Siroop van Punch. YERKOOPING KEUKENMEID KEUKENMEID, Gevonden Verhuisd TE HUUR HEEREN. ADVERTENTIEN. Keukenmeid, Gevraagd DAGMEISJE, Hof van Holland, OBOEDEL, CL BOOGAARD, Mr. Kleermaker, O. DE LEER, Makelaar. TE HUUR Smederij met Bovenwoning heengaan zijn goed gevulde portemonnaie. Dit ontdekte hij eerst toen hij in zijn hotel was weergekeerd. Bij onderzoek bleek dat een negenjarig jongetje zich daarvan had meester gemaakt; toen de politie onderzoek deed had het een munt biljet groot f 25 verseheurd en een klein deel van het bedrag uitgegeven. Het verscheurde muntbiljet werd op de straat teruggevonden en den eigenaar weergege ven, die bij den agent der Ned. Bank een ander er voor bekwam. Tentoonstellingen, hoe nuttig en noodig ookblij keil in den regel slechte geldbeleggingen te zijn althans voor de garanten. Dezer dagen is bekend geworden het tekort der ten vorigen jare gehouden electrische tentoonstelling te Weenen. De garanten staan voor een tekort van ƒ54,143. De volgende, zeer juiste beschou wing over het laatste ingediende financi- eele plan der regeering levert de Haagsche correspondent van de Zutgli. Ct. „Het laatste plan komt hierop neer, dat het rijk 1 /5 van het personeel weder aan de gemeenten zal ontnemen, zonder eenig ander equivalent dan dat de gemeen ten bevoegd zullen zijn meer opcenten te heffen op de belasting van gebouwde en ongebouwde eigendommen. Nu ruim een jaar geleden werd datzelfde plannetje ook bij de kamer ingediend, maar het vond toen zóo weinig bijvaldat de regeering zelf verzocht het maar buiten behandeling te laten. Is er nu eenige reden om te denkendat men thans wel genegen zal zijn den voorgestelden roof aan de gemeentekassen te plegenIk kan het niet gelooven. Hoe kan toch een staatsman, als de minister Heemskerk, er in ernst aan denken tot de gemeente besturen te zeggenOm in het tekort op ons rijksbudget te voorzien, zullen wij twee milioen van uwe inkomsten tot ons nemenen dan moet gij in het daardoor ontstane te kort op uwe eigene begrootin gen maar voorzien door de grondbelasting wat op te drijven? Zou voor een der gelijke dekking van het tekort op de staatsbgrooting het woord „roof" inderdaad wel te kras zijn? Tegen elke belastingverhooging zijn zeker bezwaren in te brengenmaar voor het thans aanhangige plan is zelfs geen enkel argument aan te voeren. Vooral in dezen tijd van malaise zou de maatregel dubbel onbillijk werkenwant het gaat wel gemakkelijk tot de gemeentebesturen te zeggen: gij moogt de grondbelasting verhoogen maar het is voor die besturen minder gemakkelijk er toe over te gaan in een tijddat de inkomsten uit den grond van jaar tot jaar verminderen. Door allen wordt erkenddat in Neder land het kapitaal in portefeuille een niet gewettigd privilege geniet en in verhou ding tot den grond te weinig is belast, en nu zou men in dezen voor den land bouw zoo slechten tijd juist het grootste deel van het tekort weer op den grond trachten te vinden! De regeering kan zelf niet gelooven, dat de meerderheid, al is zij overigens ook nog zoo volgzaam zulk een maatregel zal goedkeuren. Ook de memorie van toelichting geeft geen oplossing van het raadsel, waarom men met dit veroordeelde plannetje opnieuw bij de kamer komt. Hij heeft allen schijn een noodschot te zijn. Een inkomsten belasting heeft men niet gewildde indiening van een effectenbelasting durft de regeering niet aan; welnu; dan zal zij het nog maar eens op deze ma nier probeeren!" Toch is erdunkt onsvoor de regee ring juist in dit laatste verschooning te vinden voor hare houding. Welke plan nen