zijn paard een klewanghouw over den staart. Het paard van den laatste rende voort, maqr werd door zijn ruiter tot staan gebracht en gekeerd, waarop deze een drietal revol verschoten op de aanvallers loste. Hij kon echter zijn kameraad niet reddenwant deze ongelukkige werd onmiddelijk door lanssteken en klewanghouwen gedood en ontdaan van zijne geldtasch die 3000 bevatte. Zijn gouden horloge en ketting werden hem niet ontnomen, zoodat de bende zoo spoedig mogelijk het hazenpad koos wel wetende dat hun bedrijf van nit Montassik gezien werd en zij geen oogen- blik langer veilig waren. Intusschen was de overgeblevene van ons tweetal wanho pig naar Senelop teruggekeerd Ook het paard van den verslagene was daarheen gerend. Uit Montassik werd de vluchtende vij and beschoten, en eene patrouille hem achterna gezondenmaar spoedig was men zijn spoor bijster en de vervolging mocht door dit kleine troepje van die kleine bezetting (50 man) niet worden voortgezet. Den volgenden dag werd de gewonde en het lijk van zijn makker naar Kotta- Radja vervoerd; de eerste onder genees kundige behandeling gesteld (het is geen gevaarlijke wond)en de andere door een tal van belangstellende ambtenaren, officie ren en burgers plechtig ter aarde besteld. De commissie voor het Micro-fonds te Londen vergaderde gisteren om te zien hoeveel was bijeengebracht. Na aftrek der advertentiekosten was dit 1109 pd st waarvan 601 pd. st. in Nederland was ingeschreven en 300 pd. st. door de schatkist was verstrekt. Men kan dus na gaan hoeveel de Engelschen zelf hebben bijgedragen. De commissie besloot aan de betrekkingen der gevangenen verschillende sommen van 60 tot 20 pd. st. ter hand te stellen en 500 pd. st. achter te houden voor mogelijke eischen van de Zweed- scheItaliaansche en Duitsche leden der bemanning. Woensdag morgen, even vóór het vertrek van den te 7.20 's voormiddags ver- trekkenden trein van Vlissingen (Haven) miste een der reizigers zijne portefeuille, waarin behalve eenige papieren van meer of minder waarde ongeveer ƒ800 aan bank noten was. Onmiddelijk werd allerwege een onderzoek ingesteld, doch zonder ge volg. Endelijk werd in den namiddag, bij het schoonmaken der closets van het haven stationde portefeuille geheel uit elkaar geruktin een van deze gevonden. Met uitzondering der banknotendie ver- dwenen waren was de inhoud nog aan wezig. Buiten twijfel is de eigenaar het slachtoffer geworden van zakken-rollers- behendigheid. Na veel schrik en ontsteltenis werd onlangs te Thalebra bij Sonsterhuizen een huwelijk gesloten. De onderwijzer Schonheinz reed met zijne bruid, mejuffrouw Lückmann, door twee getuigen vergezeld, in een rijtuig naar het naastbijgelegen dorp Hohenebraom daar in het huwelijk te treden. Toen men door Thalebra kwambracht de muziek- vereeniging van het dorp haar jongen directeur en zijn aanstaande echtgenoote een serenade. De paardendie hieraan niet gewoon waren, werden schichtig en gingen op holwaarbij nog kwamdat de koetsierdie hen tot staan wilde dwin gen, de teugels stuk trok. In een woe denden galop renden de paarden nu met het rijtuig het dorp uit. Om zijn leven te redden, sprong eerst de koetsier van den bok en verstuitte daar bij een hand; hem volgde de eene naast hem zittende getuige, die zich aan hand en voet wondde. Daarop waagde de andere getuige den sprong uit het rijtuig, maar kneusde zich daarbij zóó hevig den rug- gegraat, dat hij na eenige dagen vree- selijk geleden te hebbenstierf. In wanhoop wierp de bruidegom er nu de bruid uit, die, zonder zich zelfs eenigszins te be- zeerenop den grond neerkwam hij zelf daarentegen viel zich bij den sprong den arm uit het lid. Het ledige rijtnig verdween al spoedig uit het gezicht. In het Ballstedterveld matigden den paarden hun gang en kwamen tot stilstaan op een stuk landwaar zij eenige dagen vroeger gewerkt hadden. Het bruiloftsgezelschap keerde naar Thalebra terug en des avonds nog werd door een van Hohenebra gehaalden ambtenaar in de school