opschuddingen men vloog in de richting van den schouwburg om zoo mogelijk zijn vrienden te redden. Verscheidene werden onderweg omvergeloopen en bekwamen verwondingen. Merkwaardig genoeg was de schouw burg het eenige gebouw waar het gas nog brandde. Men heeft de oorzaak niet kun nen ontdekken. Een paar minuten later werd het gas weer ontstoken. In een staalfabriek bij Rotherham is een bak met gesmolten metaal omge kanteld, waardoor zijn inhoud stortte op een troep werklieden die daar bezig waren. Verscheidene bleven als door een wonder ongedeerd; maar zes werden zeer ernstig gewond. De Cunard-stoomboot Oregon begint met elke reis sneller te varen. Zij heeft nu de reis van New-York naar Queen- stown volbracht in G dagen, 11 uren en 9 minuten zij deed die van Queenstown naar New-York in 6 dagen 10 uren, en zij was voor de geheele reis heen en weer dus slechts 12 dagen, 21 uren en 9 mi nuten onder stoom. De brieven waren in 7V2dag van New-York in Londen afge leverd. In China bestaat eene polijp, door de Chineezen tsouno dsé of azijnpolijp ge- heeten, omdat hij de eigenschap heeft azijn te kunnen voortbrengen waartoe de Chineezen haar dan ook bezigen. Men plaatst de polijp in een groot vatgevuld met wateren giet er eenigen brandewijn op. Na 20 of 25 dagen is het vocht in sterken en aangenamen azijn overgebracht. Na afloop dezer eerste bewerking blijkt de bron onuitputtelijk, want men behoeft slechts eene nieuwe hoeveelheid zoet water bij te voegen om een nieuwen voorraad azijn te verkrijgen. Deze polijp heeft een vrij onooglijk voorkomen. Men ziet eene vormlooze vereenging van vleezige huidjes van kleine knollen en eene menigte aan hangsels en het geheel is zoo onbeweeg lijk dat men het dier levenloos waant. Zoo dra men het echter slechts even aanraakt heft het zich onmiddelijk opzet zich uit en neemt allerlei gedaanten aan. Een zonderlinge rechtszitting hield onlangs het Hof van San Francisco. Daar waren vier Chineezen gevat, omdat zij naar men meendearbeiders warendie volgens de »Chineezenwet« niet in het land toegelaten worden. De mannen hiel den vol, dat zij tooneelspelers en kun stenmakers waren en zij leverden daarvan de bewijzen. De eerste ging op éen been op een om gekeerden stoel staan en danste daarna nog steeds op éen been onder allerlei wendingen de zaal rond. De tweede, komiek zanger, zong en schreeuwdedat de rech ters de ooren dicht hielden. De derde, die gewoonlijk voor jonge dame speelde, gaf een aandoenlijke scène ten besteen de vierde, een clown, sprong, buitelde en draaide als een tolzoodat men er geen oog op kon houden. De rechters applaudisseerden de koste- looze voorstelling en lieten nu ten volle overtuigd de gevangenen in vrijheid stellen. Woensdag nacht omstreeks half een brak in perceel No. 13e verdieping van de Frederikstraat te N.-Amstel een ernstige brand uitdie spoedig het geheele gebouw in volle vlam zette. Der wanhoop ten prooi, sprong de bewoonster der 3e verdieping, Mevr. Wed Braauw, uit het vensterspoedig gevolgd door haar klein zoon, die bij haar in woonde. De eerste overleed eenige minuten na den val, van den anderen mag men genezing der bekomen kneuzingen hopen. Hetzelfde middel ter ontkoming nam de bewoonster der 2e ver dieping te baat (Juffr. Spil), die na eerst hare vier kinderen gered te hebben door ze aan de le verdieping toetereikeneven eens uit het venster sprong en zich zwaar aan het hoofd verwondde. Liefderijk werden ze door eene buurvrouw van alles voor zien en spoedig door geneeskundige hulp van Dr. v. d. Stempel behandeld. De brandweer die zich wakker gedroeg was den brandwelke zich hoofdzakelijk tot het bewuste perceel bepaald had, en eenige brandschade aan de belendende per- ceelen Overtoom 297 en Frederikstraat 3, te half vier meester. Gelukkig dat er geen wind was waardoor N.