zij het kind had gezegend. Er is thans geen genezen meer aan. De tooneelspeler A. S. Ie Gras heeft onder hartelijke en degelijke bijvals be tuigingen te Rotterdam zijn vijf-en-twintig jarige loopbaan op de planken gevierd. De nasporingen voor het vinden van den Heer V. C. Dijckmeester blijven tot dusver vrnchteloos. Er is een som van ƒ500 uitgeloofd voor den geen die eenige aanwijzing kan doen, welke tot zijne ont dekking leidt. Te Voorschoten had Dinsdagmorgen een treurig voorval plaats. De vrouw van een arbeider, die reeds vroeg naar zijn werk was gegaanwas nergens te vinden. Eindelijk vond men de ongelukkige aan den rand van eene sloot, half gekleed, dood liggen. Reeds lang is het woord: „over lading" aan de orde. De nadeelen van de „overlading" met school- en huiswerk zijn zoo breed uitgemeten, dat men thans misschien in ander uiterste zal vervallen. De hoogleeraar in de hygiene in Ber lijn heeft nu de stelling opgeworpen, dat het eene dwaling isinspanning van den geest als storend voor lichaamsont wikkeling en gezondheid te beschouwen. Ter verdediging van die stelling zegt hij o. a. „De geschiedenis aller tijden leert, dat de meest uitstekende mannen een hoogen leeftijd bereiken. Hippocrates werd 104 jaren, Michel Angelo 91, Mozes 85, Plato 82, Newton 85, Voltaire 80, Von Humboldt 90, Sophocles 92 jaren. En bovendien bevestigen niet tal van geleerden door hun eigen levenhoe dikwijls zelfs onder aanhoudende kwalen van verschil lenden aard, het leven tot op hoogen ouderdom kan gerekt worden? Voltaire en Kant waren van hun vroegste jeugd af zwak. Eerstgenoemde spreekt meerma len zijne verwondering uit over zijn lang leven. Ondanks zijne lichamelijke zwakheid, beheerschte hij de denkbeelden zijner eeuwis uitgever van 70 banden en dicht op zijn 82 jaren „Irene." Voor het gebrnik der hersenen wordt er eene levensvlam onderhouden, die ook al den ouden lichaams- deelen ten goede komt. Men schrijft echter dikwijls aan overlading toewat de schuld is van gebrekkigen aanleg." Zou de waarheid ook hier niet in het midden liggen? Een treffend ongeluk heeft gisteren morgen de bewoners van St. Denis schrik aangejaagd. Voorbijgangers vonden 's morgens om 8 uur midden in de straat den daglooner Arrachard met verbrijzelde hersenen lig gen. Deze ongelukkige was uit de 4e verdieping gevallen. Men vermoedde dat hij naar beneden was geworpen door zijn schoonzoon en zijn dochter, de echtge- nooten Clovis-Arrachard, bij wie hij woonde Voor den commissaris van politie ge bracht verdedigden zij zich met kracht tegen deze beschuldiging, maar de rech ter heeft toch gemeend ze te moeten ar resteeren. Later zijn zij in vrijheid gesteld omdat het rechterlijk onderzoek ten volle hun onschuld heeft uitgewezen. De Utrechtsohe correspondent der N. R. Ct. schrijft het volgende datniet alleen om den geestigen vorm, waarin het is geschreven wat wij van dien schrijver gewoon zijn maar ook om den inhoud de aandacht verdient van hen die in andere gemeenten voor het volk iets willen doen. Zou ook elders niet een zangvereeniging willen helpen om zulk een volksconcert te geven? De correspondent schrijft dan: De feesten, die de „Vereeniging tot veredeling van volksvermaken" hier ter stede geeft, vallen blijkbaar zeer in den smaak van het volkdat telkemalen wan neer de gelegenheid wordt aangeboden, in groote getalé opkomt. Maandagavond werd in „Tivoli" weder een volksconcert gegeven en de groote zaal was bijna geheel vol. Blijkbaar meende men aan den ingang, dat zij reeds geheel vol waszóo vol dat er niet tien meer in kon; althans Joan Smit, die kwam om zijn kunstbroeder, den talentvollen dilettantviolist Hamburger te hoorenmocht het tourniquet niet passeeren. Zoo wordt hier de kunst door de concierges van „Tivoli" in den kun stenaar geëerd. Overigens heerschte de voorbeeldigste orde in de zaal. Aan het verzoek der commissie om geen drank mede te bren gen was voldaan en met ingespannen aandacht volgde men hetgeen door de zangvereeniging „Kunstmin" werd ten gehoore gebracht. De keuze van enkele uitgevoerde stukken scheen weer niet bijzonder gelukkig met het oog op het gehalte van het