HAARLEMSCH No 95 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zesde Jaargang van ZATERDAG 29 November 1884. Tweede Blad. Kamermuziek, N ieu wsberichten. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden ,25. fr. p. p. —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prjjs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Zijn de uitvoeringen van kamermuziek, die de heeren AppySchlegel en Cramer ons te genieten geven in den regel prachtig, de eerste der vier séances, die Dinsdagavond plaats hadis boven allen lof verheven. Men bewonderde van het begin tot het einde het uiterst geacheveerde samenspel van de drie kunstbroeders, die zoo zeldzaam schoon en juist de werken weergeven van de meesters, die zij vertolken. Hoe zonde en jammer, dat zoo vele muziekliefhebbers zich zulk een groot ge not ontzeggen. Deze séances toch bekleeden immers een eerste plaats onder de muziek uitvoeringen, die wij in Haarlem kunnen bijwonen en is het dan niet onbegrijpelijk, ja onverantwoordelijkdat er zoo weinig wordt geprofiteerd van eene gelegenheid als deze, om kamermuziek te hooren, (eene zoo verheven en schoone vorm van de geheiligde kunst) op eene zoo onbe rispelijke wijze als door de drie bovenge noemde Hollandsche kunstbroeders Zie men moet zich immers ergeren over de onverschilligheid en ondankbaarheid van het zoogenaamd kunstminnend publiek waar het deze gelegenheid ongebruikt laat liggen. Maar laat ons terugkeeren tot de uit voering en met de aanwezigen nog eens den avond in herinnering brengendie ons zooveel te genieten gaf. Onze aandacht werd allereerst gevraagd voor het Trio Op. 1 N° 1 van Beethoven. Het was niet moeielijk onze aandacht daarbij te bepalenals vanzelf werden wij mee gesleept door het schoone daarin vervat. Dit triogeschreven in de eerste periode van Beethoven's compositie-tijd, doet reeds vermoeden, welk buitengewoon genialen geest in hem schuilt. Dit werk is licht, helder en gemakkelijk te begrijpen, zooals zijne composities uit dit tijdperk allen zijn. Bedenkt men daarbij het heerlijk spel van onze drie kunstbroedersdan is het klaar en duidelijk, dat men recht genoot. Hierop volgde het Rondeau brillant Op. 70 van Schubert. Met recht een rondeau „brillant" dat niettegenstaande de groote moeielijkheden onvergelijkelijk schoon werd uitgevoerd, zooals men dat slechts van de heeren Schlegel en Cramer kan verwachten. Na de pauze werden wij vergast op het Trio Op. 8 van Brahms, een der werken van den grooten componist, die er veel toe bijbrengen om hem als geliefd toondichter aan te merken. Mogen er vele werken zijn, waarvan men eerst het schoone leert kennen nadat men ze verscheidene malen heeft gehoord, dit Trio boeit reeds terstond. Er straalt leven en hartstocht uit; iets dat ons onweerstaanbaar aantrekt en ons in boeien houdt. Ook dit werk is, zooals de meeste werken van dezen componist, zeer zwaar geschreven, maar het schijnt wel, dat er voor onze drie executanten geene moeielijkheden be staan. Hun spel is zoo rustig en zeker, dat de zwaarste passages geenzins de uit drukking belemmeren. Waar deze kunstenaars hunne krachten gemeenschappelijk aanwenden kan men overtuigd zijn een prachtig geheel te verkrijgen. Wij stellen ons dus met ver trouwen een even groot kunstgenot voor van de drie uitvoeringendie deze heeren ons in dezen winter nog doen verwachten. Sinds eenigen tijd zingt in het Orpheum te Weenen de bekende prinses Pignatelli, die, zooals men weet, te Parijs als zangeres in een café cliantant is op getreden om hare familie te ergeren. Ook hier verhaalde zijdat zij door de houding harer bloedverwanten gedwongen is op die wijze den kost te verdienen, daar men haar het jaargelddat haar toekomt, niet wilde uitkeeren. Zij was zeer bevreesd, dat het Weener publiek, even als het Parijsche schandaal tegen haar zou maken en haar zou uitfluiten. Hiervan is echter niets gebeurd. In de zaal van het Orpheumwaar gewoonlijk buiksprekers, arleguins, clowns en gymnasten optreden, was het natuurlijk stampvol. Het optreden eener werkelijke vorstin beschouwden de Weeners als een echte Hetzen bij