worden, hetzij voor het toezicht op de zeden, het zij ter opsporing van boos doeners, hetzij voor staatkundige oog merken. De uniform is uitstekend om de orde op straat te handhaven en de vrijheid te doen eerbiedigenmaar zij zou de nasporingen en onderzoekingen onmo gelijk maken. „Doch de inspecteur van politie ver toont zijne kaart en doet zich als zoo danig kennen, als het noodig is, ter bescherming van zijn persoon of ter vol voering zijner taak. Hij maakt deel uit van de gemeentelijke politie; hij geniet eene bezoldiging door den prefect bepaald, en een deel er van wordt ingehouden voor zijn pensioen." Victor Hugo heeft een terrein naast zijne tegenwoordige woning aangekocht voor ruim 337.000 fr. Hij denkt er voor zich een huis te laten bouwen. Wèl moet de 83 jarige man zich nog sterk gevoe len om zulk een voornemen op te vatten. LI. Maandag avond omstreeks 9% unr is aan den Coolsingel te Botterdam een mandie met een wijnwagen reed in volle vaart aangereden door een zoo genaamd dogkarretje, bespannen meteen hit, tengevolge waarvan de man achter over sloeg en op het trottoir terecht kwam. Het bleek spoedig, dat de man erger was gekwetstdan men aanvankelijk vermoeddeen blijkbaar had er eene her senschudding plaats gehad. Ha een hevig lijden overleed de man ten zijne huize in de Tuindersstraat. De overledene stond als een braaf man bekend, en was 27 jaren in dienst van de firma Spekker d'Aduin aan de Baan. Den man, die de dogcar bestuurde, werd na de aanrijding door het publiek toegeroependat hij stil zou houdendoch hieraan werd geen gevolg gegeven; in tegendeel werd de zweep over het paard Met veel inspanning is het de politie geluktden naam van dien persoon te weten te komen, en hij bevindt zioh tbansom zich te verantwoorden, aan het bureau van politie. Het is zekere V.woonachtig binnen de gemeente. Hij legt veel berouw aan den dag over het gebeurde, en schijnt vol gaarne bereidhet lot van de weduwe van den overreden man te verzachten. - Men schrijft uit Londen: Nevens tallooze eerlijke armente be schaamd of te trotsch om hulp in te roepen, zijn er vele, die, ook al hebben zij de middelen om in hun eigen onderhoud te voorzienhet exploiteeren der openbare of der particuliere liefdadigheid eene zeer geoorloofde zaak achten. Nog zeer onlangs werd er in Oost-Londen een man gevat wegens straatbedelarij, Het kwam uit, dat hij huiseigenaar wasMaar hij had, zeide hij als verontschuldiging geld noodig om de belastingen te betalen, en vond het veel gemakkelijker om dat door bedelen bijeen te brengen, dan het door arbeid te verdienen. Geheime bedelarij wordt hier stelselmatig en op groote schaal, met al de moderne verbeteringen, gedre ven. De kortzichtige goedgeefschheid van het publiek werkt dat sterk in de hand. Aan den éénen kant is de ongelenigde ellende groot; aan den anderen kant is het morsen met liefdegiften reusachtig. Men bekende eens hoeveel deerniswaar dige armoede men zou kunnen verzachten met de duizenden ponden sterling, die jaarlijks weggeworpen worden aan het uitdeelen van tractaatjes aan allerlei on bekende heidenen in verre gewestenen honderd andere ziekelijke dingen meer De bijbeltentdie in 1883 dienst deed op de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam, zal dit jaar onder toezicht van denzefden directeur op de "Wereld tentoonstelling te Antwerpen dienst doen. Men wilde onlangs te Tegernsee, in Beieren, ook eens de Spaansche stie rengevechten navolgen, maar in plaats van stierenzou men koeien laten vechten. Op Driekoningendag had zich een groote menigte op de bepaalde plaats verzameld een orkest speelde eenige muziekstukken tot inleidingen daarna werden de twee koeien in het Btrijdperk gebracht. De dieren waren echter niet strijd lustig zij hadden niets tegen elkaar. Hoe de eigenaarsdie 200 MarJc op hen gewed haddenhen ook trachtten aan te vurenzij waren niet tot vechten te be wegen. Éindelijk kwamen zij op elkander toeniet woedendmaar langzaam en vredig gingen vertrouwelijk naast elkander staan enbegonnen elkaar den kop te