wmm Weten en Werken", Van alles wat. Nieuwsberichten. IP werd aangenomen om bovenbedoeld terrein nog tot 1 April 1885 te stellen ter be schikking voor dit doel. De algemeene sympathie die dit plan by de burgery heeft ondervondenschynt dus ook niet te vergeefs te worden ge zocht by den Raad. Uitvoerig en belangryk waren vervol gens de debatten over de nieuwe Burger school. Men wil het onderwijs dat aan de Opleidingscholen verstrekt wordt, mede toegankelijk maken voor hen, wierfinan- tiëele omstandigheden niet toelaten een schoolgeld van 40 te betalen. De com missie van toezicht op het Lager Onder- wijs had daarom voorgesteld eene derge- lyke school in 't leven te roepen met een schoolgeld van 20. Op deze school zouden, met het oog op den handwerks man, het teekenen, de wiskunde en het Fransch een voorname plaats bekleeden. Het grootste verschil van meening be stond over de vraag of hier aan jongens en meisjes gezamenlijk of afzonderlijk zou worden onderwijs gegeven.In eerstgemelden zin werd beslist. De instructie der ambtenaren voor de plaatselyke belasting werd vastgesteld zoo als zij werd ontworpen. Daarbij werd echter deze bepaling gevoegd, dat zij de beteekenis der gestelde vragen goed moesten kennen om die aan de ingezetenen duidelijk te kunnen makenen in de tweede plaats dat zijzoodra hnn bleek dat er by weigering tot invulling onwil in het spel was, daarvan terstond rapport zouden maken ter secreterie. De Gemeente mocht zich op het einde der zitting verheugen in verschillende geschenken door de heeren Mr A. J. Enschedé, van Dieren By voet en Th. Figee haar aangeboden als mede in de opbrengst van ettelijke perceelen gemeentegrond by het Nassauplein en in de Wilhelminastraat, in den laatsten tijd verkocht. Einde goed alles goed. Zoo ook hier. Aan het slot van het jaar te mogen constateereneen gevestigd credieteen model schouwburg voor het grootste deel reeds geslaagd; een nieuwe school; een serie van rijke geschenken en een niet onaardig bedrag in klinkende munt voor verkochte gemeentegronden, waarlijk, dit zou den meest verstoktsten pessimist met eenigen moed en vertrouwen het volgende jaar doen intreden. De kroniekschrijver hoopt althans, in het jaar 1885 u nog vele dergelijke feiten te kunnen mededeelen, die met hunne gewone onweerstaanbare welsprekendheid pleiten voor den bloei van onze gemeente Daar nu het zonnekleurenbeeld door sneden is van znlke strepenkunnen wij de gevolgtrekking makendat de zon een gloeiend lichaam isdat een omhulsel heeft van gloeiende dampenen wij weten zelfs welke dampen dat zijn moeten. Zoo heeft men de zon scheikundig kunnen ontleden. Even zoo de sterren, wier licht hon derden van jaren noodig heeft om ons te bereiken,niettegenstaande het eene snelheid heeft van achtmaal den omtrek van "onze aarde in eene seconde. Zoo weten wij dat ook de sterren zonnen zyn, die met de onze overeenkomst hebben. Zoo heeft men eens een ster tot ongewonen glans zien opflikkerenhet kleurenbeeld van die ster wees nit, dat daar werkelijk een zon in brand stond, en mogelijk een geheele wereld vernietigd werd. Jammer was het dat door het springen van een der instrumenten, wat gelukkig geen ernstige gevolgen haddan dat een paar hoorders een lichte kwetsuur aan het hoofd bekwamen, veel van het ge sprokene niet aanschouwelijk kon voor gesteld worden, bij het gekozene onder werp was dat hoogst wenschelijk. Genoeg is toch door den heer Kruseman gedaan, om zijne hoorders te doen zien, hoe op de verstandige vraag: „waardoor krijgen de lichamen kleuren de weten schap reeds jaren naar het antwoord zoekende is en by dat zoeken hoogst belang rijke ontdekkingen heeft opgedaan. a. s. Maandagavond zal de heer J. H. Slangen de spreekbeurt vervullen. L.l. Maandag werd in bovengenoemde Vereeniging door den Heer Dr. J.Nieuwen- huyzen Kruseman uit Gorkum het woord gevoerd. Spreker begon met te zeggen dat een verstandige vraag te doen al even moeilijk is als een verstandig antwoord te geven. Als een voorbeeld werd aangetoond dat de vraagwaarom is de pupil van het oog zoo zwart? geleid heeft tot de uit vinding van den oogspiegel waaraan dui zenden te danken hebben, dat zy hun oogen