men tot heden niet ontdekt. De voordeur schijnt met een valschen sleutel te zijn geopend. Een werkmandie te Leeuwarden op het nieuw aangelegd wordende stati ons-terrein bezig was met het stellen eener centrifugaalpomphad het ongeluk te vallen. In zgn val greep hij de pomp het zware voorwerp verwondde hem echter ernstig aan het hoofd. Ofschoon er spoedig geneeskundige verleend en hij daarna naar het Ziekenhuis overgebracht werd is hij 's namiddags aan de gevolgen overleden. Een 14-jarig meisje onverzorgd achterlatendezijn te Eederveen bij Gel- dersch- Yeenendaal, eensklaps Treerk Zui- dema en echtgenoote verdwenen. Het meisje is bijna geheel zonder kleederen. Dezer dagen zijn in Engeland we derom twee doodvonnissen voltrokken. Bei de veroordeelden waren besohuldigd van moord; de een op zijn bezit die hg in een vlaag van jalousie doodde, de ander vermoordde zijn vrouw bij gelegenheid van een huiselijken twist. De persoon, beschuldigd vaneenige weken geleden door brandgeroep in het Star-theatre te Glasgow onder de bezoe kers een paniek teweeg te hebben ge bracht, waarbij veertien menschen het leven verloren, is door den rechter in vrijheid gesteldop grond dat de aan klacht van moedwilligen moord niet vol doende bewezen werd geacht. Bij een opvoering van „laPilledu Bégiment" te Coblentz maakte het koor in de eerste acte dier opera „strike". De directeur was alstoen genoodzaakt inder haast een hulpregiment Fransche grena diers saam te stellen, dat echter door een buitengewoon militair vertoon en leven digheid van beweging moest vergoeden wat het in vocale krachten te kort schoot. Omtrent den toestand van Gordon en Kharthoum doen thans allerlei geruch ten de ronde. Hu heet het weer dat Khar thoum van alle kanten zoo door de vol gelingen van den Mahdi is ingesloten, dat er geen muis de stad in of uit kan. Dat klinkt dus weer gansch anders dan de tijding dat Gordon meester van den Nijl zou zijn en nog weer heel anders dan dat de Mahdi tot zijn vaderen verga derd zou zijnhetgeen ook al bericht werd kortom het is voor een eenigBzins con- sciensiens journalist in deze „als ging ihm ein Miihlrad im Kopfe herum"ter wijl hij vruchteloos in dien doolhof van tegenstrijdigheden rondtastroepende wat is dat aardig? Onder de Chineezen te Mandhor, Westerafdeeling van Borneozjjn onge regeldheden uitgebroken. Daaromtrent ontving het N. v. d. D. uit Pontianak, dd. 7 Nov., de volgende mededeeling. De Chineezen te Mandhor zijn in opstand gekomen na het overigden van den kapi tein der Chineezen te Mandhor. HetNe- derlandsch gouvernement wil geen nieuwe „capty" aanstellenmaar dat gewest on der ons direct bestuur brengen. Ook is men ontevreden wegens de overhaaste begrafenis van den capty en het wegnemen van de Tepekong (miniatuur tempel, waarin een afgodsbeeld geplaatst is) uit den Thang Kongsie of vergaderhuis. De controleur Kijk aldaar en verscheidene politie-oppassers zgn vermoord; Bencay- ang is ingesloten, de passer aldaar ver laten; de geheele omtrek is in opstand. Van Samarang zijn te Pontianak aange komen 300 soldaten en naar Sinkawan vertrokken, vermoedelijk om van daar op te rukken naar het ingesloten Bencay- ang. Pontianak is zonder gevaar. Volgens het „Hbld" is prof T. M. C. Asser, raadadviseur aan het departement van buitenlandsche zaken, naar Berlijn ver trokken belast met eene zending van de Nederlandsche regeering in zake de Congo- conferentie. Vermoedelijk zal de hoogleeraar de Ne- derlandsche gedelegeerden ter zijde staan bij de behandeling van het ontwerp der scheepvaartaktedie thans bij de conferen tie aan de orde is. De Heer Wintgenshet Haagsche kandidaatslid, is toch dankbaar. Zooals bekend zal zijnbetoonden ook de tappers in de residentie hem bij zijne laatste verkie zing voor lid der tweede kamer hun hulp, uit dankbaarheid voor hetgeen hij gedaan heeft om de drankwet voor den tapper min der drukkend te maken. Zij plaatsten dan ook eene annonce ter aanbeveling van dien Haagschen afgevaardigde. Na zijne her kiezing bracht de heer Wintgens een be- j' zoek aan den