lekken, tot groot vermaak der toeschouwers. Dat zijn me nog mannen van disci pline! Te Hoorn viel iemand, door de duisternis misleid, in de gracht, en zonk al dieper weg in de rijk aanwezige modder. Juist ging de wacht een korporaal met zes man voorbij. Zij kwam van de hoofdkazerne, om aan de hulpkazerne éen man af te lossen. Op vijf schreden afstands spartelde de drenkeling tegen den dood. Stoïcijnsch ging de wacht doorom eerst haar gewichtiger werk te volbrengenliet hem worstelen en ging verder. Eerst Gelukkig moest er geen n° 2 worden, en keerde de wacht naar de hoofdkazerne terug. De drenkeling had het, zeer verstandig, nog uitgehouden en kon toen gered worden door de terugkee- rende wacht. Een kantoorlooper te Amsterdam nam Donderdagavond voor zijn patroon op het postkantoor een aangeteekenden brief in ontvangstdien hij in een der buiten zakken van de jas stak. Die brief is hem ontrold, hoogst vermoedelijk door vier onbekende, als heer geklUde personen, die den looper van het postkantoor ge volgd en hem op eens schrijlings voorbij geloopen waren. Toea Dinsdagnacht de koporaal S., van het 7e reg. inf., de posten aan het rijks entrepotdok te Amsterdam afloste, bemerkte hij op eenigen afstand, dat een politieagent door eenige burgers deerlijk mishandeld en tegen den grond geworpen werd. Onmiddellijk snelde hij te hulpen door zijn krachtig optreden mocht het hem niet alleen gelukken, den mishandelden agent te ontzettenmaar ook de aanranders in hechtenis te nemen. "Voor dit flinke optreden van dien korporaal heeft de kolonel-commandant van dat korps hem onmiddelijk tot sergeant bevorderd. Daar op de Engelsche markt de I'riesche boter, wegens hare veelkleurig heid, meermalen wordt achtergesteld bij de concurreerende Fransche en Deensche boter, welke meer gelijkheid van kleur bezit, heeft de Heer D. Buisman, te Grouw, daarvan schriftelijke mededeeling gedaan aan het hoofdbestuur der Friesche Maat schappij van Landbouw, en tevens voor gesteld om aan iederen boer vanwege de Maatschappij een geverfd stnkje hout te verstrekken, waarop de kleur is aangegeven, welke door den handel als de meest ge- wenschte voor boter wordt aangenomen. De toondichter Rossini heeftzooals men weetin zijn uitersten wil bepaald, dat zijne weduwe, bij haar dood, aan de stad Parijs een legaat van 1,200,000 fr. moest vermaken, welke som, na vijf jaren met interest op interest belegd te zijn geweest, gebruikt moest worden tot het stichten van een hospitaal voor oude ge brekkige zangers en toonkunstenaars, Fransche of Italiaansche. Rossini's weduwe, die den 22n Maart 1878 overleedheeft aan deze verplichting voldaan. Maar hoewel er nu reeds bijna 2 jaren verloopen zijn na het tijdstip dat voor de stichting werd vastgesteldheeft het Parijsche gemeentebestuur nog niets van het »Rossini-hospitaal« laten hooren. De bladen beginnen nu op het uitvoeren der bepaling van Rossini's-testament aan te dringen. - Niet alleen te Napels, maar in alle deelen van Italië, is men tegenwoordig er op uitde woningen der mingegoeden te verbeterenin het belang der algemeene gezondheid. Te Bologna o.a. is nu een vereeniging gestichtwelke zich ten doel steltaan de eigenaars van huizen nagenoeg rentelooze voorschotten te verschaffen tot verbetering van hunne perceelen. De Zwitsersche vereeniging tot be scherming van dieren heeft een beroep gedaan op het Zwitsersche volk. Zij wenschtdat het slachten van dieren uitsluitend geschiede door deskundigen, dat het dier zonder smart in den kortst mogelijken tijd worde gedooden eindelijk dat de beste slachtmethode overal by de wet worde ingevoerd. Dezer dagen werd in verschillende bladen melding gemaakt van te verwachten wijzigingen in de inrichting der schutte- rijen. Naar de N. R. Crt. verneemt, komt de zaak eenvoudig hierop neder, dat de minister wenscht gevolg te geven aan de bepalingen van het kon. beBluit van 19 September 1867(Staatsblad No 100) houdende voorschriften ter volledige uit voering der wet van den Hen April 1827 (Staatsblad No 17) betrekkelijk de op richting van