nog kunnen gebruikendaar de on gemakken door dien spiegel konden onder zocht worden. Een ander voorbeeld werd gegeven door de vraagwaardoor krygen de lichamen hunne kleuren, terwijl ze toch allen door wit licht bestraald worden Het ontstaan van een kleurenbeeld is een aaneengeschakelde reeks van spleet- beelden en de donkere strepen in een kleurenbeeld ontstaan door absorpsie (op slorping) van bepaalde kleuren; zoo is het vooral bloed dat een donkere streep te voorschijn brengt en menigmaal nuttig is geweest om de een of andere misdaad te bewijzen. Kleuren by terugkaatsing zyn evenzeer een gevolg van absorpsie. Niet alle lichtbronnen geven witlicht en dus een doorloopend kleurenbeeld. Zoo geven gekleurde vlammen kleurenbeelden, die uit slechts enkele strepen bestaanzy stralen dus slechts enkele lichtsoorten uit. Het kleurenbeeld van de zon is niet dat van een gloeienden damp of van een vlam; het is dat van een gloeiend vast lichaamalleen is het doorsneden door tal van fijne strepen die alleen door absorpsie knnnen ontstaan. Kirchhof heeft in een kleurenbeeld zulke strepen kunstmatig te voorschyn geroepen door het licht vóór de ontleding door een gekleurde vlam te laten gaan. Zulke strepen zyn dus een gevolg van opslorping van licht door gloeiende dampen. Zelfs kunnen bepaalde strepen slechts worden voortgebracht als het licht door bepaalde dampen heengaat. Uit de streep kan dan tot den damp besloten worden. De verhuring van land in den Veer- polder, aangeslagen in de Korenbeurs alhier is gisteren niet doorgegaande opera-voorstelling in de sociëteit „Veree- niging" zal niet doorgaanmaar de donkere dagen vóór en na Kerstmis gaan intusschen wel door. De almanak behoeft ons daar omtrent niet op de hoogte te houden, want het valt genoeg in 'toog, hoe de dagen, om zoo te zeggen, maar eventjes open en toegaan. De zon blijft nagenoeg onzichtbaar, als wikkelde zy zich reeds nu in een mantel van nevelom morgen gelijk de groote Romeinsche keizer, met achtbaarheid te kunnen sterven. Onze voorouders vierden na den langsten nacht een vroolijk Joelfeest, dan werd er gejuicht wegens liet wentelen van het rad des Tijds en het te voorschyn komen van den Zonnegod. Het getuigt van groote scherpzinnigheid en diep gevoel, dat de Christelijke kerk op die dagen (in de 4e eeuw) het Kerstfeest plaatstede wieg des Verlossers by het graf van den Tyd. Als met een zucht van verlichting ziet menigeen het oude jaar verdwijnen; het vele goede dat hij ons bracht wordt, gelyk het zoo dikwijls gaat, over 't hoofd gezienom alleen te denken aan het kwade, dat hij aan zyn jongen opvolger overmaakt, en hier met name, het gebrek aan werk onder den minderen stand en de daarmee verbonden armoede van honderden en nogmaals honderden. Ja, dat is hard, ieder zal het beamendoch indien onze armen in den barren wintertijd met geest drift iedere gelegenheid aangrijpen om, zij het ook een schamel stuk brood te verdienen, indien zij feitelijk doen wat hun hand vindt te doen, indien zij door de meer gegoeden op verstandige wijze gesteund en geholpen worden dan zullen de weinige weken die ons nog van betere helderder dagen scheiden, weldra door worsteld zijn en het grootste gevaar te boven gekomen.Aan het afscheid ne mende jaar danken wij een lente, een Zomer en een herfst, zooals weinige zijner voorgangers ons die te genieten gaven en dit is toch ietswat ons tot dankbaarheid behoort te stemmen. Wie bovendien een oog heeft voor de schoone kleurschakee- ringen in de zoogenaamd donkere dagen, wie in de gelegenheid is om kunstgenot, 't welk ons juist in den wintertijd zoo kwistig wordt aangeboden te smakenwie de gezellige avonden aan den huiselijken haard weet te waardeerenwie het gebrek helpt leningen en met een gerust geweten des avonds na nnttig werk het hoofd kan ter neder leggen, hij kan met den dichter zeggen Want rijk is de winter voor geert en gemoed - Aan hemelsche en aardsche genuchten En daarom ook is hij ons welkom en zoet, Al heeft hij geen bloemen, geen vruchten! Zijn schatten bevatten oneindig veel meer; Dies houden wij dankbaar den winter in eer. De lezers een gezegend Nieuwjaar! De Tweede Kamer heeft Maandag