te Thalebra het huwelijk voltrokken. Onlangs waren een aantal knapen aan het zwemmen in de rivier de Maas onder den Zwijndrechtschen wal nabij de Keetshavendie er behagen in schepten de op stroom liggende schippers herhaal delijk op te schrikken door een boos ge roep om hulp. Die baldadigheid had echter treurige gevolgenOmstreeks half 4 uren zou ook de 11-jarige S. W. gaan zwem men, dooh nauwelijks was hij in het water of hij verdween in de diepte. Zijne makkersgeen kans ziende hem te redden hieven weder een geroep aan, doch de reeds herhaaldelijk bedrogen schippers gaven daaraan geen gehoor en de knaap verdronk. Uit Parijs wordt het plotseling overlijden bericht van Dr. Burg, als uit vinder van de metallotherapie (geneeswij - ze van ziektenvooral zenuwkwalen door metalen). Hij was in de laatste weken ijverig bezig met het verkondigen van zijn theorie omtrent het koper als voor behoedmiddel tegen de cholera. Hij hield daarover een aantal lezingen, en hij on derhandelde met een fabrikant te Reims over het vervaardigen van met koperop lossingen gedrenkt flanel. En nu stierf hij als vele anderen voor hem, juist nu zijn nieuwe denkbeelden meer ingang be gonnen te vinden. Het vangen van kikvorschen is in Canada een tak van industrie geworden, daar er bij zonder veel vraag naar is voor hotels en restauraties. 't Is wonder dat in ons land dit ge recht, welks smakelijkheid van alle kanten geroemd wordt, niet inheemsoh is. Aan grondstof ontbreekt het ons waar lijk niet. De Koninklijke Vereeniging van N. i. ond-strijdersmottoJe Maintienirai te 's-Gravenhage werd door het bestunr van het Provinciale Bond der vereeniging Metalen Kruis te 's-Hertogenbosch uit- genoodigd, op Zondag den 17en dezer deel te nemen aan het festivaldat bij gelegen heid der onthulling van het monument ter nagedachtenis van Koning Willem II te Tilburg heeft plaats gehadwelke uitnoo- diging zij heeft aangenomen. Den 15 Augustus, viel een der be ambten aan het Ministerie van Binnen- landsch zaken het voorrecht te beurt, den lande gedurende 50 achtereenvolgen jaren met ijver en trouw in nederigen werk kring te hebben gediend. Het was de heer H. P. Bordewij kthan3 kamerbewaarder van het Departement, die dit gouden ambtsfeest mocht beleven en deswege de gelukwenschen van hoogere en verdere ambtenaren en beambten bij het ministerie mocht ontvangenbetuigin gen van hartelijke sympathie 's mans ijve rige en nauwgezette plichtsbetrachting ten volle waardig, Sedert 1834, het tijdstip waarop hij in '8lands dienst trad, heeft Bordewijk alle rangen onder het bedienend personeel doorloopen, totdat hij tien jaren geleden door den Koning bevorderd werd.tot kamer bewaarder, na te voren als bode bij het Kabinet des ministers te hebben gefungeerd. De sneltrein van den Oosterspoor weg, die Vrijdag ochtend om half acht van Zutfen naar Amsterdam vertrokkreeg te Apeldoorn een gebrek aan de machine en had daarenboven eene heetgeloopen as van een derde-klasse-rijtuig. Met beide gebreken doorgesukkeld tot Hilversum, kreeg de trein een anderen wagen en eene andere machine. De reizigers, die in den heetgeloopen wagen zaten, maakten zich natuurlijk zeer zenuwachtig. Men kwam te 9.43 te Am sterdam, zoodat de aansluiting met den trein naar Uitgeest miste. De spoorwegarbeider J. D. V.bij het station Dedemsvaart bezig zijnde de locomotief van den van Zwolle komenden trein los te hakenwerd tusschen eenige nog voortgaande waggons zoodanig bekneld, dat hij na eenige oogenblikken overleed. LI. Vrijdag herdachten F. Cramer, opzichter-machinist alhier, F. M. Kos ter, opzichter-machinist te Uitgeest, hun 25-jarigen dienst bij de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij. Aan blijken van belangstelling ontbrak het hun nieto. a. ontvingen zij uit handen van den ingenieur van het rollend materieel namens de Maat schappij een prachtig gouden remontoir- horlogie met inschrift. Van Emmens, die den daglooner Everhoeds te Maastricht in een twiBt heeft