Hof van Holland St. Nicolaas-artikelen Verkoop tot Amotie, Herstemming „HALLELUJAH". „ZANGGENOT", Wegens ziekte ADVERTENTIEN. Gijsbcrtus Mannes Meeuwig, Chr. Zangvereniging „Tot Not van '{Algemeen". Volksvoordrachten den Heer J. H. SLANGEN EERSTE UITVOERING DAGMEISJE tweede DIENSTBODE nette Keukenmeid, tweede Onderwijseresse, Eene bekwame Strijkster Eene Piano-Onderwijzeres, Warmoesslraat 27. Twee Jongelieden, TE KOOP gevraagd kan de verkooping van Kanaries op Zaterdag NIET doorgaan. De Makelaar N. D. DE LEUR. óp Donderdag 20 Novemb. FBAULEIN LUISE EDEL METAAL. BIMIMMMMnni mmm der mede, maar deze hield vol, dat het inbeelding was, en dat het kind begraven moest worden. Toen 's avonds de dood graver met een vriendnog eens kwam zien en de kist openmaaktevond hij het kindje nog levendmaar het stierf kort daarna. De politie werd terstond van het gebeurde verwittigd en de drie schul digen werden onverwijld gevat. In Arnhem hebben de liberalen de behaalde overwinning op waardige wijze gevierd. Tal van belangstellenden waren in de groote zaal van het Nut vereenigd waar ook de gekozen afgevaardigden tegen woordig waren. De heer Rooseboom kwam per trein van kwart voor zevenen uit Den Haag. Reeds aan het stationwaar hij door het bestuur der kiezersvereeniging werd ontvangen en met een kort woord verwelkomdwaren tal van belangstellenden vereenigddie den gekozen afgevaardigde met gejuich be groetten. Aan toespraken ontbrak het op de bij eenkomst niet; o. a. gewaagde de heer Tall, opperrabbijn, dankbaar van de vrij heid die de Israëlieten op Neerland 's grond genieten. Over de tijgerplaag op Java schrijft men nit Blora, eene afdeeling van de resi dentie Rembang, het volgende: Eens gebeurde het, dat zoo'n monster uit de pendoppo van den wedono eene geit wegvoerde een andermaal werd een paard in den stal door zoo'n ondier verscheurd een derde keer kwam een koningstijger bij prachtigen maneschijn in de Solo-rivier tusschen de prauwen drinkenen deed de districtspatrouille, die het monster tegen kwam op de vlucht jagen. Omstreeks tenzelfden tijd zag de postil jon tusschen Blora en Panolanop zeke ren voormiddag een kolossalen matjan lo- réng, op een brng, vlak bij een bezette gardoeliggenniemand durfde passeeren en de post werd daardoor drie uren ver traagd de tijger verliet eerstdoch onder aanhoudend vervaarlijk gebrul zijne lig plaats toen men hem uit het wachthuisje met steenen bombardeerde. Yerleden jaar werdenalleen onder het Randoe Blatoengschein een paar maanden tijds meer dan dertig menschen door tijgers verscheurdeen geheel gezin werdnaar men verteltdoor een en denzelfden matjan loréng uitgemoordhet laatst overgebleven lid, de vader, was op zekeren ocbtend achter de omheining van zijn erf bezig zijn potje te koken toen hij door het mon ster besprongen en naar het bosch gesleurd werd. De brutaalste aanranding was die, in de maand September jl. op eene jonge vrouw gepleegd welke in den vroegen ochtend op nieuwjaarsbezoek trekkende vlak voor een dessa, terwijl haar man haar op den voe1 volgde door een koningstijger aangevallen en verscheurd werd. Ten aanschouwe van het dessavolk reet hijna het hoofd van zijn slachtoffer van den romp gescheiden te hebben, de kleeren en vervolgens het lichaam vaneeneen goed gericht