de Spoorwegbegrootingover welke zy reeds in de vorige zitting was begonnen te debat- teerenmet eenparige stemmen aangeno men. De heeren van Kerkwijk en Mees hadden kraohtig aangedrongen op eene wettelijke regeling der exploitatie van de lijn Amersfoort-Nijmegen, maar blijkbaar zich gerust laten stellen door de verzeke ring van den Min. van Waterstaat, dat hyschoon niet van plandoor pressie zich te laten dwingen, 's Lands belang prijs te gevende Kamer bij hare terugkomst niet zou plaatsen voor een voldongen feit. De Vestingbegrooting was daarna aan de orde. De heer Rooseboom bracht de defensie van Amsterdam ter sprake en betoogde de noodzakelijkheid van het bouwen van for ten aan de zijde der Zuiderzee. De Min. van Oorlog deelde mede dat de Kommissie voor de samenwerking der zee- en land macht in haar rapport knstbatterijen da delijk noodig achtteen evenzeer een fort op Pampaswaarmee echter gewacht kon worden tot na de voltooiing van de ver dediging aan de landzijde. Met het aan brengen van kustbatterijen zou spoedig een aanvang worden gemaakt. De heer Buma maakte van de gelegenheid gebruik trouwens 't was eene geschikte gelegenheid om zyn stokpaardtjende indijking der Zuiderzee, te berijden. Met 54 tegen 9 stemmen werd de begrooting aangenomen. Bij de behandeling der Staatsbegrooting werd het algemeen debat tot later verdaagd. De definitieve Hoofdstukken I en II, (Suis des Konings ƒ650.000, en Hooge Collegiën van Staat en Kabinet des Konings ƒ613.817), werden met algemeene stem men goedgekeurd. De heer Wintgens werd door den Voorzitter verhinderd inbreuk te maken op het besluit der kamer, om thans geen algemeene beraadslagingen te weren: De heer Vernieurs van der Loeff weesbij de bespreking van Hoofdst. VIIa Nationale schuldop de duurte der cour tage by beleeningook dit hoofdstuk werd met eenparige stemmen aangenomen. Daarna werd een aanvang gemaakt met de behandeling der Krediet-wetten. Na eene korte algemeene diskussie werd met 39 tegen 37 stemmen aangenomen een amen dement van de heeren Schaepman en de Savornin Lohmanom de kredietwetten voor 4 maanden te doen strekken, nadat de Regeering op verlangen der Kamer den termijn tot 3 maanden had ingekort. De heer Verniers van der Loeff verweet aan de rechterzijde opzettelijke vertragingwat door den heer Schaepman ten stelligste werd ontkend. - Hoofdst. III Buitenl. Zaken werd met eenparige stemmen aan genomen. Dinsdag werd bij het voortgezet debat over de Krediet-wetten Hoofdst. IV (Justitie) met algemeene stemmen goedgekeurdna dat de Minister beloofd had een paar va kante raadsheerplaatsen niet te zullen vervullen. Bij Hoofdst. V (Binnenl. Zaken) werd de post voor personeel in het krank zinnigengesticht te Medemblik verminderd met 1300de onvoorziene uitgaven voor materieel in 't zelfde gesticht met 2500 en met 4800 voor den aanleg van een zeedijk aldaar. De Min nam over een amendementom ten aanzien van de bu reau kosten der arrondissements-schoolop- zieners niets te praejudicieerenzoodat een half jaar hun abonnement zal doorgaan.- De post van 8000 tot subsidie voor de kunst-tentoonstelling te Antwerpen werd goedgekeurd met 54 tegen 20 stemmen nadat de heeren van der Feltz en Corver Hooft dien post bestredenen de Ministers van Binnenl. en Buitenl. Zaken met den heer Oldenhuis Gratama de subsidie ver dedigd hadden. Het Hoofdstuk werd met algemeene stemmen aangenomenen even zoo de overige krediet-wetten. Bij Hoofdst. X (Koloniën) wees de heer Kenchenius op een bericht in de Indiesche bladen, dat de machtiging zou zyn ontvangen tot over brenging van de Algemeene sekretarie naar Buitenzorg. De Min. van Koloniën ver zekerde, dat slechts gedeeltelijke over brenging bedoeld werden dat geen nieuwe uitgaven gedaan zouden worden voorge bouwen zonder kennis van de Kamer. Bij de Midde'len-Wet wees de heer van Delden op het nadeel der machtiging tot uitgifte van schatkistbiljetteninplaats van eene versterking der middelen. De heer van Houten meendedat de heer van Delden de Indiesche tekorten over 't hoofd zag. Ook de heer Rutgers van Rozenburg achtte belastinghervorming dringend noo dig. De Min. van Fin. verdedigde zijn beleidwees op