WETEN en WEEKEN. Nieuwe Schouwburg. Van alles wat. Nieuwsberichten. ■weg is thans gedaan, door het brengen van eenige wijziging in een vijftal arti kelen van het reglement voor de Spaarbank, ■waartoe het bluts-departement op voorstel van commissarissen besloten heeft. Die wijzigingen zijn thans op de bij het regle ment voorgeschreven wijze afgekondigd, om vier weken later in werking te treden. Zij strekken hoofdzakelijk tot het brengen van eenige vereenvoudiging in het geldelijk beheer, waardoor tevens de welbeproefde soliditeit der Spaarbank nog wordt ver sterkt en voorts om aan het bestuur de gelegenheid te geven tot vereeniging van al de onderdeelen zijner administratie in één enkel gebouw. Zoodra van die ge legenheid die tot nu toe ontbrakgebruik kan worden gemaakt, zal waarschijnlijk, zonder groote vermeerdering van de werkzaamheden der commissarissenveel ten gerieve van het publiek kunnen worden gedaan wat tot dusver onmogelijk was. In den loop der maand April 1885, zal van wege bovengenoemde Vereeni ging eene tentoonstelling worden ge houden van voorwerpen van Nijvwheid en Kunst, vervaardigd door mannelijke en vrouwelijke personen uit den hand- werksstand, te Haarlem of in de aan grenzende gemeenten woonachtig. Aan de vervaardigers, wier tentoongestelde voorwerpen zulks verdienenzullen ge tuigschriften worden uitgereikt, bene vens premiën van vijf tot vijfentwintig gulden. Bij de beoordeeling ziet men niet over het hoofd of de maker of maak ster van het ingezonden voorwerp kan aantoonen,dat hij of zij den zoogenaamden tussclientijd op voordeelige wijze weet te besteden. Hierbij wordt vooral gedacht aan de uitoefening van 't geen men zou kunnen noemen een hulp- of bijambacht, b. v. het vervaardigen van klompen, wormnagels, biezen-matten het stroovlechtenhet maken van kunst bloemen enz., door hen, tot wier geregeld bedrijf iets dergelijks niet behoort. Bij vrouwelijken arbeid zal gelet worden op blijken van groote vaardigheid en netheid in het stoppen en mazen en in het daar door herstellen van tapijten, wollen weefsels, servetgoed en dergelijke. Bouw kundige ontwerpen, teelceningen en mo dellen, komen eveneens voor eene be krooning in aanmerking. De inzendingen moeten geschieden vóór of op '1 - April 1885, vergezeld van eene schriftelijke opgave van naam en woonplaats en van alles wat tot inlichting kan dienen. Al wie zich dus in staat gevoelt iets te vervaardigenwat zich op 't gebied van Nijverheid of Kunst gunstig onderscheidt, heeft ook nueven als vroegerde kans om zijne verdiensten erkend en beloond te zien. Tot het verkrijgen van meerder licht in deze aangelegenheid wende men zich tot het bestuur van Weten en Wer ken bestaande uit de heeren W. M. LogemanG. 0. W. Bohnensieg en Dr. H. D. Kruseman, of tot een der lieeren commissarissen dezer Tentoonstelling, wier namen wij hier laten volgen: G. C. W. BohnensiegJ. C. Cramer W. van Cuyk, J. van Ek, D. Emrik, Mr. Joh. Enschedé, F. Erdtsieck, Th. FigeeH. J. GeijlJ. P. C. van Gurtzgen, J. KerrebijnDr. H. D. KrusemanW. H. Lemkes, J. Leyh, W. M. Logeman, P. van Looij Jr., P. de Nobel, H. F. Peltenburg, A. Randoe, P. Rouwenhorst Mulder, A. van der Steur Jr., J. H. Stoel, A. J. Stoel, J. W. VeldheerDr. E. van der Ven of tot de Commissarissen der Vereeniging, de heeren: Jhr. Mr. A. V. Teding van Berkhout en A. L. Dyserinck. Er is ons eene circulaire gezonden betreffende den Nieuwen Schouwburg, waaruit wij gaarne het volgende over nemen Sedert een paar jaren had zich hier ter stede eene Commissie gevormd met het doelzichdoor het aangaan eener verbintenis met het Bestuur van het Nederlandsch Tooneelvoor Haarlem te verzekeren van eenige degelijke tooneel- stellingen, waarvan onze stad anders allicht verstoken zou zijn gebleven dooi de vele aanvragen die van elders tot gezegd tooneelbestuur werden gedaan. Deze commissie verkreeg meer en meer de overtuiging van het belang dat Haarlem heeft bij de stichting van eenen behoorlijk