Dames Attentie. KEUKENMEID, Te Amsterdam ADYERTENTIEN. Eemonstrantsch Zangkoor, DIENSTBODE, Tweede Meid-Kindermeid, Met 1° Februari Dienstbode, Meid-Huishoudster. TE HUUR JUFVROUW, COSTUUM- en LINNENNAAIEN Uit de inventarisatie van den boedel der firma bleekdat zekere M.sedert overleden eene groote som aan haar schul dig was. Een der getuigen verklaarde dat die schuld daaruit was ontstaandat de firma voor H. in effecten speculeerdedoch dat M. verzuimde te betalenwat hij schul dig was ingevolge de uitvoering zijner orders. Een ander had aan den besch. ter hand gesteld ƒ2000 en eene hoeveelheid coupons, zoo voor zich als voor zijne zuster. Daarbij werd de last verstrekt om voor de f 2000 obligatiën Duinwatermaatschappij te koo- pen en de andere waarde op de beste wijze te heieggen. Aan die opdracht is niet voldaan; de besch. en zijn zoon hebben het geld ten eigen bate aangewend. Uit de door beklaagde afgelegde verkla ringen bleek dat zijn zoon deeenigeoorzaak is van al het gebeurde. Deze had zelfs p. m. f 18.000 gestolen aan effectentoe- behoorende aan het meisje waarover de vader voogd was. D. Tobias had in het memoiraal van 115 Aug. 1882 valschelijk onder de lijst van ontvangsten een post ingeschre ven, doch de andere van valschheid ver dachte posten waren door zijn zoon ge schreven. De besch. zeide verder dat zijn zoon groot leefdeen hij hierom met hem groote moeielijkheden heeft gehad hij verscheen niet op de feesten van zijn zoondewijl hij diens verspilling afkeurde. Door een raadslid te Schiedam is aan de gemeente een ton geleend tegen 3 j percent. Gelukkig man die dat kon doen en gelukkige gemeente die zoo goedkoop leenen kan! Te Parijs wordt dezer dagen een ware razzia gehouden onder de verdachte huizen. Deze bronnen van verregaande onzedelijkheid en vaak van misdaad zijn in de laatste tijden in aantal schrikbarend toegenomen. Vooral het explotieeren van minderjarige meisjes en het zoogenaamde verhuren van kamers „bij den avond" nam eene geduchte verhouding aan. In een ge sprek van den reporter van „le Temps" met den politiecommissaris Kuehn ver klaarde deze dat de politie de Parijsche wijken streng zal laten onderzoeken en de wet in zijn volle kracht zal toepas sen op hen, die zich aan overtredingen op dit gebied schuldig maken. De vorige week werd te Arkansas nabij het station Little Rock een spoor trein door een troep bandieten aangevallen. Zij lieten den trein stilhouden en onder bedreiging met revolvers moesten de pas sagiers uitstijgen, die zonder wederstand hun geld en goed overgaven. Ook eigenden zij zich eenige aanwezig* gelde», ter waarde van 6000 dollars, toe. Toen de roovers voldaan waren kon de trein weder vertrekkenwaardoor deze eerst te middernacht te Little Rock aan kwam. Onmiddelijk togen eenige mannen door bloedhonden vergezeld, de roovers achterna en met behulp dier honden mocht het werkelijk gelukken nog dien eigen nacht 3 bandieten gevangen te nemen. De gemeenteraad .van Amsterdam heef f 4000 toegestaan tot bestrijding der kosten tot deelname der stad aan de in ternationale tentoonstelling te Antwerpen in 1885. Door de Grieksche politie is eene vangst gedaan door de arrestatie van niet meer of minder dan den beruohten roover Kapetan Andreasden schrik van Klein- Azië, den Fra Diavolo van het Oosten. Ontelbaar zijn de slachtoffers van zijne misdadenen zoo driest was hij dat hij eens al de passagiers van een stoomboot oplichtte en eerst tegen groot losgeld vrij lieteen feit waarvoor de Gouverneur der provincie per telegram door de Turksche Regeering afgezet werd. Hij had zich te Piraeus een huis laten bouwen en leefde daar onder den naam van Kousantianos, als een welgesteld oud heer, totdat de politie