de talrijke belasting-ont werpen, ingediend of ontworpen, o.a. de tabaks-belasting bij wijze van akcijnsd nieuwe zegelwet, de verhooging van het tarief van invoerrecht met 3 a 4 miljoen. Ook deelde de Min. mede, dat in Decem ber de middelen zioh hebben hersteld, i zoodat het tekort op de raming onbetee- i kenend zal zijn. Na diskussie is de post, machtigende tot uitgifte van 15 miljoen en 2 ton schatkistbiljetten verworpen met 38 tegen 34 stemmen. De Middelen-wet werd aangenomenen de Kamer is daarna op reces uiteengegaan. De vrij gelijksoortige toestanden waarin Frankrijk ten opzichtj van China en Engeland tegenover Egypte verkeeren, geven den Parijschen correspondent van The Times aanleiding om aan zijn blad de mogelijkheid van een oplossing der beide quaestiën naar zijn inzichten uiteen te zetten. Genoemde correspondent geeft er drie voor een. De eerste oplossing, die voor de hand ligt, maar die tevens de minst waarschijnlijke is, zou hierin bestaan dat Frankrijk en Engeland elkander gezamen lijk hielpenzoo in China als in Egypte. Maar zou ook de oplossing niet ge vonden zijn, vraagt de berichtgever, als Engeland alle hinderpalen, die het in den weg liggen om vrij te kunnen han delen, tracht op te ruimen en dan het Engelsche protectoraat over de Nijllanden uitroept Maar hiervan wil Gladstone niets weten; evenmin als Jules Ferry erooren naar heeft dat de Fransche republiek met eenige opofferingen harerzijds een billijk vredesverdrag tracht te slniten met China een gebeurtenis die wellicht aanleiding zou geven dat Engeland zich eenige consessies zal getroosten in de Egyptische aangele genheden. Edochzegt de Timesde beide staats lieden die het lot van Engeland en Frank rijk besturen vertoonen dezelfde onzekere, aarzelende houding. Gladstone wil niet dat Engeland zich nit de Egyptische zaken terugtrek kemaar wil evenmin een Engelsch protectoraat p Ferry wenscht den oorlog niet met China maar wil ook geen vrede. Voorwaar zon derlinge toestanden! Beide staatslieden zetten bij wijze van spreken, de deur op een kiereen on ver wachte windvlaag en zij slaat met geweld dicht. De Fransche Kamer is royaler dan de Duitsche Rijksdag. Zij heeft den ook nu weer op de begrooting uitgetrokken post van 300.000 francs voor «reiskosten van den President der Republiek» goed gunstig bewilligdofschoon het bekend is dat Grevy nooit reist dan een paar maal in 't jaar naar zijn buitentje in de Jura en om hier of daar te jagen. Trouwens zonder tegenspraak is de post dan ook niet bewilligd. Grévy heeft den naam, dat hij »pot». Millaud van de Figaro plaagt hem al jaren met zijne vrekkigheid en inhaligheidsoms op eene wijze die wel wat de spuigaten uitloopt. Nu rekende hij weer uitdat de Presidentmet vrouwschoonzoon en verdere bagage, slechts een goede 1000 francs per jaar verreistzoodat den Staat eigenlijk een kleine 299,000 francs moes ten worden terugbetaald, die Grévy na eenvoudig in zijn zak steekt. »Wil hij al leen naar Mont-sous-Vaudrey gaan zegt Milland goedmaar laat hij dan ten minste het reisgelddat men hem geeft om te reizenopmakendesnoods door er in een gouden kar met olifanten en met een gevolg van maagden en zangers heen te gaan Maar niet alleen Millaud in de Figaro ook in de volle Kamer heeft een der AfgevaardigdenPrins de Léontegen de bewilliging van dezen post geprotesteerd. Hij bracht o.a. tegen den President de klacht in, dat hij gedeelten van bosschen der domeinen verpachttezooal niet tegen gelddan toch tegen hem te leveren fai- zanten en dat hij de konijnen liet ver- koopendie hy op de Staatsgronden schoot. «Tamelijk duur zelfs», voegde de Prins er bij«want ik heb ze zelf wel gekocht ze kosten 4 francs en op de markt maar twee »Dan waren het zeker gedresseerde konijnen riep Perin, van de Uiterste Linkerzijde. a Dat waren het ook!» repliceerde de Bonapartistische Prins. »Ze konden»Leve de Republiekroepen.» (Groote hilariteit) Zaterdag heeft de Kamer zonder verdere wijziging de wet op de Middelen aange nomen met 420 tegen 80 stemmen en is daarna verdaagd. Een reiziger, die een der winkels in Middelburg bezocht, vergat bij het

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2