ingerichten Schouwburgter vervanging van het hier als Schouwburg gebruikt wordend lokaal, dat in vele opzichten aan de eischen niet meer vol doet. De Raad der gemeente Haarlem beslootin zijne vergadering van 25 Mei 1.1., een voor de stichting van eenen nieuwen Schouwburg alleszins geschikt terrein aan te wijzen en het voor dat doel tot 1 Januari 1885 beschikbaar te stellen. De meerderheid der leden van gemelde Commissie was toen van mee ning dat het op hunnen weg lag hunne mede-ingezetenen uit te noodigen met hen samen te werken, tot oprichting van een nieuwen Schouwburg. Zij mochten het voorrecht hebben, bij hunne voorloopige beraadslagingen daarover, ook de medewerking te on dervinden van den Heer Burgemeester en konden in Juli 1.1. eene circulaire verspreiden, met eene inteekenlijst, welke zij zelve als eerste ondertoeke- kenaars openden met een bedrag van ƒ16500. Daar de onderteekenaars dei- circulair hunne mede-ingezetenen door persoonlijk bezoek ter deelneming meen den te moeten opwekkenwas er eenige tijd noodig om het doel te bereikenen moesten verscheidene bezoekenzelfs tot nu toeom verscheidene redenen worden uitgesteld. Niettemin bleek op eene voor loopige bijeenkomst van deelnemersden 15 Sept. 1.1. gehouden, dat toen voor f 82 500 was ingeschrevenwelk bedrag op die vergadering met f 2500 werd ver meerderd. Alle aanwezigen verbonden zich toen met de eerste inschrijvers samen te werkenom de deelneming in ruimer kring uit te breiden. Dit bleef niet zonder gevolg. Op eene volgende ver gadering van inschrijvers, den 30 Sept. gehouden, bleek, dat toen de inschrij vingen tot een bedrag van f 112 000 waren aangegroeid. Op die vergade ring is beslotende aanstaande Schouw- burg-vereeniging te constitueeren zoo dra er voor een bedrag van ƒ150000 zal zijn ingeschreven en dan de deel nemers op te roepenom uit hun midden een definitief uitvoerend comité te benoemen. Om tot dat doel te geraken, werd aan het voorloopige comité, op die vergadering benoemd, opgedragen eene circulaire meer alge meen onder ingezetenen van Haarlem en omliggende gemeenten te verspreiden. Inmiddels zijn de verdere pogingen om de inschrijvingen te vermeerderen niet zonder vrucht geweest, zoodat de bekende deelneming thans bedraagt 129500, waaronder een aantal ver hoogingen der eerste inschrijvingen. Die inschrijvingen zijn aldus verdeeld: drie van ƒ5000, eene (gecombineerde) van ƒ4000, twee van ƒ3000, vier van ƒ2000eene van ƒ1500zeven en dertig van ƒ1000 en honderd-zestien van ƒ500. Nu zij zóóver geslaagd zijndurven zij zich vleien met de hoopdat er van alle kanten liulp zal komen ter aanvulling van het nog ontbrekende. Moest hunne poging onverhoopt mislukken, dan is het wel zeker dat Haarlem nu de be staande schouwburg bij politiemaatregel, als gevaarlijk, gesloten is voorjaren van een zoodanig gebouw verstoken zal blijven. En dat dit voor eene zoo in bloei toenemende gemeente als de onze, met zulk eene welvarende omgeving, een 'ware ramp zou wezen, ligt voor de hand, als men bedenkt hoe vele welgegoede vreemden, uitgelokt door Haarlems aantrekkelijkheden, van lie verlede zich hier hebben gevestigd, maar van welke wellicht sommige weder zouden verhuizen, althans in de toe komst niet door anderen zouden gevolgd worden, indien een van de grootste wintel-uitspanningen gemist moest wor den. Zelfs zijdieom eene of andere redenwelke ooknimmer den schouw burg bezoeken, kunnen niet anders dan in het belang der stad en dat van hare ingezetenen wenschen, dat het plan tot stand kome. De geldleening wordt aangegaan on der de volgende voorwaarden: Het bedrag der Geldleening is bepaald op hoogstens tweemaal honderd duizend Gulden, welke som men voor de stichting van dergelijken Schouw burg noodig en voldoende acht. Voor de geldleening wordt een rente gewaarborgd van twee en een half percent 'sjaars; de soliditeit van den waarborg blijft ter beoordeeling der inschrijvers, zoodat elk hunner, zoo do rentewaarborg hem