Van alles wat. N ieu wsberichten. B. en W. geëischt. Deze zaak werd in handen van B. en W. gesteld om advies. De Heer Bastiaansorganist der Groote Kerkvroeg eenigen tijd verlof om buitens lands te gaan tot herstel van gezondheid. De Baad willigde dit verzoek in. De Hee- ren Schmölling en Bruinsteen hadden zich bereid verklaard gedurende de afwezigheid van den Heer Bastiaans diens taak op zich te nemen. Met algemeene stemmen werd vervol gens een verordening vastgesteld op den verkoop van schadelijke eet- en drink waren. Onrijp ooft en dergelijke zaken mogen voortaan niet meer worden verkocht. De Heer Piët zal den door hem aange- vraagden grond voor den door het Dage- lijksch BeBtuur vastgestelde prijs kunnen verkrijgen. Den Heer Perrindie zijn grieven tegen den Raad had gebracht by Gedeputeerde Staten, werd aangeraden zich te wenden tot de rechterlijke macht, daar deze vol gens het oordeel der rechtsgeleerde com missie hierin alleen te beslissen had. De Commissie voor de reclames der plaat selijke direkte belasting werd heden be noemd en zal bestaan uit de Heeren von Beeken, 'tHooft, Stoel, de Kanter en van Ek. De Baad besloot eindelijk nog tot het aanschaffen van nieuw brandbluschmate- riaaltot het geven eener gratificatie aan de Hoofden der scholen B. en C. en der Tnsschenschool voor hunne buitengewone bemoeiingen in de laatste 2 jarenen ein digde met een besluit tot opruiming van het wed in de Jansstraat. Onder de bedevaartgangers in deze week van Yenloo naar Kevelaar, bevond zich de 83-jarige Jansendie voor de 52ste maal dezen pelgrimstocht mede maakte. Volharding is de naam van een duiven- societeit te Rozendaal, die dezer dagen «en wedstrijd hield met jonge duiven voor een tocht naar Brussel en terug. De Koningin van Engeland is te Amsterdam bekroond voor hare collectie varkens. Koning Oscar van Zweden heeft het in Engeland zwaar te verantwoorden gehad met het hemelvuur, maar is er voor zijn persoon nog gelukkig afgekomen, 's Ko- nings koets werd getroffen maar de koning zat er niet meer in. In Denemarken heeft men bij 't verhoor van een doof- s'oume, die bankbiljetten gestolen had, heel wat moeielijkheden. De man hoort en zegt natuurlijk niets, maar hij kan ook niet lezen of schrijven en verstaat zelfs de bekende vingertaai nietofschoon hij anders nog al vlug met de vingers schijnt te wezen. Te New-York is nu weer de Albion National-Bank failliet gegaan, terwijl de directeur-dief bovendien nog iemand schijnt vergiftigd te hebben. Waarom schrijft men toch failliet met de dubbele l en biljet met l,jWel, indien men billet schreef met de dubbele 1 zou het woord er zoo gek uitzien in 't verkleinde meervoud. Probeer het maar. Het doet aan kikkerlekkernijen denken. Drie Ministers hebben bij de L. t. T. te Amsterdam hunne ingenomenheid betuigd met ossendat zal in den Haag ook wel eens gebeurd zijn. Te Birmingham is een bizonder klein dwergje begraven van zes weken ik weet heusch niet meer hoe weinig het kind woog en hoeveel centimetertjes het lang was maar de opgewonden menigte wilde de moeder te lijf, die waarschijnlijk den dood van 't kind verhaast haddoor het tijdelijk af te staan aan een spnlleman, die 't wurmpje tot 's avonds tien nur wakker hield om het te laten kijken. Het publiek zou gewis tot dadelijkheden zijn overgegaan, als de lijkbezorger er niet wat op gevonden had. Hij hield nl. balanceerend op één hand het doodkistje met deszelfs inhoud boven zijn hoofd in de hoogte en stapte aldus parmantig naar de begraafplaats. Hierop ontstond onder de menigte znlk een scha terlach dat alle booze bedoelingen op eenmaal vergeten waren. Wie zich den ouden tijd nog eens wil te binnen brengen, kan weêr terecht in de Variétés in de Amstelstraat voor 75 cents met vertering. Of de oude manier van spelen en zingen hem nog boeien zal, valt echter te betwij felen. Op 't Leidsche plein vraagt Hamlet met het diepdenkendst gelaat van de wereld alsof de vraag nog gloed nieuw ware voor de duizend en zooveel- ste maal, of het beter is „te zijn" dan sniet te zijn". Maar