daar door de cholera aaDgetast en over leden. Te Peregallo in Lombardijewerd on langs, in deze dagen van angst en dom heid een voorbeeld gegeven datnaar te hopen is, ook elders navolging zal vinden. Na afloop van een voorgeschreven bidstond ter afwending van het gevaar der cholerastond een oud heereen al gemeen geacht en bemind landeigenaar, op en hield tot de talrijke kerkbezoekers een toespraakwaarin hij de domme vrees voor docters en hospitalen krachtig bestreed en het volk opwekte om door zindelijkheid en matigheid te trachten de ziekte te voorkomen. Het was niets nieuws, wat hij zeide, maar de woorden van dezen man, dien ieder kende en vertrouwdemaakten een diepen indruk op de hoorders, en het schijnt, dat zijn poging niet vrnchteloos geweest zal zijn. De conferentie van het Eoode Kruis te Genève is Zaterdag met een groot feestdoor de stad gegevenbesloten. In de laatste zitting werd met algemeene stemmen een voorstel aangenomen, om te Genève een gedenkteeken op te rich ten voor de stichting van de Vereeniging, welke daar plaats had. Een andere bijeenkomst van den «In ternationalen Vrede- en Vrijheidsbond» werd Zaterdag te Genève geopend. Het voorname punt der besprekingen was de onzijdigverklaring van EIzas-Lotharingen. De Parijsche timmerlieden hebben reeds lang geklaagd over de concurrentie uit Zweden en Noorwegen hun aangedaan door de deuren, ramen enz., geheel ge reed overgezonden voor minder prijs dan het ruwe hout in Frankrijk kost. De Pa rijsche Gemeenteraad heeft thans op uitnoo- diging van hunne Syndicale Kamers 3000 frcs. toegestaan om drie gedelegeerden naar genoemde landen te zendenten einde den hen betreffenden tak van industrie ter plaatse na te gaan. Anton Eubinstein, die thans te Mariënbad vertoeft, had daar, naar men verhaalt, onlangs een aardig avontuur. Terwijl hij in zijn hotel aan de piano zat, bezig met stukken te kiezen om te spelen op een weldadigheidsconcert waar hij zou meewerkenkwam de kamenier van een dame uit de aangrenzende kamer het vertrek binnenmet een briefje barer meesteres waarop kort en bondig stond «Wees zoo goed nw pianogehakkel te staken, dat mij zenuwachtig maakt.En onderaan stond als postcriptum«En als je dan nog maar niet valsch speeldet!« De gevierde kunstenaar schreef terstond als antwoord, op een visitekaartje: «Ver geef mijschoone dame. Ik zal mijn best doenin het vervolg de valsche tonen te vermijden. Anton Eubinstein.® Het bericht uit Durban, dat Piet Joubert het Presidentschap heeft aanvaard over de nieuwe Boeren-Eepubliek in West- Zululand een streek gronds van 5.000.000 acres oppervlakte, met 800 boerderijen en eene groote hoeveelheid vee heeft de Engelsche pers zeer ontstemd. The Timet wijdt daaraan een allervinnigst artiekelwaarin o. a. het volgende voor komt «Het vertrouwen in de vreedzame be doelingen der Boeren is nu voor goed uit. De Transvaal heeft in zich ontwikkeld alle heerschzuchtalle vraatzucht, alle verachting voor de wet, alle minachting voor alles wat recht heet, waardoor de meest autocratische dynastiën der Oude Wereld zich onderscheiden hebben, en getoond dat men daar alleen eerbied heeft voor den sterksten. Het is nu slechts de quaestie of de macht van Groot Brittan- nie moet worden uitgeoefend in districten waar onlangs voor vast werd uitgemaakt dat hij kracht hebben zou, en of wij toonen moeten dat plechtig met ons ge sloten overeenkomsten eerlijk moeten wor den nagekomen.® De Pall Mall Gazette komt met dezen radicalen raad voor den dag: «Schiet ze neer, wanneer zij doorgaan met moorden, verraad en roof in het groot, in streken, die onder onze bestemming staan.» De Echo is nog het gematigdst. Zij eindigt een artiekel over hetzelfde on derwerp met deze woorden «Er is een grens aan Britsche conces sies, en de publieke opinie in dit land zal geen verdere Boeren-overheersching in Bechuana land dulden.» Waarschijnlijk zal wel spoedig na de opening van het Engelsch Parlement deze quaestie aan de orde worden gebracht. De tentoonstelling van zang- en kamer vogels in de Oranjerie van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's Gra- venhage, met nog vele andere attributen van de