Van alles wat. Nieuwsberichten. 5* voordracht, waarvoor wij den Heer Slangen zeer dankbaar zijn, geëindigd met eene aanbeveling om ook liefde en barmhartig heid te betoonen aan Spanje, zoo die in de eerstvolgende dagen mocht worden gevraagd. A. s. Maandag zal als spreker optreden de Heer Dr. Johs.Dyserinck van Rotterdam. Is poging tot zelfmoord strafbaar bij de "Wet? Als men al die waaghalzen ziet op ijs van één nacht komt de gedachte bij ons op, hoe goed het zou zijn indien dergelijke moedwilligen, die niet alleen hun eigen misschien waardeloos leven noodeloos in gevaar brengen, maar ook het leven van edele menschenvrienden die bij een ongeluk dadelijk te hulp schietenmen komt op de gedachtezeg ik, dat het goed zou zijn die moedwil ligen voorbeeldig te straffen. Onze wet gevende mannen denken hierover eens rijpelijk na. De Spectator heeft 25 jaar bestaan en dit feit moet natuurlijk herdacht worden met een feestmaaltijd zoo als te doen gebruikelijk is. In af wachting van het officieele diner heeft de uitgever 1. 1. Zaterdag redactie en medewerkers reeds vereenigd aan een vriendendisch. Rubinstein's Hero is te Antwerpen gevallen. Door Waar denburg en Prins is een pakkettendienst opgericht tusschen Amsterdam en H. Indië. In Friesland wonen een man en vrouw, die, als zij te zamen in bed liggen, in twee verschillende gemeenten slapendaar de grensscheiding door het midden van de bedstede loopt. De Engelsche generaal Gordon heeft zich, gelukkig voor hem, nog niet uit Khartoum laten verdringen. Volgens de laatste berichten heeft hij in genoemde plaats tot particulier gebruik zelfs twee paleizen. Op het dak van elk staat een kanon. Een gedeelte van den dag slaapt hij en des nachts wandelt hij langs de verschillende verdedigingswerken. Hij moet van alles zoo goed op de hoogte zijn, dat, wanneer eindelijk Wolseley tot zijn ontzet komt opdagenGordon hem waarschijnlijk meer zal te vertellen hebben dan hij aan Gordon. Aan een grensstation is een klein mannetje ontdekt met een grooten bult, welke misvorming evenwel uit blik bestond en eene groote hoeveelheid spiritus bleek te bevattten. De commiezen herinneren zich nu „den bult" meermalen het grensstation te hebben zien passeeren. Louise Michel lijdt aan vervolgings-waanzin en zietvolgens haar vriend Henri Rochefort, allerlei din gen die bestemd schijnen om haar het leven te verbitteren, ofschoon in de wer kelijkheid niets van dat alles bestaat. Voor wie er belang in stelt, diene, dat de zaak van Mevr. Huguesdie den lasteraar Morin doodschootden 8 Januari a. s. voor het hof van Asisses zal behandeld worden. Men klaagt wel eens over mindere volledigheid van ons Advertentie blad, maar 't is onmogelijk om in een klein bestek en slechts tweemaal per week al het wetenswaardige te vermelden. Zoo verzuimdeonder meeronze geachte Kroniekschrijver in het vorig nummer, melding te maken van de verschillende branden die in het afgeloopen jaar hebben plaats gehad, wij willen dit thans doen, al ware het alleen om de menschen te laten uitroepen: „Hu, dat valt me nog al mee!" Den lOen Jan. 84' n. 1. had r een brand plaats op 't Zuider-Buiten- epaarne en kort daarop in de „Matador" sAnegang) die zelfs zonder spuithulp ge- bluscht werdden 28en April hadden wij ten niet onaanzienlijke binnenbrand inde Groote Houtstaatden len Mei een kapi tale brand in de Kruisstraatwaarbij helaastwee menschen het leven moesten verliezenden 26en Mei kwam de potten bakkerij in de Verlengde Oranjeboomslaan den 9en Juli de omvangrijke brand, zoo hevig als hier zelden of nooit plaats had op den Kleinen Houtweg en den Singel, waarbij o. a. de houtkooperij van de firma Haartman geheel vernietigd werdden 23en Sept. die in den meubelwinkel van de Zijlstraatden 2en Oct. die op den Kruisweg bij 't Spoor en eindelijk op 14 Hov. die in de tabak- en sigaren fabriek in de Lange Annastraatde laatste brand had den 16en Hov. plaats op den Zijlweg. Omnibus weet dit alles zoo precies, omdat hij zelf bij een der spuiten geëmployeerd is. 