N ieirwsberichten. begon lang vóór en eindigde heel lang na het uur, waarop de meeste menscben gewoon zijn iets te gebruiken; allen kwamen dus flauw, afgemat, vermoeid, geeuwerig, slaperig thuis en een goed deel der aanwezigen had 's avonds hoofd pijn tot napret, 't Is er warm geweest; 't was vervelend; van wat er gezongen werd hebben 3/4van wat er gesproken werd 8, van wat er geschiedde 3/10 der aanwezigen hoegenaamd niets waar genomen. Dat officieele feestvieren is een droomerig ding, dan hebben de Nijver heids-congresleden zich te Assen vooral met hun tochtje naar den zoogenaamden Ballerkuil en naar de Hunnebedden vrij wat aangenamer bezig gehouden en de Asser-regelingscommissie had succes van haar werk. Nog altijd geldt Hildebrands bewering, naar aanleiding van het „koek- plakken", dat eenvoudige genoegens ook genoegens en zeker niet de minste zijn. In een der laatste nummers van Roelants „Huisvriend" komt een zeer fraai portret voor van mevr. Sofia de Yries, de gevierde tooneelspeelster van het Kon. Nederl. Tooneel. Bij dat portret wordt ver meld op welke wijze Sofia de Yries, destijds mevr. VValtrop, eene plaatsing vond aan het tooneel. Zij begon namelijk haar kun stenaarsloopbaan den 27 Juli 1861, toen even 17 jaar oud en reeds gehuwd met Waltrop een aktenr van minder dan mid delmatig talent. De man meldt zich om eene plaatsing bij Yictor Driessens, die het jonge vrouwtje tegelijkertijd met een kenners oog beschouwt. „Zoo, Zoo, meneer Waltrop, hen jij daar", zegt Driessens, „maar wie is de dame die je meebrengt?" „Mijn vrouw." „En wat doet die hier?" „Ja ziet u, mijnheer, van mijn salaris kunnen wij samen in den Haag niet leven en nu moet mijn vrouw ook meekomen ziet u I" „Als wat?" „Och, mijnheer Driessens", viel het vrouwtje in„als ik maar wat verdienen konb. v. als figurante." Driessens keek haar nog eens goed in de levendige oogen. „Zoo, zoo, en wat doet ge te Am sterdam „Ik ben modemaakstermynheer Driessens." „Kan je zingen?" „Een beetje, mijnheer." „Nooit op de planken geweest?" „Nooit mijnheer." „Nu, kort en goed, je mag meekomen naar den Haag, maar ik maak geen figu rante van je. Die loopen me hier al bijna omver. Ik zal een actrice van je maken, als je maar wilt. Ik begin met je vijfhon derd gulden te geven en als je je beBt doet sla ik het tweede jaar wat op. Verder moet je zelf je carrière maken." Zoo kwam Sofia de Vries aan het Tooneel. De eenigzins ruwe, maar ronde Dries sens hield woord. Hij maakte eene actrice van haar en als hij haar in later tijd, toen ze beiden bij andere gezelschappen werktenhad zien spelen en hooren toe juichen dan lachte hij haar toe en zeide meesmuilend: „Toch mijn werk! Wat?" Vrijdag 11 Juli is de Eerste Kamer inKo- mitee-generaal vergaderd geweestwaarin aan haarevenals vroeger aan de Tweede Kamer, door de Regeering mededeelingen zijn gedaan betreffende Atjeh, welke voor alsnog geheim moeten gehouden worden. Na afloop van de geheime is de openbare vergadering aangevangen, en heeft de Ka mer aangenomen: het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van Nederl. Indië voor 1884dat tot aanleg van een spoorweg van Djokjokarta naar Tjilatjap dat tot beschikbaarstelling van fondsen voor den aanleg van een spoorweg van Soerabaia naarOedjong; dat tot vaststelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten over 1880; dat tot wijzi ging der begrooting van Nederl.'Indië voor 1883die tot bekrachtiging van kredieten door den Goeverneur-Generaal geopend boven de Indiesche begrooting voor 1881 en boven die van 1882. In de zitting van Zaterdag zijn aangenomen de ontwerpen betreffende de geldleening ad 60 miljoen met 29 tegen 3 stemmenen de verhooging van den akcijns op het gedistilleerd. Op de met nadrnk door de Kamer tot de Regeering gerichte vraag heeft de Min. van Binnenl. Zaken verklaarddat maat regelen worden voorbereid om besmetting door het invoeren van lompen te voorkomen, alsmede bepalingen betreffende quaran taine. De Regeering zal overwegen om de stoomboot-maatschappij Nederland te bewegen, de Nederlandsche