drie in dienst bij het korps genietroepen in Nederland te volbrengen. Bij het aan gaan van de verbintenis geniet hij eene gratificatie van f 50. Als hij na drie jaren naar Indië vertrekt ontvangt hij eene gratificatie van 300. Naar gelang hij in dien tijd tot kor poraal of sergeant wordt bevorderdwordt de in Indië te volbrengen diensttijd van 7 jaren verminderd tot op zes of vijf jaren. Alleen jongelingendie behoorlijk kun nen lezen en schrijvenen bedreven zijn in de toepassing van de vier hoofdregels der rekenkunde, komen in aanmerking. Gegadigden behooren zich tusschen 1 en 20 Maart e. k. aan te melden bij een der plaatselijke of garnizoens-kommandan- ten of bij den kommandant van het korps genietroepen te Utrecht. Hierbij wordt in herinnering gebracht lo dat uit het kader der genietroepen, na een in in Indië af te leggen examen militaire opzichters der genie aldaar wor den gekozen2o dat militaire opzichters nadat zijbij voldoening aan de voor hen vastgestelde nadere examens, zijn bevorderd tot opzichter le klasse, bij goed gedrag, in aanmerking komen tot vervulling van vacaturen bij het korps magazijnmeesters der genie (luitenants en kapiteins), 3o dat de sergeant van het Ned. Indische leger die 24 dienstjaren kan doen gelden waarbij de in Ned. Indië doorgebrachte diensttijd dubbel telt, op zijne aanvrage in het genot gesteld wordt van levens lang pensioenten bedrage van minstens 260 's jaars. Afdrukken dezer oproeping zijn koste loos te verkrijgen bij het departement van koloniën. Onder de meest beklagenswaardige vrouwen van Europa behooren voorzeker die uit den boerenstand in Rusland. Zij worden beschouwd als wezens van lagere ordegeheel ontbloot van gezond ver stand of logika en die, opdat zij haar plicht in het huisgezin vervullen, zeer nauwkenrig worden nagegaan en zelfs nu en dan geslagen. Zij toch mag nooit uit het oog verliezen, dat zij een heer en meester heeft. De gewoonte brengt mee, dat de echtgenoot zijn vrouw als een slavin behandelt. De Rusische wetgeving heeft zeer wei nig gedaan om de vrouw tegen de wille keur van den man te beschermenhet is een bijzonderheid als de rechtbank tus- schen beiden treedthet is alleen dan als de behandeling, die het slachtoffer onder gaat van dien aard is dat de dood er het gevolg van zou kunnen zijn. Zelden vindt de vrouw recht en be scherming bij den magistraatzij wordt in tegendeel streng berispt omdat zij zich vermeet haar man aan te klagendie het recht en den plicht heeft zijn vrouw te kastijden. Wel zouden de vrederechters de arme vrouw willen beschermen, maar daartoe ontbreekt hun de macht. Somwijlen wordt de man tot een ernstige straf ver oordeeld, zelfs gevangen gezet maar niet voor langen tijd en eenmaal vrijbegint het oude leven opnieuw. Indertijd konden de vrederechters aan vrouwen welke door hun mannen mis handeld warenverlof geven de gemeen schappelijke woning te verlaten en in haar eigen levensbehoeften te voorzien. Nu echter schijnt de invloed der vre derechters zich niet meer zoover uit te strekkenwat blijkt uit een artikel van den heer Londmer over het lijden van de getrouwde vrouw uit den boerenstand voorkomende in den Messager de Justice. Wat de schrijver hier vertelt over de slechte behandeling en de wreedheden waaraan zij blootstaat, grenst aan het ongeloofelij ke. Heden dient de vrouw een klacht tegen haar man inmorgen brengt men haar met geweld tot haar dwingeland terug de mishandelingen beginnen opnieuw en men draait zoo voordurend in denzelfden kring rond. Het Yad. meldt dat de op Atjeh gesneuvelde officier, die Guillaume moest heeten, den naam draagt van Guillaume Hissink. In de naam- en ranglijst der officieren vinden wij P. C. G HisBinkJ. W. Hissink en S. Hissinkeerstgenoemde zal nu waarschijnlijk de bedoelde zijn. Volgens eene mededeeling van den burgemeester van Rotterdam in den ge meenteraad, is de scheepvaartbeweging aldaar in het afgeloopen jaar grooter ge weest