Harderwijk heeft Donderdag namid dag tusschen 2 en 5 uur een aanhondend zwaar onweder gewoeddat eenige onge lukken heeft veroorzaakt. Zoo is de blik sem geslagen in het gebouw van het progymnasium, zonder evenwel brand te veroorzaken. Verder zyn aan den Zuider- zeeschen straatweg eenige boomen getroffen, alsmede de hooiberg van den landbouwer Jan (fen Bestenin de Buurtschap Hier- den, die echter voor brand gevrijwaard bleef. Minder gelukkig bracht het de woning van P. Prophitius aldaar er af, die in een kort oogenblik met den inboedel eene prooi der vlammen werd. Naar men ver neemt, was daar niets tegen brandschade verzekerd In eene mergelgroeve te Canne by Maastricht is gevonden een volledig ver steend geraamte van een reusachtig dier dat op een krokodil gelijkt. De kaak heeft een lengte van 50 centimeters en is bezet met zware zwarte tanden van 5 centimeter lengte. Het geheel is vervat in 5 groote mergelblokendie met moeite aan het dag licht werden gebracht. Deze vondst moet voor geologen zeer belangrijk zyn. De vooruitzichten van den graan oogst in Canada zijn gunstig. Aan het landbouwdepartement schat men de op brengst van den tarweoogst op 9Vs mil- loen bushels (een bushels gelijk 36.3 liter). Daarvan zullen 7 milloen bushels worden uitgevoerd. HAARLEM, 15 Juli 1884. Bij de stemming voor een lid der Tweede Kamer hebben van de 1213 te Haarlem en 24 te Schooten gevestigde kiezers 767 hunne stem uitgebracht. Als we ons niet vergissen, heeft men te dezer stede reeds meermalen er aan gedacht om het terrein van de kermis meer te isoleeren dan tot heden toe het geval is geweestdoch stuitte men op de moeielijkheid, gelegen in het aanwijzen eener geschikte plaats. Die moeielijkheid is althans voor dit jaar opgeheven. De groote ruimte door het afbreken van de kavaleriestallen ontstaan, komt ons tot het houden van de kermis allezins geschikt voor, terwijl men tevens, bijaldien dat terrein nog niet groot genoeg blijkt, gebruik zou kunnen maken van een gedeelte der Gedempte Kraaienhorstergracht. Om het Verwulft weder vol te bouwen schynt ons hoogst bedenkelijk toe, als men nagaat, dat aldaar bij een eventueelen brand zeven a acht brandspuiten tegelijk in werking kunnen zijn en nagenoeg niets kunnen uitrichten, indien de aldaar bestaande rioleering met kramen en tenten over- bouwd is. Door burg. en weth. is Vrijdag 1.1. aanbesteed het bouwen van eene school voor lager onderwijsbenevens eene woning voor een conciergeop een terrein aan de Bakkerstraat (raming f 44,950) zyn in geleverd 25 inschrijvingsbiljetten. Het werk is gegund aan den heer Gr. P. J. Bec- oari alhier, als laagste inschrijver, voor f 37,990. Door de afdeeling 'sGravenhage en omstreken van de Ned. Maats, voor Tuin bouw en plantkunde, is op een tentoonstel ling, daar ter plaatse gehoudeD, aan den Heer J. H. Krelage een Gouden medaille toegekend voor zyne ingezonden verzame ling van boekwerken over leliën., Zondag avond omstreeks 9 uur was het koffiehuis „de Korenbeurs" aan het Spaarne een tooneel van twist. Ongeveer 250 Sociaal-Democraten uit verschillende stedenmannen vrouwen en kinderen hadden zich dien dag ten nutte gemaakt tot het houden eener zoogenaamde gezellige bijeenkomst. Zij waren naar Bloemendaal geweestwaar het genieten van de natuur voor hen werd afgewisseld met het zingen van opruiende liederen en het luisteren naar verhittende toespraken. De heer Domela Nieuwenhuis maakte deel uit van het gezelschap. Op den Overveenschen weg werden bij het terugkeeren verscheidene voorbij rijdende dames en heeren door sommige sociaal-demokraten aangeroepen en uitgescholden. Op de Korenbeurs werd de roode vlag uitgestoken en gedrukte liederen tusschen het volk gestrooiddie evenwel ongelezen werden vernietigd. Ten slotte drong de steeds aangroeiende menigte het koffiehuis binnentrok de roode vlag aan flardenraakte handgemeen met de sociaal-demokraten, die eindelijk, beschermd door de politie, het station mochten bereikensteeds gevolgd door eene joelende en uitjouwende menigte. Naar aanleiding van een verspreid ge rucht dat de sociaal-democraten Maandag avond terug zouden komenwas het tegen 9 ure in den omtrek van de korenbeurs weder tamelijk rumoerig. De politie die aldaar aanwezig was, kwam al spoedig in botsing met een troep half dronken personenen heeft gebruik moeten maken van hunne sabels om een der belhamers te arresteerenzijnde een bij haar bekend persoon. De agent van politie Hartog heeft bij die schermutseling eene diepe maar gelukkig niet gevaarlijke verwonding aan het voorhoofd bekomen. A. s. Donderdag 17 Juli, den dag der begrafenis van Z. K. H. den Prins van Oranje, zullen de vlaggen van de torens en openbare gebouwen ter halve stok met een zwarten wimpel worden uitgestoken. De klokken der Groote-, Nieuwe- en Bakenesser kerken zullen van 89121 en 45 worden geluid. Het gewone orgelconcert in de Groote Kerk zal dien dag niet plaats hebben. NEGENTIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag den 16 Juli 1884, des avonds van 7%10 uur. door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Müllek, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. MarscliPainparé. 2. Ouverture: De l'Op. Les Puritains. Be/Am. 3. Walzer. Am schonen RheinStrauss. 4. Polka. Erinuerungen au Baden BadenPeters. 5.Pautaisie: De I/Op. FaustGounod. 6. Ouverture: De L'Op. ZampaHérold. 7. Fantaisie: De L'Op. La Favorite..Doniseiti. 8. MarsckPotpourri. Les Rencontres.Sunckler

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3