in onze dagen, die al zoo ver afliggen van den tijd waarin Shakes- peare de gewichtige vraag op de planken bracht, denken vele menschen: »Uw antwoord o, Hamlet, bevredigt mij niet, De mensch wil van de aarde niet scheiden Verwantschap aan de aard houdt van zelfmoord terug, Niet het lot dat ons ginds kan verbeiden." De lang verwachte Venetiaansche gondel is eindelijk aan 't Amstelhötel gekomen. Mosterd na den maaltijd, want 't zal weldra veel te koel zijn voor het Itali- aansche spelevaren. Bij 't letterkundig congres te Brugge heeft onze stadgenoot Tadema de belangen van den boekhandel besproken en te Londen is dezer dagen overleden de Heer Bohn, de nestor der Engelsche boekhandelaren, op 89-jarigen leeftijd. Bier, laarzen, schoenen, pan toffels, overschoenen, boter, kaarsen, kaas, chicorei, kaneel, kruidnagelen, cacao, chocolade, koffie, hop, staafijzer, ijzer-en staaldraad, notemuskaat, peper, rijst, spiritualiënsuiker tintabak, sigaren, snuif, flesschen, papier, al die dingen hebben eene wijziging ondergaan bij het tarief van invoerrechten in de Kaapkolonie. Wie er meer van wil weten, zoeke dat in de Staatscourant N°. 201. Bij de algemeene vergadering van het Taal- en Letterkundig Congres te Brug ge wordt de bestaande bestendige com missie,de hh. Alberdingk Thijm, Max Rooses, Ten BrinkPaul Fredericq Vuyl- steke, de Pauw en de Veer herkozen en onder algemeen applaus aangevuld met Nicolaas Beets. De volgende zonderlinge huwelijks- aanvraag, of..handige reclame, kwam dezer dagen inde Voss. Ztg. voor»Een kinderlooze weduwnaar, tussehen 30 en 40 jaren oud, ambtenaar, is verliefd op het vrouwenportret (Margarethe) dat voor komt in No 12 van de Berlijnsche Gartenlau- be. Hij zou gaarne met een dame die op dat portret gelijkt, in het huwelijk treden. Gelijkenis is het eenige vereischte! A- dres enz. De eerste machinist van de Nisero zegt in een schrijven aan den tweeden machinist (die met kapt. Wilson in vrij heid werd gesteld) omtrent den toestand der gevangen bemanning: »Wij zijn nu op een klein eiland, op veertig mijlen afstands van Sassom en wij worden goed van levensmiddelen voorzien. De liadjah geeft ons allerlei verklaringen van redenwaarom wij niet in vrijheid ge steld worden maar wij gelooven niet wat hij zegt. Hij is een groote schurk. Maandag werd de eerste internatio nale landbouw-tentoonstelling namens ha ren koninklijken beschermheer door Z. Exc. den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid in tegenwoordigheid van vele aanzienlijke genoodigden plechtig geopend. In het gebouw voor de zuivelbereiding en de akkerbouwgewassen daartoe smaakvol en sierlijk gedrappeerdsprak de heer Mr. C. J. Sickesz, voorzitter der Geldersche Maatschappij van Landbouw en president der tentoonstelling, Z. Exc. den minister vertegenwoordiger des konings, en de talrijk aanwezende heeren en dames toe met eene fraaie openingsrede en welkomsgroet. De feestelijke ontvangst van de hon derdtallen vreemdelingenland- en stadge- nooten tot wie bij gelegenheid der Intern. Landb. Tentoonstelling te Amsterdam een nitnoodiging was gericht, om Dinsdaga vond in 't Paleis voor Volksvlijt bijeen te komen, heeft uitmuntend aan ieders verwachting voldaan. Het Bilse-concert was als altijd prachtigmaar vond bij de druk pratende feestgenooten niet die waardeering, waarop Bilse's muziekuitvoeringen anders terecht kunnen aanspraak maken. Thomas- vaêr en Piterneldie in de Bruiloft van Kloris en Roosje een toepasselijke samen spraak hielden door Justus van Maurik gerijmd, vielen denkelijk beter in den geest, terwijl Coenen's kapel, tenslotte, voor uiterst weinig geharden in den tuin van 't Paleis eenige muziekstukken ten beste gaf, want men was koud geworden van de stoomboottocht op den Amstel en en van het kijken naar het vuurwerk 't welk een schitterend effect had. In de winkelkast van het huis op den hoek van de Tuinstraat en eerste Tuindwarsstraat te Amsterdam waarin een manufactuurwinkel werd uitgeoefend, vatte eergisteren avond, ongeveer te half tien, eene der vele uitgestalde