N ieu wsberichten. De diskussie over de interpellatie van den heer van der Schrieck en over de aan leiding van deze voorgestelde motie van den heer Seret werd Maandag door de Tweede Kamer voortgezet. De Min. van Oorlog hield vol, dat tijdelijke afwijking van het besluit van 1881 niet heeft plaats gehad en dat het jongste Koninklijk besluit volkomen methet eerstgenoemde besluit strookt. Daar er zich verschil van gevoelen heeft geopenbaard nam Z. E. zich voor een interpretatie in zijn geest over art. 2 van het besluit van 1881 uittelokken. Daarop trok de heer Seret zijne motie in, maar hield, gesteund door den heer Reuther vol, dat het besluit van 1881 een maat regel van inwendig bestuur waswat door den heer Savornin Lohman betwij feld, en door heer Oldenhuis Gratama bestreden werd. Er volgde nu een uitvoe rige diskussie over de vraag, hoe men 't besluit van 1881 had te beschouwenen toen stelden de heeren van der Schrieck van Baar en Vos de Wael eene motie voor, waarin het vertrouwen der Kamer wordt uitgesproken, dat de Reg. van de bij organiek besluit van 1881 vastgestelde garnizoens-indeeling niet verder zou afwij ken dan tot uitvoering van dat besluit vol strekt noodzakelijk is een motie, welker slot in 't oor des oningewijden onzinnig klinkt, maar waarvan blijkbaar de bedoe ling was, op zachtzinnige wijze den Min. te kennen te gevendat men zijne stou tigheid voor ditmaal door de vingers zou zien, maar dat hij 't niet weêr doen mocht. De motie werd aangenomen met 41 tegen 33 stemmen. Goedgekeurd wer den de begrooting voor de Landsdrukkerij en eenige andere ontwerpen. Van de orde is afgenomen het ontwerp tot wijziging der wet op de rechterlijke organisatie, nopens de voordrachten. In de zitting van Dinsdag werd met eenparige stemmen aangenomen het ontwerp tot wijziging van art. 1 der wet op de geldleening, nadat de Min. van Fin. de wijze, waarop die leening is geslotenhad verdedigd. Bij het algemeen debat over de Indische Begrooting bestreed de heer de Bruyn Kops de nieuwein deze begrooting voor gestelde belasting, als niet economiesch en als onnoodig, met het oog op de 6 miljoen voor spoorwegen, op de begrooting voorkomende. Spreker zal bij de Indiesche middelen een amendement voorstellen tot opheffing der nieuwe belastingen en dekking van spoorweguitgaven door eene leening. De heer van Gennep sloot zich in hoofdzaak bij den eersten spreker aan, maar hij wilde daarmee geenerlei wantrouwen uitspreken tegen den Goever- neur-generaal van Rees. Hij oordeelde het oogenblik aller ongeschiktst om het Indieseh budget met uitgaven voor spoorwegen te bezwaren, en verzekerde, dat door het stelsel des Ministers geen bijdragen aan Nederland zouden verkregen worden. De heer Keuchenius gispte de koloniale politie hier te land en in Indië, en voert vreeselijk uit tegen de jongste proklomatie van den Goev. Gen. aan de Atjehsche hoofdendie strijdt tegen de waardigheid van Nederlandterwijl daarin misbruik werd gemaakt van den naam des Aller- hoogsten. Vooral op grond van de belas tingvoorstellen zou hij tegen de begroo ting stemmen. De heer Gleichman kwam op tegen de afkeuring door Mr. Keuchenius van de proklamatie des goev. Generaalshij laakte het misbruik van den naam der Allerhoogsten door de anti- revolutionnairen in den verkiezingsstrijd. Woensdag werd het algemeen debat over de Indiesche Begrooting voortgezet. De heer des Amorie van der Hoeven stelde vertrouwen in den Goeverneur-Ge- neraal en in den Minister. Wat betreft de bewering van den heer van Gennep, dat de Goev.-Gen. niet homogeen zou kunnen zijn met den Minister, wees spreker op het feit, dat de heer Sprenger van Eijk tot Minister benoemd is op advies van Mr van Rees; het huwelijk tusschen gezag en fiscus was dus met volle toestemming gesloten. Dat de Min. fiskaal isis voor spreker geen reden tot beschuldiging, maar lof. In deze tijden is een fiskaal minister onmisbaar. Spreker verdedigde verder de nieuwe belastingen als niet te drukkend, niet onrechtvaardig en zeer noodzakelijk. Ook de heer Ol denhuis Gratama betuigde zich ingenomen met de tegenw. Min. en de Goev.