WETEN en WERKEN. MethodeChevé. MEIÜJË, KINDERMEID, NAAISTER Een Timeratansjengen Zit- en Slaapkamer DOGCART. ADVERTENTIEN. ZANGSCHOOL. Een net Dagmeisje Dienstbode, KEUKENMEID TWEEDE MEID MEISJE, Een net Dagmeisje DAGMEISJE, DAGMEISJE Verwerskecht gevraagd, Sigarenmagazijn. Handenarbeid. Eene beschaafde DAME, KOST en INWONING VERMIST; 4000 oude Leidsche TE HAARLEM voortreffelijken zedelijken indrnk gemaakt. Tal van rijke en aanzienlijke personen, die de wijk genomen hadden naar huiten, zijn teruggekeerd en nemen nu deel aan het werk van twee hulpvereenigingenhet Eoode Kruis eu het Witte Kruis. Yolgens het officieele bulletin van den li waren er den vorigen dag in de provincie Napels 985 personen door de cholera aan getast, waarvan 966 in de stad Napels. Overleden zijn er 488, waarvan 474 in de stad. De huurprijzen der huizen in den omtrek van Napels zijnwegens het uitwijken van duizenden, tot eene fabelachtige hoogte gestegen. Voor eens enkele kamer wordt soms 500 lire gevraagd voor eene maand. Ongelooflijke dingen worden er verhaald van de massa's rijp en onrijp fruit die verslonden wordenzooals groene vijgen watermeloenen, enz., al hetwelk binnen het bereik van den geringsten man is. 't Is of het volkzoo bijgeloovig van aard en redding zoekende waar geen redding te vinden isvan den anderen kant het ge vaar in de kaken wil loopen. Twee per sonen, in de armoedigste plunje, als om hnnne minachting te toonen voor alle voorzorgsmaatregelen, plaatsten eene groote mand met groene vijgen vlak tegenover het Raadhuis en gingen, omgeven door een hoop liedeneene weddingschap aanwie hnnner het grootste aantal vijgen naar binnen zon slaan. De politie kwam tus- schenbeide en bracht de beide personen, uit kracht eener politieverordeningnaar de gevangenis, waar zij tijd vonden om hetgeen zij binnengeslikt hadden, rijp en onrijp, te verteren. Volgens de laatste berichten is koning Humbert naar Rome teruggekeerd daar de choleragevallen te Napels aanmerkelijk ver minderden. Hij heeft alle demostratien ter zijner eer verboden. Gisteren was te Brussel de Gemeen- tenraad bijeen geroepen om kennis te nemen van de mededeelingen des burgemeesters aangaande de gebeurtenissen der laatste dagen. Terstond na de opening der deuren was de zittingszaal opgepropt vol, terwijl op het plein nog talrijke groepen stonden. In het hen voorgelezen uitvoerig rapport komt de burgemeester Buis tot de slotsomdat de provocaties van de zijde der clericalen zijn gekomen en dat de politie al het mogelijke heeft gedaan om wanordelijkheden te voorkomen en tegen te gaan. Op voorstel van den heer Vauthier en onder toejuiching van het aanwezige pu bliek werd daarop een motie aangenomen, waarbij verklaard wordt dat de burgemees ter Buis zijn plicht heeft gedaan en waarin dank betuigd wordt aan de garde civiquede gendarmerie en de politie. Woensdag 17 dezer wordt te Gronin gen de Maskerade door de leden van het Groningsche Studentencorps gehouden voorstellende »De gouden eeuw van Ere- derik Hendrik 16201650.