niet voldoende toe schijnt, de bevoegdheid heeft zijne in schrijving in te trekken. Er zal zoo mogelijk eene jaarlijksche aflossing plaats hebben. Men kan deelnemen voor vijfhon derd Guldenvoor duizend Gulden of voor het veelvoud dezer sommen. De ondergeteekenden zijn op de laatst gehouden vergadering van inschrijvers benoemd tot voorloopig comitéten einde alles aan te wenden tot het bij eenbrengen van de nog ontbrekende gelden. Zij hebben dat mandaat niet alleen bereidwilligmaar met voorliefde aanvaard. De circulaire was onderteekend door de Heeren: Dr. E. II. von Baumhauer. A. L. Dyserinck. Jhr. Q. Hoeufft. P. J. L. Huet. Mr. Th. de Haan Hugenholtz. Mr. E. A. Jordens. C. de Koning. J. H. Krelage. - A. O. Kruseman. Jhr. J. W. M. van de Poll. "Wat denkt ge wel, waarde lezer, dat Constitutie is? Grondwet natuurlijk. Mis Constitutie is het schoonstesoliedste wit katoen voor dameshemden, verkrijgbaar te Rotterdam in de Botersloot 169. 't Was nog zoo gek niet van den Schoolmeester, toen hij ons het volgende rijmpje schonk Hier ligt een kleermaker met kastanjebruin haar in de kist, Dat zou je nooit zeggen als je 't niet wist. 't Weer wordt koel maar de ophanden zjjnde verkiezingen beginnen de gemoederen reeds warm te maken. Waar men zich al niet warm over maaktTe Petersburg werden in de kroegen de portretten van den Czaar en die der Keizerlijke familie niet altijd met den noodigen eerbied door de bezoekers behandeldzelfs waren sommigen hunner zoo vermetel om voor die portretten den hoed niet af te nemen hoe verregaand, niet waar en nu heeft de politie gezegd al die portretten moeten weg uit de kroe gen! - Onze stoomboot Prins Hendrik is te Ylissingen gauw en goed hersteld en weder in de vaart gebracht. De JZillem Barents is weer behouden terug met een levenden ijsbeer aan boord. F. Domela Nieuwenhuis en H. Gerhard zijn door de afdeeling „Zaanstreek" van het Ned. Bond voor „Alg. Stemrecht" tot candidaten gesteld voor de Tweede Kamer in het district Haarlem. Het vliegend Wiel, de naam van eene sinds een paar jaar opgerichte Rederijkerskamer te Haarlem hadden wij er nog niet genoeg? geeft 13 Nov. hare eerste uitvoe* ring; introductie voor ditmaal gratis. Onze stad is een nieuw Christelijk Week blad rijker geworden, dat zich bij het publiek en de Znster-couranten 1.1. Zater dag is komen aanbevelen. We kunnen niet zeggen, dat we in onze goede stad tegenwoordig achterlijk zijn: Bij K.-v. Eden, Damstraat 20, is een prijs-courant uitgekomen in de nieuwe wereldtaal ge schreven (met de vertaling gelukkig erbij.) Een scherpzinnige Yolapukker heeft aan gaande die prijs-courant de letterzetters geducht onder handen genomen over een onvergeeflijke drukfout, die allicht door enkele lezers onopgemerkt zou blijven, indien wijonbescheiden als we zijn die zaak niet aan de groote klok wilden brengen. Er staat dwars gedrukt het woord peninyumobs, doch men vat weldat dit eigenlijk had moeten zijn peninyumoms, niet waar? Wewen- schen den heer van Eden inmiddels veel geluk met zijn handige reclamedie niet zal nalaten de aandacht op zijn prijs-cou rant en bijgevolg ook op zijn zaak te vestigen. Yan reclame gesprokenmet „de groote klok," het jongste tooneel werk van Oscar Blumenthal, wordt de welbe kende reclame-klok bedoelddie zoo vaak de stem der kritiek onverstaanbaar maakt en er in slaagt datgene een naam te bezor gen wat inderdaad geen opmerkzaamheid verdient. In „de groote klok" treden twee vrienden op, die gezamenlijk een derden vriend kunstenaar even als zij door kracht van reclame er bovenop zoeken te helpen. Door allerlei middelen gaat de vlieger uitmuntend op. Een dame helpt den roem verbreiden van den gelukkige en het duurt niet lang of iedereen heeft den mond vol van het nieuwe genie, „Dames, slaat dit niet over!" leest men in een Amst. nieuwsblad; „Mej. de Graaf, Waarzegster, Nieuwe achtergracht bij het Weesperplein No 58. Kwanswijs voor de aardigheid gaat deze of gene nog wel eens naar