N ieu wsberichten. Dat de telephoon niet altijd even goed werktwordt op eene schertsende wijze in een Doitseh blad verteld, waarvan 't N. v. d. Dag de volgende vertaling geeft. De telephoonbespotter heeft het woord. Ik word opgescheld. Ik(in stilte vloekend)sakkerloot daar heb je er weder een. (Luide in den mikrophoon, terwijl ik duidelijk spreek en op alle lettergrepen druk)Ik ben hier; wie roept mij? Eene stemIk wil krrrr schrrr grrr Ja? Nngs! Ik: Spreek watdui—delijker ik versta niemendal. De stem doet een heesch geblaf hooren afkomstig naar het schijnt van een schoot hondje dat uit zijn humeur is. Ik: Als u belieft te blaf- fen zal ik afluiden. De stem(duidelijker)bent u mijn heer zelf? IkJa haast u watWat wilt ge? Nu kan men precies hoo ren. De stem: Ik Ik hoor slechts een gorgelend geluid alsof de man met wien ik spreekdoor een sluipmoordenaar is aangevallendie bezig is om hem langzaam te verworgen. Dan wordt alles stil ons gesprek is afgeloopen. Zoo spoedig mogelijk neem ik hoed en stok en een tramkaartje en rijd naar den man, die mij spreken wil, want dat is de zekerste wegmaar ondertusschen heeft hij ook hoedstok en tramkaart genomen en is naar mij toegereden en dus loopen wij elkander mis. Ik had u deze klacht telephonisch wil len mededeelen, maar toen ik met n wilde sprekenwas iemand aan uw bureau bezig om een roffel te slaan. Wordt aan nw bureau getrommeld Ik heb het dui delijk gehoord, en moet u bepaald aan raden om dergelijke onbehoorlijkheid te keer te gaan. Natuurlijk heb ik mijne me- dedeeling aan het postkantoor toever trouwd dan gaat men ook zeker. Bij de door ons in het vorige nommer kortelijk vermelde opening der Staten- Generaal werden door den Min. v. Binnenl. Zaken mededeel ingen gedaan aangaande den tegenwoordigen toestand. We schrij ven van deze mededeelingen slechts de belangrijkste af: „Krachtige maatregelen worden genomen om in Atjeh een staat van zaken te vestigendie veroorloven zal in het vervolg van de zee- en land macht minder zware diensten te vorderen, dan tot dusver met onbezweken moed en volharding door haar zijn bewezen." „De schepelingen, die in Tenom weder rechtelijk werden gevangen gehoudenzijn in vrijheid gesteld.'' Op deze mede deelingen volgde de aanwijzing van „de belangrijke werkzaamheden," die in dit zittingjaar den Staten-Generaal wachten. Wederom stippen we het belangrijkste aan„De voorstellen tot herziening van de Grondwet zijn genoeg gevorderd om te verwachtendat zij weldra in behandeling komen." „De toestand der geldmiddelen zal op uwe belangstelling weder in ruime mate aanspraak maken. Zeker is het krediet van den Staat wel gevestigd en het tekort, in vergelijking van het vorige dienstjaar, verminderdmaar de Regeering meent niet te mogen rusten in het streven, om door bezuiniging binnen de grenzen der moge lijkheid eenerzijds, en door verbetering van middelen in Nederland en in Indië anderzijds, het noodige evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten te naderen en einde lijk te bereiken." „Intneschen roepen wij in de eerste plaats Uwe aandacht in op de onlangs ingediende wijziging van een artiekel der Grondwet, die om gelijke reden als de aangenomen wet omtrent het Regentschap, den voorrang boven andere werkzaamheden verdient." Nadat de Minister er op gewezen had, dat, als de Staten-Generaal konden goedvinden het laatstgenoemde onderwerp spoedig te be handelen de tijd voor het gewone najaars- werk niet zou behoeven te ontbreken, werd met de gewone goede wenschen de Verga dering der Staten-Generaal in naam des Konings verklaard geopend te zijn. De door den Koning benoemden Voor zitter der Eerste Kamer Jhr. Mr. F. J. J. van Eysingadie ook de den vorigen dag gehouden gekombineerde vergadering had geprezideerdheeft Dinsdag het Voorzit terschap aanvaard met eene redewaarin hij wees op de belangrijke werkzaamheden, die der Vertegenwoordiging wachten. Vol gens hem wettigde de openingsrede het vertrouwen, „dat wij op den goeden weg zijn." Spreker spoorde tot eendracht en toewijding