't Wordt nu gemakkelijk om na te gaan wie u van tijd tot tijd de praatjes van alles wat bezorgt, is 'tniet? Het oordeel van den Russischen dichter Turgerjef luidt over de alom gevierde Sarah Bernhardt alles behalve gunstig. De beroemde schrijver zegt n. 1. onder meer „Suworin (de hoofdredakteur van een Russisch nieuwsblad) is de eenige, die de eer onzer kritiek tegenover deze frasen- en standenheldin heeft opge houden en zich niet vernederd heeft om te buigen voor deze grimassenmakende ijspilaar, waaraan de natuur, in een on verklaarbare grileene schoone stem heeft geschonkenterwijl zij haar alle andere gaven onthield. Wij gaan niet mee met deze van eenzijdigheid getuigende opvat ting al werd zij dan ook verkondigd door een groot man. Als we Sarah Bernhardt zien als Donno Solala la Dameaux Camélia'a als i'rou- Frou en als de vrouw van Jean Mariehebben wij geen lof genoeg voor hare uitstekende kunstdoch als wij daar entegen haar ontmoeten op een terrein, waar zij feitelijk niet thuis behoort, als Lady Macbeth, zijn wij half en half geneigd om met de Amsterdamsche straat jongens mee te zingen: „Sarahje roem zakt af!" In het jongste tooneelwerk van Yictorien Sardou moet Sarah's spel wederom schitterend schoon wezen en dat nemen wij zonder voorbehoud aan. Zijn wij wel ingelichtdat moet het in 1885 vijftig jaar worden, dat Mevr. Kleine-Gartman aan het tooneel verbonden is. De Hollandsche natie zorge nu voor eene welverdiende rust van deze begaafde vrouw. De honden van St. Bernard worden in alle opzichten goed opgevoed door de monniken. Op het etensuurzoo verhaalt een reiziger, die het klooster bezocht, zijn al de honden op een rij geschaard, ieder met een schotel soep voor zich. Dan leest een der monniken een gebed voor en ondertusschen blijven de honden, met gebogen koponbeweeglijk zitten geen verroert zich voor het woord Amen is gehoord. Als de een of ander jonge hond onbesuisd op zijn maal wil aanvallen vóór het formulier gelezen is trekt zijn oudere buurman hem brommend bij het oor terug. De Kabylen in Algerië wenden een eigenaardig middel aan om zich te ont doen van de „magots", groote apen zonder staart, die in hunne wijnbergen en velden deerlijke verwoestingen aanrichten. Zij mogen als Mahomedanen geen apen dooden omdat deze dieren, volgens den Koran, vervloekte menschen zijnnakomelingen van Joodsche stammenover wie door Mozes, wegens hun geloof, een vloek werd uitgesproken. Als de Kabylen dus zulk een aap vangenwordt hij niet afgemaakt. Men naait hem gewoonlijk een rood vest aan het lijf, hangt hem aan een ijzerdraad een schel om denhals, en laat hem zoo weder los. Htt dier zoekt dan natuurlijk terstond de zijnen weder op; maar de andere apen verschrikt door zijn vreemde kleeding en zijn schelgaan voor hem op de vlucht, en doorgaans verlaten zij die plaats voor goed. Talrijke scharen goudzoekers stroo men volgens de Ssibirnaar de nieuw ontdekte goudmijnen aan den Chineeschen oever van de Amur, op 20 wersten af- stands van het Kozakkendorp Amasor. Er werken daar grootendeels kleine troe pen van 5 tot twintig manzoowel Chi- neezen als Russische en andere arbeiders. Deze Chineesche goudvelden moeten zeer rijk zijnmaar de wijze waarop het goud verkregen wordt is nog zeer primitief. De Russische arbeiders zijn het bekwaamste daarinomdat zij reeds ondervinding van dat werk hebben. De rijkste goudvelden liggen aan een klein zijtakje van de Albasichadie bij Albasichin in de Amur valt. In Juli werkten er 120 mannen; in September waren er 300 en het aantal is aanhoudend vermeerderd. Onordelijk heden, die onder de goudzoekers voor kwamen, werden streng gestraft, en de bewoners van de omliggende kozakken- dorpen waren meermalen behulpzaam bij het uitleveren van gevluchte misdadigers om de levering van levensmiddelen aan de goudwasscherijen niet te verliezen. Te Birkenhead staan 2 officieren van het Amerikaansche schip J. F. Chap man terecht, omdat zij een matroos zoo ergerlijk mishandeld hebbendat hij aan de gevolgen overleed. Gedurende de ge- heele reis werd de arme man onder aller lei voorwendsels geslagen en eindelijk lieten zijne beulen hem boven in een der masten hijschen en daar uren