eersten onderteekenaar van 1 die advertentie en betuigde hem zijn dank voor de betoonde medewerking, met ver zoek die te willen beschouwen als aan alle kleinhandelaars te zijn gericht. Een hevige orkaan heeft te St. John- Baptist aan de Mississippigroote schade aangericht. Verscheidene plantages werden vernield en een aantal menschen kwamen om het leveno. a. ook de eigenaar van een dier plantagesMialarateen schoon broeder van den beroemden schrij ver Miche- let. Sedert 1877 bestaat te Zalt Bommel eene werklieden-vereeniging Hulp naar Vermogen, die ten doel heeft, aan hare leden tijdens ziekte hulp te verleenen. Uit giften van ingezetenen en wekelgksche contributiën der leden worden de uitgaven bestreden. Zoolang men zich er toe bepaalde, om aan hen, die tijdelijk niet kunnen werken, wekelijks eene zekere som uit te betalenbleef de Vereeniging op den goeden weg en verdiende zij ten volle steun. Wat later plaats had, deed haar veler sympathie verliezen. Een gebouw werd gekocht, waartoe eene leening ge sloten werd. Wordt daarvan een gedeelte verhuurd, een ander deel is ingericht tot eene restauratie-zaal der werklieden. Of schoon daar de „vergunning" geen toegang geeft, gaat heter niet altijd bedaard toe, zooals van flinke, degelijke werklieden verwacht mocht worden. De burgemeester, daarover in den Eaad geïnterpelleerd, deelde mede dat er in het Volksbondshuis meermalen veel leven was, dat op buren gerucht afging. Daartoe kan bijgedragen hebbenwat hij zelf meer den eens waar nam weenende vrouwen aan den ingang van het bondshuisklagende over het laat uitblijven en over de grove verteringen der mannen. Eeeds was de tusschenkomst der politie noodig om den twist tusschen verschillende personen in het bondshuis te doen ophouden. De burgemeester beloof de het nemen van maatregelen, om de bewoners der buurt zooveel mogelijk tegen overlast te vrijwaren. De zoogenaamde uitspannings-lokalen 't zij dan met of zonder vergunning, zgn een kanker voor 't geluk van de werkman. Na afloop van zijn arbeid is zgn plaats bg vrouw en kinderen. Hij trachte in den huiselijken kring den geest te bescha ven door het lezen van goede boeken die in de meesten steden door den zorg der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen kosteloos te verkrijgen zgn, of wel hij houde zich met weinig vermoeiend knutsel werk bezig, dat allicht zijne verdiensten kan vermeerderenterwijl die in een uit- spannings-lokaal op onverantwoordelijke wijze vaak verteerd worden. De hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage waarschuwt dat men op zijn hoede zij bij het aanknoopen van betrek kingen met Willem Karei de Koog zich noemende De Kooij van der Doesgeboren te Amsterdamoud 26 jaarin het binnen- zoowel als in het buitenland rondreizende en telkens trachtende oplichterij te plegen en te bedriegen. Hij heeft zich herhaaldelijk valschelijk voorgedaan onder den naam van Jonkheer of Chevalier van der Does de Willebois en zich alzoo crediet weten te verschaffen. Ook noemde hij zich De Kooij van der Does Bouwmeester en gaf laatstelijk voor te's Gravenhage te wonen, wat onwaar is. Hij pleegde bedrog door het aannemen van de valsehe hoedanigheid van assistent-arts te Kopenhagenen van die van attaché aan deNederlandsche Legatie te Parijs. Te Keulen werd hij tot gevan genisstraf verwezen wegens schaking van een jong meisje, naar 'sGravenhage; te 'sGravenhage wegens oplichting; te Luik werd hij veroordeeld wegens valschheid, te Parijs zijn drie vonnissen tegen hem gewezen ter zake van bedrog; te Berlijn moet hg in handen der justitie zgn geweest; te Leuven zette hij iemand geld af onder bedriegelijk voorgeven dat hg verwant was aan zijne Excellentie den Nederlandschen Minister van Buitenlandsche Zaken en onlangs ontvoerde hg op ergelijke wijze een jong meisje uit 's-Hertogenbosch, van Breda naar Parijszonder dat dit feit onder het bereik der Nederlandsche straf wet viel. Bij de instructie in zake den moord op Henry Ernst Caronin den avond van 12 op 13 September jl., in de nabijheid van Sittard gepleegd, zgn