mailbooten Napels in plaats van Marseille te laten aandoen. Verworpen met 21 tegen 11 stem men werd het ontwerp voor den aankoop van grond voor den bouw eener gevangenis te Amsterdam. Aangenomen werd het kre diet voor het weren der longziekte en het handelstraktaat met Frankrijk. Daarna is de Kamer op reces uiteengegaan. Prins Hendrik van Hanau, klein zoon van den laatsten Keurvorst van Hessen is tot de katholieke kerk over gegaan, volgens sommigen op aanraden zijner vriendenten einde eene verloving te kunnen aangaan met eene dochter van Isabella, ex-koningin van Spanje. Naïf verklaart de Prins zelf in een der Hes- sische bladen dat de koningin Isabella volstrekt geen moeite hoeft te doen om een gemaal voor haar dochter te krijgen. Menige zorgzame huismoeder wenschte wel, dit de hooggeplaatste dame te kun nen nazeggen. Volgens telegrafische mededeeling van 16 Juli zijn sedert den vorigen dag te Marseille 20 sterfgevallen aan de cholera voorgekomen en te Toulon 22waaronder ook de echtgenoot van den admiraal Fesquet. De stoomschepen van de Rotterd. Lloyd znllen voortaan niet Marseille aan doen, maar van Southampton rechtstreeks naar Port-Said stoomendie van de Maat schappij Nederland willen in plaats van Marseille, even als vroeger Napels aandoen, en hebben hierop de goedkeuring der regeering gevraagd. De inspecteur der Stoomvaartmaat schappij Nederlandte Marseilleover den toestand geraadpleegdheeft per telegraaf geantwoord: „Ik blijf op mijn post, mijne vrouw ook." Dat is (zegt het Handelsblad) flinke zeemanstaal, die wel eens gehoord mag worden bij de onzinnige paniekdie zich hier en daar van de gemoederen meester maakt. De Nederlandsche autoriteiten hebben 25,000 dollars, eenige geweren en kruit beloofd aan dengene van de naburige Hoof den, die de bemanning verlost; of 1000 dollars voor ieder lid der bemanningdat aangebracht wordt. De Hoofden denken, dat het niet mogelijk zal zijn om de ge vangenen bij kleine troepjes weg te krijgen. Te Singapore zijn er Arabieren en Europesche zeevaarders, die, op grond van vroegere relatien met den Radja van Tenom zich sterk maken omals er iets mee te verdienen isdien Radja te bewegende gevangenen van de Nisero los te laten. Volgens de Straits Times zelve zijn dit echter slechts losse praatjes. In de N. R. Courant van 17 Juli staat met het oog op de gevaarlijke ziekte in Frankrijkonder meerook het volgende te lezen. Wanneer binnenslands gevallen van cholera voorkomen zegt de Staatscourant is de wet van 4 Dec. 1872 Staatsblad no. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziekten van toepassing, die aan doortastende gemeentebesturen krachtige middelen aan de hand geeft tot beteugeling der cholera. Van regeeringswege zijn de gemeentebe sturen gewezen op de noodzakelijkheid, dat voor zuiver drinkwater en voor groote reinheid buiten en binnen de huizen zooveel mogelijk gewaakt worde. Wij vertrouwen, dat de doortastende gemeentebesturen zich niet aan de letter zullen houdenen niet znllen wachten tot „binnenslands gevallen van cholera vorkomen," want dan zou het reeds te laat kunnen zijn. Er moeten niet enkel krachtige middelen worden aangewend tot beteugeling, als de cholera er eenmaal is maar ook krachtige middelen ter voorko ming vóór zij er is. Eene vraag, die zich al dadelijk op dringt iswat zal men doen met de ker missen? Volgens allen, die tot oordeelen bevoegd zijn, binnen- en buitenslands, moet in tijden dat er gevaar voor epi demische ziekten heerscht, opeenhooping van menschen worden tegengegaan. En een kermis brengt niet alleen mee opeen hooping van menschen, maar ook groote onmatigheid en uitspatting. Daardoor voor al is zij een der voornaamste middelen om het uitbreken eener epidemie te bevor deren. De epidemieënwet geeft aanleiding, om althans deze ijverige bondgenoote van de cholera onschadelijk te maken. Maar daar mede moet dan niet worden gewacht totdat het te laat is, dat wil zeggen totdat de cholera in ons land is uitgebroken. De algemeene eisch is, dat er geen enkele maatregel worde verzuimdom het