wevend antwoord. Er was, vond Z. Excell. 'dert de opening der zitting niets gebeurd, --at de Regeering kon nopen tot het fleggen van eene bepaalde verklaring. ra, de meerderheid in de Tweede Kamer ad bij het benoemen van kandidaten oor het voorzitterschap pozitie genomen, naar zij had zich niet vijandig aan de leg. betoonden geen programma van iaar opgeëischt, waaraan zij niet zou unnen voldoen.De heer Fransen van '.e Putte repliceerde, dat het antwoord es Ministers hem niet bevredigd hadde legeering had dadelijk kleur moeten be- nekennen, de parlementaire meerderheid n de gelegenheid moeten stellen, de teugels •■an het bewind te aanvaarden. Yan dat lobberen tusschen de partpen verwachtte ïij slechts nadeel voor 'sLands zaak. De geïncrimineerde paragraaf werd aangeno men met 21 tegen 7 stemmen. Hetgeheele idres werd met algemeene stemmen goed gekeurd. De zitting der Tweede Kamerop Don derdag 11., was merkwaardig door de krasse toespraat, waarmede de tijdelijke voor zitter, Mr. Wijbenga,het voorzitterschap overdroeg aan den door Z. M. benoemden voorzitter, Mr. Ai. Baron Mackay.'fWas •*en waardig woord van den Nestor der Kameren we kunnen niet nalatenhet laatste gedeelte er van in ons verslag op te nemen. Nadat de spreker den nieuwbenoemde geluk gewenscht, en het vertrouwen uitgesproken had, dat de be kende talenten en humaniteit van den beer Mackay aan de Kamer ten goede zouden komen, nu hij het voorzitters gestoelte ging innemen, vervolgde hij aldus: „Ontwaart men in vele Staten van Europa spanning en beweging bij scherp tegenover elkander staande staatspartijen, ook in Ne derland, waar kalme beradenheid nog Btand houdt, valt eenige gevoeligheid tusschen de dissenteerende partijen niet te ontkennen. De jongste verkiezingen hebben daarvan cenig bewijs geleverden hoewel in hooge mate de vrije volkskeuze eerbiedigende hebben we niettemin het verlies van zeer gewaardeerde werkkrachten uit ons mid den te betreuren. Die verkiezingen heb ben de numerieke verhouding tusschen de rechter- en linkerzijde der Kamer eenigszins gewijzigd, 't Zijn geen onge wone gebeurtenissen en die, veelal van tijdelijken aarddan ook hare nuttige uitwerking kunnen hebben. Werd de strijd der partijen op een vasterzuiverder ter rein en buiten de in een Parlement immer verkeerd en noodlottig werkende invloeden der Kerk gevoerd tusschen de voorstan ders eener liberaal-moderne en die eener Konservatieve Staatkundehet zou tot iets bestaanbaars kunnen leiden. Maar nu ook de Kerk als een niet on belangrijke partij pozitie neemt, zie, mijnheer de nieuw benoemde Voorzitter, nu zou van Uwe langdurige parlementaire ondervinding, van TJwe ervaring en leiding wel eens veel geduld en inspanning kunnen gevergd worden om onze beraadslagingen tot een ge wenscht en afdoend einde te brengen. Hoe dit zijvurig wensch ik dat onze werkzaamheden mogen strekken tot be vordering van 's Land intellektueele en materieele belangen. Het is mijne diepe overtuiging, dat de groote meerderheid van het Nederlandsch volk, mocht daarvoor ook vrees bestaannimmer zal dulden dat de hierachie, van welke der twee groote afdeelingen derChristelijke Kerk dan ookhet hoog gezag van den Burgerstaat overschaduwe. Ik verzoek u, mijnheer Mac kay deze plaats in te nemen". Het ant woord van den heer Mackay was beschei den en waardighemden definitieven Voorzitter, voegde het niet de door den tijdelijken Voorzitter gemaakte opmerkin gen te beantwoordenen hij deed het ook niet. De rede van Mr. Wijbenga werd telkens van de banken der rechterzijde geinterrumpeerd zoodat de spreker her haaldelijk tot stilte moest vermanen „Als dit", merkt de Arnhemsche Courant te recht op, „de gedragslijn is, welke de meerderheid in 't vervolg tegenover de min derheid volgen zaldan kunnen wij niet zeggen dat in dit opzicht ons Parlement er bij heeft gewonnen. De Kamer moet om.helaasIn dezen zin is zij om en heeft zij den rug toegekeerd aan de parlementaire traditieën der wellevend heid." In de zitting van Vrijdag heeft de daartoe benoemde Commissie