het gevreesde en gevaarlijke sujet niet weèr in dienst te nemen.Maar in allen gevalle is het een raadsel, hoe de justitie den hoofdschuldige in vrijheid stelt en den medeplichtige gevangen houdt. Er is weer een nieuwe tenorzanger ontdekten nu eens eendie geen huur koetsier is. Hij heet Dubois en woonde te Frankfort a/M. De directeur van de Hof-opera te Weenen, die hem ontdekt heef t, laat hem voor die opera opleiden. Waarom Christelijke universiteiten o. ,a noodig zijn? Omdat een universiteit moet beschouwd worden als een grossierderij en een lagere school als komenijswinkel. Wat in de Christelijke lagere school wordt behandeld, wordt klaar gemaakt in de collegezalen eener universiteit. Deze smaakvolle en verheven beschou wing is, volgens de Prot. Noordbr. door door dr Hoedemaker onlangs in een debat te Utrecht gebezigd. Een schrijnwerker te Zwolle heeft een biljart gemaakt van vijf zijden. Waarschijnlijk zal dit vleugelbiljart wel het lot deelen van het schaakbord voor vieren en andere dergelijke pogingen, om het goede nog beter te maken, met het gewone gevolg„le meilleur est l'ennemi du bien". Onlangs werd te Münchenzoo ver haalt een Duitsch bladeen knaapje dat verdwaald was geraakt, door medelijdende menschen naar een politie-bureau gebracht. Men vroeg het kind naar zijn naam en woonplaats, maar de arme kleine bleek dien nog niet te kennen; hij bleef steeds schreien. Eindelijk kreeg een der beambten een goeden inval. »Waar haal je het bier?« vroeg hijen het echte Münchener kind noemde glimlachend een bierhuis in de Dachauerstrasse. Naar het adres gebracht werd hij spoedig herkendzoodat men hem aan zijn bedroefde ouders terug kon geven. De waterstand van de Tiber is te Rome zeer hoog geweest en men vreesde voor een groote overstrooming in de «eeuwi ge stad«. De winkeliers in het Corso werden in der haast gewaarschuwd om de de goederen uit hunne kelders weg te brengen, en de bewoners van het Ghetto en omgelegen straten waren een geheelen nacht bezig met het wegdragen van hun huisraad. Verscheidene laag gelegen straten werden overstroomd; het »Apollo-théatre«, aan den oever der riviermoest gesloten worden en het water drong ook het Pan theon binnen. Maar de schade is niet zoo groot als men gevreesd had en het gevaar wordt nn als geweken beschouwd. De vertegenwoordigers van 70 a 80 Parijsche bladen zijn bijeengekomen, om te overwegen hoe men een weldadigheids feest moet inrichten, ter ondersteuning van de armen te Parijs. Er is met een parige stemmen besloten tot eene buiten gewone voorstelling in de groote Opera en tot een gemaskerd bal in het beursge bouw. Voorts zal er in druk een werk verschijnen met letterkundige artistieke curiositeiten. Eindelijk heeft men besloten de regeering vergunning te vragen tot het houden eener loterij van 20 millioen loten, ten gezamenlijken bedrage van 5 millioen frankalzoo 25 centimes het lot. Als bewijs voor de strenge hof-eti- quette,die in Oostenrijk-Hongarije heerscht, kan het volgende dienen. Graaf Festetics die met een niet adellijke vrouw gehuwd iskreeg eene uitnoodiging voor het hof bal te Pest. Groote verbazing onder de adellijke dames, toen de gravin aan den arm van haar gemaal verscheen. Alle dames lieten haar staan en keerden haar den rug toe. Weldra verscheen er een hofbeambte, die den graaf verzocht zijne gemalin naar huis te geleiden, daar zij door haar geboorte de bevoegdheid miste om op een hofbal te verschijnen. Later bleek het dat de invitatie eene vergissing was en tot een bloedverwant van den graaf was gericht geweest. Hoewel de opper-ceremoniemeester wegens die vergis sing zijne schriftelijke verontschuldiging aan de niet adellijke gravin Festetics gericht heeft, heeft deze zaak toch over het algemeen een pijnlijken indruk gemaakt. Tegen de benoeming van een diaken bij de Ned. Herv. Gemeente te Maassluis is door eenige lidmaten protest aangetee- kend, op grond dat de diaken zijne kinderen de openbare school laat bezoeken. Graaf Herbert von Bismarck wordt deze maand gedurende eenige dagen te 's-Gravenhage verwacht, ter aanbieding aan Z. M. den