« Des middags te 1 uur vangt de optocht bij het Noor der Kazerneplein aan, om tot des avond te 71/2 uren bijna de geheele stad te door kruisen. De stoet zal bestaan uit 103 deel nemers voorstellende krijgsheldenzeehel den staatsbestuurdichtersgeleerden groep van Fredrik HendrikNederland- sche en bnitenlandsche afgezanten, schil ders, Oost-Indische Compagnie enz., en land ontdekkers. Het plan moet bestaan zegt het Leidsche D61. om de onthulling van het gedenkteeken van Leiden's ontzet op eene nieuwerwetsche manier te doen ge schieden, en wel door middel van de electrische geleiding, welke ook voor de verlichting bij avond zal worden aange bracht. Op een gegeven oogenblik zon namelijk een draad, welke het dunne omhulsel dus natuurlijk niet het te genwoordige bijeenhoudt, worden ver brand en dit op geheimzinnige wijze van het beeld verdwijnen. Vrijdagavond werd een winkelier te Amsterdam de dupe van een marinier vermoedelijk van zijn garnizoen gedeser teerd, die in zijn magazijn een burgerklee- ding aanpaste en zich, met achterlating van zijn uniform, maar zonder te betalen uit de voeten maakte. Blijkens een bij het Depart, van Kol. ontvangen telegram van de Gouver neur van Atjeh is deze den Hen van de Westkust te Kotta Radja teruggeko men alle gevangen schipbreukelingen der Nisero medebrengende en heeft de Radjah van Tenom zich aan het Nederlandsch ge zag onderworpen. Bij het vermeerderend aantal vrou wen die in de laatste jaren als schrijfster optreden, is het bedroevend te zien hoe zoovele dochteren van ons volk nog steeds blijken geven niet te kunnen schrijven, m. a. w. de kunst van de pen te voeren niet verstaan, zelfs waar het éen enkel woord geldt. Bij de 2320 huwelijken toch, welke in het afgeloopen jaar in Amsterdam ge sloten werden tusschen jongmans en jonge- dochters voor de meesten barer wel licht de eenige maaldat zij geroepen wa ren haar naam officieel te teekenen, bleek dat 204 vrouwendus 9.2 pCt hier toe niet in staat waren. Dit cijfer was tien jaar geleden 7.8 pCt. wij zijn dus sedert dien tijd niet vooruitgegaan. HAARLEM, 16 September 1884. In eene voorloopige vergadering van het Kies-college der Nederd. Herv. Gemeente alhier op Vrijdag den 12 Sept. gehouden, bleek reeds, dat aan het schriftelijk ingediend verzoek van meer dan 600 leden dier Gemeenteorn voor de vacature, ontstaan door het aftreden van Ds. Moltzereen predikant volgens hnnne keuze te beroepen niet zou wor den voldaan. Een der aanwezige predi kanten verklaarde tegen de inwilliging van zulk een verzoek te moeten strijden met al de kracht die in hem was, ter wijl een zijner collega's die 't geheel met den vorigen spreker eens was het adres een daad noemde pour acquit de con science. In de daarop volgende ver gadering van hetzelfde college op Maan dag 15 Sept. belegd tot het samenstellen van een drietalnam een der leden het woord om den voorzitter te vragenhoe men dacht te handelen met het ontvan gen adres en gaf als zijne meening te kennen dat er eene commissie van redac tie diende benoemd te worden tot be antwoording van dat adres. De voorzitter herinnerde dat in de vergadering de discussie was buiten geslotenwaarop dat lid betuigde geene discussie te verlangen, doch beantwoording zijner vraag. De voorzitter bleef hem evenwel dat antwoord schuldig en onder liet aanteekenen van protest verliet het lid de vergadering, gevolgd door eenige leden van het Kiescollege, die zich bij dit protest aldus stilzwijgend aansloten. Het drietal door de overige leden van het Kiescollege opgemaakt bestaat uit: E. A. G. van Hoogenhuijze te Dordrecht, G. Klaarhamer te Monfoort en G. H. van Kasteel te Kollum. Heden morgen is weder een sol daat van het 4de Regement Infanterie, alhier in garnizoenwegens voortdurend wangedragmet briefje van ontslag uit den dienst verwijderden door de Politie buiten de gemeente gebracht. Uit den Kinderhuissingel alhier is opgehaald het lijk van den 21 jarigen huzaar J. alhier in garnizoendie sedert gisteren avond werd vermist. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG dtn 17 Sept. 1884, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden 1.Miss. Ged. Staten goedk. besluit ver koop grond aan H. Piet. 2. Procesverbaal kasopneming. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. Voorstel B. en W. 3e leeraar wiskunde H. B. school met 5jarigen cursus. Id. id. benoeming II. Sasburg tot onderwijzer 2e kl. Id. id. rekest It. Guskens, huur lokaaltje Raadhuis. Id. id. riolen en bestratingen Schoterkwartier. Rapp. Comm. fin. 4e suppl. begr. 1884. Id. id. 5e id. id. Id. id. begrooting Burgerl. Arm bestuur 1885. Id. id. id. Barbaragasth. 1885. Id. id. rekest Jhr. J. Santberg, huur van grond. Id. id. rekest J. A. G. Kok, kelders vleeschhal. Id. id. rekest wed. J. van Peek, woning Kennemerplein. Herstemming amendement benaming straat Schoterkwartier. Rapport Comm. toezicht lager onder wijs nieuwe schoolbouw. Rekest J,T. Pr anken om ontslag als onderwijzer. Rapport Kamer van Koophandel en Fabrieken op voorstel B. en W. op rekest Vereeniging „Schuttevaer". Voorstel B. en W. verordening op inrichting der gemeentepolitie. Rekest agenten van politie verhooging jaarwedde. Verslag gasopzichter over Juli en Aug. Voorstel B. en W. rekest Kiesvereeni- ging „Haarlem" en adres ingezetenen. Rapport Comm. fabricage zaak Oude mannenhuis. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 13 Sept. 1884 in de Gouden Leeuw, te Haarlem. N°. 1. Een Winkelhuis en Erve met Tuin, Qroote Houtstraat 143 en 2. Een Huis en Erve, naast het voorg. 145, te zamen 15300. W. E. Roosoorp Fz. a 3. Een dubbel Heerenhuis en Erve met grooten Tuin, Bakenessergracht 69. 4. Pakhuis ea Erve met Tuin, Krom 20 en 5. Een perceel Bouwterrein, Krom 22. N°. 3, 4 en 5 te zamen f 11030, J. C. Cramer qq. 6. Een Huis en Erve, Damstraat 10, 6400, A. Glaser. f 7. Een Huis en Erve, Jansstraat 34, 5050H. N. H. Bakker. 8. Een Huis en Erve met Tuin, Hooi- markt 12, 4375, R. Verdel. u 9. Een Huis en Erve met Tuin. Hooi- markt 10, ƒ3550, C. J. Poppe qq. a 10. Twee Huizen en Erven, Heerensingel 63 en 65 zwart en rood. 11 11. Idem idem 67 en 69 zwart en rood. 12. Een Huis en Erve, Heerensingel 71 j. 13. Idem idem. 71 i. u 14. Idem idem. 71 h. 15. Idem idem. 71 g. n 16. Idem idem. 71 N°. 10 tot 16 te zam. ƒ13925, J.Akkermanb De LESSEN in het FrartScll, DuitscliEngelsch, Boek houden en Teekenen en verder in alle vakken, die voor per sonen nit den bandwerksstand nattig zijn, zullen eerstdaags aanvangen, indien zicb daartoe een genoegzaam aantal leerlingen aanmeldt, die in eene zelfde klasse kunnen vereenigd worden. (Onder dit voorbehoud zul len ook vrouwelijke leerlingen wor den aangenomen). Op dit bericht vestigen wij vooral de aandacht van ben, die reeds de lagere school verlaten hebben en zich willen voorbereiden voor het toelatings-examen tot de Burger avondschool. Tot aanmelding en tot het ver krijgen van inlichtingen kunnen belanghebbenden zich vervoegen bij den Concierge van het gebouw, Gedempte Oudegracht. Het Bestuur. De leerlingen voor den Nieuwen Cursus worden verwacht op mor gen, Woensdag 17 Sept., des middags te 2 urenin de school; van den Heer NIEPHAUS. gevraagd. AdresSchagchelstraat 30rood. Gevraagd tegen November in een klein gezin, eene eenvoudige die goed koken en net werken kan. P.G. en tusschen de 25 en 35-jarigen leeftijd. Spreekuur's morgens vóór 12 uren of 's avonds tusschen 8 en 9 uren Nieuwe Gracht 58. (658) Te Haarlem wordt tegen Nov. a. s. gevraagdeene bekwame en eene van de P. G.liefst boven de 25] jaar en van goede getuigen voor zien. Adres onder N°. 