het Ontwerp- adres van antwoord op de Troonrede in gediend. Dit ontwerp bevat een waardee- rend woord over 's Koning persoonlijke verschijning bij de Opening, en de ver zekering dat de Kamer diep doordrongen is van den ernst harer taak en alles zal doen om te voorkomendat 's Lands be lang schade lijde door parlementaire werk zaamheden. Met nauwgezetheid zal zij hare zorgen wijden aan de aangekondigde Grondwetsherziening, de voogdij wet en andere ontwerpen. De rooster van aftreding van leden der Tweede Kamer is vastgesteld. Van de door het hoofdkiesdistrikt Haarlem afgevaar digden treedt de heer Duyvis in 1885de heer de Meyier in 1888 af. Volgens de Amst. Ct. is de jongste der gebr. Tobias te Paragnay gearresteerd. Aan het gemeentebestuur van Amsterdam zal een bronzen borstbeeld van wijlen prins Hendrik worden aange boden. Men zal dat plaatsen in het plant soen aan de Prins-Hendrikkade. In dezelfde stad vermaakten twee kinderenterwijl de moeder zich ter ruste had begeven, zich door het blazen naar de stoomdie uit den tuit van een op de kachel staanden ketel opsteeg. De kleinste der twee vroeg aan de ander om wat drinkenwaarop de oudste den ke tel voorover haalde en de jongste het kokende water in de keel goot. De kleinste is kort daarop aan de inwendig bekomen brandwonden overleden. Het vijftigjarig bestaan der Brus- selsche hoogeschool werd Donderdag fees telijk herdacht, het ontbrak natuurlijk niet aan de noodige redevoeringen waar van vooral die van den burgemeester Buis uitbundige toejuichingen ontlokte. Na afloop der plechtigheden in het aca demiegebouw gingen de studenten en ge- noodigden naar het standbeeld van den stichter der instelling Verhaegen, in de rue de V Impératrice. Dit gedenkteeken was opnieuw gebronsd en aan den voet was een onderschrift aangebracht: Aan Theodore Verhaegen. De studenten der vrije universiteit 1834— 1884, dat voor het eerst met zeker ceremonieel werd zichtbaar gemaakt. De in het volgende jaar te houden wereldtentoonstelling te Antwerpen onder vindt bij de verschillende rijken bijzon dere belangstelling. Vooral op koloniaal gebied verwacht men belangrijke inzen dingen zelfs van landen die tot dusver nog aan geen enkele tentoonstelling deel namen. Portugal, dat in het vorig jaar te Amsterdam bijna niet tegenwoordigd waszal zijn schade thans trachten in te halen. De Duitsche ijzer-industie heeft enorme plaatsruimte aangevraagd en richt buitendien voor eigen rekening op een ijzeren paviljoen van 700 vierkante meter. De regeering van verschillende landen en steden hebben belangrijke sommen be schikbaar gesteld voor een bezoek van kundige werkliedeno. a. heeft de gemeen teraad van Parijs voor dit doel 20.000 francs uitgetrokken. Te Madrid hebben de studenten eene demonstratie gehouden ten gunste der vrijheid van onderwijs. Toen de politie een viertal hunner in hechtenis namge raakte men slaags. Na afloop van dit gevecht trokken de studenten naar de prefectuur van politie om de in vrijheidstelling hunner kamera den te eischen, 'twelk evenwel werd ge weigerd. Naar het schijnt had reeds eenige dagen zekere gisting geheerscht, waarvan de juiste oorzaak evenwel niet wordt opge geven. Al weer is te Utrecht ingebroken. Thans hebben de dieven een huis op de Maliesingel geplunderd en zijn, behalve zilver enz., tal van voorwerpen verloren gegaan, welke groote kunstwaarde bezitten. Afgaande op de richting welke de dieven nemenzou men denkendat de volgende diefstal in een politiepost zal plaats hebben, schrijft een correspondent. Thans zijn ze er reeds zeer dicht bij. De diefstallen schijnen een zeer merkwaardige overeen komst te hebben. Van den voorlaatsten diefstal zijn enkele voorwerpen te Rotter dam bij een opkooper in beslag genomen. De justitie uit Maastricht is met twee geneesheeren naar Amstenrade geweest en heeft daar een lijkschouwing gehouden. Uit het onderzoek is gebleken, dat Vleu gels aan de gevolgen van de ondergane mis handeling is overleden. De dader D„ die bij het lijk gebracht werdheeft zijne mis daad