hem voor eenige dagen herkende en arresteerde. Eerst bekende hij niets, doch toen men zeide, dat hij dan naar Smyrna opgezonden zou worden, viel hij door de ben en somde vele zijner daden op, er telkens op drukkende, dat hij nimmer Grieken aangerand had. Kerft mij liever, zei hij tegen den rechter van instructie dan mij aan de Turken uit te leveren, en geen wonder, want daar is zelfs een aanzienlijke som op zijn hoofd gesteld. Ondertusschen is geblekendat hij zich maar al te zeer ook aan lijf en have van Grieken heeft vergrepen. Zijn laatste roofdaadzeide hij, was uit een soort van menschlievendheid gepleegdomdat hij aan de Turksche Regeering wilde bewijzen, dat de persoon, dien men voor Kapetan Andreas gearresteerd had, het werkelijk niet was, maar een onschuldig mensch. Nu zij gezegd, dat die zoogenaamde onschul dige juist een paar weken geleden ter dood veroordeeld ismet die bepaling dat het vonnis van kracht bleef, al werd bewe zen, dat hij Kapetan Andreas niet was. Voor de gevangenneming van dien persoon (een van Andreas' bende) werd de Gou verneur tot ridder benoemd; dus, de onschuld van dezen persoon en de mensch lievendheid van Andreas waren wel aan elkander gewaagd. Een droevig ongeval had dezer dagen plaats te Pontgibaud (Pui-de-Dome). Eenige mijnwerkers aldaar wenschten ter verhooging der feestvreugde bij zekere gelegenheid schoten te lossen en verkregen daartoe van den maire eenige oude kanonnen in bruikleen. Toen zij werden afgeschoten sprong er een uiteen, waardoor een omstan der gedood en tal van personen gewond werden. Op de gehouden algemeene vergade ring te Amsterdam van aandeelhouders der Koloniale Bank is een vrij gunstig verslag over het derde boekjaar, tot ultimo J uni, uit gebracht. Daarna kwam de crisis ter sprake. Met 38 cultuurondernemingen staat de bank in betrekkingdie met een rijst- en thee- land werd afgebroken eadat deze f 240.000 verlies berokkende. Niettemin sluit de balans met f562.257 winst, die wegens de crisis als extra-reserve werd over geschreven. Voorstellen tot statuten-wijziging, noo- dig voor de obligatieleening en tot be- stuurB veranderingkonden wegens het onvoldoend vertegenwoordigd getal aandee- len niet behandeld worden. Op vragen naar den toestand der bank werden door het bestuur bevredigende antwoorden ge geven die door de bewindvoerders werden bevestigd. Gelegenheid tot inschrijving op de leening, waaraan nog I millioen ontbreekt, blijft tot 23 December open. De leening voor de jDorrepaalsche bank ad 6 millioen is volteekend. Gedenkt te stenenis gelijk onze lezers „van alles wat" reeds weten, de titel van een boekje van Mr. P. Brooshooft, dat, gelijk het bij de aankondiging in de dagbladen de nieuwsgierigheid prik kelde, stellig na de lezing bij velen een voor den schrijver meer vereerende gewaar wording zal te weeg brengen, namelijk die van waardeering. Het boekje verdient dit ten volle. Het geeft ons een trouwe, hier en daar op 't randje van ruwemaar door de herinneringen, waaraan zij ontleend isvolkomen gerechtvaardigde schets van de Indische maatschappij tijdens een cho- lera-epidemie. Plastischen daardoor aan grijpend waar, wordt ons de angst der bevolking, voornamelijk van de „heeren en dames" geschetst, en vlijmend is de satire waaraan meer dan eens een ernstig woord, zij 't al niet op gemoedelijken tooneen zekere hoogere beteekenis geeft. Koning Oscar van Zweden decoreerde dezer dagen de eerste danseuse van den Koninklijken schouwburg te Stockholm met de medaille litteris et artibus. In een huis te Stafford, New- Hampshire (Ver. St.), is een dynamiet- patroon ontploft. Het huis werd vernield, een der bewoners werd terstond gedood en de andere werden allen gewondvier hunner