N ieu wsberichten. stuur eindigde hij zijn toespraakdie mis schien ook wel mag beschouwd worden als een afscheidswoord van den letterkundi ge, die aldaar een vijftal jaren ijverig is werkzaam geweest. Bismarck, de jonge re, is eventjes in den Haag geweest om zich te laten installeeren en dadelijk daar op naar Berlijn terug gekeerd. Hij kwam, hij zag. ..maar hij overwon nog niet. De Staatsloterij wordt nog niet afgeschaft maar zoodanig herziendat ze voor den Staat p. m. 60,000 meer afwerpt. Dr. Valeton, leeraar aan 't Gymnasium te Arnhem, is voor een maand in zijn betrek king geschorst. Dat muisje zal nog wel een staartje hebben let maar op. Bij Koninklijk Besluit zijn de beide Kamers der Staten-Generaal tegen Dinsdag 29 Juli 's namiddags te 3 uur in vereenigde zitting bijeengeroepen. Een wetsvoorstel tot regeling van het Regentschap zal in die zitting door de ministers van Binnenl. Zaken en Justitie worden aangeboden. Men vermoedt, dat de Tweede Kamer daarna de behandeling der interpellatie van den heer Brantsen van der Zijp over de Nisero- kwestie zal voortzetten. Wat geduld en doorzicht vermag. Met geen andere hulpmiddelen dan stroo, garen, twee naalden en een speld, heeft een 22 jarige gevangene te Karthaus in de provincie Pruisen een soort van hor loge gemaakt, dat eenmaal op gang ge bracht 6 uren achtereen loopt. De wijzer plaat is van papier en de wijzers van Virginia stroo. De uitvinder hoopt zijn vinding nog aanmerkelijk te verbeteren en heeft daarvoor ruimschoots den tijddaar hij nog drie jaren in zijn gevangenis moet doorbrengen. Drukke Praktijk. Een boer, die door een dienstman met het bezienswaar dige van Munchen in kennis werd gebracht kwam ten laatste voor het universiteits gebouw. Hij wilde bijzonder gaarne het een en ander omtrent de beelden wetendie den gevel versierden en vroeg zijn geleider dus welke persoonlijkheden die moesten voorstellen. Dezedie niet gaarne wilde doen bemer ken, dat hij er volstrekt niets van wist, noemde eenvoudig de namen van eenige geleerdendie in Munchen populair zijn. Op een slechts gedeeltelijk gekleeden griekschen denker, aan den linkervleu gel wijzendezeide hij„en dat is nu dokter Schwenninger „Aha" sprak de boer„dat is Bismarck zen dokter! Zeg 'reis, waarom heeft hij geen jas aan?" „Ja, zie je," antwoordde de gids, „sedert hij den Rijkskanselier weder zoo netjes opgeknapt heefttrekken en sjorren de lui hem letterlijk naar alle kanten om hem als dokter te krijgen en de man is daardoor geen jas meer nut. Volgens de Indépendance is in Rus land octrooi verleend op een nieuw soort lucifers. Het onderscheidt zich van de gewone door het ontbreken der zoogenaamde koppen. De houtjes zijn door den uit vinder gedrenkt met eene vloeistof, die ze door een lichte vrijving ontbrandbaar maakt. De nieuwe lucifers branden lang zaam af, worden gemakkelijk uitgeblazen, en kunnen dan op dezelfde manier weder aangestoken en dus verscheiden malen gebruikt worden. De uitvinder beweert dat men daardoor minstens 75 pet. zal uitwinnen. Hit IJsland werd bericht, dat twee booten van een Engelschen walvischvaar- derin een storm van het schip gescheiden en de bemanning eerst na veel ontberingen en ellende het vasteland bereikte. Twee andere booten werden nog ver mist. Een daarvan is thans terechtgeko men. Maar van de vijf mannen die er in geweest waren, vond men slechts één matroos in halfbewusteloozen toestand. Zijn vier makkers waren van gebrek om gekomen. Zijn verhaal van hunne ellende is ijzingwekkend. De honger had hem en den anderen laatst overgeblevene tot men- scheneters gemaakt. Den matroos zullen beide beenen afgezet moeten worden maar er is kansdat hij in het leven blijft. Koning Jan van Abessinië zal aan Koningin Victoria een olifant vereeren als vriendschapsgeschenk. Eenige notabe len van zijn Rijk zijn met het dier op weg naar Engeland. 