reeds meer dan 70 getuigen gehoord. Zekere A. wonende nabij de plek waar de misdaad bedreven werd, en die deze week als getuige is verschenen, verklaarde den vermoedelijken dader O., des avonds, na het uur waarop de moord moet zijn gepleegd, nabij zijn woning te hebben gezienkomende alleen van de leemgroeve, met een parapluie onder den arm. Toen O. hem zagkeerde hij zich terstond om en sloeg een anderen weg in, en wel in de richting van de plaats waar 's anderendaags een met bloed bevlekte parapluie is gevondenwelke later door de vrouw van den vermoorden als diens eigendom is herkend. Een andere getuige zegtdat hg onge veer op het uur van den moord twee personen de Overhovenerstraatleidende naar de beruchte leemgroeve, heeft zien inslaan. Drie andere personen, die zich dien avond op den Steenweg bevonden, meenen duidelijk geschreeuw en gekerm te hebben vernomen. Ondanks de velerlei bezwarende getuigenissen, blijft O. alle schuld ontkennen. De uitvinders van den «bestuurbaren luchtballon», de kapiteins Krebs en Benard, zijn tot ridders van het Legioen van Eer benoemd. Te Schmiedeberg (Pr. Saksen) heeft een zevenjarige knaap een zesjarig meisje, dat door het ijs gezakt was, het leven gered. De andere kinderen liepen verschrikt heen maar de flinke jongen besloot onmiddelijk de arme kleine, die nog slechts meteen armpje aan het ijs hing, te helpen en het gelukte hem, met inspanning van al zijn krachten, haar behouden uit de bijt te halen. Een andere moedige daad verrichtte een 14jarige knaap te Colombes (Fr. dep. Seine). Hij bevrijdde een kind, dat door een dollen hond werd gebeten, en dreef het gevaarlijke dier door een onverschrok ken aanval op de vluoht. Het werd later door een slachter afgemaakt. Te Teggiano, in de Italiaansche provincie Salerno, zijn twintig cholerage vallen geconstateerd, waarvan bijna geen enkel een doodelijken afloop had. Cleveland, de nieuw-gekozen Presi dent der Vereenigde Staten, zal eerlang in het huwelijk treden met een veertig-jarige dame, Maria Love, een gewezen onderwij zeres te Buffalo. Door de Pruissische Eegeering is de uitlevering gevraagd van Eudolf Sohn dameskleedermaker en kapper van Elberfeld oud 21 jaar, met blond haar en bleek uitzicht, en zulks wegens diefstal met ■verzwarende omstandigheden, van een som van 800 Mark. Uit Arnhem wordt geschreven: Sedert Zaterdag avond negen ure wordt alhier de politie-agent Jacob de Vries, oud 27 jaar, vermist, wiens verdwijning zeer raadselachtig is. Een kameraad, met wian hg too omstreeks gemeld sar de wacht had, in een politiehuisje op de Boven Bergstraat, heeft, door een der buren ter adsistentie geroepen, even na zijn vertrek, de deur daarvan hooren dichtslaan. Korten tijd daarop werd De Vries voor het laatst in de nabijheid gezien door een korperaal aan de Oude Kraan niet ver van de haven en rivier, terwijl hg met vier beschonken poldergasten moeielijkheden schijnt gehad te hebben. Men vermoedt nu dat hg bij die gelegenheid in het water geworpen en verdronken zal zgn. Gisteren werd vruchteloos in de haven gevischt. De Vries was gehuwd, zonder kinderen. Eene Parijsche dame, Astié de Valsayre geheeten, heeft zich tot den heer Pasteur gewend met het aanbod, om proeven met inenting der stof van een dollen hond op zich te laten nemen. Pasteur heeft haar geantwoord dat de proevenwaaraan zij den moed heeft zich te willen blootstellenzeer gevaarlijk zgn. De dame heeft zich daardoor niet laten afschrikken. Zij heeft Pasteur terug ge schreven, dat zij in 1878 gebeten was door een dollen hond, dat zij toen de wond heeft laten uitbranden en zes maan den lang angsten heeft doorstaan. Zij weet nu heel goed wat zij doet; zij is op alles voorbereid. De vraag is slechts of de proefneming van belang kan zgn voor de wetenschap. Zij is thans niet bang, en dit aoht zij een gelukkig voor teeken. Het ontzettende drama, dat in een sloep der Mignonette werd afgespeeld heeft een zoo mogelijk nog treuriger naspel gekregen. De Engelsche rechtbank, waartoe de kapitein Dudley en de stuurman Stephens werden