-Amstel aan een groot gevaar ontsnapte. Een brief van 6 Sept uit N. Amerika wordt aan de N. R. C. geschreven van den volgenden inhoud: „De hitte was onverdraaglijk en zelfs toen de zon was ondergegaanwas er van af koeling geen sprake. Ik ging op I het platte dak van ons huisom te zien of er ook een wolkje aan den horizon te bespeuren wasmaar neenprachtig maanlicht en heldere sterrenhemel. Het was alsof de maan warmte gaf. Ten 12 uur middernacht) 96 graden. In onze slaapkamer, niettegenstaande alle deuren en ramen tegen elkaar open stonden geen tochtjegeen zuchtje om ons af te koelen. In bed was het niet om uit te houdenik ging grootendeels ontkleed voor een open raam zittenmaar het baatte niet, en het versje van den schoolmeester „wat is het van daag ongemeen drukkend weer" kwam mij meer dan eens voor den geest. De morgen brak aan altijd nog dezelfde hitte, wolkenlooze hemel, die, roodachtig van kleur, ons onwillekeurig doet denken aan een koperen deksel met vuur er op, boven onze aarde staande. Men denkt te smelten of te braden en toch wij zijn gezond". Te Scheveningen was Dinsdag een der zwemlustige dames door roekeloos heid bijna om het leven gekomen. Een der badknechts zag hoe zij te vergeefs trachtte uit een kuil te komen en hoe haar krachten haar begaven. Hij sprong ijlings op een paard, dat nog een eind moest zwemmen om de dame te bereiken. Te vergeefs greep zij naar den staart van het paardmaar de badknecht wist gelukkig haar hand te vatten en haar zoo behouden op het strand te brengen. In het invaliden-gesticht der Marine te Londen was een bijzonder krasse grijs aard van 104 jaar Thomas Culliforth genaamd. Hij werd met bijzondere onder scheiding behandeld; hij had een afzon derlijke woning; hij ontving allerlei ge schenken en lekkernijen (want zijn eetlust was buitengewoon goed) en hij ging al tijd op Kerstdag in het Paleis te Windsor zijn maaltijd gebruiken, op uitnoodiging van de Koningin. De honderdjarige dronk dagelijks ettelijke pinten ale, deed met zijn houten been alle dagen een wandeling van twee mijlenkortom hij verbaasde iedereen door zijn krasheid. Maar dezer dagen is hij overleden en toen bleek het, dat Culliforth niet 104maar 67 jaren oud was, en dat hij de papieren van zijn grootvadernaar wien hij heettege bruikt had om voor honderdjarige door te gaan. Door den heer C. Kuyper, timmer man te Dordrecht is een telephoon uitge vonden voor huiselijk gebruik. Het toestel werkt zonder batterijen, is veel goedkooper dan de bekende spreekbuizen en op een uitgestrektheid van cirea 50 meter is het gesproken woord nog duidelijk verstaan baar. De nieuwe uitvinding des heeren Kuyper heeft derhalve waarschijnlijk een schoone toekomst te wachten. Een goed voorbeeld een navolgens waardig voorbeeld voor de liberalen is van Gent uitgegaan. Met het oog op de aan staande invoering der nieuwe schoolwet, heeft zich namenlij k in die stad eene commissie gevormd van invloedrijke per sonen, die geheel kosteloos hnnne hulp willen verleenen aan alle onderwijzers en onderwijzeressen bij het openbaar onder wijs, die bij de te verwachten afzetting uit hunne betrekking, in hunne rechten mochten verkort worden. Men meldt uit Maastricht: Een eenigszins opgewonden reiziger, die met den avondtrein naar Brussel moest, zijne ingenomenheid met den uitslag der laatste manifestatie te Brussel willende luchten, riep in de wachtkamer van het spoorwegstation tegenover het aldaar aan wezige publiek: „vivent les libe'raux, d bas les calotins dat spoedig overstemd werd door „a bas les libérauxvivent les catboHques/" De buffethoudster, die deze soesah vervelend vond, riep de op het perron in dienst zijnde maréchaussées die den manifestant verwijderden en mee namen. Een der tegenmanifestanten werd door deze overwinning zoo moedig, dat hij den Brusselaar in tegenwoordigheid der politie een slag tegen het hoofd gaf, over welke heldendaad de contra-manife stant zich heel wat tegenover zijne kor nuiten liet voorstaan. De reiziger miste den trein, en vermoedelijk zal er tegen de beide „betoogers," maar op verschil lende gronden, geverbaliseerd worden. Wie de vruchten van den arbeid rooft. De Volksvriend vestigt de aan dacht op eenige hoogst belangwekkende cijfers. Aan de officieele bescheiden