artikelen vlam, en in een oogwenk verspreidde het vuur zich door den winkel en kelder door het huis. Ook de ouder éen gevel staande bloemenwinkel er naast werd aangetast en het hoekhuis brandde geheel uithet werd alleenwat de benedenverdieping betreft eenigzins gespaard. Uit het hoekhuis kon men zich slechts met moeite redden; vooral echter voorde bovenbewoners was het gevaar groot. Een vrouw met twee kinderen sprong van bo ven gelukkig zonder eenig letsel te bekomen anderen vluchtten op bloote voeten langs de in vlam staande treden van een buiten trap. Het gezindat in den bloemenwinkel woonde moest gewekt wordendaar allen na 2 dagen en 2 nachten met het maken van bloemkransen voor de tentoonstelling naar men zegtingespannen bezig geweest waren en reeds te half zes zich ter ruste hadden begeven. Bij hunne redding onderscheidden zich bijzonder de broodbakker J. Ibelingsdie op den anderen hoek van de Tuinstraat woontmet een bijl sloeg hij de deur openteneinde de slapenden te roepen. Een twintigjarige overbuur, mejSchotswaag de zich, bij het woeden der vlammen in het brandende huis en redde de kinderen. Bij zulke daden roept men met de buren »Bravo Het perceel aan de overzijdeeen ta bakswinkel, heeft zwaar door den gloed geleden, er ontbrandden zelfs reeds gor dijnen en men was een oogenblik bevreesd dat de brand zon overslaan. De brandweer werkte met een brandkraan, twee hand spuiten, een stoomspuit en de drijvende stoomspuit de Amstel. In een aantal kleine dorpen van Frankrijk en Italië heerscht nu de cholera, en zij veroorzaakt er groote ontsteltenis en angst. Vele plaatsen zijn nagenoeg ge heel verlaten. Te Noyers o. a. is bijna niemand anders om hulp te verleenen dan de pastoor. Hij moet zoowel de zieken verzorgen als de dooden begraven. De Engelsche Kroonprins heeft 1000 fr. gezonden voor de choleralijders te Mar seille. Op een kerkhof van een klein Beiersch dorpje leest men het volgende grafschriftdat overtuigend aantoont dat de brave Beieren liefhebbers van onver- valscht bier zijn: „Hier slaapt de brouwer Sepp in de aard', Gena, voor recht zij hem bewaard! Want zijn geknoei heeft, voor den tijd, Veel lui een plaats in 't graf bereid. Hier ligt hij thans de bier-verrader BidChristentwaalfmaal 't onze vader Kolonel Demmeni zegt het Dag blad is tot civiel en militair Gouver neur van Atjeh benoemd. Het civiel en militair bestuur dus weder in één hand vereenigd, in de hand van een militair. Terugkeer alzoo tot het stelsel van be- stunr, dat te onzaliger ure werd verlaten. De noodlottige gevolgen van den over ijlden maatregel der instelling van een zelfstandig civiel bestuurmet de militaire macht onder zijn bevelenbleven niet uit. Men kent ze. De drang om er op terug te komen liet zich gelden. Drang niet door menschen maar drang door de omstandighedendoor den onloochenbaren loop van zaken uit geoefend. Lang werd aan dien drang weerstand geboden. Was dit nog wegens een restje van overtuiging? Of alleen uit koppigheid? Dan wel uit gemis van den zedelijken moed om een fout te erkennenen er op terug te komenhoewel 's Lands wel zijn dat gebood? Laat ons bij deze vragen niet te lang stilstaan. Het zij genoeg dat de terugtred hoe spade dan ook is gedaan. Door de spoedige bekendmaking in de Staats-Courant gaf de Begeering blijk het gewicht der beslissing te willen er kend zien. Laat ons dat doenmet den wensch dat het nog niet te laat zij om den maatregel vruchten te doen dragen. Het aquarium van het Koninklijk Zoölogisch Genoodschap Natura Artis Magistra te Amsterdam is verrijkt met een 70tal der hoogst merkwaardige „Zee paardjes." Aan het station Naarden-Bussum had de kommies, fungeerend onderchef, S.het ongeluktoen hij op een rangeeren den goederwagen wilde springen, daaraf te vallen, waardoor de wagen over hem heen ging. Hij werd verschrikkelijk ge wond en is per trein naar Amsterdam en van 't Centraalstation per brandcard naar het gasthuis vervoerd. Maandagmiddag tussehen 4 en half 5 ure bracht een hevige knal in het kleine Veentje te 's Hage, alwaar