bekend en als medeplichtig genoemd zekeren Palmerdie de wijk naar Duitsch- land schijnt genomen te hebben. Treurig is hetdatnauwelijks v.Emme- nes wegens manslag is gevonnisd en een ander onder verdenking van den moord te Sittard nog te Maastricht gevangen zit, al weder een nieuwe manslag bij de j ustitie aauhangig is. I', In een mijn te Anzin (Frankrijk) j heeft weer een dynamiet-ontploffing plaats gehad, die aanmerkelijke schade veroor zaakte en aan boos opzet geweten wordt. Te Zaandam heeft op de Voorzaan een treurig ongeluk plaats gehad. De tim merman P. Lak en zijn knecht C. de Jong van Zaandijkzaten in een schuitje toen dit met een aankomende zeilschuit in aan raking kwam en omsloeg. De Jong, een oppassend jongeling, is verdronken, de andere heeft zich door zwemmen weten te redden. Het bestuur der Vereeniging ter be vordering van ie belangen des Boekhandels heeft aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres gericht, in zake de overeenkomst met Duitschland, tot we- derzijdsche bescherming van het auteurs recht. De Vereeniging ontraadt de aan neming van het ontwerp, vooral op grond, dat de Nederlandsche belangen bij de quaestie van het vertalingsrecht niet voldoende in het oog zijn gehouden. Einsiedeln, kanton Schweitz heeft dezer dagen een bezoek ontvangen van een Spanjaard, gekleed in eene haren pij hlootshoofds en barrevoetsdie tengevolge eener gelofte de reis van Valladolid over San Juan di Compostella en Lourdes te voet gemaakt had. Van Einsiedeln trok hij ver der door Tyrol naar Klagenfürt, en van daar is hij voornemens over AgramSera- jewo en Sofia naar Konstantinopel en voorts naar Jeruzalem te gaan. De man kent geen andere taal dan het Spaansch. LI. Donderdag, toen te Middelburg de uitslag der Kamer-verkiezing bekend zou worden, zijn de huizen van de orthodoxe predikanten Rijnders, Heinecken en Rie- mens aldaar door de politie bewaakt geworden. Zekere H. de J. uit Bergen-op-Zoom is gearresteerd en naar Breda vervoerd, verdacht van diefstal van bankpapier bij een kassier aldaar, ten waarde van ƒ260. Naar aanleiding van het vinden van een kinderlijkje te Hei en Boecop op 17 dezer, hebben de officier van jus titie en de rechter-commissaris bij de rechtbank te Tiel aldaar een onderzoek ingesteldwaarvan het resultaat was dat de ongehuwde W. de W. na volledige bekentenis, gevankelijk naar Tiel is over gebracht. In het dorpje Einighausen bij Sittard waren gisteren eenige kinderen onder het spelen op een voorbijrijdend voertuig geklommen. Een knaapje van zes jaren had het ongeluk daar af te vallen en onder de wielen te gerakenwaardoor zijne beide beentjes geheel verbrijzeld werden. Bij een brand in de Jacob van Lennepstraat onder Nieuwer-Amstel is een mensch omgekomen. Het lijk werd herkend als dat van De Lange, oud 32 jaren, opperman van beroep. Naar wij vernemen, heeft de heer De Bruyn Kops het mandaat voor Alkmaar aangenomen. Door schoolkinderen werd te Ooster- wolde in het kanaal drijvende gevonden het lijk van den meer dan ze ven tig jarigen gepensioneerden gemeente-veldwachter F. de Vries, die hoogst waarschijnlijk seder den vorigen avond, door de duisternis misleidin het water moet geraakt zijn. Nadat F. J. A. Elias, houder van het stationskoffiehuis nabij het Rijnspoor station tc Amsterdamdus meldt het Geïll. Pol.-Nienmeen rijtoer gemaakt had, volgde de koetsier hem bij zijn thuiskomst in het koffiehuis met het verzoek om eene fooi. E„ die reeds ƒ10 betaald had, werd hierdoor zoo toornig, dat hij eene revolver voor den dag haalde en drie schoten op den vrager loste, zonder dezen echter te raken. Hij werd daarop door de politie gearresteerd. Een der machinisten van de stoom tram HaarlemLeiden had 11. Vrijdag onder Leiden het ongeluk tusschen de locomotief van den in volle vaart zijnden tram en een boom bekneld te raken. Hij is ernstig gekwetst en men vreest voor zijn leven. HAARLEM, 25 November 1884. Een van de voornaamste groote werken in den laatsten tijd door onze gemeente ondernomen, is voltooid, namelijk de bouw