betref fende de geldmiddelen des Koninkrijks ont leent het weekblad eenige opgaven nopens het bedrag van den accijns, voor verschil lende artikelen in de jaren 1878 tot 1883 betaald. Opvallende verschillen tusschen het eene jaar en het andere doen zich daarbij niet voorzoodat wij er ons toe- bepalen alleen de cijfers van 1883 te vermelden. In dat jaar werd door onze natie per hoofd opgebracht aan accijns op: Suiker, 1.50; Wijn, 0.49; Geslacht, ƒ0.72; Zout, ƒ0.88; Zeep, ƒ0.43; Azijn, 0.03; Bier 0.20; Gedistileerd5.39. Uit deze cijfers concludeert het blad terecht, dat, zoo het volk het slavenjuk van den sterken drank uit eigen bewe ging mocht willen afwerpen, het niet als heden zou te klagen hebben, dat de vruchten van zijn arbeid werden en worden geroofd; dat hier te lande geen andere slavernij bestaat dan die van den sterken drankdat, als het volk kon besluiten zich van dat slavenjuk te bevrijden het van zelf zou ondervinden wie de vruchten van zijn arbeid tot dusver heeft geroofd en dat geen Grondwetsherziening behoeft afgewacht te worden en geen algemeen stemrecht gevraagdom zichzelf te redden uit de „zee van jammerendie onze natie dreigt te verzwelgen". De beide onlangs met veel over leg in arrest genomen vreemdelingen ver dacht van het maken van valsche munt (Engelsche goudstukken) zijn te Amster dam, wegens geljrek aan bewijs, buiten vervolging gesteld en uit de celgevange nis ontslagen. Te Yelzen werd Zaterdag te 12 uren de tweede tentoonstelling van de Floralia-vereeniging »Kennemerland« ge opend. Ofschoon de inzending niet zoo talrijk is als de vorige keer, mag zij toeh als goed geslaagd beschouwd worden. De schikking van de planten, alsook de versiering van de zaalverdienen allen lof. De arrondissemente-reehtbank te Amsterdam heeft H. G. Willems en A. de Ridder die de vorige week terecht stonden ter zake van diefstal van tabak in het pakhuis „Mercurius" ten nadeele van de Dehli-maatschappijte dier zake tot een jaar celstraf veroordeeldH. Meijer, alias Heintje Lawaai, werd vrijgesproken om dat de rechtbank diens schuld niet wet tig en overtuigend bewezen oordeelde. De ingenomenheid van den vrijgesprokene met die beslissing werd spoedig getemperd door de mededeeling van het Openbaar Ministerie, dat tegen dit vonnis hooger beroep zou worden aangeteekendweshalve hij voorloopig in hechtenis zou big ven. Baas De Weille is een der popu lairste figuren onder de talrijke bevolking der fabriek van de heeren L. J Entho ven Co. in Den Haag. Geen wonder 50 jaren was hij er werkzaam, 40jaren als baas machinist. Steeds op zijn post, flink voor zijn werk, trouw voor zijn patroons, goedhartig voor zijn minderen, was hij altoos een bemind figuur aan de pletterij. Zijn gouden feest, heden gevierd getuigde dit trouwens. De firma, de em ployés bazen en knechtsallen schonken hem stoffelijk en door hartelijk hul debetoon bewijzen daarvan. Te Gouda zal op 27 dezer een Vlie ger-wedstrijd plaats hebben voor jongens beneden de 16 jaar. Er zijn drie prijzen elk van vijf gulden uitgeloofd. Het Amstel-hötel huisvest op het oogenblik vier Russische grootvorsten be nevens eene grootvorstin en de groother togin van Mecklenburg-Schwerin. Naar men verneemtmoeten sommigen dier grooten der aarde aldaar van tijd tot tijd geducht onder den duim worden gehou den. Ieder weet wel, hoe wij dat bedoelen. Onder de velendie a. s. Maandag Dinsdag en "Woensdag gebruik zullen ma ken van de gelegenheid om de nieuwe lokalen der R. K. Ziekenverpleging te Amsterdam te bezoeken, zullen er wei nigen zijndie vermoedendat hierwaar terwille van de zieken groote kalmte noodig is en nu reeds heerschtnog kort geleden door gezonden zoo druk is ge huppeld en gesprongen. Als men de vertrekken bezichtigend meent over een bekleeding van linoleum of iets dergelijks te treden, vergist men zich schromelijk. De houten vloer toch is slechts met éene verfkleur geschilderd, en de »er in gedrukte figuren,® welke men aan het fantastisch penseel van den ontwerper toeschrijft, zijn er letterlijk in gedanst. Dat dit op de natte verf bar revoets is geschiedwas volstrekt niet bij wijze van boetedoeningmaar om het I. »teekenachtige.