vogelteelt, werd Zaterdagmiddag ge opend. Vooral wordt daar de aandacht getrokken door eene verzameling van zestig stuks buitenlandsche zang- en kamer vogels, in veertig verschillende soorten. Een le vendig gezicht bieden die veelkleurige springers in hunne houten woning, voor zien van een drinkvijver. Het voor deze tentoonstelling afstaan eener verzameling van in-en uitlandsche vogels allen gedresseerd om hun voedsel kunst matig tot zich te nemen, wekte in niet geringe mate mede om de belangrijkheid te verhoogen. Het bestuur van het Genootschap heeft de fraaieaan de instelling ten geschenke gegeven papegaaien en parkietenvroeger door wijlen de Prins van Oranje in zijn paleis gehouden, ter beschikking gesteld van de regelings-commissie. De groene parkieten onderscheiden zich door hunne zeldzaamheid. Nadat reeds in 1878 door dr. Chau- mont mededeeling werd gedaan van eene epidemieontstaan door het gebruik van stokvischwaarbij 122 soldaten ziek werden, wordt thans op nieuw door dr. Bertherand melding gemaakt van het gelijktijdig ziek worden van een groot aantal personen na het gebruik van stok visch in Algiers. De ziekte-verschijnselen bestonden in maagpijnenbrakendiarrhee collapsus, algemeene krampen en gevoel van koude in de extremiteitenen hadden in het algemeen veel overeenkomst met die van cholerine. Bij onderzoek bleek de visch door eene roode schimmelplant, welke tot de protomicaten behoortaange daan te zijn. Volgens Bertherand echter zouden deze schimmels niet de oorzaak zijn der ziekte, maar slechts een der kentee- kenen van de vergiftigende hoedanigheid van de visch. Honden en konijnen met deze visch gevoed, bleven gezond. Voor weinige jaren werd ook dergelijk geval van vergiftiging door stokvisch te Peters- burg door dr. Hermann geconstateerd. Aangespoord door het aanvankelijk succes, dat de eerste Italiaansche gondel geniet, heeft zich te Amsterdam eene Gon- delvereeniging gevormdmet het plan het volgende jaar meer zulke vaartuigen voor vreemdeling en stadgenoot beschikbaar te stellen. Men zal dan wellicht ook Corsi di fiori op den Amstel kunnen genieten. Hoe bitter de haat der Iersche na tionalisten tegen Engeland nog voordu rend blijften hoe onbewimpeld die zich durft uiten, kan blijken uit het geen de Irishman schreef naar aanleiding van het bezoek van den hertog van Edin burgh te Dublin. Na Z. K. H. bestempeld te hebben als „een fiedelende gek van het Georgische raszegt dit blad van hem het volgende: „Indien hij het kind ware van éénigen anderen vorst, zoo zouden wij hem de milde gastvrijheid betoonen, die Ierland aan vriendschappelijk gezinde vreemdelin gen bewijst. Indien zijne moeder eene Koningin waredie hare aanspraken op het bezit van ons eiland niet met koud staal en gloeiende kanonskogels gelden deed, zoo zouden onze Iersche harten hem een Iersch welkom hebben toegebracht. Doch daar hij nog ten overvloede tot ons kwam als kommandant van een schip, hetwelk ons aan flarden zou schieten, indien wij zijns moeders recht om ons te plunderen en te overheerschen durfden betwisten, zoo waB het onze plicht, hem, als de verpersoonlijking van alles wat Ierland verfoeit, te toonen dat Engeland onze vij and is, en dat ook hij dit wezen moet." Volgens een bericht uit Dublinzou daar eene beweging zijn op touw ge zet om alle Engelsche namen van straten in Iersche te veranderen. Men schrijft uit Purmerend, dat de machinist van het stoomgemaal te Wijde Wormer, dezer dagen met zijne huisgenooten naar Amsterdam gegaan zijn de, op vriendelijke uitnoodiging van een Duitscher, aan wien hij voor eenige da gen gastvrijheid had verleend, bij zijn terugkomen ontdekt heeft, dat tijdens zijne afwezigheid door middel van inbraak uit de huiskamer verscheidene kostbaarheden en kleederen gestolen waren. Hiervan wordt verdacht gehouden bedoelde Duit scher, die volgens afspraak het reisgezel schap aan het station te Amsterdam had moeten afhalendoch nergens te vinden I wasterwijl men hem op dien dag in de nabijheid van de plaats van het misdrijf heeft gezien. Casey en Philbin, de beide Ieren, die onlangs bekenden, dat-zij valsch ge tuigenis hebben algelegd in zake den moord