659aan het bureau van dit blad. Men vraagt tegen November bij een bejaarde Dameeen knap eenvoudig van de P. G.niet onder de 16 jaar, dat wat koken kan en huiswerk moet verrichten. Goede getuigen zijn vereischten. Adres aan het bureau van dit blad. (660) Gevraagd een fatsoenlijk om dagelijks van 's morgens 8 tot 's namiddags 2 nur huiswerk te verriobten. Aanbiedingen aan het bureau van dit blad. gevraagd. Adres bij De Erven Loosjes. Wordt verlangd, om direct in dienst te tredeneen van goede getuigen voorzien. AdresPrinsen Bolwerk 2. (663) Wordt gevraagd een knap zonder goede getuigen onnoodig zicb aan te melden. (664) Adres bij de uitgevers dezes. In de Koninklijke Stoomverwerij van F. P. VAN HAM te Amsterdam, wordt ten spoedigste een Knecht gevraagddie reeds in eene verwerij werkzaam is geweest. Inclinerenden vervoegen zich in persoon, aan de fabriek Zjoammerdamstraat 54. (669) Om direct in dienst te treden] wordt gevraagd eene fatsoenlijke goed geschikt met kinderen om te gaan. Adres: Barteljorisstraat 25. In bovengenoemd magazijn wordt gevraagd een JONGMENSCH, van 15 of 16 jaar. Voorloopig salaris ƒ2,50 per week Franco brieven letter A B, aan bet advertentie-bureau van P. J. SMIT, Alexanderstraat 4Haarlem. Men verlangt zoo spoedig moge lijk eene (666) voor 1 of 2 dagen per week, he kend met Linnen- en Wollennaaien. Adres Kleine Houtstraat No. 6. Oudersdie voor hunne kinderen onderwijs in Handenarbeid (Huisvlijt) wenschen, worden ver zocht (om teleurstellingen te voor komen) zich vóór 1 Oct. aan te melden bij W. SWART, Sophiastraat n° 2. Onderwijzer. Prospectus verkrijgbaar. zag zich gaarne te Haarlem of om streken geplaatst voor de Huis houding en Gezelschap, bij een Heer of Dame. Brieven onder N°. 667, hij de uitgevers dezes. gevraagd hij J. A. HOENDERDOS, Voortingstraat 40. (66) Wordt tegen October gevraagd, voor een Jongmensch met gebruik van vrije kamer, liefst in de nabijheid van de Am- sterdamsche poort. Brieven franco met opgave van conditiën bij De Erven Loosjes, onder N°. 672. HONDJE VERMIST: Zondag-avond op de Gr. Markt, luistert naar de naam Tommielang harig. AdresOude Groenmarkt 1.' Met Oct. of Nov. in een klein gezin aangebodeneen gemeubeleerde met KOST en huisselijk ver koor op een netten stand en mooi uitzicht, aan eene Dame of bejaard Heer ƒ40 k ƒ45 in de maand. Brieven franco onder No. 674 bij de uitgevers dezes. een kistje met stalen Japon- Stof, gemerkt A. v. d. L. Men wordt vriendelijk verzocht daarvan bericht te zenden aan onderstaand adres. (675) Barteljorisstraat 15. TE KOOP gevraagd een gebruikte soliede Dogeart. Brieven franco met opgaaf van prijs onder No. 676 bij de Boek handelaars De Erven Loosjes te Haarlem. STEENEN TE KOOP. Adres: Wilsonsplein 4. (677) TE HUUR: een groot BOVEN HUIS, waarin zes kamersgroote keuken, dito zolder en verder alle gemakken. Huurprijs ƒ450 per jaar. Te bevragen bij C. ELFFERS ZOONTimmerliedenGedempte Oude Gracht 66. (678)

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3