sterkt en de politie bracht hem „in ken- nelijken staat" naar het bureau, waar hij dien nacht op stroo moest liggen. Hp had nn de weddenschap verloren en het armzalige gedwongen logies kostte hem dns niet minder dan 10,000 p. st. Dezer dagen trok een stoet van duizenden ratten door het plaatsje Reck linghausen, in Westphalen. Zij kwamen i voorbij Coesfeld, over Lette, Wehlde, Bornste, zwommen de Stever en bij Flas- heim de Lippe over en trokken zoo naar Recklinghausen. Van daar vervolgden de zonderlinge reizigers hun tocht over Her ten naar Grimberg, waar zij zieh in de Emscher begaven. Van verwoestingen door hen aangericht hoort men niet veel. Te Bayreuth heeft een Kerstgrap treurige gevolgen gehad. Een 7-jarige knaap werd door een paar mannendie geschenken rondbrachtenzoozeer ver schrikt, dat hij de spraak verloor. Hij is nog altijd niet hersteld. Zaterdag namiddag ten half drie zijn op een der vijvers in het Bosch te 's Hagewaar honderden menschen schaatsen reden, zes personen door het ijs gezakt. Zij werden allen geredééne dame evenwel slechts met de grootste moeite. Vrijdag-avond had in het „Kleine Veentje" te 's-Gravenhage een betreu renswaardig ongeval plaats. Twee zand gravers uit Delft, baas en knecht, waren bezig met het iaden van eene schuit. Tijdens het afgraven van een der duinen schoot eene zandmassa af, de eerste wist zich er nit te werken. Een oogenblik daarna kwam eene tweede zandlaag naar benedendie ditmaal den baas geheel begroef, zoodat er geen spoor van hem te zien was, Heden morgen werd met veel moeite zijn lijk uit het zand gedolven. Het Volapük, de nieuwe wereldtaal, telt ook te Purmerend reeds beoefenaars. Wie op Nieuwjaarsdag een wandeling door het plantsoen deed, heeft zich hiervan kunnen overtuigen. Nabij de ijsbaan waren houten borden geplaatst, waarop te lezen stond „IJsbaanclub Eendracht. Yson.V.troUwt." Menigeen in die bunrt maakte reeds aanstalten om de vlag uittesteken, niet anders denkende, of Yson. V. moest de naam zijn van den baanveger die zich op Nieuwjaarsdag in het huwelijk begaf. Vóór men evenwel de driekleur had ontrold, kwam een taalkundige vertellen, dat „Yson. V. trouwt" in onze taal wil zeggen„het ijs is niet vertrouwd." Zoolang het Volapük niet meer algemeen bekend is zou 't misschien wenschelijk zijn, zich maar in gewoon Hollandsch uittedrukken. Een eigenaardig cadeau werd dezer dagen door een student te Leiden verzonden. Hij adresseerde eene canapé aan het bureau van den commissaris van politie en ver zocht dat menbel in een der deetentie- kamers te plaatsen. Zender had reeds menigen nacht daar doorgebracht en hoopte insgelijks, dat in de toekomst zulks nog menigmaal het geval zoude zijn. Om zich tegen koude en harde ligging te vrijwaren, h ad hij dit middel gekozen. Een aardige g tudentengrap voorzeker. Te Utrecht is een 24jarig jongeling bp het schaatsenryden in een wak geraakt en verdronkennabij Joure zakten twee personen P. H. L. met zijn meisje, door het ijsbeiden verloren het leven. Een blijde aankondigingEen schil der die verscheidene jaren studies van landschappen heeft gemaakt is bereid aan de leerlingen, die hem hun vertrouwen schenkende geheimenwelke de natuur hem heeft ontsloten, mede te deelen. Inlichtingen te verkrijgen, adres Reeds meermalen werd op het scha delijke der corsetten gewezen. Zie hier een nieuwe waarschuwing. Op een bal te Bazel zakte dezer dagen een dame gedurende het walsen ineen. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch te vergeefs. Eenige oogenblikken later gaf zij den geest. De jeugdige coquette had zich te eng geregen om eene Jine taille te vertoonen. De dood was het gevolg harer dwaze ydelheid. Men verwijt dikwijls de Dnitsche kri tiek kleingeestigheid en letterzifterijerger maakt het echter een Pransch criticus, die een groot anachronisme in de juweelen van Sarah Bernhardt als Theodora ontdekt meent te hebben. De smaragden in haar oorringen hadden een doffen glans, terwijl, II volgens onzen fijnen opmerker, zulke j| I steenen gedurende het Byzantijnsche tyd- perk in Europa nog niet bekend waren I daar zij slechts gevonden worden in de mijn van Muzo Colombia. De eenige smaragden, welke een Byzantynsche schoo- ne zou hebben knnnen dragenwaren de matte steenen uit de mijnen van Beneden- j Egypte. Dit herinnert aan de kritiek door een Amerikaanschen boer voor de schilderij van Dubufe, Adam en Eva voorstellende, uitgesproken. Aan de figuren kon hij geen fouten ontdekken maar de appel schond in zyn oog de schoonheid van het stuk. Deze was tochzooals hij boos zeideeen nieuw soort van pippeling door hem zelf in den handel gebracht. De moeder van de bekende Louise Michel is overleden. Die oogenschynlyk kleine gebeurtenis heeft haar belang, omdat Louise Michel, ten gevolge van de ziekte harer moeder, tijdelijk was vrijgelaten uit de gevangenis te Clermont waar zy voor zes jaren is opgesloten. De moeder van Louise was een zeer rus tige en stille burgerjuffrouw, die niet kon uitstaan dat hare dochter het geheele land in rep en roer bracht met hare overdreven denkbeelden van ommekeer. Helaas, Louise Michel is sedert hare gevangenschap er niet kalmer op gewor den. Men heeft haar niet in gemeenschap met anderen opgeslotenmaar afzonder lijk in eene cel. Dit schijnt haar verstand, dat toch al niet zeer sterk wasnog verder te hebben geschokt. Zy is thans be zwaarlijk meer te tellen onder degenen die gezond van hoofd zijn. Uit een staat kundig oogpunt zou het jammer zyn als Louise Michel het slachtoffer werdzoodat hare invrijheidstelling onder goed toezicht der overheid gezette overweging verdient. Louise is eerlijk en goedhartig, en mar telares van hare overdreven denkbeelden van volksheil. Dat weet het volk zeer goed. Sterft zy in de gevangenisof wordt zy er krankzinnig, dan zou daar van ongetwijfeld politieke munt geslagen worden door de vijanden van het ministerie. Een recht aanschouwelijke voor stelling van de verbazend groote drukte in den Nieuwjaarsnacht op het postkantoor der Duitsche hoofdstad wordt in de N. li.Ct. door een harer Berlijnsche corres pondenten gegeven. Het volgende eigen aardig gedeelte zyn wij zoo vrij er aan te ontleenen »Te midden van al de drukte en beweging kwam er plotseling een oogenblik van stilte. De torenklok van het raad huis deed hare twaalf slagen weergalmen, en op 't zelfde oogenblik stapte in iedere zaal een postillon binnenom met krachtig hoorngeschal de intrede van het jaar 1885 aan te kondigen. Dan blijft alles tien minuten in rust. Naar oud gebruik ver scheen de directeur van het postkantoor, de Heer Niederstadt, in den kring der ambtenaren en hield een korte toespraak, eindigende met een hoera ter eere van den genialen schepper der Duitsche Rijks- post, den directeur-generaal drStephan. Aan de lagere beambten werd koffie met pannekoeken rondgepresenteerd.; voor de hoogere liet de directeur een Sylvesterbowl aanrukken. Na dit korte intermezzo ging alles weer met nieuwen lust en kracht aan den arbeidwant hetisdaareen zaakvaneer, dat eropNieuwj aars dag geen enkele brief blyft liggen en het gezamenlijke personeel zegevierend uit het strijdperk van den Sylvesternacht te voorschijn treedt. In dat opzicht zyn allen, onverschillig van welken rang, met denzelfden geest bezield. „Midden in den nacht kwam de geheim raad Schiffmann als vertegenwoordiger van den directeur-generaal op het bureau om de werkzaamheden in oogenschouw te nemen, waarna de directeur Nieder stadt vervolgensevenals al zijn beambten den geheelen nacht op zijn post bleef tot de laatste brievenzak geledigd was. Hoe later in den nacht, zooveel te belang wekkender werd het schouwspel. „Elke brief moet voor de bestelling gestempeld worden. Dit geschiedt in het midden der groote sorteerzaal door middel van machines. Terwyl een flink geoefend man slechts 200 brieven per minuut kan stempelen en dan al spoedig vermoeid is levert de zelfwerkende machine er in dien zelfden tijd 400. Men laat aan den eenen kant de brieven er in glijden en dan vliegen ze aan den anderen