lang han gen. Hij werd bewusteloos, verstijfd van koude, afgesneden en de pogingen om hem tot bewustzijn te brengen waren te vergeefs. Hij stierf eenige uren later. De landbouwer W. van Benschop was 2den Kerstdag met zijne familie uit rijden gegaan. Te Oudewater, 2 uur van Benschop gelegen, aangekomen zette hij het paard gespannen voor het rijtuig op stal en begaf zich in de herberg. Een uur later wilde hij verder rijden en vond tot zijne verbazing paard noch rijtuig. Dadelijk liep hij naar huis en vond het paard hinnekende voor den stal staan. Het beest heeft onderweg nog twee rijtuigen ontmoet en is te Benschop aan gekomen zonder dat er iets beschadigd of gebroken was. Dezer dagen zag de machinist van den stoomtram Den Haag-Scheveningen een stuk hout op de spoorstaven liggen. Hij stopte er voor en het stuk hout werd door eendaar op post staandmilitair wegenomendie echter bekende het er zelf op gelegd te hebben en op de vraag van den conducteur met welk doel hij dat gedaan had antwoorde„het is maar een lolletje." Vermoedelijk zal deze zaak echter wel gevolgen hebbendie de betrokken krijgsman minder „lollig" zal vinden. De aardbeving in Spanje heeft zich over acht provinciën van Andaluziëon geveer 1/6 van geheel Spanje uitgestrekt. 40 k 50 steden hebben meer of minder geleden; uit vele andere plaatsen, niet met het telegraafnet verbondenverwacht men nog bericht. Als gewoonlijk ging de aardbeving van hevig stormweer vergezeld. De beweging van den aardbodem had van het W. naar het O. plaats. Er werden drie bgzonder hevige stooten gevoeld; gelukkig was de eerste naar verhouding minder sterk, zoodat de bevolking hier door op het gevaar opmerkzaam werd ge maakt. Velen konden nog bijtijds uit de woningendie na weinige seoonden in stortten vluchten. De duur van de aard beving, waarschijnlijk overdrevenwordt door eenigen op 50 seconden door anderen op 80 sec. gesteld. Hieuwe schokken werden gevoeld. Een correspondent te Brussel schrijft aan de H. R. C. Groote sensatie in de kringen onzer rechtscolleges en onzer balie wekt de strafrechteiyke instructie tegen een lid der balie tevens rechter-plaatsvervanger geopend. De verdachte is een jong en schrander man, die tot dusver zeer gunstig bekend stond en zeer gezien was in onze kringen, en desniettemin wordt hij beschul digd van verschillende geldverduisterin- genvan misbruik van vertrouwen en zelfs van oplichting. De geruchten, die er in den laatsten tijd omtrent hem ver spreid werdenweigerde men te gelooven maar reeds heeft het onderzoek aan 't licht gebracht dat twijfel niet meer mo- gelyk is. De instructie geschiedt door een lid van het hof van Appèl, daar de beklaagde als plaatsvervangend rechter voor dit forum moet terechtstaan. Een zeer onaangename oudejaars avond is den leeraren aan de hoogere burgerschool te Den Haag bezorgd. De portier had de traktementen der leeraren tot een bedrag van ruim ƒ3200 op een behoorlijk onderteekende betaalsrol ten kantore van den gemeente-ontvanger aan het stadhnis in ontvangst genomen. Hy begaf zich onmiddelijk naar het agent schap der bank en wisselde daar de specie tegen bankpapier, hetwelk hy in een portefeuille in den bovenzak van zijn over jas borg. Het schijnt dat het bankpapier uit de portefeuile stak en voor een gedeelte zichtbaar waswaarvan behendige handen gebruik kunnen hebben gemaakt om het pakket er uit te lichten. De man althans is het geld kwijt. De drager van het geld herinnert zieh een man in verdachte houding in de vestibule van de bank te hebben zien ronddwalen en ook het per soneel van de bank heeft daar twee mans personen gezien, naar hun uiterlijk te oordeelen Engelschenwelke lieden kort na het voorval spoorloos verdwenen waren De politie heeft van het gebeurde procesverbaal opgemaakt. Daar de betaalsrol naar behooren inge vuld was zullen waarschijnlijk de leera ren zelf de schade moeten dragen. In de Leeuw. Ct. wordt met by- zondere ingenomenheid melding gemaakt van een 35-jarig jubilé, op 1 Januari '85 gevierd. Het geldt den postschipper J. Toren, die met 't vervoer der brie venmalen van Hes op