ge weerschot van het dorpshoofd velde het monster neerdat daarop door de bevolking letterlijk getjintjangd of fijn gehakt werd. De heer P. H. J. Reynet de la Rue schrijftElke houder van hoenders zal zeker wel bemerkt hebben datalthans bij vochtig, guur weder, de beesten veeltijds ineengedrongen bij elkaar zitten hunne kammen en wangen worden bleek en veelal hunne neuzen nat, hetwelk niet zelden de gevreesde slijmziekte ten gevolge kan hebben. Doordien zij in een dergelijk geval weinig beweging nemen, vermindert de spijsvertering en bloedsomloop en houden de dieren dus geheel op met eieren leggen. Daar ik die treurige houding bij eenige mijner kippen bemerkte, bedacht ik een middel ter bestrijding en vond die door in hun loop een bos haverstroo te leggen. Het is een lust om ze hierin zich te zien rollen en poetsenpikken en krabben, waardoor zij den geheelen dag in beweging zijn. Zij zien er nu weder flink en welgedaan uit en dat ik hun hiermede een grooten dienst heb bewezen, bewijzen zij ten duidelijkste door mij af en toe met eieren te vergelden. Het spreekt van zelf, dat het oude stroo van tijd tot tijd door nieuw moet worden vervangen. Fère Orban vroeg in de belgische Kamer verlof de regeering Dinsdag te interpelleeren over haar algemeene politiek en Bouvier kondigde een intepellatie aan over de toepassing der schoolwet. De minister Beernaert deelde mededat hij de begrooting had omgewerkt en door bezuiniging gekomen is tot een overschot van frs 200,000. De Kamer verkoos den oud-minister van justitie Delandsheere tot haar voor zitter. De eerstvolgende zitting is op Dinsdag bepaald. Er zijn geene manifestatiën gehouden. De ré forme zegt, dat te Brussel verscheidene cholera-gevallen gekonsta- teerd zijn en eenige ervan een doodelijken afloop hadden. De gezondheidskommissie daarentegen verklaartdat geen enkel geval in deze stad is voorgekomen. HAARLEM, 18 November 1884. Bij de heden plaats gehad hebbende verkiezing van vier leden voor de Kamer van Koophandel zijn uitgebracht 96 stem men. Gekozen zijn de heeren Eigee (84 et.) en Westerveld (61 st.), en moet eene her stemming plaats hebben tusschen de heeren Gallandat Huet (46 st.)Smits (44 st.) Beynes (41 st.) en Peltenburg (25 st.). Op de gisteren avond gehouden vergadering van de afd. Haarlem der Vereen, ter bevord. van fabrieks- en hand- werksnij verheid in Nederland werd met eene hartelijke toespraak de groote zilveren medaille met getuigschrift uitgereikt aan P. W. de Vogel, gedurende 50 jaren werkzaam aan de vernisstokerij van den heer Savrij. Tot bestuurslid werd de heer MrA. J. van Thiel gekozen. Vrijdag avond ten ruim half elf is eene felle brand uitgebroken in het pakhuis, tevens kerverijvan den sigarenhandelaar J. Blom, gelegen in de Lange Annastraat alhier. Het gebouw is geheel uit gebrand. De brandweer en de politie met haar slangenwagen hebben de belendende perceelen behouden. De oorzaak van den brand is onbekend, maar wordt toegeschre ven aan onvoorzichtigheid met vuur. Alles is tegen brandschade verzekerdmaar niet hoogzoodat de schade nog al belang rijk kan genoemd worden. Zondag avond ongeveer 11 uur is een felle brand uitgebroken in het perceel No. 23, bewoond door den heer J. C. van Heycop ten Hamop den Zijl weg. Het onheil is