KEUKENMEID, TWEEDE MEID, Benedenwoning, TE HUUR Krnisweg40 ADVERTENTIEN. Bemonstrantsch Zangkoor, DIENSTBODE, Eene DAME Keukenmeid Werkster gevraagd, Wordt gevraagd Eene WEDUWE Eene Jufvrouw, Grondig Piano-Onderwijs, Dienstmeisje TE HE l it KOST, INWONING Aangeboden TE HUUR Benedenwoning, TE HÏÏÏÏB of TE KOOP In de „school-ordre ten platten lande van Utrecht van May 1G54, 8 Febr. 1G55 ende van woord tot woord garonoveert 24 Maart 1674" leest men art 21„De Meester sal ook daarop wel letten, dat de kinderen in en buy ten de Schoolehet vloeken ende zweern afwennen, datse na hnys gaande, goede manieren houden, datse in sulken ordre als sy in Schoole sitten, uyt de School gaan, datse buy ten de Schoole niet en loopen spelenroepen ende vechten." De schoolmeester moest »syne scholieren met alle neerstigheid aansporen tot eerbiedinge, die sy hare Overheyd, Predikanten, Leeraars en Mees ters, Ouders, Mombers, ende andere eerlyke luyden schuldig zijn en tot behoorlyke eerbiedigheid jegens eerlijcke luyden." Hij moest zes dagen in de week school houden eu den kinderen twee halve speeldagen in de week geven, „totsnlke dagen de schoolarchen best geraden vin den en den kinderen verbieden sulke spelendie met misbruyck van het lot met peryckel van haar selveende van anderen luyden, hare glasen, huyzen, misgaders geldquistinge zijn vermengt, noch te gaan swemmen op periculeuze plaatsenen de tot dien eynde „notatores" stellendie op hare mede discipulen let ten opteekenenende schoolmeester aan dienen. (Klikkers dus!) De Ordonnantie op de scholen ten platten lande in Gelderland, van 3 Juni 1681 luidt in art. 14: „De schoolmeesters zullen ook sorgh dragen, dat de schoolkinderen haer niet komen te verlopenoff in de school off in het huys gaen in 't misbruyck van des Heeren Heylige naem, in vloeken, zweren lasteren ontugtigh spreken stelen, liegen, dobbelen, kaerts-spelen datse malkanderen niet slaen, bijnaem geven, haer of hare ouderen of vrinden fonten onderling niet en verwijten, off eenige andere ongeregeltheyt, met tieren roepen en andere gebeerden te sedigheyt en Godtsaligheyt strijdende, en plegen." Art. 15 „Sullen ter contrairie haer be- neerstigen om de kynderen in alle goede manieren, buyten en binnen de school te onderhoudenen haer inscherpen be hoorlijke eere ende respect aan alle eerlycke luydenwaerin de schoolmeester haer met een behoorlyck exempel sullen voor gaan." Met nog meer aanhalingen uit dien goeden, ouden tijd, waarin even hard over „ongebondene woesticheyt, daarinne de jeucht gewoon is op te wassen," ge klaagd werd als nu, zouden hierbij ge voegd kunnen worden, maar de opge noemde zeggen reeds genoeg. In de straten van St.-Louis (Ver. St.) ziet men sedert geruimen tijd onder de straatreinigers een oud soldaat, die in den burgeroorlog tnsschen de (Noor delijken en Zuidelijken door een schot in het linkerbeen getroffen werddat hierom afgezet moest worden. Aan het ondereind van het houten beendat hem er voor in de plaats werd gegevenheeft de invalide nu een bezem weten te bevestigenen onvermoeidveel vlugger dan anderenen zelfs niet zonder zekeren zwier, beschaamt hij door zijn werk al zijne kameraden. Een goede wenk van den heer Heering De onzijdigheid die in de openbare school in acht genomen moet worden, wordt wel eens zoo benepen, zoo neer slachtig en bekrompen opgevat, dat elke openbaring van geestdriftelke uiting van eerbied, ieder godsdienstig woord, ook wat niemand kwetst en wat allen kunnen onderschrijven, angstvallig wordt vermeden. Dan ontaardt het in een koud aanbrengen van eenige kundigheden alleenterwijl van de opleiding tot maat schappelijke en christelijke deugden niets terecht komt. Z. M. de Koning heeft gisteren ter gelegenheid van zijn zilveren feest als kolonel van het Oostenrijksch regement „Koning Willem Hl", aan tafel genoo- digd den Oostenrijkschen gezant te Gra- venhage en den hem begeleidenden adj udaut van Z. M den Keizer van Oostenrijk, beiden belast met de aanbiedingen der gelukwenschen van hun souverein met dit feest. Tevens namen de adjndant-generaal, chef van het Militaire Huis des Konings, de gep. luit.