aan. Ook herdacht hij het overlijden van het medelid Graaf van Limburg Stirum„een edelman in den waren zin des woords." De Tweede Kamer heeft Dinsdag ge kozen tot kandidaten voor het Voorzitter schap Mr. E. J. J. B. Cremersmet 50 van de 64 stemmenMr. A. Baron Mackay, met 51 van de 74 stemmen, en Mr. F H. H. Borret, met 51 van de 71 stemmen De Koning der Belgen heeft de deputatie van burgemeesters met den heer Buis aan het hoofd met waardigheid te woord ge staan, terwijl de grieven omtrent de nieuwe schoolwet onomwonden werden blootgelegd. De Koning heeft evenwel geantwoorddat hij alsconstitutioneelVorst niet anders han delen kondan den volkswiluitgedrukt door de volksvertegenwoordiging der beide kamers, met zijn handteekening bekrach tigen. En hiermede is de zooveel sensatie wekkende kwestie voorloopig gesloten. La ten we hopen dat de nieuwe schoolwet door eene verstandige toepassing zoo weinig mogelijk kwaad stichtte en dat de liberale heethoofdendieals men de zaak ernstig beschouwt, ook niet geheel van schuld zijn vrij te pleiten, met kalmte betere tijden afwachten en in der minne voor bereiden. The Times van Dinsdag bevat een uitvoerig en zeer waardeerend artikel over de laatste tentoonstelling te Amsterdam. De schrijver vindt het jammer dat er door het dempen van grachten veel van het karakteristieke van Amsterdam ver loren gaat, maar Nederland's hoofstad blijft tochzoo zegt hijin het oog van de meeste Engelschen nog.het achtste wonder van de wereld. Op verzoek van den Minister van Oorlogis door den Minister van Water staat enz. aan het personeel van het Rijks telegraafkantoor te Amsterdam eene op roeping gericht, wie hunner zich bij even- tueele mobilisatie van ons leger beschik baar wilde stellen om de militaire telegraaf- posten te helpen bezetten, waartoe de telegraafcompagnie van de Genie onvol doende is. Een 37 tal burgerlijke telegraaf ambtenaren zou daartoe benoodigd zijn, die men door vrijwillige aangifte hoopt te vinden. Eene toelage van hoogstens 2.50 per dag wordt daaraan bij oproeping verbonden. Als onderscheidingsteeken zal enkel eea pet met insigne dienen. De Belgische Senaat nam met al- gemeene stemmen op twee na (die zich onthielden) eene motie aan, waarin over de ongeregeldhedendie Zondag 11. te Brussel hebben plaats gehadeene scherpe veroor deeling wordt uitgesproken. Een treurig geval wordt uit Flo rence bericht. Een veertigtal kleine meisjes zijn daar, na het baden in de voornaamste badinrichting (waar men een groot mar meren binnen-bassin heeftallen tegelijk door eene afzichtelijke huidziekte aange- getast, en het is meer dan waarschijnlijk dat dit te wijten is aan het water in het bassin, voor welks reinheid men door verzuim van verversching of toelating van onreine personen niet behoorlijk zorg heeft gedragen. Er is een onderzoek ingesteld en een commissie benoemd ter nasporing van de ware oorzaak van het gebeurde, dat al- gemeene verontwaardiging gewekt heeft. Rouaan, de geboorteplaats van Cor- neille, wil den 200sten verjaardag van diens dood plechtig gedenken. Een comité waarvan Victor Hugo voorzitter is en dat verder samengesteld zal zijn uit mannen, die grooten naam hebben op het gebied van letteren, wetenschappen en kunst, zal de leiding der feestelijkheden op zich nemen. Er is al vast besloten dat er den 11 en 12den October te Rouaan door de too- neelspelers van het Theatre Frangais eene voorstelling zal worden gegeven. De over heid van Rouaan en van het gewest zal deel nemen aan het feest. De groote dichter is den 1 October 1684 overleden, maar de gedachtenisviering zal plaats hebben op den 11 en 12 der volgende maand. In een circus te Roster (Russ. gouv. Jekaterinoslas) is een galerij gedeeltelijk ingestort. Er kwamen verscheidene men- schen om het leven en vele anderen werden gewond. Over eenige toestanden ten platte lande schrijft men aan het N. v. d. Dag de volgende, wellicht leerrijke bijzon derheden Terwijl er tegenwoordig in alle vakken een malaise heerschtis het geen wonder dat men op verschillende