publiek. „Griekenlands worstelstrijd en verlossing" is ongetwij feld een schoon gedicht, maar het is „zeer" hoog. te hoog voor hendie het aanhooren, en blijkbaar ook voor hem, die zich aan de zware taak der declamatie ge waagd had. Dat waren dan ook de eenige oogenblikken dat verveling merkbaar was die echter ruimschoots vergoed werden door den kunstenaar Orelio, die met zijn edel geluid allen in verrukking bracht en wien daverende toejuichingen ten deel vielen. Het bestuur had. de goede gedachte gehad om den tekst der te zingen liederen op de programma's te doen drukken maar zelfs met den tekst voor zichwas Heye's dichtwerk voor allen zoo goed als Hebreeuwsch. Daar kwamen nog eeDige drukfouten bijdie de zaak niet veel duide lijker maakten en veel stof tot hilariteit gaven. Zoo declameerde de rederijker bij voorbeeld Waak op, mijn volk, schud af de slaafschc boeien Wat krijgt gij als een hulploos kind bij nacht En onmiddelijk was er een grappen maker, die door de zaal schreeuwde: een dotje! Als men de g uit het woordje: krijgt had weggelatenzou misschien deze regel begrepen zijn. Zoo vatte ook niemand hoe een krijgren stoet „met mirth en psalmen bestrooid" kan worden. Maar dat daar gelaten men amuseerde zich koste lijk zoowel zij voor wie het feest eigen lijk bestemd was als zij die er kwamen om eens onder „het volk" te zijn. En als deze laatsten het allen zoo goed getroffen hebben als ik, dan komen zij zeker den volgenden keer terng. Ik zat tusschen een man en eene vrouw indie volstrekt geen familie van elkanderniet eens getrouwd waren zei hij maar die toch een familietrek gemeen hadden zij waren beiden overdreven gul. De juffrouw hield mij onophoudelijk een zak ulevellen voor den neusen de man, die wel merkte dat ik niet van zoetigheid hield, bood mij voor afwisseling telkens zijn zak tabak aan. Rooken was verboden en „dan was zoo'n keessie een heele aar digheid." Ik vergoedde al die weldadendie ik beleefd maar kernachtig van de hand wees, met eau de cologne, die mijn buurman eenigzins teleurstelde, omdat hij gedacht had dat er, in weerwil van het verbod, „iets anders" in dat flaconnetje „gezeten"' had. Het bedierf echter zijn goeden luim niet, en ons discours leed er niet onder. „Wie is dat" vroeg hij mijtoen een luid applaus het optreden van Hambur ger aankondigde. „Dat is een violist", zeide iken voegde er ter verduidelijking bg „die speelt alleenheel alleen op de viool, en heel mooi ook." „O zoo! die is dan zooveul als een fijnspeuler, he? En die andere meneer, die zoo mooi zingt en die er net bijzit of het niks bijzonders is die daar, naast die andere meneer, daar ik niks van begrij p hoe hiet-ie ook weer, 't is zoon schoorsteenvegers- naam?" (Orelio, zei ik) „O ja. Orelio! Jongen, meneer!" wat zingt die mooi. Zou die dat nou geleerd hebben of zou dat angeboren zijn Ik heb wel is ge hoord dat zoo ies in de femillie zit, net as rood haar of klierenIk behoefde gelukkig geen antwoord te gevenwant mijn buurvrouw nam die taak op zich en sprak met een ulevel in den mond „Dat is een gave Gos, man Zoo ies ken je niet leeren. As de heer het huis niet bewaakt, te vergeefs waakt de wachter, staat er op het huis van meneer Kol, en zoo is het daar ook meê en dus Orelio trad op en stuitte met »Jantje zag eens pruimen hangen» den te ver wachten springvloeden de zanger deed dat op zulk eene voortreffelijke wijze dat mijn bnurman spijt had »dat i sen ouwe moeder niet meegenomen had. Maar asti de volgende keer weer zingt, zal ze mee al zou ze 't besterven. Dat mot ze hooren vóór ze dood gaat." Iets dergelgks hoorde ik veel bij het uitgaan en zulke opmerkingen uit den mond des volks zelf kunnen een wenk zijn, in welke richting de mannen, die belangloos zooveel voor ons volk doen het best hun doel bereiken kunnen. Dynamiet, revolver, dolk schijnen aan de orde van den dag De Fenians in Engeland koelen hun wraak over niet in gewilligde wenschen aan gebouwen en spoorwegen; de Fransche commune-mannen schermen met groote woorden en slaan op zijn hoogst elkander met flesschen en glazen om de ooren; de nihilisten in Rusland, onder hun geestverwanten het meest man