-Gen. vooral om de door hen gevolgde bezui- nigings-politiekhet denkbeeld van ver koop van spoorwegen op Java aan par- tikulieren bestreed bij met kracht. De heer W. van Dedem wees op de ver schilpunten der financieele stelsels, en verdedigde zijn stelsel betrekkelijk eene financieele scheiding. De Min. van Kol. betuigde zijn dank voor den steun, hem en den Goev. Gen. geschonken. Deze begrooting streed volstrekt niet met zijn program. Leening had hij niet uitgesloten, maar wilde hij zooveel mogelijk verdagen. De nu voorgestelde belastingen waren de beste voor het oogenblik. Met den Goev.- Gen. was de Min. volkomen homogeen. De proklamatie in Atjeh, waarover de heer Keuchenius zich zoo boos maakt, was allezins gerechtvaardigd. De Prov. Staten van Zuid-holland hebben gekozen tot lid der Eerste Kamer Mr. S. A. Vening Meineszburgemeester van Rotterdam. Het Handelsblad schrijft onder het opschrift gevaarlijke suiker het volgende: Reeds sedert eenige dagen had het de opmerkzaamheid getrokkendat herhaal delijk in de buurt der Muidergracht Weesperstraat en straten en grachten in die omgeving gevallen voorkwamen, dat huisgezinnen, na het gebruik van suiker bij de een of andere spijs, door ongesteld heid overvallen werdendie gepaard ging met brakingen en ingewandspijn. In een familie van 10 personen o. a.en in an dere groote huisgeziunenwaren in de laatste dagen allen hevig ongesteld gewor den. Arsenicum-vergifting werd geconsta teerd. Het bleek toen, dat allen een soort bastaardsuiker kochten bij den kruidenier Tas, in de Weesperstraat, en een scheikun dig onderzoek bracht aan het licht, dat dit voedingsmiddel een genoegzame hoe veelheid arsenicum bevatte, om als de oorzaak te kunnen worden beschouwd van de ongesteldheden. Hoe deze gevaarlijke zelfstandigheid in de suiker kon komen is vooralsnog een raad sel dat de politie, die natuurlijk een scherp onderzoek heeft ingesteld, nog moet op lossen. Zeker schijnt het eohter te zijn, dat van die gevaarlijke suiker ook bij andere kruideniers is verspreid, zoodat het geraden isvoorloopig bij het gebruik van bastaard suiker voorzichtig te zijn. De geheele voorraad bij den heer Tas die natuurlijk aan het geval onschuldig is werd in beslag genomen. Meer dan waarschijnlijk is de suiker, waarvan hier sprake iseen buitenlandsch fabricaatdat tegenwoordig veel in Neder land wordt ingevoerd en zeer laag van prijs is. We raden daarom onze huismoeders aan, liever iets meer voor Holl. geraffi neerde suiker te besteden dan gebruik te maken van de vele koopjes, die hier het publiek voortdurend worden aangeboden. De arrondissements-rechtbank (bur gerlijke kamer) te 's-Gravenhage deed uitspraak over den eisch van de Kon. Yereeniging Het Nederlandsch Tooneel tegen den heer A. Voitus van Hamme, gedaagde, tot ontbinding der overeenkomst tot bespeling van den Stadsschouwburg te Amsterdammet 6000 schadever goeding. De rechtbank overwoog in rechten, dat gedaagde (de heer Yan Hamme) zijne herbenoeming aanvaard had, zoodat hij verplicht was de overeenkomst na te leven, en nu hij dit niet gedaan heeft, de vor dering van eischeresse voor toewijzing vatbaar is. Aangezien ged. echter gedurende 2 jaren aan zijne verplichting had voldaan, achtte de rechtbank eene schadevergoeding van f 3000 voldoende. Mitsdien heeft zij ont bonden verklaard de overeenkomst, tus- sohen partijen den 17n Mei 1882 geslo ten, met veroordeeling van gedaagde tot betaling eener schadevergoeding van 3000 en in de kosten van het geding. Aan eischeresse is het meerder gevor derde ontzegd. - Yier jongens, die op de rivier de Maas bij Maassluis in een bootje spele vaarden trachtten met eene voorbij varen de (hopperbarge) Maasmond mede te sleepen. Bij het vastmaken kantelde het bootje. Drie jongens werden gered, doch één, genaamd J. de Jong, verdween in de diepte. Een driejarig kind te Bergen-op- Zoom, dat bij afwezigheid der moeder van kokende koffie dronkis aan de ge volgen van de daarbij bekomen brand wonden overleden. De kunstschilder W. Steelink bood Jonathan, den