plaatsen naar nieuwe bronnen van inkomsten rondziet en ook werkelijk vindt. Te Scherpenzeel het Geldersche Staphorst, heeft men in de laatste 2 jaren een zeer eigenaardige manier gevonden om dit doel te bereiken. Er hebben zich hier 2 partijen gevormd (buitenlui en dorpelingen), die onderling schijnen overeengekomen te zijn, om zoo veel mogelijk tegen elkaar te vechten, snijden enz. Processen volgen zoodat le gio getuigen gehoord moeten worden. Als men nu nagaat, dat zoo'n getuige f 2k4 krijgt, wanneer hij voor den rechter moet verschijnen dan zult u begrijpendat zulke vechtpartijen een aardig voordeeltje voor Scherpenzeel opleveren. Men ziet dan ook soms de getuigen 's ochtends het dorp verlaten, allen in een diligence gezetendie hen naar het station brengt. Wanneer zij terugkeeren is de vreugde nog grooter. Soms krijgen zij echter in den wagen weer ruzie, een vechtpartij volgten zoodoende is het geen wonder dat bij aankomst te S.wanneer het por tier geopend wordter stroomen bloeds op den grond plassen en de chirurgijn spoedig zijn diensten moet bewijzen. Of de vech ters dan geen straf krijgen? Ja wel. Maar dit schijnt zeer weinig indruk te maken. Het is dan ook geen zeldzaamheid hier dat personen, die eenige weken gedetineerd zijn geweestna 2 of 3 weken weer met de politie kennis makenom opnienw weer dezelfde of een nog zwaardere straf te ondergaan. Menige boef zou hier een lesje kunnen nemenen velendie zouden meenen mees - ters in het vak te zijnzouden moeten bekennen, dat zij het niet ver gebracht hadden. Bleef het nu nog maar vechtpartijen bekkensnijderijen enz., maar in den laatsten tijd komen hier talrijke vreeselijke atten tats aux moeurs bij. Verleden Zondag avond is een dochtertje van W. te W. komende van S.even buiten het dorp op vreeselijke wijze door 6 kwajongens (zeg ge 6) mishandeldzoodat zij bewusteloos werd thuis gebracht. Naar wij vernemen is de politie te Woudenberg met de instructie van deze zaak belastwij hopen dat het haar moge gelukken eenig ontzag onder die walgelijke lui te krijgen. Een Pruisisch Landdag-afgevaardigde Nikolaus Rackete Mainzzit voor vier dagen, gevangen, omdat hij zijn kinde ren niet wil laten inentendaar hij be zwaren heeft tegen die kunstbewerking. Hij werd vroeger reeds herhaalde malen wegens zijn weigeren tot geldboeten ver oordeeld. Een professor der Groningsche uni versiteit, die het congres te Kopenhagen onlangs heeft bijgewoond en daarna nog eene reis ging doen door Scandinavië, heeft het ongeluk gehad een been te breken. Hij wordt te Christiania verpleegd. Naar het gevoelen van deskundigen is sinds 1830 een honigjaar als 1884 niet beleefd. De korven zitten op sommige plaatsen aan den grond vastgekleefd, en men heeft daarin gaten gemaaktomdat de bijen verder naar beneden kunnen wer ken, wijl er geen »opzetsels« meer in voor raad zijn. Er zijn korven, die 50 fi 60 K, G. wegen. Het gewin is nu geëndigd. De voorraad honig is zoo buitengewoon overvloedig, dat de prijzen 2°/0 gedaald zijn. Deze honing is nog zeer gewildwijl de binnenlandsche van vroeger verbruikt is en de buitenlandsche minder gretig ge nomen wordt. De Paus zou op het oogenblik de laatste hand leggen aan eene encyclica over het ware en het valsche liberalisme van onzen tijd en waarin verkondigd zal wor den, dat het ware liberalisme door de Kerk niet bestreden wordt. Bij Champfleury, in het Fransche departement Marne, is een treurig ongeluk gebeurd. Een scharenslijper bracht daar met zijn vrouw, zes kinderen en een hel per, gedurende een hevig onweder den nacht door in een zandsteengroeve. Men had in het dorp den voetreizigers geen schuilplaats willen verleenen. Ongeveer te 4 uren in den morgen werden de kinde ren die doornat geregend warenver kleumd van de koude, wakker en de vader ging met-kijn helper het veld in, om wat hout te halen om een vuur aan te leggen. Toen hij terugkwamvond hij bij de groeve op de plaats, waar de zijnen geschuild hadden ingestort. De beide mannen gingen nu onmiddelijk aan het werkom de on- lukkige bedolvenen