doodelijk. - Een zeker aantal voorname dames te St. Petersburg hebben eene „vereeni- ging tot kleeding van honden" opgericht. De leden betalen 10 roebels per jaar en verplichten zich om hunne honden nooit zonder kleedje op straat te laten gaan. Waar veelheid van tijd en geld en gebrek aan hersens iemand al toe brengen. De politie te Maintz heeft de aandacht der politiebesturen in andere steden ge vestigd op de handelingen van geweten- looze agenten, die aanbiedingen doen om meisjes aan eene betrekking als kamenier, dienstbode, enz, te helpen en ze dan be- driegelijk afleveren aan verdachte huizen te Amsterdam, Rotterdam en op andere plaatsen. In de Kaapstad, zoo wordt door Reuther bericht, werd de door Engeland ter regeling der qnaestie in Bechuanaland gezonden kolonel Warren met groote geestdrift door de inwoners ontvangen. Allerwege hadden meetings plaats om de houding der Kaapsche ministers af te keurendienaar wij vroeger reeds meer- malen gemeld hebben, pogingen hadden aangewend om door minnelijke schikking de moeielijkheden tusschen de Boers en de Kaffers tot een goed einde te brengen. De openbare meening in de Kaap schijnt heftig tegen de Boers gekant en men dringt er op aan om thans voor goed een einde te maken aan de macht van het Hollandsch element in Zuid-Afrika. Blijken deze berichten niet overdreven, dan hebben de Transvalere weder moeielijke tijden te wachten en dreigen soortgelijke tooneelen als bij Spitskop en Majuba weer in het verschiet. HAARLEM, 12 December 1884. - Door het postkantoor alhier zijn van 3 tot 7 December verzonden 2580 en ontvangen 2461 postpakketten. L. 1. Woensdag morgen is door de politie alhier gearresteerd een 19 jarige huzaar, die in den schoenenwinkel van R. in den Smedestraat een paar laarzen had ontvreemd. Reeds eenige dagen werd hij in zijn corps vermist. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 10 Dec. J. de Jong en A. M. Hoss. GETROUWD. 10 Dec. J. H. Dreijer en P. M. E. M. Breems. C. L. Scheelings en E. v. Acker. Jv. d Bosch en J. J. Ploeg. GEBOORTEN. 3 Dec. II. A. Rubbert gcb. Brouwer d. 4 Dec. J. H. van Santen geb. Wijnders d. A. v. Scbaik geb. Joosten z. S. v. Liemtgeb. Altkofï d. J. G. Heems geb. Buddenborg d. 5 Dec. J. Cohen geb. de Leeuw d. C. Leising geb. Smits d. H. Bosveld geb. Wijk huizen d. J. Groet geb. Doets z. 6 Dec HMolenaar gebRamakers d. S. M. Lacet geb. v. d. Horst d. W. M. Hom geb. Sckrama dJSwenneker geb. Heeres d. G. Kol- lerie geb. Naafs d. 7 Dec. B. Geldorp geb. de Graaf d. S. Bruijns geb. Brunstmg z. H. Putker geb. Hendriks d. E. A. C. Bronkhorst geb. Franken d. C. Schaaf geb Schoonderbeek z. M. L. S. Willemse geb Kervel d. 8 Dec. G. A. Jochemz geb. Lamme z. B. J. W. Bijleveld geb. v. d. Vliet z. M. H. v. Veen geb. Schrama z. C. C. G. Gerritsen geb. Kelderman d. J. Heemskerk geb. Kaarsgaren z. 9 Dec. J. M. Peters geb. v. Staveren d. A. v. d. Want geb. Metser d. 10 Dec. G. Boerkoel geb. Bruin d. B. Vreman geb. Boutz. A. de Dood geb. Benraadt z. J. Koele- meijer geb. v. Toor z. 11 Dec. J. v. Dijk geb. Bon z. OVERLEDEN. 3 Dec. M. E. Lempers, eebtg. v. W. H. Lemkes 62 j. Damstraat.J. Wensing 69 j. L. Lakenstraat. H. v. d. Nieuwenhof 74 j. L. Heerenstraat. 4 Dec. M. Toeset 1 m. d Brouwersvaart. D. Smink 70 j. Gr. Hout straat. G. G, Schuddeboom 81 j. Linscho- tenstraat. 5 Dec. 1. M. Janssen, echtg. v. J. P. v. Velzen 11 j. Koudenhorn. M. Kaas- bergen 13 m. z. Hondensteeg. H. van 't Vlie 8 d. z. L. Hofstraat. 6 Dec. S. Stoutenbeek, wed. W. Plukker 54 j. Schootersingel.J. M. v. Lunenburg, wed. A. v. Vueren 71 j. Lomhardsteeg. 7 Dee. A. Verschoor lm. d. Leidschevaart. W. Rosenhart 10 d. z. Korte Poellaan. W. van 't Vlie 10 d. d. L. Hofstraat. 