zij ook indiende, de tweede kamer bleef steeds weigeren met haar mee te gaandaardoor moest zij wel teneinde raad worden. Het is een natuurlijk gevolg van den ongezonden toestand waarin wij op politiek gebied verkeeren. Welke in zichten de tweede kamer nu heeft weet de regeering evenmin als ieder. Het is daarom van haar standpunt nog zoo kwaad niet om haar programma van voren af aan eens te probeeren. Een treurig ongeluk wordt uit New- York gemeld. Het Katholiek wees huis te Brooklyn is te midden van een hevigen sneeuwstorm afgebrand. Van de 700 kinderen zijn 35, die in het hos pitaal lagen, waarschijnlijk omgekomen. Een non, die hen poogde te redden, vond ook daarbij den dood. Onder het pnin vond men 10 dooden; maar het onderzoek wordt voortgezet. Volgens een ander bericht worden nog 110 kinderen vermist. Men vermoedt echter dat zij voor het meerendeel, zoo niet allengered zijn en zich door de stad verspreid hebben. Bij den brand in het goederenstation te Windsor, is wel degelijk een misdadige hand in het spel. Er schijnt een ontploffend werktuig onder de bagage te zijn verstokenwelk vermoeden verstrekt wordt doordien de brand ontstond ruim 4 uur nadat het bu reau was gesloten en toen plotseling in groote hevigheid zich door het gansche gebouw verspreidde. Men weet hoe zeer het Kertsfeest in Engeland wordt gevierd, vandaar dat het bureau een zeer groot aantal collis bevatte waarin Kerstgeschen ken van den meest uiteenloopenden aard aan familie of vrienden werden toegezon den. Te midden van dezen half verbranden chaos heeft men echter voorwerpen ge vonden, die erg verdacht voorkwamen, o.a. een flesch met het opschrift, »naphta» welke een witte doorschijnende vloeistof inhield. Voorts een blikken doos, waarvan een gedeelte verbrand was en die een harde bruine zelfstandigheid bevatteniet onge lijk aan verbrande stopverf. Het terrein der ramp wordt streng bewaakt, en de wachten rondom het kasteel te Windsor en het postkantoor zijn verdubbeld. Klaar blijkelijk heeft men in deze wederom te doen met een der uitingen van treurigen euvelmoed die zoo'n treurig licht werpen op de hedendaagsche maatschappelijke toestanden. De rechtbank te Leipzig heeft in het geruchtmakend proces betreffende den moordaanslag in het Niederwald uitspraak gedaan. Reinsdorff en Küchler werden veroor deeld tot den dood en respectievelijk 15 en 12 jaren tuchthuisstraf; de andere beschuldigden werden vrijgesproken. Men weet dat de veroordeeling tot tuchthuis straf en doodstraf ten doel heeft om, in geval dat de keizer gratie verleent, te beletten dat de veroordeelden op vrije voe ten worden gesteld. Vóór een paar dagen stierf te Bos- kum, in Menaldumadeeleene bejaarde vrouw, die na haar dood vrij wat van zich doet spreken. Zij woonde in een eenvoudig huisje en leefde uiterst sober. Men Wist weldat zij niet geheel onbe middeld wasen daarom was zij ook voor eene geringe som in de gemeentebelasting aangeslagen. Maar daar zij verklaarde te arm te zijn, was het niet mogelijk met dwang haar tot betaling te nopen. Met niemand hield zij gemeenschapzoo dat het eerst ook geene bevreemding wekte, toen op zekeren dag de vensterluiken bij haar gesloten bleven. Dat gebeurde wel meer; doch nu duurde het langer dan gewoonlijk, zóólang, dat men eindelijk onder geleide van een politiebeambte hare woning binnendrong. Men vond haar te bed. Op de tafel lagen echter een paar gouden voorwerpen en 3 Portugeesche effectendie in bewaring genomen wer den uithoofde de vrouw zwak en niet wel bij het hoofd bleek te zijn. Spoedig daarop overleed zij. En