-gen. Van der Heyden en enkele andere hoofd-officieren aan dit diner deel. Gelijk wij in een vorig bericht veronderstelden, is de sniker, waardoor vergiftiging werd geconstateerd, wel de gelijk afkomstig nit Engeland. Het mon stertje, waarop de suiker uit Engeland is aangeboden en gekocht (langs niet officieelen weg in handen van deskundigen gekomen) waswat met de andere suiker niet het geval mocht heeten, geheel vrij van rattenkruid.Of in deze zaak alleen het toeval de schuldige isdan wel de fabrikant of de debitant is een zaak, die nog niet schijnt opgelost te zijn. „Een man zoo als hij zijn moet." Dit model van een getrouwd man laat zijne schoonmoeder bij zich in huis wonen en is hoogst beleefd tegen haar, wat hem ook voorgezet wordthij klaagt niet als de soep aangebrand is en het vleesch niet gaar en heeft nimmer aanmerking op koffie of thee. Zijne kleeren rieken niet naar tabak. Hij heeft den grootst mogelijken eerbied voor de witte gordijnen en rookt dns alleen buitenshuis. Hij veroorlooft zich nooit den geheimzinnigen slnier op te lichten, die den ouderdom zijner echtvriendin bedekt. Hij komt 's avonds vroeg thuis en geeft nimmer den wensch te kennen om den huissleutel te hebben. Hij betaalt zonder morren het huisboekjevraagt nim mer opheldering omtrent onvoorziene uit gaven en geeft steeds zijne wederhelft toe dat de rekening van de modiste nog al meê valt. De koning van Spanje is met de hem vergezellende twee ministers en verder ge volg den 10 dezer te Grenada aangekomen. Hij is onder algemeen gejuich ontvangen. Eene sleep rijtuigenten getale van meer dan 150 volgde den koningtoen hij zich naar de kathedraal liet brengen en daarna naar het Raadhuis, waar hij zijn intrek heeft genomen. De stad heeft weinig ge leden. Een der torens van het Alhambra is beschadigdzoo ook de kathedraal van binnen, bij de groote portiek. De parti culiere huizen hebben hier en daar door de eerste schokkendie van 25 December eenige schade bekomenmaar uiterlijk is er weinig of niets van te bespeuren. Men beweert, dat te Grenada in zeventien dagen omstreeks dertig schokken zijn gevoeld. De schrik heeft de bevolking nog altoos aangegrepen. De stratenplei nen en tuinen blijven bedekt met tenten. Rijk en arm zijn er eiken avond om de groote vuren opeengehoopt. Nog bijna dagelijks neemt men in An- dalusie nieuwe verschijnselen van geolo- gischen aard waar. Daartoe behoort vooral de ontdekking van zwavelhoudende bron nen nabij Alhambra. Alleropmerkelijkst is het voortsdat een geheel dorpsedert de eerste schokken van aardbevingzacht- kens langs den lageren rug eener vallei afschuift, en op sommige plaatsen der prov. Grenada heeft het den schijn dat de zon een half uur later dan gewoonlijk opkomt. Dit leidt tot de onderstelling, dat de bergketen van de Sierra Nevada gerezen is. Nog wordt gemelddat de gewone bronnen zijn opgedroogden dat een klein meer zich ergens, twintig voet diep, gevormd heeft. In 1788 en 1829 is de provincie Gre nada insgelijks twintig dagen lang door schokken van aardbeving bezocht gewor den. Evenals nu huisvestte men toen in tenten op de openbare wegen. Groot was destijds de aangerichte schade. HAARLEH, 16 Januari 1885. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de afgeloopen maand December, kan het volgende worden me degedeeld. Als aangetast door de in de wet genoemde besmettelijke ziekten werden aangegeven: 20 gevallen van mazelen, 7 van roodvonk en 2 van febris typhoïdea. Het totaal der overledenendaaronder begrepen 3 levenloos aangegevenenbe draagt 79. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend, 21.09 tegen 32,84 in de vorige maand. Aan lichaamszwakte stierven 14aan klierziekte 2aan kanker 4, aan stuipen 5, aan ziekten der adem halingsorganen 26 (waarvan 7 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 5onbeken de oorzaken 2 personen, terwijl 3 lijders aan kinkhoest, 1 lijder aan croup, 1 aan roodvonk en 1 aan mazelen bezweken. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 24, van 15 jaren 13, van 514 jaren 2van 1420 jaren 3, van 2050 jaren 5van 5065 jaren 7, van 6580 jaren 15, boven 80 jaren 7. Geboren zijn 66 jongens en 78 meisjes. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 14 Jan. A. Jansen en A. C. Tieskens. B. H. Witteman en J. Schoonderbeelc J. W. Bosboom en A. Kessens. GETROUWD. 14 Jan. E. M. de Vries en M. J. v. 01- denmark. 15 Jan. A. Poelenjee en F. C. Pieters. GEBOORTEN. 8 Jan. W. Groenendaal geb. Hartgerink, d. A. J. van Litk geb. Parmentier, d. 9 Jan, T. Hoeben geb. Vas, d. MJ Scheller geb. Roosendaal, d. M. G. Hom mes geb. v. Uden, z. L. C. J. van Wijk geb. Sauertaig, d. 10 Jan. W. de Reus geb. v. d. Spek, z. WHeesemans geb. v. d. Werft', d. G. Kok geb. Nijk, z. H. Godefrooi geb. Bock, z. L. Groene- wegen geb. v. Daalen, d. 11 Jan. M.v. Streepen geb. de Jong, d. C. v. d. Oostter- kamp geb. Rijbroek, z. H. H. v. Oerle geb. Briill, d. C. F. Bouman geb. Vester, z. E. Scheelings geb. v. Acker, d. 12 Jan. H. Pellemans geb. v. Houten, d. T. C. B. Immers geb. Bos, d. C. C. Sala geb. Romp, d. E. J. Snellens geb. Kol- lerie, z. J. Huijg geb. Nedcrkoorn, z. J. Neelis geb. Duineveld, z. M. Kramer gebZoonen, d. J. Mosterd geb. Visscher z. 13 Jan. J. M. de Ridder geb. de Groot, 2 z. E. Hazevoet geb. Renout, d. J. Dietzel geb. Palthe, z. 14 Jan. F. J. v. d. Wijst geb. Geerlings d. A. G. Schie- ring geb. v. Oorschot, z. A. M. v. Norden geb. Muntz, z. J. H. Wijkhuizen geb. Boerkool, d. A. P. Looman geb. v. Stijn, z. A. M. v. d. Valk geb. Peper, d. 15 Jan. A. M. v. Brussel geb. Tibboel, d. OVERLEDEN. 7 Jan. C. de Jager 39 j. Nieuw Heilig" land. W. Bek 79 j. Gasthuissingel. J. Zantvoort 3 j. z. L. Annastraat. J.A. Dingerdis 48 j. Damsteeg. 8 Jan. H. J. Kogenhop 7 j. z. Nieuwegracht. J. A. Komen 3 j. z. L. Heerenvest. A. W. Makkes 15 m. d. Kraaienhorstergracht. 9 Jan. H. v. Leeuwen 13 j. z. KI. Heilig land. Een levenl. aangeg. kind v. h. vrou welijk gesl. van. J. B. v. Schoonhoven Am sterdamstraat. 10 Jan. E. A. J. Kruijmel 15 j. d. Zijlzingel. H. W. J. Hoogerbeets 5 m. z. Palmstraat. C. Lewis 61 j. wed. J. de Kuiter Kraaienhorstergr. M. J. Smit 2 m. d. L. Heerenvest. 11 Jan. C. J. v. d. Schaar 16 d. d. Heerensingel. J. Go- defrooij 5 j. d. Tulpenstraat. 13 Jan. J. K. J. Meijer 8 j. z. Kraaijenhorstergr. J. E. Brauns 35 j. Sehooterweg. 14 Jan. J. v. Zomeren 1 m. z. Frankenstraat. J. J. Groen 9 m. d. Spaarnwouderstraat. H. J. Blei 3 j. d. KI. Houtstraat. E. v. Pol 78 jKraaijenhorstergr. J. B. Volmer 77 j. Ripperdapark. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politiedie dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een koralen armbandje met gouden sluiting. Een paar glacé handschoenen met bont. Een paternoster. Een spoormandje met zakdoek. Eenfanta- siehoed. Een zakdoek. Een pakje inhoudende kleedingstnkken.Een zweep. Een vergulde houten bal. -Twee schel len.Een griftenk oker.Een slede. Een vrouwenjak en muts. Een koperen moer van een rijtuigwiel.Eenige sleutels. In de tramwagens achtergelaten: Een tabakspijpje. Terng te bekomen aan het kantoor van de Gemeente-Reinigingeen zilveren kindervork. Bij den heer LandBaan 3a een granaten armband. Bij H. van Es, N. Kruisstraat 16, eene