8 Dec. J. Groeneveld 75 j. Turfmarkt. J. v. Brugge 53 j. Zomerraart. H. C. B. de Vaal 13 m. z. Nieuwegracht M. Sarlet 1 m. d. Gortesteeg. 9 Dec. G. R. Dollé 16 j. z v. Marumstraat. H. v. Bilderheek 82 j. Zuiderstraat.10 Dec. M. Lanskroou. wed. '1'. Graat 80 j. Hagestraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politiedie dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een leseboek. Een militair# hand schoen N°. 3159. Een zwart-bonte halskraag. Een manteltje. Een kleer makerskleed. Een pellerien. Een zwarte parapluie. Een koperen arm band. Vijf zakdoeken. Een trom meltje met boter. Een koperen dop van een rijtuigwiel. Een paar hand schoenen. Een atlas. Twee paar katoenen kousen. Een ijzeren moeren draaier. Eenige losse sleutels. Terug te bekomen bij Warniek, kaas mark, een eind gouden ketting met me daillon. OEFENING op Zondag 14 Dec. 1884, ten 111/s uur. Liederen van Mozart en Schubert, kerstliederen. Mevrouw VAN EIJK, Wilhel- minastraat N°. 11, vraagt tegen 1° Februari eene eenvoudige, fatsoen] ij ke van de P. G. Loon f 90. Goede getuigen zijn vereischte. (39) De Heer en Mevrouw JAGER GERLINGS—ENSCHEDE betui gen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling die zij in de laatste dagen mochten; ontvangen. Haarlem, 12 Dec. 1884. (37) Gevraagd tegen Februari of eerder, eene nette R. C.niet beneden de 26 jarenals meid-alleen, in een klein gezin, die ook kan naaien. Alleen franco briefjes, voorzien van goede infor-: matiën komen in aanmerking, onder N°. 38, bij De Erven Doosjes, te Haarlem. wordt gevraagd in een klein gezin, eene bekwame, fatsoenlijke DIENSTBODE. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Adres in persoon: Wagenvseg Urood, 's avonds 8 nur. (40) Gevraagd met 1° Febrnari ofl° Januari, eene zeer fatsoenlijke P. G.liefst hoven 25 jaar, gewoon met kinderen om te gaan. Goede getuigen. Zich in persoon aan te melden, 's avonds na 8 uur en 's mor gens tusschen 11 en 12 uur. Statenlolwerk 16. (42) wordt gevraagd: eene bekwame KEUKENMEID, die ook ge negen is huiswerk te verrichten. Men vervoege zich in persoon Houtplein N°. 13. (43) Wordt gevraagd tegen 1 Februari aanstaande, eene bekwame I# li# Dienstboden, cnDienst- IVbUIVblvIVItLlL?, boden, welke diensten zoeken, II worden het Kantoor Toevlucht eri van goede getuigen voorzien, die Vo Lakenstr. 33 aanbevolen, goed kan koken en genegen is eenig p g Buffet-, Kinderjul huiswerk te verrichten. vrouwen, Huisboudstërs gratis verkrijgbaar. (44) Adres: Alexander straat 10. (41 Gevraagd tegen 1 Februari, eene wegens huwelijk der tegenwoordige, die kooken en werken kan. Adres in persoon Spaarne 77, over de Turfmarkt. (45) Om met Februari in dienst te treden zoekt men hij eene familie zonder kinderenop een dorp hij Haarlemeene nette BURGER JUFVROUW boven de 30 jaren, om met behulp van eene werkster al de werkzaamheden te verrichten. Zonder goede getuigen behoeft men zich niet aan te melden. Franco brieven onder nummer 270, bij de boekhandelaars DE HAAN ZOON, te Haarlem. (46) 2 gemeubeleerde Kamers met Alcoof, desverkiezende ook afzonderlijk. Adres: C. HOOIJER, Kleine Houtstraat N°. 53. (47) j Bij eene familie wordt gevraagd yoor één dag p er weekeene goed hekend met wollennaaien en knippen. Franco brieven N°. 48, hij De Erven Doosjes, Haarlem. Een ONDERWIJZER alhier, met hoofdacte en hekend met Fransch en Dnitsohwenscht nog eenige avond uren nnttig te bestedenhetzij door het geven van privaatonder- richt, vertaal-, correctie werk, of andere nuttige bezigheden. Brieven franco, letters X IJ Z, hij den Boekhandel. J. J. C. MUNK, te Haarlem. (49) tegen concureerende prijzen. Gez. HEIDEMA, (50) van Marumstraat 14.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3