waarschijnlijk toe te schrijven aan een gebrek in een schoorsteen. De brand was te 12 ure geheel gebluscht, daar de brandweer en de politie met haar slangenwagen spoedig aanwezig waren. Huis en inboedel waren verzekerd, maar niet een aantal goederen die verbrand zijn en toebehoorden aan een zoon van den bewoner die eerstdaags naar Indië zal vertrekken. Zondag avond gaf de Rederijkers kamer „Door Inspanning Uitspanning" eene uitvoering met het stuk getiteld: „Het geheim van den Voddenraper", welke uitvoering zeer werd toegejuicht. In het laatste bedrijf werd een geroep van brand in de zaal vernomenwaardoor het publiek zich haastte om de uitgangen te bereiken, en zeker zouden er ongelukken gebeurd zijn als niet de commissarissen der Vereeniging het publiek hadden weten tot bedaren te brengen. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de afgeloopen maand October, kan het volgende worden me degedeeld Als aangetast door de in de wet genoemde besmettelijke ziekten wer den aangegeven 20 gevallen van mazelen 7 van roodvonk en 7 van febris typhoïdea waarvan 3 met doodelijken afloop, ter wijl 1 lijder aan mazelen en 1 aan rood- vond bezweek. Het totaal der overledenen was lager dan in de laatste maanden en bedraagt met 6 levenloos aangegevenen 84. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar voor deze maahd be rekend 22.43. Aan lichaamszwakte stier ven 14aan stuipen 3 apoplexie 4 aan hersenziekten 4aan kinkhoest 3 aan organische hartgebreken 4 aan ziek ten der ademhalingswerktuigen 25 (waar van 7 aan keel- en longtering of bloed spuwing), aan ziekten der spijsverterings werktuigen 7aan andere oorzaken 9 personen. Naar den leeftijd was de sterf te als volgt: beneden 1 jaar 27, van 1—5 jaren 11van 514 jaren 4van 1420 jaren 2, van 2050 jaren 13, van 5065 jaren 8, van 6580 jaren 10boven 80 jaren 3. Geboren zijn 69 jongens en 73 meisjes. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 19 Nov. 1884, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1. Beëediging en installatie van den heer Sneltjes. 2. Trekking door den heer Sneltjes voor het zitting nemen in eene afdee ling van den Raad. 3. Herstemming voorstel Dr. van li ijk gratificatie hoofd Opleidingschool voor jongens. 4. Vaststelling 2de suppl. kohier pi. dir. belasting. 5. Miss. B. en W. aanbeveling comm. id. 6. Voordracht id. onderw. 3de kl. school D. 7. Voorstel id. benoem, id. 2de kl. school E. 8. Benoeming Commiss. Bank van Leening 9. Miss. Comm. Gymnastiek-, Scherm- en Dansschool aanbeveling lid. 10. Rapp. Comm. fin. begroot. Elisabeths- Gasthuis voor 1885. 11. Id. id. staat af- en overschrijv. 12. Voorstel B. en W. rekest P. J. Schwartz. 13. Id. id. rekest A. van Lier hulpschouwburg. 14. Id. id. telephoon langs O. Z. van den Hont. 15. Id. id. nieuwe Burgerschool 16. Id. id. straatwerken Lange en Eendjesbruggen. 17. Id. id. rekest J. 11'. A. Imminlc, tram Bloemendaal. 18. Rapport Comm. fabricage zaak huis A Bakker Jz. 19. Miss. B. en W. met ontwerp instructie havenmeester. 20. Rekest Mej. G. C. Al. Brack. 21. Verslag opzichter gasverlicht. over Oct. 22. Voorstel raadslid den heer J. II. Krelage officieel verslag. 