dan ooit te voren. De vooruitgang mag zelfs met het oog op den gedrukten toestand van vele takken van handel en nijverheid, aanzienlijk worden geheeten. In het Twentsch Zondagsblad van Zondag den Januari komt de volgende advertentie voor: „Antiek. Te koop de door dominé Barbas, uit Delden, op den Kerstdag te Wierden afgesneden schelletjes van de collectezakjes. Greven Hindrik ,te Wierden, geeft onder 't motto «Brutaal" zeer gaarne nadere inlichtingen. In Zwitserland heeft een groot spoorwegongeluk plaats gehad. Een per sonentrein uit Winterthur kwam bij Oerlikon in botsing met een goederentrein De schok was zoo hevigdat er van den personentrein, die in den goederentrein liep, zes wagens verbrijzeld werden. Het getal gekwetsten is groot, hoewel het juiste aantal nog onbekend isen er schijnt geen menschenleven te betreuren te zijn. Een machinist is doodelijk gewond. In den avond van 7 October 11. werd ten nadeele van den Grand Central Beige te Maastricht ontvreemd een bedrag van 4641 mark, en als vermoedelijke dader van dezen diefstal gearresteerd ze kere L.kantoorbediendein dienst der voornoemde spoorweg-maatschappijTot heden mocht het echter der justitie niet gelukkende ontvreemde som op te sporen. Eindelijk is haar dit ten deele gelukt. Door een geestelijke ingelicht, die per briefkaart van de zaak mededeeling had ontvangenheeft zij Donderdag en Vrijdag in de nabijheid van het stationsgebouw opgravingen laten doenmet het gevolg, dat reeds 1260 mark zijn gevonden. Men hoopt nu ook het overige gedeelte op te sporen. In Berlijnsche bladen wordt het volgende voor waarheid opgedischt. Een jonge kellner, die nog tot de Pruisische reserve behoort, was met ver lof naar Nederland gegaan en viel te Rot terdam, nadat al zijn geld op was, in handen van een werver voor het Indisohe leger. De snuggere jongeling liet zich overhalen naar Harderwijk te gaanalleen op de belofte van den werver, dat deze ƒ300 aan zijne ouders te Berlijn zou zenden, die natuurlijk nooit iets ontvan gen hebben. Zijne papieren werden ver nietigd, en op valsche papieren onder anderen naam werd hij te Harderwijk geëngageerd. Na de eerste oefening ging hij met een aantal lotgenooten over op een exercitie-schip om in de Zuiderzee op de drijvende schijf te schieten aan boord van welk schip hij gelegenheid vond, door middel van een reizend si- garenkoopman een brief aan zijne ouders te zenden. Dezen wendden zich tot den Rijkskanseliermet het gevolg dat na verloop van eenigen tijd het ex ercitie-vaartuig het bezoek ontving van een merkwaardig gezelschap: den Duit- schen consul-generaal te Rotterdammet twee secretarissen en een Nederlandsch hoofd-officier. Alle man kwam in het gelid, en de eerstgenoemde bezoeker liet alle Duitschers uit het gelid treden. Drie man kwamen vooruit, onder welken de bewuste Berlijneren daar zij allen in Duitschland nog dienstplichtig waren werden zijonder geleide van een consulair beambtevan het schip in de Zuiderzee via Dordrecht naar Duitschland ge bracht. Van wien het verhaal afkomstig is, zeggen de bladen niet; maar als zij het uit den mond van den Berlijnschen kellner zeiven hebben opgeteekenddan heeft deze het in de kunst van met spek te schieten al zeer ver gebracht. - De weleerw, heer John. F. Athawes klaagt in de Timesnaar aanleiding van het schandaal met de twee Engelsche damesdat 's Gravenhage eene onaange name plaats schijnt te zijn om te bezoeken, en dit wel wegens de flaters van de Haagsche politie. Hij herinnert hoe in 1881 ook een Engelsch geestelijke daar zoo maar zonder omwegen op de straat werd beetgepakt en naar het politie-bureau gebracht. Dit echter was vergefelijker wijl men toen den moordenaar zocht van den kleinen Boogaart. Een particulier telegram meldt dat mevrouw Clovis Hugues is vrijgesproken. Zij is veroordeeld tot het betalen eener schadevergoeding van 2000 francs aan Morin's vader, die civiele partij gesteld heeft. Een dergelijk