gevaar zoo mogelijk af te wenden. De ijverigste voorstander van de kermis zal het voor zeker billijken, wanneer, als een verstan dige maatregel van voorzorgde kermissen met haren nasleep van onzindelijk vreemd volkvan luchtverpesting en van uitspat- n ting en dronkenschap, dit jaar worden verboden. Al ware het genot van de ker mis veel grooter dan het isniemand zal het stellen boven het belang van gezond heid en leven. Het verbieden van de kermissen, op grond van het ernstige gevaar voor eene vreeselijke epidemie, kan uitgaan van de de Regeering, en het is veel raadzamer dat het van haar uitga, dan van de ge meentebesturen, die niet altijd zich vrij weten te houden van zekere locale invloeden. De Engelsche regeering wordt het met betrekking tot de treurige Nisero- kwestie allerlastigst gemaaktzoowel door particulieren als door verschillende ge nootschappen te Londenaltemaal dingen die volgens onze overtuiging, er toekun nen bijdragen om den Radja van Tenom zijne eischen aldoor hooger te doen stellen. Woensdagavond ontstond er te Am sterdam brand op het marinierspleindoor het omvallen van eene brandende petroleum lamp die op de heddeplank stond. Twee kinderen die te bed lagen, alsmede een meisje van 17 jaar, dat tot hulp toeschoot, hebben vreeselijke brandwonden bekomen. De brandweer, die intusschen opgeroepen wasbehoefde niet te werkendaar de buren den brand hadden gebluscht. Een mandie een paar dagen gele den in de Kalverstraat te Amsterdam in drie perceelen de glasruiten insloeg, verbrijzelde Zaterdagavond, met een ij zeren haak gewapendtwee groote spiegel ruiten in het laarzenmagazijn van de firma Hóller Theijs, en liep toen kalm over naar het Poolsche koffiehuiswaar hij de ruiten van een paar deuren stuk sloeg. Een voorbijganger die hem vatten wilde havende hij met den haak, dien hij bij zich haddoch een politieagentdoor eenige voorbijgangers geholpenwist hem te vatten en te voorkomendat hij verder onheil aanrichtte. De man heeft, zooals nu blijkt, de manier, wanneer hij ineen opgewonden toestand is, in de Kalver straat glasruiten te breken. Heeft men den vorigen keer hem voorloopig vrij gela ten thans is hij naar de gevangenis op den Heiligenweg gebracht. De stationschef te Stedum, op de lijn GroningenDelfzijl, heeft zich bij het overhalen van den wissel erg bezeerd. Daar de draad van den toestel braksloeg de zware machtarm van den hefboom terug en raakte den man in den onderhuik. Ook deze chef had 5 baantjes tegelijk. Hij is aanstonds buiten dienst gesteld. De Durhamsche mij n werkers veree- niging hield onlangs een groote jaar vergadering waarin o. a. ook Bradlaugh en het Parlementslid Morley het woord voerden, en motiën ten gunste van de kieswet en van hervormingen in de be staande wetten omtrent het mijnwerkersbe- drijf werden aangenomen. Deze mijnwerkersvereeniging is een machtig lichaam. Zij betaalde in de laat ste zeven jaren een som van f 3,240,000 uit aan verschillende ondersteuning. Haar ledental is 40,000. De heer Pasteur zet zijne proefnemin gen tot het tegengaan der hondsdolheid onafgebroken voorten wel met het beste gevolg. Hij heeft tot dusver proeven geno men op 57 hondenvan welke er 19 dol en 38 onder dezelfde omstandigheden gebeten waren door dolle honden. Van deze 38 was de helft ingeënt met den virus van een dollen honden de andere helft niet. De laatste 19 stierven allen zonder uitzondering aan dolheid. De 19 an deren daarentegen zijn zoo gezond als ooit. Zij zullen nu een paar jaar lang onder voortdurend opzicht van veeartsen blijven om na te gaan of de inenting duurzaam of slechts lijdelijk goede vruchten heeft gedragen. De directeur der Nederlandsche Cen- traalspoorwegmaatschappijaldus lezen we in het ütr. 1). de mogelijkheid voorziende, dat de Aziatische cholera, welke in 't zuiden van Frankrijk te Toulon is uitgebroken en zich alleDgskens noor delijk verspreid, ook ons land komt be zoeken en niet willende wachten met het nemen van maatregelen, om de ge vreesde ziekte zooveel mogelijk tekeeren, totdat zij zich binnen onze landpalen