CONCERT Baclivereeniging. Op een KANTOOR ADVERTENTIEN. Remonstrantse^ Zangkoor, GEEN OEFENING. MAMEN-ZAMEREENIGING Aandeelhouders NieuwenSchouwburg HAARLEMSCHE CONCERT in de Muziekzaal der Sociëteit „Vereeniging". Dienstbode6 Wordt gevraagd vrije KAMER 1° Puik-candidaten voor vaste districten; en 2° sukkel-candidaten voor twijfelach tige districtenen als hadden we hem bij die tweede catagorie ingedeeld. Dit nu is onwaar. Waar sprake is van partijsucces heb ik tweeërlei soort van candidaten1° puik- blanke candidatendie ik overal (en in vaste en twijfelachtige districten) er door kan krijgenen 2° geplekte of gevlekte kandidatendie ik er alleen maar door kan krijgen in enkele vaste districten. En alsnu hebben wij gezegd en we zeggen dit nog, dat de heer S. juist tot die prima soort behoort, die voor alle distric ten goed zijn, en juist daarom voor de moeielijkste moeten bewaard. Met andere woordende kruidenier Kuy- per heeft baron Schimmclpennick in 't zuur of 't zout gelegd of op brandewijn gezet teneinde hem te conserveeren en te gelegener tijd aan Arnhem te slijten. „Almelo deed onze party dan ook een dienst door ons voor Arnhem niet te ont- blootenen zich met tweede qualiteiteen geplekten candidaat, te vreden te stellen. Om de zaak nog duidelijker te maken, vergelijkt „De Standaard'' verder den heer Schimmclpennick met een accoucherdie alleen in twijfelachtige gevallen geroepen wordt. Dat nu juist uitnemende vertegenwoor digers hun land het nuttigst kunnen zijn dat doet er niets toe in het spelletje, dat dr. Kuyper met het kiezersvolk speelt. Het zou ons evenwel verwonderen zoo de heer Schimmelpennick dupe was van die aardigheden. ArtihCrt.) In een Duitsch blad komt de vol gende advertentie voor: Bij de strenge koude ben ik genoodzaakt op de wijze der militairen te groeten ik verzoek het ook wederkeerig. Dr Pfeiffer. Baron Joh. Arnott, te Limerick, is een bakkerij begonnen. De bakkers in Limerick rekenden van 8 tot 10 stuivers voor een brood van 4 Engelsche ponden en weigerden, niettegenstaande de her haalde aanmaningen van den baron, die een groot grondeigenaar isden prijs te verlagen. In de bakkerij van Sir Arnott wordt nu brood verkrijgbaar gesteld tegen 41/2 stuiver per brood, hetgeen nog een voldoende verdienste oplevert. Er is zulk een vraag voor het goedkoope brooddat er bijna niet tegen te bakken is. De ste delijke bakkers hebben een publieke ver gadering belegdwaarin voorgesteld werd een beroep op de burgers te doenom niet van den baron te koopenmaar zijne bakkerij te „boycotten"; doch waar de burgers de keuze hebben tusschen brood van 10, of brood van 4V2 stuiverszul len die pogingen wel sohipbreuk lijden. In de verschillende garnizoensplaat sen zoo vinden wij vermeld bieden zich in de laatste dagen meer dan gewoon lijk personen aan voor vrijwillige dienstne ming. Gebrek aan werk en lage arbeidsloo- nen zijn hiervan de voornaamste oorzaken. Al wie in militairen dienst wil gaan, 't zij hier te land, 't zij in de Koloniën melde zich aan bij het plaatsbureau maar zorge dat hij uit de handen der zoogenoemde „wervers" blijft. Van een wondervolle druipsteen grot, die onlangs te Dorgali, op het eiland Sardinië, ontdekt werd geeft een Italiaansch blad de volgende beschrijving. „De ingang van de grotwaarheen een nauw, duister pad door een bergkloof geleidis een ruim gewelf, door zuilen gedragen. In den steengrond kan men de sporen van menschenvoeten zien. Van hieruit komt gij in een groote zaalwel ker pracht u een uitroep van bewonde ring ontlokt. Zestien zuilen met veelkleu rige kapiteelen staan op den marmeren vloer en schragen een zuiver witte zolde ring, waaraan allerlei figuren, als van vogels, geweren, slangen, manden met vruchten