't Zal waarschijnlijk wel den weg gaan van meer dergelijke »incourante« geschen ken, namelijk naar den dierentuin. Halfweg tusschen Sheffield en Man chester is Woensdag-namiddag 11., om streeks één uur, een verschrikkelijk spoor wegongeluk gebeurd. Er brak, toen de van Manchester komende sneltrein pas den Woodhead-tunnel had verlaten, eene as van den locomotief, die met den ko lenwagen nog eenige oogenblikken op de rails bleef. Maar de wagenswaarin de passagiers gezeten warengeraakten door den schok de trein had eene snelheid van vijftig mijlen in het uur los van de locomotief en tuimeldengedeeltelijk van een bruggedeeltelijk van den spoor- wegdijkvan eene hoogte van dertig voet naar beneden op den straatweg, met het treurig gevolg, dat drie van de negen wagens geheel verbrijzeld werden en ne gentien personen terstond het leven ver loren, acht mannen, acht vrouwen en drie- kinderen. De machinist en de stoker bleven ongedeerd. Dertig personen werden gekwetst, ettelijke van hen bekwamen zware kwetsuren op de plaats van de rampdie een vreeselijk schouwspel van verwarring en ellende te zien gaf. Het duurde nogal eenigen tijd eer er voldoen de hulp kon worden aangebracht. Eén der gekwetsten stierf eer hij te Manchester in het hospitaal kwam. Onder de dooden zijn voor zoover men heeft kunnen nagaan, drie vreemdelingen. Woensdag sloeg de bliksem in de landmanswoning van Tervoert nabij Deu- tichem, en zette die woning in brand. Er is weinig kunnen gered worden. Alles was behoorlijk verzekerd. Uit Nijmegen meldt men De geweldige storm- en hagelvlagen heb ben in vele der omliggende dorpen aan den fruitoogst, tabak en aan allerlei veld en tuinvruchten groote schade toegebracht. Er zijn streken, waar zoo goed als alles is vernield. De boerderij van Dirk van Lent te Batenburg is door het inslaan van den bliksem afgebrand, waarbij veel verloren ging. Te Dieden is al de tabak verhageld. Te Wichen werd een oppassend jonk man, de zoon eener weduwe, terwijl hij onder een boom aan den kant der Wetering eene schuilplaats had gezocht, doodelijk door den bliksem getroffen. Men wete toch dat het liggen op een vlakte zonder ver hevenheden bij onweer veel veiliger is, dan het opzoeken van hooge beschuttingen. Te Reijmerstock (Limburg) is eene vrouw, die uit angst voor het onweder van hare woning naar die van haren buur man wilde oversteken, door den bliksem getroffen en op de plaats dood gebleven. Op het eiland Moorbergin de Elbe is een moord gepleegd op een 19-jarig meisje uit Hamburg. Zij deed op Zondag met een vereeniging van 300 personen, een uitstapje naar dat eiland. Er werd gedanst en het meisje maaktezonder het te willen een haar onbekenden danser zoo jaloersch, dat hij herhaalde malen allerlei bedreigin gen uitte. Bij het terugkeeren was het meisje, voordat een harer begeleiders eenig onraad bemerkte, plotseling verdwenen en den volgenden morgen vond men haar geworgd aan het strand liggen. Den vermoedelijken moordenaar na tuurlijk de jaloersche cavalier is men nog niet op het spoor. De eerste vracht machinetnrf in den Middelveldschen Akerpolder, onder Sloten (N.-H.)is afgeleverd door den Heer H. van Breemen Hzn. te Haarlem. Deze is geladen door schipper H. Kaper en bestemd voor den Heer J. Keet Dz. te Schagen. De toestand van de veenderij is uitmun tend. Er heerscht veel druktede turfsta- pels rijzen als uit den grond. Bij een droge Augustusmaand kan de turf dit jaar ongeveer half September aan den hoop zijn. De oude turf is geheel opgeruimd; kortom, alles gaat dit jaar naar wensch. Wel zijn de prijzen niet te hoog, doch zij blijven vrij wel staande. Te Bergen-op-Zoon is bij het graven van een put voor een blok nieuwe huizen, een der zijwanden plotseling ingestort waardoor drie werklieden onder den grond bedolven werden. Met veel krachtsinspan ning mocht het gelukken om twee van hen nog tijdig van een wissen dood te redden. De derde, een zeer oppassend jongman, kon eerst na twee uren gravens verlost worden, doch was toen reeds bezweken. Dr. Koch heeft zichop reis naar Bern, te Genève tegen wil en dank aan de ontsmettingsmaatregelen moeten onder werpen. Of hij al beweerde, dat die ont smetting »onzin« was en zich op zijn autoriteit als deskundige beriephet hielp hem niets. Hij moest zich onderwerpen en zich, zoo goed als de andere passa giers, aan de dampen