ver toont, vestigt de bijzondere aandacht van de stations- en haltechefs op de noodzakelijkheid van het schoon en zinde lijk houdenzoowel van de dienstlokalen als van die welke door het publiek gebruikt wordenen vooral op het schoonhouden der privaten en waterplaatsen. De wachtkamers en verdere localen zul len telkens na het vertrek van eiken trein goed moeten wordeu uitgelucht en minsten» eens per dag moeten worden uitgeschrobd met water, indien zulks niet door het aanwezig zijn van vloerkleeden belet wordt. De privaten en waterplaatsen zullen telkens na het vertrek van eiken trein, met water doorgespoeld en schoongemaakt moeten worden en daarna met carbol na gespoeld of besprenkeld. Op die stations, waar de restaurateur voor het schoonhouden der localen, privaten en waterplaatsen moet zorgen moet de stationschef er op letten, dat dit steeds op bovenvermelde wijze geschiedeterwijl door zijne zorg de besprenkeling met carbol zal plaats vinden. De hiervoor gebruikt wordende carbol wordt door de maatschap pij verstrekt. De stationschefs en haltechefs moeten zorgen, steeds de middelen hij de hand te hebben om versch drinkwater te kunnen verstrekken, indien zulks mocht worden verlangd zonder echter hierdoor de trei nen te mogen ophouden. De stationschefs zullen toeziendat de restaurateurs steeds zuiver en voldoende drinkwater in hunne buffetten voorhanden hebben. Het carbolzuur zal op aanvrage door het magazijn verstrekt worden. Een geestelijke zuster, Nonat gehee- tenin hare orde opgenomen onder den naam Marie Ambroise, heeft het ridder kruis van het Legioen van eer gekregen wegens meer dan 50 jaren onafgebroken en trouwe verzorging van ongeneeselijke. zieken in het hospitaal te Tours. De nieuwe kazerne te Amersfoort,, welke onlangs in gebruik werd genomen en 41/2 ton heeft gekost, is niet voorzien van een bliksemafleider. Het gemis daar van werd jl. Zaterdag bij het hevige onweder reeds gevoeld, daar de bliksem toen door een openstaand venster insloeg en zich, na een 40 tal glasruiten verbrij zeld te hebben, zonder brand te veroor zaken weder een uitweg baande. Het is te verwachten, dat de autoriteiten zich dezen krachtigen wenk zullen ten nutte maken. De Transvaalsche deputatiedie hier te lande allerwegen met zooveel sympathie werd ontvangen en met zooveel warme toe spraken begroet, heeft haar doel bij de Nederlanders niet mogen bereiken. Zij wilden een spoorweg en vroegen om geld. Wie er niet gauw genoeg bij wasmeende menzou geen deel mogen nemen aan de Transvaalsche leening. Vijftien millioen werd gevraagd. Op den sluitingsdag der inschrijving bleef men zoo verre van die som, dat men zich genoopt voelde tot de mededeeling, dat een gedeeltelijke ver wezenlijking van de plannen der Trans vaalsche vrienden althans zou mogelijk wordenindien ook maar voor 5 millioen werd ingeschreven. De termijn werd eenigen tijd verlengd, en wel tot den llden dezer maand en wat blijkt nu? Dat er voor geen 2 millioen, kon bijeengebracht worden. Het regelings-comité zendt nu eene nieuwe circulaire aan de inschrijvers waarin haar betreffende het geteekend be drag een voorstel wordt gedaan, 't Ware voor onze houding tegenover de stamver wanten zeer wenschelijk, indien de zaak tot een goed en bevredigend einde kon wor den gebracht. Het gemeentebestuur van Haarlem- merliede en Spaamwoude heeft gedurende de maanden Juli en Augustus voor onver- mogenden in de gemeente de gelegenheid geopend, dagelijks kosteloos twee emmers duinwater nit de Amsterdamsche water leiding te ontvangen. Zooals men weet, kunnen de Amster damsche geabonneerden in de warmste dagen niet eens voor hun goede geld water krijgen. Er schijnt dus wel iets te haperen aan de exploitatie van onze veel geliefde duinwater-maatschappij. Het gemeentebestuur van Nieuwer-Am- stel voorziet tijdens de hitte de bewoners van Amstelveen van drinkwaterdat met schuiten wordt aangevoerd. Ook van de Duinwaterleiding Voordurend moeten onder Amstel veen peilingen van het hooi plaats hebben

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2