schrijver van Waarheid en Droomeneenigen tijd geledenals blijk van hoogachtingeene afbeelding aan bij elk hoofstuk van Jonathans gewaardeerd boekwerk. Koningin Victoria heeft het doodvonnis tegen Dudley en Stephensde schipbreukelingen van de Mignonnette, die den scheepsjongen Parker hebben ge dood en opgegeten, in zes maanden ge vangenisstraf veranderd. Een bruid, in een Pruisisch dorp bij Lessendie een zonderlinge opvatting van het burgerlijk huwelijk hadzond omdat zij het zoo druk had met toebe reidselenvoor het bruilofsmaal, hare zuster met den bruidegom naar het Stadhuis, om hare plaats te vervangen en het huwe lijks-contract voor haar te teekenen. Den volgenden dagZondagwerd het huwe lijk met de echte bruidkerkelijke inge zegend De zaak is ruchtbaar geworden; de echtverbintenis is natuurlijk nietig ver klaard en de betrokken personen zullen terecht moeten staan wegens valschheid in geschriften. Dezer dagen vertrok een dame te voet uit een hotel te Parijs; na hare bagage met een rijtuig vooruit naar het station gezonden te hebben, en kort na haar vertrek miste de logementhouder het klokje van hare kamer, 't welk hij er, na het verzenden van de koffers, nog gezien had. Overtuigd dat de dame de klok gestolen had, liep hij haar na. Hij haalde haar in en leverde haar aan de politie over, ondanks hare heftige tegenwerpingen. Zij bleef op het politiebureau bij hoog en laag, onder een vloed van woorden en verontwaardigde uitroepenhaar onschuld betuigen tot zij plotseling met een ont steld gelaat zweegEr klonken twaaf heldere slagen uit hare tournure Dit onverwacht getuigenis verwekte een onbedwingbaar gelach onder de aanwezi gen. Een helpster verwijderde zich even met de dameen na eenige minuten kwam zij terug met de verraderlijke klok, die nu aan den eigenaar ter hand gesteld werd. Het gerechtshof te Amsterdam deed uitspraak in het geding tegen Dirk Tobias. Ten aanzien van punt 1 (schending der depóts) sprak het Hof hem vrij op grond van gemis aan opzet. Insgelijks ten aanzien van punt 2 op denzelfden grond. Desgelijks van punt 6 (het boeken van valsche posten). Alleen ter zake van punt 3 ('afschrij ving van het kapitaal op het Grootboek) en punt 4, (dépöt van effecten bij de Associatie Cassa en het namaken van valsche nota's) sprak het Hof het schuldig uit en veroordeelde mitsdien D. Tobias tot eene celstraf van 2 jaar eu 4 boeten van f 50. Om het beslaan van vensterglazen, spiegels enz. te verhinderen, wrijve men eenige druppels glycerine daarop, zoodat ze met een zeer dunne doorzichtige gly- cerinelaag zijn bedekt. De vensterglazen, zoowel als de spiegels, zullen daardoor zelfs niet bij beademing hun helderheid verliezen, noch beslaan, noch bevriezen. Ten huize van mevrouw Van Pallandt onder Wassenaar had men in eene koperen heetwaterstoof water laten koken, waar door er groote spanning ontstond tegen den binnenwand der stoof. Eensklaps sprong deze, waarbij genoemde dame hoogst ern stige brandwonden aan de beenen bekwam, terwijl deze ook op verscheiden plaatsen gebroken en gekneusd zijn. Te Oosterwolde is bij het luiden der dorpsklokken uit een der klokken de zware klepel naar beneden gevallen Een 15tal personen, die, gelukkig aan den voet van den toren staandede klok hoorden luiden en wisten waar de klepel hingzijn ongedeerd gebleven. Zaterdagmiddag heeft een geweldige ontploffing plaats gehad op de London- bridge te Londen. Onder een der bogen schijnt een of andere ontploffende stof door een misdadige hand te zijn neergelegd, men vermoedt dat men met een poging te doen heeft om de oude gedenkwaardige brug door middel van dynamiet in de lucht te doen vliegen. Die aanslag is misluktde brug heeft niets geleden alleen zijn van eenige huizen in den omtrek de glazen gesprongen. De politie doet ijverig onderzoek maar met geringe hoop op succes. Volgens berichten in de Duitsche bladen heeft een onbekende aan het bestuur van het concervatoire te Leipzig een som van 300.000 mark geschonkenals een 1 bijdrage tot den bouw eener nieuwe mu ziekschool. De gevoerde discus3iën in de