nu kwamen achtereen volgens eerst ettelijke gouden voorwer pen daarna uit eene verborgen lade cou pons van Bussiesche effecten van 1881 1884, en eindelijk uit eene onmogelijke plaats verschillende effecten voor den dag, alles te zamennaar men raamtter waarde van 13,000. Voor het crimineel gerechtshof te Londen stond dezer dagen eene dame, Mrs. Gibbonvan Hayes terechtonder be schuldiging van moord op haren man, met wien zij 37 jaren gehuwd was geweest. Zij verklaarde, dat haar man zichzelven van het leven heeft beroofdna een twist met haar, en de openbare meening was, dat zij de waarheid sprak. Maar de ge neeskundigen die een onderzoek instelden verklaardendat twee der wondenin den rug, onmogelijk door den over ledene zeiven veroorzaakt konden zijn. De gezworen sprakeningevolge die verklaring, het schuldig uit en Mrs. Gibbon werd ter dood veroordeeld. Een dergelijk vonniszonder rechts- streeksch bewijs van schuld en alleen gegrond op de uitspraak van twee des kundigen is in Engeland eene zeldzaam heid. Het verbod van in- en doorvoer van lompengebruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf- en beddengoed, aan de zuidelijke grenzen des Rijksis thans nu de cholera asiatica in Frankrijk niet meer heerschende is en in België gedurende de twee laatste maanden geen enkel geval van deze ziekte is voorgekomen -- door de Nederlandsche Begeering in zoover gewijzigd dat het niet meer van toepassing is op de bagage van reizigers. De Min. beschikking van 5 Sept. jl. betreffende het verbod van invoer van lompen uit Frankrijk, Italië, Spanje, Algerië en Tunis, blijft gehandhaafd. Op de aanstaande internationale tentoonstelling te Antwerpen zullen o. a. ook twee negerdorpen te zien zijn. Het eene, in de Fransche afdeeling, bestaat uit 40 k 50 gezinnen van negers van de westkust van Afrikaen het ander is een negerdorp, uit Congo gezonden. In de vorige week is onder Heem stede ingebroken in eene villa aan den Wagenweg, welke des zomers door den Heer W. bewoond wordt. Er zijn 6 stel statiegordijnen gestoleneen paar schilde rijen waren van den wand genomen en op den vloer neergezet, doch zijn daar blijven staan. De rechtbank heeft dezer dagen uitspraak gedaan in het proces tot echt scheiding tusschen den beroemden violist Joachim en zijne vrouw, en het huwelijk van dit kunstenaars-echtpaar voor ont bonden verklaard. De Kamer van afgevaardigden in Italië heeft het wetsontwerp tot aanleg van openbare werken te Napels, ter gezond making dier stad, aangenomen met 259 stemmen tegen 146. Gelijk reeds gemeld is, zal daarvoor 1000 millioen noodig zijn en zullen de uitgaven verdeeld wor den over acht jaren. Geen stad in Europa heeft zoozeer be hoefte aan de werken tot hare gezond making als Napels. Het zij alleen genoeg te melden dat 36000 huisgezinnen, eene bevolking tellende van 140,000 zielen in hokken en kelders gehuisvest zijn onder het watervlak der zee. Verbazen mag men er zich overhoe de bevolking daar nog zoo lang heeft kunnen leven. Maar de milde lucht van Napels verklaart veel. Op de beurs te Amsterdam had Woensdag iets zeldzaams en eigenaaardigs plaats. Eenige beurszoekers hebben den heer A. C. Wertheim op hunne schouders genomen en hem in triomf rondgevoerd onder de toejuichingen der overige aan wezigen. Aldus wilde men den heer Wert heim erkentelijkheid en hulde betoonen voor zijne loffelijke bemoeiingen om de noodlijdende Indische banken weder op de been te brengen. Het zal zeker hartelijk gemeend wezen maar ons dunkt, er moeten toch wel aangenamer middelen zijn om iemand een ovatie te