nen van de daadsmeden en volvoeren bloedige aanslagen tegen het hoofd van den staat en zijn handlangers. Ziehier het beeld van onze hoog ge prezen eeuw! Zóo zijn de toestanden in bovengenoemde landen, zóo zijn ze in andere staten van Europa. In de hoofdstad van Oostenrijk zijn geheimzinnige moorden aan de orde van den dag. Duitschland bleef lang gespaard voor stille wraakoefeningen, en kwamen er enkelen voorde Dnitsche overheidwaar mee niet te spotten valt, wist ze aan de opmerkzaamheid van het publiek te ont trekken en maakte de goegeloovige ge meente wijsdat het rijk van den ouden keizer het paradijs op aarde was. Toen by de onthulling van het gedenk- teeken op het Niederwald een poging gedaan is om beeldkeizer en feestgenooten in de lucht te laten springenhoorde men eerst veel later hiervan nadat het de politie gelukt was de hoofdaanleggers op te sporen en gevangen te nemen. Gedurende het daarover gevoerde proces voor het rijks- gerechtshof in Leipzig vernam men de na dere bijzonderhedenwaaruit bleek, dat de aanslag van veel ernstiger aard was geweest dan men aanvankelijk dacht. Nu werd l.L Dinsdag avond te Frankfort een af schuwelijke moord gepleegd. Het slacht offer de heer Rumpffdoctor in de rechten, was een welgesteld man van ruim zestig jarigen leeftijd en eene allezins ordelijke levenswijze. Hij was hoofdzakelijk in dienst by de afdeeling voor crimineele zaken. In zijne functie is by dikwijls genoodzaakt geweest, eene onstuimige volksvergadering te doen uiteengaan, fly had zich bijzonder ver dienstelijk gemaakt door de ontdekking van den voorgenomen aanslag op het Niederwald, en was dan ook een der voornaamste getuigen in het proces te dier zake by het rijksgerechtshof. Toen er later in het bureau van den president van politie te Frankfort eene dynamiet- ontploffing heeft plaats gehad, werd er vermoed, dat dit eigenlijk op hem was gemuntwegens hetgeen hy by het voor- loopig onderzoek in de genoemde zaak gedaan had. Zyne dienstbodedie gisteren avond eenige boodschappen voor de huishouding was gaan doen, zag by hare terugkomst in het tuintje vóór het huis een man op den grond liggen. In de duisternis hem niet goed kunnende zienmeende zij dat het iemand in beschonken toestand was en ging zy eene vriendin halen, omdat zy niet alleen er voorbij durfde. Met hare vriendin toen naderbij komende herkende zy haren meester. Toen zy daarop trachtte zyn hoofd op te lichten, sloeg hy de oogen op, maar kon niet meer spreken en gaf op 't zelfde oogenblik den geest. Bij onderzoek bleek, dat hij met een driekanten dolk was doodgestokenen wel zóó dat hem door den mantel heen twee steken in het hart waren toegebracht. Yoor zoover men kon nagaan, moet de moord slechts zeer kort vóór de ontdekking gepleegd zijn. Van den dader is geen enkel spoor gevonden. Aan de spoorstations en in de straten zijn tot in den nacht verscheidene personen gearresteerd. Op de ontdekking van den dader is een premie van 3000 mark uitgeloofd. De meeste bladen veronderstellen dat de moord gepleegd is uit wraak van den kant der anarchisten. Volgens hier ont vangen particuliere berichten wordt in de steden rondom Frankfort en voornamelijk ook te Mannheim door de politie eene scherpe surveillance op de reizigers gehou den, terwijl er te Mannheim bovendien verscheiden personen in hechtenis zijn ge nomen. Onder Nieuwdorp hebben onlangs ook eenige meisjes in levensgevaar ver keerd wegens het gebrnik van gloeiende kolen in een gesloten vertrek. Dit feit geeft ons aanleiding op nieuw te waar schuwen tegen de verkeerde gewoonte, die sommige menschen nog altijd volgen om slaapvertrekken te verwarmen door middel van kolen in potten of teelen. Dat dit vaak zonder doodelijke gevolgen plaats heeft, mag worden toegeschreven aan de soort van kolen en de sterke lichaamsgestellen van hen, die zich in het vertrek ter ruste begeven. Maar aan genaam kan het in geeneu deele zijn terwijl het gevaar volstrekt niet denk beeldig is. Vreemd mag het daarom ge noemd worden dat niet de voorkeur gegeven wordt aan onverwarmde of ongesloten |i slaapplaatsen. Te Cats ging een meisje van 9 jaren voor hare ouders