van eene nieuwe vaste brug' over den Singel en eene nieuwe ijzeren draaibrug over het Spaarne welke werken meer dan eene tonne gouds hebben gekost. L.l. Zaterdag zijn die bruggen op plechti ge wijze door Bnrg. en Weth. in tegen woordigheid van de commissie van fabrikage voor het openbaar verkeer in gebruik ge steld. De bruggen zijn van sierlijke en degelijke samenstelling. J.l. Donderdagavond gaf de vereeni ging „Haarlems Zanggenot" hare eerste uit voering voor dit saisoen in de Sociëteit „de Kroon". De talrijke bezoekers, die bestonden uit kunstlievende leden en eenige genoodig- den, waren blijkens hunne toejuichingen,, hoogst voldaan over het gehoordealleen een paar nommers van het programma werden niet gelukkig gezongentrouwens,, welke Liedertafel ondervindt nietdat hoewel studie en leiding niets te wenschen overlieten tochozoo weinig oorzaak kan zijn dat de uitvoering van een enkel nummer minder gelukkig slaagt. Wij willen daarom liever niet op die vlekjes wijzen, maar wel op hetgeen reeds een aantal jaren door „Zanggenot" en zijnen directeur, den Heer A. Hazevoet, is gedaan en nog altijd met overmoeiden ijver wordt voortgezet; namentlijk het beoefenen van den edelen mannenzang. En dat het niet gemakkelijk isvoor een directeur onder soms zeer weinig muzikaal ontwik kelde zangers, den lust daartoe optewekken en levendig te houden, zal ieder, die het moeielijke daarvan somtijds gevoelt, kunnen toestemmen. „Zanggenot" heeft ook nog met een ander ongerief te kampen, waar onder zij somtijds zelfopofferend lijdt. Het gebeurt menigmaal, dat de zangers in haar midden ontwikkeld en gevormd als lid overgaan tot andere liedertafels hier ter stede, die over meerdere krachten be schikken. Op zich zelf is dit niet te misprij zen, wie streeft niet naar hooger, maar voor „Zanggenot" zelf en vooral voor zijn directeur is het zeer te betreuren. Gebrek aan geoefende werkende leden maken studie bijna onmogelijk. Daarom heeft de directeur zich de moeite getroost om diegenendie slechts over een goed geluid beschikkengehoor en lust tot zingen gevoelt, gratis onderwijs te geven in den zang. Een dertigtal leerlingen hebben daar eene welgeslaagde proeve afgelegd van het ontvangen onderwijs, en een woord van lof mogen wij den Heer Hazevoet niet ontzeggen voor den belangeloozen ijver, die daaraan wordt besteed. Moge het mid del doel treffenen bewerken dat deze zangers later „Haarlems Zanggenot" mogen verhoogen en dankbaar voor het genoten onderwijs, die Vereeniging trachten opte- bouwen en haar blijven steunen naarmate hunne krachten toenemen. Een keurige teekening in O. I. inktnaar de natuur geteekend en voor stellende de „Surinamers" is door den heer P. van Looy Sr. alhier afgestaan ten behoeve het Ondersteuningsfonds van het Ned.Onderwijzers-Genootschap. Het stuk in ter bezichtiging gesteld bij den Boekhan delaar Mul. Ten gevolge van de uitspraak van het Classicaal Bestunrwaarvan wij vroe ger melding maakten, is thans door het Kiescollegie der Ned. Herv. Gemeente alhier een nieuw drietal van predikanten gevormd, waarop voorkomen de heeren G. Klaarhamerte MontfoortP. J. Mou- ton te Jutrijp en Hommerts en J. E. Montijn te Schiedam. Naar men verneemt, hebben zich voor de twee vacante betrekkingen van inspecteur van politie alhier niet minder dan 26 solicitanten aangemeld. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politiedie-dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor do eigenaars terug te bekomen zijn. Een geit. Een onderstuk gouden oorbel. Een bloedk. ketting defect. Een oorbelletje (handje). Een kruiwa gen. Een ijzeren naafband. Een boterhamtrommeltje. Een riem van een paardentuig. Een R. K. kerk boekje. Een schoolboek fransche taal. Een duimstok. Een boezelaar. Twee vrouwenjakken. Een handschoen. Twee ringen met sleutels. Eenige losse sleutels. In de Tram-wagens achtergelaten Een wollen doek. Een zwarte mof. Terug te bekomen bij H. de Dkoog, Leidsehevaart Straat B. N° 28een wollen deken.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2