enz. hangen. Ook is er een, met gekleurde bloemen versierd altaar, waarop een kastje en groote kandelaren. Men vindt in de grot nog zes andere groote vertrekken, alle versierd met druipsteen arabesken, zui len en allerlei grillige figuren. Het versteen de geraamte van een groot hert, dat er mede ontdekt werdis aan een hoogleeraar te Cagliari geschonken. De „Koln Zeit". brengtnaar aan leiding van den naderenden winter wan neer sneeuw en ijzel de straten in ijsbanen herscheppen kunnenhet volgende vonnis eener rechtbank in herinnering. In een Saksisch landstadje had bij vriezend weder een inwoner de straat voor zijn huis niet behoorlijk met zand of asch bestrooid met het gevolg dat een inwoner der stad op die plaats viel en een been brakwaar door hij voor zijn leven tot werken on geschikt was. Men diende een klacht te gen den bewoner van het huisdeze werd veroordeeld om de rekeningen van docter en apotheker te betalen en buitendien den ongelukige levenslang een zeker bedrag uit te keeren. Of in ons land een dergelijke rechts spraak mogelijk is weten wij niet, maar het zou bij voorkomende gelegenheden toch niet kwaad zijn, als alle bewoners van huizen zoo nauwlettend voor de „stand vastigheid" hunner evenmenschen zorg droegen, alsof zulke ODgevallen met den aankleve van dien als dreigende spook beelden rondwaalden. „Stel u voor dat een dienstmeid van een geneeskundigedie vroeger door haren meester liefderijk en misschien wel met liefde is verpleegd, (in het gasthuis op genomen) verlangtdat zij door dezen zal geholpen worden." Wanneer men bovenstaande bewering leest zou men vermoeden dat die in de zaal van een koffiehuis werd geopperd, en toch zou men zich vergissen, zij werd gezegd in de zitting van den Bredaschen gemeenteraad en wel door den voorzitter, den heer mr. E. De Man Ez. Toen eene wijziging voorgesteld werd, vergastte hij zijn medeleden op de volgende redeneering„met die wijziging zoudt u burg, en weth. „stikum" in de keuken van het ziekenhuis douwen, en daar heb ik geen zin in" of „derhalve de burge meester is de kok en de wethouders zijn de bijkoks." Er zijn zeker onder onze lezers sommigen, die hetgeen we nu uit de zittingen van den Bredaschen gemeenteraad meedeelden voor „mopjes" houden. Het tegendeel is waar; alles is letterlijk ontleend aan het 1 raadsverslag der A'. Bred. C'rt. Ook het volgende: Over de spijskaart in het gasthuis sprekende, zegt de voorzitter, „Als men volgens de spijskaart van heeren genees kundigen gevoed wordt is men in den regel in den aap gelogeerdwant die geven doorgaans een ziek mensch niet te veel." Waarop een der leden laat volgen „Maar van eten gesproken, mijnheer de voorzitter, wordt het geen tijd dat ook wij iets gaan gebruiken, 't is reeds vrij laat", en de voorzitter weder antwoordt „IJ is eerst een man die in de commissie (over het ziekenhuis) uitstekend op zijn plaats zou zijn. Je vergeet althans den inwendigen mensch niet." 't Is zonderling dat de voorzitter en de leden van den Bredaschen gemeenteraad niet begrijpen, dat door dergelijke wijze van behandelen der gemeentebelangen de achtbaarheid van den raad niet wint. HAARLEM, 5 December 1884. Henry Gréville hield Dinsdag jl. een uitgelezen publiek een paar uren aan- aangenaam bezig met de beschrijving van het huiselijk leven der Russen. De boe ren de koopmansstandde adel en de nihilisten werden in enkele groepen en beelden ons voor oogen gesteld, terwijl nu en dan een geestig-Fransche opmerking den achtergrond der schilderijtjes verle vendigde. Wie er gekomen was, ometh- nographischeof oeconomisch-politische wijsheid op te doen, zou zeker onbevre digd huiswaarts zijn gekeerd, wie er echter belang in stelde met de begaafde schrijf ster persoonlijk kennis