zoo iets willen zij niet ontbreken. De klok sloeg half tien, en het groote oogenblik was nabij. Op een zingende plebeïsche juffer, Kreitel genaamd werd, wegens de algemeene nieuwsgierigheidhoegenaamd geen acht Onder de grootste spanning ging het scherm naar benedenen toen het eenige minuten later weer naar de hoogte ging zag men in een prachtig salon waarvan de meubels voor 500 fl. per maand ge huurd zijn, de internationale concertzan geres, prinses Maria Gaëtani Pignatelli. Zij heeft eene imposante, goed gevulde gestaltepikzwart haarwaarin diamanten schitterenen dat in kleine krulletjes laag op het voorhoofd valtzwarte glin sterende oogen, eene sleepjapon van drap d'argent met goud brocaat gegarneerd, een van brillanten glinsterenden collier om den gedecolleteerden hals ziedaar de reeds op rijperen leeftijd zijnde nieuwste diva van het Orpheum. Ze zag er zoo impo sant uitdat enkele heeren zelfs de sigaar uit den mond namen. Geen twijfel, of de prinses is in hare jeugd eene zeer schoone vrouw geweest, en ook nu nog draagt zij er onmiskenbare sporen van. De kapelmeester heft zijn staf op, en de prinses zingt een Eranschen wals met eene stemdie eigenlijk geen stem is. Men ziet dat ze angstig isen dat werkt pijnlijk. Toch wordt zij luide toegejuicht. Daarna zingt zij eene Italiaansche aria die minder bevaltwant de toejuichingen zijn schaars daarna volgt een Engelsch liedjedat nog minder succes heeftwant de toejuichingen verstommen geheelen in de zaal heerscht eene ijskoude stemming. Gelukkig valt het schermen het publiek gaat met de over tuiging naar huis, dat de prinses, die voor 6000 fr. per maand geëngageerd is het talent bezit om in drie talenFransch Engelsch en Italiaansch, leelijk te zingen en nog minder stem te hebben dan men zelfs van zangeressen in het Orpheum ge woon is. Twee personen te Amsterdam be lastten zich 's nachts te vieruren ongevraagd met het vervoer van een honderd flesschen wijn. Zij haddenbeweerden zijwel een lastgever, maar zijn naam wilden zij niet noemen. Dit gaf de politie aanleiding hen met den wijn eenigen tijd in bewa ring te nemenmet dien verstande evenwel dat èn aan de wijn èn aan de vervoerders eene afzonderlijke plaats werd gegeven. De Engelsche minister van binnen- Iandsche zaken ontving dezer dagen een postpakket met een zonderlingen inhoud het bevatte nl. het lijkje van een pasge- j boren kind. De afzender bleek te zijn een geestelijke te Colsterworlt, die, daarvan hooger hand het parochiale kerkhof als onbruikbaar was verklaardmet het lijkje geen raad wist en zich op deze minder gebruikelijke wijze ervan ontdeed. Op het Rapenburg te Amsterdam verloor een dienstmeisje bij het openen van het zolderluik haar evenwicht, viel naar beneden en was oogenblikkelijk dood. Te Koudum zijn al de leden van een huisgezin na het gebruik van Ameri- kaansche gedroogde appelen ongesteld ge worden. Door den geneesheer werd ver giftiging geconstateerd. Zij zijn nu weer herstellende. Te Southampton heeft weer een schouwburgbrand plaats gehad. Het Gayety- Theater of Varieties aldaar is geheel in de asch gelegd. De Graet Eastern vertrekt den 29en dezer maand naar New-Orleansmen zal trachten bij gelegenheid der aldaar te houden internationale tentoonstelling eeni ge vergoeding voor de ongelukkige aan deelhouders te verkrijgen. Eerst was men voornemens dezen „leviathan'' den volke te vertoonen als een reusachtig toonbeeld van mislukte speculatie, maar vreezende dat een dergelijke bedoeling, hoe goed ook gemeendweinig indruk zal maken op het gemoed van broeder Jonathan heeft men er een meer practisch plan aan verbonden. Het schip zal namelijk zóo dicht mogelijk bij het terrein der tentoon stelling worden gebracht en tot drijvend hotel worden ingericht. Wederom wordt uit Amerika een spoorweg-onheil berichtthans op den Texas-centraaJ-spoorweg; door het instor ten van een brug vielen drie waggons in de rivier waardoor 10 passagiers het leven verloren. Men schrijft de oorzaak dezer ramp aan kwaadwilligheid van ontslagen spoorwegambtenaren toe. Het is in den laatsten tijd herhaal delijk in Engeland voorgekomendat hu welijken in den deftigen stand zonder eenige uiterlijke praal voltrokken werden. Dezer dagen b. v. huwde een dochter van Sir Edmund Lacon met Majoor Ro- menhillzonder iemand anders in de kerk dan haar vader, en een andere dame, Mrs. Poynter, de bruid van Luit.