Ameland naar Hol- werd is belast. Sedert 1848 boots man van de te Hes gestationeerde reddings boot der Hoord- en Zuidhollandsche Reddingsmaatschappijheeft hy nooit ge aarzeld, waar anderen den moed reeds hadden opgegevenomhetzij by dag of by nacht, by vliegenden storm, hagel- of sneeuwbuien en hemelhooge zeeën niettegenstaaande hy een vrouw en kin deren in angst thuis liet zyn leven voor zyn evenmensch te wagenzonder te vragentot welke natie de bemanning behoorde van het schip, dat op strand was geraakt. Wat vooral pleit voor Toren's moed, beleid en tegenwoordigheid van geest, is wel, dat, wanneer hy als stuurman in de reddingsboot gaat, er zich immer het dubbel getal en meer zeelieden aan melden om het waagstuk mede te onder nemen zeggende„Als Gerben Toren aan den stuurriem zit, dan is 't klaar." Op 2 Januari des avonds ten 9 uren had te Londen weer eene ontploffing plaats, ditmaal op den onderaardschen spoorweg tusschen de stations Towerstreet en Kings Cross. De ambtenaren van den spoorweg zeggendat zij door dynamiet is veroorzaakt. Een aantal vensterruiten werden verbrijzeld en de gaslichten uitge doofd. Er is niemand gewond en ook de spoorlijn is niet beschadigd. Dezer dagen overleed te Benares, in Britsch Indië, een generaalsweduwe Mrs. Kennedy, die 97 jaren oud werd en 18 kinderen, 80 kleinkinderen, 73 achterkleinkinderen, en 5 achter-achter kleinkinderen nalaat. Haar vader, haar echtgenoot, 2 zoons, 1 schoonzoon en 4 kleinzoons zyn of waren Engelsche ge neraals, en er zyn ook een aantal kolonels, kapiteins en luitenants onder de nako melingen van deze krijgsmansmoeder. Iedere party in den Duitschen Rijks- dag heeft een eigen snuifdoos. Diedoozen zyn een geschenk van den „wilde" (d. i. tot geen bepaalde partij behoorenden) af gevaardigde Sander, die zorgt dat zy altijd gevuld zyn. Sander is nl. snuiffabrikant. Te Corning, by Buffalo (Ver. St.) heeft weer een schouwburgbrand gewoed. Het operagebouw aldaar werd geheel in de asch gelegd. Vermoedelijk ontstond de brand door het onvoorzichtig weg werpen van een brandende sigaar. De schade bedraagt 20,000 dollars. Er wordt geklaagd over de slechte behandeling welke de Israëlieten in Ma rokko ondervinden. Uit Damnat gevluchte Joden wisten treurige staaltjes daarvan te verhalen. De Amerikaansche consul- generaal wendde zich ten behoeve van de onderdrukten tot den Sultanmet ver zoek, dat de Gouverneur afgezet zou worden, en de Sultan zond een afgevaardigde, om de zaak te onderzoeken. By de komst van dien gezant trachtte de Gouverneur een aantal Israëlieten te dwingen tot het onderteekenen van een verklaring, dat de klachten van hen en hnnne stamgenooten ongegrond waren. Zy weigerden en werden zwaar geboeid in de gevangenis geworpen. Toen wist de Gouverneur andere Israëlieten door be dreigingen over te halen tot het onder teekenen van de valsche verklaring. Dit stuk werd aan den Sultan gezonden en door dezen vertoond ter weerlegging van de beschuldigingen tegenover den Ame- rikaanschen consul. De deputatie uit Damnat, die voor eenigen maanden Tanger bezocht, wist echter anders te getuigen. De Joodsche inwoners worden door den Gouverneur Jellali en zyn handlangers op allerlei wij- zen afgezet en tot den bedelstaf gebracht, zonder eenige reden gevangen gezet en tegen hoogen losprijs ontslagen enz. In de stad Luik wordt nu een be lasting op de piano's als weelde-artikel ingevoerd. Men is reeds bezig met het tellen van de instrumenten in de huizen. - Op den nieuwjaarsdag van 1884 ging een rijk jonkman te Liverpool met een zijner vrienden een weddenschap aan, dat hij het geheele jaar lang den nacht ónder den blooten hemel zou doorbrengen. De prys was 10,000 p. st. (ƒ120,000). De jonge man liet zichvoor veel geld, allerlei opzettelijke toiletten voor alle jaar getijden maken en hij had bijna zijn wed denschap gewonnenals niet op het laatst een ongelukkig toeval tusschenbeide ge komen ware. Op Kerstavond had hij zich nl. voor hij naar zijne koude rustplaats ging wat al te veel met verwarmende dranken ge-

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2