zulk een vrouw, maar men vergete niet, dat wie bedrog helpt schra gen zelf een slechte daad verricht. De Parijsche politie heeft een twin tigtal clubs, die speelholen gebleken zijn, gesloten. Een daarvan, de Cercle des Arts Libérauxtelde onder hare leden verscheidene kamerafgevaardigden, advoca ten en voorname letterkundigen. In een zijvleugel van het groote logement der Englische Hofte Wiesba den brak Yrijdag een hevige brand uit. Het eigelijke hotel, dat verleden jaarpas nieuw werd ingericht, is ongedeerd ge bleven alleen de bovenverdiepingen van het hooge gebouw zijn beschadigd. De gemeente-verkiezingen in België hebben eene tamelijk onverwachte, belang rijke overwinning gebracht aan de liberale partij. Niet alleen dat de liberalen te Antwerpen met eene meerderheid van 1110 en te Brussel met een van 3750 stemmen zegevierden, maar ook op tal van andere plaatsen behaalden ze zeer be langrijke voordeelen. Te Brussel noemt men het algemeen resultaat der verkiezingen „voor het Mi nisterie verpletterend" en daarentegen eene belangrijke zegepraal voor de liberale party. De liberale bladen meenen dat na den uitslag der verkiezingen eene Kameront binding en het aftreden van het Kabinet gebiedend noodzakelijk zijn. De Katholieke bladen daarentegen zeg gen dat op eenige geringe wijzigingen na, de positiën der beide partijen overal gebleven zijn zoo als zij waren. Alles is met betrekkelijke kalmte in zijn werk gegaan. Alleen te Mechelen is hevig gevochten. Te Antwerpen bleken de genomen militare voorzorgen onnoodig en te Brussel vielen slechts eenige onbe- teekenende vechtpartijen voorwaarbij eenige glasruiten het moesten ontgelden. Bij den uitgever Joh. Ykema te 's Gravenhage verschijnt eerstdaags een Maandbladgetiteld Volapiikabled tegen 1.25 per jaar. Aan de kust te Scheveningen spoe len verscheiden stuks vee aanvóór het hotel Zeerust een schaap, iets verder bij de kanonstukken 10 tot 12 schapenver der aan het strand een kalf, enz. Men onderstelt dat die beesten door eene op Londen varende boot zijn over boord ge worpen. Een man, die sedert tal van jaren het medelijden der Amsterdamsche bur gerij wist op te wekken door met eene aankondiging rond te loopenwaarop het woord „doofstom" geschreven waswerd om eenige reden door een paar politie beambten aangehouden. Toen beiden een paar woorden wisselden en een hunner zieh de woorden liet ontvallen „daar staan twee jaren op", bemerkte men eensklaps met verbazing dat de doofstomme de schou ders ophaalde alsof hij zeggen wilde„er is niets aan te doen." Het vuur werd hem nader aan de sche nen gelegden al ras bleekdat de ge waande doofstomme zeer verstaanbaar pra ten kon. In de vorige week werd in schier alle bladen gewaarschuwd tegen een circa 28jarig jongmensohdonker van uitzicht niet eervol ontslagen uit den dienst der Ne- derlandsche marine, die, hoewel daartoe onbevoegdeen O. I. expeditiekruis draagt en door verschillende valsche gualiteiten aan te nemen en door zijn familienaam zich overal indringt en een ieder tracht op te lichten en te bedriegen. Ofschoon reeds ter zake van bedriege- lijke oplichting door de politie procesver baal tegen hem is opgemaaktis het toch gebleken, dat deze chevalier d'industrie zijn kwade praktijken nog niet staakt. Hij heeft nu weder onder voorgeven van luitenant ter zee te zijn en te Rotterdam Glashaven 12, te wonen, getracht te Amsterdam eene kist sigaren meester te worden, hetgeen hem evenwel niet is gelukt. Ook bij die gelegenheid beriep hij zich op familieleden van gelijken naam, die echter om zijn ongunstig gedrag sedert jaren niets meer van hem willen weten. Als heer gekleedzweft hij nu te Am sterdam rondgeeft zich ook uit voor ge pensioneerd O.-I. ambtenaar en opzichter of teekenaar bij den waterstaat. Eene nieuwe waarschuwing tegen dien persoon schijnt niet ongeraden opdat het aantal slachtoffersdat hij reeds maakte, niet nog grooter worde.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2