doodgestoken, heeft zijne misdaad bekend. Hij heeft de daad in dronkenschap begaan en schijnt thans berouw te gevoelen. Niet ver van Bozenin Zwitserland is onlangs, alzoo in de heete maand Juli, een knaap doodgevrorenEen vader en zoon uit Feltre, die op den berg Cicolera de schapen hoeddenwerden aldaar op een avond door een plotselingen sneeuw- j storm overvallen. De oude man kon nog met moeite zijn leven redden, maar de 13-jarige jongen, die zeer dun gekleed was, kwam door de scherpe koude om. Toen de vader eenige mannen ter hulp had geroepen, vonden zij het lijk van den knaap bijna geheel door sneeuw en ijs bedekt. Te 's-Hertogenbosch werd dezer da gen gearresteerd en naar het politiebureau gebracht jhr. W. C. v. R. v. d. D. die onlangs de 17 jarige juffrouw K. uit Breda ontvoerdeen met haar naar Parijs vertrok. Men zegtdat de heer K.vader van het meisje, eerst na herhaalde bedreigingen er toe overgegaan is den ontvoerder van zijne dochter te doen arresteerendie ar restatie had plaats op het kantoor van den heer K. De huishoudster van den heer Hols- heimer, teWarnsveld, eigenaar en bewo ner van 't Heideparkwilde uit eene kast eenig nachtgoed krijgentoen zij zoodanig van een muis verschriktedie uit de kast sprongdat de brandende petroleumlamp haar uit de hand viel en brand veroor zaakte. Het geheele hnis, benevens den inboedel, werd een prooi der vlammen. BlJ. den uitgever J. Minkman, te Arnhem is een werk ter persegetiteld «De Harmonische Boekdrukkunst»op gedragen aan den Heer AC. Kruseman, oud-nitgever te Haarlem. De examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het Middel baar Onderwijs» en van de akten van bekwaamheid, voor het Lager Onderwijs in HandteekenenLandbouwkunde en Gymnastiek zullen dit jaar in de maan den November en December, en, voor zooveel het teekenen betreft, ook in de maand October worden afgenomen. Zijdie zich aan deze examens wen- schen te onderwerpenmoeten zich voor 10 September e. k. bij het Departement van Binnenlandsche Zaken aanmelden bij schrijven op ongezegeld papierdaarbij nauwkeurig en duidelijk opgevende naam en woonplaats en de begeerde akte, vol gens de omschrijving in St.-Ct. No. 190. De vrouw van den daglooner S. R. te Zeerijp zou haren mandie bezig was met zichtenkoffie brengen. Een hond ver gezelde haar. Toen zij nu door een stnk land moest, waarin eenige runderen liepen vielen deze op den hond aan. De hond wilde zich achter zyne meesteres verschui len j waarop de dieren op haar losstorm- den en haar onder den voet wierpen, trapten en stieten. Op haar geroep om hulp kwamen R, en eenige andere dag- ooners toeschieten om haar te bevrijden. Na zeer veel moeite gelukte het hun de woedende dieren een weinig te verwijderen en de vrouwdie inmiddels bewusteloos was gewordente ontzetten. Deerlijk ver minkt werd zij opgenomen en per rijtuig naar hare woning gebracht. Naar men zegt, is de toestand der vrouw zeer zor gelijk. Woensdagavond ontsnapten de rei zigers nit de richting Rotterdam nabij de spoorwegbrug te Breda aan een groot ge vaar. Ten gevolge van verkeerden wis selstand greepnabij den wisselde naar Roosendaal vertrekkende goederentrein den achtersten wagen van den passagierstrein uit Rotterdam, waardoor deze waggon geheel verbrijzeld werd, gelukkig zonder dat ongelukken voorvielen. Het verkeer werd ongeveer een uur gestremd, zoodat de aansluiting met de Hollandsche treinen een geruimen tyd verbroken was. De dag van Vrijdag, aldus vermeldde onlangs de N. Gron. CL begon met eene zeer treurige ontdekking. De beide knechts aan de gasfabriek, J. P. Kon- neman en H. Wilkens, beide vaders van huisgezinnenverschenen gisterenmorgen niet als gewoonlijk aan de gasfabriek. Men wist evenwel, dat beiden eergis- terenmiddag waren gegaan naar het stad huis, ten einde in het turfhok een lek te repareeren. Hoewel niemand hen dien middag en gisterenmorgen had opgemerkt, stelde de knecht van t Stadhuis met een anderen gasfittersknecht een onderzoek in het turf hok in en