eenige vuur werkmakerijen gevestigd zijngroote ont steltenis in den omtrek te weeg. In die buurt heeft de vuurwerkmaker S. eene fabriek van vuurwerk, alwaar 3 perso nen werkzaam zijnnamelijk 2 ongehuwden en een veertienjarige jongen. De knaap was bezig met het bereiden der grond- bestanddeelen voor eene hoeveelheid kruit in eene soort molen. Door wry ving van de stoffen schijnt verhitting te zijr. ont staan, althans er volgde eene ontploffing, zóó hevig en krachtig, dat het werkplaats je uit elkander sloeg en de drie werklie den naar buiten werden geslingerd, overdekt met brandwonden en belangrijke kwetsu ren. De twee volwassen knechts zijnon- middelijk door de zorgen van de politie met een brancard naar het ziekenhuis vervoerd. De jongen is op verlangen van zijne moeder voorloopig in het ouderlijke huis ter verpleging opgenomenmaar is- nog heden avond eveneens naar het gast huis overgebracht. De twee oudste werklie den verkeeren in hoogst bedenkelij ken toe stand welke niet toeliethen over het ongeval te hooren. De geduchte knal werd op aanzienlijken afstand gehoord en deed met het oog op de richting van waar het het geluid kwamaan het ontploffen van een ketel der gasfabriek denken. Later bericht meldt dat de 13-jarige H. Wagner en de 22-jarige J. Kan onder de hevigste smarten in het ziekenhuis zijn overleden. Er schijnt kans te bestaan op het be houd van het leven van den derden verwonde, J Boel, 22 jaren. Men meldt uit Utrecht Bij gelegenheid van het feest van Nic.. Beets op 13 Sep. e. k. zal den jubilaris alhier ook een ochten-concert onder leiding van Richard Hol in de groote zaal van Tivoli worden aangeboden, dat alleen voor genoodigden zal toegankelijk zijn.. Behalve eene feestcantate van Hol zal dan ook nog een toondicht, op woorden van den heer Beetsten] gehoore worden, gebracht. De medewerkenden tot dit concert zul len naar men verneemtallen uit Utrecht worden gekozenDe bekende baritonzan ger de heer Oreliozal zich nevens mej. Cath. van Bennes doen hooren, terwijl ook mej. Overbeek de Meyer en de heer Kerkoerle uitgenoodigd zijneene solopar tij op zich te nemen. De dag der opening van de kinder tentoonstelling te Parijs is nog niet be paald maar er zijn reeds 1300 kinderen uit verschillende landen aangegeven. Te New-York is nu weer de Albion National Bankfailliet gegaanDe Direc teur van die bankWarner genaamddie sedert 1879 alle controle van zijn beheer wist te ontduiken, heeft behalve zijn verduisteringen van gelden en slecht be heer een erger misdrijf gepleegd. Hij was nlexecuteur van het testament van den voornaamsten aandeelhouder der bankte zamen met een bloedverwant van den over ledene, den Heer Burrows en hij heeft dien mede-executenr langzaam vergiftigd De arme man is bijna geheel verlamd hij zal weldra stervennaar men verwacht- Warnar is naar Canada gevlucht. Te Groningen zullen de leden der Vereeniging van het Metalen Kruis van het 1ste betalj on Mobiele stedelijke Schut terij den 10en September e. k. den 50ten gedenkdag van hun terugkeer uit het leger in 1834 feestelijk herdenken. Van een in aanbouw zijnd huis op de Kalkhaven te Gorinchem is een nieuw gemetselde muur ingestort. Een werkman H. v. A. is daarbij aan het hoofd ver wond en zal een gedeelte van zijn pink moeten missen. De Chineesche berichtgever van the Times die aan boord van het Engelsche pantserschip Championhet bombardement van Foochow door de Fransche vloot heeft gadegeslagen, noemt dit wapenfeit eene stuitende en afkeerwekkende geschiedenis,. Met acht zware schepen openden de Franschen te twee uren het vuur op Foochow. Elf Chineesche kanonneerbooten onder hielden gedurende vijftien minuten dap per haar vuur, dat echter nutteloos was, aangezien zij terstond ontredderd werden waarna de overgebleven bemanning over boord sprong. Binnen weinige minuten was de ongelijke strijd ontaard in een moordpartij. Het schouwspel op de rivier, als de dooden en gewonden voorbijdrevenwas verschrikkelijk. Van de laatsten werden

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2