schutterden over de geheele uitgestrektheid van het rijk. De art. 1 en 2 van dat besluit luiden als volgt: Art.. 1. „De sterkte der schutterijen bedraagtovereenkomstig art. 23 der wet van den 11 April 1827 (Staatsblad No 17) twee man van de 100 inwoners in elke gemeente. Het aantal inwoners wordt aangewezen door de laatste tienja rige volkstelling. „Art. 2. In alle gemeenten, welker bevolking binnen den besloten kring of omtrek der gebouwen 2500 zielen en daarboven bedraagtis eene dienstdoende schntteryovereenkomstig de algemeene bepalingopgenomen in den aanvang der bovenaangehaalde wet." De minister wil dus de sterkte en de samenstelling der schutterijen in over eenstemming brengen met de uitkomsten der laatste 10-jarige volkstelling. In eenige gemeentenwaar de schuttery tot heden rustende was, zal zij dienstdoende wordenin andere zal de sterkte worden verhoogd." Een vrp talrijkvooral uit land bouwers bestaand pnbliek was 1.1. Dins dag morgen in de groote zaal van het „Schuttershof" te Middelburg vereenigd ter bijwoning van de door den heer W. G. Van der "Wal, luitenant-paardenarts 2e kl., in garnizoen te Haarlemvolgens opdracht des ministers van oorlogte houden openbare voordracht, in verband met 's ministers voornemen tot het be proeven van den aankoop van inlandsche paarden voor het leger. Natuuriyk gaat het niet aan om van de rede van den heer Van der Wal een zelfs beknopt verslag te geven. Wy wil len alleen zeggendat hy zijn taak breed heeft opgevat en niet alleen wenken gaf, die voor de fokkerij van paarden voor het leger nut zullen hebbenmaar daarbij tal van mededeelingen voegt waarmede iedere landbouwer, iedere paardenhouder voordeel doen kan. Niet in streng wetenschappelijke be woordingen niet in theoretische phrasen kleedt de spreker hetgeen hy te zeggen geeft. In populairen, voor ieder bevatte- lyken vormnu en dan met een humo ristisch tintje houdt hy zyn gehoor aan genaam en zeer nuttig bezig. Na afloop der lezing toetste de heer Van der Wal nog eenige aangevoerde paarden aan de eischendie de minister van oorlog voor de cavallerie en artillerie stelt en gaf hy nog eene practische wenken om den gewenschten vorm enz. te verkrijgen. By verschillende scheeprampen ver loor eene Trouw te Pernis haren man en vier zonen; by het verongelukken der sloep „Lichtstaal" verdronk nu ook haar laatste zoon. Omtrent het vergaan van dit vaartuig meldt men de volgende bijzonderheden: Dicht by de Buitengronden lagen twee schuiten schijnbaar te visschennl. een met 1 mast en een met 2 masten. Spoe dig bemerkte men te Terschelling dat het eene vaartuig in gevaar verkeerde en aantonds werd door de sleepboot stoom gemaakt en gingen een paar schuiten er op uit om zoo mogelijk hulp te bieden. Doch die hulp kwamhelaaste laat en had mischien ook door de verschrik kelijke branding niet verleend kunnen worden. De schuiten kwamen echter wel dra terug met de tijding dat van het gestrande vaartuig niets meer te zien was. Wel wist mendat althans eene der sloepen eene Hollandsche was, doch by zonderheden konden niet worden opgege ven. Men gelooft thans, dat het dePer- nisser sloep „Lichtstraal" was. Ten zeerste vergramd op haar die naren van politie, omdat deze de dron kenschap in haar gebied eerder begun stigden dan tegenstonden, heeft koningin Makea, van Raratongain de Zuidzee hen allen ontslagenen in hun plaats vrouwen op gevorderden leeftijd aangesteld, ten einde een betere belangstelling openbaar te zien worden in de uitroeiing der maat- schappelyke euvels. Deze vrouwen hebben zulk een bekwaamheid en veerkracht aan den dag gelegd in het ontdekken van gesmokkelden brandewijndat een besliste hervorming in de zeden van haar volk het gevolg geweest is. Van eene koningin valt wel te ver wachten dat zij hare sexe zal aanbevelen om betrekkingen te vervullen. Maar een dergelijke proef zou, dunkt ons, in andere landen slechte resultaten hebben. Maandag morgen is een werkman aan de Suikerfabriek te Breda door een drijfriem medegevoerd en verpletterd. De ongelukkige laat eene weduwe