kant gestem peld er uit. Een klein raderwerk zorgt nauwkeurig dat er geen enkele brief op een ander schuift, maar dat ze een voor een precies worden aangevat en gestem peld. „Tijdens de volle nachtelijke drukte II kwam er onverwachts een wagenvracht van 20,000 exemplaren van een nieuw weekblad onder couvert. Nauwelijks was die vracht opgestapeld, of daar kwam nog van den sneltrein uit Frankrijk eene lading, bevattende duizenden en duizenden exemplaren van het prospectus eener Fran- sche firma. Dan was er ook eene aardige bezending van een Berlynschen handelaar in koffiedie aan zijne begunstigers een allerliefst verguld met snijwerk versierd boekje in open couvert verzondmet een zak-almanak, waarop de naam der firma prijkte. Een der rondgeleidende ambte naren wees daarbij op een nienwen hoogen stapel brieven en zei: „zoo gaan we voor dezen nacht op het vierde mili- oen los; met al het papier dat ons van daag door de handen gaatkan men wel onzen geheelen raadhuistoren en misschien nog wel den Keulschen Dom bedekken."" Een paar Engelsche dames hebben een niet aangenaam avontuur met de Haagsche politie gehadhoewel toch niet zoo onaangenaam als het publiek gerucht wilde doen gelooven. Zeker is het dat zij door eenigzins zonderlinge kleeding de aandacht van het straatpubliek trokken en dat weldra de meening ontstond waarschijnlijk gegrond op de niet onbe kende onvrouwelijke reishoeden dat men hier met verkleede pickpockets te doen had. Als zoodanig werden zij aan een politie-agent aangewezen die geen Engelsch verstaandehet best meende te doen de dames in een politiebureau in veiligheid te brengen. Volgens het publiek gerucht nu zouden zij daar niet zeer kiesch behandeld zijnzoodat zij later in haar hotel teruggekeerd, meen den dat de politie haar officieel excuus zou komen vragen. Andere berichten daar entegen melden dat er niets onbehoorlijks is geschied en dat een politie-inspecteur de Engelsche taal machtig haar daar ter plaatse reeds alle verlangde opheldering gegeven heefto. a. ook zeggendedat de overbrenging naar het bnreau alleen geschiedde om haar voor overlast van het publiek te vrijwaren. In zoover zou er dus ook geen reden tot excuus zijn. De dames zijn met een haar aangeboden rij tuig naar haar hotel teruggevoerd. Een schoenmaker te Longueran, in het Fransche departement Cótes du Nord, is tot een maand gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij een jonkman, Fouré genaamddie uit ijverzucht een moord aanslag op een meisje pleegde, geruimen tijd in zijne woning voor de nasporingen der politie verborgen had. Werd deze man strafbaar door zijn al te groote hulpvaardigheid jegens den mis dadiger, het slachtoffer ondervond een geheel andere behandeling van een der dorpelingen. Deze kwam, terwyl zij zwaar gewond aan den kant van den weg lagdaar voorbij ondervroeg haar omtrent het gebeurde en ging toen verder zonder iets voor haar te doen. Die man viel echter niet in de termen van de strafwet. De Koning en de Koningin ont vingen heden op de Nieuwjaars-receptie ten Hove de groot-officieren en leden der hofhouding, ook die van het Huis van Prinses Hendrikde Ministersden Vice- President van den Raad van State en de beide Hofpredikers; ook Kolonel Hojel, gewezen adjudant van wijlen Prins Alex ander, werd onder de aanwezigen opge merkt. Z. M. was in tenue van opperbevel hebber der vloot en drukte op hartelijke wijze velen de hand. De krijgslist van het paard van Troje is eenigen tijd door smokkelaars over de Fransche grenzen op hun manier nage- gevolgd. Zij wisten talrijke bezendingen fijne tabak en sigaren in hobbelpaarden verstopt aan het waakzaam oog der grensbe ambten te onttrekken. Het ging een geruimen tijd goed, maar eindelijk begon het groote aantal ingevoerde hobbelpaarden dat op een manie van de Fransche jeugd voor dit speelgoed scheen te wijzen achterdocht te wekken en bij onder zoek kwam de list uit. Een zonderling voorval gebeurde dezer dagen op een morgen te Exeter. Werklieden in een smidse hoorden hulp