brengen. Weer wordt melding gemaakt van een vreeselijken brand te New-Yorkhet is thans de Opera-Comiquedie een prooi der vlammen is geworden. De schade wordt op 175.000 dollars begroot. HAARLEM, 30 December 1884. L.l. Vrijdag is door de politie alhier aangehouden een 14 jarige scheepsjongen die den vorigen dag van het opleiding schip „de Wassenaar" te Amsterdam was weggeloopen. Gisteren zijn te Halfweg aangehou den 2 bekende dieven. P. v. d. A. en W. O. die aldaar trachtten een twee- wieligen groentenwagen te verkoopen, die zij te Haarlem hadden gestolen. Zij zijn naar het Huis van Arrest overgebracht Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politiedie dage- lijks (uitgezonderd des Zondags) van 'smiddags 12tot2ure voorde eigenaars terug te bekomen zijn. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een muziekboek. -Een school boek. Twee knipmessen. Een nieuwe pet. Een tabakspijp. Eenige japon strooken. Een streng touw. Een kinderwantje. Eenige sleutels. In de tramwagens achtergelaten Eene portemonnaie met geld. Een parapluie. Terug te bekomen bij van der Putten, Rijkskweekschool Koudenhorn eenzilveren oorknop met 5 steentjes. Terug te bekomen bij KokkelkoornLeidschevaart straat B N°. 56 een gouden oorbel. Terug te be komen bij Otter, Kruisweg N°. 29 een beurs met eenig geld. Heden overleed in den gezegen- den ouderdom van bijna 84jaar, onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de Heer JAN ELFFERS. Dankbaar over zijn langdurig bezit mochten wij hem in volle bewustzijn des geloofs naar zijnen Heiland zien heengaan. Uit aller naam: P. ELFFERS Jz. Haarlem, 23 Dec. 1884. (209; Gevraagd met Februari eene of eene NOODHULP, voor dag en nacht. AdresGr. Houtstraat 101. Gevraagd tegen 1° Februari a. s. eene flinke tevens genegen huiswerk te verrich ten. Adres: Schooterweg 16. (212) Wordt gevraagd met Februari a.s.j eene eenvoudige ook huiswerk wil verrichten 'G.niet onder de 30 jaar, in stil gezin. Te bevragen„Dkeefltjst" N°. 1 &an den Dreef, te Haarlem. (210)1 om terstond in dienst te treden, IEMAND, van middelbaren^ leeftijdP. G.om eene kleine huis-ij houding waar te nemen. Adres in persoon of met franco brieven onder N°. 213, bij De Eeven Loosjes. Wordt gevraagd een niet beneden 16 jaar. Adres aan het bureau van dit blad. (214) ii op DINSDAG 13 Januari 1885, in het van een zeer netten afkomstig van Mejuffrouw W. WILDEMANS. Wegens vertrek naar Het Buitenland. Bestaande in: Bonheur du Jour, Linnen-, Hang- en Penantkasten Canape's, Stoelen, Tafels, ronde en vierkante WaschtafelsSpiegels Schilderijen, Klokken, Ledikanten met daarbij passende BeddenKeu kengereedschap enz. Alles breeder bij billetten omschreven. Maandag 12 Jan. te zien. VRIJDAG AVOND 26 December, Kruisstraat hoek Parklaaneen bloedkoralen COLLIER met platgouden slotje, terug te bekomen tegen vergoeding der ad- vertentiekosten bij De Eeven Loosjes, te Haarlem. (216) van de Koksteeg N°. 1 naar de Bakenessergracbt No. 47. 1,20 per Liter, 1,00 flesch. j. h, vaa nimmm' IVA Al GAT n°. 1 met Mei of eerdereen mooi Bur gerhuis met Tuin, Ostadestraat bij de Schootersingelbevattende 6 kamerskeukenkeldervoorzien van gas- en waterleiding en alle andere gemakken. Huurprijs ƒ300. Franco brieven onder N-. 219, aan het bureau van dit blad. geschikt voor andere werkzaamheden ook ieder afzonderlijk te huur. Te bevragen: Oranjeboomslaan 97rood. TE HUUR: een gemeubeleerda ZIT- en SLAAPKAMER met bediening, voor 12 in de maand. Te bevragen onder N°. 221, aaa het bureau vau dit blad-

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3