« Deze vroolijke manier van »illustreeren met de voeten® is reeds elders toegepast. De dus gereedgemaakte vloeren moeten door duurzaamheid uit munten. De officier van justitie te Amsterdam verzoekt bekend te worden gemaakt met de woonplaats van J. J. Lapidoth 61 jaren, emeritus-predikant, laatst wonende te Amsterdam. Hij moet als beklaagde wegens ergerlijke vergrijpen tegen de ze den worden gehoord door den rechter commissaris. HAARLEM, 23 September 1884. De heer W. van der Spek, cand. te Haarlemheeft toezegging van beroep ontvangen naar de Herv. gemeente te Schore en Ylake. In de Haarlemsche courant van Maan dag komt een ingezonden stuk voor naar aanleiding van 't geen Ds. Barger in het Haarlemsch Advertentieblad ter opneming zond. Wie de zaak veelzijdig wenscht te beschouwen verzuime niet, ook van die zienswijze kennis te nemen. Ook de „Hervormer"uitgever Tj. van Holkema te Amsterdam, van 20 Sept. geeft een overzicht van 't gebeurde in de officieuse en de daarop gevolgde officieele Vergade ring van het Kiescollege der Nederd. Herv. Gemeente te Haarlem. - - Bij het in de afgeloopen week ge houden notarieel examen is voor het tweede gedeelte o. a. geslaagd de heer J. Koolhoven alhier. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de afgeloopen maand Augustus kan het volgende worden mede gedeeld. Als aangetast deor de in de wet genoemde besmettelijke ziekten werden aangegeven20 gevallen van mazelen 7 van roodvonk2 van febris typhoïdea en 1 geval van angina diphtherina. Het to taal der overledenen, daaronder begrepen 8 levenloos aangegeven, bedraagt 120. Verhouding der overledenen tot 1000 in woners per jaar, voor deze maand bere kend 32.04. Aan lichaamszwakte stier ven 17 aan kanker 6 aan aanhoudende koorts 2, aan roodvonk 2, aan stuipen 3aan hersenziekten 13aan kinkhoest 2, aan organische hartgebreken 3, aan ziekten der ademhalingsorganen 25 (waar van 15 aan keel- en longtering of bloed spuwing) aan ziekten der spijsverterings werktuigen 29, aan andere oorzaken 10 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 49, van 15 jaren 14van 514 jaren 7van 14 21 jaren 5, van 2050 jaren 19 van 5065 jaren 96580 jaren 6boven 80 jaren 3. Geboren zijn 58 jongens en 82 meisjes. 41900 emmers duinwater zijn alhier van 9 Juli tot 31 August, gratis afgeleverd. LI. Zondag namiddag ten ruim 5Vs urewerd door twee agenten van Politie alhier aan den Burgwal gearresteerd een polderwerkergenaamd Zeger Broereoud 26 jaren, woonachtig te Haarlemmerliede die in dronkenschap rustverstorende han delingen pleegdehij weigerde echter goed schiks mede te gaan en heeft zich kracht dadig verzet door de agenten te trappen en te slaan, terwijl hij op de Oude Groenmarkt ging liggen en een der agenten in het linkerbeen begon te bijtendat hij met zijne handen bleef vasthouden en eerst losliet nadat de agent hem met zijn sabel een slag had toegebrachtwaarbij hij eene geringe verwonding op het hoofd heeft bekomen. Daarop kregen de agenten het te kwaad met eenige personen uit de menigte, die in heftige woorden hunne afkeuring over het slaan met de sabel te kennen gaven en den dronkaard wilden ontzetten; zelfs werd er met steenen op de agenten ge worpen. Met behulp van vier andere agen ten is het hun echter na veel moeite gelukt, den woestaard naar het Politiebureau in de Zijlstraat over te brengen, gevolgd door eenige honderden personen, die den oploop nog grooter maaktendoor te ver tellen dat een polderwerker door de politie was doodgeslagen. Tot omstreeks middernacht heeft zich een massa menschen nabij het Politie-bu- reau vertoondwaaruit nog eenigen wegens dronkenschap en beleediging van de politie in bewaring zijn genomen. De toegebrachte verwonding op den polderwerker had niets te beduiden en deze is Maandag morgen na zijne ontnuchtering ontslagenhij zal wegens verzet en geweldpleging vervolgd worden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3