te maken, zooals dit in de conférence, toch altijd beter geschiedt dan in het boekmoet zich zeker aangenaam hebben verpoosd. Onberispelijke woordenkeusheldere voorstelling, duidelijke uitspraak, en een welluidende hoewel ietwat eentonige voor dracht, kenmerkten deze lezing. Niemand die het zoetvloeiende van de taal onzer zuidelijke naburen weet te waarderen zal het tegenspreken datniet tegenstaande al hetgeen men in onze Germaansche zustertalen roemt het Fransch, zijn onweerstaanbare aantrekkelijkheid behoudtindien het zoo wordt beheerscht en behandeldals Henry Gréville dat weet te doen, en al gelooven we gaarne op dien avond niet tot de kennis van het onmetelijk gebied der Slaven te zijn door gedrongen, we danken de schrijfster voor den blik uit de verte, die ze ons heeft gegundop toestandenwelke voor ons in vele opzichten de bekoorlijkheid van het onbekende, in allen gevalle het aan trekkelijke van het ongewone hebbenen nog wel eenigen tijd ook zullen behouden. De heden gehouden turfcollecte voor de armen der Evang. Luthersche gemeente alhier heeft opgebracht f 733.91. Door Burg. en Weth. dezer gemeente is tot 2den adjudant bij den Staf van het corps brandblusschers benoemd de heer D. E. L. van den Arend. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 28 Nov. C. L. Sckeelings en E. v. Acker. 3 Dec. A. v. Det en G. v. Rozenbeek J. Eelkers en B. Sikken. T. Timmerman en A. M. v. Abshoven. 4 Dec. Dr. H. Ekama en C. J. Postnia. GETROUWD. 3 Dee. G. v. Leeuwen en M. C. Meijer. 4 Dec. P. Baggerman en M. L. Bakker. K. H. A. tea Brink en A. J. Paulen.R. Meurs en G. J. Spaan. GEBOORTEN. 26 Nov. B. van Thijn geb. Berg d. J. Slieker geb. v. Bemmel z. 27 Nov. G. Rosenhart geb. v. Opzeeland z. C. A. Bijster geb. v. Ëedeu d. C. Elfering geb. Dam z. 28 Nov. C. E. van CranenbWek geb. Blij d. C. Derdink geb. v. d. Hoek d. T. llenskes geb. Noordbolland d. W. Top geb. Bettink z. 29 Nov. J. Roeland geb. v. Boctbergen z. H. A. Sanders geb. Snoek d. M. E. de Wilde geb. v. Aken z. 3Ü Nov. A. E. v. Urn geb. v. d. Ven d. J. Kloos geb. Bouwman d. P. Bergsma geb. v. d. Vliet z. D. de Raaij geb. Veerman z. 1 Dec. J. C. v. Zomeren geb. Erdtsieck z. G. Aalders geb. v. d. Vossen, d. 2 Dcc. J. A. Kamerbeek geb. Hendriks d. H. M. Bruin geb. Steenkist z. 3 Dec. A. M. de Loor geb. Snellens d. OVERLEDEN. 26 Nov. E. Creemers 7 j. z. Erankenstraat. E. H. Reckvoort, echtg. v. JSleuters 31 j Z. B. Spaarne. W.' Sleuters 1 d. d. Z. B. Spaarne. 27 Nov. H. Boeree 16 uren z. Oranjestraat. M. A. W. Teekens 13 j. d. Heerensingel. C. J. Wagenbreckt, wed. E. C. J. v. Swicten 75 j. Kampervest. 28 Nov. M. A. L. Dreijer 6 j. d. Scliootersingel. A. M. Bosbakker 4 j. d. Erankenstraat. M. Verschoor, wed. P. Toepoel 73 j. Nieuwe Kerksplein. A. H. de Wilde 4 j. Leidscke- vaart. 29 Nov. C. Groen, wed. J. Bleeker 51 j. Sckalkwijkerstraat. 30 Nov. A. M. Misset 5 j. d. Groot Heiligland. C. de Breuk 62 j. Zijlstraat. J. v. d. Kodde 3 m. d. Jan Steenstraat. E. C. Habick 9 m. d. Korte Houtstraat. 2 Dec. Een levenl. aangeg. kind van ket mannelijk geslacht van C. G. Sehlegelmilck Koudenhorn. A. A. de Vlees houwer 7 j. z. Zuiderstraat. 3 Dec. J. Gel dorp 74 j. Gr. Houtstraat. 4 Dcc. P. Meijer 40 j. Kampervest. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politiedie dage- lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een zilveren bril in étui. Een nikkel armband. Een gouden oorbel met grana ten koralen. Eenige portemonnaie's met geld. Een paar zwarte handschoenen. Een paar grijze dito. Een glacé hand schoen. Twee witte boezelaars. Een wollen wantje. Een kist met ledige flesschen.Een bakwagen.— Een ladder. Een paternoster. Drie sleutels aan een bandje. Twee sleutels aan een bandje. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen aan het kantoor van de Gemeente-reiniging, Harmenjansweg, een bovenstuk van een gouden oorbel. In de tramwagens achtergelaten Zes Haarl. tramkaartjes. Een noti tieboekje. Een portefeuille. LI. Zondag is onder de gemeente Bloe- mendaal een paard opgevangen dat aldaar van gemeentewege is geschut en door den eigenaar kan worden afgehaald. Zondag 7 December 1884: DIAKENEN DER NED. HERV. GEMEENTE alhier, betuigen har- telijken dank voor de ontvangen milde bijdragen aan de j. 1. Dinsdag door hun gehouden Turf collecte. Namens Diakenen voornoemd: F. C. HOSDiaken-Boekhouder. F. C. MISSET Jk., Scriba. De BURGEMEESTER van Haarlem bericht, onder dankbetui ging aan GebrsVANAMSTEL, alhierdat hem door dezenten behoeve van de algemeene armen is ter hand gesteld eene som van f 70.695 als gewone en buitenge wone winst op verkochte melk op 1 December j. 1.dat die gelden in de zoogenaamde bruidenbus op het Raadhuis zijn gestort, om in de maand Januari e. k. onder de ver schillende armbesturen te worden verdeeld. Haarlem, 3 December 1884. De Burgemeester voornoemd: (951) E. A. JORDENS. HAARLEMSCHE Directeur de Heer H. AADRIESSEN, op Maandag 8 December 1884, des avonds ten 772 in de Muziekzaal van de Societ. „Vereeniging" alhier. Solisten Mej. LEONTINE von DöTSCHER Qrossh. Mecklenburgsche KammersangerinJ thans te Rotterdam {Zang). De Heer Chr. TIMMNER, te Amsterdam {Fiool). Het kunstlievend lidmaatschap (a 3.'s jaars) is verkrijgbaar bij de HH. De Erven Loosjes, Ged. Oudegracht 86 en W. Küpïers, Jansstraat 25, alwaar ook dames- kaarten k f 0.50 en tekstboekjes a ƒ0.10 zullen zijn te bekomen. Tot het Concert hebben de kunst lievende leden op vertoon van Diploma persoonlijk Toegang met twee Dames. (952) liet Bestuur. van den worden attent gemaakt, om als Uitvoerend Comité te be noemen, onafhankelijke mannen en geschikt om zonder neven bedoe lingen Haarlem een goeden Schouw burg te bezorgen. Als Candidaten hiervoor geloof ik moeten in aanmerking komen A. L. DYSERINCK. Jhr. Q,. HOEUFFT. P. J. L. HUET. J. T. CREMER (Lid 2e kamer). S. J. GRAAF VAN LIMBURG STYRUM. Jhr. W. TEDING v. BERKHOUT FIGEE en A. VAN DER STEUR Jr. SAHER, adviseur. (953) Een aandeelhouder. op Dinsdag 9 December 1884, des avonds ten 7% ure, Solisten De Heer Prof. J. JOACHIM, Fiool1 uit Berlin. Mejuffr. C. GRIPEKOVEN, {Zang) uit Leiden. De Heer J. KWAST {Piano) uit Frankfort. (955) wordt gevraagd: een Jongeling, goed kunnende schrijven en rekenen, tusschen de 14 en 17 jaren. Eigenhandig geschreven brieven onder N°. 956, bij de uitgevers dezes. Met 1 Januari 1885 of later wordt verlangt: eene stille, fatsoenlijk P. G.liefst boven de 25 jaargoed kunnende koken en genegen het huiswerk te verrichten met behulp van een tweede meisje. Loon f 100 en vrij wasch. In persoon of met franco brieven zich te vervoegen Gr. Houtstraat 139, te Haarlem een DIENSTBODE, als Meid-alleen, om dadelijk in dienst te treden. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Adres: Turfmarkt 14. (959) Een HEER vraagt een met KOST, INWONING, BEWASSCHING enz. Brieven met prijsopgaaf onder N°. 55, worden zoodra mogelijk ingewacht hij den boekhandelaar J. J. C. MUNK. (960) Voor de vele blijken van belang stelling ondervonden bij het over- ft Tl 117110DC lijden van ons dochtertje, betuigen lS16j> W. Xlfilld OlimiCldelljk wij onzen hartelijken dank. H. BANNINK en Ec/ilgenoote. Haarlem, 5 Deo. 1884. (954) beveelt zich aan tot het waSSChen van Fijn Goed en Kinder- wasschen ook alle soorten van Gordijnen. Doelslraat 17. gevraagd: gemeubileerde KAMERS (Zit- en Slaapkamer). Brieven te adressecren aan het bureau van dit blad onder N°. 961.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3