zitting- van den Duitschen rijksdag waren onge woon levendig. De geheele quaestie liep over een aangevraagd krediet van 20.000 mark in verband met een vermeerdering van personeel ten bureele van de rijks kanselarij. Bismarck verklaarde dat een tweede directeur bij het departement van buitenlandBche zaken dringend noodig was, maar hierover waren alle partijen het echter niet eens. De rijkskanselaar sprak als of hij de meest versteende harten wilde ontroeren eerst dreigend, dan smeekend, vaak aan doenlijk overredendnu eens wijzende op de talrijke verbeteringen die hij in het rijk had tot stand gebracht, dan weder zich beroepende op den staat van zijn gezondheid. Mijn kracht en mijne gezond heid zei de kanselier heb ik aan den dienst van keizer en vaderland geofferd; weigert mij thans niet het noodzakelijkste om die taak te vervullen. Op den socialistischen afgevaardigde Vollmar hadden die woorden echter nog niet zoo spoedig den gewensehten indruk gemaakt. Die spreker was van oordeel dat men, als het standpunt van den rijks kanselier het juiste was, dan hoe eer hoe beter den rijksdag kon naar huis zenden. Alle tractementsvermeerderingen van hooge ambtenaren vonden bij hem bestrijding. De rijkskanselier, vervolgde de spreker, had in zijn rede gesproken van sommige onparlementaire uitdrukkingen die meer op sociaaldemocratische vergaderingen thuis hoorden. Hij mocht echter met betrekking hierop in twijfel trekken of de rijkskanselier wel vaak dergelijke sociaal-democratische vergaderingen had bijgewoondDeze op merking verwekte algemeene vroolijkheid. Nadat nog verschillende sprekers over het bovengenoemde voorstel het woord hadden gevoerd, werd het in stemming gebracht; het onderging een gelijk lot als eenige dagen geleden het voorstel tot handhaving der Mei wetten het werd verworpen met 141 tegen 119 stemmen. Een nieuw echec dus voor den rijkskan selier. Voor wien is, in 't najaar, een gebakken ij bokking -hier bekend als versche bakbokkem'niet een smakelijk gerecht? Jammer, dat het ruwe, storm achtige weer den visschers, reeds sedert, vele dagenbeletin zee te steken en haring te vangen, en toch is er; wonder genoeg, geen gebrek aan versche bak- bokking. De industrie heeft ook hier weer een vernuftig surrogaat uitgedacht. De haring, die dit jaar in ons land en elders in zeldzamen overvloed gevangen en in gezouten is, wordt aan de rookers tot lagen prijs per ton van de hand gezet. De pekelharing wordt gedurende eenige dagen in kuipen met water geverscht; daarna aan stokjes (speetjes) geregen en in den „hang" een paar uren boven eikemot gerooktvervolgens wordt ze netjes in bennen verpakt en als versche ijbokking. bij manden volaan de markt gebracht, Op 't oog is er voor onkundigen geen onderscheid te zienen de straatventers en de onnoozele Huizer visehboertjes bren gen ze dan ook gemakkelijktegen 3 of 4 voor een dubbeltjeonder de meuschen. De minder gegoeden vooraldie zeldzaam vleesch kunnen bekomenmeenen zich eens aan een gebakken bokking te vergasten, maar krijgen gerookte, bremzoute pekel haring voor hun geld. Voor minder on- noozelenof voor hendie er zich reeds eenmaal mee heeft laten beetnemen, is het bedrog wel te onderkennen. Immers de zóó gemetamorphoseerde pekelharing heeft geen oogen meer, die zijn in het vat uitgepekeld, en zoo men ze open- spouwtzijn kuit en hom geheel verhard en van de natuurlijke kleur veranderd. Zóó wordt ook, voor een groot deel, de zoogenaamde „Engelsche'' bokking, de „spek- of strootjes" bokking uit de gewone pekelharing gefabriceerd enom dezen tijd, in grooten overvloed ter markt gebracht vandaar dat het goedje doorgaans zoo onuitstaanbaar zout is. Maar die oude pekelharing moet toch ook worden opgeruimd, en daarom blijven de naïeve Huizer- en andere venters maar lnstig langs den weg voortloopen: verse ijlok as zalm! HAARLEM, 19 December 1884. De Christelijke vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte die hier gevestigd isbegint eene aan merkelijke uitbreiding aan hare werkzaam-

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2