van een gezin te Muamtrasna, waardoor Miles Joyce onschuldig ter dood en vijf mannen tot dwangarbeid veroordeeld wer den, blijven bij hunne bekentenis. Er waren zeven moordenaarsaldus verklaarde Casey aan een berichtgever van Freeman's Journal nl. hijzelf, zijn broe der Michael Casey die tot dwangarbeid veroordeeld istwee anderen die opgehan gen zijn en nog driewier namen de be richtgever niet noemt. Een dezer ongenoem- den is een rijk pachter, die nog in het district waar de moord gepleegd werd, woont. Hij is de ontwerper van het plan tot den moord en hij kocht de medeplich tigen om. Philbin bevestigt deze verklaringen waartoe Casey zegt door gewetensknaging gedreven te zijn. Freeman's Journal dringt op nieuw sterk op een openbaar onderzoek van de zaak aan. Een treurige geschiedenis vond dezer dagen haar besluit in de St. Clement Dans Vestry Kali te Londen. Daar werd het lijk geschouwd van een vrouwdie van honger was gestorven. Zij was een schoon maakster en zij had blijkbaar een goede opvoeding genoten. Maar zij sprak nooit van hare familie en de buren wisten zoo goed als niets van haar. Zij hield haar kamer zorgvuldig gesloten en zelfs de vrouw bij wie zij inwoonde mocht er nooit bin nenkomen. In die kamer nuwaarin geen enkel stuk huisraad was werd zij dood gevondenen uit het geneeskundig onder zoek bleek dat de arme vrouw van gebrek was omgekomen. De China Merchants Steam Navigation Company heeft hare vaartuigen verkocht aan een Amerikaansch handelshuis, Eussell Co., dat paleizen te Shanghai en Hong kong heeft. Deze Chineesche booten varen mitsdien thans onder Amerikaansche vlag. Ze zijn meestal gebouwd op Engelsche werven, en vooral in den laatsten tijd was die Chineesche vloot vermeerderd met fraaie schepen. Men zegt dat een Chinees het vorige jaar naar Londen was gekomenom geld op de schepen op te nemen. Doch de Londensche kapitalisten weigerden geld voor te schietendaar de toestand in het verre Oosten hun voorkwam van dien aard te zijn dat het onderpand geen waarborg genoeg was. De verkochte stoombooten zijn 26 in getal, metende gezamenlijk 23,545 ton. De Chineesche maatschappij voer met hare schepen langs de Chineesche kust en op de Chineesche stroomenin de straat van Malacca en de Indisch-Chineesche wateren. Zij trachtte haren dienst uit te strekken tot San Francisco en Londenmaar van dat plan heeft zij moeten afzien. Met den verkoop dier booten gaatkan men zeggen de grootste industrieele onder neming der Chineezen te gronde. Een ijselijk verhaal van de zee wordt uit Plymouth aan de Londensche bladen gemeld. Te Falmouth werden Zaterdag door de brik Montezuma drie mannen aangebracht, Dundley, Stephens en Brooks, die met nog eenen scheepsjongenParkerin Mei jl. uit Southampton vertrokken met een jacht dat zij naar Sydney moesten brengen. Na de Linie gepasseerd te zijnging het vaartuig te grondeen de vier schepelingen moesten zich bergen in de sloepmet geen ander voedsel dan twee blikken met knollen. Water ontbrak hun volslagen. De knollen- voorraad strekte vijf dagen-, en vreeselijk leden de ongelnkkigen middelerwijl aan dorst. Zij vingen eene schildpad en teerden een poos op haar vleeschdoch na achttien dagen zwalkens was hnn lijden zóó hevig gewordendat Dudley voorstelde den scheepsjongen, die in een delirium lag, te slachten. Dit denkbeeld vond aanvan kelijk bij de anderen nog tegenkanting; na wederom twee dagen echter ging men tot de uitvoering er van over. Den knaap werd eenen slagader geopend, en gretig leschten de drie anderen zich met het bloed. Vervolgens stilden zij ook, op eene wijze die in de Daily News met onnoodige uit voerigheid beschreven werd, met het vleesch van den armen jongen hunnen honger. Men vond hen nog zwelgend van dit akelige gerechttoen zijlevende geraamten nog slechts, vier dagen later door de Montezuma werden opgevischt. Bij hunne aankomst te Falmouth werden zij terstond gevat, onder beschuldiging van Parker vermoord te hebben. Overtuigingsstukken in een proces worden eerst aan den rechthebbende te ruggegeven als de zaak geheel is geëindigd. Met de f 55,000 des heeren Jan Kol te Amsterdam heeft men echter een middel gevonden