Koning van zijn brieven van terugroeping als Duitsch gezant. Omtrent den oorsprong van den naam Koppermaandag en het daaraan verbonden feest hebben vele oudheidon- derzoekers hunne meeningen, hunne be vindingen ten beste gegevenmet dit gevolg, echter, dat er tusschen de ver schillende door hen geuite denkbeelden hoegenaamd geen verband of eenige over eenkomst te vinden is. Bilderdijk beweert in zijn geschatslijst, dat Koppermaandag vroeger de feestdag was van haar- en baardscheerders, wier voornaamste werk in vroegere tijden be stond in het aderlaten en het zetten van „koppen." Met dit gilde stonden de boek drukkers in een eigenaardig verbandzij waren het tochdie de plaats innamen der vroegere boekschrijverslibrarii ge noemd, die bij de „kop" of badstoven liedjes zongen of ook wel verhalen en vertellingen ten beste gaven. Een ander beweert, dat dit feest het eerst door drukkers en letterzetters gevierd, zijn naam te danken had aan de benaming, die de gezellen elkander gavennamelijk „coüperatoreshetgeen beteekent samen- werkers, zoodat deze dag, oorspronkelijk geheeten „coöperatortjes," later verbasterd is in „koppertjesdag;" weer een ander gelooft, dat dit woord zijn ontstaan heeft te danken aan „kop" eene oud-Hollandsche uitdrukking voor drinknap zoodat „kop peren" niet anders zoude beteekenen dan bekeren of feestvieren; terwijl een vijfde ons het volgend verhaal omtrent den oor sprong van den Koppermaandag te lezen geeft: Een stad in Noord-Brabant werd belegerd en hongersnood drong de inwo ners om haar over te geven. De vijanden waren echter zoo op de belegerden vertoornd dat zij hen allen gezamelijk over den kling wilden jagen. De vrouwen begaven zich echter voor den hoofdingang van het kamp en door aanhoudend smeeken verwierven zij zich de gunst van wat haar het kost baarst was, op den rug weg te dragen. In de 9tad teruggekomen, nam eene der vrouwen terstond haren man op den rug en de overigen volgden haar voorbeeld. Zoo kwamen de inwoners koppel aan koppel uit de stad en waren gered. Uit dankbaarheid besloten de mannen hun vrouwen jaarlijks op dien dag alle heer schappij af te staan en noemden hen „Koppelmaandag," waaruit door verbas tering „Koppermaandag" is ontstaan. Nog oneindig veel meer gissingen zijn er te vindenwelke mischien wel alle evenveel missingen zijn. Genoeg zij het, dat deze dag steeds door het boekdrukkersgilde met vroolijkheid en opgewektheid wordt gevierd. Te Rotterdam is Donderdag een treurig huiselijk drama afgespeeld. Een kleermaker, Duitscher van gebooorte, heeft zijn vrouw vermoord. Dezeechtge- nooten leefden voortdurend inonm'n. Ook dien avond ontstond tusschen hen weder twist. De man, in drift ontstoken, nam toen een broodmes van de tafel en bracht daarmede zijne vrouw diepe verwondingen in den hals toe. De vrouw had nog de kracht de trap af te gaan en zich op straat te begeven. Kort nadat een ge neeskundige was verschenenoverleed zij echter. De manziende wat hij misdaan had, wilde blijkbaar ook aan zijn eigen leven een einde maken, daar hij zich vermoedelijk met hetzelfde mes eene diepe wonde in de borst toebracht. Zijne arrestatie volgde spoedig. Terwijl hij naar het bureau van politie werd gebracht werd hij door een talrijke menigte gevolgd, dieniettegenstaande zijne bloedende won de, zóo woedend op hem was, dat de politie genoodzaakt was hem tegen de menigte te beschermen. Ook zijn toestand moet bezorgdheid inboezemen. De dader is iemand die misbruik van sterken drank maaktterwijl ook jaloezie hoewel ten onrechte, eene rol in het drama heeft gespeeld. Bij het plegen van den moord waren vier kinderen waarvan het oudste onge veer 10 jaren telt, aanwezig, terwijl de twee jongste, oud 1 en 2 jaren, in diepe rust lagen. In Amsterdam doet zich het geval voor dat ouderlingen weigeren de niet- orthodoxe predikanten bij te staan bij de aanneming van lidmaten. Op eene verga dering door drie predikanten, de heeren Ber- lageTernooy Apèl en Laurillard belegd en door vele ouders van aannemelingen bij gewoond is besloten een ernstig protest tot den kerkeraad te richten. De