naar den molen om meel, kwam te dicht bij de wieken toen deze in beweging warenen werd daardoor vrij ernstig getroffen. Te Ameide is volgens het U. D. de koster en voorzanger der Herv. ge meente uit zyne betrekking ontslagen. Het zilveren doopbekken, dat hem ter bewa ring is gegeven, wil hij niet afgeven; dientengevolge is er, naar men zegt, dezer dagen gedoopt nit eengemberpot. Het proces van mr Clovis-Hngues heeft een Moedigen nasleep gehad. Naar aanleiding der vrijspraak kregen de heeren Théophile Chataignon, vriend van den afgevaardigde van Marseille en de heer Ferdinand Borie twist, waarop een duel met den degen volgde. De eerste werd. licht aan de hand gewondde laatste ontving een gevaarlijken stoot in de borst. Een merkwaardig tooneel viel Vrijdag in een rechtzaal in Engeland voor. Nadat een jonge vrouw wegens diefstal veroordeeld was nam zij haar schoen en wilde dien naar den rechter toewerpendoch dit werd haar door een gerechtsdienaar belet. Nu wierp zy den schoen een detective naar het hoofd, die door een zijwaartschen sprong den worp ontkwam. Minder ge lukkig was de heer, die naast hem zat en het projectiel juist tegen zijn hoofd kreeg. Op deze wraakoefening volgde een hevige uitbarsting. De gevangene begon te schreeuwen en te gillen en werd met moeite door drie man naar de cel terug gebracht. Wij vernemendat op uilnoodiging van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeelandin de tweede helft dezer maand, door den heer W. G. van der Wal, luite nant-paardenarts der 2e klasse, in garnizoen te Haarlemvolgens opdracht van den minister van oorlogin de provincie Zee land eenige openbare voordrachten zullen gehouden worden, in verband met des ministers voornemen tot het beproeven van den aankoop van inlandsche paarden voor het leger. Bedoelde voordrachten zullen gehouden worden op Dinsdag 20 Januari a. te Middelburg; Woensdag 21 Januari te Kruiningen; Vrijdag 23 Januari te Cortge- ne; Zaterdag 24 Januari te Zierikzee; Maandag 26 Januari te OostburgDinsdag 27 Januari te Hulst en Woensdag 28 Januari te Sint Maartensdijk. Behalve bij de voordracht in laatstgenoemde gemeente zullen by de andere een of meer paarden aanwezig zyn die eenigermate geacht kunnen worden aan bekend gemaakte ver- eischten te voldoen, ten einde den heer Van der Wal de gelegenheid aan te bieden om belanghebbenden duidely k aan te toonen, wat er aan ontbreekt en op welke punten bij den aankoop voornamelijk wordt gelet. Men vleit zich, dat velen hnnne be- belangstelling zullen toonen in deze niet genoeg te waardeeren pogingen van den tegenwoordigen minister van oorlog tot bevordering van de inlandsche paardenfok kerij. Dr. J. P. Dozy is met ingang van 1 Februari 1885, benoemd tot inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Noord-Holland, met toekenning van eervol ontslag als inspecteur voor het geneeskun dig staatstoezicht voor Zeeland. Men schrijft onsEr is geen nieuws onder de zon. De waarheid van Salomo's gezegde wordt meer dan eens bevestigd. De verordening, door de gemeenteraden van Leeuwarden en Amsterdam gemaakt, ten aanzien van het toezicht der onderwij zers op het gedrag der leerlingen buiten de school herinnert duidelijk aan vroegere dergelijke bepalingen. In het Placaet en de Ordonnantie, van de schoolordeninge, die men voortaan zal honden en de obser veren binnen den Lande en Graeffelickheit van Zeelandt," van 8 Februari 1583 en onderteekend door den Pensionaris Ch. Roels leest men o. a.»Die voorschreven schoolmeesters bezorgende voorts dat de Kinderen in het ny tgaan van de schoole stichtelyck mogen 't Huys gaen. Ende dat bij eenige van de scholieren acht ge nomen worde, oft sy over Strate den Eerweerdigen Persoonen, ende haren Oude ren, behoorlycke eere bewysen, om wie sy vernemen sullen contrarie ghedaen te hebben, ghestraft te worden naer behooren. »Ende sullen voorts de selve Kinderen maer twee ordinarise Speeldagen in de Weecke mogen laten hondenende gehouden zijn op de selve goede acht te nemen, dat die anders niet dan in eerlij cke spelen gheoeffent en de gheexerceert worden."

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2