namen tot dat doel een lantaarn mede. Pas in het hok binnen zijnde, had daar een hevige gasontploffing plaats, ten gevolge waarvan de knecht en de gas fitter erg in 't aangezicht en aan de han den met brandwonden werden overdekt en een groot aantal glasruiten in het raadhuis werden verbrijzeld. Politie en brandweermannen snelden te hulp doch een drietal van de brandweer en een politieagent, die nu de vermisten wilden opzoeken, werden zoodanig door gaslucht bedwelmd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroependie er gelukkig in slaagde, hen in het leven te behouden. Eindelijk vond men in het turfhok de beide lijken van Konneman en Wil kens, die ten gevolge van het gas ver moedelijk reeds Woensdag namiddag moe ten zijn bezweken. Hnnne lijken werden naar het ziekenhuis overgebracht. Door de hh. A C. Wertheim, J. M. van der Made en Jacob Duyvis wer den namens de Vereeniging voor de be langen van Nederlandsche inzenders op tentoonstellingenalle vaderlandsche nij veren opgeroepen ter vergadering op 19 Aug. des namiddags te 2 uurin het Ge bouw van Kunsten en Wetenschapppen te Utrecht. O. a. zal de Antwerpsche tentoonstelling van '85 er een onderwerp van bespreking uitmaken. In een logement op de Prins Hen drikkade te Amsterdam is de eigenares de wed. L.met messteken vrij ernstig verwond door den broeder van haren over leden mangewezen koopvaardijmatroos. Door tijdig ontzet uit de handen van den aanvaller, die naar hij zeide, haar wilde dooden werd eene ernstige misdaad voor komen. De toestand van de wed. L. is niet zorgwekkend. De dader bevindt zich reeds in hechtenis. De jonker, die te 's-Bosch in hech tenis werd genomen wegens het wegvoe ren eener minderjarige jonge dameis weder op vrije voeten gesteld. HAARLEM, 19 Augustus 1884. Aan de liedertafel„Zang en Vriend schap" is 1.1. Zondag te Brussel bij het aldaar gehouden internationale concours voor de afdeeling „Prima Vista" een tweede „Eerste prijs" en voor de afdeeling waar zij bij den algemeenen wedstrijd was in- gesohreven eveneens een „Eerste prijs" toegekend. Naar wij vernemen zullen eenige inge zetenen heden avond ten half acht ure den leden een welverdiende ovatie toebren gen bij hunne terugkomst te Haarlem. Bij den uitgever W. Gosler te Haar lem ismet het oog op de aanstviering van den zeventigsten verjaardag van prof. N. Beets, eene keurig gedrukte en met warmte geschreven „schets" van de betee- kenis en de werken dezes auteurs versche nen door F. Smit Kleinesecretaris der Haarlemsche feestcommissie. Het zeer aan bevelenswaardig geschriftje is op het omslag voorzien van een welgelijkend portret en een facsimile der handteekening van prof. Beets De vorige week is te Almelo aange houden Gerrit Folbert, bankwerker bij de Holl. IJzeren Spoorw. Maatschappij te Haarlem en aldaar woonachtig in de Spaarnwouderstaatwegens het uitgeven en bezitten van valsch geld. Hij is ge vankelijk naar Haarlem en naar de ge vangenis overgebracht. Door de Politie is in zijne woning in beslaggenomen een houten kist o. a. inhoudende twee vormen van een rijksdaalder, twee dito van een gulden, een stnk lood waarop een vorm gedrukt van een guldentwee staven nieuw metaal en eenig smidsgereedschap. LI. Zaterdag avond is alhier het 3-jarig zoontje van den agent van Politie Coverledendat den vorigen dag in een emmer met kokend water was gevallen en daarbij hevige brandwonden had be komen. ACHT-EN-TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag den 20 Aug. 1884, des avonds van 7H10 uurdoor het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Müller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Reveillc-MarschGartner. 2. Ouverture: L'AfricaineVAnglois 3. FantaisieLa Dame Blanche..Soildieu. 4. Laura-tValzer, aus der Bettelstudent.MiUöcker, 5. Fantaisie: Bouchard d'Avcsnes.Miry 6. Ouverture: Pique DameSuppé. 7. Fantaisie: Les MartyrsDonizetti. 8. Volkslieder-Potpourri. Marsck.Seidenglanz.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3