hoog leeraar Knappert gaf een practischer mid-1 del in overweging, nl. den kerkeraad van eene gemeente uit te noodigen te Amster dam te komen, om ten overstaan van dezen wat de wet veroorlooft de aanneming te doen plaats hebbenwaarna de kerkeraad van Amsterdam verplicht is de aangenomenen als lidmaten in te schrijven. Dit denkbeeld werd ook door de andere predikanten aanbevolen. Het Handelsblad deelt mede, dat de commissie, die sedert eenige maanden zich te Amsterdam verdienstelijk maakt door aan de kinderen van onvermogende oudersdie getrouw de scholen voor koste loos onderwijs bezoekenvoedzame, warme spijzen te verstrekkendoor de hulp van velen thans in staat is dagelijks honderd kinderen aldus te verzorgen. Daarmede is echter op lange na niet in de behoefte voorzien; immers het ge tal der kinderen dat voor die hulp in aanmerking komt, bedraagt meer dan duizend. Donderdagochtend liep te Amsterdam het gerucht, dat de voortvluchtige broe ders Tobias in Paraguay aangehouden en reeds op den weg naar Europa zouden zijn. Officieel is omtrent de waarheid van dit gerucht niets bekend. Door de politie te Lyon is weer een komplot der anarchisten ontdekt. Zij wilde de kruitbewaarplaats der schiet- vereeniging, waar een groot aantal geweren en 8000 patronen lagen, plunderen en aldus gewapend zich van het bestuur der stad meester maken. Het plan is echter verijdeld. De patronen zijn voorloopig naar het fort St.-Jean overgebracht. Naar de ontwerpeis van den aanslag worden nasporingen gedaan. De moordenaar van den Frankforter commissaris van politie Rumpff is nog niet ontdekt. Volgens het te Antwerpen verschijnende Handelsbladis in genoemde stad iemand gevangen genomen, die voor schuldig, althans medeplichtig, aan den moord wordt gehouden. Er is 10.000 Mark uitgeloofd voor de ontdekking van den moordenaar. De akte van beschuldiging tegen de 16-jarige boerenarbeidster, Jochemina M.te Annerveensche kanaalgem. Anloo, thans te Leeuwarden in hechtenis, beschul digd van brandstichting en diefstalver meldt, dat in den nacht van 1 op 2 Nov. j. 1., tegen middernacht, bij F. Kroon, landbouwer te Westerdiep, gem. Wildervank, brand ontdekt werd. In de schuur steeg een zware vuurgloed op uit het stroodat tegen den paardenstal op gestapeld was. De man en de vrouw brachten met moeite de beide kinderen naar buiten en zonden hen met de meid naar hun buurman. Met behulp van den knecht werden nog een paardeenige varkens en een paar bedden gereddoch overigens is alles verbrand. Het gezin werd eerst opgenomen bij den buurman en daarna bij den broeder van den man Egge Kroon. Na een paar weken miste Egge Kroon zijn portemonaie, waarin f 1.521/2 welke hij den vorigen avond op den schoorsteen mantel in de voorkamer had nedergelegd. De verdenking viel op de meid van zijn broeder, die eerst ontkende, doch later aan den veldwachter den diefstal bekende en toen tegelijk bekende in den avond van 1 Nov. opzettelijk den brand te hebben aangestoken met een petroleumlampje, toen allen te bed waren, omdat zij niet gaarne in deze streek mocht wezen en er tegen opzag den dienst op te zeggen. Zij was nog wel tien minuten bij het stroo geblevenom te zien of het goed vlam had gevat en was vervolgens naar bed gegaanwaar zijtoen de boer haar riepzich eerst hield alsof zij sliep. De Engelsche bladen deelen heden nieuws uit Egypte medemaar bevestigen volstrekt niet het loopende gerucht, dat de Mahdi aan Wolseley's troepen den weg naar Khartoum zou vrij gegeven hebben. Kolonal Stewart is met zijn laatste afdeeling de woestijn ingetrokken heeft Howegat Wells zonder ongevallen bereikt en is verder naar de bronnen van Gakdul op weg gegaan. In Howeyat Wells is een klein garnizoen achtergeble ven, dat tot verdediging van de plaats zelf en van het daar opgerichte hospitaal aangewezen is. Alhoewel de marsch door de woestijn tot Howeyat Wells slechts drie dagen duurdewaren de moeielijkhedenwaar- mede vooral zulk een sterketroepenafdeeling te kampen heeft, niet gering, 's Morgens om 2 uren stelde de colonne zich in be weging en vervolgde haar marsch den 1 