23Miss. agenten v. politie dankbetuiging Heden overleed onze geliefde Vader en Behuwdvader, in den ouderdom van 77 jaren. Vit aller naam: B. MEEUWlfr. Haarlem16 Nov. 1884. Donderdag avond 8 uur ter gewoner plaatse REPETITIE. (650) Het Bestuur. dek MAATSCHAPPIJ Aan de houders van toegangsbe wijzen wordt bericht dat de eerste der van over geschiedkundige onderwerpen, zal gehouden worden op Vrijdag 21 November 1884, in het gebouw in de Zijlstraat. Het Bestuur: A. C. KrcsF.man' Voorzitter. Ed. de Lanoij Secretaris. VEREENIGING op Donderdag 20 November'84, in de Sociëteit „DE KROON". De leden der Zangcursus zijn in de gelegenheid gesteld, blijken te geven van hunne eerste oefeningen. Introductiekaarten verkrijgbaar bij bet bestuur en de leden. (652) Aanvang 8 ure. gevraagd, Zijlsingel N°. 8aa. (656) Er biedt zich aan een Meisje nit den gegoeden burgerstand, als Kinderjufvrouw, zij kan naaijen, mazen en strijken en wil bet liefst bij een of twee jonge kinderen. De voorkeur is een deftig gezin. Franco brieven onder N°. 657, bij de uitgevers dezes. Men vraagt eene of flink aankomend MEISJE, dat voor het eerst voor dag en nacht wil gaan. Goede getuigen vareischte. Loon 50 en 20 waschgeld. Schriftelijk adres aan den Boekh. A. LEUSEN, onder letters D. D. Men vraagt met 1 Februari eene genegen ook huiswerk te verrichten, voorzien van goede getuigen. AdresFlorapark 10. (654) Met Februari wordt verlangd aan de Bewaar- en Breischool in de Smedestraateene flinke boven de 18 jaar, P. G. Salaris f 150 met opslag. Men vervoege zich des morgens vóór 12 uur bij Mevr. (JUARLES VAN UFFORD, Gr. Houtstraat 117. [wordt gevraagd, voor ééns in de veertien dagen. Adres: Kenaustraat 2. (658) met goede aanbevelingen, wenschte nog eenige leerlingen aan hare leiding te zien toevertrouwd. Brieven franco onder N°. 659, aan het bureau van dit blad. Heden Woensdag avond Q% uur, voortzetting der VERKOOPING van Wijnen. Likeuren, enz. die VolapÜk beoefenen, wensohen 'in kennis te komen met kendie 'evenals zij die taal bestudeeren of reeds kennenteneinde na overeen stemming eene clnb op te richten. Brieven onder N°. 665bij Df, Erven Loosjes, alhier. op een goeden stand in Haarlem, een HUIS, voor eene groote zaak (geen winkel), opgave van prijs, ligging en grootte onder letter K, bij den boekh. F. W. EGELING, Singel 498, Amsterdam. Strikste geheimhouding verzekert. op Zaterdag 22 November 1884, des voormiddags elf uur door den Deurwaarder A. ARNKEN, van de Catechisatiekamer, Kosters woning en twee woonhuizen genum merd 20, 18 en 16 töebehoorende aan de Evang. Lnth. Gemeente te Haarlem en gelegen in de Witte Heerensteeg. (663) Een BOVENHUIS te huur voor een niet te groot gezin, vroolijk uitzicht en gelegen op een der mooiste punten van Haarlem. Huurprijs f 250 per jaar. Te bevragen Turfmarkt N°. 34.' '1884, ter verruiling van 6 vaca turen in het kiescollege der Ned. Hervormde Gemeente alhier. Namens de Commissie uit de Vrijzinnige leden: F Ij KIST DE HAAN HUGENHOLTZ, G. P. VAN VLADERACKEN. Haarlem, November 1884. k -'«G utdeFabnekvan N.TETTERODE. Bloemzacht AMSTERDAM ligt ter inzage bij de Boekhandel. P. VAN CITTERT ZONEN. Orders binnen 4 dagen gereed. Bij DE ERVEN LOOSJES te Haarlem is verschenen: door VINCENT LOOSJES. Prijs f 3.60. Vroeger verschenen van denzelfden schrijver Prijs (jeb. ƒ1.90, Ingen. f 1.50.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3