geschreeuw uit de naburige rivier, snelden toe en vonden een vrouw met den stroom worstelen. Ijlings werd een bootje los gemaakt en de vrouw geredmaar deze verklaardedat er nog een kind te redden viel. Werkelijk vonden de mannen een i pas in het water geboren wicht, en nu i werden moeder en kind beiden geluk- i I kig levend in een rijtuig naar huis gebracht. Het zal belangwekkend zijn den ver deren levensloop van deze species van het geslacht der aquatiliën gade te slaan. Wij meenen onzen lezeressen geen ondienst te doen door mededeeling van het volgende Door het wasschen in water, waar in bleekpoeder was opgelost, heeft eene vrouw te Hilversum het verlies van een vinger te betreuren. Na zich aan den vinger een onbeduidende wonde te hebben toegebracht, ging ze argeloos met wasschen voortten gevolge waarvan de vinger sterk opzwol en zoodanig ontstak, dat in het Utrechtsche gasthuis, waarheen de vrouw zich ter genezing begaf, noo- dig geacht werd den vinger af te zetten. Het schynt nog onzeker of de hand ge nezen zal. HAARLEM, 6 Januari 1885. De heer J. Moerbeek, hoofd der openbare kostelooze School Lett. D her dacht de vorige week den dag, waarop hy voor 50 jaar bij het openbaar lager Onderwijs te Haarlem werd aangesteld. De jubilaris ontving, behalve vele andere blijken van deelneming in dit feest, van den Gemeenteraad ook eene gratificatie in geld. De brievenbesteller H. D. Swart, thans belast met het incasseeren der post- kwitantiënherdacht den len Januari 1.1. den dag waarop hij voor 25 jaren als zoodanig in dienst trad. De jubilaris ont ving een fraai cadeau van zijne collega's. - Na eene ziekte van enkele weken is 11. Zondag alhier overleden de heer Mr. A. J. Duijmaer van Twist. Na in verschillende rechterlijke betrekkingen werkzaam geweest te zijn bekleedde deze kundige rechtsgeleerde sedert Juni 1871 het ambt van rechter in de Arrond. reohtbank alhier en sedert Mei 1877 dat van vice-president van dat college. Gisteren had de teraardebestelling plaats van den heer Mr. F. L. Willekes Macdonald, advocaat en procureur bij de Arrondissements rechtbank alhier. De overledenedie als een zeer bekwaam rechtsgeleerde bekend stond, had als vrij williger deelgenomen aan de krijgsverrich tingen van 1830 en was versierd met het metalen kruis. In 1884 zijn op de algemeene be graafplaats hier ter stede ter aarde be steld 11211ijkenals 662 van Protestanten 443 van R. Katholieken en 16 van Is raëlieten. In het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis alhier werden gedurende het afgeloopen jaar verpleegd 140 mannen, 113 vrouwen, 26 kraamvrouwen en 26 kinderen. In verpleging bleven op 1 Januari 1885, 11 mannen, 6 vrouwen, 2 kraamvrouwen en 5 kinderen. Ten behoeve van de algemeene armen is in 1884 in de zoogenaamde Bruidenbus en aan enkele giften ontvan gen 460.405 Het stedelijk Museum van Schilde ryen en Oudheden op het Raadhuis alhier is in de afgeloopen maand December be zocht door 115 personen tegen en door 233 personen zonder betaling. Het Museum van Kunstnijverheid, op het Paviljoen alhier, is gedurende het jaar 1884 bezocht door 10.657 personen tegen 6925 in 1883. De cursus voor fraaie handwerken, onder de leiding van mej. van der Kaayzal in een der lokalen van het Museum in de eerste helft van Januari een aanvang nemen. In het verkooplokaal de Gouden Leeuw" van den heer A. H. Poortman, makelaar alhier zijn in 1884 verkocht 233 perceelen, voor f813,608, en op gehouden 66 perceelen, voor ƒ289,075. Totaal verkocht en opgehouden 299 per ceelen, voor ƒ1,102,683. Door de politie alhier is in beslag genomen een valsche gulden voerende de beeltenis van Koning Willen III en het jaartal 1858, die bij onderzoek aan de Rijks- mnnt gebleken is te bestaan uit tin met uiterst zwakke sporen koper en lood. Door de politie alhier zijn in 1884 357 processenverbaal opgemaakt wegens misdrijf en wanbedrijven en 892 wegenB politie-overtredingenwaaronder 657 ter zake van dronkenschap.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3