ter ontsmetting blootstellen. Gelukkig heeft men daar den man der droogheids-theorie niet lastig gevallen met zuiverende afsponsingenzooals aan de Eransche stations verplicht is. Het was voor hem zoo al erg genoeg. Aan het nieuwe centraal-station te Amsterdam, boven het vooruitspringende gedeelte dat den ingang tot het koninklijke paviljoen zal vormen, worden basreliëfs aangebraoht met toepasselijke symbolische figurenvoorstellende de voorbereiding tot de reis, het afscheid, de reis, het wederzien. De vervaardiging van dit werk is opgedragen aan den thans weder daar ter stede gevestigden beeldhouwer Eduard Roskam. De ontwerpen voor deze eigen aardige voorstellingen zijn reeds zoo goed als voltooid. 1 Juli 1885 moet het werk gereed zijn. Te Arles, waar reeds een paar ge vallen van cholera waren voorgekomen hebben zich opnieuw eenige gevallen ge openbaard. (Arles ligt in hetzelfde depar tement als Marseille.) Ook te Sisteren in het departement der Beneden-Alpen, werden twee personen door die ziekte aangetast. Te Nimes is er één aan bezweken. Te Parijs zijn alsmede drie gevallen van cholera voorgekomen. Twee der lijders zijn bezweken. Het leven van den derde zalzooals het zich laat aanzienbehou den worden. Deze gevallen hebben, naar gemeld wordt, geen epidemisch karakter. Het afnemen van de tropische hitte der vorige weken kan, dunkt ons, niet anders dan belemmerend werken op het uitbreiden der zoo gevreesde ziekte. Dezer dagen is te Arnhem weder het nut gebleken van goede bluschmidde- len in gereedheid te hebben. Tijdens een onweder boven de stad woedde sloeg na melijk de bliksem in de Koninklijke Fa briek van Weegwerktuigen der firma Bec ker <f- Buddingh en veroorzaakte een begin van brand. Dit werd gelukkig bijtijds ondektzoodat twee extincteursbediend door personeel van de fabriek voldoende waren om de vlammen te blusschen. De „Becker Buddingh 's Extincteur" heeft zijne deugdelijkheid uitstekend bewezen. Deze geforceerde proefneming zal er on getwijfeld toe bijdragen om voor magazij nen werkplaatsen, fabrieken enz. deze extincteurs algemeen in te voeren. Volgens een bericht van heden aan Reuter, zou de Nederlandsche bark Dord recht II schipbreuk geleden hebben bij de Kaap Agulhas en geheel verloren zijn. Bijzonderheden ontbreken. Het schip kwam van Java, met bestemming naar Amster dam. In een hotel in de Kalverstraat vermiste men in den laatsten tijd nu en dan stukken van waardetafelzilverser vetten enz. zonder dat men de oorzaak hiervan kon ontdekken. Een twist onder de dienstboden bracht bij toeval aan het lichtwaar de voorwer pen gebleven warenalthans de recher cheurs brachten eenige voorwerpen aan het politiebureau, welke zij uit de wo ning van de vrouwelijke dienstbode 't H. hadden gehaald en die door den ho telhouder als de zijne werden erkend waarop de diensbode gisteren morgen aan de justitie werd overgeleverd. Door de welwillendheid van den eigenaar, Jhr. de Jonge van Ellemeet, werd de Vereeniging »Uit het volk - voor het Volk,« te Middelburg, instaat gesteld hare leden en het publiek kennis te doen maken met een belangrijke ver zameling aquarellen van Nederlandsche en voor een groot deel vreemde meesters. De eerste dag der tentoonstelling op het raadhuis te middelburg telde vele be zoekers. De gemeente Phayingenkanton Schaffhausen, ontving een bezoek van 100 Zigeunersdie voor de Badensche politie op Zwitserschen bodem de vlucht namen. Zij begonnen terstond koeien te melkenkippen te stelen en te plunderen. De Zwitsersche politie dreef hen op Ba- densch grondgebied terug, doch daar de Baders hen niet wilden ontvangentracht ten zij andermaal Zwitserland binnen te dringen, wat hun door Zwitsersche militairen belet werd. Volgens de laatste berichten duurt deze zonderlinge toestand nog steeds voortbeide landen weigerden den Zigeuners herbergzaamheid en deze moeten toch ergens blijven. HAARLEM25 Juni 1884. Gisteren heeft een aantal vrijzinnige leden der Ned. Herv. Gemeente alhier in het lokaal „Weten en werken" eene verga dering gehoudenmet het oog op de vaca ture door het verleende emeritaat aan