verwezen, heeft het slachten en opeten van den koksjongen Parker ge-1 qualificeerd als moorden veroordeelde beiden ter dood. Er zal een adres voor gratie aan de kroon worden aangeboden. Om te gemoet te komen aan het verwijt, dat sommige schutter-officieren in den wapendienst wat al te schutterig zijn, stelt de Samarangsche Courant „de Looomotiefvoor om den Candidaat schut- ter-officier aan een examen te onderwerpen. Het blad geeft een voorbeeld ervan hoe een dergelijk examen zou kunnen worden afgenomen en de vragen die het in beden king geeft, zijn zoo eigenaardig, dat we ons niet kunnen onthoudenom er enkelen van af te schrijven. Hier zijn ze: Heeft de candidaat eenig begrip van „rechts" en „links?" Zoo ja, laat hem uitleggen waarom het linker- en het rechterbeen niet aan één kant zitten. Kan de candidaat hooren schieten zonder bleek te worden en verdachte bewegingen met de knieën te maken? Als een luitenants-uniform 200 kost, hoeveel bedraagt dan de eerste maande- lijksche rekening in de sociëteit? W at hadden de volgende generaals met Waterloo te maken: a Bourn, b Napoleon, c Tom Pouce„ d Wellington, e Blucher? Wanneer er gekommandeerd wordt „voorwaarts, marschwien zoudt gij het eerst om inlichtingen vragenbetref fende de beteekenis van die woorden? Als degeen tot wien gij u richt het ook niet weet, wat stelt gij u voor in dat geval te doen? Hebt gg wel eens een geweer gezien? Acht gij het gevaarlijk in den loop van een geladen dito te kijken en te gelijk den trekker over te halen? Wat is een patroon? Wordt daar een persoon mede bedoeld of een levenloos voorwerp? Wat moet een schutter die brandpiket heeft bij het slaan van alarm nog meer in acht nemen, behalve dat hij volgens de traditie te laat behoort te komen? Wat is het onderscheid tusschen een, krijgsraad en een dameskransje? Als de schutters met de bajonet moeten werkenop welk ander wapen wordt de bajonet als verlengstuk gebruikt Ziet gij kans een bajonet in de hand te nemen zonder u zelf of iemand andersonwillens en onwetens, doodelijk te verwonden? Welk woord gebruikt men gewoonlijk om de manschappen te noodzaken hun geweren af te schieten? Als gij commandeert „rechts om!"" welken weg wilt gij dan dat de u toe vertrouwde kudde schutters gaat? Hebt gij ooit gehoord van een carré dat geformeerd kan worden? Als deze vraag te moeilijk iskan de candidaat volstaan m«t da madedeelingr dat hij wel eens in het circus van Oscar Carré is geweest of wel sens daarover heeft hooren spreken. Voor eenige dagen werd in het dorp Berod, district Wallmerod, in een huis verkooping gehouden. Een talrijk publiek was in de benedenverdieping en rondom het huis bijeen. Te midden van den ver koop juist toen de uitveilder het bekende eenmaal, andermaal uitriep en op het punt stond van toe te slaankraakte het geweldig, week de vloer uit elkaar, en lag de geheele kamer met ongeveer 100 men schen en alles wat verder in de kamer was geweestin den kelder alles op één hoop. Onbegrijpelijk gelukkig kwamen al die menschen er met den schrik af, met lichtte verwondingen en met brandwondenwant de gloeiende kachel was mede in den kelder gevallen. Voor het gerechtshof te Amsterdam wordt dezer dagen de zaak behandeld tegen Dirk Tobias. Zijn medebeschuldigde E. M. C. Tobiasdie na de tweede hem beteekende dagvaarding niet op de zitting tegenwoordig was, verklaarde het hof weerspannig aan de wet. Negentien getuigen werden gehoord. Er bleek dat dertien verschillende per sonen aan de iirma effecten in bewaring hadden gegevenwelker leden het in be waring genomene ten einde bate hebben aangewend. Onder de personendie aldus van hun vermogen beroofd werden was ook een 79jarige vrouw, eene dienstbode. Evenzoo was er eene oude vrouwdie door les geven in handwerken haar levenlang zorg zaam een duitje voor den ouden dag had opgespaard voor dat geld had zij effecten gekocht en bij de firma Tobias gedeponeerd. Thans had zij ze verloren. Een nicht van Tobias had op dezelfde wijze haar kapitaal verloren.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2