parapluie. Bij de GraafLange Heerenstraat 44een gedeelte van een fluit. Bij van Leeuwen, Dubbele Buurt 12, een zilveren paternoster. UITVOERING op Zondag 18 Januari 1885, des morgens ten 10 uur precies. Liederen: 74, 17, 8, 200, 14G. De ondergeteekende betuigt, ook namens zijne kinderen en behuwd- kinderen zijn hartelijken dank voor de vele blijken van deelneming ont vangen bij het overlijden van zijne geliefde Echtgenoote. F. J. MARTENS. Haarlem, 15 Januari 1885. (438) Mede namens de familie betuigt ondergeteekende zijnen hartelijken dank voor de vele blijken van be langstelling bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader. Vit aller Naam: P. ELFFERS Jz. Haarlem, 19 Jan. 1885. (439)] Mevronw GERLINGS, Grootej Houtstraat 70, verlangt met Mei aanst.eene zindelijke die goed kan koken en eene die kan strijken, naaien, stoppen en met de wasch omgaan, beiden van de P. G. Zich in persoon aan te melden: 'savonds na 8 uur. (441) Met 1 Mei wordt verlangd op eene boerderij in de omstreken van Beverwijk, eene die kan kokenwerken en met de wasch omgaan. (442) Zich te vervoegen Florapark 34. wensoht eenige uren te besteden aan het geven van Onderwijs in het Engelsch. Adres onder N°.440, aan het bureau van dit blad. Er wordt gevraagd tegen 1 Februari a. s.eene fatsoenlijke van de P. G.goed kunnende koken en huiswerk verrichten. Zich te vervoegenDreef 18, mits van goede getuigschriften voorzien. voor Woensdag den halven en Za terdag den geheelen dag. Adres: Jansweg 50. (445) een fatsoenlijk DAGMEISJE, van 's morgens 94 uur. AdresGasthuissingel N°. 30zwart, vraagt Naai- of Breiwerk, ook niet ongenegen voor winkels te werken. Adres bij de uitgevers dezes, grondig bekend in Kostuum- en alle soorten Linnenwerk, vraagt ten spoedigste werk aan hnis, als ook voor winkel of magazijn, tegen civielen prijs. Franco brieven onder N°. 448, bureau van dit blad. Vier Gulden per maand, twee lessen 's weeks. Franco brieven onder N°. 450, bij de Boekh. De Erven Loosjes. gevraagdvoor dag en nachtliefst terstond. AdresZijlsingelstr, 8 T.|J een BOVENHUIS, met afzon derlijken opgang, bevattende drie kamers met alkoof, voorzien van wel- en regenwater en alle gemak ken. Huurprijs f 3.75 per week. Te bevragen bij H. LONDON Kampersingel 50. (449) j Een eenig Heer, z. b. b. h. h. wenscht, tegen 1° Mei a. s.ergens in het midden dezer stad bij eene fatsoenlijke familie zonder kleine kinderen, te vinden met vrije gemeubileerde Kamer en afzonderlijke Slaapkamer of AlCOVe, en gezellig huisselijk verkeer. Aanbiedingen, met bijzon derheden aangaande ruimte, prijs enz.worden ingewacht aan het bureau van dit blad onder N°. 451. KOST en INWONING met gebruik van vrije Kamer, voor iemand, z. b. b. h. h. Brieven onder N°. 452aan het bureau van dit blad. Voor twee dames nit den deftigen stand, wordt tegen 1° Mei gevraagd: eene ongemeubileerde J bevattende minstens drie kamers. Aanbiedingen om tevens het middag eten te verstrekken zullen de voor keur genieten. Men adresBeeren zich met prijsopgaaf onder letter Z, hij den boekh. J. J. C. MUNK, Haarlem. een buitengewoon net ge- Jiijiii li'i'l bonwd HUIS met groo- ten TUIN, van alle gemakken voorzien, voor een klein gezinhuurprijs f 500. Te bevragen bij den Heer D. A. BRAAKENBURGJansweg 51. een BENEDEN- en BOVEN WONING, gelegen in de Hof straat, voorzien van regen- en wel water, a /"2,per week. Te bevragen bij de uitgevers. Voor eene dame, uit den deftigen stand wordt tegen l°Mei of eerder ge vraagd eene ongemeubileerde bevattende minstens 3 kamers. Brieven franco onder N°. 456, aan het bureau van dit blad. een HUIS, Bakenessergracht 13', direct te aanvaarden. Huurprijs f 600 Te bevragen bij den Heer CRAMER Jansstraat 10. (457) i

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3