-kol. Talbot Croobric, liet zich trouwen in wandelcostuummet een mofindehand, en in tegenwoordigheid van enkele ver trouwde vrienden. Zouden de „slechte tijden" daar ook misschien achter zitten? Een arme voddenraper te Karlsruhe, met een vrouw en zes kinderen, kreeg dezer dagen de welkome tijding, dat een in Engeland overleden bloedverwant hem 6 milloen Mark had vermaakt. Hij kon in het eerst zijn ooren niet gelooven; maar een voorschot van 50,000 Mark dat hem terstond werd ter hand gesteld, nam allen twijfel weg. Hoe gevaarlijk soms een oorveeg kan zijn, bleek dezer dagen te Ratibor. Daar bracht een ambtenaarin driftzijn vrouw een oorveeg toe, die haar dood op den grond deed vallen. De ruwe man die het niet zoo kwaad bedoeld had werd, vol berouw over het gebeurde, in hechtenis genomen. Te Napels is een spoortrein uit Gastellamare in botsing gekomen met een anderen trein. Vijftien personen werden bij het ongeluk gewond. Door den Minister van Koloniën zijn de heeren S. P. (Ham en S. H. Koorders ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië gesteld om te worden benoemd tot technisch amV tenaar bij het boschwezen daar te lande Aanstaanden Donderdag zullen, in de bibliotheek en verdere zalen van het Rijksmuseum aan de Stadhouderskade de ingekomen 189 beursplannen voor het publiek te bezichtigen zijn. Sophie Menterde bekende pianiste heeft van den Russischen millionnair Baron v. Stieglitzeen groot muziekvriendge ërfd een kapitaal van 6 millioen roebel. De Madridsche studenten hebben den nieuwen Rector Magnificus uitgefloten en de Universiteit is deswege gesloten. Nog steeds houden de studenten manifesta- tiën en trok de politie de sabel tegen hen. Een paar dagen geleden wilde een werkman in het veld onder Oud-Alblas uit eene sloot drinken. Hij legde zich aan den kant nederdoch op het zelfde oogen blik toen hij met den mond het water aanraakte, schoot een groote snoek toe en hapte hem in den neus. Dat de man hevig verschrikte, is wel te begrijpen. Een inwoner der gemeente Meer kerk die een soldaat ter inkwartiering haddoch geweigerd had aan dezen voe ding enz. te gevenis veroordeeld tot eene boete van f 25 of 7 dagen gevan genisstraf. Voor den herbouw van het afge brande koninklijk paleis Christiansborg te Kopenhagenis tot dusverre een som van 213,000 kronen bijeengebracht. Te Leeuwarden zijn twee Duitschers aangehoudendie aldaar een zilveren melkkan hadden te gelde gemaakt en ver dacht worden de daders te zijn van den dezer dagen te Groningen gepleegden diefstal van gouden en zilveren voor werpen. Gisteren werd te Parijs in de Salle- Levis eene bijeenkomst gehouden van 5000 werklieden die zonder werk zijn. Na eenige zeer heftige redevoeringenbesloot men eene monster-bijeenkomst in de open lucht te houden op een nader te bepalen plaats. Bij het uiteengaan zongen eenige der aan wezigen de „Marseillaise". De politie kwam tusschenheideten gevolge waarvan eeni ge agenten en een commissaris van politie verwondingen bekwamen. Dertig personen werden in hechtenis genomen. Men zij gewaarschuwd tegen een mandie reeds meer dan vijftien jaar in onze strafgevangenissen doorbrachtin het vorig jaar uit de gevangenis te Hoorn ontslagen werd en zich thans te Amsterdam ophoudt. Hij wordt verdacht, bij verscheidene personen kamers gehuurd te hebben waarna hij onverwacht verdween terwijl men daarna kleeren en voorwerpen van waarde miste. Dit had dezer dagen op Rapenburg en verleden Zaterdag nog op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam bij eene familie plaats, die gestoffeerde kamers te huur had. De verdachte wordt beschreven als 42 jaar oud, tamelijk lang, donker van uitzicht met dikken neus en vrij zwaren knevel. Hij is gekleed met lagen hoed, jas van fantasiestof en donkerbruine overjas.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 5