vonnis zoo in ons land eene onmogelijkheid zijn en wie daaraan nog mocht twijfelen, leze de volgende vragen en antwoorden van den voorzitter van het hof te Parijs en de gedaagde en vorme daarna ijn oordeel zelf. Nadat de voorzitter eenige vragen tot mevrouw Hugues had gericht, zeide hij tot haarDe moord dien gij begaan hebt is door niets te verontschuldigen. A. Vijftien maanden marteling, rekent gij dat voor niets Mynheer de voorzitter. V Er zijn vrouwendie in hare eer aangetastzich dadelijk wreken. Maar gij hebt vijftien maanden lang gewacht om u te wreken. Gij doodt iemand wegens beleedigingen,die vijftien maanden oud zijn. A. Maar Morin heeft zijne beschuldigin gen herhaaldtelkens. Gij hebt daar op uw stoel goed spreken. Doch die man heeft mij vijftien maanden lang zedelijk den dood aangedaan. Nóg eens, ik heb er een einde aan willen maken. V. Morin was veroordeeldgebrand merkt. Eén van beideóf gij wildet u tot het gerecht wenden, en dan hadtgij hem niet moeten dooden óf gij wildet hem doodenen dan had gij geen aanklacht bij de justitie behoeven te doen. Dit echter hebt gij wel gedaan, en Morin werd ver oordeeld. Gij waart dus gewroken. A. Morin den lasteraar né zijne veroor deeling heb ik willen dooden. Indien hij gezwegen had na zijne veroordeeling, dan zou hij nog leven. Mijnheer de voorzitter, gij neemt iemand gevangen die een brood heeft gestolenen gij laat niemand vrij die de eer eener vrouw rooft! (Morin was namelijk nog vrijomdat hij tegen zijn vonnis eene exceptie had opgeworpen zoodat de zaak nog nader moest behandeld worden.) Te eeniger tijd zou men mijne dochter toegevoegd hebbendat hare moe der eene straathoer waszooals Morin mij noemde. V. Morin, dit is zeker, heeft zich met eene vuile zaak afgegevenmaar hij werd veroordeeld. Daarvoor hebt gij voldoening gekregen. A. VoldoeningHet publiek zou zeggen Men noemt geen koe bont, of er is een vlekje aan, en zoo zou ik onteerdgeble ven zijn. V. De justitie is rechtvaardig jegens u geweest. Zij heeft Morin veroordeeld, gij kreegt alle voldoening en zijt dus niet te verontschuldigen wegens den moord. A. Maar ik herhaalMorin ging voort met mij te lasteren. V. Uw stelsel van verdediging rust op een valschen grondslag. Morin was niet de schrijver van de aan u of uwen echtgenoot gerichte briefkaarten. (Morin had op zijn sterfbed, toen hij niet meer spreken kon, dit met potlood opgeteekend.) A. Wie waarborgt mij dat hij er niet de schrijver van was? Morin was een slecht mensch. Hij kon ze heel goed ge schreven hebben. V. Welgij doodt een persoon wegens lastering op briefkaarten, en gij zegt er niet zeker van te zijn, dat hij ze geschreven heeft. A. Ik erken dat de hand niet van hem was, maar de briefkaarten konden onder zijn dictaat geschreven zijn. V. Nooit zal de rechtbank iemand zelfs tot een frank boete veroordeelen op enkele vermoedensen gij doodt iemand op bloote vermoedens. Morin was niet de schrijver van de laster-briefkaarten. A. Zoolang (en dit werd met vuur gezegd) gij mij niet den schrijver aanwijsthoud ik Morin voor den man die de briefkaarten heeft laten schrijven. Noem mij den schrij ver! Dit kunt gij niet. V. Hebt gij niet verklaarddat gij uwe kalmte eerst zult terugkrijgen als Morin dood is. A. Ja, ja. V. Alzoo, doodt gij een mensch om terug te komen tot uwe kalmte. A. Ja. V. Gij hebt gesproken van eene zedelijke marteling. Maar rekent gij dan het lichame lijk lijden van Morin voor niets. A. Ik heb meer geleden dan hij. V. Ik herhaalgij hebt iemand op bloote vermoedens gedood. A. Ik heb rust en kalmte willen te rugkrijgen. Die man deed mij verschrik kelijk lijden. De schavuit werd beschermd door de wet. Ik heb hem gedood ter plaatse waar ik hem gevonden heb, in het paleis van justitie. V. Ja, hij is gevallen aan den voet van het zinnebeeld der wet. Betreurt gij uwe daad? A. Ik betreur het diepdat Morin mij tot dit uiterste heeft gebracht. Maar wroe ging gevoel ik niet. De heeren