om den eigenaar niet noodeloos gedurende geruimen tijd renten te doen derven. De gestolen bankbiljetten die als stuk ken van overtuiging dienst moeten doen zijn op de wijze, zooals dat gewoonlijk bij de Nederlandsche Bank geschiedton- bruikbaar gemaakt, en de Bank heeft den heer Kol 55 nieuwe biljetten gegeven, dragende dezelfde nummers als de andere. Op deze wijze is ieder tevreden, de justitie en de heer Kol. Het blijkt dat de horloges zonder wij zerplaten doch daarentegen met twee ope ningen in de dekplaat, waarop het uur en de minuten te lezen staanniet nieuw zijn. Aan de Arnh. Ct. is zulk een hor loge vertoonddat reeds een paar eenwen oud is, een familiestuk van een harer stadgenooten. Evenwel, iets dat zich in twee eeuwen niet heeft laten zien, heeft al den tijd gehad weer frisch en nieuw te wordener zijn voorbeelden van. De laatste dag van de Internationale Landbouwtentoonstelling te Amsterdam was als de eerste zonnig en schoon. 'tWas of natnur ter elfder ure wou trachten goed te maken wat zij in de afgeloopen week door 's hemels sluizen schier onafgebroken open te zetten, voor zoo velen bedierf. Toch was het bezoek slechts matig. Wel kwamen er tegen den middag nog eenigen aan om van het Concert op het terreindat er van drie tot vijf uren ge geven werdte genietenmaar 't was toch de ware ambitie niet meer, en men kon 'taan alles zien en bespeuren, dat de ex positie haar einde met rasse schreden naderde. Afgezien nog van de omstandigheid, dat eene Landbouwtentoonstelling voor het grootste deel hare aantrekkelijkheid ver liest als paarden en vee er van verwijderd zijn, beginnen na zoo'n drieweeksch verblijf en zuivel- en akkerproducten zoo zeer alle geur en frischheid te verliezenhet begint er zoo verlept uit te zien, en zelfs hier en daar reeds kenteekenen van bederf en ontbinding te vertoonen, dat men er al onwillekeurig den blik begint af te wenden en komt het zóóverdan moeten de deuren gesloten, en de boel weer opgeruimd worden.. Wat men ten slotte zeer zeker mag bejam meren, is dat al die moeite en zorgen, al die beslommeringen aan voorbereiding en uit voering verbondengeen betere geldelijke resultaten hebben opgeleverd, en het on gunstige weder, waarmede men van kort na de opening der tentoonstelling af had te kampen, op het bezoek er van zoo nadeelig werktedat wij vreezen dat, wan neer de rekening wordt opgemaakt, het Uitvoerend Comité voor een zeeraanzienlijk deficit zal staanwaarbij ook niet vergeten mag worden, dat van de inzenders geene retributie voor de plaats die zij innamen werd gevraagd. Het geheele aantal der betalende bezoe kers heeft c. a90,000 bedragen. Yoegt men nu hierbij een 10,000 voor de inzen- zendershunne bediendende suppoosten enz. enz.die vrijen toegang haddendan is deze Tentoonstelling in het geheel slechts door 100,000 personen bezocht; terwijl men hij gunstiger weersgesteldheid zeer zeker op meer dan het dubbele had mogen rekenenen. Naar nit goede bron wordt vernomen,, heeft de Eadjah van Tenomna kennisne ming van het ultimatumzich niet onge neigd verklaard de gevangenen vrij te laten, doch nog eenige dagen uitstel gevraagd en verkregen om een definitief antwoord te geven. Bij de in de omstreken van Wassenaar plaats gehad hebbende militaire manoeu vres in het vnuris een artillerist van het Leidsche garnizoen bij het ontbranden van een stuk geschut zoodanig getroffen dat hij kort daarna aan de gevolgen over leed. De kanonnier, bezig zijn stak uit te wisschenliep onvoorzichtig bij den mond van een ander kanon om zijn wisscherte gaan nat maken, juist op het ondeelbaar oogenblik dat vuur gekommandeerd was. De man kreeg het volle schot, wel is waar los kruitin de borst en was zoo he vig getroffendat hij onder de handen van den officier van gezondheid den geest gaf. In den ouderdom van 66 jaren is te Stellendam een vrouwtje overleden dat haar leven in de laatste dagen rekte met de luttele winstwelke zij behaalde met langs de straten lucifers en zwavelstokken te verkoopen. Altijd klagende wekte zij algemeen het medelijden der ingezetenen op en ontving ook eenigen onderstand

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2