geheelen dag, wat onder de groote hitte in de woestijn de krachten van menschen en dieren op harde proef stelde, te meer daar de verfrisschingen schaars toegemeten werden; de manschappen kregen slechts 2 pinten water per dag, terwijl de ka- meelen twee en halven dag zonder drin ken bleven. Hoewel de kleur en de smaak van het water der bronnen veel van zeepsop hebben, boden toch de soldaten een dollar voor een enkel glas. Kleine troepen Arabierenallen in uniform van den Mahdi gestokentreft men overal in de woestijn aanmaar tot hiertoe legden zij geen vijandelijke be doelingen aan den dageenigen trachtten met de Engelschen zelfs handel te drijven en boden hun schapen te koop aan. Zij verzekerden allen, dat in Metammeh slechts een kleine bezetting lag. Erg vertrouw baar zijn hun inlichtingen evenwel niet. Of de Britsche troepen daar honderden of duizenden vijanden zullen ontmoeten is onmogelijk vooruit te zeggen. Meer nog dan het dorstende leger, zal Gladstone naar den beslissendeu dag uit zien. Is de slag in Egypte gewonnen en het verzet van den Mahdi gebrokendan kan het Engelsche gouvernement een anderen toon aanslaan in het Europeesch concert: misschien zulk een dissonant, dat de geheele harmonie op eenmaal ver stoord is. Den 29 Dec. schonk juffr. Th. Traeyte Kingsbridge, N. Y., aan een knaapje het leven, dat een waardige concurrent belooft te worden van „Klein duimpje" ons allen bekend. De nieuwe wereldburger weegt nl. precies 11 ons, is 6 duim lang, maar overigens volko men levenskrachtig, ja zelfs met een be trekkelijk sterke normaal ontwikkelde long geboren. Het lichaampje kan ont spannen door duim en wijsvinger van een 14-jarig meisje. Vader en moeder en drie zusters zijn allen normaal ontwikkelde menschen. HAARLEM, 20 Januari 1885. De stad onzer inwoning verloor eergisteren door den dood alweder een harer bekwaamste en ijverigste ingeze tenen, den heer Prof. Dr. E. H. von Baumhauer, sedert 1864 secretaris en penningmeester van de alhier gevestigde Holl. Maatschappij der Wetenschappen. De wetenschap verliest in hem een harer ijverigste beoefenaars, en zijne uitgebreide kennis op velerlei gebied werd zoowel hier als in het buitenland zeer gewaardeerd terwijl hij ook in Haarlem op verschillende wijzen nuttig werkzaam waso. a. als lid van den Gemeenteraad, waartoe hij in 1875 benoemd werd. De overledene was versierd met de volgende Orden: Com mandeur van de Orde van den Neder- landschen Leeuw, Officier van de Orde van de EikenkroonOfficier van de Orde van Leopold van BelgiëRidder der Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk en Commandeur der Orde van Frans Jozef van Oostenrijk. Prof. von Baumhauer was den 12den September 1820 te Brussel geboren. De begrafenis zal plaats hebben Don derdag 22 Januari a. s. te 12 uur op de begraafplaats aan den Schooterweg. In 62-jarigen ouderdom is te Haarlem overleden de in 1881 gep. kolonel C. L. Hermeenoud commandant van het eerste regiment huzarenRidder van den Neder- landschen Leeuw en Commandeur van de Eikenkroon De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft voor het jaar 1885 be noemd tot haren voorzitter den heer A. L. Dyserinck en tot haren onder voorzitter den heer Mr. R. H. J. Gallandat Huët. Voorts is door haar besloten, een ongunstig advies uit te brengen omtrent het door B. en W. aan den gemeenteraad gedaan voorstel tot verhooging van het bruggeld alhier. Een bedelaar ontving dezer dagen een aalmoes van eene dienstbodedie echter niet weinig ontsteldetoen zij even daarna tot de ontdekking kwamdat zij in plaats van een cent een goud tientje gegeven had Of hij het haar terug ge geven heeft, is nog niet bekend. Zekere J. die zich veeltijds buiten deze gemeente ophoudthad voor eenigen tijd bij zijne familiebetrekkingen in be waring gelaten een trommel met effecten ter waarde van ruim dertig duizend Gulden. Toen hij zich dezer dagen weder in 't bezit van zijn kapitaal wilde stellen, ont brak daaraan de helft, alle nasporingen naar het overige zijn tot heden vruchteloos gebleven

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3