den nog eenig overgebleven vrijzinnigen predi kant Ds. Moltzer. In die vergadering werd besloten een adres te richten aan het Kies- collegieopdat ter vervulling van de vaca ture eenpredikantvan de vrijzinnige richting worde beroepen. Het adresdat een zeer ernstigendoch gematigden toon ademtis zoodanig gesteld, dat ook lidmaten van eene andere richting het kunnen mede- onderteekenen. Het is van den volgenden inhoud Aan het Kiescollegie der Nederd. Herv. Gemeente te Haarlem. De ondergeteekenden, Leden derNeder- duitsch Hervormde Gemeente, wonende te Haarlemgevoelen zich gedrongen U hunne wenschen mede te deelennu Ds. Moltzer door zijn aftreden, eene plaats in de rij onzer predikanten open laat, en Gij geroe pen zult worden een nieuwen leeraar te verkiezen. Het is bekend dat de aftredende leeraar in het godsdienstige eene rigting vertegen woordigde, welke door geen van de andere predikanten dezer gemeente wordt gedeeld en die na zijn aftreden dan ook niet meer in onze gemeente vertegenwoordigd zal zijn. Wij betreuren dit en zouden hartelijk wen schen, dat in deze leemte werd voorzien. Met het oog op de belangen van zeer velen, en uit het oogpunt der billijkheid bovendien, dringen wij daarom bij U aan op eene zoodanige vervulling van de vaca ture, waarbij de leden der zoogenaamde- vrijzinnige denkwijze aan hunne behoeften voldoening geschonken zien en het even- wigt niet gansch verstoord wordt. Een belangrijk gedeelte van de gemeente wordt nu bedreigd met het gevaar, dat het de gelegenheid zal missen de godsdienst oefeningen bij te wonen en aan de kinderen een gewenscht godsdienstonderwijs te ver schaffen. Waarlijk geen onverschillige zaak! Aldus toch zoude een groot aantal leden van het volle genot van hun lidmaatschap verstoken blijven en zoo hiermede al geene- bepaalde regten zouden worden geschonden, een hooggewaardeerd voorregt zou er zeker door verloren gaan, daar toch zeer vele leerlingen de catechisatien van den afgetre den leeraar bezochten. Wij gevoelen te meer vrijheid dezen wensch voor u uit te spreken, omdat het, naar onze meening, der Gemeente niet van nut kan zijn, wanneer aan het eene deel wordt onthouden, wat aan een anderdeef zoo ruimschoots wordt gegund. Zij kan niet bloeien wanneer een vrij groote kring van leden in zijn kerkelijk leven belemmerd wordt en waarlijk godsdienstige belangen verwaarloosd worden. De onverschilligheid is reeds grootgenoeg en wij hopen dat gij niet zult willen mede werken om die nog grooter te maken dan zij reeds is, wat zeker gebeuren moet wan neer eerbiedwaardige wenschen worden, afgewezen. Wij vertrouwen dat Gijaan wie zoo groote beslissingis opgedragen, waardeering zult hebben voor ons verzoek, het als een teeken van leven zult beschouwen en er aan te gemoet zult willen komen. Neemt aan de verzekering dat niets ons liever wezen zal, dan mede te werken aan de uitoefening van dat christelijk leven dat wij allen te zamen moeten bevorderen en waardoor het Koninkrijk Gods gebouwd en het heil der kerk verzekerd wordt. In het vertrouwen dat gij ook die leden in de gelegenheid zult willen stellen op hunne wijze mede te arbeiden tot dit doel, herhalen wij den wensch, dat Gij zult willen goedvinden eenen leeraar naar hunnen geest te beroepen en ook op hunne godsdienstige, behoeften acht te slaan. 'tWelk doende. De cursus aan de Burgeravondschool werd Donderdagavond 17 Juli gesloten. Bevorderd werden: van de lste naar de 2de klasse A. Pommée, J. Poppink, J. C. Boerée, H. Saeijs, G. Th. Kroese,J. Boerée, N. Kenzen, L. Fortgens, J. A. Fibbe, J. C. Beek, J. N. Blesgraaf, F. H. Hazekamp, P. Hoeker, J. W. van Zon, G. J. A. Tit, L. F. Junge, H. vanDantzig, G. Langeveld, W. van den Bosch, Th. Dollée, J. A. Gerritsen, A. J. de Haan, H. van Uden, J. A. Noë, E. J. Robijns, J. Th. Schuckman, G. Kalf en G. Bronk- horstvan de 2e naar de 3de klasse C. BeekA. P. BrouwerJ. Overakker. G. van Maaswinkel, J. H. Mus, W. F. Keyzer, H. van de Weetering, F. Trol, A. Fortgens J. H. MullerG. H. W. van Aken, P. Zuurendonk, J. J. Machielse,

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2