Hoste en Miry hebben een drama, Waterloovoor het Belgisch tooneel geschreven een spectakelstuk dat in het Alhambra met grooten bijval wordt opgevoerd. Het wemelt van anachronismen en fouten tegen de geschiedenismaar er komt ééne fout in voor, die alle overtreft. Eene dame ontvangt een brief met rouwrand waarin de dood van haar bruidegom haar bericht wordt; later ontvangt zij een an deren brief van hem, waarin hij haar zijn aanstaande terugkomst meldt en nu ontdekt de dame, dat in den eersten brief het handschrift van haar verloofde vervalscht is... Alzoo moest de man zijn eigen dood bericht hebben geschreven en van het couvert met rouwrand met eigen tong de gom hebben bevochtigd. Een briefcouvert van 1815 moet voor verzamelaars al evenveel waard zijn als voor liefhebbers van muziek in dat jaar eene uitvoering van 't Wien Neerlands bloed. Ook daarop onthalen de heeren Hoste en Miry hun publiek. HAARLEM, 13 Januari 1885. Door den krijgsraad te dezer stede is 1.1. Vrijdag het vonnis uitgesproken in de zaak van den kanonnier H. M. Pape die op den avond van den lien Nov. a. p. te Amsterdam den koffiehuisbediende W. Kerkhoofen en onmiddelijk daarop zich zelf met revolver-schoten ernstig had verwond. Pape is schuldig verklaard aan poging tot moord en met aanneming van verzachtende omstandigheden veroor deeld tot een celstraf van twee jaren Er is door de afd. Haarlem van de socialistische Vereeniging een verzoek ge richt tot het bestuur van W. en W. om in eene vergadering de punten te weerleggen, die in een der voordrachten van December van het vorige jaar, door den Heer Tideman zijn uitgesproken. Het Bestuur van W. en W. heeft gemeenddit verzoek te kunnen inwilligen, doch daartoe een afzonderlijken avond gesteld en wel op Vrijdag a. s. waar elke bezoeker van de Maandagavond-voordrachten vrijen toe gang heeft, en voor dien avond ook toegang is verleend aan alle leden der Haarl. af- deeling van de socialistische Vereeniging. In den afgeloopen nacht ten 12 Va ure is een felle brand uitgebroken ten huize van den kruidenier en grutter Fid- delaar in de Zijlstraat alhieren ontstaan op den zolder in een meidenkamer door onvoorzichtigheid der dienstbode met de brandende kaars die in aanraking is geko men met de bedgordijnenwaardoor een zolder en nog een daarboven gelegen waarop verschillende koopmansgoederen aanwezig waren grootendeels zijn verbrand. De brandweer heeft goede diensten bewezen en het benedenhuis behouden, dat echter veel waterschade heeft bekomen. Alles is verzekerd. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den U Jan. 1885, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1. Miss. Ged. Staten met gemeentebe- grooting 1885. 2. Besluit Ged. Staten verdaging beslis sing gemeentebegrooting. 3. Miss. Ged. Staten goedk. besluiten verkoop grond aan A. van Duijn Jr. en verhuring grond aan B. Star. 4. Id. id. jaarwedde Comm. van politie. 5. Id. id. goedk. 8ste en 9de suppl. begrootingen. 6. Rapport Comm. fabricage zaak rekest K. Bakker Jz. 7. Voorstel raadslid J. TI. Krelage officieel verslag. 8. Voorstel B. en W. wijziging verorde ning Comm. van toezicht lager onderw. 9. Rapport id. wijziging verordening schoolgeld. 10. Voorstel id. rekest Gelr. Figee. 11. Id. id. rekest M. Weijers. 12. Miss. id. wijziging instructie Opzichter begraafplaats. 13. Voorstel id. rekest Schouten. 14. Rapp. Comm. reclames pi. dir. belasting. 15. Id. id. reclame J. W. B. Lemen. 16. Voorstel id. pensioenen, wijziging verordening. 17. Rapport id. id. rekest F. van Leijen. 18. Rekest Mej. C. A. Goteling Vinnis ontslag onderwijzeres school B. 19. Verslag Opzichter gasverl. over Dec. 20. Rapport Comm. fin. rekest J. Timmert, huur pakhuis Oostvest. j 21. Id. id. schoolgeld meis jesschool midd. onderwijs. 22. Trekking afdeelingen van den Raad. 23. Benaming straat B Leidsche vaart met missive van den heer B. Tideman.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3