op te gravenmaar eerst na eenige uren, toen zij inmiddels- hulp gekregen haddengelukte dit. Een der kindereneen 9-jarige meisje was gedooden 3 anderenals ook de moeder, waren ernstig gewondtwee kin deren echter bleven geheel ongedeerd. Berlijn herbergt op dit oogenblik eene verzameling «Adroïden» of Kunst- menscheneen hunner speelt op het kla vier een ander teekent op voortreffelijke wijze het portret van Lodewijk XV een een derde doopt een pen in een inktpot en schrijft zeer leesbaardoch het opmer kelijkste is, dat allen ademen als menschen. Er is echter niets nieuws onder de zon zoo ook hier. Deze Adroïden kregen na melijk reeds in de vorige eeuw het aan zijn door de kunstvaardige handen van zekere Jacquet Droz. Eene 45-jarige gehuwde vrouw, moeder van veertien kinderenwaarvan er tien in leven zijn en het jongste 16 maanden telt, heeft dezer dagen de ge meenschappelijke woning te Deventer ver laten, vermoedelijk in gezelschap van den beminde harer dochter, medene mende de noodige kleedingstukken en eene som van f 300 eene maand te voren plicht matig bij de Spaarbank opgezegd. In den tuin van het Vaticaan te Rome heeft een hertdat men eenige uren te laat eten bracht en dat door den hon ger wild geworden waszijn oppasser omvergeworpen en met zijn groote horens zoo ernstig gewonddat de arme man aan de gevolgen overleed. Door de garnizoenen uit Haarlem en Leiden werden Maandag oefeningen gehouden op het landgoed „Keukenhof nabij Lisse. De troepen uit Haarlem fun geerden als aanvallersmaar werden door de dappere houding der verdedigers terug geslagen en gedeeltelijk gevangen genomen. Volgens deskundigen is dit terrein zeer geschikt voor dergelijke oefeningen. Een massa menschen was op de been om met spanning de bewegingen te volgen. Over twee Pruisische soldatendie onlangs gevangen genome n werden omdat zij weigerden zich in een beestenwagen te laten vervoeren en zich in een tele gram aan den Keizer over hunnen chef beklaagden, is nu het vonnis uitgespro ken. Bij ons leger zou een dergelijk feit misschien met 14 dagen provoost of vier dagen cachot te water en brood zijn ge straft, doch de beide Pruisische soldaten zijn wegens dit vergrijp tegen de dicipline tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Alle commentaar wordt hier overbodig. Een ergerlijk bedrog van de Was hingtonsche officieren is dezer dagen aan het licht gekomen. De officieren van le ger en vloot aldaar hebben nl. met hunne gezinnen kostelooze geneeskundige behan deling doer de militaire doktersterwijl zij de noodige geneesmiddelen kuunen be komen in daartoe aanwezen apotheken, die daarvan om de drie maanden een re kening inleveren. In de laatste jaren wer den die rekeningen zoo hoog dat de Re geering beslooteen centraal-apotheek voor dit doel in te richten. En bij onderzoek is nu geblekendat de officieren en hunne vrouwen zichzonder noodzaakdure recepten lieten voorschrijven en deze tegen geld inwisselden bij de apothekersdie ze als afgeleverd op de rekening van het Rijk schreven. Het onderzoekdat nog pas begonnen is wordt voortgezet. De dagbladen van Hambnrg be vatten veel lofs over het optreden van onze landgenoote Mej.. Corn. Van Zanten aan de groote opera aldaar. Bij de laatste manoeuvre in htk vuurin het garnizoen te Bergen op Zoom gehouden, had een milicien de onvoor zichtigheid zijn rechterhand te laten rusten op de tromp van zijn geweer, dat met een losse patroon geladen was. Door een noodlottig toeval ging het schot af, waardoor zijn hand ernstig verwond werd. Ge neeskundige hulp werd dadelijk verleend, zoodat men hoopt de hand nog te kunnen behoudende gewonde werd naar het hospitaal vervoerd, waar hij verder ver pleegd wordt. Twee personen, S. J. en J. P. woonachtig te Aardscheveldgemeente Assen kregen bij hun terugkeeren van de Roldermarkt Dinsdag twist met elkander. Beiden waren beschonkenen beiden maakten gebruik van hunne messen. Eerstgenoemde kreeg verschillende hoofd wonden, de laatste kwam er beter af.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2