met zeven kinderen achter. Zondagavond is een spoorwegwach ter nabij Breda door een trein overreden - Hy laat vrouw en vier kinderen achter- Te Bierges by Enghien is Zaterdag morgen een sneltrein van Doornik naar Brussel ontspoord, door het breken van een wielband aan een der wagens. Het grootste gedeelte van den trein geraakte los, de wagens bonsden tegen elkaar en werden voor het meerendeel verbrijzeld. Dertien personen in den trein en een knaap, die zich aan den kant van den weg bevond werden ernstig gewondverscheidene hunner doodelijk. Uit de naburige plaatsen kwam spoedig geneeskundige hulp opda gen en uit Brussel werd een hulp-trein afgezonden. De weg was in twee uren ontruimd. De locomotief en de drie on beschadigde wagens konden toen met de ongedeerde passagiers de reis voortzetten. Men schat de schade door het ongeluk veroorzaakt op 40.000 fr. Voor eenige dagen werd op 't postkantoor te Berlyn een brief ontvangen aan het adres: „Gnilelmo Imperiali Berlin". De beambten meenden dat de brief voor keizer Wilhelm was, maar spoedig zag de grijze Vorst, toen hy den brief las dat het een minnebrief was, en aller minst voor hem bestemd. De brief ging 1 daarom terug naar de politie, die eindelijk den man vond. Het was een Italiaansche schoorsteenveger, die den naam Imperiali droeg en er natuuriyk niet weinig trotsch op was, dat men zyn adres had verwis seld met dat van den Keizer. Prof. N. G. Pierson, tot president directeur der Ned. Bank benoemd, heeft zyn hoogleeraarsambt aan de Amsterdam- sche Universiteit nedergelegd. Leeringen wekkenvoorbeelden trekken. By een melkboer buiten Gro ningen heerscht typhus. In onderscheidene woningen aldaar, aan welke de melkboer zyn waar levert, heeft zich typhus voor- Gedurende de lange en pijnlijke overdenkingen van de Engelsche regeering gaan de Britsche troepen intusschen met hunne krijgsoperatiën voort. De dappere generaal Stewart is het eerst, en zooals men verwachtte by Metamneh, op een gednchte troepenafdeeling van den valschen profeet of op Egyptische opstandelingen, zooals de Engelschen ze noemen, gestooten. Men spreekt van 10,000 manschappen van den Mahdi, die tegenover 1200 rood rokken stonden. Deze inlanders schijnen niet tot het soort Egyptische soldaten behoord te hebbendie op het gezicht van den vijand in massa op de vlucht gaan, want ten koste van vele doodenwaar onder officieren en een groot getal gekwet sten, gelukte het den Engelschen den vijand te verdrijven, die zelfs onder het terug wijken een vernielend vuur onderhield. Naar het heet heeft generaal Stewart zelf in groot gevaar verkeerdzyn paard werd doodgeschoten, waaruit men besluiten kan, dat hy öf aan het gevecht deelge nomen heeft öf zich in onmiddelijke nabijheid van het vijandelijk vuur bevond. Hieruit blijkt dat de Mahdi zijn troepen goed geoefend heeft; bovendien is het eenigste goede Egyptische regiment, dat van Abd-el-Al, in zyn dienst. Toen het onder het bevel van Hicks Pacha naar Soedan gezonden werd, is het evenals een Duitscher, die Hicks Pacha vergezelde, tot de oproerlingen overgeloopen. Generaal Stewart is dadelijk na dit gevecht verder na Metamneh opgerukt, van waaruit hy dan, in verbinding met het Nijlkorps, den aanval op den Mahdi zelf zal wagen en daarmede Gordons be vrijding mogelijk zal maken. Een slechten nacht bracht iemand door, die Vrijdagavond te elf uren van de Leeuwardermarkt huiswaarts keerde. Even buiten Franeker kwam hy in een sloot terecht. Den anderen morgen vond men hem nog levend, maar geheel door koude verstijfd, op zijne knieën liggende, aan den rand der sloot. Hy had daar 7 a 8 uren doornat in scherpe koude door gebracht. Een Marokkaansch ambassadeur maak te in 1690 een reis door Spanje. Tot de vreemde zaken welke - hem opvielen in Madridbehoorden vooral de couranten toen in opkomst. Hij zegt daarvan o. a. „Als er een tijding uit een ver ver wijderd land komt, wordt die in een huis gebracht, waar men een „molen voor schrijfletters" (drukpers) heeft, slee

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2